UniFi AP AC LR - dodatni ethernet priključak
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

UniFi AP AC LR - dodatni ethernet priključak


  • Daddo
  • Posjetitelj
07.11.2021 | 12:36
Dobro, jeste ikad to tako spojili na port za IPTV uslugu nekog teleoperatora?

Ako niste, spojite pa vidite kako vam Internet radi na tom portu.
07.11.2021 | 12:42
Mora provjeriti kako je interno spojeno.
07.11.2021 | 12:48
shema.png


Evo, tako to trebaš izvesti. Plavo i crveno su ethernet patch kabeli, a nacrtani su plavo i crveno da ti bude jasno koji kamo ide (plavi za internet, crveni za maxtv). Jer moraš na oba splittera potrefiti jednako. Ako ne potrefiš, neće ti ništa raditi (ni pristup internetu preko wifi ap, ni maxtv)
07.11.2021 | 12:49
Daddo kaže:
Dobro, jeste ikad to tako spojili na port za IPTV uslugu nekog teleoperatora?

Ako niste, spojite pa vidite kako vam Internet radi na tom portu.


Što sad tebe muči?
07.11.2021 | 12:50
smayoo kaže:
shema.png


Evo, tako to trebaš izvesti. Plavo i crveno su ethernet patch kabeli, a nacrtani su plavo i crveno da ti bude jasno koji kamo ide (plavi za internet, crveni za maxtv). Jer moraš na oba splittera potrefiti jednako. Ako ne potrefiš, neće ti ništa raditi (ni pristup internetu preko wifi ap, ni maxtv)


Hvala puno. Za slučaj da se odlučim ne upustiti u to da ne zeznem nešto jel netko pokušao koristiti EON ili sličan OTT servis? Mislim da bi on mogao ići bežično preko wifija. Brzina je dovoljno velika.
  • Daddo
  • Posjetitelj
07.11.2021 | 14:40
smayoo kaže:
Daddo kaže:
Dobro, jeste ikad to tako spojili na port za IPTV uslugu nekog teleoperatora?

Ako niste, spojite pa vidite kako vam Internet radi na tom portu.


Što sad tebe muči?


Apsolutno ništa. Ja iz iskustva znam da to neće raditi kako treba. Znam i zašto ne radi. Ali ja sam IT-jevac ne elektrotehničar.

T-com ruter ima 3 usluge - telefoniju (VLAN0), Internet (VLAN1) i TV (VLAN2).

Telefoniju možemo zanemarit jer ona ide preko VOIP kanala i na ona 2 RJ-11 porta (operater konfigurira jedan jedini, drugi se plaća dodatno kao "novi broj).

Internet je na LAN1 i LAN2 portovima u svom VLAN1, promet je unicast tipa, TCP i UDP paketi, komunikacija ide s javne IP adrese (PPoE konekcija prema operateru korištenjem user/password kombinacije i veza traje 24 sata, pa se IP adresa javna mijenja) prema lokalnom subnetu C klase (192.168.x.x/24).

TV je na LAN3 i LAN4 portovima u svom VLAN2, promet je tipa multicast, UDP paketi, komunikacija ide direktno subnetom D klase (224.x.x.x) prema STB uređajima prema MAC adresama, po principu 1 port=1 STB.

Tvoje predloženo rješenje gura Internet i TV kroz istih 8 žica u postojećem ethernet kabelu. Spliteri na slici su glupi HUB-ovi, sve pakete šalju na sve portove.

Zbog CSMA/CD ( www.tutorialspoint.com/csma-with-collision-detection-csma-cd ) uništit ćeš sav promet i mrežu učinit neupotrebljivom.

IPTV paketi će bombardirati siroti PoE injektor i AP, a LAN paketi će to isto napraviti MaxTV-u.

Samo zato što je nešto fizički spojeno "kako treba", ne mora nužno značiti da će i raditi?
07.11.2021 | 14:48
Daddo kaže:
Spliteri na slici su glupi HUB-ovi, sve pakete šalju na sve portove.


Nisu. Splitter (konkretno taj čiji link sam postao) nije hub, nego - splitter. Kako sam opisao pod rješenje 1, u prvom postu u ovoj temi. Dakle, plava i smeđa parica na jednu stranu, zelena i narančasta na drugu.

Daj, molim te, makar jednom u životu pročitaj što je napisano prije nego kreneš nešto udarat...
07.11.2021 | 14:53
Neka proba, ne bude previše novaca dao.

