MacBook Pro 17" (late 2006) 2.1
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacBook Pro 17" (late 2006) 2.1


20.12.2011 | 23:09
Poštovanje, kao prvo, nakon relativno dugo nejavljanja!
Dakle, idemo odmah u glavu. Naime, uzeh prije par dana dotični stroj. Stroj je u, može se reći, skoro pa savršenom stanju, na moju veliku radost. Što reći, kada vidite da je baterijau originalna i da ima 48, dakle 48, punjenja! Novo! E, sada, budući da su se stvari od 2006 god. prilično promijenile, valjalo bi ga ubrzati koliko se može. Dakle, on je trenutno s 2 Gb DDR2 RAM-a. Na žalost, zbog čipseta, njegov max. je 3 Gb (naime može se ugraditi 4 ali on inicijalizira samo 3 Gb, dakle 32 bitni EFI). Isto tako HD je u njemu 160 Gb, 5400 RPM. E, sada, imam ideju da se bubne u njega 2 keksa RAM-a, svaki od po 2 Gb i nekakav SSD. Budući je ovo relativno star stroj, ali koji još uvijek radi više nego prihvatljivo (što da Vam kažem, Lion-a vrti kao lud, čak i Xcode radi fantastično!) zanima me ima li tko ovdje ovakav ili sličan stroj da je napravio iste ili slične "preinake" i koji su mu utisci? Dakle, čista praksa, ne teorija, jer to znam i sam

P.S.
Jedina "mana" koju sam mu našao je to da njegova vremešna grafička (radi se o ATI x1600 s 256 Mb VRAM-a) na žalost ne podržava Open CL tako da na žalost ništa od Aperture-a i sličnih "divota"
20.12.2011 | 23:16
S aperture stvarno ništa ne gubiš, osim ako nemaš originalnu licencu... Imaš adobe soluciju u vidu Lightrooma.

Sve si dobro rekao, ubaci 4GB RAMa i SSD i to bi ga trebalo vidno ubrzati!
21.12.2011 | 00:05
Nema smisla kupovati 4 GB, ako je maksimum 3. Radije kupi jednu plocicu i upari s jednom postojecom. Sto se tice SSD-a, on ce mu definitivno dati krila
21.12.2011 | 19:16
Evo danas stavih dva keksa od po 2 Gb svaki. Razlika se vidi! Stroj općenito lakše diše! E sad, imam negdje u nekoj ladičici jedan mushkinov ssd. Problem je samo taj što je od "pišljivih" 60 Gb pa mi se za to ne isplati rastavljati stroj . Eto, to ti je tako kad se oženiš, imaš djecu, ženu, ostariš, a ebay je tu, pun tako divnih SSD-ova i inih ljepota Hvala na odgovorima, savjetima i čujemo se kada stigne SSD od bar 256 Gb .
21.12.2011 | 20:56
Taj ti je SSD cist dovoljan za sistem, a ako ti je frka s prostorom klasicni disk strpaj umjesto optickog pogona

eshop.macsales.com/item/OWC/DDAMBS0GB/

EDIT: Moje isprike, izgleda da tako nesto ne postoji za bas tako stari MBP
21.12.2011 | 21:52
Hmm da. Ja inače osobno, ali opet to sam ja, priznam, nisam pobornik dramatičnih preinaka, a po meni to spada u tu grupu. Mislim da je sasvim OK strpiti se i staviti u stroj jedan SSD relativno normalne veličine nego brljati s takovim stvarim. Ali opet, to sam ja. Istina i Bog na ovaj način se čak može dobiti i RAID i laptop stroju, a to je na OS X-u poseban doživljaj . Eto. Neko moje razmišljanje.

Inače, jedna sasvim druga tema. Dali znate za nekakav widget koji bi pokazivao status ADSL modema i ADSL veze. Radi se o Thomson TG782i modemu koji sam flashao i stavio gore originalni nebrandirani firmware, dakle bez T-Com remote podrške .

