Bonjour između VLANova
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Bonjour između VLANova


05.05.2022 | 18:45
Presložih, eto, računalnu mrežu u uredu i kući, sukladno security načelima, podijeljena je sada u VLANove i, naravno, eto sranja...

Bonjour je multicast protokol, dakle ne radi tek tako izvan svog vlan-a, tako da sada više ne radi airprint, airdrop i sl. iz jednog vlan-a u drugi.

Da ne ulazim u nepotrebne detalje, nije opcija da su svi korisnici u istom VLANu, nije opcija da se ne koristi Bonjour.

Zanima me, ima li tko iskustva s ovim i je li netko već riješio sličan problem? Pretragom po netu vidim da je moguće postaviti Bonjour gateway. Uglavnom se spominju linux thin serveri s dva ethernet porta. Nije nedostižna opcija, ali provjeravam ima li jednostavnijih rješenja.

Npr. koristimo MacPro3,1 sa OS X 10.11 kao document server. Stoji uvijek upaljen, CPU mu je uglavnom idle, TM Backup mu je valjda najzahtjevniji task... Tražio sam po netu je li netko opisao slično rješenje za Mac, ali nisam našao.

E, sad... linux rješenja uključuju (često) Avahi (avahi.org/)

Našao sam i ovo:
ports.macports.org/port/avahi/

pa bi to značilo da se Avahi da instalirati na Mac (makar teoretski, neka ranija iskustva sa homebrew me uče da to nije uvijek bezbolno )

Znam da ovdje ima iskusnih mrežista, sysadmina, specijalista i profesionalaca (ja sam u tome DIY amater, silom prilika ) pa molim za pomoć.

Čak i ako nema izravno iskustvo s ovako nečim, netko takav možda nagoogla rješenje jer razumije terminologiju i zna sročiti suvislu frazu za pretragu, što ja ne znam...
05.05.2022 | 19:39
Ako sam dobro pohvatao konce, pojednostavljeno Bonjour je mDNS (multicast DNS).
Segmentirao si mrežu koristeći VLAN-ove da bi napravio zasebne broadcast domene.
I sada bi to raskupusao. Radi komocije.

Gdje VLAN-ovi konvergiraju? Na L3 switchu ili firewallu?

Recimo, na Layer3 switchevima "helper address" je IP adresa uređaja u drugom subnetu kojem switch prosljeđuje multicast pakete (u pravilu za DHCP) i zna odgovore vratiti odgovarajućem uređaju. Međutim, ako se ne varam, to ne pomaže za mDNS.

Vidi na uređaju koji ti je router da li ima podršku za mDNS, AirPrint, AirPlay ili neki sličan oblik/naziv multicast routinga.
Razni proizvođači imaju razne nazive, npr:
Cisco
Fortigate

Apple definicija
05.05.2022 | 22:34
Borisone kaže:
Ako sam dobro pohvatao konce, pojednostavljeno Bonjour je mDNS (multicast DNS).
Segmentirao si mrežu koristeći VLAN-ove da bi napravio zasebne broadcast domene.


Nisam to učinio DA BIH napravio zasebne broadcast domene, nego iz nekoliko drugih, funkcionalnih razloga. Možda sam trebao biti svjestan da to podrazumijeva i ovo što si ti napisao, ali nisam bio toga svjestan, jer se ne bavim time profesionalno i ne znam sve te detalje. Čovjek koji mi je to napravio, pak, nije bio svjestan da Bonjour neće funkcionirati (jer nije inače Apple korisnik, linuxaš je, nije ni znao da postoji nešto što se zove "Bonjour", ja to nisam spomenuo ranije jer mi nije palo na pamet da je bitno, i tako... ne kaže se uzalud da je znanje važno, ali je iskustvo nenadoknadivo ).

I sada bi to raskupusao. Radi komocije.


Ne bih ništa raskupusao što se ne mora. Funkcionalni razlozi zašto su VLANovi posloženi su mi i dalje bitni. Radi komocije? Pa da, naravno. Da mi nije bitna ta Apple "it just works" komocija, ne bih ni bio Apple korisnik. WTF? Zar to nije samo po sebi jasno?

Gdje VLAN-ovi konvergiraju? Na L3 switchu ili firewallu?


Sad si mi nešto opsovao... Čekaj... Ovako piše na ponudi:

1x Router MikroTik RB3011UIAS-RM
1x Mrežni switch Mikrotik CRS326-24G- 2S+IN

3 AP-a su spojena izravno na router, a 2 na switch
ostali korisnici na switchu su na ethernetu (5 Macova, LG smart TV, Canon printer/skener/kopirka s Airprint funkcijom , još neke điđe koje nisu bitne za ovu priču).

