Kupnja starog Mac Pro 5,1?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja starog Mac Pro 5,1?


  • Dijete
  • Posjetitelj
08.05.2020 | 01:48
Mozda

Nikak ulovit vremena...

Stigao mi je Thunderbolt 3 u Thunderbolt 2 kabel i za sad:

diskovi rade ako su ukljuceni prilikom boota. Ukoliko se ejectaju za vrijeme rada kroz Finder ili slucajno, kad ih se upikne nazad, mountaju se - i to je dobro...

Ulancavanje radi:
MP <- G-raid <- Lacie i oba su vidljiva i oba rade... (moraju biti ukljucena prilikom bootanja)... U slucaju da nisu, ustekani prilikom boota, system profiler ce ih vidjeti da su ustekani na Titan-Ridge, ali ih Disk Utility ne vidi - vjerujem da ce se to rijesiti sa sljedecom verzijom flasha roma za Titan.
Ulancavanje cak radi i kad je Apple Thunderbolt Display ukljucen u G-Raid... Ono sto radi na ATD je ekran - zvucnici, kamera i hub ne rade za sad - svejedno dobar start

skuzajte nered...



IMG_5101.jpeg



IMG_5102.jpeg
08.05.2020 | 09:19
Dijete kaže:
Mozda

Nikak ulovit vremena...

Stigao mi je Thunderbolt 3 u Thunderbolt 2 kabel i za sad:

diskovi rade ako su ukljuceni prilikom boota. Ukoliko se ejectaju za vrijeme rada kroz Finder ili slucajno, kad ih se upikne nazad, mountaju se - i to je dobro...

Ulancavanje radi:
MP <- G-raid <- Lacie i oba su vidljiva i oba rade... (moraju biti ukljucena prilikom bootanja)... U slucaju da nisu, ustekani prilikom boota, system profiler ce ih vidjeti da su ustekani na Titan-Ridge, ali ih Disk Utility ne vidi - vjerujem da ce se to rijesiti sa sljedecom verzijom flasha roma za Titan.
Ulancavanje cak radi i kad je Apple Thunderbolt Display ukljucen u G-Raid... Ono sto radi na ATD je ekran - zvucnici, kamera i hub ne rade za sad - svejedno dobar start

skuzajte nered...



IMG_5101.jpeg



IMG_5102.jpeg


Do it, do it, do it!

Ovisim o tom tvom postu, samo moram kupiti disk da imam za bootcamp.
19.12.2020 | 01:47
Nisam mislio da je ovo moguce medjutim maloprije sam doma dofurao genuine 5,1 masinu, single CPU 2.8 GHz, sa 240 GB SSD-a, Mac verzijom HD 5770, 16 GB RAM-a u prakticki mint stanju za smijesnih 1200 kn. I to sa Njuskala Pa neka apgrejdi krenu, za pocetak X5680, neki noviji Radeon i OpenCore sa Big Surom. Ima tko nesto od navedenog viska?
19.12.2020 | 06:54
^SuperUnknown^ kaže:
Nisam mislio da je ovo moguce medjutim maloprije sam doma dofurao genuine 5,1 masinu, single CPU 2.8 GHz, sa 240 GB SSD-a, Mac verzijom HD 5770, 16 GB RAM-a u prakticki mint stanju za smijesnih 1200 kn. I to sa Njuskala Pa neka apgrejdi krenu, za pocetak X5680, neki noviji Radeon i OpenCore sa Big Surom. Ima tko nesto od navedenog viska?


