Kupnja starog Mac Pro 5,1?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja starog Mac Pro 5,1?


16.10.2022 | 10:23
Što reći....? Jeb'li te Pendžersi...
16.10.2022 | 10:28
Djuro genijalac kaže:
Samo da dodam svoje iskustvo s open coreom koje je bilo vrlo negativno. Start je izgledao ovako: macpro flashan na 5.1, dual core s upgradeanim procesorima (Dual proc) i RX580 (dakle, nema boot screena što je dosta bitno). Na njemu su redom: NVMe na kojem je Mojave i SATA SSD na kojem je High sierra da bi bio moguć bootcamp. Bootcamp HS podržava WIN7 i to je gore. To je komp od malog koji je u FSB racing teamu (radi na razvoju ovjesa) i trebao je preći na posljednju verziju solidworksa koja zahtijeva minimalno WIN10. HS to ne dopušta, Mojave preko svojeg Bootcampa na tako starom stroju ne dopuštaju instalaciju na MacPro 5.1


Žao mi je za ovo tvoje iskustvo, negdje je učinjen krivi korak, ali ne mogu ovako sa sigurnošću skužiti gdje.

Moje nagađanje je da ga je zbunio disk s više particija (to je recimo korak koji ja nikada ne bih napravio, mada razumijem motiv) i tebi se vjerojatno dogodilo da je EFI s OC bio na disku s dvije particije, a onda kako Big Sur ima više restarta on mora ponovo uletjeti u svoje privremeni installer kojeg nije mogao naći jer je odletio na Win particiju (od tuda plavi ekran jer toga kod Maca nema). I cijeli problem vjerojatno vuče uzrok u tome. I sam si mi rekao da je Big Sur instalacija bila "čudno kratka". On je nije niti napravio, nego je pukao na prvom restartu jer nije znao naći kuda dalje.

Ja sam tim putem "odradio" 8 strojeva i sve je prošlo super. No, ako ti je Mojave za sada dovoljan, pusti i radi.

Kada bude trebalo dalje, onda odi na OpenCore, ali u čistoj situaciji: ukloni sve iz kompa osim NVMe s Mojaevom, na njemu odi korak gore s Dosdude patcherom na Catalinu (tako da nema kasnije migracije podataka iz Mojavea s nekog TimeMachina) i onda u Catalini stavi OpenCore na NVMe EFI particiju i pukni gore Big Sur. I to traje dugo i moraš ga pustiti da odradi par restarta. To će ti raditi ok. Nakon toga možeš onda i na Monterey, sada je već dobrano testiran i lijepo radi.
16.10.2022 | 10:30
smayoo kaže:
Što reći....? Jeb'li te Pendžersi...


Ma ova situacija zapravo nema veze s Windowsima, nego je tako ispalo da su oni "krivac" jer je Big Sur instalacijski program umjesto u svoju instalaciju otišao na drugu particiju - gdje su bili Windowsi. To je moje nagađanje što se zbilo.
16.10.2022 | 14:53
smayoo kaže:
Što reći....? Jeb'li te Pendžersi...


A jbg, Solidworks i Catia ne rade na Mac OS-u...
16.10.2022 | 14:56
dpasaric kaže:

Ja sam tim putem "odradio" 8 strojeva i sve je prošlo super. No, ako ti je Mojave za sada dovoljan, pusti i radi.


Vjerujem ti. Ali, sad radi i neka ovako i ostane do daljnjeg.
22.12.2022 | 20:05
Ako vam se nakon zadnjeg updatea za Big Sur ili Monterey sistem povremeno znatno uspori, problem je vjerojatno u pozadinskom procesu "UVFS service" i tome što u Macu imate neki Windows disk.

Da vam uštedim vrijeme - dovoljno je u Spotlightu staviti izuzeće na taj disk, da ga ne indeksira, i sve će biti ok.
24.01.2023 | 00:32
Čudesa se nastavljaju!

Upravo je izdan novi OCLP 0.6.0 koji podržava Venturu na većini Macova, poreban je golem posao i znanje da se to izvede! Nevjerojatan entuzijazam!



github.com/dortania/OpenCore-Legacy-Patcher/releases/tag/0.6.0
24.01.2023 | 07:33
Super. Ja se još ne usudim, Mojave radi savršeno. Al dobro je znati da ima opcija dpasaric kaže:
Čudesa se nastavljaju!