Svi ethernet priključci su u istom VLANu skupa s jednim wifi SSIDom, i onda su još 2 wifi SSIDa svaki u svom VLANu.

Vidi na uređaju koji ti je router da li ima podršku za mDNS, AirPrint, AirPlay ili neki sličan oblik/naziv multicast routinga.


Pretpostavljam da nema. Griješim li?
  • Daddo
  • Posjetitelj
06.05.2022 | 05:08
Borisone kaže:

Vidi na uređaju koji ti je router da li ima podršku za mDNS, AirPrint, AirPlay ili neki sličan oblik/naziv multicast routinga.


smayoo kaže:
Pretpostavljam da nema. Griješim li?


Ne griješiš.

Mikrotik (prema pretrazi po forumima) ne podržava mDNS routing među VLAN-ovima pa samim time ni bonjour koji ti treba neće raditi.

Na linku imaš "ponuđena rješenja" i svađu oko toga zašto tog featurea nema, te raspravu treba li to ikom i zašto.

U svakom slučaju, premda nisam od velike pomoći, ti si meni bio s ovom temom jer sad znam što me u skorijoj budućnosti čeka a tiče se mog mrežnog printera doma i nimalo nisam sretan.
06.05.2022 | 07:16
smayoo kaže:
...
Svi ethernet priključci su u istom VLANu skupa s jednim wifi SSIDom, i onda su još 2 wifi SSIDa svaki u svom VLANu.

Ajmo korak nazad.
VLAN 1: svi ethernet priključci switcha i Wi-Fi SSID "A"
VLAN 2: Wi-Fi SSID "B"
VLAN 3: Wi-Fi SSID "C"

Da li Bonjour radi za sve uređaje (koji koriste Bonjour) u VLAN-u 1 ?
Ako ne radi samo za neke, da li su ti neki na SSID "A"?

Da li se uređaji koji koriste Bonjour nalaze po svim VLAN-ovima?
Ako da, da li je možda moguće grupirati ih u jedan od postojećih ili u neki novi VLAN?
06.05.2022 | 07:18
Ha... čitam i ja po tim nekim forumima, čovjek je riješio problem tim Avahijem kojeg je instalirao na Raspberry Pi. Ja razmišljam u istom smjeru, samo bih instalirao Avahi na MacPro koji je ionako uvijek uključen. Samo provjeravam ima li tko iskustava...
06.05.2022 | 07:21
Borisone kaže:
smayoo kaže:
...
Svi ethernet priključci su u istom VLANu skupa s jednim wifi SSIDom, i onda su još 2 wifi SSIDa svaki u svom VLANu.

Ajmo korak nazad.
VLAN 1: svi ethernet priključci switcha i Wi-Fi SSID "A"
VLAN 2: Wi-Fi SSID "B"
VLAN 3: Wi-Fi SSID "C"


Da

Da li Bonjour radi za sve uređaje (koji koriste Bonjour) u VLAN-u 1 ?


Da.

Da li se uređaji koji koriste Bonjour nalaze po svim VLAN-ovima?


Nalaze se u VLANu 1 i 2.

Ako da, da li je možda moguće grupirati ih u jedan od postojećih ili u neki novi VLAN?


Ne, jer VLAN 2 ima limitiran download bandwidth i nema pristup ranije spomenutim điđama koje nisu bitne za ovu priču.
  • Daddo
  • Posjetitelj
06.05.2022 | 09:46
smayoo kaže:
Ha... čitam i ja po tim nekim forumima, čovjek je riješio problem tim Avahijem kojeg je instalirao na Raspberry Pi. Ja razmišljam u istom smjeru, samo bih instalirao Avahi na MacPro koji je ionako uvijek uključen. Samo provjeravam ima li tko iskustava...


Obzirom da ti je MacPro uvijek uključen, pretpostavljam da je u VLAN-u 1. Tebi treba nešto iz VLAN2 što će slat bonjour pakete u VLAN1. Tamo bi trebao imat taj rpi, jer VLAN1 bonjour radi.

S tim da, nemoj RPI nego uzmi nešto što možeš napajat iz USB porta radi manje potrošnje struje i eventualno direktnog uštekavanja u mikrotik za power (pretpostavljam da ti je sve na nekom UPS-u).
06.05.2022 | 09:52
smayoo kaže:
...
Ne, jer VLAN 2 ima limitiran download bandwidth i nema pristup ranije spomenutim điđama koje nisu bitne za ovu priču.