Imam viška samo stare krame kao i ti, pa ti po tom pitanju ne mogu pomoći.
Kad malo bolje razmislim, nisam siguran da ti ikako mogu pomoći, al imam potrebu reći da mi je drago zbog toga što si si našao zanimaciju

U tvom slučaju, možda X5680 ne bi trebao biti početak već kraj. No, tada to ne bi bio X5680 već možda ipak X5690.
Sad, ti ćeš mi reći da pametujem jer sam i sam odabrao X5680 ispred ovog drugog.
Međutoa, naš magnum opus nije isti. Ti imaš single CPU i krajnji cilj ti je dual CPU.
Ako ne misliš odmah prijeći na dual CPU, onda ti možda CPU i nije nešto što ćeš prvo mijenjati. Premda, ja sam to prvo napravio i super sam sretan zbog toga (al, opet, ja sam na dual CPU)

Ne znam koliki je skok sa single 2.8 na single 3.33. Ja sam skakao sa dual 2.66 na dual 3.33 i to je, brate mili, sreća
Nu, u tvom slučaju, mislim da prvo trebaš skočiti sa single na dual, a promijena matične je valjda najskuplji pojedinačni zahvat zamisliv u tom stroju.
Sad, ak ti novci nisu neki veliki problem, naruči si odma ploču sa dual CPU. Ak misliš kalkulirati z nofcima, onda možda ne bi trebao u početku trošiti pare na single CPU upgrade već čekaj kad ćeš si moći priuštiti dual CPU motherboard, a do tada nadograđuj SSD, grafulju, RAM, WiFi i štagod.


TL;DR: Ako misliš završiti na dual CPU, možda ne bi trebao trošiti pare na single CPU upgrade.
19.12.2020 | 10:39
Ima jedna specificnost u mom slucaju, a to je da ce mi ovo zapravo biti sekundarna, backup masina. Primarna je skoro max napucana 5,1 sa dual X5690 Xeonima
Uzeo sam ovu cisto iz razloga ako se bilo sto dogodi primarnoj da mogu samo prestekati kablove i nastaviti raditi dalje, eventualno switchati komponente (pa i CPU tray s obzirom da su oba 5,1). Zbog prirode posla si ne mogu bas priustiti neki veci downtime, a ove su masine vec blizu puberteta, tak da mi ovo daje odredjenu sigurnost

A sto se tice X5680, osim sto je skok u frekvenciji skok je i u broju jezgri i to za 50%, tako da je za 200-ak kn odlican upgrade (pogotovo ako jos uspijem prodati stari CPU) Nekako mi X5690 bas ne opravdava duplu cijenu u odnosu na tih stotinjak MHz Mada, u pravu si, u dual-CPU verziji se to nabere kroz 12 jezgri Kad sam uzimao tu primarnu masinu X5690 je bio imperativ jer sam trazio bas maksimum maksimuma Inace, ovo mi je sad vec negdje deseti Mac i peti MacPro u kuci , morao bih se poceti rjesavati ovih starijih (1,1 do 3,1), ali sve mi ih je zao
19.12.2020 | 14:38
I meni je bilo žao riješiti se PowerMaca G5, pa su me spasili lopovi koji su provalili na tavan u zgradi i odnijeli sve sa sobom

Al to, što ti je ovo tek backup mašina, daje drugi ton cijeloj priči. To je već coolerski. Kao, ne treba mi, al mogu i hoću
Ja tek radim prvi upgrade (koji i nije finalni "do jaja") na jedinoj mašini, pa otud i moja razmišljanja.
Nu, vidim da znaš cijelu proceduru i znaš što hoćeš, pa ti i ne trebaju neki savjeti.

Mene je u cijeloj priči najviše iscrpio odabir grafičke kartice jer sam htio imati dual boot sa Snow Leopardom, a cijelu priču gradim oko toga što sam se počeo baviti modeliranjem i renderiranjem u Blenderu. Pa sad ti traži karticu koja može premostiti toliki raskorak između sustava, a koju uz to Apple više ne podržava Svaki normalan čovjek gleda da ubaci AMD karticu, a ja, eto, moram kontra struje. Sad ne znam jel sam posijedio od godina ili od muke s odabirom kartice

Sve u svemu, sad mi još ostaje samo da nadogradim WiFi karticu, al to mi i nije neka frka
  • Dijete
  • Posjetitelj
19.12.2020 | 23:11
Gjuroo kaže:
cijelu priču gradim oko toga što sam se počeo baviti modeliranjem i renderiranjem u Blenderu


