Kupnja starog Mac Pro 5,1?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja starog Mac Pro 5,1?


06.05.2019 | 11:39
Sve se uvijek da nabaviti jeftinije ako si spreman i sposoban sam po tome majstoriti. Pretpostavka je, naravno, da imaš višak vremena za to.
07.05.2019 | 01:51
Obično sam tanak s vremenom, ali uvijek možete i meni sprašiti poruku i pitati imam li što, stalno petljam s tim strojevima u raznim kombinacijama i slažem frendovima konfiguracije prema potrebi i mogućnostima. Arhitekte sam skroz razmazio: 96 GB RAM, 184 gigaflopsa, RX 580 8GB, SSD za boot, RAID za pohranu... raj od stroja za ozbiljan posao.

A tko se želi igrati dogradnji, uskoro ću imati jedan dosta gol 5,1 dual 8-core za dobru cijenu, a od kolege se mogu nabaviti malo slabiji 12-core procesori, opet za malo para, šibne se unutra SSD i npr. jeftini RX 560 i za ne previše novca se složi Mojave radna stanica u klasi 140-150 gigaflopsa.

Sada sam za probu naručio navodno kompatibilan SATA III PCIe kontroler, pa ćemo vidjeti kako to radi, time bi se moglo izvući ekstra brzine od običnih SATA SSD-a kojima je usko grlo SATA II sabirnica. Onda je tu još malo skuplja opcija za SATA III RAID... naravno, kome malo više para nije problem, složi se NVMe setup koji rastura čak i na pola brzine, kada je u sporijem x4 utoru... a tko baš želi show, može se uzeti IoCrest dual M.2 PCIe karticu koja hendla PCIe III -> PCIe II situaciju za puni bandwidth... zabavi nikad kraja!
09.05.2019 | 00:13
Ljudi, može li savjet oko izbora MacPro-a 5.1?

Mašina bi se koristila za:

1. 90% Adobe Illustrator (priprema za tisak, teži vektori + 300-1200dpi TIFFovi, često paralelno otvoreno 5-6-7 fileova)
2. 10% Photoshop (300-1200dpi TIFFovi)


3. Paralelno uz Adobe stalno otvoreni: Adobe Acrobat, Chrome sa barem 3 taba, Excel sa 2-3 tablice, Powerpoint, muzika

Ako sam dobro shvatio za Adobe mi nije bitan dual cpu (ispravite me ako griješim), ali bi rado natrpao što je više moguće RAMa, a sa dual cpu mašinom dobijam i 8 slotova za RAM.
Što mi je smislenije uzeti?

U svakom slučaju bi u mašinu ugurao NVme i neku dobru grafiku (vjerojatno RX580)
09.05.2019 | 02:29
Tako je, za ovo što si naveo dual ima malo smisla. Jedan procesor će uglavnom jalovo stajati ili se baviti tvojim Safari sessionom.

Imalo bi smisla uzeti single 6-core Xeon 5690 na 3.46 GHz (Turbo Boost 3.7 GHz), Radeon RX 580 (za ovo što si naveo dovoljan je i od 4 GB). A ako si "on the budget", i ne zanima te da radiš neki 3D, možeš i jefitno proći s Radeonom RX 560. On je otprilike u klasi starijeg HD 7950, a podržava Mojave. Za 2D poslove Adobe tipa možeš proći i sa slabijim procesorom, svaki 6-core iznad 2.66 GHz bio bi dobar.

Danas, kada izbor postoji, išao bih na NVMe, ali vodi računa da su cijene gotovo dvostruke za isti kapacitet. Treba paziti i na kompabilnost, ne radi bilo koji s Macom. Npr. EVO Pro seriju treba izbjeći.

