Mac Pro 1,1 (2,1) kao document server
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac Pro 1,1 (2,1) kao document server


08.09.2018 | 23:35
Davor je danas spomenuo nešto takvo u jednoj drugoj temi pa mi je dao misliti.

1. prednosti nabave nekog namjenskog rješenja, npr. Synology - su jasne. Troši manje struje, zauzima manje mjesta, diže manje buke, ima razne neke mogućnosti dodatno... Recimo da mi u ovom času preteže činjenica da imamo ovaj stroj i da nemamo za njega konkretnu primjenu trenutno.

2. postoji li neki konkretan razlog radi kojeg Mac za ovu ulogu NE BI smio raditi na 10.6 Snow Leopardu (bez obzira na to što se radi o 10 godina staroj verziji OS-a)? Jer ako nema neki konkretan razlog (problem u security provjeri preko AFPa između 10.11/10.13 i 10.6, ili tako nešto), logično bi mi bilo pustiti ga na 10.6. Inače bi se upustio ponovno u ono flashanje pa instalirao 10.11

3. Kakva bi bila konkretna prednost toga da se instalira Server verzija (odgovarajućeg OS X)? Npr. na Windowsima koji nisu Server verzija može se dići koji god hoćeš servis, ali svima je pristup preko mreže ograničen na jednog klijenta istodobno. Nisam primjetio (ali nisam posebno testirao) da bi na Macu AFP pristup za više korisnika odjednom bio onemogućen? Ili...?

4. Je li moguće postaviti RAID 1 na internim diskovima bez ugradnje RAID kartice? Kako?

5. Za ovu svrhu nije potrebno neko čudo RAM-a, zar ne? Ako je os 10.6, 4GB bi moglo već funkcionirati. Više? Ne bih stavljao više nego je potrebno, radi potrošnje i grijanja.

6. Funkcionira li buđenje iz sleepa kad se javi AFP request preko mreže? Ono - da se može podesiti sleep nakon određenog perioda neaktivnosti, a da ne bude nuklearna fizika prekinuti taj sleep preko mreže.

7. Jesam li nešto zaboravio?
09.09.2018 | 07:20
Nisam prejako verziran po ovim pitanjima, ali mislim da:
ad 3) serverska verzija ti omogućuje da precizno dodijeliš ovlasti i ograničenja svakom useru i ima još neke dodatne mogućnosti. Obična OSX verzija ti omogućuje da shareas foldere, ali ne uz toliku preciznost postavki. No, uz 3rd party dodatke možeš ga 'nadograditi' na sličnu razinu funkcionalnosti.


Ad 4) RAID polje možeš postići s razine OSX-a koji ih onda hendla. No, dečki koji su u tome jako su mi rekli da je to citiram 'loša ideja' i da je puno sigurnije uzeti posebnu karticu i preko nje složiti RAID.

Općenito, vjerujem da ti ovaj jako stari članak može pomoći? lowendmac.com/2005/use-regular-mac-os-x-...up-a-low-end-server/

Ne da tvrdim da ti je firma lowend, već čisto kao ideja što se može, i kako pomoću običnog OSX-a
09.09.2018 | 07:28
Lijepa zamisao ali ja mislim da ti se to ne isplati. Stari pro potroši u leru 170 W, a da ne govorim o grijanju i dok sve to složiš da paše.
Moguće je svakako. Samo bi po meni i transver podataka bio usko grlo, jedino kad bi AFP (u Finderu mounten-ovo sa afp://SERVER) ili smb (u Finderu mounten-ovo sa smb://SERVER) probaj i vidi. Ja mislim da bi radilo, ali da se ne isplati.
09.09.2018 | 07:38
Nisam dovoljno tehnicki potkovan.... no, jesi li pogledao na App Store MacOS Server? Ako je samo do pohrane dokumenata koji moraju biti dijeljivi svima u mrezi, ovo mi izgleda kao najjeddnostavnije rijesenje. Koliko mi se cini trebao bi ici na Leoparda i kosta "velikih" $20.... No velim, mozda pricam gluposti...
09.09.2018 | 08:35
Ja sam napravio još jedan skript za mountanje da ne moram svaki put unositi username i pasword.



tell application "Finder"
try
mount volume "smb://starimacpro/FREIGABE"
mount volume "smb://maminmac/FREIGABE"
end try
end tell

Save-o sam ko program. I kad mi trterba samo kliknem i spaja se na sve mount-ano.
Pošto je password u ključiću ne trebam svakim put unositi.

Ako se želiš sa AFP spojiti onda samo zamjeniš smb sa afp i bila stvar, to ti treba jedanput jer ne mijenjaš protokol svaki dan.
Svakako je brži protok podataka.
09.09.2018 | 10:23
Zašto zaboga koristiš SMB protokol za file sharing između 2 Maca?
09.09.2018 | 13:34
Jer je Apple sam napustio AFP na novijim izdanjima macOS-a (nije više OSX), ako se ne varam?
09.09.2018 | 13:43
Na onom spomenutom stroju je softverski RAID na 2 x 5TB diskovima. To se normalno setira u Disk Utilu i već godinama radi ok. Serverski dio hendla kupljeni OS X Server, mislim da je na 10.7 (što ide bez hacka gore). I to je to, peri-deri. Jedino stoji da troši više struje od nekakvog NAS-a.

