kućna fotonaponska elektrana
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

kućna fotonaponska elektrana


25.02.2023 | 20:08
jura22 kaže:
Inaće, fotonaponske elektrane idu po Praviniku o jednostavnim građevinama.
narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_11_112_2625.html
Za njih netreba građevinska do<zvole, već brdo papira pa bi bilo bolje da ipak treba.


Ne treba više hrpa papira. Pričaš o vremenu od prije 10 godina. Fotonaponsku elektranu na krovu postojeće LEGALNE građevine se danas napravi uz tri-četiri dokumenta, a na obiteljskoj kući uz dva.
25.02.2023 | 20:23
Zdravac kaže:
Recimo ovak; Investitor zakopa lopatu, inspektor izađe, utvrdi da nema građevinske dozvole, zapečati gradilište, i sudac po kratkom postupku naloži rušenje / zatrpavanje na trošak investitora + kazna.
Pa nek onda ovaj krene ispočetka, ali ovaj puta sa dozvolom.

Zašto to nije praksa kod nas? Siguran sam bi tako smanjili "divlju" gradnju, uzurpaciju..., barem za 99%
Mislite da je sprega građevinskog lobija i političara, ili nešto drugo?


Stvari nisu baš tako crno-bijele. Da, nažalost ima zlonamjernih investitora koji rade ciljano, namjerno i planirano ilegalno. Ali većinom se radi o tome da su tijela gradnje užasno spora u rješavanju predmeta i svi su toga svjesni. Investitor koji bi čekao sve papire prije nego počne raditi razvukao bi svoju investiciju za 2-3 godine. Pri tom, tijela gradnje nisu tako spora (prvenstveno) zato što ne bi željeli raditi, nego:

1. u zonama gdje je značajna investicijska aktivnost (Zagreb, Istra, kvarnerski otoci, na primjer) jednostavno ih nema dovoljno. Trebalo bi ih biti zaposleno puno više nego što ih ima. Lokalne samouprave su čak i spremne i voljne zaposliti još ljudi, ali - nema ljudi koji žele raditi taj posao jer, u tim istim krajevima, ljudi takve kvalifikacije mogu raditi puno bolje plaćen posao u kojem je puno manje političkog i drugog pritiska.

(s druge strane, u dijelovima Hrvatske u kojima nema toliko investicijske aktivnosti i gdje uredi za graditeljstvo nisu toliko opterećeni, tamo bi ih se moglo zaposliti koliko god želiš jer bi svi radije radili na "državnim jaslama", a posla ionako nema previše )

2. Neki su od tih (preopterećenih) ureda za graditeljstvo - katastrofalno loše opremljeni. Sustav izdavanja građevinske dozvole je potpuno digitaliziran, zahtjevi se predaju preko interneta, na isti način se dostavljaju i digitalno potpisani projekti. Tipično, PDF mape arhitektonskog projekta za iole veću građevinu, težak je oko 30-50 MB. U PGŽ ima ureda za graditeljstvo koji rade na 10+ godina starim PC kantama, s 15+ godina starim monitorima od 17 ili 19"

3. Ti ljudi vrlo često trpe neki pritisak odozgo i sa strane, gdje se od njih traži da mimo propisa izdaju građevinsku dozvolu ili odrade neki drugi upravni postupak u predmetu koji nije uredan (vlasnički ili tehnički, ne udovoljava nekim posebnim uvjetima npr. od Hrvatskih voda, Sanitarne inspekcije, Civilne zaštite MUPa - zaštiti od požara,...) i ne odobrava im se nijedan drugi predmet dok ovog "ne riješe". I onda, u takvoj situaciji, ti ljudi odu psihijatru, ispričaju što im se događa i dobiju papire te otvore bolovanje i odjebu sve skupa, i svoje šefove, i takve investitore. A praksa je da se jednom otvoreni predmet ne raspoređuje drugom referentu...
25.02.2023 | 20:37
VanjusOS kaže:
Pitanja za Smayoo, vezano za Solarne elektrane :

1.) koliko košta izrada projekta kod tebe?


