Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


06.10.2022 | 05:07
Od svih mogućih globalno crnih scenarija, prekinuti transatlantski optički kabel je najmanje crn. Takoreći, dječija igra u odnosu na sve ostale kataklizmičke mogućnosti.
06.10.2022 | 06:03
dpasaric kaže:
cariblanco kaže:
Ja inače volim pogledati "happy tv", ajmo reći Srpsku televiziju, koja je u biti Ruska. Koliko su jadni nisu dali toj tv kući ime "sretna ili srećna tv" nego su dali engleski naziv. Nervozu njihovih stalnih komentatora, koji su kao upućeni u zbivanja na terenu, gledam s oduševljenjem. Sad tu istu nervozu prijećujem kod našeg admina, tak da si mislim, da možda ne trebam gledati happy tv, kad to imam iz prve ruke na forumu


Jedva da pogledam nešto naših hrvatskih programa, gdje bih još gledao srpske programe, zaista ne znam gdje nađeš vremena i interesa za to? Zašto uopće gledaš srpske sadržaje kada su država još luđa od naše?

Ovo za "nervoznog admina" vjerojatno misliš na mene? Koji su to znaci nervoze? Što me to uznemiruje? Ja sam u miru sa sobom i svojim viđenjem situacije za koje držim da je vrlo neutralno, a kada vidim da sam na liniji mnogih zapadnih stručnjaka, filozofa, mirotvoraca, političara, pa evo sada i Elona Muska, onda mi je to potvrda da nisam jeo lude gljive, već da mnogo ljudi ne puši propagandu koja ovaj rat farba crno-bijelo.

Ali ako ću razmišljati negativno, ima stvari koje bi me učinile nervoznim, npr. to da Rusi u nekoj fazi odmazde cviknu transatlantski internetski kabel. Vjerojatno već imaju proceduru za to i mogu to učiniti bilo gdje na tisućama kilometara negdje duboko duboko... Serveri naše firme su u Kaliforniji. Jedan "poslodavac" mi je u Cupertinu, a drugi u San Joseu, znači nikako mi ne odgovara eskalacija i prčenje ludim Rusima koji nam mogu napraviti štete kao nitko, a ovdje svi samo znaju navijati za dalju eskalaciju i dolijevanje ulja na vatru.

Ima i odličan vic na tu temu o Hasi i gavranu u avionu, ali je prost, pa neću ovdje.


Dašta Davore! Neutralno Braco, skroz.
Kako da si se opredijelio za tog poslodavca u USA? Taj je sigurno dio ove zavjereničke priče. Čuo sam da je taj pomogao izravnat zemlju. Eskalacija nije u našim rukama, neki se brane i moraju eskalirati, neki napadaju i eskaliraju. Sad kad su u pušenju računaj sa svačim. Ali iz raznih izvora se da čuti da su Amerikanci koristeći sve kanale koji im stoje na raspolaganju Putinu zaprijetili ne sagledivim posljedicama ako potegne za Atomskom, a i objesili su mu u detalj kako to misle. Zato mislim da to ipak ni za vožda nije opcija.

Naj više me je naljutilo kad bi u našem ratu razmaženi nijemci u diskusijama davali savjete i imali neke exit strategije. A to bi uvijek bili oni koji hitnu zovu kad se porežu brijačem.

