Storage - Other - Previše gb
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Storage - Other - Previše gb


16.09.2019 | 11:58
Pozdrav,

s ovim problemom se mučim na par macova, a problem nikako riješiti. Uvijek mi je 'other' zadavao probleme, a najviše u zadnje vrijeme. Na meni najnovijem stroju 'other' doseze vrtoglavih 131 gb na disku od 256gb. To je suludo. Ima li tko ikakvu ideju zašto dolazi do toga i kako to objasniti...


Screenshot2019-09-15at16.34.27.png



Objasnjenje ovog praznog HDD je da je to odvojeni HD samo za High Sierru, kupujem ovaj tjedan zasebni disk da si oslobodim Mojave, ali htio sam sata SSD pa sam zato pričekao jer moram riješiti i nosač.
16.09.2019 | 12:12
Pokreni besplatni OmniDiskSweeper i pogledaj sto zauzima disk.
16.09.2019 | 13:12
Preduhitrio me Riba.
Vjerojatno nisi isključio onaj sleepimage pa imaš alociran file veličine RAM-a na sistemskom disku, za buđenje iz hibernacije koje ne koristiš. Onda možda imaš onaj neki kao "putujući TimeMAchine" backup na sistemskom disku, ili imaš nekoliko starih verzija nekih ekstremno velikih dokumenata. Onda možda imaš pod ~/Library kojekakvog smeća...
OmniDiskSweeper ti to sve lijepo i jasno prikaže, puno je lakše naći što jede prostor.
16.09.2019 | 21:08
Au, SSD ti je na najgi. Još malo i komp bude štucao.
Da li imaš Gmail? Inaće on zna trpati na disk svakakva sranja i ne možeš ga se riješiti.
Ako pogledaš (deska tipka na disk) Get Info, možeš primjetiti kako polako nestaje prostor na disku. Kriv je Gmail.
17.09.2019 | 10:37
Da, OmniDiskSweeper je super, meni je drag i DaisyDisk, ali on nije besplatan, no u trial modu može mnogo.
17.09.2019 | 11:13
Manji problem je naci gdje je fajl, treba naci uzrok. Sto to puni disk.
17.09.2019 | 14:00
Tu obično Google pomogne. Meni barem. Kod mene je jednom bio problem Microsoft Office.
17.09.2019 | 19:28
Dobro stefanjos, na iglama smo ovdje!
17.09.2019 | 20:51
Sorry ljudi, evo ovako, na mac pro od kada sam postao ovo nisam uspio dotaknuti.

Dora radi na projektu za posao i dobio sam zabranu čačkanja.

Čim preda nacrte bacam se natrag!

U međuvremenu sam skenirao svoj macbook, i tu je sve ok čini mi se. Međutim, njega moram hitno upgrejdat na barem 512gb SSD jer je ovo suludo koliko je pun.

MacBook Pro OT: Sada, SSD on se napuni, postane sporiji, CPU se zapali...Ne znam da li je ovo povezano sa temom punog diska. Pa se razmišljam dal ga zamijeniti za još jedan MacPro (našao sam nešto već) ili upgrejdat ovaj macbook i dati mu prostora da diše. Više je simptoma, prilikom zagrijvanja dolazi do usporenja GUI, artefakti se stvaraju prilikom povećih filovea u Affinity Designu (a svakodnevno to radim). Dolazi do puno kernel zauzeća CPU, neki put do 300%, phots ID agent poludi... Nije to sve, ali iskreno imam osjećaj da bi dosta riješio svježi, tj veći disk jer ovako mu nedam prostora da diše.

MacOS sam nasvježe instalirao pred kojih par mjeseci (nešto sam se igrao i morao sam sve ubiti i ispočetka ići). Pitanje je da li upgradeat, dat mu šansu (koja će me koštat sigurno 200eura, ako ne i više) ili uzet MacPro 5,1, malo nadogradit i imat stroj za sebe (dok gubim portabilnost) jer bi trebao ovo prodati kako bi nastavio sa kupnjom posebnog drugog Mac Pro-a.

Malo je OT poduži od početne teme, ali vraćam se početnoj čim dođem do stroja (koji je evo 20cm od mene )
17.09.2019 | 22:17
SSD je sranje ako se zapuni reko 2/3. Veci SSD bude samo dgodio neizbjezno, ali ne bude rijesio. Trebas drugacije koristiti SSD.
MacHDD ti je prazan, preseli dokumente na njega, preseli sve sto se da preseliti.
SSD koristi za programe i sistem, ili svako toliko kupi veci SSD.
17.09.2019 | 22:26
zabac kaže:
SSD je sranje ako se zapuni reko 2/3. Veci SSD bude samo dgodio neizbjezno, ali ne bude rijesio. Trebas drugacije koristiti SSD.
MacHDD ti je prazan, preseli dokumente na njega, preseli sve sto se da preseliti.
SSD koristi za programe i sistem, ili svako toliko kupi veci SSD.


Žapče krivo si shvatio, jasno mi je da na MacPro stroju (slika gdje je other na 131gb). Sve će ići na zasebni HDD kada stigne (ili bude išao na SATA SSD). Ovaj HDD je samo za High Sierru unutra i to ne diram. Nemam namjeru upgrejdat sistemski jer sam ga dobio uz računalo i ne želim si još troška stvari. Radije bi novce uložio u drugu mašinu, moj macbook pro...

Moj macbook pro koji je opisan u OT dio mog posta gdje mu stvarno fali prostora. Ali neznam točan uzrok njegovim problemima. To je generacija kada je retina bila još nova pa mislim da problemi vuku korijen iz toga što mu je grafički chipset preslab za retina ekran, plus malo rama (8gb) i relativna starost računala.

Ali eto, ko za vraga od kada sam napsia ovaj post prije, odradio sam neke stvari u affinity designu, pixelmatoru dok su upaljeni safari, wapp, messages excel bla bla i sve radi. Nakon toga pokrecem logic pro i sve super brzinom munje
17.09.2019 | 22:31
zabac kaže:
SSD je sranje ako se zapuni reko 2/3. Veci SSD bude samo dgodio neizbjezno, ali ne bude rijesio. Trebas drugacije koristiti SSD.
MacHDD ti je prazan, preseli dokumente na njega, preseli sve sto se da preseliti.
SSD koristi za programe i sistem, ili svako toliko kupi veci SSD.


Kako to misliš?

Ja imam SSD od 500 GB na kojem je slobodno nekih 66 GB. To je cca 13%, dakle više nego upola manje od ovog o čemu ti pričaš. Sve radi super, stroj je fit kao zmaj.
17.09.2019 | 22:39
Osvrnuo sam se i na MP i MBP.
SSD od 256 GB je dovoljan ako pametno koristis prostor.
Iz toga sto razmisljas o 512GB mogu zakjuciti kako samo tovaris bez reda i obecavas si "sutra cu".
Ja imam puste terabajte svacega a MBP ima 128GB+128GB SD karticu.

Bez obzirakoliko RAM-a imao, posao bude odradio ali malo duze.
17.09.2019 | 22:44
@smayoo, sve manje ima prostora za pripremanje celja za zapisivanje. Dio diska nije niti pripremljen da bi se nesto moglo zapisati.
Nemas problema, ali ti se bude sve usporavalo kako se disk zapunjuje.
Na svoje oci sam vidio kad ostane koji GB da se OSX vuce, a pogotovo ako nesto puni disk.
17.09.2019 | 23:49
Disk je bio na 5 slobodnih GB, dobio sam upozorenje od OS-a iako je sve i dalje letjelo. Tada sam počistio 10-ak GB smeća (filmova koje sam pogledao, a nisu bili toliko dobri da ih gledam opet, i nešto aplikacija koje sam probao i zaboravio deinstalirati) te još 50-ak GB JAKO starih projekata preselio na SD karticu. Dakle, zadnjih 5 godina sam u režimu od 5 do 20 GB slobodno, a zadnjih nešto manje od pola godine na 60-ak GB slobodno. Nikad se ništa nije usporilo zbog toga. Nikad ništa.
Kod tebe je možda problem (a) da imaš premalo RAM-a pa sistem stalno swapa na SSD ili (b) da ti možda nije sasvim ispravan SSD?
18.09.2019 | 14:59
Evo i mog stanja, tako se nekako stalno vrtim. Nisam primjetio usporavanja jer se SSD skoro napunio.

Kada sam 2012 kupio prvu retinu imala je 256GB SSD, i normalno je bilo ocekivati da cemo u 2020. imati barem 3-4TB SSD al to se nije desilo Mora i Apple od necega zivjeti...


Screenshot2019-09-18at06.57.32.png
18.09.2019 | 16:32
Originalnih 128 Gb na MacBook Pro 13 (2014) prije nekog vremena zamijenio sa 480 Gb (512) Aura Pro X2. Krenuo sam u promjenu kad mi je ostalo slobodnih nekih 20 Gb. Ne mogu reći da sam tada primjecivao da mi je Mac usporio s radom. Kao što ni sada ne mogu osjetiti da je ugradjeni SSD dvostruko brži od originalnog. Ježim se pomisli na kupnju novog uređaja kada pomislim na nemogućnost upgradea SSD-a kod novih MacBook Pro uređaja te na cijenu primjeraka opremljenih s 512 Gb.
18.09.2019 | 17:59
OK. Očito se nešto i desilo s internim održavanjem SSD-a gdje se iskorištene čelije obnavljaju i pripremaju za ponovno zapisivanje.
Usporenje je bilo na jednom MBA gdje je Gmail gutao prostor i komp se užasno usporio i bilo je malo muke obrisati sve te fajlove kako bi komp ponovno radio.
Iz ovog shvaćam kako SSD može biti skoro pun, ali nikako "do kraja".