Nakon dosta kemijanja i testiranja, za tu svrhu imam linux na Mac Prou... stabilno i puno brze nego na macosu.. pogotovo Catalini ili Big Suru s obzirom da su izbacili OpenGL podrsku...
Mene je na Linux natjerao odabir grafulje koja nije podrzana u macosu ispod Cataline, tako da vjerojatno ti ne bi osjetio neko vece ubrzanje, ali mozda vrijedi probat..
20.12.2020 | 01:39
Dijete kaže:
Gjuroo kaže:
cijelu priču gradim oko toga što sam se počeo baviti modeliranjem i renderiranjem u Blenderu


Nakon dosta kemijanja i testiranja, za tu svrhu imam linux na Mac Prou... stabilno i puno brze nego na macosu.. pogotovo Catalini ili Big Suru s obzirom da su izbacili OpenGL podrsku...
Mene je na Linux natjerao odabir grafulje koja nije podrzana u macosu ispod Cataline, tako da vjerojatno ti ne bi osjetio neko vece ubrzanje, ali mozda vrijedi probat..


Neka fala Dosta sam se namučio da si na kraju složim stvari u glavi i odlučim koju grafulju da si kupim. Sad ću dovršiti tu priči i malo se odmoriti od upgradeanja
Za sada nemam ni želju ni potrebu ići iznad High Sierre.

Za blenderiranje sam si uzeo MSI GTX 1070 i to će mi biti kvantni skok naspram ovog starog ATIja iz Mac Proa. Samo da mi stigne kabel...
21.12.2020 | 00:53
Gjuroo kaže:
I meni je bilo žao riješiti se PowerMaca G5, pa su me spasili lopovi koji su provalili na tavan u zgradi i odnijeli sve sa sobom


Prokleti bili! Btw, imam u firmi jednog PowerMaca G5, dual 2,5 GHz, 4,5 GB RAM-a, tad je bio ZVIJER. Ali godinama vec ne radi, morao bih ga reinstalirati pa provjeriti radi li jos uvijek.

Gjuroo kaže:
Al to, što ti je ovo tek backup mašina, daje drugi ton cijeloj priči. To je već coolerski. Kao, ne treba mi, al mogu i hoću


Pa zapravo nije da ce stajati ugasena, tu i tamo cu je paliti jer mi se zna dogoditi da furam 2-3 projekta paralelno (video montaza, animacija, color grading), na kojima se nesto cesto znade mijenjati pa mogu na jednom staviti rendati nesto, a na drugom nastaviti raditi paralelno na drugom projektu. Kako ce imati mirror apsolutno svega, OS-a, softvera, pluginova pa i diskova to bi trebalo raditi poprilicno bezbolno A i nekad treba hrpu toga transkodirati pa to moze drugi stroj odradjivati dok na primarnom radim.

Gjuroo kaže:
Mene je u cijeloj priči najviše iscrpio odabir grafičke kartice jer sam htio imati dual boot sa Snow Leopardom, a cijelu priču gradim oko toga što sam se počeo baviti modeliranjem i renderiranjem u Blenderu. Pa sad ti traži karticu koja može premostiti toliki raskorak između sustava, a koju uz to Apple više ne podržava Svaki normalan čovjek gleda da ubaci AMD karticu, a ja, eto, moram kontra struje. Sad ne znam jel sam posijedio od godina ili od muke s odabirom kartice


I koju si na kraju odabrao? Postoji li uopce nekakvo rjesenje?
21.12.2020 | 01:31
^SuperUnknown^ kaže:
I koju si na kraju odabrao? Postoji li uopce nekakvo rjesenje?


Uzeo sam si MSI GTX 1070.
nVidija je od početka nekako bila must have zbog CUDA podrške u Blenderu.

