NAS rješenje za Apple okolinu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

NAS rješenje za Apple okolinu


  • Law
  • Korisnik
  • 6
21.10.2017 | 21:51
@rusty može još jedno objašnjenje, ako znaš?

Koji je smisao Disk Group?

Sada imam jedan volume na 2 diska, koja je razlika ako bi prvo napravio jedan Disk Group pa onda na njemu Volume?
Dobiva li se time nešto ili ne? Koliko sam shvatio i Volume i Disk Group se daju proširivat s novim diskovima i otprilike sve je isto, ne kužim što je različito..
21.10.2017 | 22:30
Disk Group ti nema pre velikog smisla ako nemaš veći broj diskova. Poanta je da unutar DGa možeš imati više volume ili iscsi lunova ili jedan veliki volume od svih diskova. Ovo stvarno ima veze u situacijama od 8bay pa na više.

Dakle unutar grupe određuješ koji diskovi će čini volume. Recimo da imaš 6 diskova i želiš da ti 1. i 6. čine jedan volume, 2 i 3 drugi, a 4 i 5 3. volume. Svodi se na organizaciju diskova i volume koji ne moraju biti po redu. Pogotovo kada imaš i DX unit spojen na njega sa dodatnim diskovima. U toj situaciji možeš grupirati diskove preko više kućišta i slično (što ne preporučam, ali je moguće).
  • Law
  • Korisnik
  • 6
21.10.2017 | 23:09
Hvala....
22.10.2017 | 17:17
@rusty sto bi prije preporucio RAID 0 ili JBOD?
22.10.2017 | 17:26
Dobar backup kao prvo. Obje situacije imaju plus i minus. Raid0 brzinu, prostor kao benefit ali ako grune jedan disk pušiš sve podatke. JBOD opet imaš prostora koliko ti sveukupno diskovi dozvoljavaju, a ako izgubiš jedan gubiš samo podatke tog diska.

Ako ti je brzina+prostor faktor ja bi na raid0 u protivnom možeš čak i napraviti 2 odvojena basic diska ukoliko ti paše imati ukupan kapacitet odvojen na 2 volume-a (jedan za svaki disk). Bottom line, mislim da je svjedno JBOD ili 2 basic jer ovdje vjerojatno govorimo o 2 diska max.

Opet samo se potrudi imati neku vrstu backupa za ono što ti treba.
22.10.2017 | 17:27
songoku kaže:
@rusty sto bi prije preporucio RAID 0 ili JBOD?


Niti jedno, ali ako baš moraš to raditi JBOD je mislim boje rješenje, jer ako ti crkne jedan disk u RAID0 polju svi podatci su nestali. NE možeš ih nikako rekonstruirati. JBOD je pak jedna paticija na dva diska. Ne znam čemu to baš koristi, ali eto (2x3TB disk a ti napraviš particiju od 6TB). Radije kupi duplo veći disk.
22.10.2017 | 18:25
Znam da gubim sve podatke ako rikne jedan disk u oba slucaja (kod JBOD je mozda moguce spasiti nesto sa onog diska koji je ispravan, ali nema garancije), ali to mi nije bitno, backup vec imam. Treba mi kapacitet, i to jedan volume, znaci basic ne dolazi u obzir. Zanimalo me je samo sto je pouzdanije rijesenje od ova dva. Jer ako sam dobro skuzio, JBOD napuni 1. disk i onda samo predje na 2., ali to znaci da cu nakon nekog vremena imati jedan disk sa 100% zauzeca i drugi skoro prazan. Zar nece to usporiti 1. disk i povecati mu vjerojatnost crkavanja?
  • Daddo
  • Posjetitelj
22.10.2017 | 18:42
JBOD sa 2 diska u istom volumeu ne znači da se popunjava prvo fizički jedan pa drugi disk, nego da se jedna datoteka zapisuje na jedan fizički disk. RAID 0 će tu istu datoteku vjerojatno razlomiti na blokove i ovisno o veličini bloka optimalno zapisati na diskove u volumeu.

U nekom disaster recovery scenariju uz pretpostavku da je jedan od dva diska ispravan, kod JBOD ćeš imati dostupan bar dio podataka, dok kod RAID 0 polja nećeš imati ništa.

