Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


11.12.2022 | 17:58
> This is a toy...

Znači ni za gradilište nije dobra?

Vidio sam danas da su Ukrajinci nakon skoro mjesec dana promatranja i procjenjivanja jučer napali HIMARSima neku lokaciju gdje se ruski S-300 okupljaju za nadopunu raketa, goriva itd. Negdje 30 komada vozila je bilo na okupu - bacači, cisterne, dostava - od kojih je 7 komplet uništeno a ostali djelomično. Opaki gubitak za Ruse ako je to istina.
12.12.2022 | 11:28
Spiridon Putin

> Spiridon Ivanovich Putin was a Russian chef who was the personal cook of Joseph Stalin and Vladimir Lenin. He was the paternal grandfather of Vladimir Putin.
13.12.2022 | 18:01
www.pravda.com.ua/rus/articles/2022/12/13/7380452/

Kako je potopljena Moskva. Vidim jako dobar potencijal za jedan blockbuster tu. Može se vrlo dobro pročitati prijevodom preko Google translatea
13.12.2022 | 18:47
Englezi pricaju da su razmotrili opcije i da zele Ukrajini ustupiti neke dalekometne raketne sustave i tesko naoruzanje.

Ne znam sada sta bi to konkretno bilo, i zasto oni smiju, dok se USA recimo plasi Putinove reakcije.

Malo sam zbunjen, ali eto, cekamo rasplet dogadjaja

Ja osobno bih bas volio da vidim njemacke Leoparde (novije, ne stare kante) u Ukrajini. To je brutalna masina, i da se konacno razbije jos jedan mit, onaj o superiornosti ruskog oklopa.

Abrams nikako ne odgovara tamo iz jako puno razloga, ali Leopard bi se uklopio bas savrseno
14.12.2022 | 15:01
drlovric kaže:
Englezi pricaju da su razmotrili opcije i da zele Ukrajini ustupiti neke dalekometne raketne sustave i tesko naoruzanje.

Ne znam sada sta bi to konkretno bilo, i zasto oni smiju, dok se USA recimo plasi Putinove reakcije.


Mislim da se tu više radi o unutarnjoj politici i balansiranju Bidena prema Republikancima koji su deklarativno veliki domoljubi, ali u praksi se baš dobro slažu s VVP-om (na koga me to podsjeća..? )


drlovric kaže:

Ja osobno bih bas volio da vidim njemacke Leoparde (novije, ne stare kante) u Ukrajini. To je brutalna masina, i da se konacno razbije jos jedan mit, onaj o superiornosti ruskog oklopa.

Abrams nikako ne odgovara tamo iz jako puno razloga, ali Leopard bi se uklopio bas savrseno


Sa svim je osnovni problem održavanje. AFU nisu obučene za održavanje tako kompleksne tehnike. Čitao sam neke analize koje pokazuju da je gotovo trećina donirane tehnike Ukrajini sad u pozadini i čeka na remont. Ili nema dijelova, ili ih ne znaju popraviti, tj. ima premalo ljudstva koje to zna pa su oni razapeti između tih centara za popravke. AFU će najbolje iskoristiti sovjetsku tehniku koja im se donira: s njom imaju itekako puno iskustva, mogu proizvoditi dijelove i popravljati to sami. Na tom tragu su oni modernizirani slovenski T-55 i češki program modernizacije T-72 koji je u tijeku. Osobno bih volio vidjeti naše M-84 u akciji tamo; sa 1100 KS bi to trebao biti uvjerljivo najjači i najpokretiljiviji tenk na bojištu. Abrams je teško krme koje bi propalo u onom blatu valjda do gornjeg ruba gusjenica.
Ušli smo u fazu rata u kojoj proizvodnja streljiva diktira mogućnost vođenja operacija. Ruske snage su, nevjerojatno, ali istinito, uspjele potrošiti većinu topničkog streljiva u onim suludim taracanjima svega kasno u proljeće i početkom ljeta i sad više nemaju ni izbliza takve mogućnosti. Vjerojatno im je i logistika usko grlo (Kerčki most izvan upotrebe), ali sasvim sigurno više nemaju premoć 15:1 kako su imali. Na tom tragu je usvajanje proizvodnje granata 152 mm od strane Ukrajine čime njihov sovjetski arsenal dobiva na značaju. Osim toga, u najnovijem paketu pomoći koji dobivaju granate imaju najveći udio..
Ruski oklop je oduvijek bio (samo) masivan, ali u svim borbenim operacijama kad se izravno sučelio sa zapadnom tehnikom, izvlačio je jako deblji kraj. Rusi su to uvijek umanjivali sintagmom da su to eksportne verzije, a da su njihove, potpuno opremljene, puno bolje i sposobnije. No, vrlo slične priče smo slušali i o ruskim PZO sustavima pa sad znamo da su prodavali uglavnom maglu.
14.12.2022 | 20:59
Nijemci uskoro zavrsavaju tvornicu u Slovackoj ili Poljskoj, namjensku za remont svojih P2000 haubica. Iz Ukrajine ce ih povlaciti tamo na remont i vracati na bojiste. Mislim da ce tu i proizvoditi ove novokupljene, ali isporuka ce potrajati.