Ovisi o tome koliko je posla. Kad se ja dođem kod naše susjede frizerke ošišati, to košta 5,50€. Kad dođe moja supruga na frizuru, to košta 15-20€.


2.) koliko trajanje ima dozvola od HEP-a, ako se dobije suglasnost za ugradnju solarne elektrane? Netko mi je rekao da ta dozvola traje samo 2 godine?


Ne postoji "dozvola" od HEP-a. Vjerojatno misliš na Elektroenergetsku suglasnost (EES)? Da, ona vrijedi 2 godine od datuma izdavanja, a toliko vrijedi i ponuda za priključenje koja dolazi uz nju.

Ali za fotonaponsku elektranu u kućanstvu (dakle, na elektroenergetskom priključku koji je na obiteljskoj kući, a ne na nekom npr. hotelu, trgovačkom centru, proizvodnoj hali...) nije uopće potrebno ishoditi EES. Postupak je za kućanstva pojednostavljen. Napravi se glavni projekt, HEPu se preda Zahtjev za provjeru mogućnosti priključenja kućanstva s vlastitom proizvodnjom, uz njega se priloži glavni projekt, dokaz vlasništva i eventualno suglasnost ostalih suvlasnika objekta. Elektranu se može odmah započeti graditi, HEP odradi proceduru, pošalje ponudu za priključenje, zamijeni brojilo i spoji elektranu (naravno, ako je elektrana uredno izvedena, ispitana i dokumentirana).

Prošle godine, negdje u 9. mjesecu sam htio ugraditi solarnu elektranu na svoju kuću, uz subvenciju države..


Kao i pola milijuna drugih Hrvata. I onda mi se javi u mjesec dana 250 investitora, svi bi htjeli "HITNO HITNO" projekt i papire od HEPa, a do jučer su razmišljali hoće ili neće. Čak i da nas toliko projektanata koliko nas ima i koji smo u fotonaponskim projektima vični i iskusni - može to fizički stići odraditi, HEP sigurno ne može.

Projekt i dokumentaciju se priprema unaprijed.

E, ali problem je u tome što 2/3 investitora kao što si ti misli da je OK da projektantu ne plate projekt ako ne dobiju subvenciju. Pa se onda čude kad im kažem da mi ne radimo projekte na dug.

Mjesečno trošim cca 600kn za struju, pa mislim da bi mi se isplatilo ugradnja solarne elektrane.


Zvuči kao da bi, da.

Osobno mislim da je lako moguće da subvencija neće više ni biti jer će struja i dalje poskupljivati pa će investicija biti itekako isplativa sama po sebi.
25.02.2023 | 21:02
smayoo kaže:
jura22 kaže:
Inaće, fotonaponske elektrane idu po Praviniku o jednostavnim građevinama.
narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_11_112_2625.html
Za njih netreba građevinska do<zvole, već brdo papira pa bi bilo bolje da ipak treba.


Ne treba više hrpa papira. Pričaš o vremenu od prije 10 godina. Fotonaponsku elektranu na krovu postojeće LEGALNE građevine se danas napravi uz tri-četiri dokumenta, a na obiteljskoj kući uz dva.


UZG je navala i ceka se HEP 2 mjeseca.
Natjecaj ima rok predaje.
25.02.2023 | 22:13
To nije "hrpa papira", nego je čekanje na jedan papir. Napisao sam da se projekt i dokumentaciju priprema unaprijed.
23.03.2023 | 14:39
Mi smo se u godinu dana uspješno probili od ideje do famozne EES-i, izrade glavnog projekta, odbijenice od nekoliko potencijalnih izvođača do pronalaska potencijalnog izvođača i sada mi je jasno zašto nema više FNE (pazi kojim izrazima počinjem baratati ) po hrvatskim krovovima.

Pitanje na koje smayoo možda zna odgovor: ponudili su nam YingliSolar panele i inverter, valja li to išta? Ako ne valja, može li preporuka provjerenog proizvođača panela i invertera sa dobrim omjerom uloženo/dobiveno.
23.03.2023 | 16:52
Probaj:
www.solarpanelsystem.eu/naslovnica
Kod invertera ima cijela nauka.

