Macbook pro 15 2011 model
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook pro 15 2011 model


20.11.2011 | 01:08
Evo došao je dan (ili sam bar u razmišljanju) da i ja pređem s windowsa i pca, na apple.

Trenutno imam mašinu:

Intel quad 6600, 8 GB Rama, 2x 640GB WD Raid 0 i to mi je radna stanica za obradu fotografija.

Međutim, imao sam priliku koristiti Macbook Air zadnjih par mjeseci i zaljubio sam se u nanašanje laptopa. Pošto dosta putujem i na relacijama sam Zagreb-Varaždin, a zbog posla (fotograf) mi je potrebno brzo računalo, razmišljao sam o prijenosnom rješenju.

Da li smatrate da bi novi Macbook pro 15", 2.2ghz proc i 8GB RAMa, mogao odraditi posao jednako kvalitetno, ako ne i bolje od moje radne stanice?

Kasnije sam mislio kupiti još diskove za Thunderbolt koji će mi biti storage.

Također idem u London pa sam mislio kupiti tamo računalo, a pošto mogu povratiti VAT, koštalo bi me oko 11500kn s 4GB RAMa (kupit ću još 4GB naknadno) i produženim jamstvom od 3 god.
Razmišljao sam o antiglare ekranu, ali mi poveća rezoluciju, a to mi se ne sviđa...
20.11.2011 | 01:38
Naravno da ne bi mogao konkurirati, notebook nikada ne može konkurirati u sirovoj snazi stolnom računalu za takve zadatke, pogotovo po pitanju brzine diskova, a ti još imaš postavljen RAID. Neka te ne zavara Air, on koristi SSD i zato je tako brz, a SSD je još uvijek neprikladno malen čak i za amaterskog fotografa.

Da li MacBook Pro taj posao može raditi - može, ali nemoj očekivati da će biti jednako brz kao stolni quad-core s RAID-om. Možda bi kasnije Thunderbolt pohrana izvukla situaciju po pitanju brzine, ali to je prilično skupa igra, a i nije prijenosna. Opet, nekakvom pametnom organizacijom možda bi ga mogao koristiti samo kao buffer dok ne dođeš "u bazu".

Ako ti je pokretljivost bitna, onda to ima smisla, ali ne očekuj čuda.
20.11.2011 | 03:30
Pokretljivost mi je bitna pošto mi je već preko glave nanašati stalno diskove s fotografijama i stalno strepiti da li sam uzeo sve ili nisam.

Da, računao sam na thunderbolt. Mislim, ostala bi meni radna stanica, ali ovaj novi mackbook pro bi trebao biti brži u skoro svakom pogledu od mojeg trenutnog PCa. Osim naravno diska, ali ako se stavi photoshopu dosta cache memorije u RAM, nema on nikakvih problema.

Da, znam da je Air zbog SSDa brz.

Hmm, sad si me prilično poljuljao...
20.11.2011 | 08:51
Ja sam jako dugo radio na MBP (isto se bavim fotografijom) u kombinaciji sa externim monitorom kad sam doma i to mi je bilo super, ali ne da se usporediti sa Mac Pro-om na kojem sad radim...
20.11.2011 | 12:23
NITROS kaže:
...
Da li smatrate da bi novi Macbook pro 15", 2.2ghz proc i 8GB RAMa, mogao odraditi posao jednako kvalitetno, ako ne i bolje od moje radne stanice?
...



Za po terenu nemas brige...
A ostalo su ti decki sve rekli
20.11.2011 | 13:47
Ma dobro, mac pro je ipak puno jače čudo, ali u to mi se neda ulagati jer mogu napraviti puno jeftiniju PC radnu stanicu, a za razliku u cijeni kupim monitor za grafičara.

Mene ova mobilnost muči jer kao što sam rekao, putujem dosta, a posao ne čeka. Razmislit ću onda još o MBP, ako se u Londonu ukaže dobra prilika, kupujem.
20.11.2011 | 14:18
Mislim da je taj Quad u Macbook Prou osjetno brzi od sad vec nekoliko generacija zaostalog Q6600. Jedino usko grlo je disk, no za obradu fotki to i nije toliko presudno koliko sami procesor (ako je uopce). Puknes SSD (ili dva) u tog Macbooka i brzo ces zaboravit na taj desktop stroj. Jedino sto bih ja jos preporucio je da ides (naknadno) na 16GB RAM-a, RAM-a nikad dosta, a cijene su jako niske.
20.11.2011 | 14:30
Čuj, pa nemoj prodati kućni stroj i onda si samo na dobitku. E sada stvar je dugoročne odluke hoćeš li koristiti Lightroom ili Aperture. Aperture postoji samo za Mac OS.
20.11.2011 | 15:51
RAM za MBP ili PC?

Jer MBP može do 8GB ići.

Pa da, tako sam i ja gledao. Ovo je nova arhitektura i radi sigurno brže uz SSD i kasnije thunderbolt diskove izvana, mislim da bi laptop mogao biti prava mala radna stanica.

Pa nisam niti mislio prodavati stroj. Ne isplati mi se. Premalo bih dobio, a još uvijek radi čisto solidno.

Koristim Bridge i Photoshop. Lightroom koristim samo za export puno fajlova.

