Apple za pametnu kuću
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Apple za pametnu kuću


08.03.2022 | 16:23
Iako smo imali teme vezane uz domomatiku na Jabučnjaku, nikada ih nije bilo toliko da bismo otvorili zasebni podforum. Ipak, na inicijativu naših članova, došao je tren i za to!

Apple zadnjih godina širi mogućnosti svoje HomeKit platforme, a možda je tome naviše doprinio HomePod mini koji za stotinjak eura nudi ulaz u svijet upravljanja raznim kućnim pametnim uređajima.

Pišite o svojim iskustvima, ali i zatražite savjet od iskusnijih!

Čitamo se!
17.03.2022 | 16:28
Logistika lagano stize. Gradjevinari jos uvijek nisu zavrsili svoj dio, pa da se i ja mogu poceti igrati. Javim dojmove i iskustva iz prve ruke.

Philips Hue, Xiaomi i Aqara ce biti u igri, pa vidjet cemo kako ce to sve raditi. Ideja je sve imati to na Home Assistant serveru.


ScreenShot2022-03-17at11.24.48.jpg
17.03.2022 | 16:33
mi.hr/s-mi-air-purifier-pro
Uzeo si ovo, zanimljivo - nikada nisam imao pročiščivač zraka. Ne znam kakav je osjećaj.
I ovaj ruter:
mi.hr/mi-aiot-router-ax3600
Ovo dvoje je u HR 1300 kuna.
Plus još što? Pametne žarulje? Termostat? Kamere?
Šta si to sve nakupovao ako je tek počelo stizati?
17.03.2022 | 16:42
@kloba:

Router je ovaj:
www.mi.com/global/mi-aiot-router-ax3600/ Oko 100e mislim.

Air Purifier je 3H. 140e sam ga platio. Nisam ni ja imao nikada, ali kako ovi rokaju Hilti busilicama imam fobiju da nece nikada iz stana prasina izaci vani To mi je bio glavni motiv.

Kamere sam uzeo dvije, jednu unutarnju PRO da mogu gledati sta Maltezer radi kad nisam doma i koristiti je za alarm. I jedna vanjska kamera ispred ulaznih vrata.

Tu je jos nekih termostata, HomeKit Hub, senzori kretanja... Bice tu svacega, tek istrazujem to...

Zarulje Philips HUE i lampe vec imam od ranije. I TV je Philips. Uparim ga sa HUE rasvjetom i Spotify, tako sam sebi pravio kafanu u stanu kad je bio lockdown
17.03.2022 | 16:45
Ispravio sam jer sam pročitao naslov na kutiji od routera, pogledaj gore tekst.
Onaj je kod nas 1300, a ovaj je 900 kn.
A Aqara, malo sam otišao na stranicu - šta si od njih uzeo?
Oni imaju pametne rolete, brave, čuda pa sam pomislio možda tako nešto...
17.03.2022 | 16:49
Uzeo bi ja od Aqara sve, ali nemam shop u BiH. Oni su manje vise isto kao Xiaomi, nemaju toliki izbor ali nativno rade sa HomeKit. To nije slucaj kod svakog Xiaomi artikla.

Ista je kuca ali dvije kao sestrinske tvrtke. Aqara je vise krenuta USA i EU trzistu.

Al to kada podesis jednom, automatizacije i pametne prekidace/senzore, briga te koja je aplikacija ispod haube.
17.03.2022 | 16:51
Aha.
Nisam znao.
Ajde.
Bit će to zakon.
Vidi se već po ovome, kamoli kada se sve završi...
18.03.2022 | 11:10
Ma Aqara je zakon, kad stignem podijelim moj setup. Mislim da su Aqaru ostavili kao zaseban brend i isli na ovaj djir sestrinske firme jer s Aqarom vise ciljaju na high-end segment (mada po cijeni to se bas i ne bi reklo). EU trziste je za sad malo limitirano, nemaju pola toga sto ima u USA. Ja vec skoro godinu dana trazim smart lock, a ameri su vec drugi model od tad dobili.

