Preporuka za polovni macbook pro
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Preporuka za polovni macbook pro


19.08.2019 | 13:45
Imao bih pitanje, a mislim da bi to mozda bila i dobra sticky tema kao ona sa brzinama, koje su serije macbook pro modela pouzdane... kupio bih si neki za po doma... malo filmovi, malo internet, malo laganog web developmenta...

Ja recimo imam izuzetno dobra iskustva sa 11.3 15" Late 2013 i dosad nisam sreo nikoga tko ima problema sa njim, a cuo sam da su ljudi imali problema sa nekim serijama iz 2012 koje imaju diskretnu grafiku... al taj je 1000€+ pa bih prvo potrazio nesto slicno al malo jeftinije

Modeli sa butterfly tipkovnicom ne dolaze u obzir jer mi se jednostavno ne da riskirati....

S obzirom na tanki budzet, vjerojatno bi isao na 2011/2012/2013 . ... 13"/15" mi je svejedno... samo da model nema neki opcepoznati veliki bug ili jos bolje da je bio opozvan na zamjenu maticne, ekrana ili tako nesto... retina takodjer nije uvjet

ako netko ima neki link na webu gdje je vec netko to poslagao, slobodno nek posharea jer moje guglanje ne daje rezultata...
19.08.2019 | 15:02
Unibody Mid 2012 ili 2013 sa Retinom, daju se nac za male novce a rade vrhunski. Na mid2012 sam radio cudesa, izdrzao je sve. Ako nema SSD, stavis jednog u njega i leti ko blesav.
19.08.2019 | 15:45
prije ovog late 2013 smo imali mid 2012 sa diskretnom i cim se mac prebaci na diskretnu grafiku odmah se ekran zacrnio....

nisma siguran koji je tocno model, ali se ispostavilo da je to boljka bas tog modela... kupujem polovno, a svi rokovi za zamjenu su vjerojatno prosli...
19.08.2019 | 16:06
Ja imam ovog:
support.apple.com/kb/sp653?locale=en_US

Jos i danas radi super a ni ne zaostaje puno za ovim 2018 modelom. Imao sam tada problem s ekranom - to je bila serija LG/Samsung ekrana - vise ne znam koji sam ja imao od ta dva, uglavnom jedan je bio defektan i Appple je o svom trosku radio zamjenu - otkako sam to napravio nikad nista.
19.08.2019 | 16:14
Ja sam prodao Retinu 2012 cim sam kupio model 2018. Za moj workflow jedno veliko nista sam dobio

Jos uvijek mi je zao one stare tipkovnice. Nikako se naviknuti na ovo tanko klepetalo...

Da nisam prodao rMBP 2012 cim mi je stigao novi, 2018 bi vec davno bio u oglasima.
19.08.2019 | 17:50
drlovric kaže:
Ja sam prodao Retinu 2012 cim sam kupio model 2018. Za moj workflow jedno veliko nista sam dobio

Jos uvijek mi je zao one stare tipkovnice. Nikako se naviknuti na ovo tanko klepetalo...

Da nisam prodao rMBP 2012 cim mi je stigao novi, 2018 bi vec davno bio u oglasima.


Ja imam slicno iskustvo, samo sto nisam prodao ovaj iz 2012. Bubnes mu gore novu bateriju i super.
19.08.2019 | 18:53
Ja sam do pred cca godinu dana koristio Mid 2012 non-retina 15". To je sjajan i vrlo upotrebljiv model, zapravo zadnji potpuno modularan pa se vrlo jednostavno mijenja i baterija, i dograđuje RAM, i HDD... Taj kojeg sam koristio ja, još uvijek koristi moj sin (upravo krenuo na studij prirodnih znanosti) i ostao sam iznenađen kako fluidno vrti te neke softvere koje fizičari koriste.
19.08.2019 | 19:04
Ja imam mid 2012 non retina 13". Napucan je ram na 16GB, procesor je i7 i ima 2 ssd-a u raid polju. Koristi se za grafički dizajn spojen na dell monitor, odradio hrpu kampanja, uredno otvara psd fileove od 5-6 GB koje znam dobiti od stranih agencija, ukratko, radi ko zmaj.
19.08.2019 | 21:53
Ja sam sebi prije par godina priznao da sam postao dosadni office user . Za te potrebe mi je moj MBP iz 2014. sasvim dovoljan. Kupio sam ga novoga i sve ove godine me sluzi bez ikakve zamjerke. Vidim da mu cijena na ebay-u varira (gledam samo top rated sellere) od nekih 600 do 900 eura ako se narucuje iz UK.
20.08.2019 | 13:54
marosi kaže:
Ja sam sebi prije par godina priznao da sam postao dosadni office user .