Bonjour is designed for flat, single-VLAN, single-subnet IP networks, per RFC6762.

Iskreno, mislim da bi trebao ili izbaciti VLAN-ove iz svog rješenja, ili držati sve uređaje koji koriste Bonjour u istom VLAN-u.

VLAN funkcionira na Layeru 2 (mrežni paketi s MAC adresama). Switch održava tablicu na kojem portu mu se nalaze uređaji s određenim MAC adresama. Ako switch ne može naučiti na koji switch port da proslijedi paket namijenjen određenoj MAC adresi, on dropa taj paket. I točka. Uvođenjem VLAN-ova ta tablica dobije samo još jednu kolonu, VLAN ID. I sada switch dropa/prosljeđuje paket gledajući kombinaciju VLAN ID i MAC adrese.
Broadcast promet je L2 promet i uvođenjem VLAN-ova mreža se dijeli na logičke cjeline da se ograniči L2 mrežni promet, najčešće kako bi se obuzdao multicast i smanjila izloženost opreme "njuškanju".

Bonjour uses link-local multicast, similar to a broadcast packet.

Ovdje ti puca Bonjour jer ga by-design switch ne proslijeđuje u druge VLAN-ove pošto je jedan VLAN jedna broadcast domena.

IP subneti funkcioniraju na Layeru 3 (mrežni paketi s IP adresama).
Ako je paket namijenjen adresi na istom subnetu (npr. 192.168.1.12/24 šalje paket uređaju na adresi 192.168.1.34/24) tada će uređaj direktno poslati paket. Ako je adresa na nekom drugom subnetu (npr. 192.168.55.67/24) tada ga mora slati posredstvom default gateway-a (adresa routera/firewalla koji bi trebao znati kuda dalje s tim paketom).

Dijeljenje lokalne mreže (u IP subnete) ne mora biti praćeno dijeljenjem mreže po VLAN-ovima. Pogotovo ne ako je količina uređaja zanemariva (manja od recimo pedesetak).
Na taj način ti broadcasti putuju cjelom internom mrežom, a IP samo kuda router/firewall dozvoli.
Nije baš čisto/preporučeno rješenje, ali u tvom slučaju bi trebalo raditi.

Sigurnost i pravila komunikacije se tada definiraju samo na strani routera/firewalla, u tvom slučaju MikroTik RB3011UIAS-RM.
06.05.2022 | 10:17
Mozda se moze iskoristiti drugi Ethernet port na MacPro-u za bridge izmedju VLAN 1 i VLAN 2 Nisam strucan za ovakve mrezne egzibicije, ali eto, to mi je palo na pamet da bi mozda pomoglo
06.05.2022 | 15:39
Borisone kaže:
smayoo kaže:
...
Ne, jer VLAN 2 ima limitiran download bandwidth i nema pristup ranije spomenutim điđama koje nisu bitne za ovu priču.

Bonjour is designed for flat, single-VLAN, single-subnet IP networks, per RFC6762.

Iskreno, mislim da bi trebao ili izbaciti VLAN-ove iz svog rješenja, ili držati sve uređaje koji koriste Bonjour u istom VLAN-u.


Napisao sam koje su mi funkcionalne potrebe. Može li se to riješiti navedenom opremom, a bez podjele u VLANove? Ako ne može, ne mogu izbaciti VLANove iz svog rješenja. Ako može, molim te pomozi i reci kako.

Jer ovako - ne pomažeš baš. Napisao sam jasno što mi treba i što nije opcija. I nije da sam jedni na svijetu s tom idejom. Kad zagooglaš, pun je internet ljudi koji su imali ili imaju isti problem.

Broadcast promet je L2 promet i uvođenjem VLAN-ova mreža se dijeli na logičke cjeline da se ograniči L2 mrežni promet, najčešće kako bi se obuzdao multicast i smanjila izloženost opreme "njuškanju".


Najčešće možda, ali u ovom slučaju, to nam nije bila ni želja, ni namjera, ni potreba.

Na taj način ti broadcasti putuju cjelom internom mrežom, a IP samo kuda router/firewall dozvoli.
Nije baš čisto/preporučeno rješenje, ali u tvom slučaju bi trebalo raditi.


Ali takvo rješenje ne zadovoljava moje funkcionalne potrebe.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 33 minuta
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.20 Seconds

Provided by iJoomla SEO