Koje programe koristiti?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Koje programe koristiti?


10.12.2008 | 17:39
Ekipa opet molim pomoc...

Treba mi par savjeta da ne lutam okolo i otkrivam toplu vodu.

Pitanja ce mozda biti malo bedasta ili glupa ali shvatite da je meni sve ovo novo i nepoznato

1. Na win sam koristio CuteFTP PRO kao FTP client. Ima ga i za Mac, ali mi je cijeli nekakav bebast i nedoradjen. Ne mogu cak ni importirati FTP stranice (a imam ih 70-80, previse za rucni unos) sa Win verzije istog programa. Treba mi savjet koji ftp klijent koristiti?

2. Kupio sam neki mali CleanApp (nekih 15EUR) jer sam negdje procitao da je bolji za deinstaliranje aplikacije, od obicnog dropa u Trash. Jesam li bacio novac i valja to sta?

3. Treba mi preporuka za neki mali utility koji bi mi radio rename ili resize slika. Na win sam koristio "Batch Image Resizer" i super mi je ali ga nema za Mac. Neki dobar ekvivalent?

4. Za przenje CD/DVD-a sam uzeo Toast 9. Valja li to?

5. Koristite li StuffIt?

6. Treba li i Mac defregmentaciju hard diska? Ako da, sta koristite.

Eto toliko od mene.

Unaprijed hvala svima koji pomognu savjetom!
  • lex
  • Korisnik
  • 5
10.12.2008 | 17:59
1. Cyberduck- al tu ti nisam ekspert

2. Ima besplatni app cleaner, al možda je i ovaj tvoj bolji...

3. Može se napraaviti u Automatoru.

4.Odlično

5. Da

6. Koliki ja znam ne

Još da dodam, nemoj gasiti mac nego ga stavljaj u sleep, gasi ga samo nakon update-a ili ako znaš da ga nećeš koristiti nekoliko dana.
10.12.2008 | 18:10
1. Ja koristim Transmit (www.panic.com), sluzi me izvrsno vec godinama. Nije besplatan ali mi vrijedi svakog centa. Pogledaj i YummyFTP
2. Mislim da jesi. To sto ce on maknuti pref file od par kb nije neka fora.
3. Graphic Converter radi to i puno vise. Takodjer nije besplatan, ali taj vrijedi i duplo vise od svakog centa.
4. Valja.
5. Ne, i bjezi od toga glavom bez obzira. Prvo sto ti ne treba, a drugo sto se taj voli naseliti po sistemu i razbiti ga povremeno
6. Ako i treba ja ne koristim. Inace sistem sam defragmentira fileova do 20MB
10.12.2008 | 19:12
1. Transmit
2. I ja ga koristim, doličan je!
3. Probaj tu, ima svega pa čak i to www.pure-mac.com
4. A šta drugo
5. Ja sam ga prije koristio i nisam imao problema. Sad koristim UnRarx i puno je bolji.
6. -
  • azdaja
  • Posjetitelj
11.12.2008 | 02:42
1.toast je mac standard,tako da je to ok,disco je isto recimo ok zamjenski app,vizualno zanimljivo rijesen -
www.discoapp.com/
2.resizanje i ostalo osnovno editiranje svakako -
www.koingosw.com/products/imagesmith.php
3.arhiviranje - betterzip u kombinaciji sa rar machine,jer je na macu native podrska za zip,tako da je to super kombinacija -
macitbetter.com/
rarmachine.free.fr/
4.za ftp preporuka yummy ftp,mozda i najbrzi ftp za mac iako je transmit "standard" -
www.yummysoftware.com/
5.za deinstalaciju uz cleanapp je odlican i appzapper -
www.appzapper.com/
6.koristi disk utility,u applications/utilities, sammo oznacis hd macintosh i repair permissions i verify permissions, i to
preporucam nakon sto instaliras recimo par programa ili radis takav tip akcija sa sistemskim hdd-om