Vodi računa i o tome da kontroler na single modelima podržava do 48 GB RAM-a, a samo na dualima 128 GB.
Realno, za ovo što si naveo bi i 32 GB bilo više nego ugodno za rad. Svakako u stroj uguraj i jedan veliki 3.5" HDD koji bi backupirao sve ostalo što imaš u njemu.
09.05.2019 | 08:40
@dpasaric .... hvala na odgovoru

dpasaric kaže:

Danas, kada izbor postoji, išao bih na NVMe, ali vodi računa da su cijene gotovo dvostruke za isti kapacitet. Treba paziti i na kompabilnost, ne radi bilo koji s Macom. Npr. EVO Pro seriju treba izbjeći.

dpasaric kaže:

Svakako u stroj uguraj i jedan veliki 3.5" HDD koji bi backupirao sve ostalo što imaš u njemu.


Znam za cijene NVMe, nije problem.
Plan je NVMe od 500GB za boot i kao radni disk.
A za storage bi u njega prebacio 4GB + 2GB diskove iz sadašnjeg PC-a koji su mi i sada u backupu na istu kombinaciju u eksterni 4GB+2GB.
U planu je i NAS u koji bi išla ta dva iz kompa pa bi radio sa mrežnim storageom, ali to kasnije, prvo ide investicija u MAC i UPS.

Znači Samsung 970 Evo nije dobra opcija? Po netu mi baš on često iskače kao preporuka.
Neka preporuka za PCIe adapter + NVMe ?

dpasaric kaže:
Za 2D poslove Adobe tipa možeš proći i sa slabijim procesorom, svaki 6-core iznad 2.66 GHz bio bi dobar.


Gledao sam X5675 po ebayu koji je značajno jeftiniji od X5690 i X5680, a čini mi se da bi bio solidan izbor


dpasaric kaže:

Vodi računa i o tome da kontroler na single modelima podržava do 48 GB RAM-a, a samo na dualima 128 GB.


BTW, koje 16GB RAMove staviti da bi dobio 48? Hynixe kakve imam i na poslu sam našao samo u 8GB kombinaciji.
09.05.2019 | 11:59
Covjece koja snaga iz skoro deceniju starih racunala. Respect Jedina mana ovog Pro stroja je sto su ga napravili da bude previse dobar. Apple je to skontao pa nam pokusao uvaliti onu plasticnu kanticu za otpatke Naravno da bi se cesce kupovao novi model...

To mi lici na situaciju sa onim starim dizel Mercedesima, koji su hladno prelazili preko milijun kilometara. Brojcanik dodje na 999999 pa krene od nule

Onda je neko iz Sales department nazvao inzinjere i rekao jeste li normalni, pravite latest and gratest al' da krace traje
09.05.2019 | 12:39
Istina.

Na poslu zadnjih par mjeseci radim na valjku, a prešao sa 5.1.

I moram priznat da i nije neka dramatična razlika osim benefita SSDa naspram HDDa u 5.1.
Mislim je brži je i lakše odrađuje zadatke ali je i napucaniji nego mi je bio 5.1.
09.05.2019 | 13:59
Taj valjak u sustini nije los stroj, mada ga je pregazilo vrijeme, ali ima masovnih problema sa rikavanjem grafickih kartica. Samo iz tog razloga ga nikad ne bih htio u svom zivotu

@23-D: Tebi bi vjerojatno dobro sjeo 6-core 4.1/5.1 stroj, sa 3,46 GHz Xeonom i 48 GB RAM-a (tripple channel)
09.05.2019 | 14:38
^SuperUnknown^ kaže:
Taj valjak u sustini nije los stroj, mada ga je pregazilo vrijeme, ali ima masovnih problema sa rikavanjem grafickih kartica. Samo iz tog razloga ga nikad ne bih htio u svom zivotu

@23-D: Tebi bi vjerojatno dobro sjeo 6-core 4.1/5.1 stroj, sa 3,46 GHz Xeonom i 48 GB RAM-a (tripple channel)



Naglasak je na D500 i D700 grafuljama koje su bile obuhvaćene problemom.
09.05.2019 | 16:15
23-D kaže:
@dpasaric .... hvala na odgovoru

dpasaric kaže:

Znači Samsung 970 Evo nije dobra opcija? Po netu mi baš on često iskače kao preporuka.
Neka preporuka za PCIe adapter + NVMe ?