FeU3XszaYAAUBtU.jpeg
06.10.2022 | 08:22
Rusija je jučer poslala ogromne snage (primarno topništvo) iz Zaporižja prema Dnjepru da pomognu podrškom svojim snagama koje su zarobljene na njegovoj zapadnoj obali. Svi su mostovi porušeni i neprelazni, dakle Rusima trenutno igra samo opcija Neretve. Znamo kako je to završilo tamo na harkivskom području. Sad bi se mogao dogoditi HIMARS o'clock na tom području, i sa zanimanjem pratim dalji razvoj situacije u Zaporižju.
BTW: VVP potpisao ukaz kojim nuklearka u Zaporižju postaje vlasništvo RF-a i prelazi pod nadzor državne tvrtke Rosatom (koja je s Hunima, aka Orbanom, potpisala ugovor o gradnji dvije nuklearke u Mađarskoj čisto da bacimo još malo svjetla na mađarsko držanje ruske štange u EU i jeftini plin koji kupuju od VVP-a). Evo, nisam znao da se to tako radi; dođeš, uzmeš, napišeš da je to tvoje i gotovo. Davore, ja ću potpisati ukaz da je ona GTV-ka moja, i to je to, kad da dođem po nju?
No, dok čekamo novi razvoj situacije na bojištu, zavirimo malo preko granice u Rusiju. Ekipa koja je mobilizirana (cca 500 ljudi) u Belgorodu je na rubu pobune. Dovukli su ih tamo, nemaju gdje spavati, nemaju što jesti, neki su se razboljeli, nisu raspoređeni ni u jednu postrojbu. Sami plaćaju hranu, dobili su puške koje nisu izdane iz skladišta, nemaju nikakvu obuku... Dakle, potpuni kaos. Ono što za režim nije nimalo pametno je da nezadovoljnoj skupini ljudi daje oružje u ruke bez smisla i svrhe. Nezaposleni mozak je najopasnije oružje na svijetu, a sad imaju i oružje da lijepo kanaliziraju svoje nezadovoljstvo i frustraciju. Tako, u pravilu, započinju revolucije.

twitter.com/HannaLiubakova/status/157776...aQwict6l35COlDX4cY2Q

Ok, to je uz granicu s Ukrajinom. Idemo dalje na istok, do Moskve. Tamo imamo zanimljiv razvoj situacije po načelu da bara presušuje i krokodili postaju nervozni. Prigozinov (to je vlasnik Wagnera) propagandist (ajmo reći PR manager, iako to zvuči smiješno, priznajem) Aleksej Slobodenjuk je uhićen nakon što je po svojim kanalima na Telegramu (odražavao ih je nekoliko sa po preko 200 tisuća pratitelja) počeo napadati ministra Šojgua. Ono što je začin cijele priče je činjenica da su ga uhitili pripadnici SOBR postrojbe koja je formalno dio Rosgvardije (nacionalna garda) koja je osobito odana VVP-u (recimo da bi to bio moderni ekvivalent Pretorijanaca u Rimskom Carstvu, osobna garda cara), a ne FSB-a (Federalna sigurnosna služba), što bi bilo za očekivati. To mi daje potvrdu u onom promišljanju od prije nekog dana da bi FSB mogao izvisiti kao glavni krivac za ovaj fijasko u Ukrajini tj. indirektnu potvrdu da VVP FSB-u (više) ne vjeruje. Osim toga, ovo je uhićenje izvedeno pred kamerama i taj video je pušten u javnost kao očiti dio poruke svima. Obratite pozornost na to da djelatnici tijekom uhićenja mobitel okreću prema licu Slobodenjuka da ga otključaju da bi došli do svih podataka. I to je isto poruka.

twitter.com/TadeuszGiczan/status/1577778...aQwict6l35COlDX4cY2Q

U skladu s ovom viješću je i izvještaj prema kojem su Putinu pustili snimke Prigozina uz opasku da je vrijeme 'da riješi taj problem' i VVP se složio. Njegov ugovor s vragom (kad mu je trebala kontrola nad St. Peterburgom na početku njegova uspona nagodio se s lokalnom mafijom, tj. Prizoginom) polako dolazi na naplatu; Prizogin (a i Kadirov) otvoreno ističu kandidaturu za carsko mjesto kad se ono oslobodi.
Za kraj jutarnjeg posta i analiza tj. uvid u cinične postavke mobilizacije koja je u tijeku. Izvor je jedan od posljednjih nezavisnih medija u Rusiji Vertska.

FeU0rrZXgAAw6r-.jpg


Evo ključnih točki:
Kremlj je naložio da se mobilizira više ljudi, nego je javno objavljeno (Rusi lažu?! To se nije NIKAD dogodilo... ), pri čemu su regije poredane po potencijalu za pobunu. Svaka bi regija trebala mobilizirati 1% svojeg obrambenog potencijala (u smislu dostupne rezerve), ali u nekim regijama taj iznos raste do 3-4%. Iznos ovisi o tome je li regija sklona protestima ili ne. U regijama koje niu sklone protestima, recimo Kavkaz, mogu uzeti i više. Cilj mobilizcije su uglavnom 24 republike. Ljudi koji su mobilizirani iz udaljenih prostora će manje vjerojatno organizirati proteste, blokirati prometnice i sl. pa se događa da su cijela sela odvedena na bojište. Od regija se očekuje da ispune graničnu vrijednost od 1,5% (dakle 50 posto više od službene kvote od 1%). Kako ti nesretni ljudi neće proći nikakvu obuku, jasno je da ih se šalje samo kao topovsku hranu i da će vjerojatno biti potrebno još više ljudi. Cijeli je sistem tako postavljen da je naglasak na količini, ne na stručnjacima. Mobilizacija ima za cilj tri kategorije A (sposobni bez ograničenja), B (sposobni uz manja ograničenja) i C (fizički ograničeni). A i B su očiti prioritet, ali kako ih nedostaje, onda se grabi duboko i u C kategoriju. Pozivi se šalju prvo onima koje lako naći (na istoj adresi prijavljene cijele obitelji, djeca pohađaju lokalne vrtiće i škole, a osoba glasa na izborima u toj izbornoj jedinici). Vojni odsjeci bi najradije specijaliste u A kategoriji, ali to je luksuz koji je rijetko na raspolaganju pa se uzima sve što se može, samo da se ispune zadane brojke, a za to vrijeme se traže se potrebni specijalisti što može potrajati mjesecima.

Tu je original, ako netko poželi proučavati detaljno: verstka.media/mobilizovat-v-2-3-raza-bolshe-ludey/

Dosad je iz Rusije pobjeglo oko 700 tisuća vojnog sposobnih osoba u pokušaju izbjegavanja mobilizacije govore vanjske procjene.
06.10.2022 | 10:21
Zanimljiv (iako ima već nekoliko mjeseci da je objavljen) dokumentarac DW-a o Rusiji, Srbiji, i kako sami Rusi koji su emigrirali tamo ne vjeruju koliko su ovi zaluđeni Putinom. Oni se, taj par iz Rusije, uopće ne slažu sa tim stavom.
06.10.2022 | 10:59
tino1 kaže:
Sad kad su u pušenju računaj sa svačim. Ali iz raznih izvora se da čuti da su Amerikanci koristeći sve kanale koji im stoje na raspolaganju Putinu zaprijetili ne sagledivim posljedicama ako potegne za Atomskom, a i objesili su mu u detalj kako to misle. Zato mislim da to ipak ni za vožda nije opcija.


Baš me zanima kako to jedan dokazani mafijaš ucjenjuje drugog mafijaša i da to može proći mirno i bez krvi među njima.

Ovo što ti sada kažeš me podsjeća na situaciju u filmu "Dan ludila" kada onaj luđak u trgovini Michealu Douglasu (koji je isto tamo luđak) prijeti, a ovaj mu odgovori: "Jasno ti je da ako mi slomiš i zadnji oslonac, da gubim ravnotežu i ostajem bez izbora?" - to sada zapad gura Rusiji, dok im ne izmaknu sve opcije, pa ovi puknu. A to onda ne može biti dobro.
06.10.2022 | 13:07
dpasaric kaže:
Baš me zanima kako to jedan dokazani mafijaš ucjenjuje drugog mafijaša i da to može proći mirno i bez krvi među njima.


Konjska glava u krevetu ujutro, a spavaš u čuvanom objektu?
06.10.2022 | 15:05
dpasaric kaže:
tino1 kaže:
Sad kad su u pušenju računaj sa svačim. Ali iz raznih izvora se da čuti da su Amerikanci koristeći sve kanale koji im stoje na raspolaganju Putinu zaprijetili ne sagledivim posljedicama ako potegne za Atomskom, a i objesili su mu u detalj kako to misle. Zato mislim da to ipak ni za vožda nije opcija.


Baš me zanima kako to jedan dokazani mafijaš ucjenjuje drugog mafijaša i da to može proći mirno i bez krvi među njima.

Ovo što ti sada kažeš me podsjeća na situaciju u filmu "Dan ludila" kada onaj luđak u trgovini Michealu Douglasu (koji je isto tamo luđak) prijeti, a ovaj mu odgovori: "Jasno ti je da ako mi slomiš i zadnji oslonac, da gubim ravnotežu i ostajem bez izbora?" - to sada zapad gura Rusiji, dok im ne izmaknu sve opcije, pa ovi puknu. A to onda ne može biti dobro.


Stvarno ne znam šta mu je šapnuo, ali kažu da je ovaj pozorno slušao (što je rijetkost) i poslje troga se vidjelo da je pravo nasekiran. Tako da, živi bili pa vidjeli.
06.10.2022 | 15:44
dpasaric kaže:
... pa evo sada i Elona Muska, onda mi je to potvrda da nisam jeo lude gljive, već da mnogo ljudi ne puši propagandu koja ovaj rat farba crno-bijelo...


... i ne pada ti na pamet poslušati sam sebe i pratiti tijek novca i zašto EM sad govori što govori
06.10.2022 | 17:44
A to da su ludi ko kupus nema dvijbe.
06.10.2022 | 19:57
tino1 kaže:
A to da su ludi ko kupus nema dvijbe.


hej hej
06.10.2022 | 22:17
Bertone kaže:
dpasaric kaže:
... pa evo sada i Elona Muska, onda mi je to potvrda da nisam jeo lude gljive, već da mnogo ljudi ne puši propagandu koja ovaj rat farba crno-bijelo...


... i ne pada ti na pamet poslušati sam sebe i pratiti tijek novca i zašto EM sad govori što govori


Naravno da da - prvo što mi je palo na pamet, a to je tako očigledno, da ne želi da mu Rusi sruše satelite ili naprave neku još veću nevolju gore. Ako se sateliti ne onesposobe laserom, već "prljavo", nekom raketom, stvara se cijeli prsten opasnih krhotina koje bi napravile strašnu štetu svemu gore, a ako bude toga mnogo čak bi i potencijalno onemogućilo lansiranja koja su delikatna - jer nikad ne znaš kakav komadić nečega te može pogoditi i napraviti smrtonosni incident.

A evo i Russellova analiza Muskovog prijedloga:

06.10.2022 | 23:26
tino1 kaže:
Stvarno ne znam šta mu je šapnuo, ali kažu da je ovaj pozorno slušao (što je rijetkost) i poslje troga se vidjelo da je pravo nasekiran. Tako da, živi bili pa vidjeli.


A koji su to izvori koji znaju te finese njhovih razgovora? Prisluškivala je čistačica?

Inače, Zelenski traži preventivne napade na Rusiju(!) kako bi se onemogućila njihova mogućnost nuklearnog napada. Ne znam odakle bih počeo ovo komentirati, pa niti neću.

www.rebelnews.com/ukraine_zelensky_calls...ve_strikes_on_russia
07.10.2022 | 01:20
dpasaric kaže:

A evo i Russellova analiza Muskovog prijedloga:


Još mi nije jasno kako si me uspio navući da potrošim 12 minuta i 27 sekundi života na gledanje/slušanje lika koji za 10 minuta i par sekundi koliko je laprdao nije ništa rekao.

PS. Nemam predrasude prema nikome pa ostavljam prostor da sam glup i da intelektualno nisam dorastao da mogu razumjeti što je zapravo rekao.
07.10.2022 | 05:58
dpasaric kaže:
tino1 kaže:
Stvarno ne znam šta mu je šapnuo, ali kažu da je ovaj pozorno slušao (što je rijetkost) i poslje troga se vidjelo da je pravo nasekiran. Tako da, živi bili pa vidjeli.


A koji su to izvori koji znaju te finese njhovih razgovora? Prisluškivala je čistačica?



Pouzdani.
07.10.2022 | 06:05
kupus kaže:
tino1 kaže:
A to da su ludi ko kupus nema dvijbe.


hej hej


Ups... Mislio sam na blitvu.
07.10.2022 | 08:29
dpasaric kaže:
Bertone kaže:
dpasaric kaže:
... pa evo sada i Elona Muska, onda mi je to potvrda da nisam jeo lude gljive, već da mnogo ljudi ne puši propagandu koja ovaj rat farba crno-bijelo...