Isti slučaj je i kod mene no meni je prije godinu i pol krepala grafika na MBP 15" 2011 i nakon uspješnog popravka grafičke koji je izdržao 2-3 mjeseca razmišljao sam kupiti nešto novo/novije.
Onda sam malo pogledao kako su složeni novi/noviji MBP i nakon što sam u nekoliko navrata isprobao nove tipkovnice odlučio još jednom popraviti stari MBP pa sam nakon malo traženja na netu našao način kako se zaobilazi neispravna ATI grafika.
Uglavnom Early 2011 sad već oko godinu dana uredno radi na integriranoj grafici i raditi će vjerojatno i dalje sve dok se mehanički ne uništi jer se sad više nema što na njemu pokvariti

PS. Iako ovo kaj sam sad napisao nema direktne veze s temom, ima u smislu da se MBP 15" i 17" sa pokvarenom grafikom daju naći za kikiriki novce pa uz malo ulaganja u popravak (50 do 200 kn - ovisi koliko daleko se ide u mod) možeš imati stroj koji se može bez problema i prevelikog znanja hardverski nadograditi i još dugo koristiti za poslove gdje grafika nije presudna stavka.
20.08.2019 | 15:21
Bertone kaže:
marosi kaže:
Ja sam sebi prije par godina priznao da sam postao dosadni office user .


Isti slučaj je i kod mene no meni je prije godinu i pol krepala grafika na MBP 15" 2011 i nakon uspješnog popravka grafičke koji je izdržao 2-3 mjeseca razmišljao sam kupiti nešto novo/novije.
Onda sam malo pogledao kako su složeni novi/noviji MBP i nakon što sam u nekoliko navrata isprobao nove tipkovnice odlučio još jednom popraviti stari MBP pa sam nakon malo traženja na netu našao način kako se zaobilazi neispravna ATI grafika.
Uglavnom Early 2011 sad već oko godinu dana uredno radi na integriranoj grafici i raditi će vjerojatno i dalje sve dok se mehanički ne uništi jer se sad više nema što na njemu pokvariti

PS. Iako ovo kaj sam sad napisao nema direktne veze s temom, ima u smislu da se MBP 15" i 17" sa pokvarenom grafikom daju naći za kikiriki novce pa uz malo ulaganja u popravak (50 do 200 kn - ovisi koliko daleko se ide u mod) možeš imati stroj koji se može bez problema i prevelikog znanja hardverski nadograditi i još dugo koristiti za poslove gdje grafika nije presudna stavka.


naprotiv, to je bas vrijedna informacija ... mi smo tu Mid2012 sto je bila neispravna grafika pokusali zavarati zaobilazenjem diskretne, ali sam na kraju stao i rekao 'pa dali smo preko 1000€ i sad ja tu moram zaobilaziti, a mozemo vratiti' . .. pa smo ju vratili/zamjenili za 2013 .... al za po kuci bi i to bilo dobro...

dakle, tvoja early 2011 se jos nosi sa modernim stranicama? moze podnijeti lagani rad u google docsima?
21.08.2019 | 00:51
Kako se ponaša sa google docs nemam pojma jer ne koristim te alate, ali sa svim ostalim aplikacijama koje koristim nema problema.

Jedini problem (moda) kojeg još nisam hardverski riješio je backlit ekrana jer nakon moda nema kontrole osvjetljenja pa je na najjače. Čitao sam da je i to riješeno na nisam to stigao napraviti pa sad još uvijek problem rješavam s aplikacijom Brightness Slider.

Inače, softverski i hardverski mod je napravljen po ovim uputama (ako nekome zatreba).

Hardverski dio mi je odradio frend od frenda koji se razumije u lemilicu pa prespojeni pinovi sad izgledaju ovako:



Pozitivna stvar je da se sad MBP manje grije i da mod nema utjecaja na trajanje rada na bateriji.

I za kraj, još jedan koristan link koga zanima,... i da, probao sam staviti i Mojave na taj MBP i radi i on osim poznatog problema s svijetlom temom gdje je gornja alatna traka čudno siva (ali to je tako i na ne modanim primjercima) pa ako nekoga i to zanima upute kako se macOS instalira na nepodržani hardver imate ovdje.

EDIT1:
Nisam napisao nigdje u prethodnom postu da nam nakon moda isprobao Sierru, H.Sierru i Mojave i nakon par dana isprobavanja odlučio ostaviti Sierru koja se od tada najnormalnije nadograđuje kad stignu nadogradnje i da nema nikakve potrebe za naknadnim zahvatima oko isključene ATI grafičke tako da sam skoro i zaboravio da je isključena.

EDIT2:
Ovo je sad što od grafičkog hardvera vidi MacOS:

Slikazaslona2019-08-21u00.04.53.png


... odnosno nema kao prije i ATI grafičke:

07.09.2019 | 15:02
update...

nakon svih savjeta odlucio sam uzeti 13" 2012 non-retina, ali nikako nisam uspio uspio dobiti na aukciji... kaze zena da sam cicija .... na kraju sam malo podigao ljestvicu i nenadano se za 400€ upecao mid2014...

model je i5 sa 16g rama ali samo 128g ssd... i koliko vidim baterija ima nesto manje od 1200 ciklusa i kaze laptop da ju uskoro promjenim..

pa ak moze malo supporta iz rukava...

