NAS rješenje za Apple okolinu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

NAS rješenje za Apple okolinu


25.09.2016 | 11:26
Zar inaće "optičke žile" budu neprozirne?
25.09.2016 | 11:43
mislio sam da im završna ovojnica nije u tipičnoj žutoj boji.
25.09.2016 | 17:09
Plašt mora biti svjetlonepropustan radi smanjenja smetnji.
Ono što je CARNet vukao po školama, optički kabel bio je crni s dvije niti obučene u narančastu boju.
25.09.2016 | 19:07
Kada ti se raspravlja u detalje, otvori topic pa ćemo razgovarati o kojem si točno sloju plašta govorio. Čisti da je otimamo topic.

S druge strane...

DSM6.1 dolazi uskoro sa dediciranim klijentima za win i mac za upravljanje Surveillance Station-om. Super stvar s ozbirom na probleme koje ljudi imaju prilikom korištenja live viewa unutar nekih browsera.
03.11.2016 | 13:02
I tako je službeno krenula Beta 6.1 DSMa i njegovih popratnih aplikacija.

ScreenShot2016-11-03at12.47.40.png


Ono što me osobno veseli je optimizacija cijelog DMSa i to na način da će se neke integrirane aplikacije početi izdvajati kao pojedini paketi/apps i na taj način dodatno olakšati sustav i neke slabije modele NAS uređaja sa nepotrebni aplkacijama. Također će se i moći češće raditi update koji neće biti toliko 'reboot' dependent. Ovo većini zadaje popriličnu glavobolju i strah od dovođenja NAS uređaja u 'brick' status.

Dodatno najavljen je i Synology Universal Search koji će sada raditi kao i system tako i app wise i omogućiti centralno pretraživanje gotovo apsolutnog svega na NASu. Navodno da je i brzina ključna, ali to će pravi testovi pokazati.

Već su par tjedana dostupne i nove (za sada u beti) Office (Google Docs alternativa), Calandar i Chat (#Slack alternativa) aplikacije koje mora priznati rade solidno. Naravno nemaju sve mogućnosti koje čovjek očekuje od web appa nekih konkuranata, a i neke elementarne graške su još tu, ali zato su i otvorene i dostupne od početka same bete pa sve to rollouta.

Najviše mi se sviđa Chat app koji ima i iOS (trenutna verzija ne podržava 2 factor auth.) i android appove. Mislim da će za nekoga kome treba privatni 'Timski chat' ovo biti jako zgodno. Jučer je u preview upravo i krenuo Microsoftov Teams app kao konkurent originalnom #Slacku, pa je zgodno imati i nativnu Synology izvedbu.

Igrao sam se malo sa njom do sada i moram priznati da radi jako dobro (ios verzija ne baš jer još nema notification uveden do kraja kako spada, ali to je razumljivo u ovoj fazi) i malo mi je krivo što je ne mogu češće koristit, ali vjerujem da će biti puno prostora za ovu platformu.

Što se DSMa tiče dolazi i SMB 4.4 kao i PHP7. TimeMachine support preko SMBa, boji resource manager (konačno jebote) i hrpa ostalih stvari.

Također su izbacili i VPN Plus app za njihov ruter SRM OS. On je isto u beti trenutno i nisam se stigao pozabaviti sa njime. Poanta njegova je prvesntevno pristup VPNu preko web browsera i bez potrebe za nativnim VPN klijentom. Pošto je u beti za očekivati je da će biti problema, ali kao funkcionalnost nije uopće loše. Naravno nudi i sve klasične VPN setup-e.
04.01.2017 | 16:13
Evo dostupna je i 6.1 RC verzija od danas. Puno noviteta pa čak i nekih iznenađenja (kao npr podrška za BTRFS na starijim modelim ). Neka testiranje počne! /odličnoJeBitiNaGO