i bla bla
11.12.2008 | 04:43
1. Transmit, odličan je.
2. Bacio si novac jer ti to uopće ne treba. To su valjda neke Windows fobije još od Registry daveža.
3. Ja ponekad koristim Renamer4Mac, moguće da ima i bolji, ali meni je ovaj radio ok.
4. Toast je super, jedino što narastao u zadnje vrijeme, pretvorio se u multimedijalni studio, a prije je bio običan program za kopiranje.
5. Ja ga koristim i nisam nikada imao nikakve probleme. Ne znam odakle Ribi toliko loše iskustva s njim. Nekada je bio nezaobilazan na Macu, danas ipak lagano odumire na račun zipa i disk imagea.
6. Ne treba, problemi nastaju tek ako ti je disk toliko pun, da njegov inteligentni file system više ne može preslagivati datoteke na optimalan način. Ponekad, nije loše (recimo jednom u 2 godine) napraviti defragmentaciju samog file direktorija i to odlično radi Disk Warrior.
11.12.2008 | 09:48
Ad 3. Samo bih diskretno spomenuo da preview koji je dio sistema u leopardu radi i resize i korekcije boja i još mnogo toga. A za hrpu slika se odaberu te slike primjerice, 28 komada se selektira, double klik i onda ih preview otvori. Jedna je velika, ostale su sa strane kao thumbnails. Odeš na tu desno, nju selektiraš i onda cmnd +A (select all) da se sve zacrne i onda odabereš koju veličinu hoćeš i on ih sve po redu promijeni na način koji ti zadaš. Radi ko grom i već je instalirano na komp, gdje ćeš bolje?!?!?!?
  • lex
  • Korisnik
  • 5
11.12.2008 | 10:46
U Dva korak napraviš app u automatoru i samo drag&drop... i imaš za ubuduće
11.12.2008 | 16:32
Pa to je jasno ko dan. To si već spomenul prije mene pa to nisam ni spominjal. Samo sam dometnul da se to može i u previewu napraviti.
12.12.2008 | 00:09
Riba, ovo je ispao toliko dobar thread da bi ga imalo smisla preselit u software i stavit kao FAQ?

Ad 1. FileZilla. I na Win i na Mac

Ad 6. Sve su već napisali, ja sam samo htio podebljati - OS X se bazira na Unixu, a Unix ima inteligentno rukovanje datotekama ugrađeno u sebe od samih početaka, kad je bilo itekako važnije nego danas optimalno slaganje fajli po disku, i to na multiuser mainframe strojevima. I ne samo defragmentaciju, nego i optimiranje u smislu "često čitane fajle na početak diska", "često mijenjane fajle na početak slobodnog prostora", "rijetko čitane fajle na kraj diska"...
12.12.2008 | 16:20
Za sve koje su koristili (ili jos uvijek korsite) RoboForm kao password manager, jedna dobra vijest.

Iako nazalost ne postoji taj alat u verziji za Mac, nasao sam krasan ekvivalent koji importira sve lozinke direktno iz RoboForma i nastavlja raditi s njima, kao da su nejgove vlastite.

Zove se 1Password i vise o njemu ovdje: agilewebsolutions.com/products/1Password

Moja apsolutna preporuka svima kojima treba "roboform for mac"
12.12.2008 | 19:49
Meni to ne treba. Koristim Operu.
13.12.2008 | 13:05
Previse sam vjeran Firefox-u i nekolicini njegovih extenzija da bi mijenjao browser, mada je Opera odlican software.

Super su mi one fore misem (gestures ili tako nesto)
14.12.2008 | 12:46
Jah... Iako, evo, jučer sam na iPartyju probao malo MacBookPro i taj njegov touchpad mi je prokleto jak. Back i forward s 3 prsta je nešto na što bi se jako lako naviknuo. Ali, da ne odemo offtopic...
14.12.2008 | 15:18
1. Transmit

2. Šteta novaca

3. Automator - jednostavno i besplatno

4. Toast 9.

5. Stuffit da.

6. Nepotrebno.
16.12.2008 | 16:05
Postovanje.
Prvi post, posto uskoro iMac 20" 2.66 ulazi na nasa vrata, htio bih par savjeta vezanih za software.
Sto nabaviti :
1. Obrada HD snimki (snimanje DVD i priprema za Blue-ray diskove)
2. Office (word, excel itd)
3. Anti virus program
4. Obrada foto slika
5. Program za przenje DVD, CD
6. Player .mkv
7. ostalo. ( must have...)