... i ne pada ti na pamet poslušati sam sebe i pratiti tijek novca i zašto EM sad govori što govori


Naravno da da - prvo što mi je palo na pamet, a to je tako očigledno, da ne želi da mu Rusi sruše satelite ili naprave neku još veću nevolju gore. Ako se sateliti ne onesposobe laserom, već "prljavo", nekom raketom, stvara se cijeli prsten opasnih krhotina koje bi napravile strašnu štetu svemu gore, a ako bude toga mnogo čak bi i potencijalno onemogućilo lansiranja koja su delikatna - jer nikad ne znaš kakav komadić nečega te može pogoditi i napraviti smrtonosni incident.

A evo i Russellova analiza Muskovog prijedloga:



Samo kinezi su do sad pokušali tako ukloniti satelit. Kad su vidjeli da to baš i ne šljaka odustali su od toga. Rusi nemaju ništa s čim bi to mogli pokušati a kamo li izvesti.
07.10.2022 | 08:33
dpasaric kaže:
tino1 kaže:
Stvarno ne znam šta mu je šapnuo, ali kažu da je ovaj pozorno slušao (što je rijetkost) i poslje troga se vidjelo da je pravo nasekiran. Tako da, živi bili pa vidjeli.


A koji su to izvori koji znaju te finese njhovih razgovora? Prisluškivala je čistačica?

Inače, Zelenski traži preventivne napade na Rusiju(!) kako bi se onemogućila njihova mogućnost nuklearnog napada. Ne znam odakle bih počeo ovo komentirati, pa niti neću.

www.rebelnews.com/ukraine_zelensky_calls...ve_strikes_on_russia


A daj, Davore, baš sipaš gluposti iz neprovjerenih izvora. Taj portal kojeg linkaš se poziva na Interfax agenciju, dake rusku.
07.10.2022 | 09:06
Bertone kaže:
Još mi nije jasno kako si me uspio navući da potrošim 12 minuta i 27 sekundi života na gledanje/slušanje lika koji za 10 minuta i par sekundi koliko je laprdao nije ništa rekao.

PS. Nemam predrasude prema nikome pa ostavljam prostor da sam glup i da intelektualno nisam dorastao da mogu razumjeti što je zapravo rekao.


Ok, priznajem da mu ovo nije neki od boljih videa! Žao mi je za vrijeme ako ti uvijek pogledaš sve, ja sam se već navikao i istrenirao na njegovu strukturu priloga koju diktiraju YT pravila (YT ima vrlo glupa pravila za montezaciju i onda tjeraju ljude ako žele da im išta kapne da tako tajmiraju), pa preskočim intro i dijelove koju su nebitni.

Njegova poanta je do koje granice su narodi našeg zapadnog NATO bloka spremni ići u podršci tog rata, je li to spremnost sve do nuklearnog uništenja (za što kaže da je ok, ako smo toliko visokomoralni i tako ćemo pokazati da smo dosljedni kao ljudi) ili postoji neka granica gdje kažemo da taj rat ipak nije vrijedan ljudske civilizacije? Eto, možeš li ti npr. reći gdje je tvoja granica podrške, hipotetski?

O tome zapravo govori Elon Musk i Russell ga je zato i zvao u goste i očekujemo neki idući prilog u kojem će direktno popričati s Elonom o svemu. Russell vjeruje da treba poslušati mišljenje toliko osebujnog i genijalnog čovjeka kao što je Elon Musk, dokučiti zašto tako razmišlja i iz toga izvući nešto korisno za ovu tešku situaciju. Muska su razapeli mediji, a njegova perspektiva je sasvim razumna jer stvari gleda u kontekstu Zemlje, cijelog planeta, i nema onu licemjernu notu koju imaju naši političari, a i dobar dio javnosti koji pod propagandom sustava na američke ratove gleda blagonaklono, a za ovaj se stavljaju ukrajinske zastavice u profile.

A imamo i gomilu onih (i ovdje na forumu) koji uopće ne gledaju ozbiljno na takvu opasnost, tvrde da su Rusi nesposobni, da neće upotrijebiti nuklearno oružje, da neće skinuti satelite, da neće precvikati internet, već će se mirno povući iz Ukrajine i neće je više dirati jer im je NATO "dao po prstima". Ja u to ne vjerujem.
07.10.2022 | 09:09
smayoo kaže:
dpasaric kaže:
tino1 kaže:
Stvarno ne znam šta mu je šapnuo, ali kažu da je ovaj pozorno slušao (što je rijetkost) i poslje troga se vidjelo da je pravo nasekiran. Tako da, živi bili pa vidjeli.