Ne, dapače, ali treba razlikovati tri modela, napisao sam gore "EVO Pro" - dakle, EVO obični je odličan i poželjan, EVO Plus nije dobar, a EVO Pro u nekim veličinama radi, a u nekima ne. Isto tako EVO Pro je u nekim kombinacijama radio ok, ali ne za boot. Dakle, drži se običnog 970 EVO.

Adapter ti je, ako se ne žuri, najbolje uzeti s AliExpressa za 6-7€. Kod nas imaš za stotinjak kuna onaj Lycomov DT-120.

Xeon X5675 će ti biti sasvim ok za ovo što misliš raditi na tom stroju.

Najbolja iskustva imam s HP-ovim ECC RAM-om, oni imaju module po 16 GB.
09.05.2019 | 16:43
Miro Spiro kaže:


Naglasak je na D500 i D700 grafuljama koje su bile obuhvaćene problemom.


Nije toliki problem u rikavanju jer sve krepa kad tad, vec u cijeni zamjene. Opet pisem, 10k kuna je par na ebayu, za toliko vec kupis novi stroj.
09.05.2019 | 17:22
@dpasaric....hvala još jednom


dpasaric kaže:

Adapter ti je, ako se ne žuri, najbolje uzeti s AliExpressa za 6-7€. Kod nas imaš za stotinjak kuna onaj Lycomov DT-120.


Ne žuri mi se, ALI bi najkvalitetnije/najpouzdanije što može.
Stroj će biti workstation koji će biti u svakodnevnom pogonu i pristojno zarađivati, tako da štednja na komponentama nije nužna.


Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
09.05.2019 | 21:53
Ma svi ti PCIe -> M.2 NVMe adapteri su trivijalni, nema tu neke brige. Uzmi dobar SSD, npr. onaj Samsung EVO 970 i onda si na miru. I jedan važan dodatan savjet: ako kupiš adapter uz kojega se ne isporučuje hladnjak za SSD, naruči to za par € s AliExpressa ili eBaya. Stari korisnici takvog setupa kažu da je to izuzetno bitno za dugotrajnost kod strojeva gdje se intenzivno koristi.
09.05.2019 | 23:44
Ako lova nije problem onda su najboji PCIe->M.2 NVMe adapteri High Point 7101A ili Amfeltec u njih idu max 4 NVMe drivea. S jednim Samsung 970 EVO u njima ide preko 1500 MB/s, a ima ekipe koja stavi 4 komada u RAID 0 onda to ide i preko 5000 MB/s na Amfeltecu. Naravno u PCIe 16x slotu. Ali to je samo ako ti je takva brzina stvarno potrebna, jer kao što sam napisao prilično su skupi.
Sve ostalo je @dpasaric objasnio.
10.05.2019 | 08:27
Ma nema potrebe za RAIDom. 1 NVMe na 1500 mi je dovoljan.
10.05.2019 | 11:05
Ma daaa, već je običan SATA III SSD na SATA II ok, a pogotovo SATA III u PCIe (javim kada testiram, čekam da mi dođe SATA III adapter), a ovo s NVMe je drugi svemir. BTW 4K video se sasvim ok montira čak i na običnom bržem HDD-u.

Inače, većina modernih jeftinih PCIe III adaptera za bilo koju svrhu ne zna prepoznati PCIe II standard bez tzv. "switch" chipa, pa onda padnu na x4 brzinu čak i ako su u brzom slotu. Za one koji inzistiraju na x16, postoje dva adaptera koji provjereno rade: Amfeltec Squid 2.0 i HighPoint SSD7101-A/SSD71 02.

No, zaista, mislim da to nije potrebno, a cijena je takva da nije baš da se uzme samo za foliranje.