Abrams je jednostavno pretezak i previse kompleksan za Ukrajinske standarde, zato sam tipovao na Leoparda. Ili jos radije izraleske Merkave, ali tesko da cemo to vidjeti

Mada povijest nas uci da su serijski stancani T-34 ipak na kraju dana pobijedili u svemu superiornije njemacke tenkove u WWII. Jednostavno su uspjeli da proizvedu veci broj tenkova i kompenziraju inferiorniji dizajn...

Platili su tu tehnolosku razliku ljudskim zivotima. Mozda Rusi opet igraju na slicnu kartu. Imaju oni jos jako puno tih konzervi po kojekakvim zaboravljenim skladistima.
14.12.2022 | 21:40
Problem sa takvom taktikom, u sadašnjim uvjetima ratovanja gdje Ukrajina na raspolaganju ima izuzetno precizno dalekometno oružje, je u tome što mnogi od tih nesretnika poginu i prije nego što dođu do linije fronta.

Jedina opcija je da toga "topovskog mesa" bude više od trenutno raspoložive municije (granata i raketa).
16.12.2022 | 15:09
Mala anegdota sa terena. Zbunjen sam i bzv sam se nanervirao...

Zove me danas prijatelj iz legije, vozi se iz Bakhmuta u pozadinu, pa eto iskoristio trenutak mira da se cujemo.

Idem, kaze, u neko selo da nam kupim hranu. Imamo mi svog dobavljaca. Nasao ga u nekim oglasima.

Ne svidja im se sto Ukrajinci jedu, kao ni oni njihovi vojni paketi hrane, pa su nasli eto prodavaca koji prodaje (PAZI SAD) NATO MRE. Cijele kutije lik ima, Americke, Kanadske, Nordijske, biraj... Daje i popust na kolicinu, pravi biznismen.

NATO zemlje osim oruzja salju uniforme, opremu, hranu i sve sto vojsci treba na terenu. Lik mrtav hladan prodaje to u oglasima, i to uglavnom strancima dragovoljcima koji su dosli njegovu zemlju da brane.

Ne znam jel tuznije sto lokalne vlasti toleriraju te situacije, ili sto je covjek koji riskira svoj zivot za njihovu zemlju pristao da ide da to kupi.

Ne znam uopce kako bi se ja osjecao i kako bi reagirao kada bi se nasao lice u lice sa svercerom koji umjesto da ratuje prodaje ono sto je moja drzava poslala besplatno.

Realno, najvjerojatnije bi mu sve to oduzeo i poveo ga s nama natrag na prvu crtu. Ostale mi pare u rovu, mater ti onu profitersku klosarsku.