Sve skupa se odpetljalo kad sam odlučio vrtiti Snow Leopard u virtuali umjesto da imam dual boot. Sad mi više ne treba kartica s boot screenom.
21.12.2020 | 16:37
Dobra je to kartica
A za sto ti je trebao boot screen? Switchati OS-ove mozes i bez njega
21.12.2020 | 17:37
^SuperUnknown^ kaže:
Dobra je to kartica
A za sto ti je trebao boot screen? Switchati OS-ove mozes i bez njega


Boot screen mi je trebao zbog Snow Leoparda na jednom disku i High Sierre na drugom.
Iskreno, ne znam kako bih ih switchao bez boot screena.
Na Snow Leopardu mogu odrediti High Sierru kao StartUp disk, ali kad sam na High Sierri, ne mogu odrediti Snow Leopard za StartUp disk.
Jedino te mogućnosti sam se sjetio, a da ne koristi boot screen.
21.12.2020 | 17:52
To pricas o "Startup disk" preference panelu u System preferences?
Cudi mi da ne prikazuje Snow Leopard kao startni disk, trebao bi :o

Inace, tome se moze doskociti na nacin da disk sa High Sierrom spojis na prvi SATA port koji bi se bootao defaultno, pa kad se hoces iz Snow Leoparda vratiti u High Sierru napravis PRAM reset. No, onda gubis aktivnost nVidia drivera u High Sierri, tj. PRAM reset te switcha na defaultne macOS-ove drivere, a u tom slucaju onda nema slike na ekranu. Ja koristim taj nacin za odabir boota izmedju Windowsa i Cataline na MacPro3,1 masini jer Windows verzija Appleovog startup managera ne vidi APFS particiju od Cataline, no imam nativno podrzanu Radeonku pa slika u macOS-u dodje bez obzira
21.12.2020 | 18:32
^SuperUnknown^ kaže:
To pricas o "Startup disk" preference panelu u System preferences?


Da, ali slagao sam ti. Situacija je obrnuta. SL ne vidi High Sierru.

Sad sam si, mislim, našao najjednostavnije rješenje i, Bogu fala, nisam se morao baviti ovim "hakiranjem" s PRAM-om
Još da mi tranzicija sa Snow Leoparda što brže prođe i mogu ga ostaviti u ropotarnici povijesti.

Iako... Mislim da je to još uvijek najbolji OS X (IKAD!) i bit će mi ga žao napustiti.
21.12.2020 | 19:31
Gjuroo kaže:
^SuperUnknown^ kaže:
To pricas o "Startup disk" preference panelu u System preferences?


Da, ali slagao sam ti. Situacija je obrnuta. SL ne vidi High Sierru.


Da, to je vec logicnije. High Sierra ti je vjerojatno na APFS-u pa ga Snow Leopard ne vidi
I slazem se da je SL najbolji OS X, to je radilo rock solid. Vec u Lionu sam poceo imati kojekakve sitne musice koje nerviraju, a od kojih je SL bio potpuno ispeglan.
22.02.2021 | 23:23
Evo dignuo konacno OpenCore 0.6.6 i Big Sur na drugoj masini. Bome fino radi, a radi i GPU akceleracija za video encoding/decoding, te WiFi za koji treba poseban flag Imam i boot screen za biranje boot diska, dodatno prilagodjen retina rezoluciji.
Radi i onaj uzas od Windowsa 10.
Ovo je udahnulo ovom stroju jos barem nekoliko godina finog zivota.

Iduci mission je slaganje OpenCorea, takodjer sa video akceleracijom na dvije 3,1 masine, te primarnoj 5,1 koja jos uvijek vrti Mojave (doduse takodjer sa OpenCoreom i GPU akceleracijom) Jedino razocaranje je sto VMware ne radi na Big Sur/MP5,1 kombinaciji i vjerojatno nece niti raditi. Ali radi zato Parallels.





22.02.2021 | 23:46
Haha, ovo je sjajno!

Bilo bi super da za ekipu napišeš short guide ovdje!

