Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


06.06.2024 | 12:25
Brat mi je par godina vozio novi 407 koji su bili uzeli na leasing kao službeni auto. On ga je birao jer mu se baš svidio taj model taman kada je izašao. Kaže mi da je bio lijep, udoban i da se divno vozio. No, ostavio ga je par puta na autocesti s popaljenim lampicama i vraćao se doma autobusom tako da je u konačnici ostavio dojam prekompleksnog vozila koje staje čim nešto nije savršeno u redu. Inače, njegov privatni auto je tada bila Alfa 164 TD Super s preko 400.000 km. S njom nije nikada ostao na cesti, čak i kada mu je riknula turbina, normalno se dovezao doma. Tako da overall nije baš bio oduševljen.

No, kolega je dugo vozio 508 i bio je s njim jako zadovoljan i nikada nije ostao na cesti. MIslim da to danas više zaista nema toliko veze s pojedinačnim proizvođačem, niti velike skupe marke poput Mercedesa i BMW-a više nisu niti sjena onoga što su bile. Pukneš po 130 ili čak 160.000 € za auto i šanse da si bez "lampica" i nekih problema već u prvih pola godine su tanke. Ovo govorim o iskustvima vlasnika iz prve ruke.
06.06.2024 | 13:54
Bertone kaže:
fali zadnji brisač ali to je danas cijena ljepote


E vidiš, rekao sam sebi davno nikad auto bez zadnjeg brisača, ali ovaj me je tako odvalio kad sam ga vidio da sam shvatio da nema zadnji brisač tek kad sam uplatio kaparu Dosta je kišilo zadnjih dana, nije smetalo, no bilo bi super da postoji.
06.06.2024 | 17:02
Potreba za zadnjim brisačem ovisi o nagibu zadnjeg stakla. Npr. gotovo isti auto (147/GT) ima, tj. nema zadnji brisač, isto važi 156/159 limuzinu ili karavan. Tko želi uvijek čisto zadnje staklo neka ga namaže s Rain X, to traje i po mjesec dana i kapljice samo klize dolje.
06.06.2024 | 19:10
dpasaric kaže:
Potreba za zadnjim brisačem ovisi o nagibu zadnjeg stakla. Npr. gotovo isti auto (147/GT) ima, tj. nema zadnji brisač, isto važi 156/159 limuzinu ili karavan. Tko želi uvijek čisto zadnje staklo neka ga namaže s Rain X, to traje i po mjesec dana i kapljice samo klize dolje.

RainX i/ili nagib zadnjeg stakla samo malo mogu pomoći u vidljivosti prema natrag, imati zadnji brisač (ako je ispravan) pomaže uvijek,... jbg, mene su u AŠ naučili da se za vrijeme vožnje promet oko auta prati: 30% naprijed, 20% bočno i 50% iza.
06.06.2024 | 19:23
dpasaric kaže:
Potreba za zadnjim brisačem ovisi o nagibu zadnjeg stakla.


Djelomično (ne)točno. Potreba za zadnjim brisačem ovisi o tome radi li se tzv. Kamm-ovom stražnjem kraju tj. je li zadnje staklo u području Kammovog izreza ili u području gdje zrak struji uz karoseriju.
Svaki auto do određene mjere koristi Kammovu ideju, samo je pitanje je li staklo ispred (gledano u smjeru strujanja zraka) ili iza tog oštrog reza.
Alfa GT ima staklo u dijelu auta koji je produžetak krova, dakle, recimo da oko njega imamo laminarno strujanje. Alfa 147 ima staklo nakon što je krov naglo završio tj. odrezan je. Iza kraja vozila se vrtloži zrak, ali to područje vrtloga virtualno predstavlja produžetak naše karoserije i preko tih vrtloga zrak i dalje donekle laminarno struji pa je otpor zraka relativno malen. No, ti vrtlozi koji se formiraju iza auta za sobom povlače prljavštinu s ceste i iz zraka koja se lijepi na stražnje staklo. Kako oko njega nema laminarnog strujanja zraka da donosi čist zrak s prednjeg kraja, onda se staklo prlja. Kod alfe GT to strujanje zraka donosi čist zrak i istovremeno stvara područje nižeg tlaka te se tako staklo suši tj. voda hlapi s njega i staklo je čisto i bez brisača.
08.06.2024 | 09:38
Da, to je to, hvala na detaljnom objašnjenju! Očekivano je da ovisi o strujanju zraka, a laički se to u praksi svodi na kut zadnjeg stakla. Rijetko sam koristio zadnji brisač i kada sam ga imao.
08.06.2024 | 12:25
Na moru vjerojatno ne treba ali na kontinentu je itekako koristan.