Hvala!
21.12.2011 | 22:20
Apsolutno se slazem, ja imam 120 GB SSD pa sam morao raditi kompromise, tipa micati Mail, iTunes, iPhoto library na veci disk. 250-ak GB za 1000, max. 1500 kn bih ja uzeo kao neku granicu ukusne kupnje
22.12.2011 | 09:26
^SuperUnknown^ kaže:
Taj ti je SSD cist dovoljan za sistem, a ako ti je frka s prostorom klasicni disk strpaj umjesto optickog pogona

eshop.macsales.com/item/OWC/DDAMBS0GB/

EDIT: Moje isprike, izgleda da tako nesto ne postoji za bas tako stari MBP


Ma sta ne bi postojalo? Pa nije OWC sveta krava. U vecini slucajeva precijenjeno kao i iFixit.

www.ebay.com/itm/9-5mm-PATA-IDE-SATA-2ND...f0f93#ht_2130wt_1156

Ovo je jeftino, i radi super. A 80 kuna se isplati dat, pa makar da samo probas. Ak ti se ne svidja, kupim ja od tebe, treba mi jos jedan.

Ja sam u oba macbooka (MB 3,1 i MBP 5,5) presao upravo na 60 GB SSD + 250-500 GB HDD i stvar leti. Od boota za 16-17 sekundi, preko puno brzeg otvaranja programa, stavio sam gore i image od virtualke. A stvari koje mi nisu tak bitne su na HDDu, slike, muzika, filmovi itd.
22.12.2011 | 09:55
Ebay je majka, hvala lukarak.... I ja sam bio razocaran sto nema za moj MBP 2008 ali sada cu i to rijesiti. Optika mi i tako nije trebala godinama a para nemam za veci SSD.
22.12.2011 | 10:49
Riba kaže:
Ebay je majka, hvala lukarak.... I ja sam bio razocaran sto nema za moj MBP 2008 ali sada cu i to rijesiti. Optika mi i tako nije trebala godinama a para nemam za veci SSD.


Meni je u MBu krepala optika, a iovako je bio samo combo. A iz MBPa sam optiku stavio u www.ebay.com/itm/External-slot-USB-case-...3598e4#ht_3676wt_986 i sad to koristim na oba
22.12.2011 | 10:50
Da! Slažem se. Ovo je pametno naručiti čisto da čovijek isproba. Definitivno vrijedi 80-tak kn. Ništa. Zna se što je za raditi Sada jedino kji su koristili PATA-SATA bridge tj. jel to pravi problem? Pretpostavljam p tvom pisanju da ne i da je to OOB rješenje, kako bi i trebalo biti. Pozdrav!
22.12.2011 | 11:01
Aristotelus kaže:
Da! Slažem se. Ovo je pametno naručiti čisto da čovijek isproba. Definitivno vrijedi 80-tak kn. Ništa. Zna se što je za raditi Sada jedino kji su koristili PATA-SATA bridge tj. jel to pravi problem? Pretpostavljam p tvom pisanju da ne i da je to OOB rješenje, kako bi i trebalo biti. Pozdrav!


Nisam primjetio problem. Naravno, ne moze raditi brze nego sto je taj PATA, al za takav storage disk ne smeta. Ono sto gubis koliko mi se cini je Sudden Motion Sensor. Jer u MBPu sa 2x SATA2 sam SSD stavio u taj adapter, tako da HDD jos uvijek bude na onom mjestu za svaki slucaj, a tu nema smisla stavit SSD na PATA, bolje da je sto brze.

A ovo samo instaliras po uputama s iFixita za micanje optickog, i to je to.
22.12.2011 | 12:44
lukarak kaže:
Ma sta ne bi postojalo? Pa nije OWC sveta krava. U vecini slucajeva precijenjeno kao i iFixit.

