Adobe - Kupovina preko interneta
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Adobe - Kupovina preko interneta


08.03.2012 | 15:24
Mislim da vec postoji ovakva tema, ali ja je iskreno, uz sav trud nisam uspio pronaći. Ako je netko može locirati, neka spoji teme.

Interesira me kupovina Adobe softwera preko net-a, legalnost takvog softwera, jer sjećam se da je bilo govora o tome....

Naime, ako naručim preko Adobe-a Design Standard CS5.5 + LR4 (full ne upgrade) i ne naručim kutiju, već download sve skupa me izađe cca 8000 kuna, dok bi kod nas isti komplet koštao 9000 kn + pdv

Pretpostavljam da je ta razlika od 1000 kn ustvari kutija/dostava/zarada naših trgovaca..., ali na tako kupljen software ne plaćam ni carinu ni PDV, pa me zanima iako bi sa strane autorskih prava gledano to bio legalan software, on bi na neki naćin ipak bio ilegalan, zar ne? I za koga bi bio ilegalan i u kakvim bi se eventualnim "problemima" mogao naći...?


Hvala
08.03.2012 | 15:45
Dšli smo do zaključka kako je Adobe poseban i legalnost bit ti bila upitna, pogotovo ako bi sve skupa bilo za firmu. Znaći, nema mogućnosti ugurati program kao osnovno sredstvo za rad, odbitka poreza i slično.
08.03.2012 | 15:55
...da, taj dio mi je jasan na taj način to ne bi išlo u osnovna sredstva, ali pravno gledano to bi bio legalan software ili griješim?
08.03.2012 | 16:02
@zabac možeš li, ako znaš kako pronaći tu raspravu pa mi staviti link ovde, ne pronalazim je nikako...
08.03.2012 | 16:19
Pronašao, može ovo pod ključ
08.03.2012 | 16:31
Pa nemoze bit ilegalan nikako!! Mislim toplo se nadam jer ti si to platio, dobio serial, konfirmaciski e-mail od strane adobea itd...
Iskreno nikad jos nisam cuo da je neko nadrljao jer nije platio carinu i pdv na preuzeti software! Po toj logici sve i jedan Lion koji je skinut i placen sa app store bi teoretski trebao bit ilegalan
08.03.2012 | 16:32
Stain kaže:
Pronašao, može ovo pod ključ


Nema na Jabučnjaku provala da moramo zaključavati!
08.03.2012 | 18:09
Riba kaže:
Stain kaže:
Pronašao, može ovo pod ključ


Nema na Jabučnjaku provala da moramo zaključavati!

To Riba !
08.03.2012 | 18:39
Citam i ne vjerujem...
08.03.2012 | 19:25
Što ne vjeruješ?
08.03.2012 | 19:37
Ne vjerujem da se kupljen software preko neta moze smatrati ilegalanim na bilo koji nacin.
08.03.2012 | 19:53
Pa nije to tamo bio zaključak. Bit će da si površno pročitao ili si se izgubio u onom threadu (podugačak je).

Priča je tamo bila da se taj softver kupuje *NA FIRMU* i ako želiš taj softver legalno uknjižiti kao osnovno sredstvo, moraš platiti PDV na njega. To je to. Ako ga kupuješ kao fizička osoba, kupio si ga, legalan je, točka.
08.03.2012 | 20:10
Dobro sam ja skuzio al i dalje tvrdim da mi je totalni nonsens da moze bit legalan za mene privatno iako ne platim pdv, a za firmu nemoze. Ne poznajem zakone ni racunovodstvene politike pa se mogu jedino slozit sa svim napisanim.
08.03.2012 | 20:41
Zašto je nonsens? PDV se mora platiti. Morao bi ga platiti i ti kao fizička osoba da kupiš softver na mediju, s ambalažom, i primiš ga poštom. To je zakon.
08.03.2012 | 20:55
Sorry smayoo al nikako mi ne sjeda cinjenica da na IDENTICAN software placam pdv ako sam ga fizicki dobio sa ambalazom i dostavljen mi je postom, a ako sam ga skinuo s neta nikom nista!
08.03.2012 | 21:03
Po toj logici bi i za firme trebao vrijediti isti zakon...
08.03.2012 | 21:26
Pa ne mora ni firma platiti PDV na digitalni download ako ne želi upisati softver u osnovna sredstva. Ali svaka bi firma bila luda da to ne napravi (ako se radi o tako skupom softveru), jer:

- se 25% plaćene cijene softvera upisanog u osnovna sredstva godišnje otpisuje amortizacijom. Amortizacija se računovodstveno knjiži kao trošak i utoliko smanjuje porez koji se mora platiti.
- PDV koji firma plati na ono što kupuje se prebija s PDVom koji se naplaćuje uz ono što prodaje, tako da u konačnici firma zapravo ne snosi trošak PDV-a, osim što ga kratkotrajno financira

