M4 Mac Mini
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

M4 Mac Mini


  • kupus
  • Posjetitelj
29.10.2024 | 18:12
Nastavno na vikalicu, predstavljen prije koji sat



Komentari, mišljenja i ostalo ovdje!
29.10.2024 | 18:49
Jao, ne mogu, koja hrpa laprdanja u prazno...
29.10.2024 | 19:06
Mini je fora, dosta dobar mali comp bez prave konkurencije. Osobno ne volim utore s prednje strane. Bolje da su ih stavili na bocnu stranu. Pretpostavljam da ce cooler biti kao u prijasnjim modelima, tih. Zamjerka ide na pocetni model koji ima samo 256GB ssd sto je u danasnje vrijeme tesko prihvatljivo. Ajd konacno su ubacili 16Gb rama (mogli su i 32 s obzirom na niske cijene rama).
29.10.2024 | 19:41
Kao sto Smayoo kaze hrpa bullshit talka u prezentaciji ali Mini kao Mini mi se svidja. Mislim da ce ovaj drugi model sa 16/512 biti pravi hit i da je odlican stroj za vecinu manje zahtjevnih korisnika. Po meni su mogli ostaviti i stari dizajn, smanjivati nesto vec toliko maleno nema bas smisla plus sto ce sada hrpa dodataka koji su radjeni za "stare" minije biti beskorisna. Takodjer 3.5mm naprijed mi nema previse smisla, pretpostavljam da je za slusalice ali koliko ljudi ih ustekava svaki dan da je to potrebeno? 2 usbc naprijed meni isto vise minus nego plus i radje bi da su iza ali ok.
U svakom slucaju jako zgodan stroj i jedva cekam prve testove i benchmarke.
29.10.2024 | 20:21
Pišem osvrt za naslovnicu (bez laprdanja!), pa će biti kasnije večeras...
29.10.2024 | 20:47
I meni smetaju USB s prednje strane. Da su zaista hrabri i inovativni stavili bi ih odozdo ko na mišu

Zapravo se zezam jer mi je najveća zamjerka kod Macova u zadnjih 20 godina što su USB nagurali otraga pa se čovjek mora saginjati, izvijati, ustajati sa stolice i svašta da bi ugurao običan usb stick. Da ne spominjem koliko je to postao dodatan problem otkad su bežične tipkovnice.

A tamo na početku USBa, od recimo 1998. pa do negdje 2005. većina PC računala nije imala utore sprijeda nego se čovjek morao gurati pod stol da utakne nešto.

Prvi iMac je imao sa strane, bio je uvijek jedan slobodan usb na tipkovnici da bi onda sve to postalo obrnuto. Svaki PC ih sad ima naprijed.
29.10.2024 | 21:33
Ne kužim zašto kome smeta konektor sprijeda? Ružno vam je? Zbilja?... Ili je neki drugi razlog?
Najnormalnije i najprirodnije je u današnje vrijeme da je USB sprijeda i to barem dva. Jedan za prištekati USB stick, a drugi za iPhone. I utičnica za slušalice je više nego logična u doba masovnog online sastančenja, što u poslovne, što u privatne svrhe.
29.10.2024 | 21:43
Otvorim sad Apple stranicu da vidim novosti oko svega...i sad već predugo očekujem 27" iMac.
Naravno...šipak

Imam "stari" M1 sa 16GB i 1TB... i iskreno, očekivao sam više.

1TB je i dalje upgrade, i to komično skupi upgrade.
256GB je bazični model i tako nešto uopće nuditi je sramotno za model koji treba izaći krajem 2024.

Osim što je bazni RAM napokon 16GB, ništa drugo nije novo (osim CPU naravno). Vjerujem da je teško nakon prelaska s Intel na M1 napraviti (opet) nešto revolucionarno, ali ovo predstaviti kao potpuno novi proizvod je uvreda korisnicima.

Prebacim se na Mac Mini...i mislim da vidim svoju sljedeću kanticu. Ovi jači modeli s 24GB su mogli imati 1TB kao bazni disk i to mi se nikako ne sviđa
Nego, gdje je tipka za paljenje? Galerija je dosta štura, a ne gleda mi se predstavljanje.

Napokon portovi naprijed (dođe mi da Mac Pro 6.1 zapalim ponekad dok napipavam tipku za paljenje otraga ili dok pokušavam uštekati USB ili TB...), a prošli Miniji su mi bili fino izgrebani otraga od pokušaja uštekavanja kabela na slijepo.

