Macbook Pro Retina iz Njemačke
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Macbook Pro Retina iz Njemačke


01.07.2014 | 20:37
Pzdrav forumaši...
Evo, došlo je vrijeme za novi stroj.
Naime, dogovorio sam se sa bratom da mi u Stuttgartu u Apple store-u uzme MBP Retina na 24 mj. Dakle, ono što mene zanima je sljedeće... Ukoliko mi ga pošalje busom, ili ako mi ga on osobno donese zapakiranog, je li problem nekakva carina i slične gluposti, obzirom da me ova EU jako zbunjuje. Druga stvar koja me zanima je, kako najjednostavnije njemu mogu mjesečno slati iznos rate na njegov bankovni račun, a da izbjegnem Western Union.
Eto, ukoliko netko zna, molim Vas pomoć.
Usput, pozdrav svima, vidim da ste svi na okupu.
01.07.2014 | 20:55
Nema više nikakve carine. Na granici prema Sloveniji i Mađarskoj više nema carinika, nego samo pogranična policija. Promet roba i usluga s EU je potpuno slobodan.

Naravno, nemaš više pravo na povrat njemačkog poreza, ali ne moraš platiti hrvatski PDV.

Ne mogu reći da je najjednostavnije, ali je vjerojatno najjeftinije da svaki mjesec napraviš bankovni swift (transfer novca s tvog deviznog računa na račun u banci neke druge zemlje.

Zadnji put sam to radio prije 5 godina, tada se to nije moglo preko internet bankarstva, ali mislim da sada može. Barem u nekim bankama. Raspitaj se.

Međutim, da se ne iznenadiš, banke dosta naplaćuju te međunarodne novčane doznake. Točno koliko - provjeri u banci.
02.07.2014 | 14:55
Za swift je zaba uzimala 200kn. Navodno da je nesto smanjeno. Pa da je i 100 kn, to je na 24 puta 2400kn sto nije malo.
Ako brat dolazi u Rh, daj mu kad adojde lovu. Nije vrag da je takva stiska u DE?
02.07.2014 | 23:09
Offtopic, PBZ za swift uzima oko 80kn na 1500$. Sve ovisi o iznosu. Nisam siguran dal se moze preko interneta prebacit.
02.07.2014 | 23:59
Uzima se postotak od iznosa, ali uz neki minimalan iznos naknade koji je dosta visok.
03.07.2014 | 02:55
Najbolji ti je PayPal. Sa tvog accounta na njegov, podesis mjesecno iznos i peglaj.

Ta Retina iz Berlina mora da je nesto posebno. Rekli bi ljudi "Svabo sto napravi"

Cestitke na odabiru stroja. Jer rMBP jest stroj, sa velikim S
03.07.2014 | 07:54
Kreditni uvjeti za kupnju su sigurno puno povoljniji u Njemačkoj, nego kod nas.
PayPal nije prikladan jer primatelj mora platiti porez na primitke primljene na taj način. Možda (u Njemačkoj, u HRvatskoj sigurno ne) može naknadno dokazivati poreznoj upravi da se ne radi o honorarnom prihodu, nego povratu novca što ga je beskamatno posudio članu uže obitelji pa dobiti povrat tog poreza, ali zvuči kao dosta gnjavaže.
03.07.2014 | 11:46
smayoo kaže:
Međutim, da se ne iznenadiš, banke dosta naplaćuju te međunarodne novčane doznake. Točno koliko - provjeri u banci.


Neisplativo puno. Moraš platiti naknadu svojoj banci i naknadu banci primatelja, što te dođe minimalno 16 EUR po transakciji.