Upravo je izdan novi OCLP 0.6.0 koji podržava Venturu na većini Macova, poreban je golem posao i znanje da se to izvede! Nevjerojatan entuzijazam!



github.com/dortania/OpenCore-Legacy-Patcher/releases/tag/0.6.0
27.01.2023 | 18:21
dpasaric kaže:
Čudesa se nastavljaju!

Upravo je izdan novi OCLP 0.6.0 koji podržava Venturu na većini Macova, poreban je golem posao i znanje da se to izvede! Nevjerojatan entuzijazam!



github.com/dortania/OpenCore-Legacy-Patcher/releases/tag/0.6.0

Ne znam jel bih se usudio ganjati Venturu na Airu s 4GB RAM-a. Probao sam Monterey koji je zadnji službeni podržan za moj 2015 Air, ali nisam bio zadovoljan kako radi. Vratio na Big Sur i radi vrhunski.

Imam 2012 MBP viška, možda i probam kako radi.
28.01.2023 | 11:45
Moram se posipati pepelom. Ventura nekim čudom radi bolje (glađe) nego Monterey na Pro 2012, a na kraju sam stavio i na 2015 Air. Nevjerojatno, ali 4 GB RAM-a na Airu se uopće ne osjeti. Ne bih nikad rekao da nema barem 8.
Svaka čast ekipi iza svega, a u međuvremenu je izašao i update.
Prezadovoljan.
28.01.2023 | 13:12
Nije to baš ni tako čudno. I do sad su postojale "bloatane" i optimizirane verzije OS-a. Takva im je očito razvojna dinamika. Pumpaju fičre pa onda jedno vrijeme posvete čišćenju smeća i optimizaciji.

Na primjer - 10.6 (Snow Leopard) je bio neusporedivo brži i efikasniji od prethodnika, 10.4 i 10.5 na istom hardveru. Pa onda 10.11 isto tako...
29.01.2023 | 22:14
Kakvo je stanje sa Mac Pro 2013?

Da li bi se isplatilo uzimati njega umjesto Mac Studio Max sa 64 GB.


Vidim da sa Patcherom Ventura ide normalno na njega.

Posjedujem jedan Mac Pro, pa je razmisljanje o uzimanju eGPU-a i jos jednog Mac Pro 2013 radi eksperimentisanja prije tranzicije na ovaj koji mi je radna mašina, ili sve zaboraviti i uzeti Studio.
Ove CTO konfiguracije nisu nimalno jeftine.

Novi Mac Mini se koliko vidim može nadograditi maksimalno na 32 GB memorije.
29.01.2023 | 22:18
Ja bih uzeo Studio, starom Prou i Intel platformi su dani odbrojani, osim ako ti zaista nije budzet stisnut....u tom slucaju i Pro ce posluziti.
29.01.2023 | 22:25
Riba kaže:
Ja bih uzeo Studio, starom Prou i Intel platformi su dani odbrojani, osim ako ti zaista nije budzet stisnut....u tom slucaju i Pro ce posluziti.


Sve se mora unaprijed naručiti jer nema opcija kasnije nadogradnje.

To diže cijenu opasno visoko.

Sada koristim 64 GB, možda bi M procesor i sa 32 GB bio dosta ali ne smijem riskirati.
29.01.2023 | 23:43
Miro Spiro, ovisi za što točno koristiš taj Mac. Realno, 5,1 je bolji u gotovo svemu od 6,1 i nudi bolju vrijednost za novac: može jeftino imati više RAM-a, više diskova i bolju grafiku, a oba na kraju vrte isti macOS i posao vrte na Xeonima iz sličnog doba.

Valjak ima prednost u tome što je malen i ima prednost kod softvera koji nisu optimizirani za dva procesora, tu će biti brži od 5,1. Osobno imam i 5,1 i 6,1 na poslu, pa na kraju sve radim na 5,1 jer imam za njega bolje monitore (Cinema 30 x 2) i više prostora (16 TB) i više RAM-a (128 GB), a i grafika je bolja.