Znaci kradu i prodaju sve od Javelina do MRE. Jako jako korumpirano drustvo. Nemoguce je taj mindset iskorijeniti...
16.12.2022 | 16:02
Jbg, bio si dijete kad se ovdje ratovalo pa se sad tome čudiš...
16.12.2022 | 17:59
Kad sam ja 1991. prilikom jednog istovara šlepera (bila je nekorištena vojarna kod mene, izdvojena od sela, u šumi gdje se radio pretovar po noći) koji je stigao kad je pao/predao se VŽ korpus vidio da se GOTOVO sve (ali NE sve) pretovaruje po drugim kamionima koji idu na bojište, a dio ide u JEDAN kombi i pitao kaj je s tim, dobio sam odgovor (citiram): Gdje god se magarac valja, uvijek ostane nešto dlake... (i u pola glasa dalje: ne pitaj ništa, bolje ti je da ne znaš ništa...)
16.12.2022 | 18:42
Na samom početku Domovinskog rata, iseljenička zajednica u Australiji je prikupila dobrovoljne priloge i nabavila *KONTEJNER* pješačkog naoružanja koji je brodom u riječku luku stigao negdje u vrijeme dok je još trajala bitka za Vukovar. *NIŠTA* od toga nije *NIKAD* stiglo u ruke ZNG. Niti jedan komad, niti jedan metak. A nije ga presrela JNA kao Antona Kikaša mjesec-dva ranije. Kontejner je stigao u riječku luku i prekrcan je u kamione (nakon toga su došla u Kvarner ona dva torpedna čamca JRM i proglasili blokadu). Kamioni su se odvezli prema Gorskom kotaru i to je to. Gdje je teret završio, zna se. Tko ima dovoljno godina, sjeća se poznatog predizbornog slogana.

Ljudi su u Hrvatskoj ginuli, a u Australiji su mnogi dali zadnji cent svoje životne ušteđevine. Riječki i istarski dragovoljci su Otočac i Gospić branili (i obranili) doniranim lovačkim karabinima, u trapericama i planinarskim gojzericama.

E, onda je iseljenička zajedinca u Australiji OPET prikupila priloge i nabavila *JOŠ JEDAN* kontejner pješačkog naoružanja (to je sad već bilo neko rano proljeće 1992), samo su ovaj put bili pametniji pa su s kontejnerom poslali i pratnju - svoje ljude iz Australije (pretežno desničarski indoktrinirane) koji su iz riječke luke dalje išli svaki sa svojim kamionom (a kamione i vozače su sami pronašli i dogovorili svojim kanalima), sa svojom bilježnicom i popisom pozicija na ratištima i jedinica koje svatko od njih treba obići i osobno podijeliti oružje, da ne bi opet bilo zna se.

Kako to znam? Jedan od tih ljudi je noćio kod nas, u našem studentskom stanu u Zagrebu (do nas je došao jer je bio rođak cimerovog suseljana i prijatelja i preko njega je tražio ljude od povjerenja gdje može noćiti i biti siguran da ga nitko neće prisluškivati, itd). Kamion su svaku večer skrivali na drugom mjestu (u Zagrebu i okolici) i svaki dan je išao na drugu lokaciju (od Papuka i Pakraca do Karlovca). Pokazivao mi je tu bilježnicu, za svaku jedinicu je zapisao točno ime i prezime čovjeka kojem je uručio koju pušku (sa serijskim brojem) i koliko metaka, s potpisima tih ljudi. I tako je to ostao jedini kontingent pješačkog naoružanja koji je bio u cijelosti isporučen na ratište.
16.12.2022 | 21:29
Raspitaj se kako je Kerum u garaži otvorio dućan u kojem se prodavala humanitarna pomoć.
16.12.2022 | 23:20
> John Pierpont Morgan Sr. was an American financier and investment banker who dominated corporate finance on Wall Street throughout the Gilded Age.

> Over the course of his career on Wall Street, J.P. Morgan spearheaded the formation of several prominent multinational corporations including U.S. Steel, International Harvester and General Electric which subsequently fell under his supervision.

