Monitor za Mac mini M1
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Monitor za Mac mini M1


14.06.2022 | 18:07
Pozdrav, ima li netko direktnog iskustva sa korištenjem 27" monitora na Mac mini M1, naime zanima me nekoliko stvari, unaprijed hvala na odgovorima.

1. Da li je sve "presitno" na 4K rezoluciji za svakodnevni rad?
2. Da li je slika mutna ukoliko se odlučim za FHD monitor od 27"?
3. Ima li još uvijek problema sa HDMI konekcijom kao kod Intel Mac minija
(roza ekran)
4. Ima li nešto posebno na što trebam obratiti pažnju prilikom kupnje monitora?
14.06.2022 | 19:56
Ne zna da li ću pomoći ali:
1. možeš povećati slova i ikone
2. Zašto bi bila.
3. za ovo nemam pojma, ali meni na M1 MBA ne radi TB na HDMI i na DVI. Pali i gasi monitor jer valjda DVI nije zaštićeno sučelje
4. realno, kvaliteta i cijna su povezani. DELL monitori su hvaljeni a ne skupi.
  • Daddo
  • Posjetitelj
15.06.2022 | 04:55
dpongra22 kaže:
Pozdrav, ima li netko direktnog iskustva sa korištenjem 27" monitora na Mac mini M1, naime zanima me nekoliko stvari, unaprijed hvala na odgovorima.

1. Da li je sve "presitno" na 4K rezoluciji za svakodnevni rad?
2. Da li je slika mutna ukoliko se odlučim za FHD monitor od 27"?
3. Ima li još uvijek problema sa HDMI konekcijom kao kod Intel Mac minija
(roza ekran)
4. Ima li nešto posebno na što trebam obratiti pažnju prilikom kupnje monitora?


Direktnih iskustava nemam (nažalost) još sa M1 platformom na vanjskim monitorima.

1. 4K rezolucija na "ne-Apple" ekranu za svakodnevni rad nema previše smisla - ako nisi 4K "content creator". Teško da ćeš u 27" konzumirati neki 4K sadržaj koji ne možeš na "kućnom TV-u" u puno većoj dijagonali.
2. Slika ne bi smjela ni trebala biti mutna no to će ovisiti i o "načinu spajanja". Ja bih svakako izbjegao HDMI zbog pitanja iz točke 3 i činjenice da se radi o monitoru, a ne TV-u. Također, obzirom da se radi o 27" FHD rezolucija je tu malo "premala" za ugodan svakodnevni rad. Ja bih išao na QHD (2K) model monitora koji će imati i odgovarajući USB-C ulaz i kvalitetniji ekran u odnosu na FHD monitor.
3. Problem s HDMI konekcijom? Ne znam, 3 M1 prijenosnika nisam spajao na vanjski monitor, a sa minijem se još nisam sreo. Iskreno, HDMI bi izbjegao za spajanje bilo čega osim TV-a.
4. Rezolucija, priključci (USB-C) i ovisno o namjeni "dubina" boje / sRGB/P3.
15.06.2022 | 11:25
dpongra22 kaže:
Pozdrav, ima li netko direktnog iskustva sa korištenjem 27" monitora na Mac mini M1, naime zanima me nekoliko stvari, unaprijed hvala na odgovorima.

1. Da li je sve "presitno" na 4K rezoluciji za svakodnevni rad?
2. Da li je slika mutna ukoliko se odlučim za FHD monitor od 27"?
3. Ima li još uvijek problema sa HDMI konekcijom kao kod Intel Mac minija
(roza ekran)
4. Ima li nešto posebno na što trebam obratiti pažnju prilikom kupnje monitora?


Odgovor na 2. ... nije slika mutna, radim na Mac mini M1 sa 29" LG (29WN500) WFHD (2560 × 1080) spojeno HDMI kablom ... i sve je OK.
17.06.2022 | 19:19
Uskoro mi dolazi novi Mac mini M1, zato pitam, uzimao bih odmah i monitor, izgleda da ću ipak na kraju uzeti neki malo bolji DELL od 24". Ne razumijem se baš previše u sve te tehnikalije vezano uz prikaz slike, bitno mi je da mi sve radi bez zastoja i da je ok prikaz.
17.06.2022 | 19:37
Ne znam zašto ljudi izbjegavaju recimo EIZO monitore.
17.06.2022 | 20:10
Ne svi. Meni je dobar !
17.06.2022 | 20:15
jura22 kaže:
Ne znam zašto ljudi izbjegavaju recimo EIZO monitore.