Router je zvijerka, samo mene je malo razocaralo sto ne moze se staviti cisti OpenWRT (bar zasad ne).
Kad sam cita specifikacije vidio sam da je ovaj njihov OS baziran na OpenWRT-u i ja budala be daljnjeg provjravanja zakljucio to ce se flashati bez problema.
Iskreno, nije bas da me previse dira, stvarno je stabilan i sucelje je -style minimalisticki jednostavno, ali hardware koji ima je vise nego dosta za OpenVPN (o klijentu govorim, server mi na routeru ne triba, to ionako imam na NAS-u), ali zbog samo njima znanog razloga ga jos nisu implementirali. Super je sto je AX, pa si relativno future-proof i mesh mozes slagati s bilo kojim drugim modelom (sto podupire mesh naravno), ja npr. imam AX1800 dodan.
18.03.2022 | 11:15
drlovric, hoćeš li raditi taj mrežni ormarić?
Mislim, ne znam a imam osjećaj da bi trebao to napraviti sada pa te pitam?
I odvojiti mrežu od modularnih utičnica kako ti je savjetovano?
18.03.2022 | 11:25
Korisnici Aqare - koji hub/gateway koristite ili preporučate?

Imam hrpetinu senzora pokreta, temperature i sl koji skupljaju prašinu i prije sam ih vozio preko HomeBridgea na RPi-u. Sad bi to sve prebacio u njihov ekosustav da nema štrikanja pa ne znam koju centralnu jedinicu odabrati.

I koja je razlika između recimo ovog Xiaomi brigea mi.hr/mi-smart-home-hub i ovog Aqarinog www.amazon.de/Infrared-Control-Automatio...JZZH?ref_=ast_sto_dp ?
18.03.2022 | 15:03
@energy:

homekitnews.com/2020/01/16/aqara-home-or...hat-is-the-question/

Ja sam ovdje nasao dosta odgovora. Mada mislim da cu istekati vremenom oba
18.03.2022 | 17:19
Ja uopce ne koristim standalone hub nego G2H kameru koja ima u sebi ugradjeni zigbee hub, za €50 dobijes solidnu kameru (koja cak podupire i homeKit Secure Video) i zigbee hub (jedino sto nema BT i IR u usporedbi sa M2 hubom, ali to mi nikad nije ni tribalo), a ako ti kojim slucajem 1080p nije dosta izbacili su sad i G3 koja je 2k, ali je i cijena dupla.
19.03.2022 | 13:18
Btw. tek sad primijetih ovo, pa me malo zbunilo.

energyman kaže:
... i prije sam ih vozio preko HomeBridgea na RPi-u.

Pa HomeBridge je samo software tj. platforma (btw. odlicna platforma, preporucam svima, ja ga vritim u Dockeru na NASu, ali samo za par uredjaja koji nemaju nativni support za HomeKit, i iskreno mogu reci da se manje blesira nego glupa IKEA), opet si morao imati neki hub, kako bi inace moga povezati zigbee uredjaje.

drlovric kaže:
Mada mislim da cu istekati vremenom oba

Kako mislis istekati oba, pa moras imati neki hub za spojiti zigbee uredjaje?
Ili mozda planiras uzeti neki univerzalni 3rd party hub, nesto tipa Homey.
21.03.2022 | 09:57
Imao sam upiknut Zigbee USB stick koji je komunicirao s njima.

Naime zanima me ako kupim Xiaomi smart hub koji sma linkao gore može li on raditi s Aqara uređajima? I obratno naravno.
Bitno mi je da mogu sve uređaje exposeati u Homekit, ne planiram koristiti njihove aplikacije.

Po svemu što sam čitao hubovi i uređaji su međusobno podržani ali želim čuti iz prve ruke kakva je situacija.
21.03.2022 | 10:51
energyman kaže:
Imao sam upiknut Zigbee USB stick koji je komunicirao s njima.