Hvala unaprijed.
Pozdrav Ivica
16.12.2008 | 19:21
Cestitke i dobrodosao!

2. Ako ti ne treba u poslovne svrhe slobodno skini besplatni OpenOffice.
3. Antivirus ti na Macu (jos) ne treba.
4. iPhoto ima ugradjeno dosta alata za obradu slika, za ostalo ja koristim GraphicConverter.
5. OS X ti ima ugradjenu mogucnost snimanja na CD/DVD koja ce vjerojatno zadovoljiti vecinu potreba. Inace Roxio Toast.
6. Mplayer ili VLC. To dvoje playa sve...
7. Adium za instant messaging

Ako ti nesto treba potrazi na www.macupdate.com !
16.12.2008 | 22:56
Riba, ad 2 - zašto "ako ti ne treba u poslovne svrhe"? Dapače, i ako ti treba u poslovne svrhe!

Osim OpenOffice imaš i također besplatni NeoOffice. Oba podržavanju MS Office formate dokumenata (doc, xls, ppt)

Ad7. Opera. Mac the Ripper. Handbrake.
17.12.2008 | 00:51
smayoo je napisao:
Riba, ad 2 - zašto "ako ti ne treba u poslovne svrhe"? Dapače, i ako ti treba u poslovne svrhe!

Osim OpenOffice imaš i također besplatni NeoOffice. Oba podržavanju MS Office formate dokumenata (doc, xls, ppt)


Meni nije funkcioniralo, previse dokumenata bi bilo raskasetano nakon otvaranja, pa nisam imao zivce za to.
17.12.2008 | 21:49
Što se toga tiče, moja iskustva s NeoOffice su dosta dobra. Inače na poslu u Wordu radim dosta složene dokumente (headeri, footeri s promjenjivim poljima, slike ispod teksta, slike paralelno s tekstom, više stupaca, sectioni s promjenjivim prijelomom, do 6 razina headinga, sticky paragraphs, floating page breaks, promjenjivi razmaci odlomaka, cross-reference, kazalo pojmova na kraju, sadržaj na početku...) i zadovoljan sam konzistencijom nakon uvoza u Neo. Eventualno negdje slika ispadne iz sloga ako su margine tijesne, ali to se dogodi i kad dokument učitaš u word na drugom kompjuteru koji ima neki drama drugačiji default printer. Što tebi točno znači "raskasetano"?
17.12.2008 | 23:22
Uglavnom bi se razletile slike i cesto fontovi. Ja pak ne pisem gotovo nista u tome meni Word treba samo da na brzinu otvorim kakav timesheet, popunim i isprintem. U takvim situacijama cesto nemam vremena popravljati layout dokumenta.
Mozda jos vaznije, Office je mozda spor, ali brate, taj OpenOffice je jos sporiji!
18.12.2008 | 01:37
Ja sam probao OpenOffice dok je još trebao X11 za njega. I, da, bio je užasno spor. I nije radio drag&drop s drugim aplikacijama. Pa sam od njega odmah i odustao.

Fontovi su problem ako su neki neuobičajeni, ali to se rješava tako da se u Wordu prije snimanja uklika opcija da snimi i fontove skupa s dokumentom.

Po mom iskustvu, neko teže rasulo se obično događa kad je strogo formatirani doc (obrazac ili slično) traljavo i diletantski napravljen (poravnavanje teksta hrpom razmaka i hrpom prijeloma redaka i slično).

Naravno da ti ovo ne pomaže. Ako je netko to napravio, a ti moraš koristiti, ne preostaje ti drugo...
31.12.2013 | 21:45
Sculptris - bespla tool za 3d modeliranje, jednostavan, za umjetnike.

www.zbrushcentral.com/showthread.php?93223-Quick-start-videos

vimeo.com/12186535



Scrivener - nešto posebno. pomoć za pisanje priča, knjiga, udžbenika itd... stvarno se isplati trial uzeti ako išta konstruktivno pišete..



www.literatureandlatte.com/video.php
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 14 sati, 38 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, amsterdamxxx, dpasaric, IgorD, Maxxy, Riba, Anonimci (606)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.26 Seconds

Provided by iJoomla SEO