Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


25.12.2022 | 14:30
Da, čitao sam biografiju Katarine Velike i zanimljivo je da su ta "sela" bila konstruirana kad joj je pokazivao ljepote Krima. Mislim da su ga relativno friško bili uzeli Turcima pa je krenula obnova, dakle obnova.
25.12.2022 | 14:33
smayoo kaže:
Sorry na upadici, htio sam samo ispraviti - ne radi se o nekoj državnoj odluci, nego o odluci crkve kojoj pripada značajan dio vjernika u Ukrajini (izvori su neusklađeni i nejasni u pogledu točnih postotaka, ali nije ni bitno ovdje za priču).


Ma sve je ok, nisam ni mislio da je to državna odluka, jer je Ukrajinska crkva autokefalna, nego sam to napomenuo suma sumarum, ali nisam naglasio samostalnost crkvene odluke oko toga. Sve pet...

smayoo kaže:
A što ako oni koji vode tu vojsku smatraju da vojnik nije dobar dok ima i zadnju trunku samopoštovanja? :dry


Pošteno, u pravu si. To je osnovno načelo depersonalizacije. Ali onda imaš učinak kakvom cijeli svijet svjedoči..
25.12.2022 | 16:09
Ender kaže:
"smrt jednog covek je tragedija, smrt milion ljudi je statistika" - tovaris JVDz - Staljin je navodno ovo rekao.
a tovaris VVP je produkt starog KGB-a, i kao takav moze da se igra brojkama, i dobro je pitanje do kada ce ga ruski narod trpeti. BTW, masa rusa bezi iz Rusije da izbegnu mobilizaciju, procenjuje se da ih u Beogradu ima 150.000+.


Kad sam ovo pročitao, mislio sam si kako su se ti Rusi baš "usrećili" dolaskom u Srbiju. Ako mali Hitl... khm... Vučić krene u rat s Kosovom, ne bih se čudio da iskoristi dio tih Rusa za svoje ratne akcije.
No, sad sam vidio vijest da su ti Rusi u Beogradu organizirali prosvjed protiv Putina i rata u Ukrajini... Aco je sigurno presretan
25.12.2022 | 19:30
Evo, kako novinari vole reći, "brutalne istine" o američkoj politici i namjerama iz njihovih vlasitih ustiju. To je "modus operandi" koji provode, ne od jučer, desetljećima, samo je to oduvijek bilo nešto "tamo daleko", a sada je dovedeno nama pred vrata, u Europu. A opet, znam da će netko reći da smo mi to već zapravo iskusili - kroz rat koji smo prošli u raspadu Jugoslavije, što je isto jedan od mogućih scenarija. Ukratko: američki analitičar kaže da će sudbinu Ukrajine odlučiti Njemačka i kojem scenariju će se oni prikloniti.



Toliko o časnim namjerama, u pozadini je opet samo grabež i želja za kontrolom. Da se ovako otvoreno, bez rukavica, komunicira o globalnoj politici prema širokim masama, bilo bi daleko manje onih koji tome pružaju podršku.
26.12.2022 | 09:04
Rekao bih da je Ukrajina odgovorila na onaj divljački napad na Badnjak po Hersonu (Mahala U Sarajevu mi prva pada na pamet kao deja vu).
Dolaze brojne, iako nepotvrđene vijesti o još jednom napadu na zračnu bazu Engels. Podsjećam, radi se o bazi koja je u dubini ruskog teritorija i koja je u sastavu strateškog krila RRZ-a.

Fk3Kb5SWQAAPf5o.jpeg


t.me/milinfolive/94809
t.me/milinfolive/94811

Tu se mogu vidjeti snimke nadzornih kamera. Neka od svjedočanstava ističu da je eksplozija bila slabija nego ona početkom prosinca kad je već jednom izvršen udar na ovu bazu. Ukrajina navodi da je u potpunosti uništen Tu-95 Bear u toj bazi. Ako je istina, neće donijeti pobjedu u ratu AFU, ali je dodatno utrljavanje soli na ranu sramote RRZ-a i kompletne PZO. Ova slika bi mogla biti potvrda toga, jer nešto veliko gori:

Fk3zxTzWIAAFYdy.jpeg


EDIT: prve reakcije ruskih poznavatelja su stigle i postavljaju se neka jako dobra i neugodna pitanja za rusku PZO.


