Mac Pro 2013 ili Mac Mini 2018 u 2022.
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac Pro 2013 ili Mac Mini 2018 u 2022.


17.07.2022 | 17:34
Polako prelazim na full Apple i sljedeći korak je prebaciti desktop.

Imam fini USFF (Intel Hades Canyon NUC - i7 8809G, 32GB RAM, 2x 1TB SSD i Vega M GH GPU) koji sad već ima 4 godine i prezadovoljan sam, ali bih prešao na Apple da si olakšam komunikaciju s ostalim uređajima u kućanstvu (iPhone, iPad...).

Što se hardvera tiče, znam da idem korak ili dva unatrag, ali u zadnjih godinu dana ne radim ništa preintenzivno.

Za gaming je uzet Xbox, foto i video obrada mi se svela na minimum otkad to firma outsourcea. Većinom su

Hardverski, ne treba mi cutting edge, a odličan monitor već imam, tako da iMac otpada. Mini je bio logičan izbor, ali sam bacio pogled i na cijene starog Proa i skužio da me oba rabljena koštaju praktički isto (živim u UK).

U izbor mi ulaze 2013 Pro u nekoliko konfiguracija (Xeon E5, 16-64 GB RAM, 256GB - 1TB SSD, D500 do dual D700 GPU), ili 2018 Mini (i5, 16 GB RAM i 512 GB SSD)

Pro je definitivno overkill, ali zašto ne. Kako se snalazi danas, 9 godina nakon izlaska? 4k video, x.265 i sl. moderniji formati?
17.07.2022 | 18:06
Ja sam imao gotovo identicnu nedoumicu i uzeo sam si 2013 Pro:

www.jabucnjak.hr/forum/hardver/180376-stigao-mi-novi-mini.html

Uzevsi u obzir da su se od onda cijene jos doslovno prepolovile (vidim da ih se sada moze naci za ispod $1000). Jedini rizik su vec poznati problemi sa pregrijavanjem D500 i D700 grafickih i to je lutrija. D300 navodno nisu patile od toga problema.

Ne trosi pare na jace procesore, jer najjaci CPU sa 12 jezgri koji ide unutra mozes kupiti vec za $50-$60 i zamijeniti ga sam ako si tome vican. Sto se obrade videa tice to ce morati uskociti netko drugi, no ja sam jako zadovoljan, stroj je kompaktan, necujan i odradjuje sve sto mi treba. Osim tih potencijalnih problema sa grafickom, po svemu je bolji od 2018 Minija.
17.07.2022 | 18:06
Sve na toj razini glatko, može se na njemu odrađivati i profesionalna video produkcija. I ja bih radije Valjak nego li Minija.
17.07.2022 | 19:52
Zašto onda ne rabljeni Mini M1?
17.07.2022 | 21:22
M1 Mini je nešto skuplji, rabljeni tek kreću od £500 i ima dosta interesa zbog M1.
Plus kad ga uzmem, zapeo sam s 256GB SSD-om i 8GB RAM-a jer se ne da nadograditi.

Pro mogu upecati za nešto malo više od pola toga, ako odvojim malo vremena da pecam po aukcijama jer je interes slab.

Veliki plus je nadogradivost i zamjena komponenti ako nedajbože nešto odluči pustiti bijeli dim. Dodatno, količina portova.

Imam dosta eksternih diskova i količina portova koju mi trenutni NUC nudi je taman iskorištena (6x USB 3.1, 2x Thunderbolt 3, 1x USB-C 3.1, 2x HDMI, 2x LAN, SD reader).
Mini nema ni pola toga, a veći je. Pro isto nije nešto puno bolji, ali lakše se prilagodim.

Mislim da sam si odgovorio na dilemu...

Pratim najslabiji Pro, pa da vidimo. Ako mi se ne svidi, lako ga dalje udomim po istoj cijeni.
17.07.2022 | 21:36
U Valjak ti ide i običan NVMe SSD uz adapter, tako da možeš interni kapacitet dići koliko ti treba.
18.07.2022 | 00:01
Znam znam, fali mi samo drugi nvme slot. Imam 2x Sandisk Extreme Pro 1TB trenutno, pretvorit ću jednog u eksterni storage.
18.07.2022 | 06:30
1v@n kaže:
M1 Mini je nešto skuplji, rabljeni tek kreću od £500 i ima dosta interesa zbog M1.
Plus kad ga uzmem, zapeo sam s 256GB SSD-om i 8GB RAM-a jer se ne da nadograditi.

