Mac mini 2010 & Mac Pro 2010
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac mini 2010 & Mac Pro 2010


18.10.2020 | 22:49
Stvar je u tome što mi Snow Leopard još uvijek treba i možda će mi trebati još neko vrijeme.
Trenutno na Mac Prou (2010) imam dual boot - SL i High Sierra.

Dugo vremena sam proveo tražeći grafičku karticu koja bi mi bila poboljšanje na HS-u, a da podržava i SL.
Kupio sam si GTX 970 koja je radila 4 dana i sada više ne radi. Uopće.

Muka mi je od pomisli da ponovo prolazim proces kupnje iste ili slične kartice.

Jučer mi je palo na pamet da si kupim Mac Minija iz 2010 godine. Ako se ne varam, to je zadnji model Minija koji podržava Snow Leopard.
Tako bih na Miniju imao SL, a na Mac Prou High sierru.

Za Mac Mini bih si kupio Mini Display to DVI adapter da ga mogu spojiti na Apple Cinema Display.

Sad pazi ideju...
Umjesto da imam jedan dual boot komp kojeg bih tu i tamo restartao, imat ću dva kompa koje ću po potrebi spajati na monitor.
Kompove mogu fizički spojiti Ethernet kablom i tako imati mogućnost pristupa jedan drugom po potrebi.

Sad me zanima... Koliko je ova ideja suluda i koliko izvediva?

Ak je to izvedivo, onda bih si za Mac Pro mogao kupiti neku poštenu grafičku.
19.10.2020 | 09:17
Ako sam te dobro shvatio Apple Cinema Display (kojeg imaš) ima DVI ulaz na kojeg bi spajao MacPro i MacMini. Ako je tako treba ti samo preklopnik s time da moraš jedino pripaziti koju rezoluciju preklopnik podržava.

Preklopnik je ovo (za primjer, imaš i druge kombinacije video ulaza/izlaza).
19.10.2020 | 11:19
Bertone kaže:
Ako sam te dobro shvatio Apple Cinema Display (kojeg imaš) ima DVI ulaz na kojeg bi spajao MacPro i MacMini. Ako je tako treba ti samo preklopnik s time da moraš jedino pripaziti koju rezoluciju preklopnik podržava.

Preklopnik je ovo (za primjer, imaš i druge kombinacije video ulaza/izlaza).


Vidiš, zamišljao sam kako bi još bilo super da mogu napraviti neki prekidač da ne ne moram čupati i prekapčati kabel od monitora

Tu bi mi onda trebala još dva DVI kabla female to male ili jedan takav + Mini Display to male DVI. Ak se ne varam...
Trebam još samo naći switch koji podržava rezoluciju 2560 × 1600.

Tnx!
19.10.2020 | 11:23
Ti preklopnici obično kilave ako nisu ozbiljnije skupi. Samo da ti prilagodim očekivanje, ako kupiš neki jeftini, da očekuješ crtice po slici i svašta nešto...
19.10.2020 | 12:02
smayoo kaže:
Ti preklopnici obično kilave ako nisu ozbiljnije skupi. Samo da ti prilagodim očekivanje, ako kupiš neki jeftini, da očekuješ crtice po slici i svašta nešto...


Našao sam ove skupe, pa mi je malo splasnuo entuzijazam
19.10.2020 | 12:44
smayoo kaže:
Ti preklopnici obično kilave ako nisu ozbiljnije skupi. Samo da ti prilagodim očekivanje, ako kupiš neki jeftini, da očekuješ crtice po slici i svašta nešto...


potpisujem.

iako one koje sam ja koristio su bili DVI ali manualni.

ali automatika - HDMI, USB printer.... uvijek nesto zasteka.
19.10.2020 | 13:10
Nisam nikad imao Apple Cinema Display (a i ne znam kojeg imaš ti kad nisi napisao, pretpostavljam 30"), ali kaj on ima samo jedan ulaz i jednu vrstu ulaza?

Doma imam HP Z27n i on od ulaza ima 1xDVI-D, 1xHDMI i 2xDP i imam na njega spojen komp i dock za ThinkPad i jednostavno na monitoru biram koji će mi ulaz biti aktivan, ako ACD ima samo jedan ulaz onda je to
19.10.2020 | 13:36
U kombinaciji dva kompjutera i jedne tipkovnice/misa najboljom varijantom mi se pokazao setup od dva monitora + Synergy ili ShareMouse softver
19.10.2020 | 15:00
ACD 30" ima dva USB porta, dva FireWire porta i DVI.

S mišem i tipkovnicom nemam problema jer se oboje uštekaju u monitor.
19.10.2020 | 15:03
Nije poanta u spojivosti nego u prakticnosti. Na dva kompjutera je puno lakse raditi pomocu jedne periferije i dva monitora. A ta se varijanta moze izvesti i sa samo jednim monitorom i prebacivanjem inputa po potrebi.
19.10.2020 | 15:55
A Apple Remote Desktop?
19.10.2020 | 17:10
To se plaća, skupo. Da nisi mislio na Apple Screen Share? To je zapravo VNC client. Nije za nešto ozbiljno raditi. OK je za daljinski pristup na neki server, za kopiranje fajli i sl, ali za nešto raditi konkretno - ne baš.
19.10.2020 | 18:56
Nije jasno za sto mu tocno treba.
I da, to sam mislio. Spoji se na drugo racunalo i pokrene sto trebaili tako nekako.
Ja sam svojevremeno tako pustao kom da radi satim i samo sam povremeno bacio oko da vidim do kuda je dosao.
19.10.2020 | 20:47
jura22 kaže:
Nije jasno za sto mu tocno treba.