Fk46DGpWQAAqYXo.jpeg


Fk46DGmWIAARfe1.jpeg



Uz to, kruže vijesti da se skoro može očekivati 'još dobrih vijesti' iz okolice Kremine u Lugansku. Iako još nije službeno potvrđeno, čini se da su AFU probile rusku liniju obrane i došle do naselja.

Fk29mVCXkAATULF.jpeg


Oko Bahmuta je i dalje status quo. Ruske snage (Wagner) šalju val za valom osuđenika koji ginu kao muhe. Prije cca 2-3 tjedna su iskoristili rotaciju snaga AFU i napredovali prema Bahmutu što je predstavljeno kao velika pobjeda. Što se dogodilo nakon toga? AFU su u kontranapadu opet odbacile okupacijske snage na početne položaje. I to se tako, kao sa jo-jom, događa mjesecima.
Povremeno se pojave snimke gubitaka koji su sa ruske strane strahoviti.

Fk4aIkYXEAANSZw.jpeg


Samo na ovom jednom mjestu se vidi 17 mrtvih napadača. Sad to ekstrapolirajte na malo veće područje i dobivate dojam o razmjerima gubitaka napadača. A sve potpuno besmisleno (iz vojne perspektive).
No, kad sagledate unutarnje borbe u Rusiji, onda sve dobiva puni smisao. Prizogin se želi nametnuti kao vodeća snaga i pokazati Šojguu kako 'prava' vojska izgleda i bori se i sposobna je probiti ukrajinsku obranu. Za to ima na raspolaganju osuđenike koje uzima iz zatvora po nahođenju i šalje kao topovsku hranu. Šojgu je toga svjestan pa ga pušta da tu krvari i, usputno, prazni zatvore i eliminira osuđenike kako bi mu oslabio utjecaj u društvu. Sve skupa, potpuno ludilo kojem se Ukrajina sasvim slučajno našla na putu.
26.12.2022 | 16:06
Nakon trosatne kave s bankarskim analitičarom za strateške investicije iz Ženeve dolazim nešto pametniji, ali nažalost nemam nikakve dobre vijesti za vas koji vjeruju u pobjedu Ukrajine. No, svoja predviđanja smo dali ovdje na forumu, pa sada pratimo dalje čija će prognoza biti najbliža stvarnosti.
26.12.2022 | 18:25
@Davor:

Da bi uopce mogli davati bilo kakve realne prognoze o ishodu ovog rata, trebali bismo prvo definirati sto predstavlja pobjeda?

Ako bi ovaj rat sad ovog trenutka stao, Ukrajina je pobjednik.

Pobjednik su jer:

1. Nisu izgubili drzavu za 3 dana kako su Rusi planirali, a cijeli svijet je ocekivao slican scenarij.

2. Pobjednik su jer im nisu ubili predsjednika i srusili vladu u prvim satima rata.

3. Formirali su i obucili respektabilnu armiju sposobnu za velike stvari. Imaju vise oruzja i tehnike nego prije pocetka rata, sto kod Rusa nikako nije slucaj. Imaju i gubitke ali drzava od 44 miliona ljudi to moze podnijeti.

4. Mogu gadjati vojne ciljeve duboko u ruskoj teritoriji. Mogu ostetiti unistiti most na Krimu, Putinovu perjanicu. Ranije to nisu mogli. Tehnicki mogu gadjati i civile u centru Moskve, ako to zele. Mogu potopiti bilo koji ruski brod u Crnom moru.

5. Putin je ucinio da se vecina Ukrajinaca ujedini u borbi protiv tog zla, iako je i sama Ukrajina duboko podijeljena zemlja.

6. Jako veliki dio planete pomaze Ukrajini i na njihovoj su strani. Ukrajina je u ratu a izvozi i proizvodi psenicu. Dok Rusija istu psenicu mora krasti iz ukrajinskih silosa.

