Final Cut Pro X
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Final Cut Pro X


14.04.2011 | 19:16
Je li tko gledao predstavljanje? Moram priznati da sam nakon dosta skepse ipak ostao odusevljen. Doduse, jos me drzi malo paranoja jer jos ne postoji lista featurea koji su novi, odnosno mozda ono bitnije - koji su izbaceni, no lagao bih kad bih rekao da novi featurei nisu stvarno kick-ass!

youtu.be/-77beFICSlI?hd=1

youtu.be/gAXL7L9fToQ?hd=1


new features in Final Cut Pro X include:[/b]

Fully color-managed Final Cut based on colorsync.
Resolution-independent playback system up to 4K formats.
Background rendering built into application.

Automatic import features

Media editing before ingest.
Image stabilization. "Deal with rolling shutter on the way in."
People detection.
Shot detection, can detect medium shots, close-ups, etc. during import.
Non-destructive color balance as media is being ingested.
Audio clean-up, with options to eliminate hum or rumble during import.

Media management

Range-based keywords, allowing users to add keywords selected ranges within a clip without subclipping.
Smart collections, a method for categorizing media by type, number of people in shot, framing, etc. "Smart collections looks very iMovie-ish."
Clip connections: "primary audio and video are locked synced together," with no way to accidentally knock them out of sync.

Improved timeline

Magnetic timeline: "If you slide a clip down the timeline, long clips (i.e., secondary audio) won’t collide with other clips. The other clips will drop down to a new drag and nothing is pushed out of sync."
Compound clips: "You can combine multiple clips into a single clip to make sequence easier to understand. Everything that is associated with compound clips is still accessible, but moves together with later edits."
Inline precision editor: "You can double-click on the seam between 2 clips and the timeline opens up to show what’s outside the handles."
Auditioning: A non-destructive way to compare edits and effects, allowing users to "throw effects or b-roll into timeline" during the organization process.

Streamlined audio editing

Auto-syncing audio waveforms, "like a built-in PluralEyes."
Playhead scrubs to audio-sample level for aligning audio in between frames.
Pitch-corrected audio skimming.
Fade heads are built-in to audio wave forms. No more keyframes.
Built-in clip retiming.
Color matching. "Click a clip and pick one to color match it to. Click and it’s done instantly."
Mix and match footage. "No more transcoding before input."
14.04.2011 | 22:24
...
14.04.2011 | 23:24
Filmstrip je vec postojao u starom FC-u, no ne bas na nivou na kakvom je sada, a i kilavio se citajuci frame-ove i kesirajuci ih.
A za audio sync se slazem, dosad sam to radio sa PluralEyesom ali brate traje sto godina da ustarta 40-ak minuta materijala. Plural Eyes ce sad izgleda izgubiti dosta kolaca, makar rade na vise platformi, ali gotovo je sigurno da ce taj feature ugradjivati i ostali

S tehnicke strane mene je najvise odusevio, a znam da ce mi to najvise koristiti u praksi, background render koji ce cini brutalno brz, jer to je zapravo najveca kocnica kreativnog izrazavanja u svemu kaj mozes napraviti u FC-u.

I da, cijena je totalni smijeh, makar je malo nejasno odnosi li se to na sami FC ili cijeli Studio, nekako mi se cini da nece bit cijeli Studio u toj cijeni, no ako i ostane stara cijena i ako ce ostali alati dobiti i samo pola overhaula poput FC-a opet se isplati
15.04.2011 | 00:10
Mene najviše oduševilo to što će konačno koristiti OpenCL za rendere. Naime, ove zadnje generacije GPU-a su toliko suludo moćne da je grijeh ne koristiti tu snagu za izračune. Često snaga same grafičke premašuje centralne procesore.

E sada ono što bi bio idući korak je korištenje već pomalo zaboravljene X-Grid tehnologije za mrežni render. To bi bilo super za male studije koji imaju mnogo strojeva koji su manje-više neiskorišteni. Ne bi li bilo predivno rendati HD projekte na 40-ak jezgri?
15.04.2011 | 00:30
Ja sam ovih dana bio u frci sa deadlineima pa nisam stigao pogledati, procitati, mantrati... nad FCPX-om (
Sad upravo citam sta ste napisali i ne mogu docekati da pogledam keynote.
AAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!
15.04.2011 | 16:49
Pogledao, proučio, izmeditirao, prožvakao sve dostupne informacije i zaključio... ovo je čisti sex. )))
Svaki dio na kojeg sam imao osobnih zamjerki je usklađen ili prepravljen, dodali su brdo novih opcija i jednostavno veseli me sve sto sam vidio.
Sad jos samo da što prije dođe u dućane i tko će nam biti ravan
25.04.2011 | 15:32
Jedva čekam !!

Obavezno kupujem...

Cjena je šamar svima koji proizvode software koji ima cjenu auta.

BRAVO za Apple!!
28.04.2011 | 00:43
Ništa se ne priča kako će FCP X biti iskordiniran s ostalim programima iz paketa FCS. Konačno se mogu vidjeti Video FX kako izgledaju bez da ih se stavi u timeline. Doduše to je Sony Vegas mogao ima 10 godina U svakom slučaju sve je intuitivnije i na prvi pogled laganije. Profitirat će korisnici koji su se kužili s iMovie. Mislim da će za stare FCP korisnike biti potrebno dodatno privikavanje.
29.04.2011 | 15:51
A tako bude uvijek sa novim "skokom" softvera.
Trebalo mi je 7 updejta Blendera da se odlucim na 2.5x verziju al sad kad sam tamo... ))

Fora mi je je opcija da tjekom capturea "pegla" (nondistructive) sliku.
Nejmanje kadrova je isto tako dobra i time consuming opcija.

Ukratko, produkcijsko vrijeme se skracuje puno.
12.05.2011 | 08:05
Malo stiva za pripreme oko nadolazeceg Final Cut-a. Odlicno objasnjava iskoristivosti tehnologija poput OpenCL-a, Grand Central Dispatch-a, prednosti i mogucnosti 64-bitnog okruzenja...

Preparing for Final Cut Pro X - white paper

dl.dropbox.com/u/1359788/PrepforFCPX.pdf
30.05.2011 | 15:19
Konačno stvari za koje sam govorio da fale još prije godinu dana. Nle koji u danjašnje vrijeme dslr-ova nije u stanju napraviti same day edit bez kodiranja u prores nije konkurentan! Neke stvari su ušminkane i daju se i dalje napraviti u prou za tri sekunde al ajd...Nadam se da se ovo automatsko rendanje da isključiti. Najveća prednost mu je iskoristivost resursa što me dovodi do zaključka davno vođene rasprave..čini se da je na kraju 64-bitno ipak BITNO.
31.05.2011 | 13:10
Brine me samo sto ce biti sa Final Cut Serverom, da li ce paralelno izaci novi, ako ne hoce li biti kompatibilan sa starim. Mislim da ce ekipa pribijati FC team na kriz ako ne bude
08.06.2011 | 21:07
Procurilo jos nesto detalja i screenoshota

fcp.co/final-cut-pro/news/408-is-this-the-new-motion-5-
  • campo
  • Posjetitelj
24.06.2011 | 12:04
na prvi pogled vizualno razočarenje,...ostalo ćemo isprobat
  • Dijete
  • Posjetitelj
24.06.2011 | 12:21
meni prazna kartica pa cu se strpit da se vratim s turneje... dakle tek rujan... taman da izbace barem fcpX 1.7 sa fixevima..
24.06.2011 | 15:10
Čitam mnogo negativnih stvari vezano za FCP X. Nema multicam mode, export edl, xml, omf, itd... Čitam, ljudi se prebacuju na Adobe Premiere cs5 i Avid. Biti će to jako loše za Apple. Šteta tako sam volio FCP.
24.06.2011 | 19:41
Ma ljudi pretjeruju. OK za sada je stavrno bullshit jer fali hrpa featura, ne mozes ispucat na betu, nema outputa itd itd ali sredit ce se to. Trebali su mozda pricekati ili da ovo bude novi FC Express a ne Pro ali sredit ce te feture sigurno. Do onda koristit i dalje FCP 7 i dovidjenja, smijesne su mi odmah ove izjave o prelasku na Avid ili Premiere
24.06.2011 | 20:24
pogue.blogs.nytimes.com/2011/06/23/profe...-on-final-cut-pro-x/

Ovo vrijedi pročitati baš na tu temu... mi ćemo vjerojatno sačekati za upgrade na glavnoj montaži, ali pažljivo pratiti razvoj događaja i isprobati ga ne sporednom stroju. Uostalom, vjerojatno je moguće imati oba instalirana.
24.06.2011 | 23:49
pogue.blogs.nytimes.com/2011/06/24/the-q...final-cut-continues/