Dakle, PDV je prolazna stavka koju firma plati da bi mogla kupljeni softver upisati u knjige, a onda plaćenu cijenu softvera (bez PDV) kroz četiri godine otpisuje kao trošak i na taj način plaća manje poreza. Tako da firmu softver košta *manje* ako ga prijavi i plati PDV, nego da ga samo kupi i koristi.
08.03.2012 | 21:27
Vrijedi taj zakon za sve, ako kupiš za firmu software preko interneta ništa ne platiš do trenutka kada ekipa iz agencije za zaštitu autorskih prava software-a pokuca na vrata i zatraže te račun za software, te u koliko nemaš račun iz HR dužan si na taj software platiti PDV ili kaznu što ti je ilegalan (ako je). Ako te ne ulove ne platiš ali ga ne možeš knjigovodstveno ni odbiti, a ni proknjižiti u trošak. Biraj šta ti je bolje.
08.03.2012 | 21:30
tetanus kaže:
Sorry smayoo al nikako mi ne sjeda cinjenica da na IDENTICAN software placam pdv ako sam ga fizicki dobio sa ambalazom i dostavljen mi je postom, a ako sam ga skinuo s neta nikom nista!


Takav je carinski propis. Slažem se da je glupo, ali je i pragmatično. Kako bi Carina kontrolirala uvoz downloadom digitalnog sadržaja? Logično je da onda to izuzimaju iz svog djelokruga. Bili bi ludi da se žele prihvatiti posla koji ne mogu napraviti. S druge strane, ako se radi o proizvodu s ambalažom, materijalnom, opipljivom, koji košta tako puno - što je njih briga je li to softver ili plazma televizor. To je roba, koja ima svoj tarifni broj i - ožeži...
08.03.2012 | 21:33
rodjo kaže:
Vrijedi taj zakon za sve, ako kupiš za firmu software preko interneta ništa ne platiš do trenutka kada ekipa iz agencije za zaštitu autorskih prava software-a pokuca na vrata i zatraže te račun za software, te u koliko nemaš račun iz HR dužan si na taj software platiti PDV ili kaznu što ti je ilegalan (ako je).


Ne ide to baš tako.

1. PDV ne možeš platiti bilo kad kasnije, nego u istom mjesecu kad je izdan račun (ili do nekog datuma idućeg mjeseca)

2. BSA nije briga za PDV. Za PDV je briga poreznu upravu. BSA je briga da li imaš kupljenu licencu. Točka. Poreznu upravu je briga da li si platio porez.
08.03.2012 | 21:41
Upravo tako smayoo, možda sam se krivo izrazio u smislu kasnijeg plačanje PDV-a , naravno da ne možeš ali ako si platio software preko firme, a nisi platio PDV to ti je isto kao da si prešvercao robu preko carine, pogotovo ako je računalo na tvrtku. Sve u svemu software za računalo na firmu treba imati legalan software na koji je plačen PDV.
08.03.2012 | 21:48
smayoo kaže:
Pa ne mora ni firma platiti PDV na digitalni download ako ne želi upisati softver u osnovna sredstva.


I dali to sad znaci da ga ja mogu bezbrisno koristit? Jer ako sam dobro shvatio posto ga nisam upisao u osnovna sredstva necu kasnije imat sve te "racunovodstvene / drzavne olaksice" pa me porezna nece ganjat sta nisam platio pdv a drugo platio sam i proizvodjacu softvera koliko je on trazio pa nebih trebao imat problema sa autorskim pravima i tim zavrzlamama?

Mislim jasno mi je da bi to bio glup potez zbog svega sta si gore napisao al hipotetski dal sam u pravu?
08.03.2012 | 22:44
Ako se radi o nekom softveru koji košta sitno ($20, $100, $300...) to se knjiži kao sitni inventar, kao ostali troškovi... bilo kako. Takvi sitni troškovi se ni ne kontroliraju, ne pita te nitko ništa, a kamoli za PDV.

Ali ako se radi o tako skupom softveru kao što je Adobe, taj vjerojatno strši u strukturi troškova i kao takav privlači pažnju. Dalo bi ga se knjiženjem zamuljati da ispadne da se ne mora platiti PDV, ali i dalje bi privukao pažnju nekoga tko kontrolira knjige. Tako da je jednostavno glupo muljati s tako skupim softverom, tim više što PDV prebiješ i praktički ga ne plaćaš kao firma.
26.03.2023 | 08:46
Koristio sam tražilicu na Jabučnjaku "Adobe", našao ovu temu za Adobe, pa reko, da ne otvaram novu.

Treba mi nešto za uređivanje pdf-ova, povremeno, reko idem vidit pretplatu Adobe-a, konkretno Creative Cloud.
Uglavnom, zaključak je da se to isplati uzeti kreativcima, kojima je to uistinu svakodnevni alat za zaradu. (Ili onima koji ne znaju što će sa lovom)

No, malo sam provjeravao da li je uistinu tako skupa pretplata i u ostalim zemljama, i ispostavilo se da je Adobe Creative Cloud ALL APPS najjeftiniji u Turskoj. (9,30 €/mj.)
Naravno da sam se pretplatio!

.pa ako još netko treba povremeno, možda ova "polusiva" opcija je nekak najpravednija!

Inaće, potreban je VPN (sa serverom u Turskoj) i Revolut prolazi...

PS
Pod "preskupa pretplata" ne mislim da naplaćuju previše za ono što se nudi. Naprotiv, mislim da je cijena korektna za full paket. Samo nama koji koristimo jednom ili dvaput tjedno, jednostavno se ne isplati...
26.03.2023 | 10:58
Pa gdje si, od svih Adobe tema, odabrao baš ovu, staru 11 godina?
26.03.2023 | 12:40
A Libre Office? Možda on može poslužiti za povremene manje potrebe. Zašto ionako masnoj guski mazati vrat?
26.03.2023 | 14:16
smayoo kaže:
Pa gdje si, od svih Adobe tema, odabrao baš ovu, staru 11 godina?


Činilo mi se baš fora!


drpongrac23 kaže:
A Libre Office? Možda on može poslužiti za povremene manje potrebe. Zašto ionako masnoj guski mazati vrat?


Ma 10 eur je prihvatljivo, a i dosta ljudi ga komercijalno koristi, pa da podržim daljnji razvoj!
27.03.2023 | 18:24
Ako je povremeno editiranje PDFova ono sto mislim da jest, preporucan Nitro PDF Pro:

www.gonitro.com/features

Ja sam platio PDFpen Pro koji je u jednom trenutku ili prodan ili rebrandiran u Nitro. Malo su sada nabili i cijenu ali par puta godisnje imaju akcije sa 50% popuste, one time payment ako ne volis pretplate i alat radi ono sto pise: mozes editirati PDFove, pupunjavati obrasce kkoji nisu nimljeni kao form, itd, itd... Puno puta mi je spasio guzicu i ustedio vrijeme jer bih inace morao prinatati PDF-ove, popunjavati rucno i zatim skenirati.
27.03.2023 | 23:08
Ako je nekome s Jabučnjaka frka da odradi neki PDF edit, neka mi se slobodno javi, pa mu mogu posuditi moju licencu da odradi što treba!