Upotrebljiv 5,1 dobiješ za 1.000 €, a mrcinu napucanu do kraja za ispod 2.000 €. Mac Studio nema smisla kupovati bez 4.000 € u džepu. Možda novi Mac mini M2 ima smisla, ali opet ovisi o poslu.
29.01.2023 | 23:59
Miro Spiro kaže:
Riba kaže:
Ja bih uzeo Studio, starom Prou i Intel platformi su dani odbrojani, osim ako ti zaista nije budzet stisnut....u tom slucaju i Pro ce posluziti.


Sve se mora unaprijed naručiti jer nema opcija kasnije nadogradnje.
To diže cijenu opasno visoko.
Sada koristim 64 GB, možda bi M procesor i sa 32 GB bio dosta ali ne smijem riskirati.


Slažem se s Ribom da su starom Mac Prou dani odbrojani. Oni još uvijek imaju neku moć, ali, ako ništa drugo, sustav i aplikacije idu dalje i podrška za Intel Mac je već stvar prošlosti. Jedino je pitanje koliko se sam misliš s time natezati.
Prošle godine sam se našao u jako velikoj potrebi za novim računalom. Zahtjevi su mi bili da je prenosivije od Mac Proa 5,1 sa 30" monitorom, da imam barem 27" monitor i da računalo ima barem 32GB RAM-a.
I, eto, Apple predstavi Mac Studio. Kak se veli - "Shut up and take my money!".
Meni je za komotan rad dovoljno 32GB RAM-a, a 16 GB mi je nedovoljno. Ako ti zbilja treba 64 GB RAM-a, upikni osnovni model sa 64 GB. Ne vjerujem da će ti osnovni M1 model uspjeti nadoknaditi 32 GB RAM-a ako ti zbilja trebaju.
Sad već možeš malo pričekati da stave M2 u Mac Studio, al RAM je RAM. Ako ti komp zbilja "jede" više od 32 GB pri svakodnevnom radu, onda tu nemaš što razmišljati. Prodaj bubreg, zaduži se kod punice, ukradi...
30.01.2023 | 08:11
Gjuroo kaže:



Meni je za komotan rad dovoljno 32GB RAM-a, a 16 GB mi je nedovoljno. Ako ti zbilja treba 64 GB RAM-a, upikni osnovni model sa 64 GB. Ne vjerujem da će ti osnovni M1 model uspjeti nadoknaditi 32 GB RAM-a ako ti zbilja trebaju.
Sad već možeš malo pričekati da stave M2 u Mac Studio, al RAM je RAM. Ako ti komp zbilja "jede" više od 32 GB pri svakodnevnom radu, onda tu nemaš što razmišljati. Prodaj bubreg, zaduži se kod punice, ukradi...


Naučno istraživački rad- Office, Pages, SPSS for Mac etc.

Djelomično posao- Matlab, Slicer, malo Python i PHP-a.

Neki profesionalni programi koje vrtim u Parallelsu u Win 10 jer ih nema za MacOS.

Nisam siguran da bi 32 GB bilo dovoljno.

Plan ga je koristiti nekih 7-10 godina.
30.01.2023 | 08:53
Miro Spiro kaže:
Nisam siguran da bi 32 GB bilo dovoljno.

Plan ga je koristiti nekih 7-10 godina.


Nije 32 GB dovoljno za taj plan, znači barem znaš da moraš kupiti nešto sa 64 GB. Znači priča ide u smjeru 5,1 kao low budget Intel, pa dok traje, 6,1 isto dolazi u obzir, ali onda bez nekih proširenja, možda polovni 7,1, ali tu je problem što su još preskupi i onda bolje uzeti neki novi ARM Mac.