Ne štedi, jer škrtac plača dva puta.
23.03.2023 | 19:50
vicko kaže:
Mi smo se u godinu dana uspješno probili od ideje do famozne EES-i, izrade glavnog projekta, odbijenice od nekoliko potencijalnih izvođača do pronalaska potencijalnog izvođača i sada mi je jasno zašto nema više FNE (pazi kojim izrazima počinjem baratati ) po hrvatskim krovovima.


Godinu dana... A meni investitor histerizira kad čeka 4 mjeseca (ne na mene, nego na cijeli taj proces)...

Pitanje na koje smayoo možda zna odgovor: ponudili su nam YingliSolar panele i inverter, valja li to išta? Ako ne valja, može li preporuka provjerenog proizvođača panela i invertera sa dobrim omjerom uloženo/dobiveno.


Nikad čuo. Tih brandova je trenutno cijela poplava. S FN panelima je manji rizik (u smislu nekvalitete), nego s inverterima. Računaj da je inverter zadnja oprema na kojoj treba štedjeti jer, ako ti se pokvari, da je dobavljač najkooperativniji i najbrži na svijetu, propustio si najmanje 2 mjeseca proizvodnje koje ti nitko neće platiti i nema osiguravatelja koji će ti to pokriti nekom policom.

Ono što mogu iz iskustva reći, treba izbjegavati Fimer invertere (bivši ABB) jer su užasno tromi i traljavi u rješavanju garantnih zahtjeva. Imam investitora na Pagu koji je propustio ukupno (na dva invertera) preko 12 mjeseci proizvodnje na nazivnoj snazi od 10 kW (dakle, više od 13.000 kWh energije koju nije proizveo) dok je istjerao zamjenu invertera.

Da ja plaćam, birao bih Kaco ili Fronius inverter. Ali u projekte stavljam i razne druge, nekad po preferenciji investitora, nekad po preferenciji izvoditelja koji me plaća za izradu projekta.

Što se FN panela tiče, vrlo su rijetke situacije da se na montiranom panelu prekine string (tj. da krepa jedan wafer), a da nije povezano s mehaničkim oštećenjem. Rizik kupnje nekvalitetnog panela je u bržem starenju (FN panel starenjem gubi snagu). Renomirani proizvođači koji su na tržištu prisutni 15+ godina daju jamstvo na 30-godišnji životni vijek (gubitak manje od 20% snage kroz 30 godina), a oni nepoznati obično daju 20 godina, samo - što ti to vrijedi kad se radi o firmi koja će sutra nestati.

Ja u Istri surađujem sa
https://www.solarenergygroup.eu/

Ako tražiš jeftino, nemoj im se javljati. Ako tražiš kvalitetno i odgovorno, javi im se.
24.03.2023 | 09:14
Bez brige smayoo i mi smo histerizirali, ali uzalud. Izgleda da smo odabrali "pravi" trenutak za kretanje u tu avanturu.

Hvala na preporukama, svakako ću kontaktirati Glavaša da vidim barem koji su mu rokovi.
13.02.2024 | 19:36
Prošli petak smo konačno dobili dozvolu za trajni pogon. Čak i sada u zimskim mjesecima uspijeva, kada su sunčani dani, upumpati više nego mi potrošimo tako da vjerujem da ćemo relativno brzo isplatiti investiciju. Jedina tlaka je čišćenje panela koje galebovi posebno vole unerediti kao da im smetaju.

@smayoo, provjerio sam sa HEP Opskrbom (u ugovoru je jasno naveden način obračuna) i ono na što si ti i ovdje negdje upozoravao odnosi se samo na fizičke osobe. Pravne osobe su od prvog dana "proizvođači" i kao takvi mogu isporučiti više energije nego su preuzeli na mjesečnom i godišnjem nivou. To je problem za fizičke osobe jer ih onda pored nepovoljnijeg obračuna, kači i porezna sa PDV-om i drugim porezima.