Naime zanima me ako kupim Xiaomi smart hub koji sma linkao gore može li on raditi s Aqara uređajima? I obratno naravno.
Bitno mi je da mogu sve uređaje exposeati u Homekit, ne planiram koristiti njihove aplikacije.

Po svemu što sam čitao hubovi i uređaji su međusobno podržani ali želim čuti iz prve ruke kakva je situacija.


Taj Xiaomi radi službeno sa HomeKitom, dakle slobodno ga složi ili dirktno unutar Home-a ili preko HomeBridga. Ja imam realno sve smart uređaje na taj način prikazane i koristim ih samo preko Home appa na iOS uređajima. Samsung TV također preko bridga recimo čisto jer nema native support.

HomeBridge u docker i vozi.
21.03.2022 | 13:42
@songoku:

Mislio sam napisati ustekati oba My bad...
22.03.2022 | 10:07
energyman kaže:

Naime zanima me ako kupim Xiaomi smart hub koji sma linkao gore može li on raditi s Aqara uređajima? I obratno naravno.
Bitno mi je da mogu sve uređaje exposeati u Homekit, ne planiram koristiti njihove aplikacije.


Iako je hub HomeKit kompatibilan, ne znaci da ce svaki uredjaj biti (iako mislim da ce vecina biti), to nazalost tribas provjeriti za svaki uredjaj pojedinacno.

Sto se tice kompatibilnosti uredjaja i huba, imam samo Aqara stvari pa ne mogu reci iz iskustva, ali mislim da to najlakse mozes viditi kroz Mi Home app, kad ides dodati uredjaj i izaberes svoj uredjaj odmah ce ti napisati s kojim hubovima je kompatibilan.
31.03.2022 | 17:29
Malo sam se igrao sa ovim Smart home, nemam bas previse vremena ali prilicno sam zadovoljan.

Zakomplicirao sam da te Bog sacuva, ali proradilo je

Na jedan mali kucni server sam stavio Proxmox. Unutar njega VM Ubuntu sa Dockerom koji vrti HomeBridge.

Druga VM ce biti HomeAssistant, cisto da vidim da li cu uspjeti sve ove smart stvari razlicitih platformi objediniti na jedno mjesto. Ali nekako mi previse posla sve to izgleda. Mislim da cu radije koristiti razlicite apps, za razlicite stvari.

Automatske rutine kad postavis one ionako rade bez mog inputa.

Xiaomi precistac zraka posjeduje air quality, temp i humidity sensor, kojeg Apple Home uredno vidi (zahvaljujuci HomeBridge), i cak moze te vrijednosti sa senzora korisiti za automatiziranje. Cool


IMG_AF55DDE04248-1.jpeg
  • Dijete
  • Posjetitelj
31.03.2022 | 20:03
Nama su na mrezi AppleTV, 4 homepod minija u 3 prostorije, 5 zarulja i 2 pametne uticnice. Nemamo hub.

Scene su mi najjaca karika homekita. Hey Siri It’s dinner time - sva muzika se gasi ako je upaljen, apple tv se gasi ako je upaljen, i pali se svjetlo u blagavaoni.
U par navrata bilo je negodovanja ukucana ako se naprasno prekine crtic, ali navikli su se…

Nisam nasao uredjaj koji bi mjerio temperaturu zraka pa onda zapalio vatru u kaminu.
31.03.2022 | 20:21
Na nekoj profesionalnoj razini to je standardna stvar. Ili, ako je prozor otvoren i počne kiša, da se spusti roleta. Automatsko zasjenjivanje usklađeno s kretanjem sunca, automatski intenzitet svjetla u ovisnosti o vanjskom svjetlu... Automatsko paljenje i gašenje svjetla po hodnicima, stubištima, u ostavi i sličnim prostorijama gdje se ne boravi. Automatska ventilacija u sanitarnim prostorijama... Automatsko balansiranje pasivnih i aktivnih elemenata grijanja i hlađenja...
A ovo điđanje kao sa screenshota od drlovric se zapravo samo za sebe i ne zove pametnom kućom.
01.04.2022 | 13:46
smayoo kaže:

A ovo điđanje kao sa screenshota od drlovric se zapravo samo za sebe i ne zove pametnom kućom.