Mene sada kopka jedna druga stvar... onaj famozni Pixlas Power Mod, tj. modifikacija glavnog voda za napajanje (s obzirom da imamo sreću imati napajanje od skoro 1 kW) tako da se elegantno izvuku dvije linije za najjače grafičke kartice i da to više ne ide putem osjetljivih vodova na matičnoj. Vidi da oni koji su to napravili koriste Radeon Vega bez problema, a samo gledam kada će prva Vega 7 (driver je još beta) u Mac Pro, pa da vidimo radi li i to.
11.05.2019 | 11:04
Znalci, ajmo pomoć.

Problem: mali za faks treba moći vrtiti AutoCAD (manje bitno, radi i na airu pod bootcampom i sedmicom) i solidworks. E, Solidworks je BITAN. Dakle, koji bi pro vrtil solidworks i s kojom grafuljom preko bootcampa i windowsa 7 (njih imam, da ne petljam s desetkom)?
Koliko vidim, to bi se trebalo dati složit, a kako mi se ne daju novci za nekakvog piceka koji čim se kupi ne vrijedi više ništa, gledam mac pro koji se da nadograđivati i dalje služiti ozbiljnom poslu....

Fala unaprijed,
11.05.2019 | 14:11
Složim ti ja što ti treba, reci raspon budžeta, imat ću jedan 8-core na prodaju drugi tjedan, možda možemo pošarafiti i neki 12-core u sredini razreda...
11.05.2019 | 15:22
Za solidworks uopće nije bitan CPU. Samo GPU i memorija (video memorija i osnovna memorija). Ergo, čim ide pod virtualkom, neće biti sreće, osim za neko proučavanje i čačkanje. Dakle, ako baš moraš u tom smjeru, onda računaj native boot Windowsa (bootcamp)
11.05.2019 | 18:36
Djuro genijalac kaže:
gledam mac pro koji se da nadograđivati i dalje služiti ozbiljnom poslu....

Fala unaprijed,


macpro 5.1 se ne moze dalje nadogradjivat od ovih procesora od prije 10 godina, za tvoju svrhu ti je puno bolje uzet PC. Da ne spominjem kako su GPUi bottleneckani sa CPUima, tj. taj procesor je danas preslab da goni najnovije graficke + moras petljat po napajanju od ploce kod macproa. PCiju pada cijena jednako kao i ostalom hardveru + imas mogucnost upgradea sa najnovijim tehnologijama, rade sve moguce kombinacije hardvera, etc.

Ako ces bit u windowsima, nema svrhe kupovati macpro.
11.05.2019 | 20:16
smayoo kaže:
Za solidworks uopće nije bitan CPU. Samo GPU i memorija (video memorija i osnovna memorija). Ergo, čim ide pod virtualkom, neće biti sreće, osim za neko proučavanje i čačkanje. Dakle, ako baš moraš u tom smjeru, onda računaj native boot Windowsa (bootcamp)


Smayoo, napisal sam da ide pod bootcampom...

@kupus: htio bi zadržati opciju da komp radi i pod MacOS-om. I vjerujem u dobre namjere oko savjeta, ali zbilja nemreš uspoređivati Mac Pro i nekakav noname picek složenac iz HG Spota kao da su isti. Unutra ide moderna grafička i onda ostaje robusnost napajanja, kvaliteta komponenata i sve ostalo koje je na Macu nedostižno ovim picekima koji se slažu i prodaju.
Samo kreni od kućišta....

U svakom slučaju, hvala na sugestijama
11.05.2019 | 20:22
Fakat jesi. Sorry, nešto sam bio zabudalio.
11.05.2019 | 21:20
Djuro genijalac kaže:


@kupus: htio bi zadržati opciju da komp radi i pod MacOS-om. I vjerujem u dobre namjere oko savjeta, ali zbilja nemreš uspoređivati Mac Pro i nekakav noname picek složenac iz HG Spota kao da su isti. Unutra ide moderna grafička i onda ostaje robusnost napajanja, kvaliteta komponenata i sve ostalo koje je na Macu nedostižno ovim picekima koji se slažu i prodaju.
Samo kreni od kućišta....