Njih to ne brine jer ga koriste i kao rendering stroj (jer ipak ima 8-core 3.0GHz), pa odlože na njega projekte koje onda on uz serviranje usputno melje umjesto da se opterećuju strojevi po uredu (uglavnom iMaci). S obzirom koliko je malo koštao, isplatio im se x puta. A to sa strujom, jednom sam to računao, ispadne razlika na godišnjoj razini od par kava s društvom, pa sam se time prestao zamarati.
09.09.2018 | 14:25
Generalno problem RAID polja je kad se raspadne i rekonsteukcija podataka na diskovima. Ako nije problem pocupati podatke, nema razloga ne koristiti softverski RAID.
09.09.2018 | 17:05
Zato je za malog korisnika RAID 1 pristojno rješenje. Kad krepa jedan disk, upozoren si, svi su podaci i dalje normalno dostupni i možeš bezbolno napraviti dodatni backup vitalnih podataka na neku treću stranu, prije nego zamijeniš neispravni disk i pustiš mu noć da odmelje rekonstrukciju.
09.09.2018 | 17:13
Djuro genijalac kaže:
Jer je Apple sam napustio AFP na novijim izdanjima macOS-a (nije više OSX), ako se ne varam?


Que??
Nešto si pobrkao.
Evo, 10.13.6. AFP radi uredno da ne može ljepše.
Ti si možda pomislio na to da napušta HFS+ filesystem i uvodi AFPS?
09.09.2018 | 18:54
smayoo kaže:
Zašto zaboga koristiš SMB protokol za file sharing između 2 Maca?


ako se želiš spojiti sa mac-om na kojum je OS X Yosemite ili OS X Mavericks tvoj će mac automatski koristiti SMB. Za neke druge sisteme koristit će AFP. Osim toga neko vrijeme je bilo govora da će se AFP ukinuti skroz.
09.09.2018 | 18:55
smayoo kaže:
Djuro genijalac kaže:
Jer je Apple sam napustio AFP na novijim izdanjima macOS-a (nije više OSX), ako se ne varam?


Que??
Nešto si pobrkao.
Evo, 10.13.6. AFP radi uredno da ne može ljepše.
Ti si možda pomislio na to da napušta HFS+ filesystem i uvodi AFPS?


Nije nego AFP jer će se AFP ukinuti ako već nije.
09.09.2018 | 19:40
smayoo kaže:
Zato je za malog korisnika RAID 1 pristojno rješenje. Kad krepa jedan disk, upozoren si, svi su podaci i dalje normalno dostupni i možeš bezbolno napraviti dodatni backup vitalnih podataka na neku treću stranu, prije nego zamijeniš neispravni disk i pustiš mu noć da odmelje rekonstrukciju.


Nije problem kad krepa disk, problem je kad kontroler krepa.
Ako je neka vrsta enkripcije na nivou samog kontrolera onda je problem.
Recimo LaCie NAS je patio od problema jer je OS bio isključivo na disku i oštećenje OS-a rezultiralo je raspadom sistema.
09.09.2018 | 22:18
tino1 kaže:
smayoo kaže:
Djuro genijalac kaže:
Jer je Apple sam napustio AFP na novijim izdanjima macOS-a (nije više OSX), ako se ne varam?


Que??
Nešto si pobrkao.
Evo, 10.13.6. AFP radi uredno da ne može ljepše.
Ti si možda pomislio na to da napušta HFS+ filesystem i uvodi AFPS?


Nije nego AFP jer će se AFP ukinuti ako već nije.


Može neki relevantan izbor na tu temu?
Jedino (a da nije neko prenošenje glasina) što sam ja našao je ovo:

support.apple.com/en-us/HT208018

Gdje kaže:
APFS and file sharing
Volumes formatted as APFS can't offer share points over the network using AFP.
APFS supports SMB and NFS, with the option to enforce only SMB-encrypted share points.

Nigdje ni spomena da se AFP ukida (to jest, da nove verzije OSa ne bi mogle koristiti AFP).

Ja tu ne vidim problem. To što moj laptop ima AFPS filesystem na svom SSDu pa ja ne mogu ponuditi sharepoint drugima po AFP protokolu - nebitno je. Ako imam document server na bilo kojoj verziji OSX, u njemu HFS+ diskove i na njima sharepointe poslužene po AFP protokolu, svi im mogu pristupiti, pa i ja.

A realnu prednost u tome da na nekom document serveru diskove formatiram na AFPS umjesto HFS+ - ne vidim. Koncept AFPS containera jedino služi tome da se može brljaviti s particijama kako ti padne na pamet "on the fly" to jest da particije više nisu particije, nego virtualni "volumes" unutar AFPS ovojnice. Za document server ovdje uopće nema prednosti.
10.09.2018 | 06:47
Već je negdje pravilo, a ako želiš neki drugi protokol, bujrum.

ali tvije pitanje meni je bilo zašto ja koristim SMB za komunikaciju Mac - Mac. Jedno i drugo je moguće. E ja sam u pokazanom skriptu imao SMB ali možeš i AFP staviti (vrijedi pogledati koji je brži u praxi). U svakom slučaju se vidi- osjeti da Apple polako radi na tome da se prebaci na SMB. I to već od OS X Yosemite ili OS X Mavericks-a. Poštro i jedan i drugi protokol radi nisam to baš pratio u detalje zbog toga nisam ni tvrdio da se ta promjena i dogodila nego experimentiram sa jednim i drugim. Ali sve jedno me čudilo tvoje "začuđeno" pitanje ( ). Mann!

support.apple.com/de-de/HT208209

support.apple.com/en-us/HT208209
10.09.2018 | 08:56
Čekaj... Što su ti linkovi? Službene upute kako čačkanjem po terminalu natjerati SMB da radi podnošljivo loše pod cijenu toga da ti Finder ne radi kako inače radi i da gubiš neke od "Apple way" prednosti?
Problem sa SMB implementacijom na Macu je donedavno bio u tome da to - jednostavno nije radilo, jer su odbacili opensource biblioteku i ugurali na silu svoju vlastitu koja je bila užasno bugovita i loše napisana. Do danas su je valjda kako tako popeglali pa pouzdanost i brzina SMB protokola na Macu valjda više nije u pitanju (je, jer inače ne bi bilo tih linkova koje si postao, ali smo barem došli u rang da se nekim hakerajem može popraviti), ali taj protokol ima inherentne sigurnosne rupe kao kuća velike. Propagacija sigurnosnih vjerodajnica je nezaštićena i ne trebaš biti nikakav haker, nego samo trebaš kupiti aplikaciju od $50 da ti ispisuje mrežne passworde svih SMB korisnika na nekoj mreži.
Onda bi, ako stvarno već idu u smjeru ukidanja AFP (kažem, nigdje nisam našao relevantan izvor na tu temu), u situaciji takve prisile prešao na NFS. Sigurno ne na SMB.
10.09.2018 | 09:06
Ok, to. Žašto je čudno da ja rabim SMB?
P.S. koja je to aplikacija koja mi ispisuje sve Passwordove SMB usera?

ali i prva rečenica kaže: "Die Standardeinstellungen in macOS High Sierra 10.13 für das Durchsuchen von Netzwerkordnern wie Server Message Block (SMB)" To po meni znači prevedeno na hrvatski "Standardna postavka u OS HS 10.13 je SMB ili?
A to šta tebi AFP radi na 10.13 to je nešto drugo. Btw. odakle ti 10.13 kad si ti uvjek bio protiv novih OS-ova?

EDIT:
evo par naznaka, svakako apple ne radi ništa na svom protokolu.

www.pro-linux.de/news/1/20736/samba-expe...4-in-goettingen.html
www.mactechnews.de/forum/discussion/AFP-End-Of-Live-317370.html
www.synology-forum.de/archive/index.html/t-79557.html
10.09.2018 | 09:47
tino1 kaže:


ali i prva rečenica kaže: "Die Standardeinstellungen in macOS High Sierra 10.13 für das Durchsuchen von Netzwerkordnern wie Server Message Block (SMB)"


ovo kaže .... "poput Server Message Block (SMB)"

wie = kao, poput. To je dosta bitan detalj, rekao bih.

Ali da, i ja sam dobio dojam da Apple napušta AFP
10.09.2018 | 10:05
Djuro genijalac kaže:
tino1 kaže:


ali i prva rečenica kaže: "Die Standardeinstellungen in macOS High Sierra 10.13 für das Durchsuchen von Netzwerkordnern wie Server Message Block (SMB)"


ovo kaže .... "poput Server Message Block (SMB)"

wie = kao, poput. To je dosta bitan detalj, rekao bih.

Ali da, i ja sam dobio dojam da Apple napušta AFP


Vjeruj mi Đuro, ovdje piše standardne postavke kao.... To kaže da ima standardnih postavki još, ali jedna od njih je SMB. Njemački je moj drugi materinji. Pitaj smayoo on ti to sigurno može potvrditi.


A ovdje još kaže da je SMB idealan šta po meni znači da AFP više nije Idealan je svakako ga ne spominju. Ali apple ima generalno problem u veslanju unatrag. Jesi li igdje čuo da je njihov excel- numbers jedno obično sranje? Ali svi mi znamo da je neupotrebljiv. Šta ne treba značiti da njihov protokol "AFP" nije dobar, ali vidi se da se opraštaju od njega, jer ništa ne obnavljaju na njemu, a i u novim OSX ovima su SMB proglasili standardom.

In macOS High Sierra 10.13, the default settings for browsing network folders such as Server Message Block (SMB) shares are ideal for most organizations and users. But you can make adjustments to optimize SMB browsing in enterprise environments.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 52 minuta
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.19 Seconds

Provided by iJoomla SEO