4k 240Hz dostupno na HDMI, sad samo ostaje vidjeti prva iskustva s monitorima, jer sam se na M1 miniju pošteno opekao misleći da će raditi s 1440p profesionalnim monitorom.
ASUS PA27 bi taman fino sjeo na ovo, ali priča se o 5k2k OLED monitorima koji trebaju izaći tijekom 2025.
29.10.2024 | 22:01
Haha, novi Mini mi je bas slatkica, to je to.
29.10.2024 | 22:03
smayoo kaže:
Ne kužim zašto kome smeta konektor sprijeda? Ružno vam je? Zbilja?... Ili je neki drugi razlog?
Najnormalnije i najprirodnije je u današnje vrijeme da je USB sprijeda i to barem dva. Jedan za prištekati USB stick, a drugi za iPhone. I utičnica za slušalice je više nego logična u doba masovnog online sastančenja, što u poslovne, što u privatne svrhe.


Ja sam cudak pa je meni super da su konektori sprijeda za tipkovnicu i mis. A taj 3.5 mi ne smeta iako su prosle godine otkad sam u rukama imao headset koji nije USB?
29.10.2024 | 22:26
436d25af30e6ab86_2024-10-29.jpeg
30.10.2024 | 00:29
Kad bi Mac Mini M4 moao doći kod nas za kupiti?
2025?
30.10.2024 | 07:30
Ja volim minimalizam pa su mi utori kao saka na oko mada s prakticne strane dobro dosli za vecinu. Bolje mi izgleda stari mini.
Nego kako su oni zamislili da palis minija kada je gumb s donje strane ? Znaci svaki puta ga moras malo pomaknuti i podici?
Bas malo gledam cooler, on uvlaci zrak i izbacuje topli a s donje strane je pa bi u kratkom periodu mogao biti pun prasine.
30.10.2024 | 08:06
Pa Mac se jednom upali, kad ga kupiš i izvadiš iz kutije, kasnije cijelo vrijeme bude u standby modu. Jedino bih ga potpuno ugasio kad ga ne bih koristio duži period.

Mislim da je ovo da ventilatorom iskopirano od MacStudio, on ima takav sistem hlađenja. Po meni ventilator nisu ni trebali ugrađivati, kao što ga nema ni MacBook Air.
30.10.2024 | 08:11
Jednostavno. Staviš filter i malo ga eleviraš sa stola

IMG_3466.JPG


Paljenje neće biti problem jer između stola i samog minia ima dovoljno prostora. Čak i ako to nije case, ne znam kada sam zadnji put upalio Studio na button.
30.10.2024 | 08:11
A više razmišljam o tome da će svi ti silni kablovi uštekani sa stražnje strane, HDMI, neka periferija, napajanje… jednostavno "razvlačiti" i "natezati" Minija po stolu, s obzirom da je toliko malen, a s time i lagan.

Nigdje nisam vidio kako je riješeno napajanje. Ima li unutarnje napajanje ili "ciglu" na kablu, što mi je malo bezveze.
30.10.2024 | 08:42
Studio ima interno napajanje za mini nisam siguran, ali što se tiče kretanja po stolu to ne vidim kao problem. Grip na Studiu je brutalan, pa očekujem da ni mini neće putovati. Ok razlika u težini sigurno postoji, ali come on, o čemu mi tu pričamo.
30.10.2024 | 08:57
Cini mi se da ima unutarnje napajanje posto u pakiranju dolazi mac i strujni kabel.
Duplo je laksi od starog minije, ima oko cca 650gr.
Ocito mu je potrebno hladjenje s obzirom da je sve zgurano na vise katova unutar malog kucista. Stari mini je u zadnjim generacijama bio vise od pola prazan, mala mbo i cooler.
31.10.2024 | 23:03
Paljenje na kurblu:
Prilozi:
31.10.2024 | 23:39
IgorD kaže:
Paljenje na kurblu:


Okrutno
01.11.2024 | 13:10
Novi Mini je ko lutka. Mal, besuman, ekonomican, snazan, diskretan.

Zalijepis ga pozadi na neki veliki i mocan monitor, i eto iMaca kojeg Apple ne zeli da napravi
01.11.2024 | 13:46
To sam ja prije 15 godina složio nekim poznanicima za osnovno korištenje - neki monitor kojeg su imali, raspberry pi i na njemu Ubuntu na hrvatskom s Thunderbirdom, Firefoxom i Libre Officeom, sve kao stock aplikacije. Ljudi su bili oduševljeni.
01.11.2024 | 14:02
smayoo kaže:
To sam ja prije 15 godina složio nekim poznanicima za osnovno korištenje - neki monitor kojeg su imali, raspberry pi i na njemu Ubuntu na hrvatskom s Thunderbirdom, Firefoxom i Libre Officeom, sve kao stock aplikacije. Ljudi su bili oduševljeni.