Početni kapital? Hall Carbine Affair

> During the American Civil War, John Pierpont Morgan financed the purchase of 5,000 surplus rifles at $3.50 each, which were then sold back to the government for $22 each. The incident became renowned as a scandalous example of wartime profiteering.
17.12.2022 | 10:29
Evo jedne odlične priče/analize o potpunom uništenju 200. mehanizirane brigade RF koja je bila elitna postrojba s zadatkom da štiti granicu na mjestu dodira s NATO-om (Norveška) i štiti pomorsku bazu u Murmansku. Prije agresije na Ukrajinu je imala 1400-1600 ljudi i manje-više najbolju opremu, a sad je potpuno uništena...

www.washingtonpost.com/world/2022/12/16/...e-decimated-ukraine/

Ono što mi se posebno sviđa u ovom članku je što se koriste norveški i finski obavještajni izvori kao provjera dokumenata koje u ukrajinska strana pribavila pa ovo nikako nebih strpao u neku vrstu propagande, nego prihvatio kao provjerene činjenice.
Ovo je na tragu onog što dr. Lovrić tvrdi cijelo vrijeme; nakon što izgubi ovaj rat u potpunosti, Rusija će biti svedena na razinu lokalnog silnika u kvartovskom kafiću. Upravo uništenja ovakvih postrojbi to potvrđuju.
17.12.2022 | 20:50
Djuro genijalac kaže:
Ovo je na tragu onog što dr. Lovrić tvrdi cijelo vrijeme; nakon što izgubi ovaj rat u potpunosti, Rusija će biti svedena na razinu lokalnog silnika u kvartovskom kafiću. Upravo uništenja ovakvih postrojbi to potvrđuju.


Nuklearna sila da izgubi jedan osrednji rat u svom neposrednom susjedstvu?

Moje predviđanje je da će 17. 12. 2023. Rusija i dalje biti vojno prisutna u svim anektiranim pokrajinama (onima koje su pripojili prema referendumu) i da se neće povući iz Ukrajine.

Neka ostane ovo ovdje na forumu, pa možemo druge godine, u ovo isto vrijeme, vidjeti tko je bolje procijenio stvarnost, i tko kome plaća kavu/pivu. I samo neka ostane na tome da se oko takvih ozbiljnih stvari mi možemo raspravljati ovdje na forumu iz ugodnosti tople sobe.
17.12.2022 | 22:06
dpasaric kaže:
Nuklearna sila da izgubi jedan osrednji rat u svom neposrednom susjedstvu?


Na cemu baziras ovu tvrdnju, ziv bio?

Isto kao kad bi ja rekao da covjek sa velikom glavom ne moze biti glup, jer necega korisnog mora biti u tom volumenu

Nuklearno oruzje je oruzje odvracanja medju velikim silama. Iskljucivo strategijsko oruzje i ne pomaze ti direktno u nekom regionalnom sukobu. Pomaze za pregovarackim stolom. Amerima nije pomoglo u ratu u Vijetnamu. NATO-u recimo nije pomoglo u Afganistanu. Nije ni Rusima prije nas.

Zamisli ruskog vojnika, gladan, prepadnut, u losoj uniformi, natjeran na prvu crtu bez dovoljne obuke. Ne zna ni zasto je tu. Jel ti mislis da je njemu imalo lakse u zivotu zato sto rezim koji ga je tu poslao ima neke nuklearke u silosima? Ili u nuklearnim podmornicama u kojima cijele posade zavrse na dnu mora, pa im zapadne tvrtke mrtve vojnike vade

I samo zato sto njegova armija ima nukelarno oruzje, taj prepadnuti Rus ce odjednom postati sposoban, opremljen i motiviran vojnik?

Oni mogu zadrzati vojno prisustvo u okupiranim predjelima, tu se slazem s tobom, ali ne zato jer su sposobni. Jos manje ne radi nuklearnog oruzja. Zadrzat ce ga onoliko dugo koliko Zapadu to bude u direktnom interesu.

Da se Zapad uplasio Putinovih prijetnji nuklearkama ne bi ovolika pomoc ni stizala. Ne zaboravi da je Njemacka u prvom kontigentu vojne pomocu poslala 5000 sljemova i vreca za spavanje. Sada su vec dosli do PZO sustava, a prica se i o tenkovima.

Nuklearne bojeve glave su realna opasnost, ali nikako isu kljucni cimbenik u ovom ratu. Svako malo nesto se zapali u Rusiji. Sta mislis da Ukrajinci ne bi bili u stanju poslati ekipe u Rusiju da tamosnje termoelektrane sabotiraju i pretvore u improvizirane "prljave nuklearne bombe", i vrate Rusima istom mjerom.
17.12.2022 | 22:29
dpasaric kaže:

Nuklearna sila da izgubi jedan osrednji rat u svom neposrednom susjedstvu?


Znači, po tebi, u Sovjetsko-Afganistanskom ratu, su ili pobijedili Sovjeti, ili tada nisu imali nuklearno naoružanje?!

Moje predviđanje je da će 17. 12. 2023. Rusija i dalje biti vojno prisutna u svim anektiranim pokrajinama (onima koje su pripojili prema referendumu) i da se neće povući iz Ukrajine.


To je svakako moguće, s obzirom na veličinu Rusije. proizvodne kapacitete i broj stanovnika kojim raspolažu.
Pitanje je samo koju će cijenu (u ljudskim životima) za to platiti.
A, već su izgubili više vojnika nego u svim ratovima u kojima su sudjelovali, nakon 2. svj. rata.

I povrh svega, to što je Rusija nuklearna sila, nema nikakvog utjecaja na to da li će Rusi biti prisutni u Ukrajini za godinu dana, jer su Kinezi već iznijeli svoj stav o tome.
17.12.2022 | 23:37
drlovric kaže:
dpasaric kaže:
Nuklearna sila da izgubi jedan osrednji rat u svom neposrednom susjedstvu?


Na cemu baziras ovu tvrdnju, ziv bio?


Baziram na tome što Ukrajina nije Afganistan, Rusima je do Ukrajine jako-jako stalo, to je uostalom zemlja koja je nekada bila dio njihovog saveza i u kojoj živi velik broj Rusa. Usporedba s Afganistanom je neprimjerena, a pogotovo ona Amerike i udaljenog i nebitnog Vijetnama.

O tome koliko im je stalo već dovoljno govori opseg i ozbiljnost dosadašnjeg angažmana i velika potpora svemu unutar Rusije.

Pričekajmo 17. prosinca 2023., valjda je tih godinu dana dovoljno da "Rusija izgubi rat u potpunosti" kako vi ovdje prognozirate, a ja, "crna ovca" mislim drugačije. Treba li još više vremena? Želite li neki drugi datum?

Samo ako će se rat voditi još godinu dana, bojim se da od Ukrajine neće ostati ništa.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
18.12.2022 | 02:13
drlovric kaže:
dpasaric kaže:
Nuklearna sila da izgubi jedan osrednji rat u svom neposrednom susjedstvu?


Na cemu baziras ovu tvrdnju, ziv bio?

Isto kao kad bi ja rekao da covjek sa velikom glavom ne moze biti glup, jer necega korisnog mora biti u tom volumenu

Nuklearno oruzje je oruzje odvracanja medju velikim silama. Iskljucivo strategijsko oruzje i ne pomaze ti direktno u nekom regionalnom sukobu. Pomaze za pregovarackim stolom. Amerima nije pomoglo u ratu u Vijetnamu. NATO-u recimo nije pomoglo u Afganistanu. Nije ni Rusima prije nas.
...

Oni mogu zadrzati vojno prisustvo u okupiranim predjelima, tu se slazem s tobom, ali ne zato jer su sposobni. Jos manje ne radi nuklearnog oruzja. Zadrzat ce ga onoliko dugo koliko Zapadu to bude u direktnom interesu.

Da se Zapad uplasio Putinovih prijetnji nuklearkama ne bi ovolika pomoc ni stizala. Ne zaboravi da je Njemacka u prvom kontigentu vojne pomocu poslala 5000 sljemova i vreca za spavanje. Sada su vec dosli do PZO sustava, a prica se i o tenkovima.

Nuklearne bojeve glave su realna opasnost, ali nikako isu kljucni cimbenik u ovom ratu. Svako malo nesto se zapali u Rusiji. Sta mislis da Ukrajinci ne bi bili u stanju poslati ekipe u Rusiju da tamosnje termoelektrane sabotiraju i pretvore u improvizirane "prljave nuklearne bombe", i vrate Rusima istom mjerom.


Po mom skromnom "zdravom razumu" ovo je super jednostavno izrečeno ono najvažnije, još samo bi dodao već izrečene činjenice kako Rusi malo tog mogu proizvesti samostalno (odnosno da su 99 posto ovisni o zapadu ili Kini) i "uputu" od Kineza da ne žele upotrebu nuklearnog oružja!

+1
18.12.2022 | 08:03
dpasaric kaže:
drlovric kaže:
dpasaric kaže:
Nuklearna sila da izgubi jedan osrednji rat u svom neposrednom susjedstvu?


Na cemu baziras ovu tvrdnju, ziv bio?


Baziram na tome što Ukrajina nije Afganistan, Rusima je do Ukrajine jako-jako stalo, to je uostalom zemlja koja je nekada bila dio njihovog saveza i u kojoj živi velik broj Rusa. Usporedba s Afganistanom je neprimjerena, a pogotovo ona Amerike i udaljenog i nebitnog Vijetnama.

O tome koliko im je stalo već dovoljno govori opseg i ozbiljnost dosadašnjeg angažmana i velika potpora svemu unutar Rusije.

Pričekajmo 17. prosinca 2023., valjda je tih godinu dana dovoljno da "Rusija izgubi rat u potpunosti" kako vi ovdje prognozirate, a ja, "crna ovca" mislim drugačije. Treba li još više vremena? Želite li neki drugi datum?

Samo ako će se rat voditi još godinu dana, bojim se da od Ukrajine neće ostati ništa.


Vidi se po slikama jako-jako razorenih gradova koliko im je stalo do Ukrajine. Ne znam dali još godinu ili manje ili više, ali rezultat će biti loš po Rusiju, jako- jako loš. Opseg i ozbiljnost angažmana... ovo je cinično!
18.12.2022 | 10:48
Je, ispalo je cinično, na tome se ispričavam.
18.12.2022 | 15:04
dpasaric kaže:


Baziram na tome što Ukrajina nije Afganistan, Rusima je do Ukrajine jako-jako stalo, to je uostalom zemlja koja je nekada bila dio njihovog saveza i u kojoj živi velik broj Rusa. Usporedba s Afganistanom je neprimjerena, a pogotovo ona Amerike i udaljenog i nebitnog Vijetnama.

O tome koliko im je stalo već dovoljno govori opseg i ozbiljnost dosadašnjeg angažmana i velika potpora svemu unutar Rusije.


Može li sad kad si ovo boldano naveo, pasti ona teza, (koju si i sam spominjao za razlog rata )da je Rusija ovo morala napraviti, zbog straha od blizine NATO pakta njenim granicama ?

Sad je se sve ogolilo, nakom pripajanja tih pokrajina Rusiji. Rusija bi s tim statusom bila zadovoljna, kad nije mogla više...bar za sada.

Najtragičnije je da su prostori borbrnih djelovanja, znači Istok Ukrajine, naseljeni pretežito Ruskim stanovništvom, od kojih, bar pola njih se bori protiv Rusije. To se je najbolje vidjelo na primjeru Harkiva, gdje Ruski živalj živi tamo u velikoj većini.

Sad ako Rusima ostane taj okupirani teritorij, onda je najbolje da protjeraju iz tih regija sve one koji se ne slažu s njihovom politikom, zbog mira u tim regijama. Zapad tad neće moći reći da je to etničko čišćenje, jer to čišćenje radi nuklearna sila, kaj ne ?

Možda je Rusima cilj, da što više unište svog budućeg teritorija, da bi mogli više obnavljati, a kad sve obnove na tim će prostorima biti bolji standard negu u EU, pa možda i ostatak Ukrajine, dobrovoljno pređe u Rusiju
18.12.2022 | 15:32
Primjer ove 200. mehanizirane brigade koja je potakla najfriškiju raspravu je najbolji dokaz u prilog tome da je strah od NATO-a šuplja priča i da se radi samo o osvajačkom ratu zbog resursa. Naime, u trenutku kad OBJE dosad neutralne zemlje za sjevera (Švedska i Finska) ulaze u taj NATO (ergo, ako te brine NATO, sad bi trebao biti još više zabrinut i poslati POJAČANJA na tu granicu), ta cijela granica je ostala nebranjena, jer su sve postrojbe koje su ju trebale braniti poslane u Ukrajinu i tamo defacto uništene.
Pa nek mi neko to objasni kao da imam 6 godina?
  • Daddo
  • Posjetitelj
18.12.2022 | 16:18
Starcraft je za 11+ Djuro.
18.12.2022 | 18:04
cariblanco kaže:
Najtragičnije je da su prostori borbrnih djelovanja, znači Istok Ukrajine, naseljeni pretežito Ruskim stanovništvom, od kojih, bar pola njih se bori protiv Rusije. To se je najbolje vidjelo na primjeru Harkiva, gdje Ruski živalj živi tamo u velikoj većini.


Koliko sam ja istraživao (a i čuo iz prve ruke), na istoku Ukrajine (od Kijeva istočno) ima puno više ljudi koji govore ruski kao prvi (materinji) jezik, od onih koji se nacionalno opredjeljuju kao Rusi. Dakle (slično kao i kod nas) jezik koji netko govori ne određuje nacionalnu pripadnost, tako da je vjerojatno to razlog ove percepcije da se veliki broj Rusa bori protiv Rusije.
18.12.2022 | 19:07
Evo stari plaćenik Kremlja i Putinov prijatelj, Kissinger:

www.spectator.co.uk/podcast/is-kissinger-right-about-ukraine/
18.12.2022 | 20:25
Ovo je friška informacija otprije osam mjeseci...
18.12.2022 | 20:55
Misliš da je u međuvremenu čovjek zauzeo dijametralno suprotni stav? Ili pod svaku cijenu želiš pljucnuti na oponenta, pa, kad ne znaš kako bi drugačije, onda tako?
18.12.2022 | 21:38
Koliko god da je Kissinger relevantan, čovjek nema zlatnu kuglu, pa nije niti mogao znati sve ono što se sve dogodilo od vremena kada je on dao ovu izjavu, do danas.

Ako se ne varam, u to vrijeme Rusija je pod okupacijom, držala dijelove neke teritorija Ukrajine izvan odmetnutih pokrajina, crnomorska flota je bila u Sevastopolju, most između Rusije i Krima je bio uredno prohodan, a Putin i njegovi glasnogovornici su povremeno spominjali riječ "nuklearno".

Danas Ukrajinci kontroliraju sve one teritorije, a načeli su i obje pokrajine, ruske flota se povukla na strateški povoljnije položaje, Krčki most znamo kako je prošao, a riječi "nuklearno" više ne čujemo iz usta Putina i sljedbenika...

Koliko sam ja shvatio Kissingera, njegova namjera nije bila da spasi Ukrajinu od eventualnog totalnog uništenja od strane Rusije, nego govori o mogućnosti nastanka novog svjetskog rata ukoliko dugotrajni rat dovede do strateške nesposobnosti Rusije da kontrolira svoj teritorij koji se rasprostire na 11 vremenskih zona, i na kojemu se nalazi dosta nuklearnog oružja.

Inače, baš interesantno da moju činjeničnu konstataciju doživljavaš kao pljucanje po oponentu.

Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 12 minuta
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.50 Seconds

Provided by iJoomla SEO