A koji su to izvori koji znaju te finese njhovih razgovora? Prisluškivala je čistačica?

Inače, Zelenski traži preventivne napade na Rusiju(!) kako bi se onemogućila njihova mogućnost nuklearnog napada. Ne znam odakle bih počeo ovo komentirati, pa niti neću.

www.rebelnews.com/ukraine_zelensky_calls...ve_strikes_on_russia


A daj, Davore, baš sipaš gluposti iz neprovjerenih izvora. Taj portal kojeg linkaš se poziva na Interfax agenciju, dake rusku.


Kako je to neprovjereno kada imaš snimku na istoj stranici gdje Zelenski to govori? Misliš da je deepfake?

Rebel News se u zadnje dvije godine isprofilirao kao dosta solidan izvor, zato sam ih bez zadrške prenio. Gomilu toga sam čitao kod njih (posebno vezano uz pandemiju, i sve se pokazalo točnim). Tako da su kod mene skupili kredite da nisu bezveznjaci. I sigurno manje lažu od mainstream medija!
07.10.2022 | 09:25
I ajde sada teoretičari ruske nesposobnosti, objasnite mi ove scenarije, kako bismo se mi izvukli iz neke od ovih situacija:

- Rusi prekinu sve do jednog podvodnog internetskog kabela u Atlatniku, staje internetski promet između Amerike i Europe, prekinu i stare telefonske kabele, a imaju oko 3.000 kilometara gdje to mogu učiniti... eh, kada bi samo imali podmornice, ali sigurno su im sve zahrđale i neupotrebljive, umjesto eksploziva tamo čuvaju votku, a ostalo su rasprodali mafiji... aha.

- Nakon toga bandwidth komunikacije strahovito opada jer se sve svodi na satelite. Kako Rusi nisu toliko jaki u mreži satelita kao SAD, uništenjem satelita više štete imaju SAD i našle bi se baš u gadnoj situaciju da se uništi sve na nebu. Gomila vojnog hardvera ovisi o satelitima. Dovoljno je da samounište svoje satelite i da njihove krhotine naprave takav dar-mar da bi malo što gore ostalo raditi. Možete o tome poslušati Korada Korlevića. Znači ne moraju ciljati tuđe, već da polupaju svoje, a dovoljnu su ludi za to, polupali bi i sve ostalo, to je kao da izazoveš lančani sudar na autocesti. A koji show tek nastaje da se gore rokne neka prljava raketa sa sačmenim punjenjem koje su napravljene upravo za to. Kina bi im to zamjerila kao kolateralna žrtva, ali u takvoj situaciji općeg rata tko te više išta pita.

Vjerojatno to ne bi bilo niti potrebno - jer da nam samo isključe optiku između SAD-a i nas, već bi napravili strahovitu štetu. Znači bez ijedne ispaljene nuklearne rakte Rusi mogu dobrano onesposobiti zapadni svijet i vratiti nas u 80-te. Ali ne, ajmo ne pregovarati s njima, jer mi smo jači i pametniji i "držimo ih za muda". Meni se čini da više oni drže nas. Ako do toga dođe, oni su cool kakvi jesu, a nama će se raspasti gospodarstvo i društvo.
07.10.2022 | 11:18
Napisao si to kao da je to tek tako pronaći gdje točno po morskom dnu prolazi kabel promjera 25 cm (skupa sa zaštitnom cijevi), koji dolje leži desetljećima, zatrpan supstratom s morskog dna, a podmornica kao jedino sredstvo "pogleda" na svoj okoliš ima - sonar.
07.10.2022 | 11:24
Ruska nesposobnost nije stvar teorije, nego prakse (to možeš ne vidjeti jedino ako gledaš samo i isključivo ruske izvore), a te bajke o uništenju satelite možeš pričati samo u nekoj dječjoj emisiji, ili SF filmu, u praksi su, šanse da se unište svi sateliti u orbiti, pogotovo oni na većim visinama (a telekomunikacijski sateliti i jesu tamo), praktično nikakve, čak i za jednu državu poput Rusije.