I zapravo se priča sada svodi na tri stroja: 5,1 za sitne pare, pa dokle izdržiš (imam ti jedan 6-core 3.46 GHz za 600 €), neki jači 6,1 s 64 GB ili ući u veliku investiciju i kupiti Mac Studio sa 64 GB.
  • Daddo
  • Posjetitelj
30.01.2023 | 09:35
Miro Spiro kaže:
Gjuroo kaže:



Meni je za komotan rad dovoljno 32GB RAM-a, a 16 GB mi je nedovoljno. Ako ti zbilja treba 64 GB RAM-a, upikni osnovni model sa 64 GB. Ne vjerujem da će ti osnovni M1 model uspjeti nadoknaditi 32 GB RAM-a ako ti zbilja trebaju.
Sad već možeš malo pričekati da stave M2 u Mac Studio, al RAM je RAM. Ako ti komp zbilja "jede" više od 32 GB pri svakodnevnom radu, onda tu nemaš što razmišljati. Prodaj bubreg, zaduži se kod punice, ukradi...


Naučno istraživački rad- Office, Pages, SPSS for Mac etc.

Djelomično posao- Matlab, Slicer, malo Python i PHP-a.

Neki profesionalni programi koje vrtim u Parallelsu u Win 10 jer ih nema za MacOS.

Nisam siguran da bi 32 GB bilo dovoljno.

Plan ga je koristiti nekih 7-10 godina.


1. Ne postoji ARM koji može virtualizirati te Windowse 10 kojima ćeš pokretati "profesionalne programe"
2. MS službena podrška za Windowse 10 prestaje za 2 godine
2. Nema tog Intel Maca koji će ti odraditi to što tražiš i trajati 7-10 godina

Mojih 50 eurocenti:

1. ARM je nešto što ćeš ako ostaješ na Macu kupiti kad tad.
2. "Profesionalni programi" ako su zaista profesionalni ostat će podržani na Windowsima i morat ćeš na nove verzije Windowsa - ima smisla Windows radna stanica starije generacije ili jeftini "stolni" PC koji podržava novi OS.
30.01.2023 | 09:42
Bez obzira sto se radi o Prou kojem je vijek trajanja uvijek bio odlican ovdje se prica o kupnji stroja starog 10 godina i planira ga se koristiti narednih 7-10?? Mislim da ne postoji komp koji 20godina moze biti aktualan
30.01.2023 | 10:03
Daddo kaže:

1. Ne postoji ARM koji može virtualizirati te Windowse 10 kojima ćeš pokretati "profesionalne programe"


Koliko sam upucen pod Rossetom Parallels vrti windowse
Daddo kaže:

2. MS službena podrška za Windowse 10 prestaje za 2 godine


To mi ne igra ulogu jer Siemens eSoft koji "vrtim" ionako nije nadograđen od win 7.

Daddo kaže:

2. Nema tog Intel Maca koji će ti odraditi to što tražiš i trajati 7-10 godina


Mislio sam Mac studio koristiti 7-10 godina, znaci novu mašinu kada bih uzimao.

Znaci da idem u pravcu Mac Studia.
30.01.2023 | 18:17
Vrti, ali ARM x86 verziju (koja je još uvijek u beti ako se ne varam). Bilo bi dobro probati radi li taj program i kako, pa se onda odlučit.

Na macu nemaš baš opcija osim studia, i pomalo za ovaj forum kontroverzno, možda ni PC ne bi bio loše rješenje.
31.01.2023 | 08:59
Bas sam i ja htio napisati, da li je opce nuzno da to bude Mac? Realno i tako pola toga sto koristis zahtjeva Windowse a za cijenu osnovnog Studia uzmes nekakvu konfiguraciju sa recimo Intelovim 13600k ili 13700k procesorom koja doslovno pojede taj Studio po sirovoj snazi. Da ne govorim o cijenama upgradea, kod Studia je upgrade sa 32 na 64gb rama 460eura (u Njemackoj) a kod nas je cijena cijelih 64gb rama oko 200eura ako ides na jeftiniji ddr4 ili 400eura ako ides na novi, skuplji ddr5...
01.02.2023 | 11:20
MoschuS kaže:
Bas sam i ja htio napisati, da li je opce nuzno da to bude Mac? Realno i tako pola toga sto koristis zahtjeva Windowse a za cijenu osnovnog Studia uzmes nekakvu konfiguraciju sa recimo Intelovim 13600k ili 13700k procesorom koja doslovno pojede taj Studio po sirovoj snazi. Da ne govorim o cijenama upgradea, kod Studia je upgrade sa 32 na 64gb rama 460eura (u Njemackoj) a kod nas je cijena cijelih 64gb rama oko 200eura ako ides na jeftiniji ddr4 ili 400eura ako ides na novi, skuplji ddr5...


