Mac Mini - pojasnite početniku
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac Mini - pojasnite početniku


29.01.2014 | 21:22
Želim sebi kupiti Mac računalo, ali preskupo mi je, pa bih želio da probam sa Mac Mini da
doživim koliko toliko desktop iskustvo.

Dosad sam koristio od Apple-a samo iPhone, želio bih probati i komp, ali kako nitko oko mene
ne koristi Mac Mini, zanima me sljedeće:

Dali moram uzeti najnoviji Mini da bi doživio fluidno i ugodno iskustvo korištenja OS-a, ili može neki i stariji?

Kako ide što se tiče OS-a, dali recimo Mini star 2 godine može imati najnoviji OS?

Može li se Mini nadograditi hardwerski, ubacit recimo više RAM-a, HDD-a i sl?

Možda su malo smješna pitanja, ali volio bih uraditi switch, ali dosta stvari su mi nepoznanica.
29.01.2014 | 21:39
1. NE. Imam stari MacBook Pro s 10.6.8 OSX-om (zadnji je 10.9) isve dosta fluidno radi. Radi StarCraft II i Diablo III (ne na full postavkama)
2. Mac Mini (early 2009) ide do zadnjeg OSX-a (instaliraš na iPhone Mactracker i tamo imaš sve o uređajima)
3. Više-manje da, opet Mactracker se konzultira, a www.ifixit.com/ ovdjeimaš i kako se to može napraviti (postoji i za iPhone app)
4. Nemaš straha, dosta programa ima i za OSX (što originala, što zamjenskih), ako zapneš ovdje pitaš što je najbolja zamjena za nešto što postoji na WIN-u.
Ako si totalni skeptik, kupi preko oglasnika neko Mac za par sto kuna i isprobavaj. Recimo, imam MacMini original )prva verzija) i dan danas radi uredno (neki stari PS CS3 se može vrtjeti na njemu).
Recimo Aperture 2 se prodaje na oglaniku (njuškalo) za 100kn, iWorks (kao Office) za 200kn, imaš i dosta besplatnih programa, imaš ih koji se nešto malo plačaju (preko AppStore-a za koji ti trena minimalno moslim 10.6.8. OSX ili tako nekako.
Definitivno u samome OSX- imaš dosta podrške nativno za nešto što se na WIN mora dodatno instaliravati (PDF preglednik recimo).
29.01.2014 | 21:59
Nisam vezan posebno za neke programe kod kuće, internet, filmovi, i sl., ali opet volio bih da to fluidno radi.
Ako možete shvatiti moju poredbu volio bih da ne radi kao iphone 3g u današnje vrijeme, dakle da se ne vuče

Može li neki link gdje bi mogao najpovoljnije proći sa nekim Minijem da nije najnoviji, koji model da gledam. koliko se kreću cijene toga early 2009? dali mac mini ima oznake neke osim toga early 20xx? i late20xx?
29.01.2014 | 23:17
www.everymac.com/systems/apple/mac_mini/index-macmini.html
Ovdje mozes vidjet sve Mac Minije. pregledaj specifikacije, pa po tome mozes zakljuciti sta ti je najbolje uzet. Na dnu ti pise koji OSx gazi taj Mini. LP
29.01.2014 | 23:41
kvaju kaže:
Želim sebi kupiti Mac računalo, ali preskupo mi je, pa bih želio da probam sa Mac Mini da
doživim koliko toliko desktop iskustvo.


Mini je zakon stroj. Po mom sudu, to je puno pametnija kupnja od iMaca. Mi imamo doma dva Minija, 2007 (C2D procesor, 1 GB RAM, 80 GB HDD, Intel GMA 950 grafulja) i 2010 (C2D, 2 GB RAM, 500 GB HDD, Nvidia 320). Oba sasvim fluidno rade to što mi od njih trebamo. Sin se na ovom starijem igra, uglavnom Minecraft i Plants vs. Zombies i još neke takve manje zahtjevne igre, radi svoje školske zadatke na njemu, gleda youtube, maila, skypa... Na novijem supruga radi, a kćeri gledaju crtane i igraju flash igrice na netu.

Kako ide što se tiče OS-a, dali recimo Mini star 2 godine može imati najnoviji OS?


Može i ovaj star 4 godine, ali ne savjetujem. Naša oba Minija su na 10.6.8. Ništa nam ne fali. Kad bi ih digli na zadnji OS, trebalo bi dosta podebljati RAM.

Može li se Mini nadograditi hardwerski, ubacit recimo više RAM-a, HDD-a i sl?