Svakako javi rezultate jer je ovo ipak triper rješenje.
  • Daddo
  • Posjetitelj
07.11.2021 | 14:59
Postao si ovaj link u temi: www.ebay.de/itm/112331729201?hash=item1a...1:g:j40AAOSwTuJYxCGh

Ethernet Splitter 1:2 (1 Eingang - 2 Ausgang


Koliko ja znam njemački Eingang je ulaz, Ausgang izlaz.

Dakle 1 ulaz na 2 izlaza?

Vollbeschaltet (8P8C) - ohne Widerstände


Opet ja sa svojim krnjim njemačkim čitam ovo vollbeschaltet (8P8C) kao "potpuno preklopljeno", svih 8 žica na svim konektorima?

Ali opet... meni njemački ne ide...

Nego, jesi ti IGDJE tako nešto spojio s točno tim adapterom (onim iz "rješenje 1") pa da iz iskustva znaš da radi?
07.11.2021 | 18:06
@Daddo,

Moje znanje njemačkog je otprilike jednako tako loše kao i tvoje, ali još nisam čuo za jednosmjerni mrežni kabel, pa tako ni za jednosmjerni spliter.

Spliter spaja dvije ethernet veze u jednu, i razdvaja jednu ethernet vezu u dvije, ovisno o načinu montaže.

U konkretnom slučaju na strani internet router-a će uštekati kablove tako da jedan kabel sa IP porta, i jedan kabel sa TV porta ide na stranu splitera sa dva priključka, a kabel koji je proveden kroz kuću na stranu splitera sa jednim priključkom, a na drugoj strani će napraviti isto to. Dolazni kabel ide na stranu sa jednim portom, a kabeli sa strane gdje su dva priključka idu na AP, odnosno TV box (s time da mora paziti koji kabel ide na koju stranu da ne zamjeni IP i TV portove).

Nisam imao konkretni slučaj sličan ovdje opisanome, ali sam (silom prilika) relativno često koristio ethernet splitere (a u nedostatku splitera čak i ručno "splitane" kablove, što baš i nije za pohvaliti se), i uvijek je sve radilo kako spada.
  • Daddo
  • Posjetitelj
07.11.2021 | 18:14
I naravno, radio ti je IPTV od operatera preko toga?
07.11.2021 | 18:33
@Daddo,

Kao što rekoh na kraju odgovora, ovakav konkretan slučaj nisam imao, samo klasičnu IP vezu podijeljenu na dva uređaja.

Ne vidim razlog zašto ovo ne bi radilo i sa IPTV-om, ako se radi o klasičnom spliteru koji fizički razdvaja 4 parice na dvije, ako IPTV koristi samo dvije parice.

Eventualno neće raditi ako pokuša spojiti dva IPTV box-a na oba dva porta (jedan IPTV box direktno na router, a drugi na kraju ovog splitanog kabela u drugom stanu), ako je operater stavio ograničenje na broj spojenih uređaja, ali jedan uređaj (na bilo kojem kraju) bi svakako trebao raditi.
  • Daddo
  • Posjetitelj
07.11.2021 | 18:38
Dakle NISI probao ali tvrdiš da radi?

Bravo majstore!

Ajde probaj, pa onda se vrati i napiši opet novi post u kojem ćeš objasniti KAKO to radi (a da imaš i Internet i IPTV preko tog klasičnog splittera).
07.11.2021 | 18:50
Daddo kaže:
Nego, jesi ti IGDJE tako nešto spojio s točno tim adapterom (onim iz "rješenje 1") pa da iz iskustva znaš da radi?


Stvaraš beskonačan šum svojim mudrovanjem i zbunjuješ čovjeka koji treba pomoć.

Da. Ne da sam "igdje tako nešto spojio", nego se to tako *standardno* rješavalo godinama, kad se tek počelo izvoditi ethernet mreže upletenim paricama (umjesto koaxom) prije 25 godina i više. U to vrijeme je UTP kabel koštao besmisleno puno, jer ga se malo prodavalo, a šira primjena LANa bila je nejasno vidljiva u budućnosti pa se povlačilo jednu utičnicu po uredu da bi se za manje od 10 godina shvatilo da je trebalo vući po 4 ili više. I onda se krpalo splitterima, prije nego se krenulo dodavati lokalne switcheve.

S točno tim adapterom kojeg sam linkao sam nešto slično riješio nedavno jednom poznaniku koji je isto mudrovao i filozofirao kad sam mu rekao da ne štedi na jbn ethernet kabelu koji košta kunu po metru. Nije bio MaxTV, nego Iskon, ili neki treći STB za IPTV. Same shit.

