Kako ubrzati MacBook Pro
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kako ubrzati MacBook Pro


12.01.2009 | 20:27
Dakle MBP koji je kupljen u ljeto 2007 zreo je za ubrzanje. Mislio sam da se to neće desiti kao na PCu nakon nekog vremena korištenja ali ipak je, nakon nakrcavanja sa SW-om i podacima (trenutno je slobodnih 11GB na hardu), komp je naočigled sporiji nego što je bio na početku.

Sad bih uložio u ubrzanje mašine ali neznam kojim putem krenuti, koliko znam opcije su mi sljedeće:

+Nadogradnja memorije sa 2 na 4GB
+Upgrade HDDa na novi brži i veći (7200rpm)
+Upgrade OSa sa Tigra na Leoparda

Onda, Gurui, kojim putem ha?

Hvala
12.01.2009 | 20:43
11 GB slobodno na disku je jako malo. Ako radiš s velikim datotekama swap ti u trenu naraste i na više od toga. Nadalje, s tako malo slobodnog prostora sam OS nema način optimalno raditi samo-defragmentaciju koju inače čini.

Kupi veći disk ili očisti postojeći. Sigurno možeš nešto backupirati.

RAM - tu uopće nema filozofije, toliko je jeftin da odmah uzmi 4 GB. Automatski ćeš smanjiti i broj pristupa disku.

Leopard je tu zadnji koji će nešto ubrzati i može čekati, ali ako možeš - napravi upgrade, sada je to vrlo solidan i stabilan sistem.
12.01.2009 | 20:43
Prvo bi ja provjerio da nije on sporiji zbog neceg sto se vrti u pozadini jer nema razloga da bude sporiji samo zato jer se koristio. Za pocetak pogledaj sa Activiy monitorom trosi li sto CPU resurse i koje ti je zauzece memorije, jer ako ga nesto opterecuje onda se to ne rjesava hardverskim upgradeima.
Ako je pak problem u novom softveru koji je redovno sporiji i zahtjevniji, onda upgrade upravo ovim redom kojim si nabrojao.
12.01.2009 | 20:54
Ove softverske metode ubrzanja sam prošao sa ubijanjem procesa, pokrenuo pokoju skriptu preko Onyxa, bekapirao brdo fotki i filmova, sad sam na nekih 40ak slobodnih GB prostora i to bi trebalo bit ok IMHO. Sad je malo bolje, ali svejedno ću uložiti u još RAMa. Nisam 100% siguran može li moj MBP koristiti svih 4GB, model je iz prve serije na Santa Rosa platformi pa mi se čini da je na njemu chipset upgradean i da može (trebam potvrdu za to doduše, guglaću malo)..

Mislim da će to biti dovoljno za sada, dok ne dođu kvalitetni i jeftiniji SSD-ovi, prije toga ne bih ulagao u HDD

Inače ovim Macom sam prezadovoljan i oduševljen, žvakao je fotke od par giga i ovako usporen sasvim solidno tako da novi ne mislim kupovat jer ga se ovakvim hardverskim dodavanjem može držati aktualnim još duže vrijeme i to svima preporučam

Fala na odgovorima, idem pronać neki dobar RAM..
13.01.2009 | 13:25
u vezi RAM-a: procitaj si OVDJE, MacBook Pro podrzava samo 3GB RAM, tako da ti se ne isplati kupovati 2 memorijska modula od 2GB, nego samo jedan!
13.01.2009 | 15:21
kmohl je napisao:
u vezi RAM-a: procitaj si OVDJE, MacBook Pro podrzava samo 3GB RAM, tako da ti se ne isplati kupovati 2 memorijska modula od 2GB, nego samo jedan!


Zapravo, isplati mu se ili imati 2x2 GB (pa koristiti 3 GB od toga), ili 2x1 GB - sve ostale kombinacije su suboptimalne sto se tice performansi.
13.01.2009 | 23:16
kmohl je napisao:
u vezi RAM-a: procitaj si OVDJE, MacBook Pro podrzava samo 3GB RAM, tako da ti se ne isplati kupovati 2 memorijska modula od 2GB, nego samo jedan!


Samo mali ispravak, prelazak na Santa Rosa platformu unutar MBPa donio je sljedeće promjene:

"Internally, the differences are more substantial. The "Santa Rosa" models use a more advanced architecture with a faster frontside bus (800 MHz compared to 667 MHz), additional RAM capacity (4 GB instead of 3 GB ), a faster graphics processor (NVIDIA GeForce 8600M GT instead of the ATI Mobility Radeon X1600), and superior power management (including a dynamically adjustable frontside bus, which when combined with the backlit LED display on 15-inch models results in an extra hour of estimated battery life and an additional 15 minutes on the 17-inch system). The 15-Inch "Santa Rosa" systems also have a slightly faster dual-layer SuperDrive (8X compared to 6X)."

(preuzeto sa www.everymac.com/systems/apple/macbook_p...-pro-core-2-duo.html)

Dakle definitivno ide 4 GB (2 kexa unutra) i kupujem vjerojatno ili Crucial (imaju u Linksu) ili Kingston..
14.01.2009 | 11:30
Ovih dana i sam trazim gdje da kupim 2GB RAM (Kingston), pa te molim da javis gdje si kupio i po kojoj cijeni za keks. Covjek iz Asbisa kaze da ovakve dedicated memorije nitko nema na lageru i da trebaju naruciti od proizvodjaca, a proces traje oko 7 dana. Kaze takodjer, da bi 2GB kostalo oko 250 kn...
14.01.2009 | 11:39
Ograničenje memorije na 3 GB važi samo za STARE MacBook Pro modele. Novi podržavaju 6 GB - dakle, svi od lipnja 2007. godine.
14.01.2009 | 19:40
Davore, moze li se ikako provjeriti po serijskom broju?

Moj je kupljen u veljači 2008 kod zastupnika u Powercoma, a znajući njih, želim biti siguran...
14.01.2009 | 21:20
dpasaric je napisao:
Ograničenje memorije na 3 GB važi samo za STARE MacBook Pro modele. Novi podržavaju 6 GB - dakle, svi od lipnja 2007. godine.


A kako stvari stoje sa iMac alu 2,4ghz (prva verzija alu iMacova) dakle 20.11.2008. kupljen .... jel u njih možda stane 6gb ?!?!?!?!?!

Reci da, reci da, reci da, reci da .....?!
14.01.2009 | 22:33
kmohl je napisao:
Ovih dana i sam trazim gdje da kupim 2GB RAM (Kingston), pa te molim da javis gdje si kupio i po kojoj cijeni za keks. Covjek iz Asbisa kaze da ovakve dedicated memorije nitko nema na lageru i da trebaju naruciti od proizvodjaca, a proces traje oko 7 dana. Kaze takodjer, da bi 2GB kostalo oko 250 kn...


Nakon dosta istraživanja po netu odkad sam otvorio temu zaključio sam da definitivno kupujem Crucial. Po svemu što sam pročitao trebao bi biti (bar malo) bolji i od Kingstona i Kingmaxa i Transcenda.

Links ih jedini uvozi kod nas i keks od 2gb (PC 5300 @ 667MHz CL5) košta cca 200kn. Trenutno baš tu memoriju nemaju na lageru ali im sljedeći "šleper" keksa stiže oko 20.01. pa kad to dođe ugradim i javim kako Mac diše..
15.01.2009 | 03:06
Stariji 2.16 ili 2.33 GHz MacBook Pro modeli izašli tijekom 2006. godine imaju stari kontroler koji može adresirati samo 3 GB. Ista fora kao na starijem iMacu, Miniju itd...

Svi noviji modeli s kraja 2007. nadalje (serije na 2.2 i 2.4 GHz) imaju novi kontroler koji podržava do 6 GB. Apple je naveo da je max. RAM samo 4 GB jer u to vrijeme još nije bilo 4 GB SO-DIMM-ova, ali stvar funkcionira i nema problema.
15.01.2009 | 11:20
dpasaric je napisao:
Stariji 2.16 ili 2.33 GHz MacBook Pro modeli izašli tijekom 2006. godine imaju stari kontroler koji može adresirati samo 3 GB. Ista fora kao na starijem iMacu, Miniju itd...

Svi noviji modeli s kraja 2007. nadalje (serije na 2.2 i 2.4 GHz) imaju novi kontroler koji podržava do 6 GB. Apple je naveo da je max. RAM samo 4 GB jer u to vrijeme još nije bilo 4 GB SO-DIMM-ova, ali stvar funkcionira i nema problema.


Hmm, to je istina baš sam gledao na OWCu imaju 6GB upgrade kit ali ta stvar košta ne baš tričavih 449$ (!!). Neznam bi li stvar radila da samo krknem neke obične 2+4 module, jer piše i da su taj keks od 4GB razvijali 2 godine.. Postoji i G.Skill 4GB modul koji se može nabavit za 200$ i taj navodno radi. U svakom slučaju gubi se dvokanalnost ali ovi što su ugrađivali kažu da sve leti na 6 GB..

Meni bi to ipak bio overkill, 4GB će bit čisto dovoljno..
15.01.2009 | 11:52
dpasaric je napisao:
Svi noviji modeli s kraja 2007. nadalje (serije na 2.2 i 2.4 GHz) imaju novi kontroler koji podržava do 6 GB. Apple je naveo da je max. RAM samo 4 GB jer u to vrijeme još nije bilo 4 GB SO-DIMM-ova, ali stvar funkcionira i nema problema.

15.01.2009 | 13:21
@Davor - Hvala ti na odgovoru, dobro je znati za buducnost.

@Tangens - Mislim da bi vecini prosjecnih korisnika 6GB definitivno bio overkill.
15.02.2010 | 13:59
Stariji model MacBook Pro 1.1 (veljaca , 2006)

Model Name: MacBook Pro
Model Identifier: MacBookPro1,1
Processor Name: Intel Core Duo
Processor Speed: 1.83 GHz
Number Of Processors: 1
Total Number Of Cores: 2
L2 Cache: 2 MB
Memory: 1 GB (2x512 Mb)
Bus Speed: 667 MHz
Mac OS X 10.6.2

Htio bi malo ubrzati komp pa me zanima koliko maximalno mogu ugraditi RAMA , 2 GB ili 3 GB ?
Da li je moguce ostaviti jedan keks od 512 Mb i dodati jedan od 2 GB ili..?
Ako je moguce upgradati samo na 2 GB , da li ugraditi jedan od 2 GB ili 2x 1 GB , sto je bolje ?
Sto kupiti : Kingston , Kingmax ,Crucial ili...?
15.02.2010 | 16:22
pridružujem se pitanju damira1...
imam isti MBP pa me interesiraju iste stvari.
hvala unaprijed.
15.02.2010 | 16:27
Damire, u svom MBP možeš imati max 2 GB rama. Ubaci 2 puta po 1 GB. To, i ubacivanje HDDa na 7200 okretaja je sve što možeš napraviti po pitanju performansi...
15.02.2010 | 16:56
vedran17 je napisao:
Damire, u svom MBP možeš imati max 2 GB rama. Ubaci 2 puta po 1 GB. To, i ubacivanje HDDa na 7200 okretaja je sve što možeš napraviti po pitanju performansi...


vedran 17
puno hvala i pozdrav
15.02.2010 | 17:51
Mene zanima, kako usporiti komp, jer kad kodiram video, nebitno mi je koliko radi, 2 ili 4 sata,ali se grije uzasno. Ako smanjim takt procesor, mozda bi i grijanje smanjio. Posto za vrijeme tog rada mora biti spojen ma struju, jer pocucla bateriju, nema mi spasa. Ili ima, da nabavim novi? Hm! Sad nista ne radim, a Mem Bank A1 je na 62 stupnja! CPU zna otici preko 80 stupnjeva, a ventilatori na maximum. Ima li pomoci?
15.02.2010 | 18:37
Jeli ti bil kad otvoren i očišćen? Kak bi se reklo servisiran. Preventivno pitanje, može zvučati glupo, ali to je najčešći uzrok većem zagrijavanju, ane globalno zatopljenje.
15.02.2010 | 19:44
Cist je on, od prvog dana tak radi (i tako 40 mjeseci). Nisam jedino probal bez baterije. Inace kad je samo na bateriji, grije se prihvatljivo, a na punjacu je problem. Mada spremal sam se uzeti iMAC, onaj veliki, a kad citam problem s monitorom. Ne znam da li i manji modeli imaju isti problem? Mini, da je jaci, bil bi odabir. Nema veze, povremeno grijanje nebu skodilo.
Sad sam mal skrenul s teme, sorry.
15.02.2010 | 19:56
ajde da se malo vratimo na temu , naslov je bio kako kako UBRZATI macbook pro?
kakav savjet po pitanju memorije, dakle sto preporucate Kingston , Kingmax ,Crucial ili nesto drugo?
15.02.2010 | 20:30
Mislim da su keksi li-la po kvaliteti i brzini (ovako i onako komp neradi na max. danas mogucoj brzini memorije). Ako se kupuju u paru, mislim da ne bi trebalo biti problema. Disk je druga stvar, mora bitibrz, tih i malo trositi. Jedno se kosi s drugim. Seagate Momentus 2.5" 7200 RPM 500GB, misli da je to nelos odabir.
OS nisi jos podigel? Podigni ga.
Ciscenje i sminkanje (onak usput, kad vec otvaras skatulu).
E da, kaj delas s diskom? Kud su otisli gigabajti?
moj.png
15.02.2010 | 20:30
LOL
Prilozi:
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 22 sati, 40 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.55 Seconds

Provided by iJoomla SEO