7. Isplivalo je sve lose u ruskoj armiji. Ovo je jedan od najdokumentovanijih ratova od kako postojimo. Sve sto je lose u ruskoj armiji, svi su vidjeli. Nema te propagande koja moze Rusiji vratiti nekadasnji ugled svjetske super sile. Jednostavno je previse mitova i bajki razotkriveno

8. Ruskom oruzju je rapidno pala cijena i potraznja na svjetskom trzistu. Sa energentima se jos koprcaju i jedino od toga ce i moci zivotariti nakon sto se ova vojna blamaza zavrsi.

Ja sam odmah na pocetku rata, u ovom postu negdje, prognozirao da ce Rusima ostati Krim i da ce Donbas imati odredjenu autonomiju u sklopu Ukrajine. Sve ostalo ce izgubiti. Danas, 300 dana kasnije izgubili su Kharkiv i Kherson. Donbas jos zauzeli nisu. Ukrajinska vojska je niti 5km od centra Donjecka, dok tisuce vojnika ginu za nebitni Bakhmut.

Mape se lagano stimaju, da politicari i pregovaraci mogu nastupiti, kao i pri kraju rata u Bosni. Hrvatska vojska napreduje, Srbi u bjezaniji ali nemojte dalje od Banja Luke, ona mora ostati srpski grad po svim mirovnim sporazumima.

Tako i ovdje, ukrajinska armija ne nastupa duboko u Donbas. Gine se mjesecima oko sela zvano Piski ali nije problem da se cijeli gradovi uzmu tek tako, maltene bez ikakvog veceg otpora Cak i da se Rusi sami povuku iz Khersona. Evo izvolite
26.12.2022 | 19:34
Ha, vidim počelo se lagano relativizirati što je zapravo pobjeda?

Mislim da možemo vrlo jasno definirati što bi bila "pobjeda", a to je vraćanje ukrajinskog suvereniteta i kontrole teritorija na stanje prije ruske invazije.

Moje Starcraftovsko predviđanje since-day-one je da se to neće dogoditi, Rusija će dobiti sve što je proglasila svojim pokrajnama. Ostaje samo pitanje koliko dugo će nakon toga tinjati to žarište, a to ovisi o tome koliko će zagustiti njemačkoj industriji i do kojih granica će sezati pohlepa lobija koji se hrani prodajom oružja za taj rat.
26.12.2022 | 20:35
Čini mi se da možemo ustvrditi da je ruski pritisak na Bahmut balon koji se ispuhao. Mjeseci napada su ostavili danak i ruske snage više nemaju snage za napade koje su poduzimale mjesecima.
A da svaka vreća ima dno, pokazuje nedostatak streljiva s kojim se sad suočavaju ruske snage, navikle na nepregledna brda za bezglavo trošenje.

Ruski izvor s telegrama opisuje situaciju u kojoj su se našli: t.me/dva_majors/7233

Fk5vqQpX0AAE7k7.png


Fk5vqgvXkAEcY0T.png


Ovdje je bitno napomenuti da Sjeverna Koreja već neko vrijeme proizvodi i izvozi artiljerijsko streljivo u Rusiju. No, ono što je zanimljivo je, da se zbog hitnosti narudžbe malo krati proizvodni proces i zrna nisu zaštićena od vlage tj. napravljena za dugoročno skladištenje. Kako je ovo doba godine u kojem je vlaga izuzetno velika, i to bi moglo objasniti veliki postotak neispravnih zrna koje spominje kanala Dva majora (gore link).

Prodor AFU u smjeru Kreminne više nije glasina, nego činjenica koju posredno potvrđuju ovi podaci: zapovjedništvo ruskih snaga se preselilo iz Kreminne u Rubižnje. Osim toga, sad dolaze vijesti o bezočnom pljačkanju ruskih snaga što je obrazac kojem smo svjedočili dosad neposredno pred povlačenje ruskih snaga. Potez Kreminna-Svatovi je izuzetno bitan jer je to (gotovo) jedini preostali logistički pravac za snage RF dalje na jug i zapad.