Pitanje, pa koji će nam onda RAID 0 je skroz legitimno. A odgovor je - brzina čitanja podataka iz takvog polja. 2 diska ukupnog kapaciteta X u RAID 0 polju imat će puno veću brzinu pristupa podacima no 2 diska identičnog ukupnog kapaciteta u JBOD varijanti ili čak i od jednog diska tog istog kapaciteta.
22.10.2017 | 18:47
Zaboravi brzinu RAID0 na ethernet kabelu.
I neće imati puno veću vrzinu, već maksimalno duplo (a realno 80-90% veću).
Ako govorino 1GBps mreži i SATA3 koji radi na 6GBps nema govora o RAID0 ubrzanju.
Gruga je stavr ako je polje unutar kompa na kontroletu.
  • Law
  • Korisnik
  • 6
25.10.2017 | 22:28
918+ stigao... još slažem, ali na prvu ovo leti za razliku od 211j.
Rad u DSM-u je toliko ugodniji, kao da radim u ControlPanel od mog kompa.


P.S. žena je shvatila potrebu za novim (nisam joj baš puno lagao)
26.10.2017 | 05:39
Vrhunski! Uživaj!
04.12.2017 | 22:30
Pozdrav! Samo da se pohvalim svojim mazohističkim porivom čitanja 24 stranice ovog topika u komadu. Prije nego odem hladit glavu od količine informacija samo da javim kako sam pred nekoliko dana kupio Synology 216j, prvenstveno s ciljem DL stationa (ftp pristup i sheranje fileova). Imam 2x4TB WD Red-a u Raid1 polju i nakon pozamašnog klanja s Iskonovim Zyxel routerom (svaki dan kad bi promijenio IP adresu iz nekog razloga bi mi obrisao sve port forwarding rulse) uspio sam sve dovesti u red. Budući da svakodnevno tramakam više desetaka GB-a gore dolje pitam se kako sam do sada živio bez NAS-a.

pozz
05.12.2017 | 08:59
@gogh - respect nemam što drugo reći . Taj model je super stroj i sigurno će te dobro služiti za te potrebe, a što se tiče života bez NAS, to te potpuno razumijem
05.12.2017 | 11:06
rusty kaže:
1)
3) mislim da pogasiš i zatvoriš na routeru sve portove koji su eventualno otvoreni kako bi se pristupilo NAS uređaju iz vana (interneta). Dakle primjerice defaultni http/https portovi za Syno su 5000/5001 (ovo obavezno promijeniti) te također staviti neki 3rd party ili makar interni https certifikat od Syno-a te pristupati iz vana isključivo preko https protokola (po nekom custom portu 1024 ili višem).


Sad ću počet odgovarat s pitanjima unazad 5 godina. Nego, rusty, hvala na security savjetima. Ovo mijenjanje defaultnog porta djeluje kao jednostavno i pametno rješenje te kao dodatni layer zaštite. Budući da mi ovo nije tema u kojoj sam stručan zanima me koje portove mogu koristiti umjesto ovih? Neki proizvoljni? U kojem rasponu?

Što se tiče https-a, ni sam nemam pojma što raditi. Klijenti koji mi skidaju materijale često znaju biti prilično informatički nepismeni pa ponekad čak ni ne znaju pronaći download gumb ako im dam link na cijeli folder (to se događalo dok sam koristio Asusov NAS od kolege). I sad se pitam što bi bilo da uvedem još i certifikate. Koliko je realna opasnost od nekih napada ako sve funkcionira preko http-a umjesto https-a?

Hvala!
05.12.2017 | 12:00
gogh kaže:

Sad ću počet odgovarat s pitanjima unazad 5 godina. Nego, rusty, hvala na security savjetima. Ovo mijenjanje defaultnog porta djeluje kao jednostavno i pametno rješenje te kao dodatni layer zaštite. Budući da mi ovo nije tema u kojoj sam stručan zanima me koje portove mogu koristiti umjesto ovih? Neki proizvoljni? U kojem rasponu?

Što se tiče https-a, ni sam nemam pojma što raditi. Klijenti koji mi skidaju materijale često znaju biti prilično informatički nepismeni pa ponekad čak ni ne znaju pronaći download gumb ako im dam link na cijeli folder (to se događalo dok sam koristio Asusov NAS od kolege). I sad se pitam što bi bilo da uvedem još i certifikate. Koliko je realna opasnost od nekih napada ako sve funkcionira preko http-a umjesto https-a?

Hvala!

Ovo si nekako taman naletio, jer ako sve prođe kako spada i ako se uredništvu svidi članak trebao bi uskro biti jedan tutorial/osvrt što bi sve danas trebalo podesiti i kako da se maksimalno osigura pristup iz vana.

Nisam išao previše sa slikama i stilom tutoriala, upravo da ispadne više kao osvrt, a ne kuharica. No s druge strane tebi mogu ovdje odgovoriti malo detaljnije.

Dakle ideja je koristiti portove od 1024 - 65535 (s time da 49152-65535 je vrlo siguran da se port neće poklati sa nekim standardnim portovima). Bottom line, staviti neki nepoznati, ne toliko često korišten port kako se slučajno NAS ne bi našao na udar nekog 0 day exploita (kao što je bilo sa Synolockerom gdje je večina na portu 5000 pala za slobodu). Prema tome, slobodno stavi neki koji ti paše, ali naravno imaju na umu da ti pristup iz vana mora biti propušten kako bi se moglo pristupiti servisima.

Neka te ne plaši http/https razlika. Ovo neće imati nikakvog utjecaja na tvoje korisnike. Dapače, mjere sigurnosti i lijepi zeleni lokotić će samo podignuti stupanj sigurnosti prema tvojim korisnicima. Dakle slaganje certifikata je posao od par minuta, a igrati se sa http-om i servisima exponiranim na internet na taj način, nikako ne bi preporučio. Kolika je realno opasnost? Pa velika je. Manja je ako se dobro osiguraš, ali koristit ne kriptiranu komunikaciju u današnje vrijeme uz besplatnu opciju je po mom skromnom mišljenju, pucanje u nogu.

Kako možeš biti siguran da korisnici tih servisa neće biti exploatirani na ovaj ili onaj način i onda ugroziti sve ostale ovim putem? Ja se ne bi kockao, a ponavljam, njima neće biti nikakav problem niti tehnički nešto teže koristiti servise preko httpsa. Pa i google tražilica je na https-u, to nije problem koristit šta ne ?
05.12.2017 | 13:26
Super, hvala ti puno! Poigrat ću se još malo sa securityjem u išćekivanju članka.
05.12.2017 | 13:45
@gogh:

Sluzit ce dugo vjeruj. Tako sam ja prije nekoliko godina kupio 213J i nece nista da mu se dogodi, da ga zamijenim novijim i brzim i boljim. Ta kutijica jednostavno radi, i ne buni se

Jedino nije dovoljno jak za Plex server (transcoding), ali naucis zivjeti s tim. Tvoj mozda ima snage i za to, nisam pratio modele.
05.12.2017 | 14:51
drlovric kaže:
@gogh:

Sluzit ce dugo vjeruj. Tako sam ja prije nekoliko godina kupio 213J i nece nista da mu se dogodi, da ga zamijenim novijim i brzim i boljim. Ta kutijica jednostavno radi, i ne buni se

Jedino nije dovoljno jak za Plex server (transcoding), ali naucis zivjeti s tim. Tvoj mozda ima snage i za to, nisam pratio modele.


Pročitao sam i tvoja iskustva iz arhive pa sam upućen. Drago mi je da si zadovoljan njegovim služenjem. Moram priznati da mi je za posao došao k'o budali šamar, budući da mi plaćenih 100 GB prostora na WeTransferu nije bilo dovoljno, plaćeni Dropbox koji isto imam je prilično nespretan, spor i s puno limita za korištenje kao DL station, a Mega mi se svojedobno nije dopala, ne sjećam se više zbog čega... (nisam pratio novije stanje s Megom).

Uglavnom, ovaj NAS Na optici 90/90 (lokalno 1gbps preko switcha) postaje prilično moćno oruđe kao download station. Osim toga ga koristim i kao platformu za Plex, ali bez transcodea, jer mi ni ne treba (razmišljao sam o tome prilikom kupnje). Samsung smart TV Plex app pogoni sadržaj genijalno. Nema više tramakanja HDD-a, borbe s titlovima koji kasne, a i ukućani imaju lijep izgled Plex platforme za korištenje.

Zadnjih par dana ga proučavam i jedino mi nije jasno zašto teško ide u sleep. Očito ga neki proces drži budnim pa i kad ode u sleep to traje svega nekoliko minuta i sam od sebe se probudi. Na njemu osim tog Plex servera (na kojem je auto reindexiranje i transcode na off) nemam ni jednu aplikaciju. Video, audio i photo station sam maknuo nakon početnog instala jer mi ne trebaju, a sleep je enejblan na 20 min i ne kužim zašto želi ostat budan Jesi možda imao sličnih iskustava?

Hvala
05.12.2017 | 14:56
Plex ti je dovoljno da ti NAS ostaje budan, nevažno je koliko ga twikaš da ne radi sam crawl.

