Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


25.07.2022 | 17:34
Djuro genijalac kaže:
kad se sjetim kvalitete izrade lada, UAZ-a i, meni najdražeg, zaporošca.


Jesam li ja nešto sanjao ili je Zaporožac proizvod tvornice ZAZ, po kojoj je i dobio nadimak? Drugo ZAZ čudo tehnike koje se kotrljalo našim cestama negdje početkom devedesetih je bio i Tavria, zar ne?

U svakom slučaju, radi se o Ukrajinskom proizvodu, ne Ruskom. Ili...?
25.07.2022 | 19:16
Iskreno, sad si me zatekao. To su bili auti iz SSSR-a, nisam nikad išao u daljnju raščlambu odakle... Vjerujem ti na riječ
25.07.2022 | 19:20
jura22 kaže:
Nema veze stajanje. Pucali iz haubica koje je koristio Wehrmacht. Bitno je odrzavanje.


Pa ako samo stoje godinama pod nebom izložene svim vremenskim nepogodama onda je to jako bitno. To bi moglo i pojasniti onaj komentar iz presreta razgovora koji sam objavio neki dan da rusko topništvo fulava stotine pa i više metara tj. da ne može ništa pogoditi
25.07.2022 | 20:26
I mislis da je do alata a ne do radnika?
S haubicama se moze na vise nacina nisaniti. Sami nisan ti niti ne treba a onda trebas imati boljeg nisanitelja. Nisam ti treba za upariti haubice a ne i za gadjanje.
25.07.2022 | 21:15
Mislim, tj. ZNAM, da se istrošenost cijevi mora uzimati u obzir kod pucanja. Što je cijev više istrošena, veći je gubitak tlaka, tj. manja izlazna brzina zrna pa to onda značajno utječe na domet. Ako je cijev korodirana, onda je ona iznutra hrapavija tj. imaš nepravilne promjene u njenom unutarnjem promjeru. To oduzima dodatno brzinu zrnu. Drugi dio problema je, ako je riječ o cijevi sa žlijebovima da su oni također nepravilni pa je onda pitanje koliku rotaciju je zrno dobilo do izlaska iz cijevi, a ta rotacija daje stabilnost zrnu u letu -> opet pati preciznost.
I jasno, dolazimo do posade, tablica gađanja, korekcije koju trebaju odraditi i sve ostalo. Svaki je alat onoliko dobar koliko je stručan onaj tko ga koristi, tu nema spora. Samo velim da je alat koji su ti neutrenirani i neškolovani nesretnici dobili u ruke u startu loš.
NIšan kod dalekometne artiljerije ne postoji na klasični način, već imaš elevaciju (nagib cijevi) i azimut (smjer u kojem je ona okrenuta). Kod haubica još imaš varijablu u vidu pogonskih punjenja u pamučnim vrećama koje možeš kod nekih tipova dodavati ili oduzimati (jedna za relativno mali domet, dvije za dalji).
25.07.2022 | 23:18
Nisam siguran da Rusi skladište to oružje po najboljim standardima. Mogli bi oni to i malo bolje:

www.reddit.com/gallery/vzlroh?utm_source...m_content=t1_ihizzxb

Često svi spominju kako im stvari nisu na paletama i kako troše više vremena na utovar / istovar.

Ok, to sam znao, ali moram priznati da ovako nešto nisam očekivao:

26.07.2022 | 09:31
@Djuro genijalac, nisam govorio o neodrzavanju.
Ako oruzje stoji konzervirano i nakon 20 godina ga se pripremi, nema tu sto biti lose.
Cijev haubice je uzljebljena. Na projektilu je bakreni prsten koji dihta. To je sve toliko kovacki napravljeno da je cudo da radi.
Inace, vrece s batutom samo oduzimas.

Prije ce biti da su neobuceni nego da im orudja nisu ispravna.
26.07.2022 | 11:38
jura22 kaže:
Cijev haubice je uzljebljena.


Ne nužno. Neke imaju glatke cijevi. I tenk od M72 nadalje, mislim, ima glatku cijev.

jura22 kaže:
Prije ce biti da su neobuceni nego da im orudja nisu ispravna.

Sasvim sigurno je to ekipa koju su doslovce pohvatali po selima i cestama Donbasa, Luhanska, a onda i po zaostalim regijama RF koja nije prošla neku smislenu obuku. Ali, kao i sa svim ostalim kod Rusa, siguran sam da to ni u startu nije (bilo) precizno kao zapadna tehnika.
I "ako je dobro konzervirana". Pogledaj onu snimku Google mapsa: vidiš ti IJEDNU kapicu na otvoru cijevi? Aj ju ne vidim, ali priznajem, da je slika na tom povećanju zrnata. Zato sam i ostavio onu opasku o kontrastnim bojama: kod NATO-a (SAD) je svaki poklopac sonde, upaljača, čep motora, cijevi neke jarke boje da svi odmah uoče da je on tamo (da se ne bi slučajno dogodilo da s tom zaštitom ode tehnika u akciju). Doista ne znam koriste li Rusi isti sistem (on ima jako puno smisla), ali ako koriste (načelno), onda na ovoj slici niti JEDNA cijev nije zatvorena pri svojem otvoru i onda ova opaska u konzervaciji tijekom 30 godišnjeg+ skladištenja jako dolazi u pitanje, kaj ne?
Ako se nastavim na onaj od prijašnjih postova o tenkovima (4 stignu i onda od ta 4 se sklapa jedan koji također nije POTPUNO kompletan/ispravan), ne vidim logičku pretpostavku za tvrdnju da su haubice/topovi u boljem stanju ili bolje uskladišteni.
26.07.2022 | 14:02
Topovi u principu imaju glatke cijevi, haubice imaju uzljebljene.
Realno kod haubice najkompliciraniji je nisan koji ti ne treba ako ne gadjas direktno (haubica moze gadjati kao i top, ali top ne moze kao haubica).
Udarna igla je velika tako da se niti ona ne moze iskriviti. Najgore sto se moze desiti je da se guma zapali.
27.07.2022 | 10:29
Tko je volio Feral Tribune, možda bi mu ovaj razgovor bio OK za poslušati.
Ako ne, a onda barem zadnji dio koji je označen i na klipu gdje Dežulović Galebu prepričava što je rekao mladom paru iz Ukrajine kada su ga u Splitu pitali za mišljenje o ratu u njihovoj zemlji.

Dao im je zanimljivu prognozu, taj dio počinje na sat i 55 minuta te traje oko desetak minuta, ne više.
27.07.2022 | 12:35
Djuro genijalac kaže:


I tenk od M72 nadalje, mislim, ima glatku cijev.


Od T-62 imaju glatku cijev. Top od 115mm u T-62 je bio prvi koji je imao glatku cijev i mogao pucati APDSFS municiju. Danas su svi na tome, čak će i nova generacija britanskih topova biti glatka. Oni su dugo radili užljebljene topove za tenkove jer nisu koristili APDSFS municiju kao glavno protutenkovsko oružje, već HESH.
27.07.2022 | 16:59
Jutros su Ukrajinci izgleda potpuno onesposobili most kod Hersona, sad Rusi užurbano prevoze opremu i ljude avionima i helikopterima. Bilo bi fora da im sad Ukrajina uvali Neretvu i kad se ovi koncentriraju s ove strane rijeke napadnu na nekom skroz drugom mjestu
27.07.2022 | 17:36
Zanimljiv govor prije 6 godina. Nekima se ipak možda otvore oči !
m.facebook.com/story.php?story_fbid=5352...p;id=100001368213019
Objašnjenje:
Govor George Fridemana prije 6 godina na Chicago Council on global affairs, praktički sve iz njegovih usta bez dlake na jeziku potvrđuje ono što se mota po "consiracy" sajtovima o planovima uništenja Rusije preko Ukrajine, o stoljetnom strahu elite zbog suradnje Njemačke i Rusije.
27.07.2022 | 18:19
IgorD kaže:
Jutros su Ukrajinci izgleda potpuno onesposobili most kod Hersona, sad Rusi užurbano prevoze opremu i ljude avionima i helikopterima. Bilo bi fora da im sad Ukrajina uvali Neretvu i kad se ovi koncentriraju s ove strane rijeke napadnu na nekom skroz drugom mjestu


Zanimljivo razmisljanje i bila bi fora, ali tesko je to izvesti danas. Ne mozes to tek tako sakriti modernim metodama osmatranja, a previse ruskih pobornika salje Rusima podatke o kretanju svih formacija.

Most je trebao ostati kao way out, da se Rusi imaju gdje povuci iz Khersona ali sada vise to nije opcija. Ili ce se boriti do zadnjeg ili ce pobjeci prije nego borbe i pocnu.

Malo mi cudno da se tako bitna vojna ofanziva najavljuje preko socijalnih mreza, kao da je utakmica Lige sampiona

U cudnim vremenima zivimo...
27.07.2022 | 21:34
IgorD kaže:
Jutros su Ukrajinci izgleda potpuno onesposobili most kod Hersona, sad Rusi užurbano prevoze opremu i ljude avionima i helikopterima. Bilo bi fora da im sad Ukrajina uvali Neretvu i kad se ovi koncentriraju s ove strane rijeke napadnu na nekom skroz drugom mjestu


Teško Neretva, Dnjepar je tu širok cca 350 metara..!
27.07.2022 | 21:35
drlovric kaže:
ce pobjeci prije nego borbe i pocnu.

Malo mi cudno da se tako bitna vojna ofanziva najavljuje preko socijalnih mreza, kao da je utakmica Lige sampiona


Mislim da je to dio psihološkog rata: Dolazimo i ne možete nas zaustaviti. Bjež'te dok možete...!
27.07.2022 | 22:36
Djuro, Rusi kažu da su uništili 4 HIMARS-a od njih navodno 6. Što kaže Ukrajina, lažu li Rusi?
27.07.2022 | 22:43
Telegram je pun fotki, ali i video snimaka kako se skupo plaćeno zapadno oružje u Ukrajini preprodaje najboljem ponuđaču! Kupuju Rusi, razni teroristi, a navodno najviše Albanci, njihova mafija je i snimljena s kombijem punim svega. Darkweb je pun oglasa, ali pustimo pješačko automatsko oružje, to je često "kao burek", ali zato posebno izdvajam ovo kao vrlo ozbiljnu i opasnu stvar:

Javelin ATGM za 30.000 $.

Javelin.jpg


S ovim skinete bilo koji civilni avion, helikopter, vjerojatno možete potopiti i malo veći brod ako je pogodak na pravo mjesto. U komentarima se predlaže da je Javelin sjajan za napad u metrou gdje bi se njime mogao uništiti veći dio dolazeće kompozicije...

Izgleda da sve te priče o ekstremnoj korupciji tamo nisu bez osnova, niti je to "tek par izuzetaka".
28.07.2022 | 06:28
dpasaric kaže:
pustimo pješačko automatsko oružje, to je često "kao burek"


Zar po 18 kn?

Izgleda da sve te priče o ekstremnoj korupciji tamo nisu bez osnova, niti je to "tek par izuzetaka".


Naravno da nisu. Što se sad ti tome čudiš? Pa što se ovdje kod nas događalo za vrijeme Domovinskog rata? Australska emigracija, ljudi su davali svoje životne ušteđevine, poslan je tovar oružja brodom za Hrvatsku, gotovo ništa od prve pošiljke nije stiglo do branitelja na frontu, i to u vrijeme kad je Hrvatska bila na najtanjim mjestima doslovce u stotinama metara mjerena. Drugu pošiljku su poslali s pratnjom svog čovjeka, osobno sam ga upoznao, noćio je kod nas tjedan dana cca, imao je zadatak osobno obilaziti položaje ZNG, dijeliti puške u ruke, jednu po jednu i pisati točno imenom i prezimenom kome je koju pušku dao, i koliko municije.

To što zemlja krvari, što su ljudi u izbjeglištvu, gradovi porušeni, kuće zapaljene... uvijek i svugdje postoje ljudi kojima se fućka za to, brinu jedino za vlastiti profit.
28.07.2022 | 08:15
dpasaric kaže:
Djuro, Rusi kažu da su uništili 4 HIMARS-a od njih navodno 6. Što kaže Ukrajina, lažu li Rusi?


Ukrajina je POUZDANO dobila 12 kamiona i još 4 je u dolasku. Dakle, laž je u startu, ako kažu od 6. Dosad ni jedan izvor nije potvrdio gubitak ijednog HIMARS sustava. Oni voze, jure, stanu, ispale rakete i opet nestanu. Njih bi, IMHO, moglo srediti samo RZ udarom iz zraka kad ga zamijete kako juri, ali rekli smo da je RRZ mlohava ćuna koje se ne usudi letjeti iznad teritorija koji je pod kontrolom Ukrajine (a HIMARS sustav može biti u njegovoj dubini dobrih 50+ km)
28.07.2022 | 08:15
Djuro genijalac kaže:
IgorD kaže:
Jutros su Ukrajinci izgleda potpuno onesposobili most kod Hersona, sad Rusi užurbano prevoze opremu i ljude avionima i helikopterima. Bilo bi fora da im sad Ukrajina uvali Neretvu i kad se ovi koncentriraju s ove strane rijeke napadnu na nekom skroz drugom mjestu


Teško Neretva, Dnjepar je tu širok cca 350 metara..!


Uvaliti Neretvu kao fintu s mostom na rijeci a ne doslovno slijed događaja.
28.07.2022 | 08:19
drlovric kaže:
Most je trebao ostati kao way out, da se Rusi imaju gdje povuci iz Khersona


Most još stoji, ali po njemu nije moguće prometovati vozilima. Pješaštvo se može izvući preko njega, logistička potpora snagama preko njega nije moguća (osim pješice). I opet su ga dobro izrokali, ali ciljano. Relativno lako će ga biti popraviti da ga mogu oni nastaviti koristiti (slično kako je bilo i s Paškim mostom).

Tu je snimka stanja, koga zanima:

twitter.com/Militarylandnet/status/15521...SmqCIDH_dl0Ga_V4cDOw
28.07.2022 | 08:20
dpasaric kaže:
... lažu li Rusi?


Uvijek.
28.07.2022 | 10:16
IgorD kaže:
dpasaric kaže:
... lažu li Rusi?


Uvijek.


Ne vise od Amerikanaca.
28.07.2022 | 10:35
jura22 kaže:
IgorD kaže:
dpasaric kaže:
... lažu li Rusi?


Uvijek.


Ne vise od Amerikanaca.


Mislim da je to jasno svakom tko ne vidi a ne čuje.
28.07.2022 | 12:34
Da parafraziram. Rusi lažu, a Amerikanci ne lažu, nego samo povremeno ne govore istinu, a to je puno pristojnije.
28.07.2022 | 12:59
@ smayoo, rođeni si diplomat !(Nisam htio reći političar)
28.07.2022 | 13:59
Unisten Himars lanser ne znaci puno. Njegova takticka uporaba je vise ogranicena brojem raketa koje imaju na raspolaganju nego brojem lansera.

Tako da 8 ili 12 Himarsa nije neka velika razlika, ukoliko imas dovoljno raketa da nahranis aktivne jedinice.

Njega najobicnijom ceradom mozes maskirati da ga iz zraka ne mozes prepoznati, tako da mi je malo vjerojatno da su im polupali 4 komada...
28.07.2022 | 16:52
Srpski snajperist koji vec godinama ratuje u Donbas. Ne smije da se vrati u Srbiju radi kaznenog progona. Lik je poprilicno objektivan u svojim reportazama.

UKRATKO:

Mi napadamo, prvo bijemo artiljerijom.

Branimo se na nacin da Ukrajinci se pojave na nekim tockama, pa ih poklopimo artiljerijom.

Artiljerija pucala cijelu noc. Artiljerija gadjala ovo. Grad gadjao ono. Uragan pucao tamo.

Sve se manje vise svodi na topnistvo, ali eto imaju rezultate na terenu...

Cak niti snajperisti vise ne pucaju vec su im dali zadacu da navode SAD VEC POGADJATE artiljeriju.

Zanimljivo da ne mogu da nadograde software za dronove na teritoriju Donbasa. Blokirani su. Moraju ih nositi u Rusiju ili na teritorij Ukrajine Odes neprijatelju u pozadinu, da nadogradis drone, pa se vratis

28.07.2022 | 19:23
Zanimljivo je da Ukrajina procjenjuje da je Rusija dosad potrošila oko 60 posto navođenih raketa koje je imala na lageru. Ovoj bi procjeni čak i (po)vjerovao. Zašto? Iz nekoliko razloga.
Prvi: radi se mahom o ostavštini SSSR-a čiji je dio bila i Ukrajina. Vjerujem da vrlo dobro znaju koliko je toga bilo proizvedeno, tj. koliko toga je bilo na stanju.
Drugi: Jako dobro znaju koliko toga je ispucano prema njima, jer ih prate, koliko mogu ometaju i ruše. I opet, vraćamo se na točku 1. da imaju podatke o inicijalnom brojnom stanju.
Treće: izuzetnod dobro poznaju doktrinu armije SSSR-a (bili su njen dio) pa znaju koje su taktičke pretpostavke za korištenje kojeg tipa oružja, vojska RF slijepo se drži uzanca SSSR-a.

Kad se to sve skupi i zbroji, onda je zapravo ruski medvjed puno mršaviji i slabiji nego na prvi pogled izgleda. Da se razumijemo, niti druga strana nema neograničene resurse. Već je bilo napisa o tome koliko su zapadna skladišta javelina i ostalih oružja ispražnjena dostavom pomoći Ukrajini, ali zapad ima mogućnosti da proizvodnjom nadomjesti barem dio utroška. Rusija tu baš nema nekih velikih manevarskih sposobnosti (vraćamo se na one istine da oni ništa ne proizvode osim nafte, plina i osnovnih ruda).
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 8 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, zeljacveseljac, Anonimci (644)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.50 Seconds

Provided by iJoomla SEO