U svakom slučaju, hvala na sugestijama


Ne moras uzeti noname slozenac iz hgspota, vec slozis svoj Mozes kupiti normalno napajanje za PC, sa garancijom od 10 godina. I nakon 10 godina kad rikne, mozes otici u bilo koji ducan i kupiti novo. Vidi samo cijene napajanja za 5.1 strojeve na ebayu, koja su rabljena (i bez garancije)

Takodjer, kupujes 10 godina star stroj, koji kakve god kvalitetne komponente imao, one ipak imaju rok trajanja.

Za PC takodjer postoje odlicna kucista. na ovom forumu kad spomenes PC, svi govore o kucistu. Kao da je PC kuciste, lol.

Solidworks voli visoke taktove na procesoru, to i sami proizvodjaci solidworksa kazu

blogs.solidworks.com/tech/2018/08/what-i...-for-solidworks.html

The best CPU for SOLIDWORKS is the one that provides the best SINGLE-CORE computing performance. Period.


Za danasnje pojmove, jedan i5 6600k (a to je midrange procesor star vec 3 generacije), ima puno bolji single cpu performance od x5690. A i puno veci takt. S tim da usporedujemo dva neusporediva procesora, bilo bi postenije usporedjivati i7 8700k sa x5690 recimo.

Kupujes stroj za posao na kraju krajeva.

Eto, to je to od mene
11.05.2019 | 21:41
@kupus - Xeoni kojima se dograđuju (5,1) jesu stariji, ali nisu "stari 10 godina", a i da jesu, kakve veze ima ako i dalje nude vrhunske performanse jer su to tada bili najskuplji serverski procesori. Takvi procesori bez problema konkuriraju najnovijem iMacu Pro po snazi obrade (znači stroju od 70.000 kn), a još uvijek su brži od najnovijeg 2019 iMaca sa 6-core 3.8GHz procesorom koji izgura 79.3 gigaflopsa (znači stroj od preko 20.000 kn), a bolji rezultat od najnovijeg iMaca ima čak i nedograđeni Mac Pro 2009 s 8-core Xeonom 2.26 GHz... da, slažem se da je to sramota za Apple, ali tako je i treba biti pragmatičan.

- Znaš li koliko se Mac Pro u mojoj okolini do sada pokvarilo? A opskrbio sam valjda sve prijatelje njima, samo ja ih doma imam tri komada! Pokvarilo ih se - NULA. Čak onaj prvi-prvi iz 2006. radi kod frenda, a jedan moj (2,1) koji radi kao server u arhitektonskom studiju 24/365 i danas radi! Ne kažem da i oni nemaju rok trajanja, ali očigledno traju duže od bilo kakvog iMac i sličnog hardvera jer je sve predimenzionirano. Pokvarit će se RAM, grafička kartica i slično, ali bitne stvari su natprosječno pouzdane.

- Što misliš što je trajnije - novi novcati Mac Pro valjak s 2 x D700 ili Mac Pro star 10 godina s RX 580? Kladim se na tower... Nadalje, ako Mac Pro tower krepa - možeš ga sam popraviti, lako dobaviš ono što je riknulo. To ne važi za Valjak i većinu drugih Macova.

- Windowsi 7 na tom stroju divno rade, baš me zanima koji se to Xeon PC s ECC RAM-om dogradiv do 128 GB može složiti za cijenu polovnog Mac Pro towera?

- Da, ako se radi o stroju SAMO za Solidworks, ima smisla kupiti PC, neću reći da nema, ali ako netko želi PC, ne bi ovdje niti pitao za Mac, zar ne? Znači da ima tu još varijabli zašto bi netko tražio Mac. A tko želi snažan Mac kojeg lako može konfigurirati, na kojem radi zadnji macOS, nove grafičke, novi NVMe SSD-i i slično, i dalje mislim je Mac Pro tower sjajna kupnja, a sve to u klasi cijene jačeg Mac minija.

