Kupnja ručnog sata
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja ručnog sata


  • Daddo
  • Posjetitelj
30.10.2020 | 10:17
Ma jok. U mojim očima si zajebant koji zna guglat. Nemreš ti bit fašista, previše si tolerantan i liberalan za takvo što.

Fora je samo u tome da su ti linkovi koje postaš aktualni stereotipi i totalno off od tema u kojima se nalaze.

I onda, kad zagrebeš tu površinu bude “nisam mislio”, “nisam znao taj podatak”.

Tu smo da učimo. Eto ja naučio da se može a ne mora pod razno svašta objavljivati.

Edit dozvoljeni: Ni pod razno me nije briga da li je i tko Srbin. To je njegova stvar. Ali kad u temi o igraćim konzolama imamo priču o Srbinu u Americi, u temi o satovima raspravu o jeziku i HercegBosancima, pa idemo u offove... odajmo počast pluralizmu pa nek svatko svoje izbaci bilo gdje i bilo kako.
30.10.2020 | 10:26
A ja da ti je napeto ispadati pametan uvijek i svuda.
Evo, i u satove se razumiješ.
EDIT:
Razno se zove razno da se tu objavi što god te zanima. Ja to tako vidim.
Možda vidim krivo, ali sigurno neću od tebe prihvatiti to.
Postoje oni koji su ovdje da mi kažu kada nešto objavim krivo, ne trebaš se truditi ti.
Kada te postave za admina, onda ću te slušati.
Ili kada osjetim da nemaš hard on na mene.
30.10.2020 | 10:32
Navedi mi off link u ostalim temama osim ove u posljednjih tjedan dana koji te uznemirio. Čisto da vidim.
30.10.2020 | 10:40
Pa jesam li u svakoj toj temi napisao offtopic i zaustavio se?
Ti si toliko malo tu da nisi vidio koliko su druge teme znale odlaziti u offtopic da bi se iz njih izrodile nove teme koje bi admin prebacio, a bilo je slučaja kada bi te nove po broju stranica prevazišle originalnu temu.
A sada zadnja:
Imaš veliku potrebu ispadati pametan u virtualnom svijetu.
Kada je netko pametan, ne mora napisati više od sedam rečenica godišnje to se vidi (uzmi kinsifa, Dijete, ima ih koliko hoćeš)
Ja sam lajavac. Sve me zanima, i nije me sram priznati da sam pogriješio.
Ti, s druge strane, potiho promatraš postove nekoga tko ti se zamjerio i samo tražiš kada ćeš mu ga okinuti.
Što te navodi da to radiš, zašto - to samo ti znaš.
Po mom iskustvu, ljudi se ponašaju slično kada u djetinjstvu nisu bili u željenom društvu u razredu ili generaciji.
I tu dolazi ono virtualno, i stvarno.
Volio bih vidjeti Daddu iz stvarnog svijeta - i koliko nalikuje Daddi s Jabučnjaka.
Nisam siguran jesu li to iste osobe i ponašaju li se isto.
Primjer: bi li mi rekao što si rekao u facu?
Kod ovoga, nisam znao - koliko si se puta praktički posvađao sa Smayoom, razvukao istu svađu na nekoliko stranica i napisao isto?
Ja se sjećam. A ti?
A sada se povlačim, jer ti neću dopustiti da mi pokvariš dan.
Ja tebe nisam izazivao, ovo si započeo ti.
A nisi trebao, to je crta koja mi kod tebe uopće nije jasna.
30.10.2020 | 10:56
Baš prelistavam prije nego odem, i primjetim ovaj postić od m@xym-a za "falio si, majstore".
Čovjek je inteligentan, nije me razumio, i ja sam to shvatio pa sam se na kraju iako mu je Smayoo objasnio što je što u Zagrebu ja ispričao njemu. Stvar opće kulture. Čovjek je napisao dobronamjernu kritiku.
Kada je napišeš ti (meni), u startu znam da to nije slučaj.
U tome je razlika. Velika.
I to si vjerojatno uzeo kao primjer za "nisam znao oprosti".
Maliciozan si kada sam ja u slučaju.
I zato mislim da nam je stvarno najbolje da se ignoriramo.
30.10.2020 | 21:05
@kloba,

Ako malo pažljivije poslušaš taj video, primijetiti ćeš da samo ta starija žena govori dubrovačkim dijalektom, i Edi Jertec (inače glumac Kazališta Marin Držić) je upotrijebio par lokalizama, a sve drugo je govor kakav se može čuti i na TV (kada se govori književnim jezikom).