www.synology.com/en-global/beta/DSM61RC/ReleaseNotes

Release notes

Compatibility and Installation

DSM 6.1 RC can only be installed on Synology products running DSM 6.0. Before starting, please log in to DSM and go to Control Panel > Update & Restore to install the latest DSM.
Ended support for Time Backup and HiDrive Backup since DSM 6.1.
We do not guarantee the accuracy or completeness of any third-party packages which were not developed by Synology.
The desktop search widget “Search Now” does not support accessibility.
The file indexing service in Control Panel has been moved to the preference settings in Synology Universal Search. Manual re-indexing is required for all files after upgrading to DSM 6.1.
File Station requires manual installation on EDS14 launched for the first time.
Due to infrastructure update, packages will need re-initialization after upgrading to DSM 6.1. The process will occupy a higher CPU usage and can take up to an hour depending on the number of packages installed.
Directory Server must be disabled before the upgrade if the server is running on a High Availability cluster.
Because of the extended Btrfs file system support, Snapshot Replication package is modularized on the following models. Manual installation of the package is required to browse the previously taken iSCSI LUN snapshots:
Applied models: RS2212+, RS2212RP+, DS1812+, DS1512+, RS812+, RS812RP+, DS412+, DS713+, DS1513+, DS1813+, DS2413+, RS2414+, RS2414RP+, RS814+


What’s New in DSM 6.1 Beta

Extended Btrfs File System Coverage
Btrfs file system is now available on more Synology NAS models. Enjoy the powerful features of the next-generation file system.
Applied models:
17-series: RS3617xs+, RS3617xs, RS3617RPxs, DS3617xs
16-series: RS18016xs+, RS2416+, RS2416RP+, DS916+, DS416play, DS716+II, DS716+, DS216+II, DS216+
15-series: RC18015xs+, DS3615xs, DS2415+, DS1815+, DS1515+, RS815+, RS815RP+, DS415+
14-series: RS3614xs+, RS3614xs, RS3614RPxs, RS814RP+, RS814+, RS2414RP+, RS2414+
13-series: RS10613xs+, RS3413xs+, DS1813+, DS1513+, DS713+, DS2413+
12-series: DS3612xs, RS3412xs, RS3412RPxs, RS2212+, RS2212RP+, DS1812+, DS1512+, RS812+, RS812RP+, DS412+
11-series: DS3611xs, RS3411xs, RS3411RPxs,
File Self-Healing
File self-healing on Btrfs file system now supports volumes with SSD read-write cache. Added support for detecting and repairing silent data corruption when Synology NAS meets the following criteria:
Running Btrfs file system
Built on RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, or non-1 disk SHR
Account Protection
More effective way to guard against brute-force attack
Users can set up the number of failed login attempts from trusted or untrusted devices within the specified time period.
What’s New in Packages

Active Directory Server
Active Directory Server provides Active Directory (AD) domain service powered by Samba. It supports commonly used Active Directory features such as user accounts, group memberships, domain-joining Windows, Linux and Synology DSM, Kerberos-based authentication, and group policies. This makes it easier to manage computers and devices running Synology DSM, Linux, Windows, and deploy Windows applications.
Directory Server
Added support of password self-service recovery by sending password reset email to the users.
Apache Server 2.4
Added support for Apache 2.4 in Web Station.
Bug fixes

Fixed an issue where users might fail to customize wallpapers.
Fixed an issue where users might fail to manually update DSM patch on Internet Explorer 10.
Fixed an issue where the download events might not display properly in Log Center when files are shared to DSM users by the admin.
Fixed an issue where third-party packages (e.g., WordPress) might render incorrect PHP content after the update of Web Station from 1.0.0 to 2.0.0.
Other minor bugs fixed.
09.01.2017 | 19:52
Kako riješiti automount dijeljenih direktorija? Da li je ovo dobar put? U komentarima se spominje problem s pravima pristupa.
09.01.2017 | 20:13
Ja ih imam u Login items dodano i uredno se mountaju prilikom boota bez ikakvih problema
09.01.2017 | 20:25
Ali se za svaki otvori novi Finder prozor? Što kada NAS ode u sleep, da li se probudi kod slijedećeg pristupa?
09.01.2017 | 20:46
Da otvori se novi prozor ali to je samo kod logiranja ( ne i kada je buđenje maca iz sleepa), meni to ne smeta jer nikada ne radim shutdown osim za update ili nešto slično.

Da NAS se budi prilikom buđenja maca ako ima i jedan jedini mount
09.01.2017 | 20:48
OK, probam tako podesiti.
  • Daddo
  • Posjetitelj
10.01.2017 | 21:52
Uz mogućnost da odem u debeli off, ipak smatram kako ovaj post tu spada. Naime, moja okolina nije (samo) Apple, a opet gledam Synology kao moguće rješenje (barem većeg dijela) problema.

Mreža je kućna, skoro pa klasična, a opet... nije. Pri maksimalnim "opterećenjima" u njoj je do 15 klijenata (Mac, PC,rPi2, iOS, Android).

Što znam da mi obavezno treba?