Sada kada me još uhvati luna, pa napravim onu modifikaciju napajanja da može hraniti Vegu VII i slično... mislim da bi (5,1) komotno mogao poživjeti i do (7,2), taman kada (7,1) preboli dječje bolesti.
12.05.2019 | 17:14
Ja bih mozda cak radije isao na varijantu eksternog napajanja u tom slucaju... nije mi bas drago dodatno opterecivati ionako staro napajanje. Radije bih ga cak i rasteretio
Ima i onih varijanti koje stanu u optical drive bay.
I potpis na trajnost tih masina, kod mene ih isto par komada radi 24/7/365 vec 10 godina... i jos rade
12.05.2019 | 19:47
@SuperUnknown - tehnički si u pravu, to bi bilo razumno, no, ja sam uvijek opterećen i estetikom svega kada su Macovi u pitanju, a ovi Mac Pro su jedini od najljepših kompjutera ikada - gledano i izunutra! Ne bih radio Borga od njega, a napajanja u tim strojevima su zbilja velikodušna, 980 W, tako da mislim da to nije problem dok je u stroju samo jedna jaka grafička.

Osim toga, to napajanje nije pod nekim stresom non-stop; najveći dio vremena ti strojevi rade u skoro pa idle načinu, gledam graf kod mene, evo danas mi je CPU usage od 2 do 10%, a stroj upravo servira 4K video na TV. Grafička se "zapuše" kada se digne neki benchmark ili Tomb Raider, a ostalo nije neka potrošnja. Čak bih i riskirao da rikne, lakše mi je kupiti novo, nego kemijati s eksternim, pa onda to zasebno paliti itd... nije mi to elegantno.
12.05.2019 | 21:25
Apsolutno se slazem po pitanju estetike, no to napajanje moze biti i u optickom bayu, a moze biti i "ispod stola", pa kroz jedan PCI-E cover proguras kablove.
A sto se tice jednostavnosti kemijanja... pa cini mi se lakse iskemijati eksterno/sekundarno napajanje nego raditi Pixlas mod
12.05.2019 | 22:06
Ne znam puno o Mac Pro, ali znam dosta o izvorima napajanja. Njegova starost nema neke bitne statističke korelacije s kvarovima. Znam kvalitetne napajače koji rade preko 40 godina praktički neprekidno pod opterećenjem 30-100% i nije se nikad ništa na njima pokvarilo. I to ne sad kao neka iznimka, više pravilo.

S druge strane, poluvodički napajač koji se ne hladi kako treba krepa vrlo brzo (svakako za manje od 400-500 sati rada). Ako stavljaš napajač na mjesto koje se ne hladi primjereno intenzivno, puno su ti veći izgledi da ti krepa.
13.05.2019 | 11:27
dpasaric kaže:
@kupus - Xeoni kojima se dograđuju (5,1) jesu stariji, ali nisu "stari 10 godina", a i da jesu, kakve veze ima ako i dalje nude vrhunske performanse jer su to tada bili najskuplji serverski procesori. Takvi procesori bez problema konkuriraju najnovijem iMacu Pro po snazi obrade (znači stroju od 70.000 kn), a još uvijek su brži od najnovijeg 2019 iMaca sa 6-core 3.8GHz procesorom koji izgura 79.3 gigaflopsa (znači stroj od preko 20.000 kn), a bolji rezultat od najnovijeg iMaca ima čak i nedograđeni Mac Pro 2009 s 8-core Xeonom 2.26 GHz... da, slažem se da je to sramota za Apple, ali tako je i treba biti pragmatičan.