Edit: Ovako je kod mene.

ssd.jpg
18.09.2019 | 20:05
Ni SSD, ni HDD ne mogu biti puni do kraja, ali ne radi diska, nego radi OS X-a.
18.09.2019 | 22:08
Niste u pravu.
Istina je da se SSD radi veći nego što je nazivni kapacitet, a taj višak korisnik nikako ne može dograbiti i koristi SSD-u za normalan rad.

Nadalje, što je manje slobodnog prostora na SSD, zapisivanje je sporije.
Dobro sam napisao, oko 1/3 bude slobodnog prostora na disku (doduše nisam zapisao, a nisam niti znao kako se do tog prostora uopće na može doći - to je jedina moja greška).

www.samsung.com/semiconductor/global.sem...ning-White-paper.pdf
18.09.2019 | 22:56
Pričaš o tehnologiji za SSDove namijenjene data centrima. Dakle heavy duty oprema.
Ali ok, razumijem. Ako i jest tako na svakom SSD (da fizički ima više kapaciteta, nego je nominalna), što je to mene korisnika briga? SSD je deklariran na 500 GB i ja ga mogu napuniti do čepa, ako mi to OS dozvoljava. Mac OS ne dozvoljava, ako se radi o sistemskom disku, to jest, nije da ne dozvoljava, ali zaklat ćeš ga ako to učiniš na sistemskom disku. Ali ako je to drugi disk, npr. arhivski, možeš ga napuniti do čepa, zašto ne?
19.09.2019 | 00:09
Nisam dugo proucavao. Nekad se trebalo paziti, danas to proizvodjac radi za korisnika.
A zasto mislis da je za data centre potrebna1/3 slobodnog prostora a za kucne korisnike 1/12?
Mozda nisi osjetio smanjenje brzine, ali ne mozes tvrditi da ono ne postoji.
19.09.2019 | 08:24
Nisam ni rekao da ne postoji, nego da ne primjećujem. Ako je stvar, kako piše u članku kojeg si linkao, da dodatni prostor služi da se ne uspori zapisivanje kad se disk popuni, onda je jasno da ssd za data centre treba imati više, jer je tamo već mala razlika u brzini bitna.
19.09.2019 | 10:58
Ono o čemu 'zabac' priča, je činjenica da, zbog priroda pisanja/brisana na SSD-u (podaci se upisuju u 4K stranicama, a brišu u 512K blokovima), fragmentacije podataka na disku i "wear levelinga", na SSD diskovima dolazi do usporenja kada se slobodni prostor bitno smanji.

Naime, kada ne bi bilo "wear levelinga", SSD diskovi koji imaju vrlo malo slobodnog prostora bi relativno brzo dostigli svoj vijek trajanja, jer bi stalno pisanje/brisanje blokova na tako malom fizičkom prostoru dovelo do maksimalnog broja ciklusa pisanja/brisanja.

Kako bi se to spriječilo, na SSD-ovima se koristi tzv. static wear leveling, koji nastoji jednako 'potrošiti' sve blokove SSD-a, što u prijevodu znači da se i blokovi čiji se sadržaj ne mjenja (zato što su to npr. instalirani programi, ili korisnički podaci koji se rijetko ili nikako mjenjaju) također prepisuju u druge slobodno blokove, bez obzira što se sam sadržaj zapisanih fajlova ne mijenja.
Na taj način, kod diska sa malo slobodnog prostora, taj slobodni prostor se fizički 'šeta' po disku, kako bi se postigla ravnomjerna istrošenost blokova.

Zato u tom slučaju firmware SSD-a mora 'žonglirati' sa podacima puno ćešće nego kad je disk poluprazan (jer tada ima dovoljno mjesta da distribuira broj zapisaivanja/brisanja po tako velikom slobodnom prostoru, i otuda dolazi usporenje.
To usporenje ne mora biti primjetno ako je način rada korisnika takav da SSD ima dovoljno slobodnog vremena za stalnu internu reorganizaciju, ali u slučajevima kad korisnik (tj. program) intezivno zapisuje i čita podatke na SSD, to usporenje se svakako može osjetiti.
19.09.2019 | 15:45
@m@xym, to si fino objasnio. Iz svega ispada da sto SSD ima vise slobodnog prostora, brze radi. Zato i je razlika u brzini pisanja i citanja.
S druge strane, ako je racunalo upaljeno i SSD ima vremena sve to pretumbati i ima mjesta, tada nema nekog usporenja.
19.09.2019 | 23:47
Obećajem da ću sutra sve pomno pročitati, sada sam došao do Maca na par minuta. Krivac je izgleda Fortnite.

Gamer nisam nikakav, a pošto sam sredio mašinu htio sam vidjeti kako će te neke igrice se ponašati. Zbog curinog korištenja Twinmotiona, skužio sam da preko installera za unreal engine (Epic Games) dolaze i igrice. Prema googleu, Fortnite je nekih 10gb, a meni 57gb. sutra kreće čistka! (Možda prekosutra, ipak se Ad Asta mora pogledati!)

Ima još zanimljivih stvari, ali evo screenshot za sada.

Screenshot2019-09-19at22.44.16.png
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 20 sati, 53 minuta
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.54 Seconds

Provided by iJoomla SEO