Na stranu to što je po pitanju satelita i letova u svemir, Rusija jedna od vodećih zemalja, pa bi nešto tako glupo i njoj samoj predstavljalo popriličan problem.

A, ako bi to Rusija i napravila, ili pokušala napraviti, navukla bi na sebe bijes svih ostalih država.

Ali ne, ajmo ne pregovarati s njima, jer mi smo jači i pametniji i "držimo ih za muda".


A, ti bi sa njima pregovarao zato je se bojiš da ne naprave ovo što si napisao?!
I ti stvarno misliš da bi takvi pregovori bili fer i korektni?
A, tko ti garantira da Rusije to neće (kada bi mogla) napraviti u bilo kojem trenutku?
I zašto misliš da ta i takva Rusija ne bi radila što god joj padne na pamet, a sve pod prijetnjom nuklearnih napada, prekida komunikacija ili napada na satelite?!

Da se razumijemo, nitko ne kaže da je Rusija slaba i nemoćna, ali je očito da vojnim putem ne može ostvariti aneksiju dijela Ukrajinskog teritorija, jer njihova (Ruska) vojska gubi već okupirana područja.
S druge strane, dopuštanje Rusiji da zadrži dio okupiranog teritorija, jer bi u suprotnom ona mogla nanijeti veliku štetu Europi Americi ili svijetu općenito, je recept za katastrofu, jer, kada siledžiji daš mali prst, on neće biti zadovoljan niti sa cijelom rukom.
07.10.2022 | 11:45
smayoo kaže:
Napisao si to kao da je to tek tako pronaći gdje točno po morskom dnu prolazi kabel promjera 25 cm (skupa sa zaštitnom cijevi), koji dolje leži desetljećima, zatrpan supstratom s morskog dna, a podmornica kao jedino sredstvo "pogleda" na svoj okoliš ima - sonar.


A daaaaj, kao to je problem? Glupi Rusi bi tek sada došli na ideju: "Oh, daj Sergeju i Aljoši da malo potraže gdje su oni neki njihovi kabeli za komunikaciju za slučaj da ih moramo prekinuti!"

Nisu imali desetljeća da točno označe takva strateška mjesta u slučaju općeg rata? A i mislim da ne traže oni nešto od 25 cm ako je to dugačko 3.000 km, nema šanse da se tako nečemu ne može ući u trag. A čak i da traže otprilike, mogu s minama to vrlo grubo potaracati.

A kako su Ameri uveli modu sabotaže podvodne infrastrukure pod motom "Booo, nismo mi!", Rusi mogu igrati jednako tako, samo uz daleko veću štetu za cijelu zapadnu ekonomiju.

Zamislite smo situaciju u kojoj staju bankarske transakcije između Amerike i Europe.
07.10.2022 | 12:50
Mislim da je vrijeme da pogledate film Reboot, nema veze sa nukama i tememom, ali ima sa restartom postojećeg društvenog sistema i je li to dobro ili loše. Film traje nekih 40 minuta pa nije preveliki utrošak vremena, glavna junakinja koja pokušava popraviti problem koristi MBP i iPhone (pa je primjereno za forum), a ako ga nemrete naći, javite pa ga dignem negdje na net za preuzimanje (dok još imamo internet ).

PS. Kako sam trnutno budan nekih 36-38 sati u komadu, na pitanje što mislim o tome do kuda treba ići (sa sankcijama, inatu, apokalipsi) odgovorim kad se naspavam
07.10.2022 | 13:47
E, ali, molim te, nemoj zaboraviti, jer tvoj nam je odgovor važan, da znamo kako ćemo dalje!
07.10.2022 | 14:55
dpasaric kaže:
smayoo kaže:
Napisao si to kao da je to tek tako pronaći gdje točno po morskom dnu prolazi kabel promjera 25 cm (skupa sa zaštitnom cijevi), koji dolje leži desetljećima, zatrpan supstratom s morskog dna, a podmornica kao jedino sredstvo "pogleda" na svoj okoliš ima - sonar.


A daaaaj, kao to je problem? Glupi Rusi bi tek sada došli na ideju: "Oh, daj Sergeju i Aljoši da malo potraže gdje su oni neki njihovi kabeli za komunikaciju za slučaj da ih moramo prekinuti!"


Kako točno misliš da "malo potraže"? Kako točno da potraže? Kojim senzorom ili sustavom navođenja? Kako se pronađe optički kabel na dnu oceana? Da je bakreni, koji ima određeno elektromagnetsko polje oko sebe (pa makar i vrlo slabo, recimo da imaju neku superosjetljivu opremu koja još i zna razlikovati bakreni telefonski kabel od električne jegulje ), još bi i rekao da možda mogu. A kako optički? Kako bi detektirao optički kabel zakopan u rov kod HT-ovog nebodera na Kozali, ajmo od toga početi pa ćemo onda vidjeti što da radimo na dnu Atlantika?

Nisu imali desetljeća da točno označe takva strateška mjesta u slučaju općeg rata? A i mislim da ne traže oni nešto od 25 cm ako je to dugačko 3.000 km, nema šanse da se tako nečemu ne može ući u trag. A čak i da traže otprilike, mogu s minama to vrlo grubo potaracati.


Što potaracati? Atlantski ocean? Ako je široko 25 cm, ne koristi im što je 3000 km dugo. Ako gađaju minom i promaše više od 100 m, nisu napravili nikakvu štetu.

Previše filmova gledaš, ispod mora je čak i precizna navigacija problem (taman i da imaš superprecizno kartiranu trasu), nema tamo GPS-a, kužiš?
07.10.2022 | 15:00
smayoo kaže:
Napisao si to kao da je to tek tako pronaći gdje točno po morskom dnu prolazi kabel promjera 25 cm (skupa sa zaštitnom cijevi), koji dolje leži desetljećima, zatrpan supstratom s morskog dna, a podmornica kao jedino sredstvo "pogleda" na svoj okoliš ima - sonar.


Ako ih je moguče pronači radi popravka, može ih se i radi sabotaže.
Ima načina... A mislim, da su sami kablovi na velikim dubinama i puno tanji od 25 cm.
07.10.2022 | 15:07
Mislim, da čak i optički kabelih na takvim daljinama trebaju nekakva "pojačala"... koja su znatno veča i sigurno izvor nekog EM polja. A kao drugo - u "plitvinama", optički kabel je puno deblji radi zaštite, a dio te zaštite su metalne sajle...

A ionako znaju sve obavještajne službe, gdje se ti kablovi nalaze!
07.10.2022 | 15:18
Hm... Gledaj, oštećeni kabeli se popravljaju na nekim dubinama koje su dohvatljive, jer se na takvim dubinama položeni kabeli oštete (najčešće povlačenjem sidra po dnu, u uvjetima neke oluje gdje se brod spašava od havarije).
Evo, film kako se popravlja energetski podmorski kabel. Slično tako je to bilo i kod nas, u Velim vratima, između Istre i Cresa, kad je prije 5-6 godina prekinut 10 kV kabel Elektroprimorja. Pričamo o dubinama dobro manjim od 100m.


A ilustrativna animacija kako se popravlja optički kabel oštećen na isti način, također na takvim nekim malim dubinama.


Da je bilo potrebe za popravljanjem optičkog kabela na dnu Atlantika, nisam nikad čuo, rekao bih da nije nikad. Nisam 100% siguran, ali tu bi teret dokazivanja morao biti na vama koji tvrdite da je takvo što uopće moguće.

Ovdje je npr. karta dubina, između ostalog, i Atlantika:
usa.fishermap.org/depth-map/atlantic-ocean/

Dubine su naznačene u stopama. Dakle, ugrubo podijeliti s 3 za metre. Možete vidjeti da je već relativno blizu obala dubina preko 200 m, a u središnjem dijelu je svugdje oko 4500 m (13000+ stopa). To je, u odnosu na dubinu zatvorenog mora kao što je Jadran ili Baltik, posve drugi red veličine.

Konačno, uočite da se sve te metode popravaka izvode iz broda, a ne iz podmornice. Nije baš diverzantski pristup.
07.10.2022 | 15:45
smayoo kaže:
E, ali, molim te, nemoj zaboraviti, jer tvoj nam je odgovor važan, da znamo kako ćemo dalje!


A jesi zajeban ... sad iz inata neću pa budi neupućen
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 21 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.47 Seconds

Provided by iJoomla SEO