Ubuntu je odlican. Upravo instaliram najnoviju inacicu na Proxmox serveru


Screenshot2024-11-01at08.01.06.png
01.11.2024 | 14:19
Ja sam oduvijek bio pristaš funkcionalnosti iznad izgleda, a naravno - najviše cijenim lijepo dizajnirane i funkcionalne stvari. Kompjuter je meni alat, ne gadget. Pa bi volio još više portova, bilo gdje.

Ovaj upgrade je po meni odličan. Price/performance je super. Ali imam osječaj, da če lifetime apple proizvoda polako - ali sigurno - bit sve kraći i kraći... Tempo, kojim se razvija SW već godinama, sad iznenadjujuće brzo širi se in na HW područje. Evo, MacStudio M1U, koji imam sad nešto više od 2 godine je već zastarijela kanta, koju u jednostavnim stvarima MBAir M3 šiša... a MBP M3Max pravi krugove oko njega i u kompleksnim stvarima. Možda se varam, ali mislim da su G5-ice puno sporije starile... Razlika u performansama, koja se dogodila kod prelaza G5 na intel, pa kod prelaza intel na Apple SOC, sad se dogodila od M1 na M3, sve unutar iste arhitekture procesora i unutar praktično tri godine. M3 je brutalno brz i učinkovit, kamo li M4. Kao zanimljivost - često pratim Activity monitor dok radim, i za većinu poslova (PS, AI, ID) prednostno se koriste energy efficient jezgra. Rijetko aktivnost Power core-a skoči iznad par posto u tim slučajevima...
01.11.2024 | 14:23
accom kaže:
Ja sam oduvijek bio pristaš funkcionalnosti iznad izgleda, a naravno - najviše cijenim lijepo dizajnirane i funkcionalne stvari. Kompjuter je meni alat, ne gadget. Pa bi volio još više portova, bilo gdje.

Ovaj upgrade je po meni odličan. Price/performance je super. Ali imam osječaj, da če lifetime apple proizvoda polako - ali sigurno - bit sve kraći i kraći... Tempo, kojim se razvija SW već godinama, sad iznenadjujuće brzo širi se in na HW područje. Evo, MacStudio M1U, koji imam sad nešto više od 2 godine je već zastarijela kanta, koju u jednostavnim stvarima MBAir M3 šiša... a MBP M3Max pravi krugove oko njega i u kompleksnim stvarima. Možda se varam, ali mislim da su G5-ice puno sporije starile...


Ne obaziri se na te brojke. Je li tebi taj M1 dovoljno brz za ono za sto ga koristis? Ako je, onda ti ni taj M3 vjerojatno nece biti osjetno brzi.
01.11.2024 | 14:44
Vi ko da ste zaboravili kako je to izgledalo 80ih i 90ih.

Prvo sam imao PC XT sa dva flopija, bez hard diska, pa 286 iduće godine sa 40MB diskom pa onda 386 dvije godine kasnije sa 120MB hardom. U 4 godine nebo i zemlja.

Svake godine su izlazile stvari bitno jače od prošlogodišnjih. Znam kad sam ja '98 nekom rekao da koristim laptop iz 1995. gledali su me ono ko zadnju sirotinju

Gray scale ekran u doba kad je sve novo imalo 256 boja ili više Motorola 68040 vs 68030 a na desktopu PPC G3 prema mom PowerMacu 6100 iz 1994. sa 640x480 monitorom.

A onda prošlo deseljeće gdje kad usporedim moj Air iz 2012 sa intel Airom iz 2020 ovaj noviji je tek dvostruko brži, žali bože novaca, baš je smeće. Ako radi nešto zahtjevnije dulje od par minuta upali ventilator i spusti takt pa je u rangu Aira iz 2015.

Ideja i je bila da M procesori malo ubrzaju stvari jer je intel pre dugo stagnirao.
07.11.2024 | 18:00
Narucio MM m4,dolazi za par dana
07.11.2024 | 18:37
Oooo... Guštaj!
09.11.2024 | 00:07
Rastavili MM M4 i ima zamjenjivi SSD

09.11.2024 | 01:27
No, sada treba vidjeti ima li kvaka oko toga i hoće li se pojaviti third-party proizvođač koji će ih raditi po normalnim cijenama i da se onda takav non-Apple SSD može uredno prijaviti hardveru putem Apple Configuratora...
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 dana
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.48 Seconds

Provided by iJoomla SEO