- Znaš li koliko se Mac Pro u mojoj okolini do sada pokvarilo? A opskrbio sam valjda sve prijatelje njima, samo ja ih doma imam tri komada! Pokvarilo ih se - NULA. Čak onaj prvi-prvi iz 2006. radi kod frenda, a jedan moj (2,1) koji radi kao server u arhitektonskom studiju 24/365 i danas radi! Ne kažem da i oni nemaju rok trajanja, ali očigledno traju duže od bilo kakvog iMac i sličnog hardvera jer je sve predimenzionirano. Pokvarit će se RAM, grafička kartica i slično, ali bitne stvari su natprosječno pouzdane.

- Što misliš što je trajnije - novi novcati Mac Pro valjak s 2 x D700 ili Mac Pro star 10 godina s RX 580? Kladim se na tower... Nadalje, ako Mac Pro tower krepa - možeš ga sam popraviti, lako dobaviš ono što je riknulo. To ne važi za Valjak i većinu drugih Macova.

- Windowsi 7 na tom stroju divno rade, baš me zanima koji se to Xeon PC s ECC RAM-om dogradiv do 128 GB može složiti za cijenu polovnog Mac Pro towera?

- Da, ako se radi o stroju SAMO za Solidworks, ima smisla kupiti PC, neću reći da nema, ali ako netko želi PC, ne bi ovdje niti pitao za Mac, zar ne? Znači da ima tu još varijabli zašto bi netko tražio Mac. A tko želi snažan Mac kojeg lako može konfigurirati, na kojem radi zadnji macOS, nove grafičke, novi NVMe SSD-i i slično, i dalje mislim je Mac Pro tower sjajna kupnja, a sve to u klasi cijene jačeg Mac minija.

Sada kada me još uhvati luna, pa napravim onu modifikaciju napajanja da može hraniti Vegu VII i slično... mislim da bi (5,1) komotno mogao poživjeti i do (7,2), taman kada (7,1) preboli dječje bolesti.


Stari su 9 godina, evo sad su desetoj.

ark.intel.com/content/www/us/en/ark/prod...-gt-s-intel-qpi.html

Launch Date Q1'10


To sto ti navodis je samo teoretska snaga racunala, to nije bas tocno u realnom svijetu. 95% i vise aplikacija ne zna iskoristit drugi procesor. Velika vecina aplikacija ne koristi vise od 4 jezgre, za neke je bitan takt vise od svega i sl. Pitanje je zna li osx iskoristit drugi procesor sa svojim aplikacijama, recimo unzipanje foldera. Imao sam ja X5660 prije nego sto sam se prebacio na mp2.1 (8core), po teoretskoj snazi koju ti navodis moj sustav bi trebao biti tu negdje, a svi znamo da to nije tako.

Naravno, slazem se da je kutija bolja od valjka, sve je bolje od valjka imac i slicni proizvodi za mene uopce nisu relevantni, to je samo sminka. sto ce ti i9 u tankom ekranu kad throttlea

Evo, kad bas hoces:

www.njuskalo.hr/pc-racunala/hp-proliant-...3-ram-oglas-28489170

2500kn (i manje), trpas unutra ECC ram (isti kao i mp5.1), grafu koju hoces, procesore iste stavis za 20dolara, itd...

To je zapravo mp5.1 u drugom kucistu

Za 5-6 tisuca kuna slozis PC (od rabljenih komponenata, tako da bude usporedivo) koji sisa mp5.1 u 95% aplikacija. Ne kazem da mp 5.1 nije iskoristiv danas, naravno da je, ali da postoje i puno jaca racunala za manje novca - postoje.