Zaista se diglo prašine oko ovoga... Pogue je zaključio da FCP X u ovom izdanju ipak još nije za pravu pro upotrebu. Čekajmo buduće dogradnje, pa ćemo vidjeti što Apple učiniti da pokrpa stvar...
25.06.2011 | 10:53
...
25.06.2011 | 12:56
Ma neznam, nek je i imovie pro, meni se jako dopada "timline", način pregledavanja klipova i još mnogo stvari,... ...mislim da cu u buduce biti brži i više fokusiran na sam editing...

kole kaže:
Pogotovo sto umjesto da smanje koristenje misa, oni ga uduplaju?!


Meni baš paše rad sa mišom (ne mogu zamislit rad samo na tipkovnici), možda jer sam naviknut radit u grafičkim aplikacijama.
27.06.2011 | 01:48
dpasaric kaže:
pogue.blogs.nytimes.com/2011/06/24/the-q...final-cut-continues/

Zaista se diglo prašine oko ovoga... Pogue je zaključio da FCP X u ovom izdanju ipak još nije za pravu pro upotrebu. Čekajmo buduće dogradnje, pa ćemo vidjeti što Apple učiniti da pokrpa stvar...

Da pokrpa stvar?
Pa to bi trebala biti Appleova PRO uzdanica.
Nikad nisam vidio toliko loših komentara za jednu Appleovu aplikaciju.

Sutra cu ga isprobati ali definitivno mislim da cu se, na osnovu svih komentara koje sam procitao, ipak na kraju razocarati.

Jeba te, nema opciju za eksterni monitor, nemozes importirati stare projekte, ne rade 3rd party pluginovi... joooj!!!!!
E da, navodno nemozes rucno tvikati coloring nego imas samo presetove...
Ne moze ni EDL, XML ma lose...
27.06.2011 | 05:58

Hm...moram priznati da fcp nikad bas nije bio za pravu "pro" upotrebu, jer na njemu je i dalje problem spojiti i istrimati dva clipa...a to je baza montaze, zar ne?!

Sorry Kole al nikako se ne mogu sloziti s tobom.
Problem spojiti i istrimati u FCP-u?
Predpostavljam da nisi imao prilike ozbiljnije se pozabaviti montazom kad tvrdis takve stvari.

Probao sam montirati (dakle zapoceti projekt i zavrsiti ga) u svim boljim edit aplikacijama.
Izuzev nekoliko boljih ili losijih funkcija unutar samog softvera svi su oni slicni.
Ako ti je bio problem trimati i spojiti u FCP-u onda ces isti problem imati i u Avidu ili u nekom drugom softveru PRO "kvalitete"
U iMovieu ili Vegasu ili Windows movie makeru najvjerovatnije je osnov samo osnov pa je prilicno easy sve to nesto poljepiti.

Koji je po tvom misljenju za pravu PRO upotrebu?

Al slazem se s tobom da je spojiti i istrimati osnov.
27.06.2011 | 12:24
...
27.06.2011 | 14:08
kole kaže:
...


Malo smo zastranili od teme.
Ja se i dalje s nekim tvojim navodima ne slazem jer imam drukcije iskustvo... ali... prvom prilikom kad budes u Rijeci
bilo bi mi drago da me posjetis u firmi pa mozemo uzivo o tome.

Upravo sam instalirao FCPX i vec mi se ne svida... idem se igrat.
27.06.2011 | 14:39


vimeo.com/25645130
27.06.2011 | 21:10
Final Cur Pro X 101 overview and Quickstart

www.nedwebserver.com/ned-web/finalcutpro...r1pvl9d8i72npsr9lgj7
27.06.2011 | 21:27
bit.ly/k9eEnQ

Evo i peticije profesionalaca...
27.06.2011 | 22:12
London SuperMeet: Final Cut Pro X , Demonstrated by digital video expert, Larry Jordan

(part 1)
www.macvideo.tv/editing/features/index.cfm?articleId=3288240

(parts 2 & 3)
www.macvideo.tv/editing/interviews/index.cfm?articleId=3288241
27.06.2011 | 22:52
...
Moderatori: jupi, Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 minuta
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.53 Seconds

Provided by iJoomla SEO