Evo ti i službeno KB oko hibernacije, tu su navedi slučajevi što sve može držati nas budnim - www.synology.com/en-us/knowledgebase/DSM...re_hibernation_qoriq
09.02.2018 | 22:33
Nadam se da se nećete ljutiti ali moram si malo gušta dati. Stigao je konačno 918+ u moje ruke. Jedan review će sigurno biti u dogledno vrijeme, ali zadnjih par dana ga malo testiram da vidim da li je sve ok sa samim NASom i naravno diskovima koji danonoćno rade i prebacuju sve sa starijeg brata 412+.

Uhvatio sam nešto vremena danas i isprobati Plex na ovom čudu sa Intelovim Quick Syncom da vidim da li i kako radi hardwareski transcode. Jednom riječju, savršeno. Probao sam 2 x 4K/265 HEVC/7.1DTS stream (54 MBps) i cpu je jedna prešao 20% i to dok je Plex crawlao cijeli library. Mrak.

Uglavnom jako sam zadovoljan, iako moram priznati da nisam očekivao WD RED 4TB diskove da će biti toliko glasniji od 3TB, ali to je moguće da jednostavno on sada radi punom parom dok starij brat i ne toliko (i naravno nije na svom finalnom mjestu).

NAS ima podebljan RAM na 12GB i 2x Samusung EVO 960 265GB NVMe SSD, tako da je prava mala jurilica.

/happy nerd

ScreenShot2018-02-09at21.29.56.png


IMG_4669.JPG
09.02.2018 | 22:41
20.02.2018 | 14:50
Jel ima tko problema sa zadnjim update-om? Konkretno, moj DS211j umire zadnja dva dana nakon update-a. Nakon nadogradnje je normalno radio jedan dan, a onda se idući dan probudio apsolutno neresponsivan, ventilatori su radili maksimalno nekoliko minuta i onda su se usporili na uobičajenu razinu. Pustio sam ga da radi skoro cijeli dan ali skužio sam da neće biti ništa od toga pa sam ga restartao (na najprimitivniji način), jer nije reagirao ni na reset ni na power tipku, niti mu se moglo pristupiti.

Nakon toga je radio normalno, ali danas prije sat vremena mi je opet pukla veza, da bi sada najednom opet proradila (bez primitivnih intervencija). Spajam se preko afp-a. Inače nikada nisam imao problema s njim, ovo me sada potaklo na razmišljanje o novom nas-u. Pogotovo kad sam vidio ovo rustyevo čudo

Nisam siguran da li da gledam 2-bay modele poput novog 218j ili možda neki polovni 415+. Sviđa mi se agregacija i činjenica da su u pravilu 4-bay jači modeli pa mi se čine malo više future-proof.

Vaša mišljenja?
20.02.2018 | 14:56
Kratko, mijenjaj. DSM 6.1.x i 6.2 će biti sve 'teži', a tih jadnih 128MB rama (DDR1) je već proprilično malo za današnji DSM. 218j je par svjetlosnih godina ispred 211j, a da ne govorimo neki u play ili + katergoriji. Ja sam upravo promijeo neki dan 211j i sada ide fino u dekomisiju (razmišljam da ga vratim na 4.3 verziju gdje je radio super i stavim u kategoriju poklanjam tu na forumu).

U svakom slučaju, 415+ ako možeš nabaviti polovan će biti super score je je to i dalje izvrsna mašina, a možeš i nadograditi RAM na njemu. Nemoj mučiti više 211j i povremeni ispadi će biti sve češći i češći. Ja sam ga na kraju koristio samo za hyper backup destinaciju, i bilo kakvo instaliranje i upgrade appova na njemu bi rezultirao jednakim problemima koje imaš i ti sada.
20.02.2018 | 19:35
Tak sam si i mislio, hvala.
20.02.2018 | 23:34
Evo malo update... moj stari 211j radi uredno na 4.3 verziji. Jednako brz kao i davne 2013. godine. Ništa mu ne fali, a bolje diše. Čisto malo usporedbe radi na zadnjoj verziji DSM transferi nisu išli preko 5MB/s. Sada na 4.3, vratili smo se u 90MB/s .

Baš sam zadovoljan. Još jedan dokaz da je ovo vrlo nepoderiv uređaj koliko god bio 'slab'. Dodatni bonus, neslužbeni downgrade DSMa nije ubio niti jedan bit podataka koji je bio gore i cijelo polje je ostalo netaknuto.