1. zamjenio bih prvo ssd, vidim da ima adaptera kojima se moze spojiti "normalni" jer imam jedan viska u ladici ... ima ih dosta na aliexpresu, google forsira sintech cca 20€, moze li neka preporuka ili razlog zasto ne?

2. baterija... moram li ju odmah mjenjati ili mogu nastaviti ovako ako mi recimo ne smeta kratki rad bez punjaca - surfam vec skoro dva sata? vidim da je zamjenska cca 110e na ifixitu... ici na nju ili ima bolji izvor dijelova

3. staingate.. ekran je mrljav ali u radu ja ne vidim neke probleme ... probao sam provjeriti na checkcoverageu ali nemam datum kupnje pa mi ne da dalje... jel moram unijeti pravi datum ili mogu neki bezveze staviti?

4. prodavac mi je ostavio gore yosemite... ako netko ima ovakvu konfu, moze li to gurati mojave ili da idem do high siere i da li je u tom slucaju bolje ici na upgrade ili na clean install? novi ili stari datotecni sustav?

nadam se da ne gnjavim previse u subotnje popodne
07.09.2019 | 15:28
Postoji poseban razlog za Mojave?
07.09.2019 | 16:00
zabac kaže:
Postoji poseban razlog za Mojave?


u principu ne... sve sto koristim ide i na 10.11 i 10.12 ..
07.09.2019 | 16:22
Onda? Ne trebas razbijati glavu.
07.09.2019 | 19:34
Sad si očito već kupio pa je svejedno što ću napisati, ali ako si htio uzeti neki osnovni model pa ga ići nadograđivati, onda si mogao malo sačekati da uleti neki non retina 13" pa ga jeftino i jednostavno rastavljaš i nadograđuješ koliko te volja, ovako je nadogradnja skuplja (kao i eventualni kvarovi/manjkavosti).
07.09.2019 | 20:04
400€ za taj Mac, s obzirom da mu je ssd 128GB i da je baterija gotova, baš i nije bio neki epohalni ubod.
Ali jbg sad, što je - tu je. Bateriju s ifixita, ne eksperimentiraj, jer zamjena nije trivijalna.
07.09.2019 | 20:19
Kad si već štedio onda bi ja na tvom mjestu kupio SD karticu od 128GB i ubacio je u slot.
Bateriju bi promjenio kad bi krepala.

Ja imam 128GB disk i sve što mi treba od programa je gore i ostaje mi 70GB slobodno na SSD-u, a na SD kartici od 128GB je zauzeto 16GB i to dokumenata.
Multimedija je na posebnom disku i ne držim je nikada na računalu.
07.09.2019 | 23:15
zabac kaže:
Kad si već štedio onda bi ja na tvom mjestu kupio SD karticu od 128GB i ubacio je u slot.
Bateriju bi promjenio kad bi krepala.

Ja imam 128GB disk i sve što mi treba od programa je gore i ostaje mi 70GB slobodno na SSD-u, a na SD kartici od 128GB je zauzeto 16GB i to dokumenata.
Multimedija je na posebnom disku i ne držim je nikada na računalu.


pa ne znam, na windowsima mi je 128gb sasvim dovoljno, a tu na forumu dpasaric stalno grinta protiv ovih malih diskova... jedini trosak upgradea mi je taj adapter, jer veci disk vec imam, kao sto i pise... probat cu ja onda isto prvo sa ovim malim...
08.09.2019 | 11:28
marioart kaže:
... jedini trosak upgradea mi je taj adapter, jer veci disk vec imam, kao sto i pise... probat cu ja onda isto prvo sa ovim malim...


Nisi nikad rastavio unibody i retinu pa ti je sve jednako, ali nije jer su unibody zadnji lako nadogradivi MBP.
Unibody vs Retina
Ovako jednostavno je to na Unibody MBP-u.
08.09.2019 | 12:49
Ako imaš disk, to je onda sasvim nešto drugo.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 17 sati, 19 minuta
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.
  • drlovric: Plenkovic je porucivao Hrvatima kome nije dobro neka ide u DE. Bis bald. A danas drzava daje pare povratnicima jer kapital su ljudi. Ako nas KGB sve rastjera odavdje, ovaj forum ce sam sebi biti svrha :)
  • Air: Mislim da je uvreda za članove jabučnjaka koji su aktivni u političkim temama na jabučnjaku uspoređivati ih sa ekipom koja “troši” takve teme na drugim portalima. Iako smo svakodnevno na forumu neke od tih politički tema nemaju upisa po nekoliko dana. To znači da ekipa nije “ovisna” o tome da non-stop nešto serucka nego se upisuje kad netko nešto ima.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.50 Seconds

Provided by iJoomla SEO