Treba mi samo da jedan HD vidi drugi HD (odnosno SSD).

Sad su mi oba u istom kompu i normalno se gledaju. Mogu pristupiti fajlovina i to je sve što mi treba.
Nadam se da će isto (ili barem slično) biti ako dva kompa spojim Ethernetom.
Ne znam... Možda ću uvijek morati mountati HD koji mi treba s drugog kompa?
Ni to mi ne bi bio problem. Bitno mi je samo da diskovi mogu međusobno komunicirati.
20.10.2020 | 00:04
Ako želiš da jedan disk vidi drugi kao da su uštekani u istom MacProu, to možeš jedino tako da strojeve spojiš FW ili TB kabelom i jedan od njih probudiš u target modu (držiš T kod paljenja). Onda tog Maca ne možeš koristiti, nego ga drugi Mac vidi kao vanjski disk.

Ako su oba Maca operativna, onda ih možeš spojiti Ethernet kabelom direktno, ili, bolje, FW800 kabelom (iako je teoretska brzina FW-a 800 Mb/s, a Etherneta 1000 Mb/s, moje je iskustvo da je u praksi FW brži, valjda zbog toga što ethernet ima veći overhead) i oni će uspostaviti ad hoc vezu s automatski samododijeljenim IP adresama (iz onog adresnog prostora 168.nešto.nešto.nešto) preko koje onda možeš s jednom Maca mountati disk na drugom Macu kao mrežni resurs, preko AFP ili SMB protokola. Preko SMB protokola ti neće raditi nikad (kako treba) , a preko AFP protokola će ti dobro raditi ako uvijek koristiš jedan te isti korisnički account.
20.10.2020 | 01:17
smayoo kaže:
Ako želiš da jedan disk vidi drugi kao da su uštekani u istom MacProu, to možeš jedino tako da strojeve spojiš FW ili TB kabelom i jedan od njih probudiš u target modu (držiš T kod paljenja). Onda tog Maca ne možeš koristiti, nego ga drugi Mac vidi kao vanjski disk.

Ako su oba Maca operativna, onda ih možeš spojiti Ethernet kabelom direktno, ili, bolje, FW800 kabelom (iako je teoretska brzina FW-a 800 Mb/s, a Etherneta 1000 Mb/s, moje je iskustvo da je u praksi FW brži, valjda zbog toga što ethernet ima veći overhead) i oni će uspostaviti ad hoc vezu s automatski samododijeljenim IP adresama (iz onog adresnog prostora 168.nešto.nešto.nešto) preko koje onda možeš s jednom Maca mountati disk na drugom Macu kao mrežni resurs, preko AFP ili SMB protokola. Preko SMB protokola ti neće raditi nikad (kako treba) , a preko AFP protokola će ti dobro raditi ako uvijek koristiš jedan te isti korisnički account.


Meni je odma na pameti bio FW kabel jer znam da je brz (mislim, ne znam to kao ti, al jednom sam nešto radio preko FW kabla i bilo je brzo ), al onda sam negdje pročitao da se kompovi trebaju spojiti Ethernet kablom. S obzirom da sam dizajner, nisam dalje o tome razmišljao

Zanima me jedino jel ovo sve skupa izvedivo. Ono, da jedan komp vidi drugoga kao vanjski disk il nešto. Sad, jel FW ili Ethernet, to su već sitni detalji.
Ionako ne gasim komp, pa mislim da bi oba kompa cijelo vrijeme bila ON. Samo bi jedan bio spojen na display, a drugi bi glumio vanjski HD. I vice versa kad preštekam display.

Ovo nadalje sam te pratio do 168. nešto.nešto.nešto, al na AFP, SMB, AFŽ, WTF si me izgubio To je valjda nešto što možemo i preko telefona ako dođemo do toga.
Samo nemoj jako vikati na mene da niš ne kužim. Lijepo si popiješ Normabel, dva, pa se čujemo kad krene djelovati

Bilo bi super da to tako može šljakati još par mjeseci dok ne skupim za novi Mac Pro. Ma... Ustvari ću pričekati još taj famozni ARM. Drugu generaciju
20.10.2020 | 02:33
A za sto ti zapravo treba Snow Leopard? Mozda ti je virtualizacija (naj)prakticnije rjesenje?
20.10.2020 | 18:23
^SuperUnknown^ kaže:
A za sto ti zapravo treba Snow Leopard? Mozda ti je virtualizacija (naj)prakticnije rjesenje?


Možda i je... I o tome sam razmišljao.
21.10.2020 | 00:01
Stavi djeljenje diska kojeg zelis i stavi budjenje preko mreze. Makni i mis i tipkovnicu i stavi komp negdje u kut. Spoji na kucnu mrezu.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 25 minuta
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, BigMac, Maxxy, MoschuS, zoranowsky, Anonimci (723)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.54 Seconds

Provided by iJoomla SEO