Upgrade Mac Pro 5,1 u 2023.
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Upgrade Mac Pro 5,1 u 2023.


10.11.2023 | 20:53
Bok svima!

Konačno je i meni došao u ruke Mac pro 5.1. Bivši vlasnik je ugradio SSD od 240Gb na koji je instalirao WIN 11, te HDD od 1 Tb na kojem nema ništa.

Želio bih instalirati OS X, jer mi je to primarni operativni sustav, pa molim pomoć kako to što lakše napraviti.

Napravio sam bootabilni USB drive sa HIGH SIERRA, te ugasio Mac, otpojio SSD i upalio Mac te se pokrenuo High Sierra installer...

Zapeo sam na sljedećem (vidi sliku). Ne mogu stisnuti SHUT DOWN; tj. mislim da sam stisnuo i sada tako stoji već pola sata..?

Molim pomoć!


Hvala unaprijed
Prilozi:
10.11.2023 | 22:50
Uspio sam staviti High Sierra, ali čekam savjete za upgrade (CPU, GPU, memorija, OS X..)
Prilozi:
10.11.2023 | 23:18
Pogledaj koja ti je verzija firmwarea u Apple System Profileru. Je li ti High Sierra installer napravio upgrade firmwarea na stroju? Ono bootanje kada držiš power tipku koja počne flashati dok stavlja novi firmware...

To je bitno da možeš dalje na Mojave i sve nakon njega. Za grafičku ti je najbolje negdje naći RX 580, RAM-a imaš debelo premalo, kako je to single CPU stroj, onda možeš do 48 GB, stavi barem 16 da normalno radiš, a idealno 32.

Takav ECC RAM nećeš lako naći kod nas, vjerojatno ćeš morati naručiti s OWC-a.
10.11.2023 | 23:46
da li se na slici koju šaljem u prilogu vidi verzija firmwarea?

koje grafičke se mogu staviti - samo AMD ili možda i koja Nvidia?
Prilozi:
11.11.2023 | 07:50
Ako ces instalirat novije os, onda samo amd i to samo rx580. Zato sam ja svoje i prodao, kad sam shvatio da bi to bilo preveliko robovanje. nvidiu mozes do high sierre koristit, i to do serije 10x0


ECC ddr3 mozes pronaci i na njuskalu.

edit: mozes i vege56/64, rx480.
11.11.2023 | 09:39
S OpenCoreom rade i neke NVIDIA kartice, ali nije vrijedno zezanja. Zlatni izbor je Radeon RX 580. Adapter za napajanje dobiješ na AliExpressu, a isto tako i NVMe PCI adaptere.
11.11.2023 | 10:30
ovaj sam adapter za grafičku kupio, da li je to ok?

www.aliexpress.com/item/32822042322.html...tem.3.2b26f19c1mquCC
11.11.2023 | 12:40
Da li je VEGA 64 bolja od RX 580?

Mislim da mogu nabaviti RX 590, ali vidim da treba napajanje 1x8pin i 1x6pin. Da li je dovoljno samo 1x8pin napajanje, zna li netko?
11.11.2023 | 15:16
Adapter je dobar. Vega64 je bolja kartica. Hoce li raditi samo s 1x8 pin, vrlo vjerojatno nece, ali ovisi i o kartici. Za vegu sam vidio da rade pixlas mod, koliko je on potreban sa single cpu konfiguracijom, nisam siguran. Ja sam vozio GTX970, nije se gasio.
11.11.2023 | 17:03
A kako si napajao tu grafičku GTX970, preko 1x8pin ili?
11.11.2023 | 17:39
Adapter je dobar, ne zezaj se sa skupim karticama koje potencijalno traže modifikaciju napajanja. Najviše što sam išao bez Pixlas modifikacije je bio 5700 XT (radi sada kod Smayoota), ali sam je morao staviti na blagi underclock inače povuče previše struje.
11.11.2023 | 19:00
VanjusOS kaže:
A kako si napajao tu grafičku GTX970, preko 1x8pin ili?


Ako se dobro sjecam, 1*6pin i 1*8 pin koji je je isao preko 6pin>8pin adaptera.
11.11.2023 | 21:19
A nije bolje kupiti Mini sa M procesorom umjesto ovih metuzalema?

Vrijeme koje ne potrosite za tinkering uloziti u sir, prsut, lijepo vino

Ne znam dal je financijski isplativo ali za mentalno zdravlje sigurno jeste
12.11.2023 | 01:50
drlovric kaže:
A nije bolje kupiti Mini sa M procesorom umjesto ovih metuzalema?


Nije bolje! Kao da ja, kao Apple Reseller koji imam pristup svemu, to ne bih prvo napravio za sebe osobno, uzeo Mac mini M2 i ne razmišljao o starim strojevima da nema neka caka...

Caka je što s Pet-jedan imaš jeftino gomilu RAM-a (meni svaki stroj ima 128 GB) i gotovo neograničenu internu pohranu, što je meni neusporedivo s bilo kakvim NAS-ovima i sličnim eksternim rješenjima. Za "laganu kućnu upotrebu" imam 16 TB interno, a to ne može niti skuplji Mac Studio, pa čak niti vrh linije, novi Mac Pro. Svi oni se mogu kupiti s maksimalno do 8 TB internog prostora, a proširenje je ili nemoguće ili nesuvislo skupo (u Mac Pro slučaju) uz pomoć PCI dokova za diskove.

Ovi stari Pet-jedan interno idu bez problema do preko 64 TB prostora, a sve to na najjeftiniji mogući način - odeš u PC dućan, kupiš velike diskove po bagatelnim cijenama i samo ih utrpaš.

Ali, evo, da idem slagati Mac Studio koji ima 128 GB i 8 TB interno + 8 TB eksterno (znači da dođem na ovo što sada imam u Pet-jedan) cijena bi bila blizu 10.000 €!

OK, znam da mnogima ne treba toliko prostora, ali nama koji ga trebaju, Pet-jedan još uvijek nema suvislu alternativu. To je mogao biti novi Mac Pro da su stavili u ono veliko kućište prostor za par jeftinih SATA diskova. Ali nisu.

Mislio sam da će ovim genijalnim strojevima doći kraj kada Monterey postane zastario i nepodržan, ali kako je hakerska zajednica isfurala da na njima radi i najnovija Sonoma - kraj se još ne vidi!
12.11.2023 | 09:09
mogu li privremeno koristiti ovaj adapter, dok mi ne stigne sa Aliexpressa :






www.links.hr/hr/adapter-delock-15-pin-sa...i-e-za-vga-052799169
12.11.2023 | 10:58
Ne, ne možeš ništa s ovim adapterom.
12.11.2023 | 11:01
A imaš li koji adapter viška, za prodati ili posuditi, dok čekam da mi stigne sa Aliexpressa?

Isto tako, zainteresiran sam za NVMe adapter, wifi karticu, memoriju - javi ako imaš što za prodaju.
12.11.2023 | 11:38
dpasaric kaže:

Nije bolje! Kao da ja, kao Apple Reseller koji imam pristup svemu, to ne bih prvo napravio za sebe osobno, uzeo Mac mini M2 i ne razmišljao o starim strojevima da nema neka caka...


U potpunosti razumijem o cemu pricas, ali priznat ces da je tvoj usercase u manjini. Ja osobno nikada ne bih drzao na stolu ili ispod stola 15 mehanickih diskova da mi zuje/bruje/krckaju

Koristim laptop spojen na eksterni monitor. Mogao bi komotno to biti i Mini/Studio, da ne zivim ljeti u Dalmiaciji.

Imam NAS koji je u odvojenoj prostoriji i cijeli setup je besuman. NAS je 3TB, i 1.7TB je popunjeno, ukljucujuci i filmove i serije koje komotno mogu pobrisati.

Vi koji se bavite 3D aimacijama ili video obradom vjerojatno trebate sav taj prostor, ja ideju nemam cime bih to napunio kada bi me placali po GB

Cijena SSD je toliko pala da komotno mozes ustekati vanjski SSD (ili vise njih) u racunalo ili monitor i sve to radi tiho i energetski ucinkovito.

Ali sa druge strane ima nesto i u tom Mac PRO. Valjda bi svaki Macovac to trebao nekada u zivotu imati. Kao kad kupis Mercedes A ili B a ipak gledas slike S klase. To je nekakav prirodan put valjda
12.11.2023 | 18:12
VanjusOS kaže:
mogu li privremeno koristiti ovaj adapter, dok mi ne stigne sa Aliexpressa :






www.links.hr/hr/adapter-delock-15-pin-sa...i-e-za-vga-052799169


Ne znam priča li dpasaric napamet, u teoriji bi mogao uzeti sata power od dvd driveova i koristiti ga. Za neke slabije kartice bi trebalo raditi... Jedino je problem duljina samog adaptera, ovaj sa slike bi ti vrlo vjerojatno bio prekratak. Možda sam ja tu nešto predivdio, dopuštam dpasaricu da se objasni...

Wifi karticu nemoj kupovat, jedino ako ćeš antene vući van kućišta, al to je već frankenstein mod. Kupi usb wifi dongle ili iskoristi postojeći ako ga već imaš
12.11.2023 | 19:59
Ideja napajati veliku grafičku sa SATA adapterom je u startu kriva. Ako bi se i uključio, stroj bi napravio shutdown kod prvog prekoračenja snage na tim vodovima, Mac Pro ima zavidne zaštitne mehanizme, preko 130 senzora.

Wi-fi karticu kupi isto na Aliju model za koji je provjereno da radi na tim Mac Pro serijama i to će ti biti ok, antene su ti sve već spremne u kućištu, samo spojiš. Obično se spajaju vodovi 1 i 3.

Nemam nekih viškova za prodaju, ma brzo to danas dođe, 2-3 tjedna iz Kine, strpi se toliko.
13.11.2023 | 15:52
evo uspio sam napraviti nadogradnju grafičke, dok čekam adapter - morao sam uzeti grafičku koja se napaja preko 6pin..





kako popraviti boot screen? treba se flashati grafička?


Mogu li preko OCLP staviti Sonomu sada?
14.11.2023 | 07:10
evo uspio sam staviti Big Sur, imao sam problem sa instaliranjem Sonome - Mac nije prepoznao bežičnu tipkovnicu i miš na početku instalacije.. (kako to riješiti?)

Nakon toga više nisam mogao pokrenuti Mojave, već sam instalirao Big Sur. Sad mi iz Big Sura daja mogućnost da upgrade napravim na Sonomu, to ću sljedeće probati..

Što je sada sa verzijama firmwarea?

14.11.2023 | 07:41
Mac nije prepoznao bežičnu tipkovnicu i miš na početku instalacije.. (kako to riješiti?)


I inače, oduvijek je za takve neke akcije puno bolje i sigurnije imati žičanu tipkovnicu i miša. Bilo koje, bilo kakve, od nekog PC-a, svejedno, samo da je na USBu
14.11.2023 | 08:27
@smayoo - naravno da sam probao spojiti i žičnu tipkovnicu i žični miš, i to nije radilo..

Negdje sam čitao na forumu da je problem prilikom instalacije Soneme, ne rade USB-ovi kako treba, te da bi trebalo spojiti preko nekakvog USB huba, pa nakon instalaciije i pathera sve radi opet normalno... Može li netko potvrditi da je to tako? Kakav hub bi trebalo uzeti onda?
14.11.2023 | 10:54
Pisao sam o tome, ali si valjda previdio:

Od Venture nadalje Apple više ne podržava niti jedan toliko stari Mac da bi imao USB 1.0 hardver i zato to ne radi. No, rješenje je trivijalno - kupi za 5-6 € USB 2.0 hub i spoji USB tipkovnicu i miša na njega i obavi instalaciju.

Kada OpenCore odradi svoje, on će "ubrizgati" i stare kernel ekstenzije za USB 1.0 i sve će opet raditi kao i prije.

Ako slučajno imaš neki Apple Cinema monitor, onda ne moraš kupovati hub, samo spoji tipkovincu na njega - jer hubovi u njima su već bili 2.0.
14.11.2023 | 11:02
VanjusOS kaže:
evo uspio sam napraviti nadogradnju grafičke, dok čekam adapter - morao sam uzeti grafičku koja se napaja preko 6pin..


Ako se nećeš igrati na tom stroju, RX 560 je čisto pristojna kartica za sve drugo. Dobra ideja je u OCLP installeru checkirati "verbose mode" da uvijek vidiš što se zapravo zbiva u pozadini i "AMD GOP injection" pod "Advanced".
14.11.2023 | 11:05
Imam Thunderbolt display 27”, ali kako da njega spojim na grafičku Rx 560?

Hoće li raditi ithunderbolt utor na displayu ako koristim kabl thunderbolt to HDMI?
14.11.2023 | 13:14
dpasaric kaže:
Pisao sam o tome, ali si valjda previdio:

Od Venture nadalje Apple više ne podržava niti jedan toliko stari Mac da bi imao USB 1.0 hardver i zato to ne radi. No, rješenje je trivijalno - kupi za 5-6 € USB 2.0 hub i spoji USB tipkovnicu i miša na njega i obavi instalaciju.

Kada OpenCore odradi svoje, on će "ubrizgati" i stare kernel ekstenzije za USB 1.0 i sve će opet raditi kao i prije.

Ako slučajno imaš neki Apple Cinema monitor, onda ne moraš kupovati hub, samo spoji tipkovincu na njega - jer hubovi u njima su već bili 2.0.


Kakav USB hub da kupim? Većina USB hubova se spaja preko jednog USB, pa mi nije jasno kako će to onda raditi?

Može neki link, na što si točno mislio?
14.11.2023 | 21:30
VanjusOS kaže:
Imam Thunderbolt display 27”, ali kako da njega spojim na grafičku RX 560?

Hoće li raditi Thunderbolt utor na displayu ako koristim kabl Thunderbolt to HDMI?


Bojim se nikako. Možda uz neki papreni adapter, ako postoji. Ovo drugo - ne vjerujem.
14.11.2023 | 21:31
VanjusOS kaže:
Kakav USB hub da kupim? Većina USB hubova se spaja preko jednog USB, pa mi nije jasno kako će to onda raditi?

Može neki link, na što si točno mislio?


Evo, ovaj iz Instar informatike provjereno radi:

www.instar-informatika.hr/usb-hub-speedl...ijeli/98318/product/

Iako se ne čini logično da radi ako je u lancu prije USB 1.0, to radi, računalo prepozna USB 2.0 kontroler i onda se aktivira driver i sve radi.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 2 sati
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Borisone, m@xym, Riba, saint, Tito, Anonimci (258)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.18 Seconds

Provided by iJoomla SEO