Rusko zapovjedništvo je opet suočeno s nekoliko razvoja situacije od kojih mora birati između loših i još gorih. Naime, prodor AFU iz smjera Zaporižja prema jugu se čini najlogičniji i za njih najopasniji, jer bi presjekao ruske snage na pola i defacto označio predaju Krima. Zato snage RF kao lude utvrđuju položaje na tom smjeru u okolici Tokmaka i Melitopolja. No, kao i dosad, nedostaje im ljudi. Ne samo obučenih i opremljenih, nego ljudi uopće. Da bi ih tamo doveli, moraju oslabiti druge položaje. I onda u igru ulaze Wagneri, Čečeni, DPNR, LPNR i slične postrojbe koje nevoljko surađuju (ako uopće), koordinacija na terenu je nikakva itd...
26.12.2022 | 20:57
Sada kada demoralizirani Rusi uz sve probleme i nesposobnost imaju i vlažne metke, a svakodnevno ostaju bez streljiva, možeš li dati neku konkretniju progonozu kada će Ukrajina vratiti svoje teritorije? Hoće li to biti idući mjesec ili je to previše optimistično?
26.12.2022 | 21:00
Čim prije tim bolje. Kasnije, oni koji žele, nek se na granici osobno dođu šamarat/pikat/ubijat narednih 100 godina
26.12.2022 | 23:50
dpasaric kaže:
Ha, vidim počelo se lagano relativizirati što je zapravo pobjeda?


Pogresno. Ne revitaliziram ja nista. Htio sam da cujem sta ti smatras pod pobjedu. U Bosni recimo svi slave da su pobijedili, a realno svi su popusili da se desetljecima nakon rata nismo oporavili.

Ti smatras da ce se ovaj rat zavrsiti na nacin da ce Ukrajina pristati da se 4 oblasti (Dombas, Harkiv i Khersonska) odvoje od Ukrajine i spoje Ruskoj federaciji?

Ja tvrdim da se to nece desiti nikada. Jedino Donbas moze dobiti neki specijalni status (mozda distrikta sa specijalnim statusom u sklopu Ukrajine).

Kad si vec tako siguran u svoj stav, evo ja ti predlazem da se kladimo. Cijeli forum imamo za svjedoke. Uzet cemo po 500-1000e (ili ti odluci cifru) i poslat cemo ih Smayoo na racun.

Sacekamo kraj rata u Ukrajini (kad god to bilo) i da vidimo kako su se stvari odvile. Ako se te 4 oblasti pridruze Rusiji, Ukrajina to potpise i povuce svoju vojsku, neka ti Smayoo pusti pare.

Jel zelis?

P.S. Nudim ti identicnu okladu i za nuklearno oruzje. Ako opale i najmanju takticku nuklearku (nebitno koje snage), opet lagano mozes zaraditi pare. Sve sto trebas raditi je citati ruske portale i graditi na taj nacin svoju intuiciju
27.12.2022 | 00:09
drlovric kaže:
...


Nema potrebe opterećivati Smayooa vašim budalaštinama. On već ima dovoljno muke s moderiranjem foruma. Možete pare slobodno meni uplatiti na čuvanje.
27.12.2022 | 00:22
drlovric kaže:
dpasaric kaže:
Ha, vidim počelo se lagano relativizirati što je zapravo pobjeda?


Pogresno. Ne revitaliziram ja nista. Htio sam da cujem sta ti smatras pod pobjedu. U Bosni recimo svi slave da su pobijedili, a realno svi su popusili da se desetljecima nakon rata nismo oporavili.

Ti smatras da ce se ovaj rat zavrsiti na nacin da ce Ukrajina pristati da se 4 oblasti (Dombas, Harkiv i Khersonska) odvoje od Ukrajine i spoje Ruskoj federaciji?

Ja tvrdim da se to nece desiti nikada. Jedino Donbas moze dobiti neki specijalni status (mozda distrikta sa specijalnim statusom u sklopu Ukrajine).

Kad si vec tako siguran u svoj stav, evo ja ti predlazem da se kladimo. Cijeli forum imamo za svjedoke. Uzet cemo po 500-1000e (ili ti odluci cifru) i poslat cemo ih Smayoo na racun.

Sacekamo kraj rata u Ukrajini (kad god to bilo) i da vidimo kako su se stvari odvile. Ako se te 4 oblasti pridruze Rusiji, Ukrajina to potpise i povuce svoju vojsku, neka ti Smayoo pusti pare.

Jel zelis?

P.S. Nudim ti identicnu okladu i za nuklearno oruzje. Ako opale i najmanju takticku nuklearku (nebitno koje snage), opet lagano mozes zaraditi pare. Sve sto trebas raditi je citati ruske portale i graditi na taj nacin svoju intuiciju


Drago mi je da ne relativiziraš nego tek ispituješ što se točno misli pod "pobjedom".

Jesam za okladu, ali kako nemam neku rezervu novca koju imam luksuz izgubiti, a i nisam tip da mi je do tuđeg novca, predlažem da to bude nešto simbolično, npr. velika Riki čokolada s rižom, kutija Kraševog čokoladnog bananka ili nešto slično fino. A može biti i samo obećanje da će onaj tko izgubi ovdje na forumu napisati:

"Ovo pišem bez sarkazma i priznajem da sam bio glup i zatucan i nasjeo na propagandu krivih medija i raznih kvazi-stručnjaka. Sve u što sam vjerovao pokazalo se netočno i ispričavam se svima koje sam pokušao uvjeriti u moje, sada je jasno dokazano, krive hipoteze."

Samo ne drži ti vodu to da nema datuma, datum moram biti jasan, evo može na današnji dan 2023. godine. A pobjeda je to da Ukrajina vrati pod svoju kontrolu sav teritoriji koji je imala prije ruske invazije 24. veljače ove godine.

Godinu dana je super-velikodušan rok za to s obzirom na to koliko su Rusi nesposobni, loše naoružani i bez streljiva.
27.12.2022 | 07:49
dpasaric kaže:
Samo ne drži ti vodu to da nema datuma, datum moram biti jasan, evo može na današnji dan 2023. godine. A pobjeda je to da Ukrajina vrati pod svoju kontrolu sav teritoriji koji je imala prije ruske invazije 24. veljače ove godine.

Godinu dana je super-velikodušan rok za to s obzirom na to koliko su Rusi nesposobni, loše naoružani i bez streljiva.


Davore, čemu ovaj sarkazam? Pa ovdje se radi o agresiji na suverenu državu u kojoj svakodnevno ginu ljudi kojima je jedini krimen što se osjećaju Ukrajincima, a Rusija to ne priznaje kao ravnopravnu naciju. Dakle, u pitanju je rat u koji se VVP upitio temeljem katastrofalno krivih procjena i zamagljenog poimanja stvarnosti.
Lovrić ti je lijepo napisao što je BIO PLAN, a što se od toga materijaliziralo. Dakle, Rusija nije uspjela u svojem naumu. Jedini plan koji su izvršili do kraja kako je bilo zamišljeno bila je okupacija Krima 2014. Da je ostalo na tome, vjerojatno bi im Krim i ostao, ali nije bilo dovoljno.
I sad tražiš datum do kojeg Ukrajina mora osloboditi svoj teritorij, da bi ti mogao reći da je netko bio u pravu ili, ako se to ne dogodi, ti si bio u pravu?! Pa otkud nam datum? Evo, AFU kažu da će možda krenuti u ofanzivu ovu zimu, a možda na proljeće. Pa nije ovo nogomenta uktamica u kojoj sudac svira kraj i onda je gotovo.
Evo, što kaže tvoj Starcraft na DOSADAŠNJI nastup vojske RF (sa svim svojim pridruženim postrojbama)? Je li to onako, baš vojnički? Odrađeno je sve po planu? Vojska zna što čini, ustrojena je vrhunski, za primjer drugima? Oprema je na mjestu, sve je baš kao u Starcraftu?
Meteorolozi ne mogu sa 100%-nom sigurnošću predvidjeti vrijeme 3 tjedna unaprijed, a ti od nas tražiš datum do kojeg će Ukrajina osloboditi sav svoj teritorij. Evo, sjećamo li se još Zmijskog otoka? Što si mislio, kad će ga Ukrajina osloboditi BEZ ratne mornarice, a s druge strane Crnomorska flota s Moskvom kao zastavnim brodom. Pa tko je danas na Zmijskom otoku? Gdje je Moskva?
I najdulji put počinje prvim korakom. Do kraja je još puno koraka, ali mislim da je neporecivo da staza kojom se sad korača nije ona koju su Rusi ucrtali na svoje karte...
27.12.2022 | 08:29
Reći ću ti odakle sarkazam - sarkazam je tu jer vjerujem da se situacija u raspravi ovdje ne sagledava objektivno; podcjenjuje se neprijatelj, ogromna zemlja prepuna sirovina i prva nuklearna sila po broju oružja za masovno uništenje, njene mane se uveličavaju, a njene prednosti smanjuju ili ignoriraju.

Istovremeno, stanje na terenu, već 10 mjeseci ne ide nimalo u prilog Ukrajini i tome da će to više ikada biti ista zemlja. Ako si poslušao komentar onog američkog geostratega koji sam zadnje ostavio ovdje, jasno je da je pitanje trena kada će i Amerika morati popustiti u toj priči i prepustiti EU da se bavi s problemom koji su oni zapalili, a EU je pak razjedinjena i preslaba za ikakav otvoren sukob s Rusijom. I zato će Ukrajina biti žrtvovana.

Meni je lijepo čitati tvoje pravedničke komentare i uljuljanost u nekakvu navodnu međunarodnu pravdu i idealiziranje zapadne demokracije, ali to nije globalna stvarnost. Svijet se vodi kao huliganski kvart pun bandi s par velikiih mafijaša, a ne kao ikakav pravedan sustav koji netko može kontrolirati. Volio bih da je to tako kako ti vidiš, ali bojim se da nije.
27.12.2022 | 10:38
Nitko ju ne podcjenjuje. Svi ovdje ističemo očito: da je Rusija, da je onako kako bi po svim podacima koji su bili u upotrebi godinama, a koji se sad pokazuju LAŽNIMA, odavna trebala to riješiti, ali evo nije. Potom imaš i primjere Vijetnama i Afganistana u kojima jači nije pobijedio.
Nego, evo, za tebe mala igrica: nađi 10 razlika, ako možeš na ovim slikama.

Fkk7xvgWAAAjKh-.jpg
  • Daddo
  • Posjetitelj
27.12.2022 | 11:11
Djuro, iz kojeg je to Starcrafta screenshot dolje? Ovo prvo je Indiana Jones…
27.12.2022 | 12:48
Ovo je usporedba propagande i uvid u to koliko danas Rusija prepisuje Goebbelsa...

Nego, evo u cca 3 minute sve bitno lijepo rečeno na temu Ukrajine.

twitter.com/RAG05675074/status/160734814...L9KcRhGZ3kD8GHI91QCw
28.12.2022 | 10:10
Kada mi netko kome je posao visoki financijski konzalting i strateška ulaganja kaže da je Ukrajina "gotova", da je žrtvovana, onda to stavim u kontekst svega onoga što smo mi realisti (vidim, svega nas par na forumu) ovdje pričali početkom godine i sve se poklapa, ne mogu se sjetiti niti jednog krivog predviđanja do sada.

"Cijeli svijet koji podržava Ukrajinu", je nerealan konstrukt kolektivnog Zapada, čiju će cijenu u najvećem dijelu platiti Ukrajina. Nedavna izjava A. Blinkena da je povlačenje iz Afganistana omogućilo logistički poduhvat u Ukrajini, govori, da aktualni sukob ujedno onemogućava USA u strateškom obuzdavanju Kine, koja im predstavlja daleko veću prijetnju. USA zaključane u ukrajinskom sukobu, bez realnih izgleda , da ostvare nekakav dobitak, što će svakako imati posljedice na cijeli niz vazalskih odnosa koje njeguju u svijetu.

A uvijek se treba vratiti i na ono bitno - naftu. Većina nafte se transportira morima. Neka samo jedan tanker "naleti" na minu, pa ćemo vidjeti kako strah diže cijenu nafti. Nakon ekološke katastrofe koja bi uslijedila, dramatično bi narasla i vrijednost osiguravajućih premija.