Snijeg, led, blato, prljava kisa. Malo od toga spada bez da se mehanicki ocisti.

Tako da ja sam za zadnji brisac. Ako ti ne treba nemoj ga paliti
08.06.2024 | 12:26
Dobro dodje i ako po pljusku bjezis u rikverc od policije.
08.06.2024 | 18:53
08.06.2024 | 18:59
Riba kaže:
Dobro dodje i ako po pljusku bjezis u rikverc od policije.


A što bi po pljusku bježao od policije, pa neće ni oni van na pljusak da bi te uopće zaustavljali
14.06.2024 | 08:35
Uvijek je prokletstvo kada polakiraš dio, a dio ne... Nakon sređivanja kolona prošle godine, logično, farbani su i bokovi, a onda sam pofarbao i haubu jer je bila sva od kamenčića (nije čudo u 20 godina!) i onda me počelo mučiti što je krov na mjestima oštećnog laka od galebova i njihove kiseline iz želuca (često moram parkirati blizu kontejnera za smeće), pa mi OKP nije dao mira i sada sam sredio i krov!

Zapravo je čudno koliko nešto nebitno i malo vidljivo kao što je krov "digne" cijeli auto kada je sve lijepo uredno i sjajno!

dpasaric.kreativni.hr/Alfa%20fotke/GT/GT...Paso-2024-krov-1.jpg

dpasaric.kreativni.hr/Alfa%20fotke/GT/GT...Paso-2024-krov-2.jpg
14.06.2024 | 13:34
Slike, ili se nije dogodilo..!
14.06.2024 | 13:54
Ne vidite dvije fotke? Meni se normalno prikazuju!
14.06.2024 | 14:12
Ne vide se ni kod mene. Problem postoji od ranije, sjećam se da nije nikad bilo do kraja jasno zašto netko ne vidi, a netko vidi. Promijenio sam ti post da se vide makar linkovi
14.06.2024 | 15:21
Dobra pila dpasaric, a i svidja mi se color shema unutrasnjosti

Je li to pravi QF ili je samo naljepnica? Nisam siguran je li bilo QF uopće, ili je to možda neki trim level...
14.06.2024 | 16:40
Ja ne vidim samo njegove, od ostalih članova normalno vidim kad stave sliku tak da sam sad već naučio da na svaki njegov post koji mi je interesantan odmah kliknem na citiraj pa onda vidim je li stavio kakav prilog u post ili nije
14.06.2024 | 16:52
Vidim sve slike normalno, i na Mac-u i na iPhone-u. Jedna stvar mi nije jasna, znam da je Alfa boja standard, ajmo reći, crvena i siva. Ali crvena Alfa je za mene Alfa, crvena i gotovo! Mala šala, auto je TOP!!! Čuvan, mažen i pažen. Isto kao i moj, sve dok se u mom životu nije pojavila žena, kasnije i malac. Sad je auto… ma… bolje da ne pričam
14.06.2024 | 18:04
Crvenu drži u garaži i vozi je samo za posebne prilike. Al' ozbiljno!
14.06.2024 | 18:10
Susjed mog djeda i bake je, dok sam bio klinac, tamo negdje 1981-82, vozio crvenu Giuliettu i sjećam se da je to bila totalna senzacija među fićekima, stojadinima, ladama i škodama. Jedini još crveni auto u susjedstvu je bio fićo moje mame. Ali znam da je dugo, dugo prošlo dok sam vidio idući auto s mjenjačem od pet brzina.
Čovjek je jedino imao problem kad su bili bonovi za benzin. Kupovao je bonove na crno gdje god je stigao.
14.06.2024 | 18:34
Smayoo, potpisujem! Kad je pokojni otac davne 76-e, kako se sjećam iz njegovih priča, kupovao novog fićeka, nije bilo biranja boje. Došao si u garažu tadašnje Auto Hrvatske, i čekao u prozivci na svoj red. Koja te boja zadesila, to je bilo to. A stari je imao dva fićeka, šajkaču (stojadina) i yugo. Evo šta je stvarao socijalizam od poštenog čovjeka. A ja sam u to vrijeme slinio na Commodore 64, ili ne daj Bože Amigu ili Atari… eh…
14.06.2024 | 18:42
Jedina računala za koje sam tada znao, bili su Orao i Galaksija, jedno u tadašnjem "pionirskim domu", i u "Domu narodne tehnike". Oči su mi bile na beeee!!!
14.06.2024 | 20:51
smayoo kaže:
Ne vide se ni kod mene. Problem postoji od ranije, sjećam se da nije nikad bilo do kraja jasno zašto netko ne vidi, a netko vidi. Promijenio sam ti post da se vide makar linkovi