Nijedan automatizacija ovdje nije podesena. Samo su elementi od kojih se prave ubaceni u app.

Imam ja senzore i pokreta, intenziteta svjetla, kvalitete zraka, temperature, vlaznosti, pozara i sl...

Puno cisce to izgleda kada se sve lijepo slozi Treba uzivati i u procesu
02.04.2022 | 16:36
@drlovric
Ove 2 zarulje s No Response su pretpostavljam ugasene na prekidacu? Bas zato sam se ja odlucio na smart prekidace a ne zarulje. Imam i par zarulja (IKEA, s njima sam krenuo), pa kad sam zeni reka da mora koristiti app ili Siri, dobio sam svako malo ‘Reci Siri da upali svijetlo’. Tako da sam nakraju mora maknuti prekidac, spojiti direkt (nemam pojma jel to kontra kakve regulative, to bi mi mozda Smayoo moga potvrditi, ali iskreno i ako je mislim da necu minjati, osim ako nije stavrno neki uzasno velik rizik ili moguca kazna. Ali neka logika mi kaze da ne bi smilo biti, pa to je teoretski isto ko da prekidac ostavis konstantno upaljen) i staviti par bezicnih da nju zadovoljim. Nema mjenjanja navika, sve po starom, prekidac na zidu, ali sam ih sve dobio u app i za automatizaciju.

A druga super stvar kod prekidaca je sto ujedno i mjeri potrosnju (bar Aqara mjeri, nemam pojma za druge).

Netko ce mozda reci ali zarulje su dimmabilne, istina, slazem se, to je jedina prednos po meni (plus instalacija naravno), ali iskreno 99% moje upotrebe je on/off tako da sto ce mi.

Btw. zasto si mora koristiti HomeBridge ako si reka da su sve djidje HomeKit kompatibilne? Znaci pretpostavljam ipak nije sve HomeKit?
02.04.2022 | 16:40
Skoro zaboravio, posto vidim da imas HomeBridge a znam da si spominja prije i da koristis Plex, evo jedan neizostavan plugin (ako imas Plex Pass):
github.com/iharosi/homebridge-plex-webhooks#readme
02.04.2022 | 17:05
smayoo kaže:
Automatska ventilacija u sanitarnim prostorijama...


Jel ovo samo senzor za vlagu i neki timer i slicno ili ima tu i neki senzor za mirise…
To bi bilo bas zgodno za imati
02.04.2022 | 18:35
@songoku:

Zarulje su nedostupne jer su ugasene na prekidacu ili negdje u kutijama spakiranim prije renoviranja stana

Jos sam jbg u procesu normaliziranja kucanstva. Traje to

Mozes li mi molim te poslati link na te smart prekidace, zanimljivi su mi.

Ja imam od Philips Hue par prekidaca, ali fali mi jos. Recimo hodnik i kuhinja sam stavio smart zarulje bijele, njih samo palim i gasim ne trebaju mi nikakve boje, tako da on/off je super rjesenje. Identicno ko tvoje. A opet imam mogucnost da ih ugradim u scene i automatizaciju.

Ove podatke za vlagu, temp i kvalitetu zraka vuce sa Xiaomi Air Purifer 3H. 90% stvari mi je Homekit, ali on eto nije, pa je pomogoao HomeBridge.

Imam i par komada Xiaomi senzora po sobama (temp i vlagu) al sam se malo zeznuo prilikom kupovine. Nisu zigbee, vec bluetooth. Ali posluzit ce za nesto Mali su i prakticni. Mozda 4cmx4cm.


ScreenShot2022-04-02at13.35.33.png
02.04.2022 | 20:34
Ja sam sve svoje Aqara djidje narucio iz ovog slovackog webshopa. Meni u Irsku je stiglo za tocno 5 dana, svaki put, a koliko vidim za Hrvatsku jos obecavaju 1-2 dana rok dostave, a van EU je 4-7 dana.

smarterhome.sk/en/aqara_71

Sto se home automation tice tesko ces naci vecu ponudu. Nazalost mislim da Xiaomi (bas Xiaomi) ne drze, ali od Aqare imaju sve sto je dostupno za EU trziste, osim brava, oni tvrde da je to zato sto brave nemaju potrebne europske certifikate, ali koliko sam skuzio Aqara tvrdi da imaju (ili moguce ja da ovi EU modeli samo rade sa njihovim EU serverom i odgovaraju europskim specifikacijama, ali ih Aqara nikad nije certificirala, mada to mi se cini malo neozbiljno za takvu firmu).

drlovric kaže:
Imam i par komada Xiaomi senzora po sobama (temp i vlagu) al sam se malo zeznuo prilikom kupovine. Nisu zigbee, vec bluetooth. Ali posluzit ce za nesto Mali su i prakticni. Mozda 4cmx4cm.


Cekaj, koji si hub onda uzeo na kraju? Mislio sam da uzimas Aqara M2 a on ima Bluetooth.
02.04.2022 | 22:54
songoku kaže:
smayoo kaže:
Automatska ventilacija u sanitarnim prostorijama...


Jel ovo samo senzor za vlagu i neki timer i slicno ili ima tu i neki senzor za mirise…
To bi bilo bas zgodno za imati


Ima, ali je skupo i ne radi pouzdano. Najjednostavnija rješenja su nekad najbolja. Ventilator se upali kad i svjetlo, a ugasi se 3-5 minuta kasnije.
26.11.2022 | 19:10
pozdrav svima

imam od Xiaomi hub

Ledvance zarulje ali ne podrzavaju homekit

apple tv 4k

HomePod

u spavacoj sobi Yeelight zarulju e27

instalirao sam Homebridge na laptopu,ali ne kuzim kako se to koristi, ali sam ga dodao u HomeKit app...i sta sad?
27.11.2022 | 00:43
Pa pod prvo, nije Homebridge bas za laptop, to treba ici na nesto sto ce raditi 27/7, nekakvi RaspberryPi bi bio idealan, ili NAS, eventualno neki desktop sto ce biti non-stop upaljen.
Ali ako hoces vec isprobati, ok moze i laptop posluziti.

Znaci kad si diga Homebridge, sad moras te uradjaje dodati u njega. Znaci prvo ti treba plugin za tvoje uredjaje. Reka si da imas Yeelight, znaci ides u Plugins i samo searchaj Yeelight, ja imam jednu njihovu zarulju i koristim homebridge-yeelight-wifi (github.com/vieira/homebridge-yeelight-wifi#readme), ali ima ih masu mozes birati koji hoces. Ja sam se odlucio za ovaj jer koristi Yeelightov LAN control, znaci sve je offline (naravno moras ukljuciti LAN control u Yeelight appu).
27.11.2022 | 09:48
Ispričavam se na upadici, ali koristim priliku kad vidim da imaš neposredno iskustvo. Vrtiš npr. taj Homebridge na nekom Raspberry Pi, recimo. Znači on je SPOF (single point of failure) u tom sustavu? Sve ide preko njega? Što ako krepa? Ne možeš upaliti niti ugasiti nijedno svjetlo u kući? Ili ima neka backup opcija?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 15 sati, 15 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

kajjaznam, Maxxy, Riba, Tito, Anonimci (515)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.35 Seconds

Provided by iJoomla SEO