Time Machine backup (za to mi je svakako potreban 2bay Synology, koji? DS2xxj?)
Download station (1bay jeftinjak)

Što bih SVAKAKO htio?

DNS server na NAS-u (na 2bay NAS-u i secondary DNS na jeftinjaku)
DHCP server na NAS-u (da zamijeni onaj na "modemu" providera, recimo na ovom 1 bay)
PXE server (na jeftinjaku)

Što je POŽELJNO?

Nekakav transcoding videa bi dobro došao, centralno mjesto za pohranu sve multimedije i reprodukciju na klijentima (recimo VLC znam da imam za sve uređaje).

Slušam prijedloge i ideje... i po mogućnosti iskustva iz prve ruke. Synology po specifikacijama može sve to i puno više, no zanima me kako to u praksi izgleda.

Ovo je ugrubo, detaljnije ću razraditi ovih dana pa nastavljam u ovoj temi.

Hvala unaprijed na doprinosu
10.01.2017 | 22:39
Kao što si i rekao syno sve to može bez problema. DNS DHCP PXE role i slično rade bez problema. PXE najviše i koristim od ovih navedenih i testirao sam intezivno, stvarno nikakvih problema i uvijek se čovjek može osloniti na njega čak i kada se ne koristi neko vrijeme jer nema potrebe.

Time machine radi uredno i prate Apple implementaciju SMB umjesto AFP za ovu ulogu tako da je uvijek na day1 sve bilo spremno i radilo uredno. U novoj DAM 6.1 verziji TM backup će dodatno razraditi što se tiče rada sa više usera i boljim organizacijom kvota. Ništa drastično, ali dobrodošlo.

Download radi bez problema i to preko torrenta, ftpa, file sharing servisa i nzb, nema neke velike mudrosti.

Media centralizacija je apsolutno moguća ali transcoding (u onom punokrvnom smislu) ne. Stremanje, dlna ili čisto pregledavanje preko nekog smb, afp, nfs mounta raditi će bez problema čak i na J modelima.

Osobno bi izbjegao J modele ako je ikako moguće. Iako bi taskovi bili mozda manje zahtjevni, eventualno onaj sekundarni model da bude J model, ali možda primarni da bude malo jači.

DS216+ II ili tako nesto bi bio super. Bottom line bilo koji model će biti super samo je pitanje što se sve očekuje u konačnici. Naravno neke modele neće biti moguće nadograditi pa i to treba imati na umu.
  • Daddo
  • Posjetitelj
16.01.2017 | 09:15
krenut ću od ds116 sa 2TB hdd-om i i na njemu probat upogonit sve osim TM-a i pratit opterećenja, pa onda sukladno tome birat jači 2bay model...
16.01.2017 | 09:33
Samo se nemoj zaletit sa tim opterećenjem jer bi mogao dobiti krivu sliku o mogućnostima. Iako vjerujem da će ovaj model biti više nego dovoljan za većinu zadataka.
18.01.2017 | 09:57
Sama cinjenica da imas NAS koji ima SAMO jedan disk, znaci da nemas sigurnosnu kopiju (RAID polje) i po meni je to veliki promasaj. Jer taj jedan disk HOCE krepati, samo je pitanje kada

Kupi odmah 2bay sto ti treba i uzivaj. Ja kupio jeftini model Syno 213j kao svoj prvi nas, pa samo gubim zivce s njim vjeruj mi
  • Daddo
  • Posjetitelj
18.01.2017 | 10:05
može pojašnjenje prednosti RAID polja ako mi treba Download station?

ono... spuštam neku pizdariju s interneta za testiranje što ću u 90% slučajeva ionako izbrisati za mjesec ili 2, što će mi 2 diska koja se istovremeno vrte i troše?

neće taj 116 služiti za ikakav backup... nego čisto za DL station i backup DHCP/DNS...

ako je hardverski dovoljno snažan, onda znam kakav će 2bay ići idući...
10.02.2017 | 18:39
Imam dva pitanja za one koji se malo više kuže u NAS a očito i mreže.

Imam Synology DS716+II zadnju verziju DSM-a, te ga spajam uredno na jednu windows mašinu i na macbook pro 13" (2015) zadnja verzija macos-a

1. jel uobičajno da svakih nekoliko sati mi se folderi jednostavno diskonektaju. Isto tako čest kad pokušavam pristupiti preko findera traži mi lozinku (iako je već unešena). Doduše ne moram ništa upisivati jer je sve spremljeno, ali malo nervira kad unutar windowsa mape koje ubacim uredno "stoje" u exploreru i pristupam im jednako kao bilo kojoj drugoj mapi na kompu. Postoji li neki način da nema takvih problema s spajanjem i izbijanjem tog popupa?

2. Situacija je sljedeća. Želja mi je hostati stranicu jedne udruge na NASu (a pored toga eventualno na subdomeni pristupati DSMu). Portovi su otvoreni na routeru (svi koji trebaju biti), te na samom synologyu koristim VPN). Sam VPN provider nudi dodatak koji mi daje statičnu IP adresu (sa svim portovima otvorenima) www.ovpn.se/en/features/public-ipv4 . Quickconnect spajanje na DSM uredno radi kao i testno spajanje preko no-ip ddnsa. Unutar cloudflare sam napravio A zapis koji subdemoneu (trenutno) vodi na statični IP koji sam dobio od VPN providera. Naravno to ništa ne radi (dakle kad pristupam statičnom ipu nema zvuka nema slike). Zeznuo sam koncept ili radim nešto što nije baš tek tak izvedivo (iako teoretski bi trebalo barem mislim).
10.02.2017 | 19:18
1. Lozinku ne traži, ali se ne odspoji, već NAS ode na spavanje i onda treba duže da foldere pročita.
2. ovo ne razumijem i neka drugi pomognu (nisam shvatio što uopće želiš).
10.02.2017 | 20:24
Dakle ti u biti želiš da ti synology bude vpn client koji je spaja na OVPN, a zato preko registriranog domesnkog imena (gdje ti je registrirana domena?) putem cloudflare ( zašto host A record a ne alias?) preusmjeravati requeste na svoj nas koji lezi na statičkoj ip adresi?

Ako je tako onda je sada pitanje zašto? Dakle ako želiš koristit cloudflare (pretpostavljam da je ddos zaštita konačni razlog) kako bi dodao dio sigurnosti za svoj web, zašto jednostavno ne koristiš ddns ime sa dinamičkom adresom, otvoriš potreban promet i rutas upite preko CFa kao zaštitu? Ne vidim potrebu da imas nužno statičku ip adresu i to pogotovo na način da se zatvoriš u tunel u koji kasnije nije tako lako ući iz vana (iako kažu da su svi portovi otvoreni).

Jer ako je tako onda probaj dignuti tunel prema ovpn i zatim pristupiti iz vana DSMu. Da li to prolazi?

U svakom slučaju mislim da ti određeni dio koraka nepotreban, a opet možda ne vidim točno što želiš postići.

Što se pristupa podacima tiče, žabac ti je dobro rekao. Dakle očito te Keychain spremanje accounta zeza. Buđenjem maca iz sleepa ili boota bi se ponovnim pristupom spajanje trebalo inicirati bez problema. Probaj dodati mount pointove kao login iteme za svoj account prema nasu pa vidi da li ti onda pucaju i/ili nestaju i u kojoj situaciji.

Naravno spavanje nasa ne bi trebalo u potpunosti prekidati vezu vec kako je rečeno samo usporiti inicijalni pristup dok se diskovi ne probude.
10.02.2017 | 20:52
Idemo redom.


1. što se tiče zezanja findera i pristupa nasovima. Često se događa da veza u finderu jednostavno pukne i da moram ponovno pokrenuti finder da bi proradilo. jednostavno mi izbaci da dikonektam sve mountirane foldere. Ovo što se tiče pokretanja tokom logina pokušao i ne pomaže. Što se tiče sporijeg pristupa to mi nema veze to je prolazno. Više me pati nestabilna veza koja se događa nekad i tokom prebacivanja filova. Više me zapravo nervira to ponovno pokretanje findera kako bi se opet mogao uspješno spojiti s NASom a to se dogodi u danu minimalno 2-3 puta.

2. eh sad da pokušam objasniti točno cilj..

Dakle da ddns kao no-ip je super lagano rješenje i to je to. Slažem se. do sada sam koristio quickid i to mi je sasvim okej. Eh sad moj cilj je ako mogu napraviti sljedeće:

- Imam firmu. Volio bi da recimo imam domenu file.imefirme.tld i da odavde pristupam datotekama i isto tako ako šaljem link do datoteke klijentu da je vidljiva ta domena (ako je moguće).
- Imam par humanitarnih udruga. Hosta se slabiji web ovo ono. Mogao bi naravno imati besplatan hosting kod nekih od providera, ali realno puno je gnjavaže s ugovorima i trpanjima barena na takve stranice. Trenutno su hostane na mojem hostingu ali bi radije volio prebaciti na nešto što ne moram plaćati (ip adresu ionako plaćam tako da mi je to okej). Ako bi uspio srediti da više domena mogu pucati na taj jedan IP to bi bilo okej (za webstation)
- cloudflare je tu samo kao primjer. A record iz razloga što pucam direktno na IP. Dakle može biti i godady itd (iako opet da ddos zaštita je na umu i vjerojatno bi sve zapravo vrtio preko toga tj usmjeravao.
- IP adersa koju imam kad ju ukucam direktno ništa se ne događa tj nema doticaja s ovime. Izričito ovdje tvrde da je sve otvoreno i vjerujem im u to (iako opet poslat cu ticket). Webstation lokalno kad ukucam uredno prikaže stranicu, čak isto se dogodi i kad ukucam no-ip adresu.


Moguće da sam dosta nejasan teško mi je objasnit, bilo bi mi lakše nacrtati
11.02.2017 | 12:19
1. što se tiče zezanja findera i pristupa nasovima. Često se događa da veza u finderu jednostavno pukne i da moram ponovno pokrenuti finder da bi proradilo. jednostavno mi izbaci da dikonektam sve mountirane foldere. Ovo što se tiče pokretanja tokom logina pokušao i ne pomaže. Što se tiče sporijeg pristupa to mi nema veze to je prolazno. Više me pati nestabilna veza koja se događa nekad i tokom prebacivanja filova. Više me zapravo nervira to ponovno pokretanje findera kako bi se opet mogao uspješno spojiti s NASom a to se dogodi u danu minimalno 2-3 puta.


Meni je ovo sumljivo, pogotovo kada kažeš da ti i tokom transfera stvari pucaju. Koji protokol koristiš? AFP, SMB? Si probao sa oba i da li imaš istu situaciju? Ako je SMB u pitanju, koja verzija SMBa je aktivna na DSM strani (FileServices)?

- Imam firmu. Volio bi da recimo imam domenu file.imefirme.tld i da odavde pristupam datotekama i isto tako ako šaljem link do datoteke klijentu da je vidljiva ta domena (ako je moguće).


moguće je. registriraj domenu, host A i/ili CNAME, napravi cert i importaj ga u DSM i složi da ti je to dns ime za pristup za taj web (web station ti nudi i konfiguraciju virtual host opcija).

- IP adersa koju imam kad ju ukucam direktno ništa se ne događa tj nema doticaja s ovime. Izričito ovdje tvrde da je sve otvoreno i vjerujem im u to (iako opet poslat cu ticket). Webstation lokalno kad ukucam uredno prikaže stranicu, čak isto se dogodi i kad ukucam no-ip adresu.


Dakle ako ti preko DDNSa radi uredno kao i lokalno onda znači da ti je sve što se pristupa webu tiče ok napravljeno. Dakle problem je kada pristupaš preko oVPN IP adrese koju očito dobiješ kada NAS spojiš preko tunela. Dakle moje pitanje je da li ti je to apsolutno potrebno? Mislim ti bi se zatvorio u tunel i onda sav promet u oba smjera gura po tom tunelu. Ovo eventualno vidim iz potrebe da se dobro zaštitiš, ali ako je to cilj onda bolje složi neki dobar firewall (ili čak i DSM-ov je više nego dovoljan) pa izbjegni tunel.

S druge strane ako hoćeš zadržati ovaj pristup i svejedno pristupiti NASu preko njegovog javnog imena onda ti tu pomaže multiple gateways opcija u Control panel > Network > General > Advanced Settings tipka.

U ovom slučaju će ti sav promet koji inicira NAS ići preko tunela, a sav promet koji ide izvana prema NASu ide po dolaznom interfaceu. Na taj način ćeš imati oba 'svijeta' dostupna, ali kažem opet tu ne vidim neki razlog ako je već ovo sve zbog pristupa javnom siteu.

Ako pak će ovome pristupati točno određeni ljudi, možda je onda ideja da na NASu složiš VPN server, daš korsnicima pristup i onda pristupaju sigurno i to po 'lokalnoj' komunikaciji. Naravno time će dobiti i 'lokalni' pristup NASu, ali to možeš dodatno kontrolirati pravima. Opet ne vidim potrebu zatvaranja NASa u javni VPN osim ako ne želiš od domaćeg ISPa skrivati taj odlazni promet (tipični primjer sakrivanja p2p prometa prilikom downloada recimo).

Ovo će nam možda uskoro svima biti svakodnevnica, ako se neke stvari promjene, ali za ovaj konkretan scenarij ne vidim razlog ovog tunela.
21.02.2017 | 11:23
Stigao je DSM 6.1 RTM noćaš!

DS211j model sam upravo preko remota upgradao i osim što se jadan šikirao od posla koji je morao odraditi, sve radi kako spada. OS je stabilan, polje se nije raspalo, a upgrade paketa pomalo ide.
24.02.2017 | 10:49
DS211j i DS412+ modeli rade uredno sa DSM 6.1. Nema problema na OS niti na package razini.
24.02.2017 | 12:30
Hvala za info.
25.02.2017 | 10:57
Moj 213j isto radi uredno. Ukinuli su Time Backup i disk ponovno reindexira flmove

Ostalo sve manje/vise isto...

Ne vidim neke radikalne promjene, poboljsanja i sl.
13.03.2017 | 16:11
Na mom DS211j počela blinkat naranđasta lampica.
Volume 1 Crashed
System health Danger volume has crashed...

Šta mi je za raditi?
Koliko vidim još uvijek mogu pristupiti podatcima na oba diska, nikakvi previše bitni podaci nisu na disku (filmovi, serije i sl.)
Koja bi mi bila procedura?
13.03.2017 | 18:34
Ako je raid1 u pitanju ili shr polje onda su podaci na mjestu, ali sto prije izvuci disk koji je upitan i koji je zakazao i zamijeni ga. ugasi nas promijeni disk i rekonstrukcija će krenuti sama od sebe. U storage manageru ćeš vidjeti koji je disk u pitanju i temeljem toga ćeš znati koji mijenjati.

polje će ti raditi ali malo sporije u ovom degraded statusu dok ne rekonstruiras polje
17.03.2017 | 14:00
@rusty hvala na savjetu

Naručio sam 3tb hdd za zamjenu ovoga koji je crashed.
Situacija je ova:
Nas je složen u jedan volume u JOBD sa dva diska, disk 1 je crashed.
Svi podatci su dostupni i mogu se pregledavati, samo se nemogu brisat i snimat novi.
Postoji li način da se preko DSM ili nekog drugog programa vidi koji su podaci na kojem fizičkom disku, to bi mi jako olakšalo backup nekih stvari?
Napravio sam server configuration backup u DSM, neznam na kojem disku vrti svoj sistem.

Bio bi zahvalan na kojem savijetu.
17.03.2017 | 14:28
uff JBOD... dakle dio podatak je definitivno otišao i to onaj koji je na disku koji je krepao. Nema jednostavnog način za vidjeti gdje su koji podaci (barem ne preko DSM guia). Naime GUI ti može prikazati na kojem volume-u ti je koji shared folder pa time i podaci, ali ne i na kojem je to fizičkom disku.

Da imaš RAID onda bi točno znao po kojim diskovima ide koji volume (a time i podaci), ali ovako ne (to govorim da imaš recimo više volumea).

Moja preporuka je da kreneš apsolutno sve backupirati i ono što se može očitati će se i backupirati ono što ne može, neće.

Što se tiče DSM konfiguracije tu si siguran jer je ona zapisana na svim diskovima u obilku, korisnički nedostupnog, raid SHR polja. Zato ti i cijela priča još uvijek drži vodu. Backup konfiguracije je super i pomoći će ti ako ti zatreba.

Dakle ili ćeš opet složiti jbod ili neki konkretni RAID, ali ovako sada je najbitnije backupirati sve.

Eventualno kako bi možda mogao vidjeti podatke je da ovaj oštećeni disk izvadiš spojiš i mountaš na neki ubuntu i pregledaš da li možeš na njemu vidjeti što god pa na taj način zaključiti što je ostalo na NASu, ali sumljam (ovisi o tome koliko je štete na njemu).

JBOD mi iskreno nikada nije bio privlačan i uglavnom sam slagao raid polja ili klasični BASIC disk setup (pa odvajao svaki disk u svoj posebni volume), sa znanjem da kada ode disk gubim točno te podakte na tom i tom disku. JBOD je nešto što bi trebao kao biti RAID0 ali bez poboljšanja brzine, ali s druge strane barem ne gubiš sve podatke.

U svakom slučaju kreni s backupom asap pa ćeš onda kasnije vidjeti što ti je preživjelo, a što nije.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 17 sati, 10 minuta
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, jura22, Riba, tino1, Zoki, Anonimci (323)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO