Upgrade Mac Pro 5,1 u 2023.
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Upgrade Mac Pro 5,1 u 2023.


19.11.2023 | 19:42
kupus kaže:
VanjusOS kaže:

Evo šta mi je izbacilo :



To je 5.1, znači ide onaj s linka bez dodatnog posla.



Onda da ga kupujem? Ne znam koliko to može puno značiti, bolje tražiti cijeli CPU tray sa dual procesorom?
  • kupus
  • Posjetitelj
19.11.2023 | 20:08
Kupuj.

Dual socket CPU tray bi te vjerojatno izišao blizu cijene ovog računala, tako da se za taj pothvat rijetko tko odlučuje. Drugi procesor zna iskoristit malo koja aplikacija, u većini slučajeva bi ti samo trošio struju.
19.11.2023 | 23:37
Ne kupuj tray dok ne provjeriš nešto bitno!

Znači, svaki tray ima svoj vlastiti firmware i 4,1 i 5,1 sigurno nemaju iste, a nisam siguran za kasnija godišta. Ako imaš različit firmware na trayu onda ti interni ekosustav ne radi ispravno, uđe u panic mode i stavi ventilatore na max jer zna što se zbiva, pa "bolje da hladi nego da se nešto pregrije".

Dakle, firmware traya i stroja MORA biti isti.
20.11.2023 | 18:05
Tako je Vidim, konacno se izjednacila cijena X5690 sa X5680, prije je X5690 bio dosta skuplji
20.11.2023 | 18:18
Kada se na Mac instalira OS koji vise sluzbeno nije podrzan, jel taj Mac tehnicki postaje Hackintosh?
20.11.2023 | 21:24
Koja su iskustva oko povezivanja Mac Pro sa iMacom iz novije generacije (2017-2019)? Ima li nekakav konektor, kabl koji bi možda mogao prikazati sliku na iMacu?

Vi koji imate Mac Pro - koje ekrane koristite? Šta biste predložili?
20.11.2023 | 21:28
Mi koristimo Mac Pro mašine za CAD i Office. Moj je apsolutni prijedlog - DisplayPort / MiniDisplayPort ako imaš grafulju s takvim izlazom. Vektorska slika je neusporedivo oštrija i ugodnija za rad nego preko HDMI. Ti monitori na MacPro strojevima su svi LG.
20.11.2023 | 21:29
drlovric kaže:
Kada se na Mac instalira OS koji vise sluzbeno nije podrzan, jel taj Mac tehnicki postaje Hackintosh?


Ne to je Hmacintosh.
21.11.2023 | 00:01
VanjusOS kaže:
Koja su iskustva oko povezivanja Mac Pro sa iMacom iz novije generacije (2017-2019)? Ima li nekakav konektor, kabl koji bi možda mogao prikazati sliku na iMacu?

Vi koji imate Mac Pro - koje ekrane koristite? Šta biste predložili?


Samo neke stare iMac serije su se mogle koristiti kao eksterni monitor. "24-inch and 27-inch iMac models introduced in 2009 and 2010" - i to putem Mini DisplayPort kabela, i neke novije serije (2011-2014) putem Thunderbolta. Dakle, no soup for you.

Nema ništa bolje za Mac Pro tih serija od originalnih Apple Cinema 30" monitora. Moraš samo imati karticu koja podržava Dual-link DVI port. Cinema 30" je nekada koštala kao danas Pro Display XDR, ali vrijede svakog centa. Danas se mogu polovne kupiti za 300-400 €. Čini se puno za monitor star 18 godina, ali nije...
  • kupus
  • Posjetitelj
21.11.2023 | 01:21
Možda ne bi bilo puno da kupuješ new old stock, nikad korištene.

Ovako, za 18 godina rauban monitor dati 300 eura...
21.11.2023 | 01:55
kupus kaže:
Možda ne bi bilo puno da kupuješ new old stock, nikad korištene.

Ovako, za 18 godina rauban monitor dati 300 eura...


Evo ti izazov: nađi na tržištu bolji monitor za 300 €!

Imam 4 stare Cinema 30" i uz sve moderne monitore, LG 4K i razna čudesa, na kraju opet radim na Cinemi 30" jer je najugodnija. Jedini monitor u toj klasi koji mi je bio jednako dobar je Eizo 30". I ok, novi Pro Display XDR, ali on je nedostižan.

Nešto usporedive veličine i da je slika solidna, je npr. Dell 31.5" U3223QE, ali to već pričamo o 1.125 €. Oni razni jeftilen monitori se možda ad hoc još čine ok - dok ne sjedneš malo ozbiljnije za njih, pa onda shvatiš koliko te zamaraju.

Uostalom, kada vidimo da Appleov Cinema Display 27" stoji 2.000 € u osnovnoj verziji, pa sve do 2.650 € s podesivim staklom i nano obradom...
21.11.2023 | 06:22
Treba ipak računati kako toliko star elektronički proizvod može eto tako krepati, sutra, za mjesec dana ili za 5 godina, nitko ne zna. Kao što je nama nedavno krepao ATB 27" koji je puno mlađi
21.11.2023 | 11:25
smayoo kaže:
Treba ipak računati kako toliko star elektronički proizvod može eto tako krepati, sutra, za mjesec dana ili za 5 godina, nitko ne zna. Kao što je nama nedavno krepao ATB 27" koji je puno mlađi


Apsolutno, to je dio rizika! No, kako je taj monitor nov bio preko 4.500 €, očigledno ga nisu radili s figom u džepu. Svi za koje znam još rade, samo im nakon oko 15 godina rikne napajanje. To se popravi lokalno za oko 100 €, pa nije tako strašno.

Mislim da je glavnim trik kod tih monitora što su bili predimenzionirano složeni u hardverskom smislu, npr. backlight je na settingu 0 (znači lampa jedva da radi) više nego dovoljan za normalan rad. Meni su svi ti monitori cijeli radni vijek na svjetloći nula! Naravno da onda i traju.
21.11.2023 | 14:53
Par puta mi se dogodilo da se Mac "smrzne". Nekoliko puta je bilo u situaciji da nakon korištenja ode u "sleep" i više ga ne mogu probuditi iz "sleep-a", a samo jednom se dogodilo da se "smrznuo" i sa upaljenim ekranom.

Kako koristim apple bežičnu tipkovnicu i bežični miš, pokušao sam i spajanje žične tipkovnice i miša probuditi Mac iz "sleep-a", ali nije pomoglo.

Može li se iz nekog reporta iščitati razlog zbog kojeg se to događa? Evo report:



Koristim Mac fan control za praćenje temperatura procesora, ne vidim nikakvo skakanje, grafička ne vjerujem da se zagrije jer samo surfam...


Naravno da je moguće da se softwerski problem, pošto koristim OCLP..


@dpasaric - nisi mi odgovorio kako da pravilno u OCLP da uključim AMP GOOP i povećam Boot picker na 10 sek. (napomena : imam 2,5" SSD sa Mojave, mislim da sam na njega isto stavljao OCLP, i imam NVMe SSD na kojem je sada Sonoma..)
21.11.2023 | 19:19
Možda si propustio, ali niti jedan Pet-jedan ako ima non-EFI grafičku ne može imati uključen automatski sleep. To moraš uvijek staviti na "never". U sleep smije otići isključivo tako da ga ti staviš na spavanje.
21.11.2023 | 19:22
dpasaric kaže:
Možda si propustio, ali niti jedan Pet-jedan ako ima non-EFI grafičku ne može imati uključen automatski sleep. To moraš uvijek staviti na "never". U sleep smije otići isključivo tako da ga ti staviš na spavanje.


Propustio sam to sigurno, ali mi se čini da je nekad to i radilo..

A zašto se smrzne i nekada u radu? Poslao sam izvještaj ako se vidi išta na tome?
21.11.2023 | 21:11
VanjusOS kaže:
dpasaric kaže:
Možda si propustio, ali niti jedan Pet-jedan ako ima non-EFI grafičku ne može imati uključen automatski sleep. To moraš uvijek staviti na "never". U sleep smije otići isključivo tako da ga ti staviš na spavanje.


Propustio sam to sigurno, ali mi se čini da je nekad to i radilo..

A zašto se smrzne i nekada u radu? Poslao sam izvještaj ako se vidi išta na tome?


Ne, to nikada nije radilo osim "ponekad slučajno".

Ne smije se smrznuti u radu nikada, to je znak da nešto nije u redu. Za početak, koja ti je temperature Northbridgea? BTW, ako već nisi, stavi Macs Fan Control i podesi stvari ručno ako vidiš da nešto odstupa.

To je "must do" kada koristiš CPU koji nije bio standardan za neki stroj. Ako si na stock procesoru, opet vrijedi imati Macs Fan Control jer često pukne jedan nosač Northbridge hladnjaka i onda to radi problem.
21.11.2023 | 21:44
dpasaric kaže:
VanjusOS kaže:
dpasaric kaže:
Možda si propustio, ali niti jedan Pet-jedan ako ima non-EFI grafičku ne može imati uključen automatski sleep. To moraš uvijek staviti na "never". U sleep smije otići isključivo tako da ga ti staviš na spavanje.


Propustio sam to sigurno, ali mi se čini da je nekad to i radilo..

A zašto se smrzne i nekada u radu? Poslao sam izvještaj ako se vidi išta na tome?


Ne, to nikada nije radilo osim "ponekad slučajno".

Ne smije se smrznuti u radu nikada, to je znak da nešto nije u redu. Za početak, koja ti je temperature Northbridgea? BTW, ako već nisi, stavi Macs Fan Control i podesi stvari ručno ako vidiš da nešto odstupa.

To je "must do" kada koristiš CPU koji nije bio standardan za neki stroj. Ako si na stock procesoru, opet vrijedi imati Macs Fan Control jer često pukne jedan nosač Northbridge hladnjaka i onda to radi problem.


  • kupus
  • Posjetitelj
21.11.2023 | 21:48
Preuzet ću ulogu party poopera i reći da je matična u pitanju. Temperature su uredu.
21.11.2023 | 22:45
Nije to moje iskustvo, kada rikne matična, onda rikne, nema tu "blokiranja". Ovo će biti nešto drugo.
21.11.2023 | 22:47
kupus kaže:
Preuzet ću ulogu party poopera i reći da je matična u pitanju. Temperature su uredu.


mogao si reći da je problem u mjesečevim mijenama ili zbog rata u Izraelu, te da će problem proći, da se ne moram brinuti..
21.11.2023 | 22:59
RAM keksi? Vadi ih van par po par, radi neko vrijeme bez jednog para pa vidi nestaje li problem s nekim od parova.
  • kupus
  • Posjetitelj
21.11.2023 | 23:30
VanjusOS kaže:
kupus kaže:
Preuzet ću ulogu party poopera i reći da je matična u pitanju. Temperature su uredu.


mogao si reći da je problem u mjesečevim mijenama ili zbog rata u Izraelu, te da će problem proći, da se ne moram brinuti..


Nisam te htio muljat, i sam sam prolazio kroz isto na 2,1. Prvo rijetko freezanje, onda sve cesce...

Problem specificirat nekim softwareom je nemoguce, jedino ti ostaje zamjena dio po dio.

Ram sigurno nije, to je ecc.
21.11.2023 | 23:43
Slažem se s Franom da RAM nije, kada na Mac Pro ECC rikne, samo napravi fallback na ono što je ispravno i radi dalje bez i da znaš da se nešto dogodilo. Strašni su to strojevi bili!

Srušit će se samo ako je to zadnji ispravni par. Koliko modula imaš unutra?

Prije može biti neka USB periferija ili grafička.
22.11.2023 | 07:00
dpasaric kaže:
Slažem se s Franom da RAM nije, kada na Mac Pro ECC rikne, samo napravi fallback na ono što je ispravno i radi dalje bez i da znaš da se nešto dogodilo. Strašni su to strojevi bili!

Srušit će se samo ako je to zadnji ispravni par. Koliko modula imaš unutra?

Prije može biti neka USB periferija ili grafička.


Imam 4 pločice po 2Gb.

Na USB nije ništa spojeno.

Grafička je kupljena polovna, moguće da ona pravi probleme..
  • kupus
  • Posjetitelj
22.11.2023 | 11:47
Graficka ne bi trebala bit, da je u njoj problem, ili bi se ugasio/zacrnio ekran ili bi vidio artefakte.

Probaj bit malo u mojaveu, vidi pojavljuje li ti se tamo isti problem.
22.11.2023 | 12:44
Čisto iz znatiželje, da li su ovi RAM moduli kompatibilni s 5.1?

RAMecc.jpg
22.11.2023 | 14:08
Ne izgledaju mi tako.
22.11.2023 | 14:11
dpasaric kaže:
Slažem se s Franom da RAM nije, kada na Mac Pro ECC rikne, samo napravi fallback na ono što je ispravno i radi dalje bez i da znaš da se nešto dogodilo. Strašni su to strojevi bili!

Srušit će se samo ako je to zadnji ispravni par. Koliko modula imaš unutra?


Znam da smo imali na MP3,1 (onom kojeg si pokušavao osposobiti za Windows 11) situaciju da se resetirao i blokirao (ponovljivo, svaki put kad bi ga netko slučajno trknuo nogom ili stolicom) i Josip (iz JM Elektronike) je već imao iskustvo da je problem bio u oksidiranim kontaktima RAM modula. I bio je.
22.11.2023 | 14:25
pitanje vanjusu, vjerojatno cu danas sa mojvae sa OCLP na big sur. ide li tako ili moram prvona catalinu pa dalje? radije bi preskocio neke korake, cilj je doci do sonome.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 23 sati, 41 minuta
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.58 Seconds

Provided by iJoomla SEO