Imam sličnu priču - moram mjesečno plaćati određeni iznos poreza u Austriji - pa sam jednostavno prebacio godišnju sumu, a oni si mjesečno od predujma uzimaju koliko im treba. 24*16 EUR, mislim da je neisplativo....
07.07.2014 | 20:41
Ok ljudi, isprika sto kasnim, malo me bolest neka pegla po bubrezima....
Hvala na svim odgovorima, pa evo, da skratim. Konkretno, odustao sam od ovoga. Uzet cu ipak nesto u Hr i to ne iz trgovine. Kreditni uvjeti su ipak povoljniji i to puno u Njemackoj, nego ovdje. Ova mi je kombinacija prekomplicirana, plus dvije godine obaveze. Kupit cu nesto ovdje i gotova prica.
Jos jednom, hvala svima.
07.07.2014 | 21:53
Znam da ima neka fora poštom da se pare prebacuju, doduse mi smo radili na puno manjim iznosima oko 500kn, mislim oko 20kn provizije da je bilo.
08.07.2014 | 14:57
Ne znam kakav ti je odnos s bratom, ali ako je raspon cijena od 1300€ -2600€ (ne znam model), to ispadne od 55-110€ mjesecno. Ako brat dolazu u RH 2x godisnje, onda mu das lovu.
Kod nas je od 1510-2965€. Dosta je velika razlika. Brat ne moze premistit (financijski) ratu za racunalo?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 23 minuta
  • drlovric: Bas tako Mario. Ja sam bio u USA i kupio MBP M1 Pro 16" i najmanju potrebu nemam da ga mijenjam. Pogrijesio sam jedino sto nisam uzeo 14" :)
  • marioart: uredjaji su predobri i predugo traju :)
  • Riba: Zalosno je vidjeti kako mac prodaja stagnira.
  • Yonkis: Ili ovako nešto? [link]
  • Yonkis: Gdje staviti ovakve vijestice? [link]
  • gladhr2: [link] ima li netko pametan da mi malo pomogne sa ovim problemom..?
  • dpasaric: Nema indoor mapa kod nas AFAIK.
  • Yonkis: Jeste li znali za bolji anti-reflective sloj na 17ici? [link]
  • Yonkis: Ima li u Rijeci ili igdje u HR ovo implemetirano? [link]
  • Yonkis: Novi AirTag: [link]
  • Yonkis: Bijah u Smart Doctoru, zamjenska je 100€ a originalna je 170€
  • smayoo: @Yonkis, pitao si kome vjerujemo :)
  • marioart: @Yonkis ovisno o aparatu koji imas, nije ti zgorega ni provjeriti cijene u sluzbenom servisu... ja sam u mediamarktu u njemackoj platio zamjenu za 13pro 88eura ... spojis ugodno sa korisnim i u Graz u shoping i servis
  • Yonkis: A ovi u Rijeci, Smart Doctor? Evo linka:[link]
  • Yonkis: Novi firmware ako nekome treba: [link]
  • Yonkis: Nevjerovatno da je cijena skočila na 150€ a znam da je prije 2 godine bila cca 70€. Prestrašno!
  • smayoo: @Yonkis - nažalost, u Rijeci više nikom. :( U Zagrebu je Davor više puta spomenuo da ima dobra iskustva s Agramservisom
  • VanjusOS: pa ti vratim
  • VanjusOS: ako imaš kabl kojeg trebaš isprobati možeš poslati meni da isprobam spojiti Mac pro
  • VanjusOS: i ja tražim već thunderbolt 2 kabel, iz Osijeka sam
  • zoranowsky: Jel ima netko u ZG za posuditi thunderbolt 2 kabel? Imam issue sa minijem M4 i thunderbolt 27 displayem pa trebam testirati neke kombinacije...
  • Yonkis: Kome vi u Rijeci vjerujete za zamjenu baterije na iPhonu jer u iStyleu je 150 € i čeka se par tjedana
  • Yonkis: :(
  • smayoo: [link]
  • smayoo: RIP Scott Adams :(
  • Gjuroo: Za sad to može zvučati i kao Affinity priča. Not great but not that bad.
  • Soffoklo: Za to vrijeme Apple se lagano pretvara u Adobe - [link]
  • drlovric: Sve je bolje od ove blamaze sa Apple AI i cekanja pametnije Siri koja nikako da dodje :)
  • IkoIko: Apple i Google sklopili ugovor o korištenju Gemini AI... Zanimljiv razvoj situacije
  • ZeljkoB: Spigen - [link]
  • Riba: Moza zato da mozes koristiti BT tipkovnicu i mouse i dok je zaklopljen?
  • user: glupo: zatvorim laptop, BT i dalje upaljen, što ne bi trebalo ovo **** se ugasit kad ga poklopim
  • rusty: date hack je samo na par sekundi. vratiš datum, startaš app čisto da se digne i vratiš datum opet. To je to. Čisto da loada profile i postavke
  • smayoo: Date hack nisam htio raditi jer potrga druge stvari. Krenuo sam instalirati staru verziju LogiOptions preko homebrewa, ali riješili su problem prije nego sam dospio to napraviti
  • rusty: Osobno mislim da je 12h predugo za cert problem I nisam mogao doć na sebe kakav su problem napravili. Ono što je još gore, ovo im nije prvi put za taj isti slučaj. Dakle kako ne naučiš nešto iz ovoga. Dodano, date hack rješava problem da se ne mora drugi put čekati 12h
  • Bertone: A jučer nisam koristio MBP nego T14s pa nisam iskusio veselje sa certifikatima :D
  • Bertone: Imam MXMastera već godinama [link] i jedina dobra stavr kod njega je što ga mogu koristiti sa MBP, Tnink Padom i desktop računalom bez pretjeranog petljanja, no da je (pre)skup za ono što nudi, je.
  • smayoo: I, na kraju, ako za neki komad hardvera koji sam u životu kupio mogu reći da NIJE preskupo plaćen, to je sigurno Logitech MX Master 3. Jučer ujutro jesam bio spreman popi... na njih, ali činjenica je da su problem riješili unutar cca 12h otkad se pojavio.
  • smayoo: Osim toga, hardver radi s bazičnim postavkama, ali svi tweakovi i custom podešenja - ne.
  • smayoo: Radi se o softveru koji mora dobiti dozvolu korisnika da zakopa dosta duboko pod haubu radi komunikacije s periferijom.
  • smayoo: Ne mora biti spojeno na internet. Sigurnosni certifikat aplikacije je bio istekao i Apple ga je blokirao, a Logitech nije pazio na datum isteka certifikata i nije izdao update s novim certifikatom na vrijeme
  • Bertone: Ček malo, preskupo plaćeni hardver ne dela na Apple računalu ako računalo nije spojeno na internet (na stranu sad istekli certifikat) ili sam propustio nešto
  • smayoo: Da, jučer sam imao natezanje oko toga. Ali moram im priznati da su brzo riješili.
  • Yonkis: [link]
  • smayoo: @mrobert, forum, tema "eOI - opet diskriminacija"
  • stefanjos: SRETNA NOVA!
  • drlovric: [link]
  • signout: Sretna Nova!
  • zoranowsky: Sretna Nova!
  • dpasaric: Sretno nam svima! :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.67 Seconds

Provided by iJoomla SEO