Mi smo za sada zadovoljni, javit ću se nakon godinu dana sa dodatnim informacijama i iskustvima
13.02.2024 | 19:53
Nisam ja baš siguran. Što ti piše na EES i na ugovoru o priključenju? Ako si u "kupac s vlastitom proizvodnjom", ne smiješ proizvoditi više nego što trošiš. Ako imaš ugovor kao proizvođač, to je druga stvar, ali onda proizvedenu energiju ne naplaćuješ ni približno po cijeni po kojoj je kupuješ, nego po bitno manjoj.
13.02.2024 | 21:25
Ne smijemo puštati u mrežu više od ugovorene snage (kW), energije (kWh) možemo i plaćaju nam je po formuli (prosječna cijena preuzete energije)*0,9. Čak ne primjenjuju onaj faktor ako predaš više energije pa ti se dodatno smanjuje otkupna cijena prema odnosu preuzete i predane energije nego uvijek po ovoj formuli. Izričiti sam ih pitao i dobio pismeni odgovor da je tako kako piše u ugovoru. Nigdje se ne spominje, ili zabranjuje, slučaj da predamo više energije nego preuzmemo. Znat ću sigurno početkom slijedeće godine
13.02.2024 | 22:45
Nesto se mijenjalo ove godine i mislim da nozes prouzvesti vise od potrosnje i to ti HEP plati. Jedino ne mozes kucnu elektranu napraviti koliko jaku zelis.
14.02.2024 | 01:13
vicko kaže:
Znat ću sigurno početkom slijedeće godine


Ne, nego tek početkom 2026. godine jer vam ova godina nije cijela. Nema mi to baš smisla jer bi onda bez energetskog odobrenja HERA-e svatko mogao postati proizvođač i po nelojalno visokoj cijeni isporučivati energiju koju je opskrbljivač obavezan otkupiti i de facto gubiti na svakom kWh.

Ono što jesu najavljivali jest da će kupcima s vlastitom proizvodnjom omogućiti određeni "tampon" viška u smislu da te ne guraju u proizvođače odmah ako si u nekoj godini za neki mali postotak preletio proizvodnjom svoju potrošnju, nego ćeš imati priliku to ispeglati u idućoj godini. Ali da možeš proizvoljno veliku količinu energije viška isporučiti u mrežu i da je tvoj opskrbljivač obavezan to otkupiti po cijeni 10% ispod maloprodajne, zar tebi to ne zvuči nadrealno?
14.02.2024 | 04:40
Radi se i na tome da se omiguci virtualni OMM koji bi obuhvacao vise pravih OMM-ova i onda bi se sva proizvodnja pisala na taj virtualni, a potrosnja bi se razlijevala na stvarne.
Ne znam da li bude i s privatnim.
Bilo bi dobro imati elektranu na na kuci, a trositi je i na vikendici.
14.02.2024 | 06:44
Nije baš striktno vezan za temu, ali je za gradnju.
U mojoj ulici, uličici zapravo sa tek 26 kućnih brojeva jedan je tip kupio dvije trošne kuće i na spojenom zemljištu planira sagraditi zgradu sa 14 stanova.
Kraj polukatnih potleušica građenih između dva svjetska rata sada će nići (za naše pojmove "đubretarka") od četiri kata čiji će nam prozori imati "lijepi pogled" u naše dnevne sobe, kuhinje i slično.
Da ne govorimo da se efektivno povećava broj stanovnika za više od duplo, jer dosta ovih kuća više nije naseljeno jer su vlasnici umrli u međuvremenu od starosti.
No, kraj toga postoje još dva gradilišta.
Jedno je sa svim dokumentima, nova kuća, velika - tip ne štedi na ničemu i to će biti prva pametna kuća u ulici.
No ovo treće gradilište na ogradi ima službeni dokument (onu tablu o investitoru, izvođaču radova i projektantu) na kojem piše da se radi o renovaciji postojeće kuće.
A kuća je sorena do temelja i sada se gradi potpuno nova, veća, van svih propisa određenih renovacijom, siguran sam u to.
I punchline - tabla je okrenuta (postavljena) na ogradu koju dijeli sa susjedom.
Ne na stranu prema ulici da svi vide šta piše.
I to prolazi.