Ili ako je negdje sve na jednom mjestu jasno opisano sa svim štosevima, onda molim te daj link!
23.02.2021 | 00:49
Toliko je jednostavno da zapravo niti ne treba neki poseban guide. Postoje gotovi, predkonfigurirani paketi za MacPro5,1 i sve sto treba (ukljucujuci i kratke tutoriale) je na ovom Youtube kanalu:

www.youtube.com/user/h9826790/videos

Vlasnik kanala ujedno drzi i repozitorij svog OpenCore predkonfiguriranog paketa te FAQ na MacRumorsu:

forums.macrumors.com/threads/activate-am...255048#post-28255048
  • Dijete
  • Posjetitelj
23.02.2021 | 01:43
Ja sam odustao od guida (makar ga gonim na dve masine) jer sam uocio dvije stvari koje mogu ak je neko malko nepazljiv zbrikat comp. Tak da isprike ak je netko cekao.

Takodjer nemam potpuno povjerenje u sigurnost masine kad je Open Core gore.

Macrumors daje dovoljno uputa na jednom mjestu (linkovi su tu negdje ) i dovoljno feedbacka, tako da bi se upute manje vise svele na prevodjenje.

Meni su oba 5.1 sve manje u funkciji odkad je M1 u kuci... jedan je postao geming masina sa win10 i 5700xt, a drugi vrti Blender na Linuxu i adobe cloud i Avid Media Composer...

Sve se cini da ce uskoro oba u mirovinu ili prenamjenu... pricekat cu jos najmanje jednu zimu, da pomognu sa grijanjem...

P.s. crna pozadina za bootloader ljepsa
23.02.2021 | 10:38
Dijete kaže:
Ja sam odustao od guida (makar ga gonim na dve masine) jer sam uocio dvije stvari koje mogu ak je neko malko nepazljiv zbrikat comp.

Svakako nije zalogaj za nekoga tko nema malo vise iskustva na Macu Mada nisam cuo jos za slucaj da je OC nekome zbrickao Mac. Pisalo se, doduse, o potencijalnom brickanju Maca bootanjem EFI instalacije Windowsa 10 bez OC-a.

Dijete kaže:
Sve se cini da ce uskoro oba u mirovinu ili prenamjenu... pricekat cu jos najmanje jednu zimu, da pomognu sa grijanjem...

Ako ces prodavati kojega znas kome se trebas javiti

Dijete kaže:
P.s. crna pozadina za bootloader ljepsa

Ova mi je nekako nostalgicnija
23.02.2021 | 11:30
^SuperUnknown^ kaže:
Ako ces prodavati kojega znas kome se trebas javiti


Ja ću uzest onog drugog
23.02.2021 | 11:31
Znate li vas dvojica gdje je on? Jos dalje od mene!
23.02.2021 | 14:01
A da? Nemam pojma Damn!
23.02.2021 | 14:08
Ma naći ćemo ga, pa taman bio na kraj svijeta
23.02.2021 | 15:59
Pa zapravo i jest tamo.
23.02.2021 | 16:24
smayoo kaže:
Pa zapravo i jest tamo.



Onda znamo di živi
23.02.2021 | 17:04
E, sad nek se on misli...
23.02.2021 | 19:18
smayoo kaže:
Pa zapravo i jest tamo.


Ljude navodiš na krivi smjer! Kod njega prvog počne Nova godina....
Dakle, na početku je svijeta, ne na kraju
23.02.2021 | 22:12
Djuro genijalac kaže:
smayoo kaže:
Pa zapravo i jest tamo.


Ljude navodiš na krivi smjer! Kod njega prvog počne Nova godina....
Dakle, na početku je svijeta, ne na kraju


Kako god okreneš (pun intended), naći ćemo ga u jednakom vremenskom periodu ako krenemo prema njemu ili od njega
23.02.2021 | 22:36
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 22 sati, 50 minuta
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Bertone, Ender, Kratos, m@xym, MoschuS, Riba, Zoki, Anonimci (348)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO