Macbook Pro JEdnostavno prevruć...help
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook Pro JEdnostavno prevruć...help


  • rixoni007
  • Posjetitelj
12.07.2008 | 05:14
Ovako,
Imam Macbook Pro već godinu i pol dana,i nakon 7 godina rada na pc-u,pogotovo u programima poput cubase-a,abletona itd. stvrano sam se odusevio sa mac-om i logicom,ali naime u zadnje vrijeme poceo se zagrijavat bolesno,imam instaliran smc fan control i drzim vecinu vremena fan.ove na 6000 rpm,no temp. se zna podignut do 75 stupnjeva C,
sad,procitao sam da to nije zabrinjavajuće,da mogu radit i na 80 pa čak i na 90 stupnjeva!!međutim mene zanima da li netko zna o čemu se radi i da li je to mozda zbog malo slobodnog mjesta na disku(8-9gb),da li bi jos ram-a pomoglo,da li vanjski pad za hlađenje ili mozda zbog tiger-a?
Prilozena je i slika nakon 5 min. igranja rizika na macu


unaprijed hvala

Macbook Pro 15" 2.16 Ghz 1 gb ram 120 gb disk
12.07.2008 | 09:35
Pozdrav i dobrodosao! Kazes da se jako grije tek odnedavno? Ako se dobro sjecam rane verzije su imale problem sa predebelim slojem termalne paste o cemu se dosta raspravljalo po internetu, no ako se to kod tebe dogadja tek odnedavno, mozda to nije problem. Takodjer, imas li instalirane sve firmware update? Jedan od njih navodno pomaze kod problema sa grijanjem.
Visoka temperatura moze biti izazvana zbog dva razloga:
Hardverski: kvar ventilatora, neravnomjeran rad, i slicno
Softverski: u pozadini se vrti neki proces koji je CPU zahtjevan, i naravno procesor se jace zagrijava. Pogledaj u Process Monitoru vrti li ti se nesto sto zdere visoki postotak CPU-a
15.07.2008 | 21:34
To je skoro normalna radna temperatura - moj ide od 67-68 do 76-77 (max je bio 79, ali stvarno sam ga ubivao - 100% procesor usage, 3 sata neprekidno). Je li ti ide do 75 i sa 6000 rpm?
  • rixoni007
  • Posjetitelj
16.07.2008 | 05:12
Pa ide covjece,kad igram neku igru to ode u ludilo po 85 i te fore,tako da igram 10 min max.,inace radim u logicu najvise i tamo se popne do nekih 75 stupnjeva ali na 6000 milja mi je vecinu vremena,mozda jer je ljeto,ne znam,vec planiram da uzmem postolje sa hlađenjem,našao sam par njih kojih mi se svidjaju...da li je to itko isprobao i ima li kakvih iskustava s takvim nacinima hlađenja?
16.07.2008 | 09:00
Nije baš vezano uz tvoj problem, ali zapravo i jest. Prije nekoliko godina sam bil na jednom salonu s iBookom G4 i na licu mjesta sam moral smanjivat slike i onda ih slati. Puno slika, puno slanja i mali bjelko se zgrijal do übera, tolko da me bilo strah da se bu rastalil. Na tom mjestu je bil u pod otvor za klimatizaciju (na katu sam bil) iz kojeg je kuljal hladni zrak. I, jasno, uzel ja laptop i lijepo ga metnul na te grilje jedno minutu-dvije. Nakon toga se kućište ODMAH ohladilo, a komp je bil brži nekih 3 i pol puta nego dotad... Srećom, taj je iBook zamijenil powerbook G4, ali sad je i on u godinama....
Što zapravo htjedoh reći? Da mislim da bi komp trebalo hladiti koliko god i kako god se da (osim potapanja u vodu što bi ga ohladilo za sva vremena:S )
16.07.2008 | 17:06
Ne bi se smio toliko zagrijavat. Ja sam radio vani prije par dana, bilo uzasno vruce, vrtio neke programe, proc na max, pola sata, nije isao preko 75 na ~2000 rpm.
Trebao bi ga odnijeti na servis. Mozda je samo prasina. Mozda su ventilatori riknili. Jesi siguran da stvarno imas 6000 rpm? Probaj jos neki program za monitoring temp i brzine okretaja ventilatora. Ja koristim smcFanControl, nije los.

Koja su to postolja sa hladenjem?
Nisam znao da postoje, ali doma kad radim sa macbook-om, uvijek koristim jedan metalni stol koji se cijeli pregrije
  • rixoni007
  • Posjetitelj
17.07.2008 | 05:30
Postoje postolja koja u sebi sadrze dva-tri ventilatora na koje stavis lap i hladi se,ali MacB.Pro ima otvore natrag i to mi se cini da stvara problem..no ja isto koristim smcfan i eto link pa pogledajte u desnom kutu temp. nakon 5 min igranja rizika 2 koji znamo kakve zahtjeve ima kao igrica
i164.photobucket.com/albums/u35/greendub1/Picture1.png


a ne vjerujem da su ventilatori riknuli jer se cuju sasvim u redu i vidi se da rade punom parom...
mozda zbog tigera,ali opet ne mogu stavit leopard samo tako jer imam hrpu projekata koji bi se poraspadali putem tranzicije...:(i jos na sve to rikne cd-rom...sad cita samo orignale...neke,hm?
17.12.2008 | 16:57
da ne otvaram novu temu
pogledajte sliku u attachmentu - da li to znaci da mi fan2 ne radi? da li to znaci da moram na servis?

ps: da li netko ima iskustva s otvaranjem macova i ciscenja prasine?
Picture_3-9c9f810177cd63115fac7d218b32f776.png
17.12.2008 | 19:51
Pokusao sam pogledati sto iCyclone kaze kod mene, i kaze da se ne moze pokrenuti jer mi stroj nije podrzan. MacBook Pro...
O kojem se macu redi kod tebe? Sve se to da ocistiti sa malo spretnosti i komprimiranim zrakom...
18.12.2008 | 00:38
ja imam MacBook Pro 15", Intel Core Duo, 1.83 GHz.... (treba vam još neka informacija?)

inace je iCyclone radio savrseno (zadnjih par godina) no primjetila sam da u zadnje vrijeme iznimno vruc
da li mozda znate kako rastaviti mac? bojim se to napraviti jer nisam nikada nista slicno napravila. Mozda bi mogla nagovoriti nekog frenda pa bi mi nekakve upute/ savjeti super dosli
Da li se to moze u servisu (makar bih ga probala izbjegnuti)?
18.12.2008 | 00:57
Moj je 2.4Ghz ali ga ocigledno iCyclone ne podrzava...nije bitno. Ovako, lijepi foto strip kako rastaviti MacBook Pro imas ovdje:
www.ifixit.com/Guide/Mac/MacBook-Pro-15-Inch-Core-2-Duo/115/

Kako vidim nije tesko - smao treba skinuti hrpu sarafica i otvara se. Po onome sto sma pogledao do ventilatora ces lako doci, pa cak i u slucaju d aih treba zamijeniti novim. Sretno!
18.12.2008 | 14:17
Da, bojim se da ti jedan ventilatoric ne radi uopce. Meni su oba ventilatora u zelenom, sa rpm-ovima koje setiram icycloneom. E sada, ako nemas garanciju, i ako si imalo spretan sa alatom, probaj rastaviti (ne moras kompletno, samo skini tastaturu i plocu uz nju) i do fanova mozes trenutno doci. Mozda je kakva banalna stvar, ali svejedno ces biti siguran u dijagnozu kada vidis da se ne vrti. Sumnjam da se moze naci takav ventilatoric lako, ali tko zna...

Inace ja imam 1.83GHz/Core Duo (prva verzija ever MacBook Proa) i kompletno sam ga rastavio da promjenim onu termalnu pastu, jer je uzas sto su bili slozili na chipsetu i procu (Radeon je bio prilicno ok). Takodjer prvi firmware update je prilicno sredio zagrijavanje, ali i sada se solidno zagrijama. Tvoj bi se manje trebao zagrijavati, jer ako se ne varam imas Core2Duo.

Dean
20.12.2008 | 17:55
Pa čuj na you tube imaš masu filmova ljudi sa istim problemom. Ja imam problem sa desnim kulerom i na apple sajtu Hrvatska možeš naći firme koje ti imaju fan za macbook.

Što se tiče pregrijavanja ja sam si kupio podnožje sa kulerima to je smanjilo grijanje...Nadogradio sam i memoriju sa dva na četiri GB i sada mi se čini da se manje grije. Ne znam koliko je to moje percepcija a koliko istina.Inače istat pro widget je super widgetić da vidiš na brzinu šta se događa na kompu.
Ah da kruže i glasine da se Nvidiina grafička previše grije u svakom slučaju pametno bi ti bilo kupiti dodatne kulere.
Tu neki ljudi imaju nove MacBook Pro laptope i imam osjećaj da su na njima ispravili jako puno nedostataka koje smo mi imali na našima ili imamo.
21.12.2008 | 18:30
iiwill je napisao:
Inače istat pro widget je super widgetić da vidiš na brzinu šta se događa na kompu.


ovo je super! hvala
28.12.2008 | 12:53
Pozdrav!

Imao sam isti problem sa svojim MBP-om (2.2 Mhz) star cca godinu dana.

Pregrijavao se do cca 90 stupnjeva !!!

Rjesenje je bilo otvoriti ga prema uputama na IFIXIT.com

Na ventilatorima se skupilo toliko prasine da se napravio centimetar debeli filc
Usput sam zamijenio pastu na kontaktima za hladjak..neznam koja je bila ... stavio sam neku silver...
Nakon ciscenja temepratura je malo pala ali ne drasticno.

Mislim da je kljucni trenutak bio instalacija EFI firmaware update-a.
(Pazi kad ga "instaliras" instalacija postavi app u utilities koji moras pokrenut da se instalira update

I nakon toga MBP se gotovo ne grije.

nadam se da sam pomogao.

Crnee
23.03.2010 | 10:31
Pozdrav,
evo djelomicno vezano uz temu.
Dakle nemam nekih problema sa mbp ne pregrijava se (kad mu flash sjedne za vrat je nekih 65° a to je najviše naporno koliko vidim, finalcut, motion, pa ni compressor ne postigne ovu temperaturu).
No kako je laptop onda ga cesto drzim u ruci, na koljenima i to. I uvjek je malo topljivak, nekad i malo vise nego mi je ugodno.
Pa sam instalirao smc fan control. Stavio na higher RPM (4000 minimum) i predobro je. Hladan je ko led uvjek ...
I fanove jedva cujem tako da mi je to super.
E sad me zanima jel ovo kako stetno po komp - recimo fanove?
Ja sam ga od kad sam instalirao smcfancontrol pustio stalno na 4000.
Ocu li tako morati ranije na zamjenu fanova ... koji su vasi savjeti, kako koristiti smc fancontrol?
Stalno, samo po potrebi, ili da jednostavno pustim na 4000 i uzivam u rashladnom uredjaju.
hvala
23.03.2010 | 16:46
Ventilatori će ti se sigurno ranije potrošiti (tj. njihovi ležajevi) ako ih više vremena voziš na velikim okretajima.
23.03.2010 | 20:54
To se i meni cinilo logicno pomisliti no volim vjerovati
Šteta ... bas sam se veselio kak cu preko ljeta imat hladan mbp
A dobro palit cu po potrebi.
hvala
23.03.2010 | 21:33
Čuj, kad otvoriš MBP i pogledaš kako je to složeno, može ti biti jasno da je ekipa ljudi svaki detalj prošla na desetke puta. Nije baš vjerojatno da nisu pogodili optimum.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 21 sati, 13 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.51 Seconds

Provided by iJoomla SEO