Samo taj primjer, jedne ulice - govori koliko je vlast Grada Zagreba korumpirana i koliko nikoga nije briga kako će ovaj grad izgledati za desetljeće, dva.
Kao da se dijete igralo i ostavilo razbacane Lego kocke, a ne da je neki urbanistički ured Grada Zagreba vodio brigu o budućem izgledu kvarta.
O pritisku vode, udaru na stare (porozne i preuske) odvodne cijevi i nepostojećim parkirnim mjestima da ne govorim.
Offtopic, isprika; tema je gradnja solarnih panela na nekretninama pa da opišem kako to izgleda u Zagrebu.
Rječju, užasno.
14.02.2024 | 08:20
jura22 kaže:
Radi se i na tome da se omiguci virtualni OMM koji bi obuhvacao vise pravih OMM-ova i onda bi se sva proizvodnja pisala na taj virtualni, a potrosnja bi se razlijevala na stvarne.


Radi se na tome? HEP ODS to aktivno blokira, iako je to propisano zakonom o tržištu električne energije već 2,5 godine.

Ne znam da li bude i s privatnim.
Bilo bi dobro imati elektranu na na kuci, a trositi je i na vikendici.


Zakon oTEE ne ograničava pravni oblik investitora/vlasnika fotonaponske elektrane. Ali - htio si, naravno, reći obratno - imati elektranu na vikendici, a trošiti je kod kuće. Jer ogromna većina ima vikendicu negdje na moru, s vlastitim krovom ili dijelom krova, a u gradovima u kojima žive su češće u nekom stanu pa niti nemaju svoj krov.
14.02.2024 | 08:22
jura22 kaže:
Radi se i na tome da se omiguci virtualni OMM koji bi obuhvacao vise pravih OMM-ova i onda bi se sva proizvodnja pisala na taj virtualni, a potrosnja bi se razlijevala na stvarne.
Ne znam da li bude i s privatnim.
Bilo bi dobro imati elektranu na na kuci, a trositi je i na vikendici.


Ovako to funkcionira u uređenim zemljama kao npr. u Sloveniji i bilo super kad bi mogli to koristiti jer firma ima dvije lokacije, onda bi napravili još jaču elektranu.

smayoo kaže:
vicko kaže:
Znat ću sigurno početkom slijedeće godine


Ne, nego tek početkom 2026. godine jer vam ova godina nije cijela. Nema mi to baš smisla jer bi onda bez energetskog odobrenja HERA-e svatko mogao postati proizvođač i po nelojalno visokoj cijeni isporučivati energiju koju je opskrbljivač obavezan otkupiti i de facto gubiti na svakom kWh.

Ono što jesu najavljivali jest da će kupcima s vlastitom proizvodnjom omogućiti određeni "tampon" viška u smislu da te ne guraju u proizvođače odmah ako si u nekoj godini za neki mali postotak preletio proizvodnjom svoju potrošnju, nego ćeš imati priliku to ispeglati u idućoj godini. Ali da možeš proizvoljno veliku količinu energije viška isporučiti u mrežu i da je tvoj opskrbljivač obavezan to otkupiti po cijeni 10% ispod maloprodajne, zar tebi to ne zvuči nadrealno?


Probni rad je krenuo u 12. mjesecu 2023. tako da bi se trebala računati cijela ova godina jer nam računaju retrogradno i probni period sada kad smo dobili dozvolu za trajni pogon, barem tako piše u ugovoru.

Cijena otkupa je trenutno jako nepovoljna zbog subvencija ali i plaćamo manje tako da je u redu. Uostalom sada dok traju subvencije, da nam plaćaju po trenutnoj tržišnoj cijeni bi super profitirali. Zašto ne bi imalo logike da sve proizvedeno pustimo u mrežu? Samo u zoni di smo mi ima dosta firmi koje troše znatno više nego mi i niti jedan nema FNE a proizvodnja je najveće tokom dana kada sve te firma i troše najviše. Ne vidim kako gube kada se nama plaća samo 90% ugovorne prosječne cijene energije (nemaju svi istu ugovorenu cijenu) a sve one druge stavke tipa mrežarina angažirana snaga i tako dalje se ne plaćaju. HEP Opskrba dobije 10% a da nisu prstom mrdnuli .
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 17 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Anonimci (451)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.25 Seconds

Provided by iJoomla SEO