Reinstalacija starog MacOSa na iMac G3
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Reinstalacija starog MacOSa na iMac G3


21.06.2009 | 02:08
Kukuc svima!

Nabavio sam iMaca (1999.) koji je nekoliko godina visio u jednoj sistemskoj sobi kao server, te je zbog tog neobjašnjivog fenomena imao MacOS X Server. Ahem, to baš ne dela najbolje, a s obzirom da je već oko godinu-dvije bio i isključen, kolega koji ga je držao ne sjeća se više passworda

Stoga bi mi bilo izuzetno lijepo i korisno kada bi neka dobra dušica koja još uvijek ima instalacijski CD od MacOSa 8.5.1 nadalje ustupila isti na pola dana-dan

Ništa, idem ja spavati, sutra je novi dan, treba naći način da se ejecta spržena instalacija 9.2.1 koju BIOS ne prepoznaje
21.06.2009 | 18:19
Nema Mac BIOS. Ako ti ne prepoznaje CD onda je prije problem drajv ili možda medij, a nikako da Mac ne prepoznaje noviji Sistem.

Te godine je izašla prvo druga generacija iMacova na proljeće (333 MHz), prvi koji su dolazili u bojama, a onda na jesen i sljedeća generacija (350 i 400MHz) koja je imala DVD i FireWire.

Jel ovo tvoj iMac?



Ovi 8.5 ili 8.6 su bezveze u odnosu na bilo koji Mac OS 9. Probaj nabaviti drugi medij (nekad je problem ono plus/minus kod tih zaprženih na starim uređajima) ili vanjski pogon. Ja sam na sestrin iMac 400 preko vanjskog ugradio Tigra (10.4) bez problema.

Igor
21.06.2009 | 18:45
Prvo, hvala na odgovoru


IgorD je napisao:
Nema Mac BIOS.

Yes it does
Možda bi to netko radije nazvao firmware, ali svakako ima pred-OS. Nasmiješeni Mac za vrijeme kojeg možeš lupiti C ili Option da bi dobio CD boot odnosno boot meni ... to je meni BIOS/firmware

No nije ime bitno
Ako ti ne prepoznaje CD onda je prije problem drajv ili možda medij,

Svjestan sam da je jedno od toga problem, i možda ga smetaju sprženi CDi. Jedan image kojeg zapržih na CD-R ne funkcionira, kao ni nekoliko drugih koje zapržih na CD-RW. Ne mogu znati u čem je problem.

Stoga ovdje postam u nadi da će se javiti neka dobra duša s MacOS medijem, barem 8.5.1 uz kojeg je ovaj Mac originalno dolazio. Da ne bi bilo da žicam za piratluk -- jednostavno nemam medij za OS koji je licenciran za ovaj Mac.
a nikako da Mac ne prepoznaje noviji Sistem.

Nažalost, moguće je da neće bootati noviji MacOS. Ponekad treba patchati firmware ako se pokušava instalirati MacOS9 "načisto" umjesto iz starijeg MacOS. No s obzirom da je ovdje bio MacOS X Server, zaključujem da ovo ne bi trebalo biti problem.

Te godine je izašla prvo druga generacija iMacova na proljeće (333 MHz), prvi koji su dolazili u bojama, a onda na jesen i sljedeća generacija (350 i 400MHz) koja je imala DVD i FireWire.

Jed'no mogu reći da dolje kaže nešto tipa "I'm an iMac. I was made in Korea in 1999."

Čini mi se da ima firewire sa strane. Za DVD drive ne znam, s obzirom da je gore samo OSX Server za kojeg, kako rekoh, nemam login (a čovjek koji ga je instalirao ne sjeća se passworda).

Jel ovo tvoj iMac?

Pa naravno, ako je iz 1999

Ovi 8.5 ili 8.6 su bezveze u odnosu na bilo koji Mac OS 9.

Naravno, ali kako kažem, ne bih htio da ispadne za želim piratizirat dok žicam za medije
Ali ako netko ima OS9...
Probaj nabaviti drugi medij

Bila bi šteta istrošiti pare na CD-Rove ako drajv fakat ne radi
(nekad je problem ono plus/minus kod tih zaprženih na starim uređajima)

...ali ovo su CDi a ne DVDi?
ili vanjski pogon. Ja sam na sestrin iMac 400 preko vanjskog ugradio Tigra (10.4) bez problema.

Imam eksternu USB2.0 ladicu kojoj windowsi uredno kuže i kad spojim CD-ROM. Nažalost, ne mogu znati da li je ista stvar slučaj i za Macov firmware - da li podržava USB Mass Storage? Ili samo Firewire eksterne driveove? Ako je to slučaj, ovaj potonji nemam.