Miniji stariji od 2010 su JAKO komplicirani za bilo kakve nadogradnje, nemoj njih kupovati ako planiraš nadograđivati. Od 2010 naovamo su ih koncepcijski potpuno promijenili. Zamjena RAM-a je piece of cake. Odvrneš plastično postolje na kojem stoji i ispod su keksi. Ostali zahvati su i dalje složeniji, ali ni blizu tako složeni kao na starijim minijima. Ja sam na našem novijem Miniju mijenjao HDD po uputama s iFixit i išlo je, ali nije šala mala. Trebaš osjećaj, strpljenje i iskustvo u sličnim poslovima. Inače vrlo lako sje*eš neki konektor ili nešto. Ja sam bio oštetio konektor od jedne termosonde (HDD ima 2 termosonde - jednu na disku, drugu na konektoru), ali srećom radi normalno i bez nje.

Jedan drugi član je oštetio konektor od ventilatora i, nažalost, zakratio ga pri tom te usmrtio matičnu ploču.

Možda su malo smješna pitanja, ali volio bih uraditi switch, ali dosta stvari su mi nepoznanica.


Nisu uopće smiješna pitanja, naprotiv. Vrlo su umjesna.
30.01.2014 | 00:05
Uzmi bilo koji Mac mini aluminijske generacije i jednostavno ne možeš pogriješiti. Odlični su! A tek da vidiš komentare ekipe koja je unutra dodala i SSD (ima mjesto za dva pogona), pa složila Fusion Drive setup...
30.01.2014 | 00:35
cudo masina!
samo rama napucaj naknadno ako si u prilici i na miru si.
30.01.2014 | 11:05
palac gore za Minija.
C2D iz 2009., 3Gb RAMA i 10.6.8. sve lijepo vrti. Za igrice i zahtjevne programe (video i 3D) ne znam, ali filmovi i ostalo sve stima. Za nadogradnju ti je Smayoo dobro objasnio a ostali dali dobre linkove (Mactracker, everymac.com)
30.01.2014 | 11:44
Ja bi Mac Mini primarno uzeo za Media Centar racunalo, u dnevni boravak jer je besuman. Nikako to realizirati, tj. nikada odvojiti vremena za to posloziti.

Znam ljude koji rade jako ozbiljne poslove na Minijima i nikada problema. To je u stvari, tehnicki gledano, MBP u zasebnom kucistu.

Bilo koji aluminijski model ce raditi sve sto od njega ocekujes. Izbjegavaj one bijele starije, njih je vec vrijeme dobrano zgazilo...

Ako sta zapnes prilikom switchanja, javi se i uvijek ce se neko naci tko ce ti rado pomoci. Iskreno, ne ocekujem da ces imati ikakvih problema, pogledaj sticky temu jer su sva pocetnicka pitanja vec prozvakana puno puta

Sretno u kupovini novog Maca, nece ti biti posljednji vjeruj mi
30.01.2014 | 13:06
Ja imam mid 2011. Minija i prezadovoljan sam s njim... Radi tiho (Osim kad mu dam da malo renderira neki video, ali s tim se zapušu i jači strojevi) i pouzdano od prvog dana. Ugradio sam i SSD od 120 GB i 16 GB RAM-a što je od njega napravilo pravu malu zvijer... Ali i bez tih nadogradnji, out of the box, to je jedan dimenzijama mali ali mogućnostima veliki stroj.
Moja topla preporuka.
30.01.2014 | 13:30
I sam dolazim u napast uzeti Minija

nekako mi se čini Best Buy za rabljneog Mid 2011 2.5 ili 2.7 i5 sa samostalnom grafičkom AMD Radeon HD 6630M

vrebam po njuškalu

btw. pretpostavljam da se na recimo 16 GB SDXC card može instalirati OSX, a HD koristiti za pohrane ostaloga...pa ne trebam SSD za prvu ruku
edit..mada sad vidim da su spore...
30.01.2014 | 15:14
imam mid 2011 2,7, i jedino sto te pita je ram. pogotovo nakon updatea na mavericks, kada ni 8 giga rama nije dovoljno. sta god da radio, kako god da radio, uvijek je svih 8 iskoristeno i to se osjeti na radu.
30.01.2014 | 19:25
Mini mid 2011 s 2 gb rama, nikad nista nadogradjivano osim osx (trenutno na mavericksu) i sasvim solidno radi. Doduse koristim ga za osnovne stvari - mailovi, surfanje, multimedia i posao, ali nikad nisam primijetila da je spor ili da mi fali nesto s windowsa. Definitivno preporucam
31.01.2014 | 01:22
Da se priključim, jer sam nakon par godina hakintosh-a nabavio mac mini mid 2011. U njega sam ugradio ssd i 8 GB ram-a i kao što ekipa spominje postao je mala zvijer. Trenutno je gore Mavericks i sa spomenutuh 8 GB rama i složenim fusion drive-om (128 ssd + 500 hdd) ispunjava sve moje potrebe besprijekorno; povremeno radim prijelom tiskovina do 100 stranica u indesignu i sastavljam promo filmiće u FinalCut-u 10.1. Moja preporuka.
31.01.2014 | 16:05
di si nabavio adapter za dva diska?
31.01.2014 | 18:11
Bit će na OWCu.
01.02.2014 | 00:41
to nema veze s 10.9. 8gb rama ti jede nešto drugi. activity monitor toplo preporučam da malo pogledaš.
meni na 4 gb radi 10/10
01.02.2014 | 09:22
hvala ljudi na odgovorima.