Sve znam, ali dugo sam na Macu-u imam dosta thunderbolt periferije pa mi je glupo sada sve to mijenjati zbog PC-a.
24.06.2023 | 01:59
Samo da prijavim da je update na zadnji sigurnosni patch 12.6.7 prošao glatko na Pet-jedan uz OCLP 0.6.7.
23.10.2023 | 17:11
Samo da prijavim da najnoviji macOS 14.0 Sonoma uredno radi na 14 godina starom Mac Pro toweru!

Apple se zaista zeznuo s tim strojevima; predobro ih je zamislio i prekvalitetno proizveo - jer poslovno je samoubojstvo prodati računalo koje savršeno radi 14 godina!



P.S.
Ovaj konkretni single CPU 3.46 GHz je na prodaju, pa ako netko traži stroj takvog tipa -> Jabučnjak oglasnik!
12.12.2023 | 08:39
Da se učipim na temu. Imam Mini 3,1 (C2D 2.0 GHz s 3 Gb rama) koji bih iskoristio kao tuner/izvor zvuka za onaj Rotel iz zasebne teme. Na njemu je sad ElCapitan (10.11.) koji je maksimum koji je službeno podržan. Vidim da legacy patcher podržava i taj stroj. ElCapitan je zastario toliko da nema za njega nikakav browser, a i sigurnosni certifikat za stream yammata preko VLC-a je upitan (iako zasad radi na guzove, ali se bojim da će uskoro prestati).
Opcija A: gore gurnuti neki moderniji MacOS.
Opcija B: gor emetnuti Win10 ili Win7.

Preferirana je opcija A: tad mogu uključiti komp i odraditi što trebam i bez zaslona, preko share screen opcije u OSX.

Koji biste OS preporučili? Davore, ovisi li procedura instalacije o operativnom sustavu koji se ugrađuje? Da, u miniju je SSD 120 Gb, dakle nije baš nemoćnik, što se toga tiče. Ponavljam, on će služiti samo hvatanju livestreama i eventualno reprodukciji glazbe iz iTunesa/VLC-a.

Hvala unaprijed,
12.12.2023 | 08:54
Djuro genijalac kaže:
Da se učipim na temu. Imam Mini 3,1 (C2D 2.0 GHz s 3 Gb rama) koji bih iskoristio kao tuner/izvor zvuka za onaj Rotel iz zasebne teme. Na njemu je sad ElCapitan (10.11.) koji je maksimum koji je službeno podržan. Vidim da legacy patcher podržava i taj stroj. ElCapitan je zastario toliko da nema za njega nikakav browser, a i sigurnosni certifikat za stream yammata preko VLC-a je upitan (iako zasad radi na guzove, ali se bojim da će uskoro prestati).
Opcija A: gore gurnuti neki moderniji MacOS.
Opcija B: gor emetnuti Win10 ili Win7.


Sad će biti .....

Ali na takav stroj (s 3GB RAMa) ja bi rađe stavio neki linux .... guranje novijeg Mac OS je donekle OK, ali imaš premalo RAM-a ... a niti W10 neće naš biti najsretniji s 3 GB .... još računaj da taj model ima shareanu memoriju za grafiku, pa je realno RAM i nešto manji ...

S linuxom riješiš problem certifikata i browsera, VLC radi uredno, rotel preko usb-a je native podržan na linuxu, .... a i imaš zadnje verzije podržanog softwarea .... iTunes zaboravi, to ne radi, ali imaš AppleMusic preko browsera ako imaš nekakvu pretplatu.
12.12.2023 | 12:42
I o tome sam razmišljal. Koji bi linux preporučil? Ubuntu neki?
12.12.2023 | 12:59
Preporuka distribucije se ne radi ... svatko preferira nešto ... a u biti je svejedno. Ja osobno preferiram Fedoru.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 47 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Gjuroo, Riba, Sank, ZeljkoB, Anonimci (644)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.26 Seconds

Provided by iJoomla SEO