Šta reći?
21.02.2018 | 03:46
A ništa doli Synology je Apple NAS svijeta, ako ne i bolji.
Nego, kada si se počastio s mrcinom čiju si sliku gore postao, koju će ti namjenu taj stari Synology imati?
21.02.2018 | 07:59
Ovaj 211j ide jednom članu dalje na korištenje, a na njegovo mjesto ide moj dosadašnji model, 412+. On će imati znatno veću funkciju nego stari 211j na ovoj sekundarnoj lokaciji. Osim svih dosadašnjih akcija koje je radio (remote backup, vpn točka) imati će još nekoliko.

To će mi biti sekundarni Plex server za ne transcode potrebe jer je na lokaciji koja ima optiku (na primarnoj lokaciji je još čekam). PXE server također, ma svašta nešto, ali generlano to mi je disaster recovery destinacija za sve bitne servise koje imam na primarnoj, dakle ne samo kopija podataka.

Sa dovoljno snage i kvalitenim linkom svašta se može raditi
21.02.2018 | 08:08
rusty kaže:
Sa dovoljno snage i kvalitenim linkom svašta se može raditi

Da bi reč rekel!
Inače, kolika ti je brzina interneta od providera, baš me zanima? I na kojem si, te jesi li zadovoljan?
  • Daddo
  • Posjetitelj
28.02.2018 | 22:05
rusty kaže:
Ovaj 211j ide jednom članu dalje na korištenje, a na njegovo mjesto ide moj dosadašnji model, 412+. On će imati znatno veću funkciju nego stari 211j na ovoj sekundarnoj lokaciji. Osim svih dosadašnjih akcija koje je radio (remote backup, vpn točka) imati će još nekoliko.

To će mi biti sekundarni Plex server za ne transcode potrebe jer je na lokaciji koja ima optiku (na primarnoj lokaciji je još čekam). PXE server također, ma svašta nešto, ali generlano to mi je disaster recovery destinacija za sve bitne servise koje imam na primarnoj, dakle ne samo kopija podataka.

Sa dovoljno snage i kvalitenim linkom svašta se može raditi


Red je da se i ja javim i zahvalim. Dakle, zahvaljujući Rustyju postao sam ponosni vlasnik Synology DS211j modela. Unatoč činjenici da se radi o generacijski starijem uređaju sa malo radne memorije on i dalje radi - fenomenalno. I ne samo to, nego je Rusty osim što je osposobio uređaj za rad bio na raspolaganju mi za kompletnu konfiguraciju.

Dakle, namjena uređaja je skidanje sadržaja s interneta i centralno čuvanje multimedije (filmovi i serije u HD, Full HD i bluray rip formatima). Tome služi Download station aplikacija koja se instalira iz samog package managera sustava. Dodatno, tu je i file station za manipulaciju datotekama. Postavljen je i DDNS tako da uređaju mogu pristupiti i kad nisam doma (promijenjen default port za pristup, generiran SSL certću. Uz sve to, naravno dignuti su NFS i SAMBA servisi za dijeljenje sadržaja u mreži.

Testirano na ipadu mini i na ipadu pro, i HD i Full HD sadržaji bez ikakvih problema se reproduciraju na miniju, dok pro i bluray ripove odrađuje uredno, čak i kad paralelno radi nekakav download.

Ostaje isprobati pristup preko iOS aplikacija, složiti VPN server. Moćan stroj za kućnog korisnika, a još nisam ni zagrebao površinu...
28.02.2018 | 22:18
Kloba kaže:

Inače, kolika ti je brzina interneta od providera, baš me zanima? I na kojem si, te jesi li zadovoljan?


Hmm ovo pitanje mi je očito promaklo. Tcom mi je provider i trenutno sam na svega 30/7 linku dok čekam optiku. U zgradi je i Bnet, ali imaju neki šuplji upload speed tako da mi se jednostavno ne da prelaziti na njih za par megabiti veći upload.

Čekam optiku koja je počela dolaziti u ulicu (ima je već 60m niže), ali eto mi moramo još čekati. Sekundarna lokacije mi je pokrivena optikom, također od tcoma.

Da li sam zadovoljan? Jesam. Moram priznat da sam vrlo malo puta imao probleme sa njima i ako ih je bilo to je bilo riješeno. Istina treba se koji put natezati, ali uvijek sam isplivao na površinu.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 58 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Riba, Anonimci (569)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.30 Seconds

Provided by iJoomla SEO