dali OS dolazi uz Mini ili se zasebno kupuje?
01.02.2014 | 09:43
Svaki Mac dolazi sa OSom.
01.02.2014 | 10:27
Pitanje za vas koji ste ugradili ssd u Minija. Da li je 128 dovoljno ili bi bilo bolje staviti 256?
Imam zadnji i7 quad Mini i po nekim testovma je fascinanto brz (50% brzine zadnjeg Alu Mac Pro-a kojeg imam u firmi) ali buduci da mi je jos stock na 4gb rama vidim da ga to jako gusi. Plan je naravno vise rama i fusion drive, da imam love bez razmisljanja bi stavio 16gb i 256gb fusion ali pitam se da li je 8 rama i 128 ssd dovoljno? Ne radim kuci nista zahtjevno, uz klasicno surfanje i iPhoto eventualno dignem FCP X da izmontiram par klipica iz kamerice ili Photoshop i to je to.
01.02.2014 | 12:50
A gle, da li je 128 GB SSD dovoljan to zapravo ovisi o tebi i koliko programa i aplikacija misliš na njega instalirati...
Ja imam SSD od 128 GB u mojem Miniju i dovoljno mi je, a gore imam instalirano štošta... iWork, Office, Final Cut, Photoshop, iMovie... i imam momentalno slobodno 40 GB prostora. Za pohranu filmova, serija, muzike, iTunes library i te stvari koristim vanjske hard diskove jer se toga brzo puno nakupi, a i šteta je za to koristiti SSD jer se njegov prostor i brzina da iskoristiti za pametnije stvari.
01.02.2014 | 13:07
Borostef sad sam tek shvatio da ti imas ssd kao boot drive, ja bi ga koristio zajedno sa postojecim diskom tj. slozio bi fusion drive.
01.02.2014 | 13:23
kvaju kaže:
hvala ljudi na odgovorima.

dali OS dolazi uz Mini ili se zasebno kupuje?


Uz minija dobiješ OS i kabel za napajanje, i ništa više. Miša i tipkovnicu moraš dokupiti posebno, ali ne moraš koristiti Appleove. Isto tako, Mini ima HDMI port pa ga možeš spojiti direktno na neki TV, ne trebaš MDP adapter. Ili možeš preko MDP na monitor koji ima MDP, DP ili DVI.
01.02.2014 | 13:26
Da, ja sam ugrađivao SSD prije pojave fusion drive-a... Pravo da ti kažem ne vidim neku preveliku svrhu slaganja fusion drive-a... To dobro dođe onima koji ili baš ne znaju ili ih ne zanima kako rasporediti što ide na SSD a što na HDD pa im to sistem odradi automatski. (Često korišteni programi i aplikacije na SSD, ostalo na HDD) Ja sam si to sam odredio i mislim da sad nije vrijedno prčkanja po tome...
01.02.2014 | 14:16
Muci me jos jedna stvar u vezi memorije. Koliko je stvarno brze ako su keksi u paru? Da li se to moze primjetiti ili govorimo o razlici od par % u nekom benchmarku?
Razmisljam da uzmem jedan keks od 8gb i ostavim jedan postojeci od 2gb ali pitanje da li je to sporije od 4+4?
01.02.2014 | 14:34
Po meni, samo ti stavi 10 GB RAM-a...
01.02.2014 | 15:48
Ja mislim da uparivanje ima veze samo kod ECC memorije.
01.02.2014 | 19:54
Imam SSD disk, 8GB i 2GB memoriju u Miniju i benchmark pokazuje manje od defaultnog benchmarka. Mada bi po svoj logici trebalo biti vise. Mislim da je to zbog memorije koja nije u paru.

Na poslu imam iMaca predzadnjeg i benchmark mu je 14600. Fusion drive i 20GB memorije (8-2-8-2). Za probu sam isao sloziti 8-8-2-2 i benchmark je pao na 12700??

Tako da bazirano na ovom mini iskustvu ja uvijek preporucujem par.
01.02.2014 | 21:54
markoveic kaže:
to nema veze s 10.9. 8gb rama ti jede nešto drugi. activity monitor toplo preporučam da malo pogledaš.
meni na 4 gb radi 10/10


hvala na toploj preporuci, ali nazalost mavericks barata sa memorijom tako da ju jako brzo napuni!
nisam izdvojen slucaj, imas po neku more usporedba, isti sistemi, iste instalacije... na 10.8 je ram rastereceniji nego na 10.9.
01.02.2014 | 22:00
Zar onaj "D" kod SSD-a ne označava disk/drive?
Zašto se onda govori o soli-state disk disku? Isto kao što se govori o light-emitting diodi diodi.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 20 sati, 25 minuta
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.59 Seconds

Provided by iJoomla SEO