Zadovoljan sada? Možemo završiti? Čovjek sad opet nema pojma što da radi jer smo nasrali 100 kB teksta nakon što je dobio jednostavan i direktan odgovor na svoj jednostavan problem.
07.11.2021 | 19:02
@Daddo,

Ne znam u čemu je problem, dali se ja nedovoljno precizno izražavam (valjda se trebam kirurški precizno izražavati), ili me svi na forumu pogrešno shvaćaju.

Jasno sam rekao da nisam imao ovakav konkretni slučaj.

Isto tako sam jasno rekao da sam napravio 'x' ovakvih spojeva za potrebe povezivanja PC-a na mrežu preko ethernet priključka i da je uvijek sve radilo kako spada(dva PC-a spojena na spliter, veza preko jednog mrežnog kabela od jednog komunikacijskog ormara do drugog, spliter na drugoj strani koji ide na dva različita porta na switch-u).

I nisam nigdje tvrdio da će ovo raditi, nego da ja ne vidim razlog zbog kojeg ovo ne bi radilo, ako ti vidiš taj razlog, reci pa da i mi znamo u čemu je stvar.
  • Daddo
  • Posjetitelj
07.11.2021 | 19:09
Naravno, oh the great one... čovjek i dalje nema pojma, a to i dalje raditi neće kako treba (ali to nije ništa neuobičajeno jer IPTV usluga operatera i kad je spojena "bez splittera" ne radi kako treba).

Ali ti čak ne znaš ni koji je bio provider ni STB koji si složio... niti si u startu od "jednostavnog problema" uočio da OP-u treba IPTV usluga operatera...

Carry on... there's nothing to see here....

Smayoo - probaj konkretno to izvesti na slučaju koji OP opisuje (MaxTV STB T-coma) pa se vrati i reci da radi.
  • Daddo
  • Posjetitelj
07.11.2021 | 19:12
m@xym kaže:
@Daddo,

Ne znam u čemu je problem, dali se ja nedovoljno precizno izražavam (valjda se trebam kirurški precizno izražavati), ili me svi na forumu pogrešno shvaćaju.

Jasno sam rekao da nisam imao ovakav konkretni slučaj.

Isto tako sam jasno rekao da sam napravio 'x' ovakvih spojeva za potrebe povezivanja PC-a na mrežu preko ethernet priključka i da je uvijek sve radilo kako spada(dva PC-a spojena na spliter, veza preko jednog mrežnog kabela od jednog komunikacijskog ormara do drugog, spliter na drugoj strani koji ide na dva različita porta na switch-u).

I nisam nigdje tvrdio da će ovo raditi, nego da ja ne vidim razlog zbog kojeg ovo ne bi radilo, ako ti vidiš taj razlog, reci pa da i mi znamo u čemu je stvar.


Razlog ti je naveden u mom postu od 07.11.2021 | 14:40 .

Da, probao sam, točno tog operatera i točno taj konkretan slučaj.

Ne, nije radilo kako treba.
07.11.2021 | 19:42
Probao si to baš tim splitterom kojeg sam ja linkao? Nisi? Pa zašto onda pizdiš ovdje i pametuješ? Jesi? Baš tim? I siguran si da je problem u splitteru?

Što znači "nije radilo kako treba"? Bandwidth je limitiran na 100 Mb/s. Ako je sadržaj takav da to nije dovoljno (a inače je internetska veza bitno brža od tih istih 100 Mb/s), može biti da nešto nije kako treba biti. Inače, što ti znači "kako treba"?
07.11.2021 | 19:45
Daddo kaže:
Razlog ti je naveden u mom postu od 07.11.2021 | 14:40 .


A odgovor na to sam napisao odmah iza tog tvog posta. Ali ti, kao i obično, ne čitaš ništa, samo lupetaš po svom.
07.11.2021 | 19:57
@Daddo,

Iz odgovora koji citiraš, nije jasno da si "probao točno tog operatera i točno taj scenarij", a razlog koji si naveo u tom odgovoru (kolizija paketa) so događa kada su ti oba uređaja spojena na isti hub. Ovdje se ne koristi nikakav hub.

Kada koristiš dva splitera, na svakoj strani jednog kabela, uređaji nisu spojeni ni na koji način (koriste se odvojene parice istoga kabela, pa promet namjenjen IP-u ne dolazi na parice od IPTV-a, i obrnuto).
  • Daddo
  • Posjetitelj
07.11.2021 | 20:15
"Nije radilo kako treba" znači da je malo radilo malo ne... i to malo nije radio internet, a malo TV. Zato sam te i pitao da li si probao BAŠ MaxTV STB. I da, probao sam baš s tim spliterom (i sa njih nekoliko tih i nekoliko drugačijih i sa različitim kabelima).