Imam sve legalno radi posla, a zapravo rijetko koristim, uglavnom kada me neka banka ili država maltretiraju s popunjavanjem neke jalove administracije!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 21 sati, 59 minuta
  • Junuz: Yonkis, riješeno.Ubio sam icloud/face time na svim uređajima.Iako se problem manifestovao na 16e.Svakako nekoristim face/imesage.Hvala
  • Yonkis: @Junuz - ti si u USA? Na čijoj si mreži? Vidiš li ti te poruke koje su poslane? Da nemaš USA Apple account? Ne znam, puno informacija nedostaje za ikakvo pojašnjenje. Ili otvori remu/post.
  • cariblanco: Kakav dobar finale tenisa, inače navijam za Noleta, ali on je svoje dao...danas se "griješnik" nije dao u Alcatraz ;9
  • Junuz: Nije baš tako, za par sati su mi naplatili oko 1euro na pozadinsko slanje sms ova u ameriku sa ciljem aktiviranja face time.Iphone koristim od 6 naovamo
  • drpongrac23: @Junuz - pa aktiviraj Facetime i iMessage, ništa te ne košta.
  • Junuz: A naravno nisam siguran kako
  • Junuz: trebao bih pomoć oko pozadinskog slanja sms ova u usa na iphonu.16e model sa novom pretplatom i esim karticom.Trošak raste svako malo a od telekom operatora sam dobio odgovor:U slučaju ako koristite iPhone, Vaš uređaj u pozadini šalje SMS prema svom uslužnom servisu u SAD-u s ciljem aktivacije usluge Facetime i iMessage. Molimo deaktivirajte u postavkama mobilnog uređaja navedene usluge k
  • ping: naravno nije bitno koji smartphone dok god je iphone :)
  • ping: @drlovric koliko se sjećam nije radila ako se spajaš na wifi ali ako koristiš iphone sa hr linijom onda je radilo.
  • drlovric: Koristi li netko MaxTV aplikaciju van HR?
  • Ender: verovatno je to, jer je on sa ekranom od 12", mada je bilo i MB Air-ova 11" pa su imali 2 standarnda USB porta. dobro mozda je on bio malo veci od tog MacBook-a jer je imao onaj siri screen bezel.
  • smayoo: Imao je samo jedan port jer je cijela matična ploča bila toliko malena da nije bilo mjesta za dva. To je bitna ušteda (veličina matične ploče), a ne broj portova
  • Ender: verovatno ce cena biti povoljna uz kompromis da se ukine neke stvari koje postoje kod MB Air-a. recimo MacBook model iz 2015-2016 je cak imao samo jedan USB-C port. neka usteda od par $, al dovoljno da se ustedi taman za bonus nekog menadzera.
  • Ender: Slazem se, masa korisnika nema neke prevelike zahteve, niti koristi zahtevne programe, ali sam sistem postaje s vremenom gladan resursa, i to bude cesto ogranicavajuci faktor. Ali u upravi drage nam firme sede neki ljudi koji vrlo precizno odmere svaki korak, tako da s druge strane mislim da ima smisla, koliko god meni logika govori drukcije.
  • Bertone: Sve ovisi koliko €/$ će tražiti,... masa ljudi još koristi Intel MBA/MBP i ne daje im se 1k€ za osnovni MBA, a potrebe im nisu veće od tu i tamo kojeg dopisa, e-maila ili pogledati kakav video.
  • Ender: malo je bzvz imati MacBook sa procesorom od iPhone-a, a imas iPad sa M1 procesorom. ne vidim segment trzista za taj MacBook.
  • Ender: izgleda ce tako i ovog puta biti. ti MacBook-ovi su imali core-M seriju procesora (M, M3, M5 i M7), a poslednja serija je imala core-i procesore 2017. god.
  • smayoo: Imali su već i prije takav neki proizvod. Onaj "zlatni" macbook 12", zar ne. Pa se nije baš "primio".
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Izgledno je da izlazi low-end MacBook, tj. povratak stare MacBook serije, oviga puta sa iPhone čipom unutra. Ako se ostvari, biti će zanimljivo
  • drpongrac23: @cariblanco - slažem se, no zbog zdravstvenih razloga se bisam usudio ići. Produkcija na svjetskom nivou.
  • cariblanco: Koncert na hipodromu, je neponovljiv po mnogim stvarima...dok sam živ neće ga nitko prestići po mnogim detaljima....ma što god mislili o Marku
  • smayoo: RIP Renato Baretić :(
  • dpasaric: Cijene su ti iste kao u Švicarskoj, kada to prihvatiš, sve bude jednostavnije! :)
  • ping: @drlovric Geneva?
  • ping: A
  • drlovric: Jucer sam stigao a vec sam blago sokiran hrvatskim cijenama. Neke stvari vrijedjaju inteligenciju, ali valjda se brzo naviknem :)
  • smayoo: O, brate, kakav pacijent.. :)
  • dpasaric: Joj on je inače lud tip, ali ovo je skroz fora! :)
  • drlovric: Kakva bolest od videa :) [link]
  • dpasaric: Novi mega-članak na naslovnici! Nije za svakoga, ali za one koji to vole bit će poslastica! :)
  • zoranowsky: Također!
  • vicko: Pridružujem se čestitkama!
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • roPeD: Pokrenuo temu u Softver forumu
  • smayoo: Piši u forum i probaj biti jasniji
  • roPeD: Lijepo molim
  • roPeD: Jel bi netko znao prebaciti onaj nas stari Mini Rijecnik da ga mozemo koristiti sa novim operativnim sustavima i M chipovima
  • roPeD: Pozdrav svima
  • drlovric: Zasto instalirate bete na aktivne uredjaje koje koristite svaki dan :/ Mozda je bolje da ti je bankarstvo prestalo raditi, nego da radi nesto sto ne znas :)
  • ZeljkoB: iOS18 dev beta kad je izasao nije polomio nista, ali 17ica je ubila ZABA app...
  • dpasaric: Meni to zvuči kao logična prva stvar koja će se polomiti.
  • ZeljkoB: Je li tko probao iOS26, a da mu ZABA app i dalje radi OK?
  • hal9000: Sretan rođendan i dobrodošao u klub!
  • drpongrac23: Hvala svima!
  • ping: Sretan rođendan
  • dpasaric: Sretan ti! :)
  • zoranowsky: Sretan ročkas!
  • Yonkis: Sretno ti rođendanovo!
  • smayoo: Sretan ti rođendan! :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.11 Seconds

Provided by iJoomla SEO