Eto super Iskreno, nije mi se dalo guglat, bitno da je covjek dobio ideju. Bome dobra cijena za tako nesto. Sto se tice SATA-ATA adaptera, ne bi trebalo bit problema, ja imam doma u hackintoshu SATA disk spojen preko jeftilen adaptera na ATA kontroler na ploci i radi bez ikakvih problema.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 54 minuta
  • Piko: Samo da velim da sam "ukrao" ideju za vikalicu .... i napravio svoju implementaciju na [link] ....
  • Soffoklo: Apple odustaje od Mac Proa - [link]
  • Yonkis: @CoffeePod koristiš li ono punjenje do 80% ili si light user? Moj iPhone 15 je nakon 26 mj izgubio samo 6% a 2 različita SIMa (priv posl). Tako da 1% je sasvim ok.
  • drlovric: @Coffe: Po gruboj racunici moze ti trajati do kraja stoljeca taj telefon. Nista ne azuriraj :)
  • CoffeePod: Ja sqm i dalje na iOS18 i ne planiram jos updejtat. Nakon 9 mjeseci baterija na 16PRO pala je samo za 1% od max kapaciteta
  • ZoPaj: eh, da je bar više tih OS updatea bez novih featuresa:) optimiziranih i očišćenih od bugova pored famoznih sigurnosnih patcheva.. mislim da Snow Leopard nije imao ni jednu jedinu novost? 26.4 mi se čini brz i stabilan...
  • miomika: 26.4 je vani, ali ništa od Geminija. Samo APlle Music i fora s koncertima. Neznam dal je vrijedno i skidati
  • Borisone: [link]
  • Borisone: Jel to Apple MD dostupan od 14.4. u HR? [link]
  • zoranowsky: @rak21, ja nisam, upravo sam dobio info da mi je narudžba stornirana zbog ograničenih količina. Netko je očito zeznuo kalkulaciju...
  • Yonkis: WWDC26 June 8–12, 2026 [link]
  • rak21: Je li netko ulovioacbook pro M5 pro za 2200 u instaru? Baš me zanima jel prošla narudžba ili su stornirali jjer su bili jeftiniji 500€ i više od drugih.
  • smayoo: Ja sam nedavno imao tako raspadnut prikaz oglasa u Firefoxu, ispalo je da je problem bio u Ghosteryju
  • CoffeePod: Probao sam Tahoe na M4 MBP i M2 Airu i ono je sramotno na sto lici i kako performa
  • CoffeePod: Ima netko da i dalje odbija preci na Tahoe i iOS26?
  • drlovric: Na iPadu u Sagari oglasnik se raspao. Tekst se preklapa i necitljiv je ispod fotografije artikla.
  • zoranowsky: Kod mene na firefoxu i safariju sve ok s oglasima
  • Yonkis: [link]
  • Yonkis: Jedino na Braveu izgledaju normalno. Firefox, Edge, Safari ne.
  • smayoo: Što se desilo? Meni izgledaju normalno.
  • Yonkis: Što se desilo sa Oglasima? Npr.[link]
  • superstric: obavljeno
  • Yonkis: Obavio svoje
  • dpasaric: Imenso, obavljeno! :)
  • Djuro genijalac: rješeno. Bilo bi lakše da si objavio i točne odgovore, but here we are ;-)
  • imenso: Hvala!
  • Sarek: Riješeno i podijeljeno dalje
  • zoranowsky: Ispunjena anketa
  • smayoo: ispunjena
  • imenso: Svaki glas je važan i hvala unaprijed svakome na rješavanju i(ili) dijeljenju linka. To mi je za sina, za diplomski
  • Yonkis: Nema nas 200 ovdje, samo 300!!!
  • imenso: Ekipa, molio bih ako imate pet minuta vremena da riješite anketu, ne treba više od 5 minuta, moraju skupiti barem 200 odgovora: [link]
  • Djuro genijalac: Meni najbolje: Sori kume, samo Hajduk živi vječno!
  • Ender: chuck norris je pobedio zivot :)
  • smayoo: Rak je prebolio Chucka Norrisa... :)
  • Yonkis: [link] P.U.M Carlos Ray Norris
  • zoranowsky: R.I.P. Chuck Norris
  • Yonkis: generative AI apps paid Apple close to $900 million in App Store fees last year - [link]
  • cariblanco: [link]
  • drlovric: Team MacBook Pro M. Deremo. Ovo je jedna od rijetkih situacija gdje sam ja u vecini :)
  • dpasaric: Anketa je ažurirana novim modelom, znači i dalje ima smisla, govori nam što tko koristi ovdje.
  • Yonkis: p.s. kad će neka nova anketa? :)
  • Yonkis: Može netko Tim Apple pitati što je sa ovim AirDropom, jesu magneti u pitanju ili atmosferski pritisak u pitanju da radi kako je oglašavano?
  • dpasaric: Juhu za Poguea! :)
  • Yonkis: Ajde napokon da se tu nešto slatko pojede, neka bude i kalorijska bomba, preživjeti ćemo :)
  • Performita: Javio mi se David Pogue, pripremam poslasticu za Jabučnjak ????????
  • Yonkis: Ovo nije mjesec ovo je jutro [link]
  • Air: Ha ha, evo radi sa iPhonea - pitam se kad će već ova čuda implementirati u ozbiljnije fotoaparate?
  • Air: [link]
  • Air: probao sam samo C/P, probao sam C/P foru kojom ubacujem link u post, ali nefunkcionira kod mene

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.68 Seconds

Provided by iJoomla SEO