Nakon uništavanja NS1 i NS2, te krajnje neodgovornog odnosa EU prema terorističkom činu međunarodnih proporcija, Rusi mogu hladno vratiti istom mjerom. Tada će mnogi biti sretni ako uspiju nabaviti naftu za $150/barrel. I tko je tu najranjiviji? Mi u Europi koji nemamo ni sirovine ni naftu...
28.12.2022 | 10:41
A što se točno smatra krajem rata ili kako druga strana tvrdi specijalne operacije?
Po meni jedino rusko priznanje na papiru, a to će se dogoditi nikada!
Tako da formalno, ovaj rat ili operacija, može trajati dovijeka.
28.12.2022 | 14:02
Iz svih mogucih stratesko/globalno/ekonomskih pogleda ovaj americki proxy rat je idealan za njih. U jeku hladnog rata, zamisli da je neko pricao americkom predsjedniku da je ovakav scenarij moguc. Rusi ginu, prodajemo oruzje po napumpanim cijenama a mi ne ratujemo na terenu

Po meni, jedan od razloga zbog kojeg Ukrajina nece biti zrtvovana i radi cega ce Zapad nastaviti financijsko/logisticki podrzavati ovu pricu su istrazivanja kompanije Shell. Toliko je fosilnih goriva dokazano pornadjeno na teritoriju Ukrajine, da to jednostavno ne moze biti ignorirano, a pogotovo ne prepusteno Rusiji.

U kombinaciji sa ukrajinskom korupcijom i "ratnim zaslugama", zapadne energetske kompanije ce napisati ugovore kakvi njima pasu, a ovi ce naravno sve potpisati i na sve pristati.

E sad, ta nalazista sama po sebi ne vrijede puno ukoliko ne postoji sigurno okruzenje u koje bi kompanije investirale i napravile postrojenja za ekstrakciju istog. Nece niko uloziti milijarde u neko postrojenje i cekati svaki dan kada ce ruske rakete to pogoditi.

U BiH nece da dodje IKEA ili Lidl jer se svake izbore o nekom ratu prica, iako realno sva tri naroda u BiH nemaju para ni sredstava za 7 dana poplava. Kako crno ratovanje.

Ukrajina je ogromna zemlja. BiH je 30 godina nakon rata primala humnanitarnu pomoc, ali mi smo saka jada. I dan danas, saniteti, vatrogasna vozila, vojna, gradski prijevoz. Sve su to donacije i svjetska sadaka.

Meni je zanimljivo kolika ce to pomoc trebati Ukrajini da stane na noge, nakon sto se ovaj rat zavrsi. Treba sve to pocistiti, izgraditi infrastrukturu, obnoviti gradove, deminirati teritorij. Dok u isto vrijeme ce im na naplatu dolaziti racuni za oruzje koje su morali kupovati.

I onda EU njima, takvim razvaljenim i nedorecenim, daje status EU kandidata Kakav mindfuck o trosku EU poreskih obveznika
28.12.2022 | 14:04
JOHN kaže:
Tako da formalno, ovaj rat ili operacija, može trajati dovijeka.


Totalno si u pravu. Jako realan scenarij. Koreje su, mislim, zvanicno jos u ratu.

Svi moji vozaci su dobili US drzavljanstva (prije toga izbjeglicki status i green card) na osnovu nekog imaginarnog rata u Somaliji
28.12.2022 | 14:24
drlovric kaže:
Iz svih mogucih stratesko/globalno/ekonomskih pogleda ovaj americki proxy rat je idealan za njih. U jeku hladnog rata, zamisli da je neko pricao americkom predsjedniku da je ovakav scenarij moguc. Rusi ginu, prodajemo oruzje po napumpanim cijenama a mi ne ratujemo na terenu

Po meni, jedan od razloga zbog kojeg Ukrajina nece biti zrtvovana i radi cega ce Zapad nastaviti financijsko/logisticki podrzavati ovu pricu su istrazivanja kompanije Shell. Toliko je fosilnih goriva dokazano pornadjeno na teritoriju Ukrajine, da to jednostavno ne moze biti ignorirano, a pogotovo ne prepusteno Rusiji.

U kombinaciji sa ukrajinskom korupcijom i "ratnim zaslugama"


Slobodno dodaš Njemačku, Veliku Britaniju, Francusku…..I oni su masu toga prodali Ukrajincima.
Zato kažem, nek se te mudonje, sa svih strana nađu na nekoj dogovorenoj lokaciji, pa nek se tuku, masakriraju, ubijaju, siluju do mile volje.
Što se više poubijaju, svima će nam biti lakše. No to se, nažalost, neće dogoditi nikada! Oni će uživati na svojim jahtama skupa sa svojim kurvama, djeca će pohađati elitne škole i fakultete, a narod će sa ruševina strugati ostatke svojih roditelja, djece, prijatelja……
Prokleti svi skupa bili i dabogda krepavali u najvećim mukama
28.12.2022 | 14:39
drlovric kaže:
JOHN kaže:
Tako da formalno, ovaj rat ili operacija, može trajati dovijeka.


Koreje su, mislim, zvanicno jos u ratu.

Imali su službeno rat ranih 50-tih i službeno primirje posljednjih 70 godina.
Čak imaju i jednu plavu kućicu, u demilitariziranoj zoni, u kojoj se službeno mogu odvijati sastanci bez da se međusobno pobiju. Čak se koristi u turističke svrhe. Gledao neki dan jedan dokumentarac od Michael Palin pa sam došao do nekih spoznaja. Neke me šokirale(pranje mozga), neke nasmijale mada tamo ništa nije za smijat. Tamo je uglavnom za sjest i plakat. Jad i bijeda
28.12.2022 | 17:16
drlovric kaže:
I onda EU njima, takvim razvaljenim i nedorecenim, daje status EU kandidata Kakav mindfuck o trosku EU poreskih obveznika


Kao da nešto košta status kandidata. Mogu biti u tom statusu idućih 250 godina. Uostalom, Rumunjska i Bugarska su punopravne članice EU od 2007. godine, a ni do dan danas nisu ispunile uvjete koje je Hrvatska morala ispuniti dok je bila kandidat, da bi nas primili u članstvo 2013.

I, na kraju, dobro je da je Ukrajina dobila status kandidata, jer ga je na taj račun dobila i BiH.
28.12.2022 | 18:14
smayoo kaže:
I, na kraju, dobro je da je Ukrajina dobila status kandidata, jer ga je na taj račun dobila i BiH.


Ma kakva crna BiH i EU. nema od toga nista. Prvo pitanje na EU obrascima za nove kandidate je valjda broj stanovnika. BiH to ne zna odgovoriti. Legalno obavljeni popis stanovnistva niko ne priznaje.

Kako god da politicari zbrajaju i oduzimaju, nedostaje im ljudi. A na izborima se svi odnekud pojave i uredno glasuju za vladajuce
28.12.2022 | 18:55
E. A dobili su status kandidata. Tako da...
28.12.2022 | 20:37
Rumunija i Bugarska su primljene u EU na mala vrata i na brzu brzinu i tako je zaokruzen taj neki pojas izmedju Madjarske i Grcke i Turske, jer je tako NATO sprecio prodor Rusije do Srbije i Crne Gore, i izlaz na Jadran tj. na toplo more. Cista geopolitika.
U Srbiji onaj nas idiot Vucic se jos nesto koprca jer je ucenjen od VVP, al nama nema spasa jer smo okruzeni sa svih strana i ne moze nikakva pomoc da nam stigne od bratske Rusije, Kine, Belorusije... i pitaj boga koga.
Slicno i sa Ukrajinom, namera je da se Rusija okruzi i sa te strane, i da im se spreci koliko je moguce izlaz na neka mora.
just my 2 cents...
28.12.2022 | 21:48
Ender kaže:
al nama nema spasa


Ovo zvuči kao da misliš da bi vam bilo lošije da je Srbija u EU, nego što je sada?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 11 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, Riba, Anonimci (681)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.49 Seconds

Provided by iJoomla SEO