Dugo bootanje - Macbook pro
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Dugo bootanje - Macbook pro


01.02.2017 | 10:09
Pozdrav

iz nekog razloga dosta dugo kad palim Macbook pro 13"(2015) dugo mu treba da iz "crnog ekrana" dodje do crnog ekrana s jabukom i naravno time se boot time oduzi drasticno, znaci nisam štopao ali tipa sigurno to traje 20-30 sec, znaci vise nego vrijeme od ekrana s jabukom do login password ekrana.
prije nije bilo tako, trebalo je cirka 20sec otkad stisnem power tipku.

jel zna tko kako zasto?

neznam koje jos informacije bi bile korisne pa pitajte
01.02.2017 | 10:54
Ako je ta prva faza duga, to može značiti da ima problema s detekcijom nekog hardvera. Diska, grafulje, RAM-a... Da nemaš uštekanu neku SD karticu koja pravi probleme? Ako ti je išta uštekano u komp (SD kartica, nešto na USB, vanjski monitor...) osim napajača, poištekavaj sve pa vidi da li ima razlike.
01.02.2017 | 11:19
1) Da je stariji model rekao bih da pogledaš da ti nije riknuo jedan RAM keks, jer neki modeli su u stanju to shvatiti i isključiti ga i to traje (oni koji nemaju uparivanje memorije), ali ovaj tvoj ima sve on-board, pa vjerojatno nije to. Svejedno provjeri je li uredno prijavio sav RAM.

2) Drži CMD+V da ga bootaš u Verbose mode u kojem vidiš ispis iz konzole što se zbiva, pa ćeš vidjeti točno gdje je zapeo.
01.02.2017 | 11:36
Ja mislim da verbose mode krene nešto ispisivati tek u onom času kad se inače pojavi jabuka.
01.02.2017 | 12:12
isprobao ovo cmd v i samo nesto brzo ispisuje jako sitnim slovima tako da nisam nista stigao pohvatat, sta tocno tu trebam gledat ?

probao sam izvadit sd jetdrive karticu i odokativno isto je vrijeme bootanja. to je ujedno i jedino sto je spojeno na macbook.
01.02.2017 | 12:32
resetirao sam pram i provjerio da je pod startup disk odabran ssd koji je u macu i nista nije pomoglo.

sad sam i stopao, znaci od chime-a do logoa jabuke - 21 sec.. nekako sam siguran da tako nije bilo prije.
01.02.2017 | 12:43
ok ,sad se sjetio da se t o otprilike javilo kad sam nesto probavao sa instalacijom windowsa na eksternom usb sticku, napravio sam kakti bootcamp na usb sticku od 128gb i to je cak i radilo jedino kaj je bilo uzasno sporo.


e sad sta sam ja tu mogao sprckat u tom procesu neznam...
01.02.2017 | 13:14
upravo probao drzat alt prilikom paljenja da vidim dal mozda misli da ima jos neki bootabilni disk , naravno samo je jedan tamo bio - Macintosh HD.

bizarna stvar kod tog ekrana (znaci Macintosh HD i slicica hardiska i ispod Network selector) sam cekao valjda minutu da se samo pojavi kursor miša, trackpad nije u biti uopce reagirao ili je reagirao sa 20-30sec zakasnjenja. pa sam spojio eksterni miš ali on je isao samo gore-dolje kako god ga pomicao (i to cak cini mi se invertirano).

uglavnom ono wtf ??
morao sam prisilno rebootat jer nisam mogao nikako odabrat/potvrdit da boota sa MAcintosh HD.

sto je najbolje kad boota u osx nemam nikakvih problema, samo eto nesto to dugo traje to bootanje, brze je islo na windows laptopu za 2000kn.
01.02.2017 | 13:59
I nigdje tijekom verbose boota ne zapne? Sve samo teče?
01.02.2017 | 13:59
Bootaj normalno u Mac OS pa otvori Disk Utility i vidi što kaže koja je particijska shema na disku. GUID ili MBR?
01.02.2017 | 14:07


01.02.2017 | 14:09
dpasaric kaže:
I nigdje tijekom verbose boota ne zapne? Sve samo teče?


ne kad krenu slova brojek od tog verbose samo sve brzinski provrti da ne stignem ni procitat nista
01.02.2017 | 14:18
Privatno kaže:
jel zna tko kako zasto?


System Preferences, Startup disk, autoriziraj se ako treba (lokot), KLIKNI NA sistemski disk, zatvori, rebootaj, molim
01.02.2017 | 14:27
^SuperUnknown^ kaže:
Privatno kaže:
jel zna tko kako zasto?


System Preferences, Startup disk, autoriziraj se ako treba (lokot), KLIKNI NA sistemski disk, zatvori, rebootaj, molim


kao sto napisah ranije, to je jedna od prvih stvari sto sam probao.. svejedno hvala


zanimljivo uvijek tocno 20-21sec (pretpostavljam da je tu jednu sekundu moj ljudski faktor zasluzan) od chimea do logoa jabuke. štopano 6 puta.
01.02.2017 | 14:45
Jesi svejedno kliknuo bas na disk? Ja sam imao isti problem na starijem MBP-u, rijesen na taj nacin
01.02.2017 | 20:08
^SuperUnknown^ kaže:
Jesi svejedno kliknuo bas na disk? Ja sam imao isti problem na starijem MBP-u, rijesen na taj nacin


jesam dva puta. znaci kliknem na disk i stisnem reboot. (kolko sam vidio taj trik vecini ljudi rijesi problem ali ne nazalost i meni..)



evo i sluzbeno je sad tocno vrijeme 20 sec od chimea do logoa jabuke, mjereno 10 puta. zanimljivo
01.02.2017 | 20:23
naletio na ovaj link origin-discussions-us.apple.com/thread/7...tart=15&tstart=0

jako jako slicno mom problemu, osim sto ja nemam bootcamp.. izgleda da bi problem mogao biti hardverski.

1.god garancije mi je istekla ali imam applecare ako ce ga priznat u hr. samo ne znam ni gdje ici ni dali uopce ici ako ce mi izmesarit laptop..
01.02.2017 | 20:23
Privatno kaže:




Kako sam rekao Cariblancu neki dan, koristiš neki šugavi web servis za postanje slika pa ih ne mogu vidjeti, odnosno ne vidim pročitati.
01.02.2017 | 20:32
nadam se da je sad ok




01.02.2017 | 21:50
Vani kupljen AppleCare normalno funkcionira u Hrvatskoj i bilo gdje drugdje gdje postoji Apple ovlašteni servis.

No, za početak sam pokreni Apple Hardware Test, ako on javlja da je s računalom sve u redu, to će ti reći i u servisu. Taj dio za koliko sekundi računalo dolazi do jabuke nigdje nije definiran i ne može se tretirati kao kvar, pogotovo ako se radi o 20-ak sekundi.

Nego, zanima me nešto drugo, zašto ti je to uopće bitno, imaš li gore BootCamp, pa da moraš stalno restartati stroj? Jer ja stroj ne restaratam tjednima, obično ga restarta tek neki Security Patch koji traži da se ponovo pokrene kernel i reboota stroj, tako je potpuno nebitno koliko treba da boota ako se to radi jednom mjesečno.
01.02.2017 | 22:24
Hoce biti kauboj koji ima brzobutajuci komp.
01.02.2017 | 22:53
Kako ti se cini brzina prilikom rada, otvaranja foldera, otvaranje programa, prebacivanja datoteka? Jesi kad probao mjeriti brzinu rada ssd-a? Znao sam naletiti na slucajeve di se ssd odjednom uspori sa upaljenim trimmom.
01.02.2017 | 23:11
Vrijeme od akorda do kad se pojavi jabuka nema NIKAKVE veze s brzinom čitanja/pisanja diska. *SAMO* sa detekcijom hardvera. EFI traži nešto što se ne odaziva, ili se odaziva, ali nešto ne štima. A što kaže Apple Diagnostics?
02.02.2017 | 00:28
EFI traži nestalu bootcamp particiju vjerojatno zato čeka; dal si iz tog sistema kojeg si instalirao na usb izašao sa shut down ili si u bootcampu kliknuo na mac system za slijedeći boot? Kod mene se taj slučaj znao dogoditi i na imacu i na air-u. Prištekaj taj windows usb probaj ga pokrenuti, pa pri izlasku iz win ne idi na gašenje već na restart macova os-a preko bootcamp utility-a bilo iz system tray-a ili iz control panela.
02.02.2017 | 09:37
smayoo kaže:
Vrijeme od akorda do kad se pojavi jabuka nema NIKAKVE veze s brzinom čitanja/pisanja diska. *SAMO* sa detekcijom hardvera. EFI traži nešto što se ne odaziva, ili se odaziva, ali nešto ne štima. A što kaže Apple Diagnostics?


evo napravio apple diagnostics i oba puta dobio ovo na slici (prvi put mi je ostala sd kartica transcend jetdrive lite 330 koja mi sluzi kao dodatni storage i cijelo vrijeme je ukopcana i nikad ju nisam ni vadio zapravo)



zanimljivo da ta sd kartica radi normalno u tom sd card readeru..
isto tako cijelo vrijeme je bila poruka "Checking your mac.. Less than 1 minute remaining" ali je to trajalo neki 15ak minuta. i znaci kad je zavrsio mogao sam odabrat ove neke opcije, izmedju ostalog restart i shutdown ali trackpad opet nije reagirao, tj reagirao nakon 20-30sec s nekim malim pomakom tako da sam nakon 5minuta probavanja na slijepo ga ugasio prisilno drzuci tipku power.

znaci to sam primjetio da svugdje osim u samom osx taj trackpad ne radi nikako, jel to normalno?


Smet kaže:
EFI traži nestalu bootcamp particiju vjerojatno zato čeka; dal si iz tog sistema kojeg si instalirao na usb izašao sa shut down ili si u bootcampu kliknuo na mac system za slijedeći boot? Kod mene se taj slučaj znao dogoditi i na imacu i na air-u. Prištekaj taj windows usb probaj ga pokrenuti, pa pri izlasku iz win ne idi na gašenje već na restart macova os-a preko bootcamp utility-a bilo iz system tray-a ili iz control panela.


eh nazalost sam ju formatirao i sad koristim ko normalni stick. i moguce da je bilo neko prisilno gasenje jer je sve bilo sporo u windowsima i znalo samo zaledit se i nista nije pomagalo osim prisilnog gasenja. zato sam i odustao od ideje windowsa na usb sticku.

jel ima neka metoda kako natjerat macbook da zaboravi na taj bootcamp?


jmarijano kaže:
Kako ti se cini brzina prilikom rada, otvaranja foldera, otvaranje programa, prebacivanja datoteka? Jesi kad probao mjeriti brzinu rada ssd-a? Znao sam naletiti na slucajeve di se ssd odjednom uspori sa upaljenim trimmom.


u osxu (el capitan) mi se cini da sve radi normalno, nisam primjetio nista.
evo napravio speed test , cini mi se jedino da bi write trebao biti veci ako se dobro sjecam..







dpasaric kaže:
Vani kupljen AppleCare normalno funkcionira u Hrvatskoj i bilo gdje drugdje gdje postoji Apple ovlašteni servis.

No, za početak sam pokreni Apple Hardware Test, ako on javlja da je s računalom sve u redu, to će ti reći i u servisu. Taj dio za koliko sekundi računalo dolazi do jabuke nigdje nije definiran i ne može se tretirati kao kvar, pogotovo ako se radi o 20-ak sekundi.

Nego, zanima me nešto drugo, zašto ti je to uopće bitno, imaš li gore BootCamp, pa da moraš stalno restartati stroj? Jer ja stroj ne restaratam tjednima, obično ga restarta tek neki Security Patch koji traži da se ponovo pokrene kernel i reboota stroj, tako je potpuno nebitno koliko treba da boota ako se to radi jednom mjesečno.


nije stvar u tih 20sec iako je mrvicu iritantno da je moj prethodni laptop od 2000kn bootao brze iako mu je ssd bio puno sporiji kao i ostale komponente, koliko je ocito da nesto nije u redu na mom macbooku s obzirom na sve ovo (ako si sve procitao sto sam pisao).
02.02.2017 | 11:16
SD card reader visi na internom USB hub-u, isto kao i trackpad. Ako imaš hardverski problem s SD card čitačem, to može izazvati zapinjanje kod power-up detekcije raspoloživih medija, a također i čudno ponašanje trackpada.
02.02.2017 | 11:39
smayoo kaže:
SD card reader visi na internom USB hub-u, isto kao i trackpad. Ako imaš hardverski problem s SD card čitačem, to može izazvati zapinjanje kod power-up detekcije raspoloživih medija, a također i čudno ponašanje trackpada.


hvala na pomoci, to sad i pocinje imat smisla. jedino sto velim u samom osx nemam nikakvih problema sa sd karticom..

znaci najbolje u servis s njim. neke preporuke gdje otici? laptop je jako uscuvan, samo nebi htio dobiti natrag laptop u gorem stanju nego sam ga predao...
  • Dijete
  • Posjetitelj
02.02.2017 | 11:50
Jesi probao restirati firmware?

Ugasi laptop. Kad ga palis drzi power tipku 10sec dok ne cujes dugi beep... to bi trebalo updejtat/resetirat firmware. (Ako su lagali mene i ja lazem vas).
Ak ta metida ne pali, jel ide rucno?
support.apple.com/en-us/HT201518


Mozda se EFI samo zblesao pa treba osvjezenje.
02.02.2017 | 18:20
Dijete kaže:
Jesi probao restirati firmware?

Ugasi laptop. Kad ga palis drzi power tipku 10sec dok ne cujes dugi beep... to bi trebalo updejtat/resetirat firmware. (Ako su lagali mene i ja lazem vas).
Ak ta metida ne pali, jel ide rucno?
support.apple.com/en-us/HT201518


Mozda se EFI samo zblesao pa treba osvjezenje.


probao sam drzat power tipku kod paljenja ali samo je normalno bootao u osx..
02.02.2017 | 18:25
Provjeri, mozda je druga koja kombinacija.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 2 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.27 Seconds

Provided by iJoomla SEO