Za aperture znam da je samo za Mac, ali on je sličan lightroomu, tako da ga ne mislim koristiti.
20.11.2011 | 16:23
Sad malo proguglao za 16GB U MBP. Ta solucija košta ko sam Macbook pro Tako da ako ću uzimati, 8GB ću naručiti i gurnuti unutra.
20.11.2011 | 18:32
Pa i nije bas tako skupo. Pretpostavljam da u MBP dolazi 2x2 GB, izvadis jedan od 2 GB i dodas jedan od 8 GB. To ti je za pocetak i vise nego dosta.
eshop.macsales.com/shop/memory/Apple_Mac...e/DDR3_1333MHz_SDRAM
Kasnije dokupis drugi od 8 i to je to
20.11.2011 | 19:29
Ma i do sada sam radio s 8GB i radi to bez beda, pogotovo ako je RAID ili SSD u pitanju. Tak da... Dok radim neke velike projekte 6GB mi zauzima 64bitni photoshop, a 2 GB za glazbu i ostatak OSa u pozadini mi je čist dosta

u 12.om mjesecu idem u London, pa ću vidjeti kakve cijene mogu dobiti.

Ako kupim MBP, onda ću još razmisliti o memoriji.
07.12.2011 | 19:52
Ljudi evo pokupio sam ponude iz različitih dućana i sada jedino što me zanima je da li izabrati s antiglare ekranom ili bez njega MBP.

Gledam po netu i boje na MBP s matte ekranom su isprane, što znači da su realnije, jer znam da glossy ekran nabrijava malo boje. Glossy je koma po danu, ali u sobi imam rolete i nikada nisu dignute kada radim, tako da mi to stvarno ne smeta, a sumnjam da ću nešto previše raditi na suncu.

To mi je dobro za obradu fotografije, pošto onda znam kako će izgledati na printu fotografije, ali si razmišljam dalje i nisam siguran da li mi se isplati doplatiti tih 1000kn pošto ću veliki dio vremena koristiti stolni eizo monitor...

Tih 1000kn mogu staviti na stranu za memoriju ili SSD

Koje je vaše mišljenje i da li je tko od vas radio na MBP s matte ekranom.
07.12.2011 | 20:55
Imam drugo riješenje. Nedavno sam za iMac glossy nabavio mat foliju i mogu reći da je kao original. Ako će ti glossy smetat, uvijek možeš staviti tu foliju, ali na mat ekran nemaš šta staviti da bude glossy.
Firma "ViewGuard" pa pogledaj.
07.12.2011 | 21:00
Jedino što mi ne može dići i rezoluciju ta folija

Ali nije loša ideja. Mislim da ću čak ići na soluciju da kupim 12GB RAMa za te novce i uzeti običan screen.

Samo me zanima da li se gubi garancija ako ja sam otvorim računalo i zamjenim memoriju ili disk? Mislim znam za ono apple pravilo da ako nešto potrgaš/oštetiš tijekom postupka da se garancija ne prizna, ali me muči ovo sa hardom sad. Vidim da ljudi RAM promjene bez problema, ali zato imaju problema s diskovima ako odu na servis.
08.12.2011 | 14:14
Evo mog iskustva. Takodjer se bavim fotografijom, vecinom sportskom i event temetike. U uredu imam iMac i5 s 12GB RAM-a, a za teren koristim MBA model od ove godine. Sto se tice udobnosti rada, nemam bas niti jedne zamjerke (osim onog problema MBA grafike s Photoshopom o kojem sam pisao na temi MacOSX). MBA se rijetko spominje u kontekstu fotografije, jer je navodno preslab, premali, premalog kapaciteta SSD-a i sl. No moja iskustva su potpuno drugacija.

Uzeo MBP ili MBA naravno da neces njih koristiti kao glavno spremiste sirovine. Za reportersku, wedding i slicnu fotografiju, pa cak i za nature fotografiju, dobivas iznimnu mobilnost, iznimnu autonomiju, MBA ima i odlicnu rezoluciju te ekran koji ne reflektira toliko. Osim toga SSD leti i moram priznati da s 4GB RAM-a niti u jednom trenutku nisam osjetio da se u bilo kojem trenutku gusi. Naravno, kompliciranije radnje radim za stolnim racunalom. Stoga, moja apsolutna preporuka, no pod uvjetom da ti prijenosnik nije jedino racunalo.
08.12.2011 | 17:55
Hvala ti na ovom odgovoru. Koristio sam dugo MBA tako da znam njegove mogućnosti, ali mi je ipak preslab. Tako da sam se odlučio svakako za MBP 15" slabiji model, ali još ću se morati odlučiti dali antiglare uzeti ili običan ekran pa da dodem još memorije.

Danas idem do Apple store u Londonu pa ću vidjeti iz prve ruke kako izgledaju i da li mi se isplati više plaćati i dulje čekati...
12.12.2011 | 19:22
Bio u Apple storeu. Vidio oba monitora, izabrao glossy normalne rezolucije.

Imam par razloga za to:

1. radim sve na eizo monitoru s antiglare ekranom
2. cijena
3. rezolucija od koje bi me stvarno boljela glava na tako malom monitoru i ujedno mi je nepotrebna
4. čeka se 30-40 dana

Ako netko planira raditi cijelo vrijeme na ekranu od MBP, onda neka svakako ide na antiglare soluciju.
17.12.2011 | 17:23
Eto, napokon mi stigao u ruke novi MacBook Pro. Prvi dojmovi su odlični. Tipkovnica mi je savršena.

Koja je to kvaliteta izrade. Idem se sad malo poigrati sa funkcijama. Kroz koji dan napišem ostale dojmove. I da, nije mi žao što je glossy ionako je unutra TN matrica i u glossy modelu i u anti glare, a za obradu fotografija imam PVA monitor.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 21 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.40 Seconds

Provided by iJoomla SEO