Finder / Spotlight problem
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Finder / Spotlight problem


28.01.2022 | 10:31
Bok društvo,
ima li netko ideju zašto mi Search u Finder-u i Spotlight-u prikazuje nebuloze?
Primjer: nakon što sam ukucao 07209, na vrhu liste mi se pojavljuje dookument 07209.qxd s InDesign ikonom.
Kada označim taj dokument, u preview panelu mi se prikazuje InDesign dokument sasvim drugog imena 02352hr.indd. Nakon dvoklika na taj misteriozni 07209.qxd otvara se InDesign dokument 02352hr.indd
Vidi fotku iz priloga.
Finder.png
28.01.2022 | 20:12
Umjesto spotlight prozora, otvori Finder prozor i kad u njemu gore desno u spotlight polje kreneš utipkavati 07209, pojavit će ti se ispod toga oblačić "File name contains" pa ga uklikaj umjesto da lupiš enter i tamo će ti onda pokazati samo datoteke koje sadrže "07209" baš u svom imenu. Pa onda pogledaj koje će tamo datoteke pokazati i gdje se koja nalazi - to se vidi kad odabereš file, dolje na dnu Finder prozora (da bi to vidio na dnu prozora, uklikaj View pa Show Path Bar).
29.01.2022 | 01:47
Spotlight ne radi pretragu samo po imenu datoteke, npr. dovoljno je da jedan layer u InDesignu fileu ima taj niz slova u imenu i on će ga prikazati. Meni je to često super, ali može zbuniti kada Spotlight, ne uvijek očiglednom logikom, prije prikaže takav dokument od nekog koji ima to baš u naslovu. Vjerojatno prikaz "oteža" i kroz to koji je zadnji korišten ili nešto slično, a sve u nadi da će pogoditi baš ono što korisnik traži.
29.01.2022 | 07:38
Nisam to htio pisati jer ne poznajem taj softver, niti taj format dokumenta, ali - da - slično se moglo dogoditi i s AutoCAD dwg dokumentom. Ako u njemu koristiš kao podlogu npr. neki PDF dokument koji se zove 12345.pdf i utipkaš 12345, spotlight će ti izbaciti i taj DWG nacrt jer on svojim spotlight tagovima ima upisane sve eksterno referencirane dokumente, između ostalog.
29.01.2022 | 12:34
@Davor, Smayoo: Koliko sam shavatio, problem je što je u popisu datoteka označen file "07209.qxd", a u velikom prozoru se pojavljuje preview sasvim drugog dokumenta.
29.01.2022 | 14:31
Ja pretpostavljam da indd zapravo nije file nego package i da je u njemu zapakiran qxd file
30.01.2022 | 12:37
smayoo kaže:
Ja pretpostavljam da indd zapravo nije file nego package i da je u njemu zapakiran qxd file


Ha gle...Taj INDD možda u sebi sadrži sve što sadrži i onaj inkriminirani "07209.qxd" i možda "07209.qxd" kao takav više i ne postoji, ali onda se postavlja pitanje zašto mu taj 07209.qxd prikazuje kao file koji se prikazuje kao drugi file(?).
Mislim, taman da je cijeli sadržaj QXD-a uveo u INDD, spotlight ne bi taj sadržaj tretirao i indexirao kao QXD file već samo kao sadržaj INDD-a.

Svakako bi bilo zanimljivo vidjeti onaj file path koji se prikazuje u dnu Finder tražilice, ali ne i u Spotlightu.
30.01.2022 | 12:45
Kažem ti, moja je pretpostavka da indd nije JEDAN FILE, nego PACKAGE. Kao npr. .key dokument od Keynotea, u kojem su spakirani svi fileovi koje koristiš u prezentaciji (JPG, PNG, MOV, ...) i koje ti onda spotlight isto tako pronalazi i prikazuje iako ih u finderu uopće nećeš vidjeti (jer su spakirani u package i, da bi ti ih finder prikazao, moraš desnoklik na dokument i "Show Package Contents".
30.01.2022 | 14:40
smayoo kaže:
Kažem ti, moja je pretpostavka da indd nije JEDAN FILE, nego PACKAGE. Kao npr. .key dokument od Keynotea, u kojem su spakirani svi fileovi koje koristiš u prezentaciji (JPG, PNG, MOV, ...) i koje ti onda spotlight isto tako pronalazi i prikazuje iako ih u finderu uopće nećeš vidjeti (jer su spakirani u package i, da bi ti ih finder prikazao, moraš desnoklik na dokument i "Show Package Contents".


Tako nešto bi onda trebalo funkcionirati i za npr. PDF, PSD ili AFPUB fileove, ali za te fileove opće nemaš opciju "Show pckg content". Oni su sami po sebi opet samo fileovi (bez obzira na sadržaj), a ne packagei.
Search će u PDF-u možda naći "Naziv.jpg", ali desnoklikom na taj PDF nećeš dobiti opciju "Show pckg content" da ti otpakira i pokaže taj "Naziv.jpg".
Doduše, ja sam još uvijek na High Sierri, pa ne znam jel se u međuvremenu nešto promijenilo.
30.01.2022 | 15:28
Meni taj spotlight nikada nije legao. Najvise me izludjuje sto kada dobijes listu itema, informacije gdje se oni nalaze je dobro sakrivena (!)
  • Daddo
  • Posjetitelj
30.01.2022 | 15:57
Gjuroo kaže:
smayoo kaže:
Ja pretpostavljam da indd zapravo nije file nego package i da je u njemu zapakiran qxd file


Ha gle...Taj INDD možda u sebi sadrži sve što sadrži i onaj inkriminirani "07209.qxd" i možda "07209.qxd" kao takav više i ne postoji, ali onda se postavlja pitanje zašto mu taj 07209.qxd prikazuje kao file koji se prikazuje kao drugi file(?).
Mislim, taman da je cijeli sadržaj QXD-a uveo u INDD, spotlight ne bi taj sadržaj tretirao i indexirao kao QXD file već samo kao sadržaj INDD-a.

Svakako bi bilo zanimljivo vidjeti onaj file path koji se prikazuje u dnu Finder tražilice, ali ne i u Spotlightu.


QXD je format datoteke koju je koristila stara verzija QuarkXpressa.

Indesign kao takav je u stanju otvoriti QuarkXpress datoteke i kompatibilnošću unazad pospremiti nešto u taj format.

Ako je datoteka spremana i/ili rađena u nekoj starijoj verziji aplikacije ili čak u ovoj s uključenom kompatibilnosti, sasvim lako je moguće da je negdje nešto ostalo referencirano kao što Smayoo je napisao.

Ne radi se nužno o paketu sadržaja, dovoljno je da imaš nešto kopipejstano iz neke druge datoteke kao linkani sadržaj pa da je Spotlight "ulovi" i ponudi i tu datoteku.
30.01.2022 | 17:07
Daddo kaže:
QXD je format datoteke koju je koristila stara verzija QuarkXpressa.
Indesign kao takav je u stanju otvoriti QuarkXpress datoteke i kompatibilnošću unazad pospremiti nešto u taj format.
Ako je datoteka spremana i/ili rađena u nekoj starijoj verziji aplikacije ili čak u ovoj s uključenom kompatibilnosti, sasvim lako je moguće da je negdje nešto ostalo referencirano kao što Smayoo je napisao.
Ne radi se nužno o paketu sadržaja, dovoljno je da imaš nešto kopipejstano iz neke druge datoteke kao linkani sadržaj pa da je Spotlight "ulovi" i ponudi i tu datoteku.


Mislim da referenciranje i indeksiranje ovdje uopće nije upitno.
Čovjek je mogao otvoriti / importirati Quark datotetku u InDesign i imati praktički jednaku kopiju fajla (sadržaja) u QXD i INDD formatima. Ako se ne vraram, Finder bi ih trebao indeksirati gotovo na identičan način jer je sadržaj identičan.

Pretpostavimo da na hardu imamo i QXD i INDD datoteke jednakog sadržaja....
Ako čovjek u tražilicu upiše broj 07209 onda bi se u rezultatima pretrage trebali pojaviti i QXD file i INDD file. Klikom na svaki od ta dva fajla bi se u desnom prozoru trebao pojaviti preview tog fajla.
Njemu se događa da klikne na QXD file, a pokazuje mu preview od INDD fajla. Čak da se i jednako zovu i da imaju jednak sadržaj, preview bi trebao biti za fajl kojeg je selektirao.

Nije mi jasno što se tu događa i zašto se to događa. Zato mislim da bi file path mogao rasvjetliti neke nedoumice.
31.01.2022 | 07:55
Jutro društvo,
hvala na trudu.
Pogledajte jutrošnju situaciju.
Opet ukucam 07209, a preview je ovaj puta drukčiji.
07209.png


To mi se počelo događati onaj dan kada sam objavio post. Prije to nije bio slučaj.
Nije bilo nikakvog update-a kojega bih bio svjestan.

LP
31.01.2022 | 08:42
Meni to liči na corrupt indexing... možda nešto od ovog pomogne, ali - ako su ti diskovi veliki, novo indexiranje če potrajat. Kad sam napravio update na Monterey stroj indexirao cca 3 dana i noči (512GB interni SSD, 15TB raid, 2x3TB ext USB 2).

blog.supereasyapps.com/how-to-fix-spotli...ch-not-showing-apps/
31.01.2022 | 09:33
Riba kaže:
Meni taj spotlight nikada nije legao. Najvise me izludjuje sto kada dobijes listu itema, informacije gdje se oni nalaze je dobro sakrivena (!)


Kako to misliš? Pa CMD na item i otvori ti njegovu poziciju u Finderu!
31.01.2022 | 10:01
Bogdaj,
svima još jednom hvala na komentarima, a posebno accomu.
Indexiranje je pomoglo.
I nije dugo trajalo.
Soooo happy.
31.01.2022 | 11:01
dpasaric kaže:
Riba kaže:
Meni taj spotlight nikada nije legao. Najvise me izludjuje sto kada dobijes listu itema, informacije gdje se oni nalaze je dobro sakrivena (!)


Kako to misliš? Pa CMD na item i otvori ti njegovu poziciju u Finderu!


To bi trebala biti prva i osnovna informacija a ne nesto na sto moram doci dodatnim klikanjem i to jos item po item! Kada nesto trazim zelim znati gdje se nalazi (!) a spotlight umjesto da mi na prvo mjesto stavi tu kljucnu informaciju on mi kaze koja je velicina, o kakvoj vrsti dokumenta se radi i kada je zadnji put izmijenjen (!!).

Kao da u google maps trazim javni WC i on mi izbaci da ima jedan krasan, 4x4 metra, u betonskoj zgradi izgradjenoj 1997. godine, a ako me bas zanimaju dodatne informacije poput one gdje se WC nalazi, neka slobodno kliknem na Command. Je li to samo meni dobilno?
31.01.2022 | 12:23
View/Show status bar ti lijepo sve prikaže na dnu.
Prilozi:
31.01.2022 | 15:29
accom kaže:
View/Show status bar ti lijepo sve prikaže na dnu.


Ne pokaze sve nego kao i spotlight samo za selektirani file, sto uopce nije lijepo.

Hvala bogu da postoji besplatni EasyFind koji to radi kako treba.

easyfind.png
31.01.2022 | 16:03
dpasaric kaže:
Riba kaže:
Meni taj spotlight nikada nije legao. Najvise me izludjuje sto kada dobijes listu itema, informacije gdje se oni nalaze je dobro sakrivena (!)


Kako to misliš? Pa CMD na item i otvori ti njegovu poziciju u Finderu!


Sorry, kako to CMD na item? Evo, ja pokušavam, ali možda nešto nisam skužio.

Znači, otvorim spotlight (klik na povećalo gore desno) i utipkam nešto što tražim, on mi ispiše s lijeva listu, a desno pokazuje preview dokumenta. Klikom na neki item s lijeva, odaberem ga, pritisnem CMD na tipkovnici i on mi u dnu previewa s desna "ispliva" jedan premali redak u kojem se vidi ispisan dio imena datoteke. Jesi li na to mislio? Ili...?

Aha, mislio si CMD+dvoklik pa otvori Finder prozor? Da, za to nisam znao, ali slažem se s Ribom da je poluupotrebljivo.
31.01.2022 | 16:05
smayoo kaže:
Znači, otvorim spotlight (klik na povećalo gore desno) i utipkam nešto što tražim, on mi ispiše s lijeva listu, a desno pokazuje preview dokumenta. Klikom na neki item s lijeva, odaberem ga, pritisnem CMD na tipkovnici i on mi u dnu previewa s desna "ispliva" jedan premali redak u kojem se vidi ispisan dio imena datoteke. Jesi li na to mislio? Ili...?


Na to je mislio, tamo ti se pokaze i path datoteke, osim ako je malo duzi onda jebiga, vidjet ces samo kraj patha. Sjajan feature.

To search portan sa iOSa, tamo gdje ne postoji klasicni pristup filesystemu to ima smisla, ali na macOSu (za sada) nema.
31.01.2022 | 16:07
Riba kaže:
Sjajan feature.




To je feature za korisnike koji još njeguju CP/M 8.3 kult imenovanja datoteka bez strukture direktorija
02.02.2022 | 20:10
Mislio sam na CMD + double click koji otvori u Finderu lokaciju pronađenog filea, ali bez double clicka se pokaže staza.

A inače - da, slažem se s Ribom da je jako glupo da odmah ta informacija nije jasno vidljiva! Ima još tih gluposti u Finderu koje nisu ispravili, a bile su super u onom starom 9.x.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 4 sati
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Ender, Riba, tino1, ZeljkoB, ^SuperUnknown^, Anonimci (297)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.19 Seconds

Provided by iJoomla SEO