Na stranu što ne postoji valjan razlog zbog kojeg bi kraj svih IPTV platformi u ponudi sa daleko boljim sadržajem od onog koji nudi MaxTV se netko odlučio baš za ovakvu triper kombinaciju... ali eto, iz prakse - to ne radi kako treba.
07.11.2021 | 20:26
Ako je to bio baš taj splitter (jer u njemu nije svih 8 žica spojeno skupa na tri strane, nego zelena i narančasta parica - lijevo, a plava i smeđa - desno), onda si imao drugi problem kojeg nisi prepoznao/pronašao/provjerio. Na primjer, taj ethernet kabel je možda bio instalacijski (s punim žicama, a ne finožičani), a na njemu direktno nakrimpani muški RJ45 konektori (kako to fušeri često rade) pa kontakt između konektora i žica nije valjao. Ili je dionica bila sveukupno preduga. Ili si koristio patch kabele koji su bili stari/nekvalitetni/oštećeni... Ili je negdje neki ženski RJ45 konektor bio pun prašine pa je netko u njega uštekao patch kabel, a da nije ispuhao prašinu. Ili ovo, ili ono... *SIGURNO* nije bio problem u korištenju takvog splittera.

Ajde molim te po drugi put, daj prestani daviti. Samo stvaraš konfuziju.
  • Daddo
  • Posjetitelj
07.11.2021 | 20:37
Čovjeku si dao sve potrebne informacije, kupit će i spojiti to. I radit će mu. Kako i zašto tako? E to je već pitanje na koje ćeš mu dati odgovor kad i ako ga bude postavio.

Za ubuduće, molim te… nemoj pretpostavljati što netko je ili nije provjerio i probao ili prepoznao ( ako to nisi vidio i sam probao).
07.11.2021 | 22:47
Dogovoreno. Isto tako i ti, molim te.
  • Daddo
  • Posjetitelj
07.11.2021 | 23:39
Čisto da završimo ovu sagu - problem zbog kojeg to ne radi nije splitter, nego uređaji koje T-com isporučuje a koji izazovu stvar navedenu u onom postu o VLAN-ovima (unutar samog rutera i STB-a).

Ako je IPTV nužan, bježi od MaxTV-a i T-comovog Set top boxa. Ostavi ga “dolje” direktno na portu 3 ili 4, a za stan kupi managed PoE switch kojim ćeš dobiti dovoljan broj kabela za sve uređaje.

Kanale koje ti nudi maxtv možeš većinu gledati besplatno ili jeftinije nego će te izaći pretplata za MaxTV.
09.11.2021 | 19:21
Nema me par dana kad on 2 strane rasprave i skoro opet krenulo u smjeru ustasa i partizana

@Val76
Sorry, nisi nigdi bio napomenuo da je za maxTV, ko sto su ti vec objasnili, nece ti ono moje raditi

@Smayoo
A jel moguce da je taj tvoj izvodjac zaprvo nesto tu isfusario?
Ustedio je €100 kabela? Come on, pa najjeftiniji ubiquiti PoE switch iz Pro serije (necu ni spominjati Enterprise) je priko 600€.

Sorry ako sam te uvridio sa onim pobogu, nije mi bila namjer, to je samo glupi izraz.
Nisam elektricar i vjerujem da znas puno vise od mene, ali na 2 mista sam koristio ubiquitijeve USW Pro 24 PoE i to je radilo tj. jos uvik radi kao "na demo pultu u fancy ducanu", ali da, to su ipak switchevi od €600+ a i ako ima kakve veze Cat7 kablovi su bili u pitanju svi jer lik stvarno nije stedio.

Ovo za frekvenciju mea culpa, to sam samo pokupio na nekom Ciscovom blogu i nisam nikad ni isa propitivati, ali da, sad kad malo bolje razmislim stvarno nema smisla, to je DC nema frekvencije
09.11.2021 | 20:20
Nisi me uvrijedio, zašto bi?
To je ispala neka usputna diskusija.

Inače, frekvencijsko multipleksiranje se koristi svuda i odavno, ali postoje jasna pravila kojih se treba držati da bi to radilo. Na primjer, daljinsko očitanje brojila za struju i daljinsko prebacivanje tarifa radi preko tzv. MTU protokola, visokofrekvencijskog signala superponiranog na 50 Hz energetsku mrežu. Na sličan način "rade" oni powerline LAN bridgevi, samo što uglavnom ne rade zbog toga što se u kućnim instalacijama uglavnom ne pridržava tih pravila.