Ako je OSX uvjet da radi nativno onda nema rasprave, u tom slucaju bi i ja svakom preporucio 5.1
13.05.2019 | 13:03
kupus kaže:
dpasaric kaže:
@kupus - Xeoni kojima se dograđuju (5,1) jesu stariji, ali nisu "stari 10 godina", a i da jesu, kakve veze ima ako i dalje nude vrhunske performanse jer su to tada bili najskuplji serverski procesori. Takvi procesori bez problema konkuriraju najnovijem iMacu Pro po snazi obrade (znači stroju od 70.000 kn), a još uvijek su brži od najnovijeg 2019 iMaca sa 6-core 3.8GHz procesorom koji izgura 79.3 gigaflopsa (znači stroj od preko 20.000 kn), a bolji rezultat od najnovijeg iMaca ima čak i nedograđeni Mac Pro 2009 s 8-core Xeonom 2.26 GHz... da, slažem se da je to sramota za Apple, ali tako je i treba biti pragmatičan.


Stari su 9 godina, evo sad su desetoj.

ark.intel.com/content/www/us/en/ark/prod...-gt-s-intel-qpi.html

Launch Date Q1'10


To sto ti navodis je samo teoretska snaga racunala, to nije bas tocno u realnom svijetu. 95% i vise aplikacija ne zna iskoristit drugi procesor. Velika vecina aplikacija ne koristi vise od 4 jezgre, za neke je bitan takt vise od svega i sl. Pitanje je zna li osx iskoristit drugi procesor sa svojim aplikacijama, recimo unzipanje foldera. Imao sam ja X5660 prije nego sto sam se prebacio na mp2.1 (8core), po teoretskoj snazi koju ti navodis moj sustav bi trebao biti tu negdje, a svi znamo da to nije tako.

Naravno, slazem se da je kutija bolja od valjka, sve je bolje od valjka imac i slicni proizvodi za mene uopce nisu relevantni, to je samo sminka. sto ce ti i9 u tankom ekranu kad throttlea

Evo, kad bas hoces:

www.njuskalo.hr/pc-racunala/hp-proliant-...3-ram-oglas-28489170

2500kn (i manje), trpas unutra ECC ram (isti kao i mp5.1), grafu koju hoces, procesore iste stavis za 20dolara, itd...

To je zapravo mp5.1 u drugom kucistu

Za 5-6 tisuca kuna slozis PC (od rabljenih komponenata, tako da bude usporedivo) koji sisa mp5.1 u 95% aplikacija. Ne kazem da mp 5.1 nije iskoristiv danas, naravno da je, ali da postoje i puno jaca racunala za manje novca - postoje.


Ako je OSX uvjet da radi nativno onda nema rasprave, u tom slucaju bi i ja svakom preporucio 5.1


Uzeo si krivi procesor, 5680 umjesto 5690, opet razlika je godinu dana. I to je datum kada ih Intel službeno predstavio, a realno su došli na tržište i upotrebu u radnim stanicama godinu kasnije, dakle 7 godina. Ok, nije malo, ali opet nije isto "10 godina" i 7 godina. Istina je da ne znaju sve apilkacije koristiti dva procesora, ali one kojima je to bitno, znaju. Tako da ne vidim tu neki problem u "real world" upotrebi. A što se tiče i9 u iMacu pogledaj Linusov hard-core test spram i9 PC-ija. Apple je napravio iznenađujuć posao s tim strojem i hlađenjem. Koliko je to trajno, to ne znam.

Ova kanta s Njuškala mi je baš bezveze. Gledao sam u HG spotu njihove konfiguracije i ima jedna od preko 20.000 kn koja bi po snazi trebala biti tu negdje ili malo sporija od napucanog 5,1, a on je na kraju i jeftiniji i uz to što je PC je i Mac. Ne znam, mislim da se možemo složiti oko toga da ako ti treba samo PC treba i kupiti PC. Kome treba Mac iz bilo kojeg razloga, 5,1 je super izbor za cijenu po kojoj bi se platio jedan jači Mini.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 1 minute
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije
  • Kloba: Ma sve radi što se telemacha i EONA tiče. SONY nije radio, imao je problem kod njih. Sad je sve OK
  • drlovric: Kloba: I ja sam to dobio nedavno. Telemach Fiber Duo Premium nesto.... Kod mene sve radi odlicno.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, Anonimci (368)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.37 Seconds

Provided by iJoomla SEO