Svi moji ukućani govore de facto književnim hrvatskim jezikom, uglavnom bez upotrebe lokalizama.

A i većina građana Dubrovnika nisu starosjedioci (koji govore dijalektom koji obiluje talijanizmima), nego ljudi koji su u zadnjih 70-80 godina došli iz okolnih krajeva (Župa Dubrovačka, Konavle, Dubrovačko primorje, Istočna Hercegovina) i njihova djeca i unuci govore hrvatskim jezikom kakav se uči u školi.

Ovo na čemu počiva standard hrvatskog jezika nisam ja izmislio nego davno pročitao, a imaš i u Wikipediji:
"Dok su starošćakavskim područjima jače veze prema čakavskom (starohrvatskom) i kajkavskom (srednjohrvatskom) narječju, novoštokavica (sa središtem u Hercegovini i Dubrovniku, južnoj Dalmaciji) ima najviše novih isoglosa, promjena u odnosu na prošlost. Na ovom narječju počiva i standard hrvatskog jezika, a njime prostorno i brojčano govori najveći broj Hrvata."

Znači: Hercegovina, Dubrovnik i Južna Dalmacija.

Ovo za "falio si" ne da te nisam razumio, nisam uopće pročitao tvoj originalni post jer ga je smayoo već ispravio, samo sam pretpostavio kako je u originalu glasio tvoj post, i zaključio da bi djelovao zbunjujuće, jer "falio si" je nama "pogriješio si", a "falio si nam" je "nedostajao si nam"

@Dado

Nasmijao si me do suza sa ovom slikom mačke koja "pokušava izgovoriti" Grooood.
31.10.2020 | 01:24
m@xym,
znam da je smayoo obrisao post iz praktički istog razloga iz kojeg si me ti ispravio. Smayoo mi je u postu poslije sam to rekao. I to je njegovo pravo, čovjek je admin ove stranice - a ja dosta često plešem po rubu dozvoljenog.
Što se "falio si" izraza tiče, mislio sam da i ti spadaš u skupinu ljudi koja je dovoljno dugo tu da zna kako sam oženjem sa Splićankom, s kojom sam odgledao Velo i Malo misto (svaki serijal po dva puta), i to ti je isprve bilo mrcvarenje jadne žene.
Npr.
Pošćer (aj to sam još razumio) počne pisati, pa ulazi prva scena sa mladim Borisom Dvornikom i gradonačelnikom koji cuga, a kasnije dr. Luigijem kako boća. Svaki razgovor koji se odvio nakon toga ja sam pauzirao, pitao ženu šta znači ferata, reoplan, pinjur, branka, bokun i tako do zadnje minute zadnje epizode. Kako je imala strpljenja, pojma nemam, ali došlo je do točke kada sam počeo kupovati knjige od Miljenka Smoje u ono doba kada su se prodavali kompleti Jutarnjeg i Večernjeg lista na kioscima da se popularizira čitanje u narodu.
Tako da izraz falio si poznajem sigurno 15 godina, biti će bliže 20.
Što se Dubrovčana samih tiče i načina kako pričaju, u svom sam postu napisao da sam ispisao dvije verzije istog noć prije, pa na kraju sve to obrisao, napisao nanovo pa srezao u ovu koju sam postao.
Htio sam pronaći pravi ulični govor: znači ne slične ili iste izraze sa ostatkom Dalmacije tipa karoca, koltrina, karota, invidija i tako dalje, već crevlje, đe je i takve neke izraze koji su svojstveni samo Dubrovniku (u Hrvatskoj). Zato sam mislio da Dubrovčani ne mogu biti ljudi koji u svakodnevnom govoru pričaju najčišći štokavski.
Obrati pažnju na ovo svakodnevnom, ajmo to ogoliti i reći - uličnom govoru.
Prvo sam našao jednu vijest (pričam za video prilog) sa izložbe u nekom muzeju za DuTV.
I slušajući to, desilo se upravo ovo o čemu pričaš, od 10 ljudi 9 ih je pričalo najpravilnije moguće.
Pripisao sam to kulturi, visokom školstvu - stvarno je bila reportaža takvoga tipa. Razgovor sa kustosicom, povjesničarem itd.
No, uporan u tome da dokažem point, pronašao sam ovu anketu i konačno nekoga koji mi barem govori đe!

A to đe u mom životu ima jako bitno značenje jer sam do 1. razreda osnovne škole tako govorio ja!
Zašto?
Nakon što je deda po mami ostavio moju baku i mladu curicu koja će ostati moja majka, kao liječnik i vojno lice u JNA preselio se u Skopje sa ženom koja je dolazila čistiti ovdje gdje je živio sa bakom i mojom mamom. Bivša čistačica i ljubavnica mu je postala supruga II, dolje su se oženili i napravili dva sina, moje ujake, od kojih je poznatiji Fran Višnar, dok je mlađeg pregazio automobil kada je pretrčavao Ilicu da bi stigao na posao, također u vojarni na Črnomercu.
Moja baka je u međuvremenu (kako tadašnje komunističke vlasti nisu dopuštale da živiš sam sa djetetom u kvadraturi koja se smatrala prevelikomza dvoje ljudi) bila prisiljena iznajmljivati dio kuće i tu u priču, nakon nekoliko podstanara, ulazi čika Ante - čovjek iz Dubrovnika ili okolice, navodno jako vrijedan, zgodan, dobar k'o kruh i očinska figura mojoj majci, dok se moja baka u Antu vremenom zaljubila. Dan danas, kada god sa mamom odlazimo na grob njenoj majci i prvome sinu, mome bratu, obavezno se odlazi i čika Anti. Toliko je voljela tog čovjeka. I on je izraz đe, i razne druge koje sam vremenom zaboravio, prenio mojoj mami, a ona meni, zbog čega sam u prvom razredu osnovne škole proživio pakao, morao naučiti pričati po zagrebački i izbaciti đe jer sam od ostale djece prozvan - Crnogorcem.
Drugo, radio sam sa curom, baš pravom Dubrovčankom, koja dan danas radi u Večernjem listu. Tea Romić, mislim da sam te svojedobno pitao znaš li je, ti si mi odgovorio da ne - ispalo je da si stariji i da se nisi družio sa tom generacijom.
E, Tea je pričala baš tako, gruad, ne mogu ja to napisati kako je ona to izgovorila. Koliko god cura bila simpatična, imala je dublji glas i kada bi se počela izražavati sa svojim lokalizmima, nama je dolazilo da padamo sa stolica od smijeha. Smijala se i ona, ali vjerujem da smo - onako balavi, puni sebe i glupi kako možeš biti samo u 20-ima, zapravo curu samo dovodili u neugodnu situaciju.
No, meni je bilo bitno da shvaća da nema zle misli, i ona se sprdala s nama - ma super cura za družiti se s njom, eto.
Možda je bitno naglasiti da je Tea u moj život uletila paralelno s Jelenom, čak i godinu ranije, pa sam sve te izraze prvo čuo kod nje. Kako sam upoznavao Jelenu, kroz priču, svađu (Dalmatinka, jbg) uviđao sam da postoje razlike između dubrovčkog i splitskog.
A sada, ne vezano skroz za temu štokavice kada sam ti već sve ovo rekao: reći ću ti i koje mi je iznenađenje bilo kada sam shvatio da stanovnici svakog većeg grada u Dalmaciji drže da bi baš oni trebali biti ti koji se nalaze u glavnome gradu iste, i da svaki od tih gradova ima realnu povijesnu (rekli bi po engleski claim) zašto njegovi žitelji tako misle.
Dubrovnik, nemamo šta puno pričati Dubrovačka republika, malo ljudi zna da izlaz na more BiH ima ne zbog Tita nego zato što se Dubrovačkim gosparima nije dalo ratovati i sa Mlečanima i sa Turcima, pa su sa Osmanlijama napravili savez i dali (ili prodali, toliko ne znam) dio zemlje da se Turci bakću s Mlecima na sjevernoj strani Republike. Pa činjenica da će Dubrovčanima 27. 01. 2021. biti 605. obljetnica kako su ukinuli ropstvo 27. 01. 1416. u Velikom vijeću. Laganih 450 godina prije SAD-a.
Onda Split, i ovako se drži glavnim gradom Dalmacije, ima najviše stanovnika, Dioklecijan je tu napravio palaču za svoju mirovinu, i za vrijeme Rima smatralo se da je ta točka centar svijeta po tada poznatim mapama.
Pa imamo i Zadar, u kojemu su se okrunio posljednji kralj okrunjen na hrvatskom teritoriju, Ladislav Napuljski - no on je zapravo više zloglasan nego popularan jer je 1409 prodao Mletačkoj Republici svoja prava na Dalmaciju za 100.000 dukata. Time je Venecija dobila legitimitet za osvajanje Dalmacije kojom će vladati sljedećih skoro 400 godina. Ali grad u Dalmaciji koji je danas među najrazvijenijima zavaljujući Kalmeti i njegovim Arbanasima.


Natrag na jezik...
Uglavnom, kako je vrijeme prolazilo, a ja prelistavao net, nalazio sam sve više napisa ljudi, što sam ti i napisao u postu koji sam objavio, tipa "Dubrovčani su rođeni sa štokavicom".
I shvatio sam da si u pravu više ti nego ja, da bi na kraju naletio na ovaj diplomski rad, preletio ga pogledom - i vidio da se autor poprilično pozabavio temom koja nas zanima, te da je odgovor ispao regija na koju nitko nije niti pomislio.
Eto.
Ovo je bilo opširno, ali neki me kritiziraju za ovo i ono, da stavljam Srbe kako jedu na temu o PS5 ne uviđajući da je prvi video upravo kako se taj srbin svađa sa ženom zbog kupovine TV-a za PS5, ali ne da mi se zamarati nebitnim.
Uglavnom, da - shvatio sam da većina ljudi Dubrovčane smatra ljudima koji su pri samome vrhu u pravilnome pričanju hrvatskog jezika u svakodnevnom govoru.
To je to. Pozdrav, majstore!
31.10.2020 | 11:53
Kloba kaže:
m@xym,
znam da je smayoo obrisao post iz praktički istog razloga iz kojeg si me ti ispravio.


Nisam ti obrisao post, nego sam ga izmijenio (dopisao sam posvojnu zamjenicu "nam" i zarez ispred imenice u vokativu )
31.10.2020 | 14:20
@kloba,

Eto, sve se si sam rekao, samo ću dodati ovo:

Upravo zato što si upoznat sa time kako se govori u drugim dijelovima Hrvatske, od tebe sam očekivao da napišeš odgovor "ispravno" (falio si nam, a ne falio si).

Malo misto sam gledao bez rječnika u rukama iako Splićani pričaju bitno drugačija od Dubrovčana (bilo da se radi o dubrovačkom dijalektu ili štokavici koju koristimo), jer sam sa većinom izraza već bio upoznat (talijanizam ima poprilično i u dubrovačkom dijalektu, a sa većinom ostalih izraza sam se upoznao već prije kroz literaturu i novine).

Nije ništa čudno da su ti kolege iz razreda ovo "đe" doživljavali kao crnogorski, jer je taj izraz karakterističan za njihov jezik.

U praksi, istim jezikom, pa i naglaskom, govori većina stanovništva na području Dubrovnika, Neretve, istočne Hercegovine (od Neuma do Trebinja) i dijela Crne gore (Herceg Novi i okolica), naravno ako izuzmemo specifične lokalizme, "novokomponirano" forsiranje ekavice u krajevima u kojima većinom žive Srbi, talijanizme, turcizme i slično.

Ovo o "majstoru" je stvarno tako, kad nekome kažeš: "E jesi majstor", ustvari mu kažeš da nema pojma o poslu koji radi. Ali, što je još interesantnije, ako umjesto "majstora" upotrijebiš riječ "meštar" (lokalizam za isti pojam) onda je sve uredu, i "Bravo meštre" će biti ispravno shvaćen.

Što se tiče ove tvoje razmirice sa Daddo-om, iako ne poznam čovjeka dovoljno, iz njegovih odgovora tebi, nisam primijetio da ja tako zlonamjeran kakvim ga doživljavaš.

I za kraj jedna zgodna crtica iz života.
Jednom prilikom kad sam bio, sa ekipom iz moje bivše firme, u Zagrebu na nekom IBM-ovom tečaju, moja kolegica u samoposluzi kaže blagajnici: "Dajte mi saket." (saket=najlonska vrećica) očekujući da će zbuniti blagajnicu, a ova joj mrtva-hladna doda - saket.
Sad je kolegici upitnik iznad glave, pa pita blagajnicu odakle je, a ova joj odgovori: "Sa Kalamote" (otočić ispred Dubrovnika, koji se ustvari "književno" zove Koločep).

P.S. Eto, nisi jedini koji piše opširne odgovore.
31.10.2020 | 14:54
Zgodan odgovor. I zanimljiv! ugodan ti dan, meštre!
EDIT:
Jako zanimljiv detalj za Koločep. Pojma nisam imao.
31.10.2020 | 15:04
smayoo kaže:
Nisam ti obrisao post, nego sam ga izmijenio (dopisao sam posvojnu zamjenicu "nam" i zarez ispred imenice u vokativu )

Ma znaš šta sam mislio. Sve u redu!
EDIT:
Opa, novi izgled citiranja. Svaka čast, baš dobro izgleda! To vjerojatno dugujemo Ribi?
31.10.2020 | 15:31
Ne, nego nije tag bio dobro zatvoren.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 14 sati
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.21 Seconds

Provided by iJoomla SEO