Kako kažem, nemam pojma da li ima DVD pogon, do kud je patchan BIOS/firmware, da li je 233 ili 350 ili 400 MHz. Samo znam da sam tijekom dana danas "nabavio" i isprobao s MacOS9.2.1 ISO, Ubuntu 9.04 alternative PPC ISO, MacOS 8.6 ISO, i da niti jednog ne želi zbutati niti prepoznati, niti s internim niti eksternim driveom. Štoviše, MacOS8/9 medije čak niti ne želi ejectati pa sam morao naučiti baratati sa spajalicom...
21.06.2009 | 20:52
Kažeš da je gore bio Mac OS X server,onda je skoro sigurno "greška" sa CD/DVD drive. Vrlo često se ovakvi uredjaji nakupe sa prašinom i puno je problema da ih se normalno osposobi, a obzirom na cijene slot loading cd-ova i neisplativa invensticija (predpostavljam da je on unutra). Možda je riješenje probati očistiti sa onim "čistačima" za CD/DVD, ponekad upali.
Ovi uredjaji nisu se mogli "dizati" sa ext. USB uredjaja nego sa FW uredjaja. S toga probaj naći neku ext. FW kutiju i spoji na njega CD/DVD drive i onda idi klasikom: "C" tipka pa dalje kako sljedi pri instalaciji.
Po meni je osobno bed ići na 9 ili 8 ako je već bila 10-ka gore, znači da je stroj pripremljen za os X. Jedino može biti problem oko toga koji je OS X gore, pa bih ti savjetovao da kreneš od 10.2, a 10.3.9. bi mogao biti plafon do kojega će se moći instalirati sistem, a i oni siu dolazili na 2-3 cd-a.
Takodjer kod ovih strojeva često bude problema sa hladjenjem te ekranom, pa budi oprezan do kojega nivoa investicije u ovakav stroj se isplati ići i novčano i vremenski.
Inače podatak o stroju se nalazi sa donje strane stroja, osim ako se od godina nije odljepila, ili ako ima klasičan drive (vrata), na poklopcu istoga sa unutarnje strane. Barem možeš približno saznati koji je stroj i što možeš očekivati.
Ja ti mogu snimiti 10.3. koštaće te tri prazna CD medija.
21.06.2009 | 21:07
aco je napisao:
Kažeš da je gore bio Mac OS X server,onda je skoro sigurno "greška" sa CD/DVD drive. Vrlo često se ovakvi uredjaji nakupe sa prašinom i puno je problema da ih se normalno osposobi, a obzirom na cijene slot loading cd-ova i neisplativa invensticija (predpostavljam da je on unutra). Možda je riješenje probati očistiti sa onim "čistačima" za CD/DVD, ponekad upali.

Točno, slot loading drive je unutra. Probat ću s čistačem, ima nekaj u konzumu

aco je napisao:
Ovi uredjaji nisu se mogli "dizati" sa ext. USB uredjaja nego sa FW uredjaja.


...a ja išao probavati zadnjih par sati

Uglavnom, mene začuđuje da on actually zavrti eksterni drive, no čini mi se da ne pokuša išta pročitati. U svakom slučaju, ako nije uštekan drive, niti ne zavrti se, stoga mislim da neke komande firmware zna slati. Al s obzirom na iskustvo...

aco je napisao:
S toga probaj naći neku ext. FW kutiju i spoji na njega CD/DVD drive i onda idi klasikom: "C" tipka pa dalje kako sljedi pri instalaciji.


Eh, to nemam gdje pronaći, što i jest jedan od razloga zašto se ovdje javljam -- općenita hardversko-medijska potpora reinstalaciji ovog Maca...
Ako ima koja dobra dušica s originalnim CDom starog MacOSa i/ili eksternom ladicom koja bi mogla bootati, volio bih se dogovoriti za posudbu na pola dana-dan

aco je napisao:
Po meni je osobno bed ići na 9 ili 8 ako je već bila 10-ka gore, znači da je stroj pripremljen za os X. Jedino može biti problem oko toga koji je OS X gore, pa bih ti savjetovao da kreneš od 10.2, a 10.3.9. bi mogao biti plafon do kojega će se moći instalirati sistem, a i oni siu dolazili na 2-3 cd-a.


Gore je OS X Server koji se buta 2-3min + nakon što dođe do grafičkog moda (jer prolazi kroz tekst mod, ne bi vjerovali) još treba minuta-dvije da dođe do login screena. Not to mention da nemam password, tako da mi je svejedno u što ću ići ... pogotovo jer nemam nikakav OS CD za instalaciju ...

aco je napisao:
Takodjer kod ovih strojeva često bude problema sa hladjenjem te ekranom, pa budi oprezan do kojega nivoa investicije u ovakav stroj se isplati ići i novčano i vremenski.
Inače podatak o stroju se nalazi sa donje strane stroja, osim ako se od godina nije odljepila, ili ako ima klasičan drive (vrata), na poklopcu istoga sa unutarnje strane.


S donje je strane.

Serial#: PT0102NUJ7B
Ethernet ID: <irrelevant >
CPU CLUSTRPK EURO
BTR,LM,9.0.3

i was Assembled in Korea
my Family Number: M5521
...
825-4835-A
DHHS Code: GG EMC No.: 1821
...


aco je napisao:
Barem možeš približno saznati koji je stroj i što možeš očekivati.
Ja ti mogu snimiti 10.3. koštaće te tri prazna CD medija.

Kul! Jesi u Zagrebu? Da PMam svoju mejl adresu?
21.06.2009 | 21:46
WEEEEE!!!!!!!!

Konačno naletih na jedno čudo koje je proradilo -- reći ću samo da je retail verzija 9.0 u .toast formatu, za one kojima će trebati

Proradilo je čak i na RW-u

Inače, u međuvremenu se sjetih da nije u driveu stvar, nego vjerojatno u onome što je snimljeno na mediju; naime da ih nije očitao, kako bi inače "ne izbacio" one medije koji su imali MacOS (ali očito nebootabilni), a "izbacio" one varijante koje su imale nešto nebootabilno?

Ergo, problem riješen -- možda će se u budućnosti poigrati s jednim od mačkastih OSova
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 39 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.37 Seconds

Provided by iJoomla SEO