Ustedio je €100 kabela? Come on, pa najjeftiniji ubiquiti PoE switch iz Pro serije (necu ni spominjati Enterprise) je priko 600€.

E, pa da, to ti i govorim. Pravio se pametan, nije htio povući 2 kabela jer, kao, ne treba. Kad se negdje radi adaptacija ili nova gradnja, suvišni kabel je najjeftinija stavka u budžetu, na tome se nikad ne štedi, ali on je htio ispasti frajer.

Cat7 kablovi su bili u pitanju svi jer lik stvarno nije stedio.


Inače, ne postoji standard koji bi definirao kabel kategorije 7 (neki su mi trgovci gurali čak i 8 ). To je marketinški proser. Ali to je pak treća tema.

U ovom kontekstu, sumnjam da ima veze kabel. Rekao bih - da li radi ili ne radi gurati kroz istu paricu PoE napajanje i podatke istodobno - to ovisi o ovom što si rekao - koliko je kvalitetna oprema, ali i koliko je izobličenje prisutno u 230Vac instalaciji (a izobličenje se javlja od invertera, kojih danas ima posvuda - od klime i vešmašine, frižidera i zamrzivača, i od switchanih ispravljača - punjača mobitela, tableta, laptopa, i ugrađenih sklopova za napajanje u svim novijim elektroničkim uređajima ).

Vjerujem da to može negdje raditi, ali smatram da je, kako si se i ti složio sa mnom, trošak neopravdan.

Hvala ti na informaciji u svakom slučaju. To je sada 3:1 (tri slučaja gdje nije radilo i jedan gdje jest ).
  • Daddo
  • Posjetitelj
09.11.2021 | 20:25
Nego ja moram pitat i opet malo otić u minus s palčevima… totalno je off…

Nije li “nuspojava” protoka struje kroz električni vodič stvaranje magnetskog polja?

Ako to magnetsko polje djeluje na vodič u blizini, ne inducira li se tada i u tom vodiču nekakva struja?

Ako da, ne stvara li to smetnje u protoku tih nesretnih paketa po paricama kabela?

Ili stvarno mislite da LAN kabel ide kroz drugi i sasvim svoj bužir, a nekmoli kakvu kanalicu?
09.11.2021 | 20:58
Upletena parica ima to svojstvo da dvije međusobno upletene žice uslijed smetnji induciraju struju smetnje u suprotnim smjerovima pa se značajan dio smetnje u određenom frekvencijskom pojasu poništava.
Tamo gdje je potrebna bolja zaštita koristi se kabel s ekranom (FTP ili STP), a kod brzina do 10 Gb/s po bakru se mora koristiti kabel gdje je svaka parica ekranizirana za sebe (S/FTP) kako bi se smanjilo "preslušavanje" između parica.
Ovo što pišeš za svoj bužir ili kanalicu - ne razumijem što želiš reći. Po normi se izbjegava uzdužno polaganje UTP kabela paralelno energetskim kabelima, odnosno, ako se ne može izbjeći, polaže se s dovoljno razmaka (ovisi o više stvari, ali tipično 30-50 cm) ili u kabelskoj polici koja ima uzemljenu metalnu pregradu. Je li to uvijek nužno? Nije. Ako UTP kabel ide paralelno (čak skupa) s jednim napajačkim kabelom 230Vac koji napaja nešto male snage (kabel 3x1,5 ili 3x2,5, na primjer), sigurno neće biti smetnje prouzročene tim kabelom. Ali ako pružiš UTP kabel skupa s, na primjer, kabelom 5x6 koji napaja dizalicu topline s inverterom snage 5 kW, možeš biti siguran da ta ethernet veza ne samo da neće raditi pouzdano, nego će vjerojatno LAN oprema na jednom ili drugom kraju te veze prije ili kasnije krepati.
09.11.2021 | 20:59
Ono T u UTP/STP znaci twisred. Sto ce reci da em su zice uvijene em po jednoj ide struje u jednu, s po drugome u drugu stranu.
Posto se UTP kabel rijedje koristi ono S u nazivu je shielded ili oklopljen. Svaka parica ima metalnu foliju oko sebe. Ta folija nije svemoguca i propusta signal. Zato danas i mogu brzime biti vece kroz takve kabele.
Kada se mjeri, svaka linija ima svoju maksimalnu brzinu protoka i sto je linija duza, brzina pada.
Zato i postoji max. duzina kabela preko koje se ne ide ili ako se ide, svjesno se usporava.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 13 minuta
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, Ender, Gjuroo, Jedro, Riba, tino1, Zdravac, Anonimci (543)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.34 Seconds

Provided by iJoomla SEO