Tnx, to je zona pitanja za Ribu!

Sada kada si stavio linkove, vidim linkove, ali onda naravno ne vidim slike bez da se klikne. Ali ok, bolje i tako.
14.06.2024 | 20:53
kupus kaže:
Dobra pila dpasaric, a i svidja mi se color shema unutrasnjosti

Je li to pravi QF ili je samo naljepnica? Nisam siguran je li bilo QF uopće, ili je to možda neki trim level...


Je, i meni je fora combo s bež kožom, drvenim volanom i ručicom mjenjača. Evo slike, da vidimo hoće li se sada vidjeti:

dpasaric.kreativni.hr/Alfa%20fotke/GT/GT-Paso-interior-2020.jpg

GT nije nikada imala QV verziju, ali djetlina i nije stavljena kao neka "misleading" oznaka (kao ono kada BMW ekipa stavi M oznaku na običan Beemer), jer kod Alfista djetelina u trokutu od ranih dana znači da je to Alfa za utrke bez obzira na model, a naravno, i kao "lucky charm". Tijekom godina je taj kriterij razlabavio, oznaku su počeli koristiti razni Alfa Romeo klubovi, pa je sada nekako prešutno dovoljno da je Alfa vožena pistom. Ja se toga držim, one Alfe koje sam vozio po Grobniku imaju djetelinu, one koje nisam, nemaju. QV kao oznaka "elitne opreme" i "top modela" je zapravo došla relativno nedavno, kada je Alfin marketing prihvatio ono što su entuzijasti furali godinama.
14.06.2024 | 21:04
drpongrac23 kaže:
Vidim sve slike normalno, i na Mac-u i na iPhone-u. Jedna stvar mi nije jasna, znam da je Alfa boja standard, ajmo reći, crvena i siva. Ali crvena Alfa je za mene Alfa, crvena i gotovo! Mala šala, auto je TOP!!! Čuvan, mažen i pažen. Isto kao i moj, sve dok se u mom životu nije pojavila žena,


Slažem se, svaki Alfista mora imati barem jednu crvenu. Imam i ja jednu, a još malo, pa ću moći dobiti oldtimer tablice za nju, cura je sada na 27 godina!

14.06.2024 | 21:46
Ja je opet ne vidim, ali ajmo se malo igrati, preuzeo sam sliku i staviti ću je ispod pa da vidimo da li istu sliku vide drugi ako je postavi netko drugi.

GT-Paso-interior-2020.jpg


Evo sad je ja vidim kod sebe, ali kod tebe i dalje ne pa nek se i ostali izjasne koji ne vide slike kod tebe jer je onda definitivno problem s tobom, odnosno netko može vidjeti što sve postaš, a drugi ne.
14.06.2024 | 22:49
Ja vidim slike u linkovima, a ove slike ubačene vidim, ali kad kliknem na njih da se uvećaju, samo se zadnja slika uveća. Ostale dvije slike mi se pokaže pokušaj i sve dube bijelo. Kad sam kliknuo na Bertoneovu sliku, poveća mi se, a kad kliknem na istu sliku od Davora neda se povećati s klikom. Fakat čudno.
14.06.2024 | 23:57
Davorova slika se kod mene opet ne vidi (opet sam promijenio njegov post), a kod Bertonea se vidi, ali to je jasno zašto. Davor je stavio img tag s linkom na vanjski url (ne na jabučnjak siteu), a Bertone je sliku downloadao pa ponovno uploadao uz svoj post, kao attachment tag, a ne img.
15.06.2024 | 08:23
Jep, sad ostaje pitanje zašto neki vide, a neki ne slike koje stavlja kao img tag s linkom na vanjski url.
20.06.2024 | 15:13
Zato jer neki browseri blokiraju non-secure external content unutar secure sitea. Da je eksterni link na sliku https radilo bi vam. Meni radi u svakom slucaju jer mi browser nije toliko analan.
20.06.2024 | 21:06
Moj pokojni kum bio je drugi časnik stroja na trgovačkom brodu prije 25 godina. Imao je na tom vijađu zapovjednika stroja Grka (ako se dobro sjećam) koji im je često (užasnim engleskim) ponavljao rečenicu koja mi se čini skroz primjerena u ovom času pa je evo, iz druge ruke i po sjećanju, približno prenosim

Vaj du ju spiking mi problem. Aj no vont problem tu hir. Solušn. Spik mi solušn (psovka na grčkom) ju nou? Ju nou? ("ju nou" mu je značilo "Do you understand?" )
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 8 sati
  • Borisone: [link]
  • Kloba: Jel itko provalio da su OIV pustili HTV 2 u UHD rezoluciji za vrijeme Olimpijade? Znači 4K preko kućne antene? Ajde, kada si već dižu plaće 65 posto da spriječe korupciju (koji proser) sada imamo i mjesec dana 4K reze :)
  • gladhr2: [link] remote desktop ako neko moze malo pomoci :)
  • drlovric: Javio se jedan kolega Jabucar i poslao mi paket sa adapterom. Prob rijesen. Hvala mu puno!
  • drpongrac23: Ustvari m5 je oznaka u seriji, isprika. Evo u dnu tablice preporučena cijena [link]
  • Ender: jeste m5, poslednje verzije MacBook-ova pre nego sto su ih ukinuli su bile 12" i sa coreM, M3, M5 procesorima.
  • drpongrac23: Valjda i5, Intel. M5 ne postoji.
  • Matija klc: kupljen 2018, nema ostecenja, racun posjeduje. Samo vase misljenje o prodajnoj cijeni. Hvala na trudu i vremenu
  • Matija klc: Pozdrav decki, pitanje kratko ako netko ima vremena za mišljenje samo. Prijateljica bi prodala: NOTEBOOK APPLE MacBook (12” Retina, Intel Core M5 1.2GHz, 8GB, 512GB, HD515, OSX, 1y, HR layout, Rose Gold)
  • cariblanco: Kaj VŽ, valjda HŽV, onda bi to Lovrić ziher kupio i ne bi pitao za cijenu ;)
  • Zdravac: VŽ
  • Zdravac: ako trebaš samo onaj nastavak koji se ušteka, mislim da imam ja od starog punjača, možda odgovara
  • Beli: Ovo: [link]
  • smayoo: Odnosno, ako imaš US, a trebaš EU, onda, jel... :)
  • smayoo: googlaj Apple duckhead US power plug
  • drpongrac23: Ima i od Apple-a "Apple World Travel Adapter Kit"
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Aj vidi kod ovih, drže svašta za Mac
  • drlovric: Gdje mogu kupiti kut za Macbook punjac. Da skinem americki i stavim EU uticnicu. Kako se to uopce zove? Prodaje li to neki ducan? :)
  • rusty: Onda? Tko je u ovo CrowdStrike problemu? ERSTE banka nije!
  • Zdravac: Ne znam, za kolegu je... provjeriti ću...
  • drpongrac23: Mogli bi imati u FINI :)
  • smayoo: Ako je to 5,25" zapis od 180 ili 360 kB po strani (single ili double density), ja imam 5,25" na Commodoreu 128. HD flopica od 5,25 (1,2 MB) sigurno više nije čitljiva, zaboravi te podatke.
  • Borisone: Peek'n'Poke?
  • m@xym: Teško ćeš naći nekoga da ima i 3.5" floppy, a kamoli 5.25.
  • Zdravac: 5.25 floppy ima tko da moze prebaciti podatke?
  • rusty: Šteta je što i dalje ne radi kako spada na macOSu. Prošle godine, je radio dio ali ne i adekvatno upucavanje certifikata na Certelia portalu. Taj dio samo je radio na Win 64bit i to preko Firefoxa. Moje osobno iskustvo uz support AKDa.
  • Djuro genijalac: Vidi eOI...
  • Djuro genijalac: Murja otkrila Linux i MacOS!
  • cariblanco: Yonkis, komentar je bio vrh, nemam šata dodati :)
  • drlovric: Affinity Suite nudi 6 mjeseci trial verziju za sve svoje apps (Mac, Win, iPad). Zanimljiv poslovni model...
  • Yonkis: Molimo da vi i vaši kolonizatori osvojite sve u alpskim sportovima, to će onda biti senzacija.
  • cariblanco: Jučer smo mi i naši kolonizatori, osvojili sve u nogometu i tenisu ;)
  • rusty: Safari je najbolji preglednik i Smayoo ga obožava iako tako ne piše ;)
  • Yonkis: Vrlo logično pošto smo na Jabučnjaku :)
  • smayoo: To je ugrađen mehanizam kažnjavanja za one koji koriste Safari ;)
  • Yonkis: Zašto je Jabučnjak tako bugovit na Safariju (iOS) kada pišem odgovore na forumu? Svako malo se zalocka, ne reagira pa moram reloadati stranicu i naravno sve pisati isponova. :/
  • m@xym: gladhr2, forum i postoji za to da sa na njemu otvaraju nove teme.
  • Piko: A ima i ovo, ali to nisam isprobavao pa nemam pojma kako radi: [link]
  • Piko: [link] imaš i ovo, ali nije free .... a kad Apple izda monitor sa barem 120Hz 4K ili 5K ... onda kupim Apple monitor
  • Yonkis: Pa kad je sve Windows fokusirano a od Applea se očekuje da nađe workaround. Da imaš Appleov monitor onda ne bi imao ovih poteškoća, zar ne?
  • gladhr2: Monitor Control mi ne funkcionira, samo brightness
  • gladhr2: haha, i dalje ne vjerujem u to da mac nema to rjeseno a na win je to odrađeno
  • Yonkis: A ti bi sad kompletno rješenje.. take it or leave it. My way or highway. Ispruži ruku pa stišaj :) eto rješenja :)
  • gladhr2: @drpongrac, taj dio sam ja napravio to je ok, ali kada zelim smanjiti ili pojacati ne mogu iz postavki minija, niti s tipkovnice nego moram cackati po tipkama monitora
  • drpongrac23: @gladhr2 - u postavkama zvuka odaberi monitor kao primarni audio uređaj. Ali onda neće biti zvuka iz Minija, već samo iz monitora.
  • Piko: Može se sa [link]
  • gladhr2: jedno pitanje da ne otvaram novu temu, mac mini, i na njega spojen monitor s hdmi a monitor ima ugrađen zvučnik. MOže li se nekako s mac minija updavljati zvucnikom odnosno da ne moram pojacavati i smanjivati direktno na monitoru, na windowsu mi je to radilo naj normalnije
  • drpongrac23: I fala Sanjinu Đukuiću!!! Riječka rock scena live forver!!!!
  • drpongrac23: Rijeka -Paris - texas - reizdanje, malo za reći, slava Foxu!!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, Riba, tino1, Anonimci (658)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.46 Seconds

Provided by iJoomla SEO