DaVinci Resolve 14
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

DaVinci Resolve 14


03.01.2018 | 17:03
Da li je progran stvarno besplatan?
Koja su ograničenja?
Da li se isplati instalirati?
Što se sve može i da li prima formate od bilo koje kamere?
Hvala
03.01.2018 | 18:26
Da li je progran stvarno besplatan?


Za ne vjerovati, ali je.

A i punokrvna verzija (DaVinci Resolve 14 Studio) košta "smiješnih" (za ono što nudi) $299.

Koja su ograničenja?


Ne podržava 4K i veće formate, nisu raspoloživi neki napredniji alati, a jedna od rijetkih stvari koja u praksi može nedostajati "kućnom korisniku" je motion blur. No, podržava OFX pluginove pa se zamjenski motion blur (a i drugo) može tražiti među njima.

U konačnici je vjerojatno "jeftinije" (živci/vrijeme) jednostavno kupiti Studio verziju.

Da li se isplati instalirati?


Ne znam kako se mjeri "isplativost instalacije", ali garantiram da nijedan dupin neće stradati ako probaš.

"Isplati se" ako si spreman u njega uložiti vrijeme za svladati sve što ti treba za rad. DaVinci je primarno softver (štoviše, industrijski standard već godinama) za kolor korekciju i vidljivo je tome podređen. U novije vrijeme dobio je NLE dodatak i postaje sve popularniji i kao softver za montažu (a u kombinaciji s, na isti način "besplatnim" Fusionom, Nukeovim rivalom, i za kompletan VFX pipeline).

Toplo preporučam pogledati neki od video tutoriala koji ga objašnjavaju od nule, a ne pokušati u njemu napikavati ono što si do sada eventualno radio u nekom drugom NLE softveru (Final Cut, Premiere... kojigod).

Što se sve može i da li prima formate od bilo koje kamere?


Popis (ili barem naznaku popisa) formata imaš ovdje, pri dnu.

Ne pada mi na pamet što bih rekao da "ne može" pa najbolje da na to pitanje odgovoriš sam sebi, ovisno o tome što tražiš od takvog programa.
03.01.2018 | 20:15
Hvala na odgovorima.
Pod "isplatovost" sam mislio da li je program vrijedan pažnje ili je to samo dodataka za Blackmagic uređaje (recimo Capture One Pro - Phase One je free zali za određena digitalna leđa).
Meni to treba samo za igranje pa je 299$ malo previše.
Imam D750 koji ne snima u 4K već 1920 × 1080 60 p, ali imam GoPro Hero 5 koji ide do 4K, pa ako bi taj njegov fajl probao otvoriti u DaVinci Resolve 14 da li bi to funkcioniralo ili ne?
03.01.2018 | 20:23
Tu je primjer 1s videa. Da li netko može probati jeli DaVinci Resolve 14 (onaj gratis) želi ovaj video prihvatiti pošto je 4K.
Hvala


Datoteka za prilog:

Naziv datoteke: proba.MP4.zip
Veličina datoteke: 872 KB
03.01.2018 | 21:36
Pod "isplatovost" sam mislio da li je program vrijedan pažnje ili je to samo dodataka za Blackmagic uređaje (recimo Capture One Pro - Phase One je free zali za određena digitalna leđa).


Itekako je vrijedan pažnje.

Blackmagic Design ima simpatičnog gazdu koji dobro zna što im je core biznis - hardver. Nimalo jeftin, ali neupitno kvalitetan. Njihovi korisnici dugo su godina "robovali" Autodeskovom i Foundryevom monopolu vezano uz licenciranje softvera za compositing i koloriranje pa je Grant Petty odlučio pokupovati skoro pa abandonware (a nekad vrhunske) softvere, udahnuti im nov život, učiniti ih najboljim prijateljima Blackmagicovog hardvera i, zato jer može, spustiti cijene do $0 (ili, u komercijalnom segementu, biti oko 25x jeftiniji kada se usporede, primjerice, Fusion i Nuke).

Resolve je već godinama na tronu koloriranja, a Fusion sa svakom iteracijom prijeti sustići (a onda i prestići - što već i čini u nekim segmentima) Nuke. S obzirom da se u NLE softverima ništa bitno ne događa već godinama, integracija NLE modula u Resolve (uz izravni link s Fusionom) bila je prirodna evolucija.

Meni to treba samo za igranje pa je 299$ malo previše.


Onda se igraj u free verziji, za 0 kn.

Tu je primjer 1s videa. Da li netko može probati jeli DaVinci Resolve 14 (onaj gratis) želi ovaj video prihvatiti pošto je 4K.


Otvara ga uredno, ali zato jer je UHD, a ne 4K. 4K koji sam spomenuo kao limit je "pravi" (filmski) 4K (4.096 x 2.160), a ne (broadcasting) "4K" (koji je UHD). Tvoj video je UHD.
03.01.2018 | 21:45
OK. Onda je sve u redu. Moram malo uhvatiti vremena kako bi proučio program. Ništa zahtjevno i nošta komplicirano. Imam od GoPro Studio ali mi nekako nije legao na prvo.
Svakako hvala na svemu.
06.01.2018 | 11:33
U besplatnu verziju Resolvea možeš učitati file bilo koje rezolucije, ali je output ograničen na UHD. Ne znam zašto ga jednostavno ne instaliraš i isprobaš, s obzirom na to da je besplatan, instalacija traje 5 minuta, a čekanje odgovora na forumu znatno više

Sigurno će ti free verzija biti dovoljna. Ja sam dosta dugo s njim kolorirao komercijalne projekte, kratke filmove, reklame i nikad nisam imao problema. Upgradeao sam tek kad sam otvorio firmu... Jedino što mi je u free verziji nedostajalo je bio noise reduction i spomenuti motion blur kad bih kolorirao nešto sa droneova koji imaju prebrz shutter...

Inače, sve od BMD-a je zapravo strahovito jeftino. Konverteri (sad su dodali mogućnost korištenja 3d lut-a na outputu na novim 6G konverterima, za koju je prije bilo neophodno kupiti LUT box koji je koštao 3 puta više), kamere (feature set daleko bolji od kamera drugih proizvođača u sličnom cjenovnom razredu), video assist i monitori, capture kartice (znatno jeftinije od npr AJA-e)... Ukratko, jaaaako su spustili cijene i omogućili skoro pa svakome da ima profesionalnu opremu. Recimo imaju video switchere, miksere... Sve opet višestruko jeftinije od konkurencije.
06.01.2018 | 12:01
Nije bitno da li je badava ili nije. Ne zelim lutati po programima i gubiti dane proucavajuci ako je to vec netko ovdje napravio. Meni treba za seljacku montazu 10 klipova i mozda koji prijelaz.
GoPro ima progeamcic koji prvo konvertira video iz kamere i onda se moze nesto korisno raditi.
07.01.2018 | 20:17
Evo ti jedan dosta dobar, a kratak tutorial za sloziti osnovni nekakav video, pa vidi odgovara ti li takav workflow:

youtu.be/VwzLLlDo-qg
14.01.2018 | 13:42
Probao, nije to za mene jer je komplicirno.
Ne volim kad moram istraživati gdje što snima po disku.
Imam pre slabi komp pa i video i audio štucaju na materjalu direktno iz GoPro kamere. Možda kad bi konvertirao, možda bi bolje radilo.
Za sada mi se ne da prtljati s time.
14.01.2018 | 19:28
zabac kaže:
Probao, nije to za mene jer je komplicirno.
Ne volim kad moram istraživati gdje što snima po disku.
Imam pre slabi komp pa i video i audio štucaju na materjalu direktno iz GoPro kamere. Možda kad bi konvertirao, možda bi bolje radilo.
Za sada mi se ne da prtljati s time.


Imas li iPad? probaj na njemu importirati gopro video i tamo sloziti video.
14.01.2018 | 21:00
Imam ali traži iOS 10 koji ne mogu na njega staviti (prestar je).
Imam program GoPro studio ali treba prvo konvertirti video, a onda obradu napraviti. Ova konverzija me malo gnjavi i tražio sam program koji može raditi (Resolve radi) direktno s videom iz kamere, ali je dosta komplicirano a ja nemam živaca ni vremena učiti.
Moderatori: jupi, Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 6 sati
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.08 Seconds

Provided by iJoomla SEO