Možda zbog cijene?!
18.06.2022 | 08:16
Bertone kaže:
jura22 kaže:
Ne znam zašto ljudi izbjegavaju recimo EIZO monitore.


Možda zbog cijene?!


Da li 4K i niska cijena idu zajedno?
18.06.2022 | 10:20
Upravo je u tome stvar, tko kupuje monitor za 2k kn neće pretjerano paziti na 10-20% razlike u cijeni, tko kupuje za 2k € itekako pazi na 10-20%.
  • Daddo
  • Posjetitelj
18.06.2022 | 10:47
Za 2kkn nećeš dobiti 27” 4k monitor. Onaj tko kupuje monitor za 2k EUR (za Mac) kupit će studio display u 8 od 11 slučajeva, preostala 3 - jedan nije siguran isplati li mu se, dvojica znaju zašto neće.

Recimo ja na miniju 2014 trošim Dell U2518D 25” sa 2K rezolucijom koji me koštao tih 2000kn +20%.

Danas “isti takav” košta (U2520D) 3599 kn. A to je 25 na 2K. Uzimati 3rd party monitor bez USB-C priključka dugoročno nema smisla. A ti i takvi kreću od cijene ovog mog 25 koji je kupljen prije godinu i pol.

Poanta nije da je Eizo skup, nego da ga kupuje kome treba. A skupo je sve. I to bezobrazno, u skladu sa stanjem i uvjetima na tržištu.
18.06.2022 | 12:07
Mislio sam nešto ovako, ali me brine ako bude na 4K sve presitno, da li je moguće prebaciti sve na FHD, pod uvjetom da ne bude mutno.

Ne obrađujem video, ni grafiku, ni ne igram igre. Više ni glazbu ne skupljam i tagiram i uređujem, imam pretplatu na Apple music. Tu i tamo koristim Office te Pregledavanje interneta, neke dokumente uređujem povremeno, uglavnom je to to.

www.hgspot.hr/monitor-aoc-u2879vf-28-tn-...dvi-hdmi-dp-zvucnici
18.06.2022 | 12:26
Ne bude mutno niti sitno jer ono sitno mozes pivecati, vec sugo nije mutno na LCD-ima.
18.06.2022 | 19:51
dpongra22 kaže:
Mislio sam nešto ovako, ali me brine ako bude na 4K sve presitno, da li je moguće prebaciti sve na FHD, pod uvjetom da ne bude mutno.

Ne obrađujem video, ni grafiku, ni ne igram igre. Više ni glazbu ne skupljam i tagiram i uređujem, imam pretplatu na Apple music. Tu i tamo koristim Office te Pregledavanje interneta, neke dokumente uređujem povremeno, uglavnom je to to.

www.hgspot.hr/monitor-aoc-u2879vf-28-tn-...dvi-hdmi-dp-zvucnici


Ovaj iz HGspot je TN, a to ne želiš plus kaj se nemre podešavati po visini, zakretati i nema VESA mount.

Inače, preporuka monitora je teška kategorija jer ono što odgovara meni ne mora odgovarati i tebi. Ja doma koristim HP Z27n i meni je super dok se drugima na spomen HP-a okreće želudac, Della sam imao dva, jedan od 24" 16:10 je u to vrijeme bio hvaljen od svih, no meni nije odgovarao premaz monitora koji mu je davao žućkastu nijansu pa sam ga se prvom prilikom riješio tako da ti je zapravo idealno naručiti monitor prek interneta i ako ti odgovara super, ako ne vratiš ga u roku 14 dana.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
18.06.2022 | 20:52
Ako te je brine 4K rezolucija zbog veličine izbornika pogledaj ovaj: link

Meni je ta rezolucija i ta veličina taman.

Nešto je veći ali mu je rezolucija između HD i 4K i IPS je.
19.06.2022 | 08:38
Mislim da ću se onda na kraju odlučiti za ovaj model

www.hgspot.hr/monitor-lg-ultragear-27up6...-5ms-dp-hdmix2-pivot

Neka bude ulog za budućnost.
I da, hvala na savjetu, naručiti ću online, paako mi nešto ne bude odgovaralo lako ga vratim nazad.
19.06.2022 | 10:20
Kako si uspio naći taj monitor u trgovini kod koje je (skoro) najskuplji

www.nabava.net/monitori/lg-27up650-w-mon...ps-27-16-9-187167161
19.06.2022 | 10:57
A ne kupujem često, kod njih ću uzeti Mac mini, pa sam odmah gledao i monitore. Stvarno je velika razlika u cijeni, hvala Bertone.
23.06.2022 | 10:23
Pozdrav, nadovezat cu se na ovu temu jer je vezan problem za monitore.
Situacija je sljedeca, imam 2 identicna monitora 2x Dell U2720Q 4k i hito bih ih direktno spojiti preko usb-c u mac mini m1 (koji ima 2 usbc c, 1 hdmi, i 2 usb inputa)
Ovo mi ne radi, tj samo je jedan moguce spojiti preko usb-c, a drugi radi jednino na hmi input. To ne zelim jer mi boje nisu iste na monitorima, tj hdmi daje tamniju boju.
Do sad sam oba dva monitora spajao direktno u intel mbpro 16", svaki u svoj usb c. Posto mac mini ima 2 usb-c prikljucka, htio bi istu stvar postic s njim. Ima li pomoci.
P.s. probo sam switchat drugi hdmi kabl, no isti stvar je.
23.06.2022 | 10:41
Jesi li probao spojiti drugi monitor u prvi (daisy chain), ako se može?
23.06.2022 | 12:09
klepar kaže:
Pozdrav, nadovezat cu se na ovu temu jer je vezan problem za monitore.
Situacija je sljedeca, imam 2 identicna monitora 2x Dell U2720Q 4k i hito bih ih direktno spojiti preko usb-c u mac mini m1 (koji ima 2 usbc c, 1 hdmi, i 2 usb inputa)
Ovo mi ne radi, tj samo je jedan moguce spojiti preko usb-c, a drugi radi jednino na hmi input. To ne zelim jer mi boje nisu iste na monitorima, tj hdmi daje tamniju boju.
Do sad sam oba dva monitora spajao direktno u intel mbpro 16", svaki u svoj usb c. Posto mac mini ima 2 usb-c prikljucka, htio bi istu stvar postic s njim. Ima li pomoci.
P.s. probo sam switchat drugi hdmi kabl, no isti stvar je.


thesweetsetup.com/running-multiple-monitors-on-an-m1-mac-mini/

tldr, trebat ce ti ovo

www.siig.com/hdmi-to-usb-c-port-4k-60hz-converter-adapter.html
21.08.2022 | 13:35
Imam M1 mini i DELL S2721D model i sve radi savršeno preko HDMI-a. Slika je oštra i savršeno radio od prvog dana. Nikakvih problema nema sa spajanjem ili preko DP-a ili preko HDMI-a.
Rezolucija 2560x1440 60 ili 75hz ovisi kako ti bolje odgovara. Cijenom je dosta povoljan.
26.10.2022 | 19:46
Ja također imam problema sa odabirom monitora za m1 mini...
trenutno sam na 24" 1080p, što je otprilike 93 ppi i taj interface mi skroz odgovara, e sad muke kažu:
-ako uzmem 32" sa 1440p što je istog ppi-a hoću li imati interface iste fizičke veličine (menu bar, finder, browser itd) ali sa više prostora?
-ako uzmem 32" 4k i stavim ga na retina mode (1080p interface) hoće li sve izgledati preogromno?
-ako usporedimo 32" i 27" na 4k sa istim retina modom na kojem će mi interface izgledati normalnije?
ima li itko neku od tih kombinacija monitora da priloži fotografiju za primjer? pošto screenshot neće puno pomoći?
skaliranje nekog od tih monitora na 1440p hidpi nije baš sreća koliko čujem zbog performansi?

tnx in advance
27.10.2022 | 11:27
Ovdje je dosta dobro objašnjeno u vezi Macova i monitora:

The Problem With Using 1440 Screens With a Mac

macOS 4K Scaling Explained: The TRUTH About Quality And Performance!
27.10.2022 | 12:58
Moje iskustvo sa 27" monitorima.
ili 2560x1440 ili 5K. 4K na 27" je ili sitno (na 4K) ili krupno na retini (1920x1080x2) (meni osobno)

32" bi trebo biti ok na 4K, ali nema iskustva. Mozda ti neko da da spojis komp pa pogledas.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 19 sati, 41 minuta
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Bertone, m@xym, Maxxy, Riba, smayoo, Tito, Zdravac, Anonimci (384)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.27 Seconds

Provided by iJoomla SEO