Pro mogu upecati za nešto malo više od pola toga, ako odvojim malo vremena da pecam po aukcijama jer je interes slab...


Može info gdje ima Mac Pro 6.1 po tim cijenama? Ja ne uspijevam naći ništa ispod nekih 800-900€.
18.07.2022 | 09:51
Kod nas nema ispod 10.000 kn, zato i pitam zašto ne Mini M1. Koliko vidim po inozemnim testovima, jede ga za doručak. A vanjski disk se uvijek može priključiti, o softverskoj podršci za budućnost da i ne pričam.
18.07.2022 | 10:32
Ebay aukcije. Treba čekati i pratiti.

Otkad je UK van EU, cijene rabljene elektronike su jako pale. Tržište je ogromno, ponuda ogromna. Nitko iz EU više ni ne razmišlja o nabavi iz UK. Meni pala sjekira u med. I familiju i frendove sam opskrbio tehnikom za pola manje novaca nego bi platili u EU.

Javim jesam li što upecao
18.07.2022 | 10:56
Baš gledam, možda jedan mali savjet da tražiš "refurbished" od neke firme, i da ima onda neku garanciju, mislim prvenstvenomzbog tih nesretnih grafičkih u 6.1 macovima. Sve u svemu želim sretan pronalazak i dug život budućeg stroja.
18.07.2022 | 11:17
Ma ako idem na refurbished s garancijom, onda mi cijenom dođe isto kao da sam uzeo M1 Mini.

Upravo mi je pobjegao jedan…
8E8D3A0D-B326-43CC-BF50-C62EB7AB2E1A.jpeg
18.07.2022 | 12:23
Po meni valjak nije bas najsretniji izbor jer je najnoviji macOS Ventura vec sad nepodrzan. I pitanje je hoce li se OpenCore-om ili nekom slicnom metodom uopce i moci instalirati gore. A i problemi sa D500/D700 karticama (te nepodrzavanje AVC/HEVC akceleracije, cak i uz OpenCore) su nesto zbog cega bih ga definitivno zaobisao Puno bolja varijanta je pecati rabljeni M1 MacMini, cak ih se na Njuskalu nalazilo vec od 4500 kn.
  • Daddo
  • Posjetitelj
18.07.2022 | 12:44
Što više čitam o eventualnim problemima kod 6.1, to mi se Mini više sviđa.

Mislim da ću se morati strpiti dok nađem 16GB M1 za normalne novce. Planiram ga imati barem idućih 5 godina, pa mi 8GB izgleda knap. Zasad su rabljeni na £799 tako da će to pričekati.
Pobjegao mi je još jedan Pro za £366 u međuvremenu.
19.07.2022 | 02:19
6.1 je nazalost slijepa ulica kako sad stvari stoje Ni prije nije bas bio bog zna kakav izbor, a sad pogotovo
19.07.2022 | 09:43
Ma sve to stoji za 6,1 - ali priča se svodi na cijenu. Idem mu probati stati u obranu:

- još uvijek je većina softvera pisana za Intel i Mini radi u emulaciji
- top model Valjka ima gotovo istu CPU snagu kao M1 Mini u native radu
- Valjak ima 1/3 bržu grafiku od M1 (i to x2 pod Windowsima)
- Valjak jednostavno i jeftino ide do 64 GB (128 ide, ali nije isplativo)
- Valjak jednostavno proširi SSD na 1, 2 ili 4 TB
- Valjak ima više portova
- Valjak native vrti Windowse i kao računalo nije dead-end niti nakon otpisa od Applea
- OpenCore će ga vjerojatno izvući za još par MacOS iteracija
- I da OpenCore ne bude moguć, Monterey mu daje 4-5 godina života
- Valjak je cool na stolu, a Mini tek "običan Mini"

Evo, malo sam bio "đavolji advokat", ali mislim da sve što sam napisao stoji!
19.07.2022 | 10:00
Otprilike su me točno te stvari zagrijale za 6.1.

Ne moram imati najnoviju verziju OS-a jer mi treba svega par aplikacija za foto/video obradu.
32 GB RAM i 1TB osnovnog diska mi je optimalno, a Miniju M1 s takvom konfiguracijom skače cijena u nebo. Čak su i zadnji Intel modeli skupi.

Kako stvari stoje, neću se rješavati NUC-a. Zamijeniti ga ovime sigurno ne mogu, a zatrebat će mi idući dan ako ga se riješim. Pecam dalje po ebayu. Ne žuri mi se, a ne planiram dati više od £350.
19.07.2022 | 10:13
Cijena mu moze na kraju ispasti i mana ako krepa jedna (ili obje) graficke Performanse u ovom slucaju nisu presudne kako je 1v@n i napisao, a sto se njih tice tu valjak ima jednu ogromnu manu, a ta je upravo vec spomenuti izostanak podrske za AVC/HEVC akceleraciju. S obzirom da je danas gotovo sve zivo sto se tice videa pretezito u nekom od ta dva formata to s vremenom moze postati ozbiljan nedostatak (meni bi bio). Badava mu i 12 jezgri kad ne moze glatko i bez napora odvrtiti prosjecni clip sa nekog danasnjeg drona ili fotica/telefona.

Ne znam, meni se osobno cini da je isplativije rastegnuti jos koji somic kuna do kudikamo novije arhitekture, manje potrosnje sa daleko perspektivnijom buducnoscu i u everyday situacijama boljim performansama. Cak bih umjesto 6,1 uvijek radije isao na 5,1, ali i njemu se vec lagano namece pitanje isplativosti ako se uzme neka bazicna verzija pa ide u sve silne nadogradnje

Inace, sto se tice prelaska na Apple (Mini) mislim da je sad poprilicno nezahvalan trenutak za to jer jos nisu pale cijene starijih M1 masina, tj. ni M2 masina jos nema u siroj ponudi. Ja bih osobno pricekao jos koji mjesec, moglo bi se naci vise rabljenih M1 po oglasnicima

@1v@n: Proguglaj malo kako stoje stvari sa OpenCoreom i instalacijom macOS-a na taj NUC, to ti moze biti poprilicno jeftino i bezbolno rjesenje. Ja bih prvo to probao. Npr:

github.com/osy/HaC-Mini
19.07.2022 | 11:32
Stoji i sve ovo što je Marko napisao, zato i kažem da se sve svodi na cijenu. Ako je dovoljno jeftin, Valjak nije loša kupovina.

Inače on super radi u video montaži, dok ne prelaziš 4K sve je to uglavnom glatko.

Ali ako nije frka, i ja bih čekao, recimo M2 Mac mini na jesen, tada će biti svega po niskim cijenama.

Naravno, moj izbor bi opet bio 5,1 jer se mogu složiti čuda za malo para, staviti skroz moderna grafička i tone diskova (ja sam sada na 16 TB interno), a Big Sur radi rock-solid, a i Monterey bez wifija, ali složit ću se da je to ipak stroj kod kojeg se treba malo zezati sa svime i biti entuzijast to sve posložiti kroz OpenCore.
19.07.2022 | 11:59
Okej, nedostatak podrške za AVC/HEVC bi mogao biti dealbreaker. Materijal mi je u 2.7k, i većinu tog rješavam po putu na iPadu Pro kroz Lumafusion i eksportam u x.265. Štuca, ali se da složiti ono što mi treba.

Zasad nemam u planu mijenjati iPad novijim (12.9” Pro 2. gen, 512GB LTE). iPad s M1 bi to vjerojatno sve glatko prožvakao, aIi ne dam te novce.

Za 5.1 nemam mjesta. Već je valjak velik u odnosu na strojeve koje koristim zadnjih 10 godina. Nakon USFF samo jednako veliko ili manje
19.07.2022 | 14:41
dpasaric kaže:
Ali ako nije frka, i ja bih čekao, recimo M2 Mac mini na jesen, tada će biti svega po niskim cijenama.


Da istina je, već duže vrijeme pratim Njušku i ima stvarno puno Macova, pogotovo prijenosnih debelo ispod cijene, treba biti strpljiv pa malo još pričekati. I sam se dvoumim za novog Minija M1 ili neki povoljni rabljeni M1.
19.07.2022 | 14:44
I kod Minija M1 mi je zgodna još jedna stvar, ako radi, onda radi, nisu to više strojevi koje je netko otvarao i nešto u njima mijenjao, jer su, ajmo reći "zaliveni". Dobiješ što dobiješ, ili radi, ili ne.
19.07.2022 | 16:28
Zgodno?

Meni je poprilično licemjerno od strane Applea. S jedne strane pod izgovorom ekologije iz iPhone paketa mičeš punjače i slušalice, a onda od Mac Minija napraviš veliki komad e-otpada jer korisniku onemogućiš ikakav vid zamjene neispravne komponente.

Svaki, pa i dosad najbanalniji kvar se rješava isključivo zamjenom cijele ploče što je ekvivalent cijene novog uređaja.

Zamisli poslovne korisnike kojima kvar treba biti riješen odmah i sad, gdje su se računala vraćala u pogon za svega par minuta ako firma ima on-site IT-evca. Neispravni disk/RAM van, novi unutra i idemo dalje.

Nije problem s lokalnog backupa dići sve na novi uređaj, ali to znači da umjesto lagera od stotinjak RAM modula i SSD-ova sad moraš imati lager s računalima

Da ne idem u zonu teorija zavjera gdje se lako može ograničiti broj zapisa/čitanja SSD-a koji je trenutno jedina komponenta koja ima točno deklariran rok trajanja. Odbroji svoje i samo gasi komponentu po komponentu. Ciljano su usporavali iPhone, misliš li da isto ne mogu napraviti i na polju računala? Sad imaju potpunu kontrolu nad kompletnim hardverom, nikad to nije bilo lakše izvesti.

Zasad ću se držati Intela i izmjenjivih komponenti, kakva je situacija s M1 ćemo tek vidjeti kad se M2 zalaufa.
19.07.2022 | 16:52
Ma ne treba se toliko zabrinjavati, sve će to raditi godinama, možda čak i duže od starih komponenti koje su bile sklone pretjeranom pregrijavanju i rikavanju.

Vrijeme ide naprijed, gleda se da korisnik što manje intervenira po hardveru, njegovo je da koristi računaloi s vremeno kupi novo. Ista stvar kao i kod mobitela. Znam ljude koji dan danas koriste iPhone 4 koji i dalje radi bez problema.

Osobno sam imao nekoliko Macova, neki su riknuli odmah nakon jamstva, a neki totalno stari rade kao urica, primjerice MacBook Pro 2008 koji trenutno koristim - evo radi.

Vezano za Mac mini, smatram da je to uz MacBook Air jedno od Apple računala koje se najmanje kvari, neka me netko ispravi ako griješim.
19.07.2022 | 16:55
Zaboravio sam Mac Pro 5.1, nisam ga nikad imao, sli kao što kaže Davor, tko ima voljecod toga dinosaura može još uvijek dobiti jako, jako puno za relativno mali početni ulog.
19.07.2022 | 17:13
Današnje komponente se griju više nego prije.

Temperature od 80-100 su danas sasvim normalne, pogotovo kad ih zatvoriš na tako mali prostor s minimalnim aktivnim hlađenjem.

Kako da to traje godinama
19.07.2022 | 17:32
Isto kao i mobiteli, napredna tehnologija, budućnost a ne prošlost. To je nova filozofija, a Apple je tunpredvodnik, kao i uvijek.

PC i Apple ne treba uspoređivati ni po čemu, to su dva različita svijeta, i preporuka svakome tko prelazi s PC-a na Mac da prvo to riješi sam sa sobom. Mac je jednostavno Mac, znaju koji put biti zaribani, ali to je i dalje Mac. Sjedi i uživaj, radi, koristi - ne petljaj i ne mijenjaj. Mac
19.07.2022 | 18:17
Malo si zabrazdio dalje od teme.

Ako je "napredna tehnologija" to da korisnika smatraju idiotom koji zna samo klikati po društvenim mrežama i gutati marketing koji je serviran, hvala, ali ne treba mi takva napredna tehnologija.

Google je s partnerima izbacio Chromebook za takve "sjedi, uživaj, radi i koristi", pa cijena nije u tisućama eura. Također se noviji modeli ne daju nadograditi.
19.07.2022 | 18:43
A meni se iskreno, evo više ne da opterećivati sa svim tim specifikacijama i brojevima, nekad me je to palilo, prije 20 godina. Prošao sam životnu fazu "avioni, milioni, kamioni", jednostavno mi je svejedno koliko košta računalo dok je u granicama normale, ali to je moje mišljenje i nebih želio time nikoga uvrijediti.

A tvrtke danas rade sve da se kupuje novo, jer love je sve manje a želja sve više.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 46 minuta
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO