Opencore Legacy Patcher i Sonoma na Mac Pro 6.1
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Opencore Legacy Patcher i Sonoma na Mac Pro 6.1


05.07.2025 | 22:25
Naisao na komad softvera koji je trazio noviji macos od podrzanog na Mac Pro 6.1 pa rekao hajde da upgradeam na Sonomu sa OCLP. Uspio iz treceg pokusaja i ugazio u ovo govno:

github.com/dortania/OpenCore-Legacy-Patcher/issues/1145

Pa ako netko krene istim putem da zna.

Nije to za mene, da sam se htio ovim problemima baviti uzeo bih slozenac. Vrijeme je za jedan M Mac.
06.07.2025 | 00:20
Hm, već sam pomalo senilan, ali mislim da sam moj 6,1 digao na Sonomu i nisam primjetio nikakve probleme, pogledam malo u ponedjeljak. No, istina, ne koristim Chrome na njemu.

A ovo je dobar primjer koliko znači imati dugo podržan GPU, zato je 5,1 toliko dugovječan - njegov standardni RX 580 se formalno prodavao u Mac Pro 7,1 sve do lipnja 2023. godine - i onda normalno da postoji podrška, a ove D300/500/700 nikada nisu bile posebno sretne serije i nisu se službeno pojavljivale u 5,1 i 7,1. No, PCI verzija (R9) je postojala s PC-ija i radila je korektno, tj. onoliko korektno koliko i D300/500/700 serija, samo što memorija nije bila ECC, a ovi su je imali radi OpenCL izračuna.
06.07.2025 | 10:39
Pogodjene su i sve aplikacije koje koriste Electron, srecom nema toga puno ali mi je ubilo Operu i Discord. Hvala bogu imao sam Firefox na disku da izgooglam rjesenje.

I novi System Settings je grozan.
06.07.2025 | 12:23
Riba kaže:
I novi System Settings je grozan.


Evo, konačno da to netko kaže na glas! Ja se suzdržavam da ne ispadne da sam njurgav ili "prestar, pa ne prihvaća promjene na bolje", ali ovo što su oni izveli u pokušaju unificiranja korisničkog iskustva između iOS/iPadOS i MacOS-a je strašno.

Znači prije je proces u mozgu išao ovako:

- želim uključiti BT ikonicu da se vidi
- otvorit ću BT control panel i tamo je uključiti

GOTOVO!

Sada za isto to:

- otvoriš BT panel i tamo nema ničega!
- odlaziš u search u panelu i pokušavam naći "bluetooth icon"
- nula rezultata
- onda pokušaš s "bluetooth menu bar"
- tu dobiješ tri rezultata i jedan je da se to nalazi u novom centraliziranom Control Center panelu
- tek tu nalazimo opciju "Bluetooth - Show in Menu Bar"

Znači loše-loše-loše. I mislim ok ako su željeli imati taj objedinjeni Control Center, ali mogli su ostaviti paralelne opcije na mjesta gdje se zapravo koriste.

Jobs bi im svima dao otkaze.
06.07.2025 | 19:06
Ja sam sve to i ostale stvari uključio, isključio, podesio samo jednom. Podesio sve po svome i dalje u System Settings ne idem.
16.09.2025 | 10:46
S obzirom da je ova zadnja tema o OCLP (barem koju sam ja našao), kako je izašao Tahoe malo upozorenje da se netko ne zaleti:



Usput, maloprije sam odradio nadogradnju 15.6 na 15.7 i za sad sve radi OK, a Tahoe neka malo pričeka

15.7.png
16.09.2025 | 14:46
Bertone kaže:
S obzirom da je ova zadnja tema o OCLP (barem koju sam ja našao), kako je izašao Tahoe malo upozorenje da se netko ne zaleti:

Usput, maloprije sam odradio nadogradnju 15.6 na 15.7 i za sad sve radi OK, a Tahoe neka malo pričeka


koliko je upotrebljiva Sequoia na tom laptopu? ja imam jedan 13" mid 2014 na kojem bih radio upgrade, al nisam siguran koliko da idem sa trenutnog Big Sura
16.09.2025 | 18:42
Ne leti, ali radi ok. Svakako je bolje od Big Sura za koji više nema niti tekućih browsera.
17.09.2025 | 11:08
marioart kaže:
koliko je upotrebljiva Sequoia na tom laptopu? ja imam jedan 13" mid 2014 na kojem bih radio upgrade, al nisam siguran koliko da idem sa trenutnog Big Sura

Radi sporije od recimo LinuxMinta kojeg sam isprobao na tom MBP, boot time je malo duži (razlog je dijelom i u OCLP-u), aplikacije se ne pokreću trenutno nakon klika na ikonu, no kad se pokrenu ono što tu i tamo koristim (LibreOffice, OnlyOffice, Firefox, Brave, VLC,...) rade OK.S obzirom da sam taj MBP kupio za dijelove jer mu je baterija bila napuhnuta (za 100€), a lik koji mi ga je prodao donio MBP i novu zapakiranu bateriju (koju je kupio, ali se bojao sam je zamijeniti), šteta bi bilo da stoji neiskorišten ili da ode u reciklažu,... i da, iako je staro (kljuse s novom baterijom), i uz OS kojeg nativno ne podržava, dobiješ 6-7 sati pregledavanja web-a ili videa na bateriji i zato samo naprijed, ako još nisi koristio OCLP prouči postupak i zabavi se jedno poslijepodne
17.09.2025 | 11:24
Bertone kaže:
marioart kaže:
koliko je upotrebljiva Sequoia na tom laptopu? ja imam jedan 13" mid 2014 na kojem bih radio upgrade, al nisam siguran koliko da idem sa trenutnog Big Sura

Radi sporije od recimo LinuxMinta kojeg sam isprobao na tom MBP, boot time je malo duži (razlog je dijelom i u OCLP-u), aplikacije se ne pokreću trenutno nakon klika na ikonu, no kad se pokrenu ono što tu i tamo koristim (LibreOffice, OnlyOffice, Firefox, Brave, VLC,...) rade OK.S obzirom da sam taj MBP kupio za dijelove jer mu je baterija bila napuhnuta (za 100€), a lik koji mi ga je prodao donio MBP i novu zapakiranu bateriju (koju je kupio, ali se bojao sam je zamijeniti), šteta bi bilo da stoji neiskorišten ili da ode u reciklažu,... i da, iako je staro (kljuse s novom baterijom), i uz OS kojeg nativno ne podržava, dobiješ 6-7 sati pregledavanja web-a ili videa na bateriji i zato samo naprijed, ako još nisi koristio OCLP prouči postupak i zabavi se jedno poslijepodne


radio sam hackintosh ljetos pa sam upucen u problematiku.. a taj laptop manje vise samo stoji sa strane kao rezerva i na njemu skitam po "sumnjivim" mjestima ... sad su mi prestali raditi browseri pa sam razmisljao da ga dignem na Monterey ili Venturu.. al ako je upotrebljiv na Sequoiji, onda bih mogao na to da se ne gnjavim za godinu dvije opet...

probam za vikend pa napisem svoj dojam
17.09.2025 | 14:00
A ništ te ne košta probati,... i samo jedna opaska, možda je to bilo samo kod mene (ali ista stvar je bila i na MBP 13" 2013 i MBP 13" 2015), a to je da je tijekom instalacije OS-a od nule, sve užasno sitno (zbog rezolucije ekrana) pa nije zgorega imati povećalo pri ruci da vidiš gdje i što treba kliknuti
18.09.2025 | 19:17
Ma to on ode u native retina rezoluciju dok ne digneš drivere, u biti nemaš što puno niti gledati u tom periodu. OCLP je sada automatiziran i sam skuži nakon logina da nema drivere, pa ih ide staviti.

Jedina caka je zeznuti prvi login dok još nema drivera jer je sam upis lozinke super-spor, pa treba biti strpljiv, nakon toga sve ide glatko kada OCLP preuzme kontrolu za drivere.
18.09.2025 | 22:07
Ma sve to znam, ali kad radiš prvi put bude WTF,... za drugi put pripremiš povećalo
20.09.2025 | 15:06
Bertone kaže:
A ništ te ne košta probati,... i samo jedna opaska, možda je to bilo samo kod mene (ali ista stvar je bila i na MBP 13" 2013 i MBP 13" 2015), a to je da je tijekom instalacije OS-a od nule, sve užasno sitno (zbog rezolucije ekrana) pa nije zgorega imati povećalo pri ruci da vidiš gdje i što treba kliknuti


bome dobar test za vid... na desno oko sam čitao bez problema, lijevo više ne moze

evo pišem sa macbookpro 13" mid 2014 Sequoia 15.7 ...

dojmovi:

radi bolje nego sam mislio... malo kašljuca i ventilira ponekad, al nije to velika razlika u odnosu na rad po Big Surom... oclp prilično pravocrtno osim što sam morao dvaput ... prvi put sam skipao unos appleIda i kasnije ga više nisam mogao unijeti u postavkama, a posljedno tome mi nije radio icloud niti sinkronizacija sa ostalim uređajima a ni apple pay... jednostavno input polje za unos nije moglo postati aktivno...

sve obrisao i ispočetka sa unosom appleIda kad je pitao i sve radi...

čini se da će macbook dočekati i drugu zamjenu baterije
20.09.2025 | 16:07
Imam MBP 15" mid 2014, sada je na Big Suru, zadnji legalno podržani, i imam potrebu zbog nekih appova na noviji sistem.

Može mi netko dati ili mogu li negdje naći kompletne upute korak po korak?

Na netu sam našo puno upozorenja da se može desiti nepredvidiv zez da komp ostane neupotrebljiv.

Koliko je to istina?

Meni je ovo glavni komp i ne bi se doveo u tu situaciju.


@marioart eto reće da na njegov MBP, isto iz 2014, malo kašljuca na Sequoia...
pa bi zadnje pitanje bilo:
Na koji sistem je optimalno ići?
20.09.2025 | 17:02
marioart kaže:
bome dobar test za vid... na desno oko sam čitao bez problema, lijevo više ne moze


Sad sam se rasplakao... od smijeha
20.09.2025 | 19:28
Air kaže:
Imam MBP 14" 2014, sada je na Big Suru, zadnji legalno podržani, i imam potrebu zbog nekih appova na noviji sistem.

Može mi netko dati ili mogu li negdje naći kompletne upute korak po korak?


Nisu upute korak po korak, ali možeš saznati više o svemu, pisao sam o OpenCoreu prije 3 godine ovdje na Jabučnjaku:

www.jabucnjak.hr/clanci/hardver/opencore...ovine-za-odvane.html
20.09.2025 | 21:32
@dpasaric:

Pročitao sam sve tvoje tekstove na tu temu.
Nisam razumio pola ali pročitah. Vjerojatno zato što tečno/čitljivo pišeš.

Za početak tražim odgovor koliko je to riskantno da ne bi onesposobio komp iako radim po PS-u.
20.09.2025 | 22:27
Air kaže:
Za početak tražim odgovor koliko je to riskantno da ne bi onesposobio komp iako radim po PS-u.


Samo neki stariji modeli imaju teoretsku mogućnost da se to dogodi, ali uglavnom je sigurno. Koji konkretni Mac je u pitanju?
20.09.2025 | 22:40
dpasaric kaže:
Air kaže:
Za početak tražim odgovor koliko je to riskantno da ne bi onesposobio komp iako radim po PS-u.


Samo neki stariji modeli imaju teoretsku mogućnost da se to dogodi, ali uglavnom je sigurno. Koji konkretni Mac je u pitanju?


MBP 15" mid 2014
21.09.2025 | 08:01
Air kaže:
dpasaric kaže:
Air kaže:
Za početak tražim odgovor koliko je to riskantno da ne bi onesposobio komp iako radim po PS-u.


Samo neki stariji modeli imaju teoretsku mogućnost da se to dogodi, ali uglavnom je sigurno. Koji konkretni Mac je u pitanju?


MBP 15" mid 2014


Upravo sam prije par dana frendici jedan takav digao na Sonomu. Nula problema je bilo. Mogao sam teoretski i na Sekvoju, ali tamo OpenCore još nije toliko ispeglan, pa je dobro još malo pričekati.

Najbolje ti je uzeti USB stick od 32 GB, na njega putem OCLP installera staviti bootabilni macOS i na kraju (kada prođe verifikaciju) staviti i OpenCore na njega tako da možeš bootati u to direktno s OPT i odabereš EFI loader. Nakon toga instalacija koja će potrajati dugo. Kada je gotovo, problem je samo prvi put se ulogirati u sustav jer je sve sitno i jako sporo bez drivera, ali kada to prođeš OCLP će ponuditi da instalira sve potrebne zakrpane drivere baš za taj stroj i nakon reboota imaš funkcionalan MacBook Pro s novim sistemom.

Ako sve uspije, najbolje ti je isključiti sve one opcije za provjeru updatea, kako u macOS-u, tako i u OCLP-u i ne dirati ono što radi.

Ako negdje zapneš, reci!
21.09.2025 | 08:09
@dpasaric

Hvala na uputi!

Nadam se da ću naći vremena sljedeći vikend.
Do tada priredim sve potrebno.
22.09.2025 | 07:15
Air kaže:
@dpasaric

Hvala na uputi!

Nadam se da ću naći vremena sljedeći vikend.
Do tada priredim sve potrebno.


postupak je stvarno jednostavan kako dpasaric kaze ... ja imam 2core i5, a u 15" je vjerojatno jaci proc...

()


slijedi upute iz videa i samo odaberes drugi OS umjesto sekvoje... krenes redom od OS12 ali meni se sad nakon par dana cini da radi skoro isto kao na Big Suru ... valjda sam se privikao
08.10.2025 | 18:30
Moj kumić (živi u Zagrebu) ima MBP 13" Mid 2014 (retina). Ovo su detaljne specke:

Naziv modela: MacBook Pro
Identifikator modela: MacBookPro11,1
Naziv procesora: Dvojezgreni Intel Core i5
Brzina procesora: 2,6 GHz
Broj procesora: 1
Ukupan broj jezgri: 2
L2 predmemorija (po jezgri): 256 KB
L3 predmemorija: 3 MB
Hyper-Threading tehnologija: Omogućeno
Memorija: 8 GB
Verzija firmvera sustava: 478.0.0.0.0
SMC verzija (sustav): 2.16f68

APPLE SSD SM0256F:
Kapacitet: 251 GB (251.000.193.024 bajtova)
Model: APPLE SSD SM0256F
Revizija: UXM2JA1Q

Trenutno je gore instaliran najzadnji Big Sur (macOS 11).

Pitanje 1 - ima li tko iskustva - koji noviji OS to može podnijeti, a da ostane upotrebljivo? Čovjek nema neke jako napredne potrebe, ali muči ga što mu trenutno više ne rade neke obične aplikacije koje koristi svakodnevno (npr. Whatsapp).

Pitanje 2 - ima li tko iskusan s OCLPiranjem u Zagrebu da mu pomogne s tim? Ne bi učinio uslugu samo njemu, nego i meni.
08.10.2025 | 19:06
Može. Monterey radi 100% dobro, a Sonoma odlično uz neke vizualne kompromise (neke transparencije i slično ne mogu biti izrendane u GUI-iju). Usko grlo stroja je samo 8 GB RAM, ali to još uvijek "drži vodu".

Ako je za tebe, donesi MacBook i ja ga odradim.
08.10.2025 | 20:30
Hvala ti na brzom odgovoru. Kumić je u Zagrebu pa tražimo nekog u Zagrebu tko bi bio od volje pomoći. Zahvalnost se mjeri ćevapima.
22.12.2025 | 21:32
Stvari su dodatno degradirale. Cini se da novije verzije softvera koji koristi Chromium ili Electron vise nemaju setting za OpenGL rendering u fileu gdje se to moglo permanentno podesiti. Jedini nacin je da ih se pokrece iz terminala i u komandnoj liniji proslijedi "--args --use-angle=gl", ili da se kompletno u postavkama iskljuci GPU hardverska akceleracija. Ne preporucujem nikako koristenje OCLP i nepodrzanih sistema na Mac Pro 6.1.
22.12.2025 | 22:30
Hm, ček, gdje i kako se manifestira taj problem?

Koristim OCLP na 5,1 koji je stariji, a zbog posla imam SVE browsere koji postoje, i one egzotične, ali nikakav problem nisam primjetio (Sonoma).
23.12.2025 | 00:54
Zato jer nemas nesto od ovog:

- AMD HD 7000 series
- FirePro D300/D500/D700 (Mac Pro Late 2013 / MacPro6,1)
- R9 M370X (MacBook Pro 15" 2015 / MacBookPro11,5)

Svi detalji su ovdje:
github.com/dortania/OpenCore-Legacy-Patcher/issues/1145
23.12.2025 | 09:56
Aaaaa znači kvaka je u GPU!

Dobro ja tvrdim da je, relativno gledano, Mac Pro 5,1 najbolji Mac ikada. On će 20 godina odvaliti kao dnevno upotrebljiv stroj s dosta aktualnim MacOS-om i bez čudnih problema.

Valjak bi bio super da je netko izdao npr. RX 580 karticu za njega. I on bi trajao u nedogled onda, pogotovo jer mislim da on ima AVX 2 podršku.

Hvala na informaciji, znaš da imam i Valjak i baš sam razmišljao staviti li OCLP na njega ili ne.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 56 minuta
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.
  • drlovric: Plenkovic je porucivao Hrvatima kome nije dobro neka ide u DE. Bis bald. A danas drzava daje pare povratnicima jer kapital su ljudi. Ako nas KGB sve rastjera odavdje, ovaj forum ce sam sebi biti svrha :)
  • Air: Mislim da je uvreda za članove jabučnjaka koji su aktivni u političkim temama na jabučnjaku uspoređivati ih sa ekipom koja “troši” takve teme na drugim portalima. Iako smo svakodnevno na forumu neke od tih politički tema nemaju upisa po nekoliko dana. To znači da ekipa nije “ovisna” o tome da non-stop nešto serucka nego se upisuje kad netko nešto ima.
  • Air: Na osnovu ovoga dolazimo da je vrijednost ovog foruma u ljudima koji su svakodnevno aktivni na forumu, a to je uz pomoći ovih političkih tema.
  • Air: Druga vrijednost je već navedena, a to je što je forum sa takvim temama bio aktivan, i ljudi su tada bili prisutni pa su češće otvarali tehničke teme i više pomagali. Danas, a pogotovo u skoroj budućnosti više neće biti potreba za ovakvim tehničkim forumima jer će ljudi pomoću AI-a brže i učinkovitije naći rješenja svog problema.
  • Air: Nije poanta tih tema da netko “ispadne” upravu, niti da se netko uvjeri u neku od teorija koje smo ovdje secirali. Poanta je da su mnogi članovi na osnovu smayoo-ovog angažmana korigirali svoje izražavanje i prepucavanje. Ja sam prvi među njima.
  • Air: Prva vrijednost naših politički tema je: kažu “željezo se kuje dok je vruće” po tom principu ja vidim velike promjene na mnogim članovima koji su aktivni u tim temama. Neće se netko naučiti komunicirati i promišljati o svojoj dosadašnjoj negativnoj komunikaciji kada nema “vatre” i aktivnog korektiva (u našem slučaju smayoo-ta).
  • Air: dok sam došao doma teme je već zaključana pa ću ovdje dodati… tino1 je većinu toga lijepo napisao. Dodati ću da mislim da ove “političke” teme nisu bile uzalud.
  • Bertone: Smanji veličinu slika i trebalo bi proći ili sačekaj da se javi Riba ili Davor, oni znaju kak je podešen forum i što prolazi, a što ne.
  • Yonkis: Htio sam odgovoriti na temu izgubljenih slušalica sa screenshotovima iz mobitela pa je bilo nekih 5-6 slika i nije prolazilo.
  • Bertone: Na poslu koristimo phpBB i u admin postavkama je postavljeno da je max veličina slike 2560 × 1440 pix ili 3 Mb i ako korisnik pokuša napraviti upload veće slike dobije takvu obavjest o grešci,... isto je tak orecimo i sa slikom avatara, propisali smo maksimum od 512x512 pix i ako je veća nema uploada. Gdje ti dobivaš grašku?
  • Riba: Yonkis, kada i gdje ti se to pojavi?
  • Bertone: *Ne znam...
  • Bertone: Ne znak kako je posloženo tamo kamo si htio napraviti upload slike, ali mi smo si na poslu (na internom forumu) postavili limit na veličinu slike od 2k.
  • Bertone: Ne previše nego je nešto preveliko.
  • Yonkis: Jabučari, što ovo znači? Da imam puno slika u odgovoru na neki komentar? [link]
  • dpasaric: :D
  • Bertone: Čovjek Vam je na realnom primjeru objasnio Starcraft pravila i sad opet ne valja :D
  • dpasaric: Tako je! :)
  • Gjuroo: Ni Putin to ne bi bolje riješio.
  • dpasaric: Nema više politike u ovoj butigi! :)
  • smayoo: piši u forum
  • user: Ako zna netko kako dobiti njihovu zadnju poznatu lokaciju to bi bilo korisno
  • user: pretražio sam sve itd.
  • user: Već sam "play sound" aktivirao, ništa
  • user: nestale mi Airpods 4, what do? Piše "No location found" u FindMy.
  • user: ljudi,
  • CoffeePod: Cijeli 26 relase je bio sramotan za Apple i morali su “double down” i back to the lab da sve tweakaju kako su trebali

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.77 Seconds

Provided by iJoomla SEO