Thunderbolt 4 kablovi i slično
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Thunderbolt 4 kablovi i slično


26.04.2022 | 12:16
Uskoro mi stiže MacStudio, pa će mi trebati Thunderbolt 4 kablovi i ostale sitnice.
Gdje na Internetu mogu potražiti takvu opremu da nije preskupa i da se može dobaviti u nekih mjesec dana?
26.04.2022 | 13:03
AliExpress, sto drugo.
26.04.2022 | 14:14
AliExpress u Hrvatsku za mjesec dana? Stiže to do Hrvatske (barem je stizalo nekad prije), ali koliko će ti vremena pojesti carina, to je vrlo rastezljivo.
www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_tr...el&_sacat=182094

Je li preskupo - pogledaj pa odluči.
26.04.2022 | 14:29
I, usput, koristim priliku da podsjetim...
Jednina "kabao", množina "kablovi" = kanta, sić, hamper, posuda za tekućinu, uglavnom vodu, uglavnom cilindričnog oblika, najčešće s ručkom za nošenje jednom rukom, obujma oko 10 litara

Jednina "kabel", množina "kabeli" = snop međusobno izoliranih električnih vodiča presvučen plaštom od izolacijskog materijala, najčešće sintetičkog za potrebe povezivanja strujnog kruga.

26.04.2022 | 14:31
smayoo kaže:
AliExpress u Hrvatsku za mjesec dana? Stiže to do Hrvatske (barem je stizalo nekad prije), ali koliko će ti vremena pojesti carina, to je vrlo rastezljivo.
www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_tr...el&_sacat=182094

Je li preskupo - pogledaj pa odluči.


Dosta prodavaca na Aliju ima skladista u Evropi.
26.04.2022 | 18:47
Aha, vidiš, to mi nije palo na pamet... A kako znati koji ima, koji nema?
26.04.2022 | 21:44
smayoo kaže:
Aha, vidiš, to mi nije palo na pamet... A kako znati koji ima, koji nema?


Jednostavno, ako čekaš kratko onda je, a ako čekaš dugo onda nije.
  • Dijete
  • Posjetitelj
26.04.2022 | 22:18
Thunderbolt 4 kabel je kompliciran kabel i izbjegavao bih Aliexpress za njega - kao primjer uzimam Lightning kabel za punjenje iPhona... ono sto smo zvali "kineski" - su obicno prestali radit za mjesec dana... (narucio sam nedavno TB4 za 15$ sa Aliexpressa, i mislim da je bio TB3 kabel sa isprintanom 4 i nakon tjedan dana u ruksaku, prestao je radit. Mozda bi radio da je bio jednom ukljucen u komp i disk i ostao tako


Macsales.com prodaje TB4 kabele, ali njihov europski rodjak owcshop.eu - ne, vec prodaje samo TB3. Oba kabela imaju navedenu brzinu 40Gb/s te podrsku punjenja do 100W...

TB3 kabel ce ti biti vise nego dovoljan za ono sto koristis - a kvalitetan jeftini TB4 kabel ces za sad tesko igdje pronaci...
26.04.2022 | 23:58
U čemu je onda razlika između TB4 i TB3 kabela?
  • Dijete
  • Posjetitelj
27.04.2022 | 00:19
Vjeruj mi Smayoo, nisam uocio, ali nisam niti bio dovoljno znatizeljan da istrazujem.

Cak ni na TB4 docku od OWCa koji dolazi sa TB4 kabelom, nisam nasao mjerljivu razliku u koristenju TB3 i TB4 kabela..

Moja pretpostavka je da iako imaju istu maksimalnu brzinu, TB4 protokol i TB4 kabel imaju vecu propusnost (mozda jednu ili vise traka vise) nego TB3 kabel.

Vjerojatno netko tko daisy chaina mnogo vise uredjaja nego ja bi imao potrebe da za sve koristi TB4…
27.04.2022 | 05:49
smayoo kaže:
Aha, vidiš, to mi nije palo na pamet... A kako znati koji ima, koji nema?


Pise kod narudzbe otkud se salje.
27.04.2022 | 05:52
Dijete kaže:
Thunderbolt 4 kabel je kompliciran kabel i izbjegavao bih Aliexpress za njega - kao primjer uzimam Lightning kabel za punjenje iPhona... ono sto smo zvali "kineski" - su obicno prestali radit za mjesec dana... (narucio sam nedavno TB4 za 15$ sa Aliexpressa, i mislim da je bio TB3 kabel sa isprintanom 4 i nakon tjedan dana u ruksaku, prestao je radit. Mozda bi radio da je bio jednom ukljucen u komp i disk i ostao tako


Macsales.com prodaje TB4 kabele, ali njihov europski rodjak owcshop.eu - ne, vec prodaje samo TB3. Oba kabela imaju navedenu brzinu 40Gb/s te podrsku punjenja do 100W...


A sto mislis, otkud su ti MacSales kabeli, sa Beckog dvora?

Naravno da na Aliju ima boljih i losijih proizvoda, treba malo prouciti i ovisno o razlici u cijeni prihvatiti rizik ili ne. Ja nisam imao problema ni s cim narucenim sa Aliexpressa, ideticni proizvodi se prodaju za dvostruko vise na Amazonu i drugim online trgovinama.
  • Dijete
  • Posjetitelj
27.04.2022 | 10:39

A sto mislis, otkud su ti MacSales kabeli, sa Beckog dvora?


Ma jok! Tipkam sa godisnjeg na mobu pa sam nesuvisliji nego obicno…

a) Aliexpress mi je glavni za mnoge stvari (ukljucujuci paracord - vidi sliku)… ali oprez kao sto kazes

b) TB4 sigurno ne moze kostat 13$ i bit isti ko originalni Becki za 100$ isto ko ni origigi 85W punjac naspram “neoriginalnog”… ja bih stvarno bio oprezan s tim kablovima ako se koriste za punjenje… ne razumijem se u struju, al znam da se nekad pretvori u vatru


Prilog/zi Para2.heic nije/su pronađen/i

  • Daddo
  • Posjetitelj
27.04.2022 | 10:54
smayoo kaže:
U čemu je onda razlika između TB4 i TB3 kabela?


Evo sličice:

27.04.2022 | 15:42
Moram priznati, da ja sad moram to kupiti, i dalje (s tom tablicom ili bez nje) ne bih znao treba li mi zaista TB4 , osim što vidim da preko TB3 ne idu dva 4K monitora (pretpostavljam da se radi o daisy chain spajanju).
Vidim da piše nešto da se preko TB3 kabela ne može napajati /puniti laptop? Kako ne može? Pa postoje TB3 MacBook(Pro?) strojevi koji se preko TB3 pune, zar ne? Ili ne postoje? Jesam li nešto zabudalio?
  • Daddo
  • Posjetitelj
27.04.2022 | 16:06
Ne razumijem što je iz tablice nejasno?

TB4 za razliku od TB3 standarda kao zahtjev ima:
1. duplo "širu" PCIe sabirnicu
2. minimalno 1 charging port ("munjica" ) - TB3 ovo MOŽE (zato TB3 MB-pro) ali NE MORA imati.
3. power management po pitanju buđenja uređaja iz sleepa komunikacijom u TB lancu
4. zaštitu kod direktnog pristupa memoriji (potrebnoj za upravljanje uređajima povezanim na TB4 lanac)
5. potpuno zadovoljen USB4 standard (što uključuje prijenos ne samo podataka nego i punjenje)

Fizički TB3, TB4 i USB4 portovi izgledaju isto. Treba li ti TB4 ovisi o količini periferije koju imaš spojenu. Širina sabirnice (odnosno duplo veći bandwidth) osigurat će da nijedan uređaj u lancu ne ostane bez potrebnih informacija za rad. Otud i onaj drugi 4K display.
27.04.2022 | 16:36
OK, hvala. Bez namjere da podjeb..., ispričavam ti se, ali i dalje ne kužim. Možda je problem u tome što si ti profesionalni ITjevac pa ti pisijaško-vindovsaški mumbo-jumbo nešto konkretno znači, dok je meni to, evo već sretnih 15 godina, samo load of bullshit.

Prvo, što znači da TB4 ima "kao zahtjev"? Prema kome ili čemu "zahtjev"? Prema meni, tj. korisniku? Ako nije prema meni, prema kome je onda i zašto to mene treba biti briga? Ako je prema meni, wtf, valjda sam ja, korisnik, taj koji ima neke zahtjeve, a ne da jbn komad kabela od mene nešto zahtjeva?

ad1
Nemam pojma što je PCIe sabirnica? Ima li Mac to? Gdje? Čemu to služi?

ad2
Što znači "minimalno 1 charging port"?, odnosno što znači da TB3 ovo MOŽE, ali NE MORA imati? I kakve to veze ima s kupnjom kabela? Dakle, ako kupim TB3 kabel, mogu li preko njega ili ne mogu puniti MBP koji ima TB3 portove? A ako ima TB4? Mogu li TB3 kabelom puniti MBP koji ima TB4 portove, ili mi treba TB4 kabel?

ad 3 do 5
Kužim da to ima neke veze sa spojenim uređajima, ali opet, ni iz tablice, ni iz tvog objašnjenja, ne bih se znao snaći po pitanju toga treba li mi TB4 ili mi je dovoljno dobar TB3 kabel? Na primjer, trebam TB kabel jer njime želim spojiti vanjski TB4 disk sa svojim TB4 MBPom. Ako uzmem TB3 kabel, hoće li to raditi?

Evo, nadam se da sada barem ti razumiješ što je meni iz tablice nejasno.
27.04.2022 | 16:48
smayoo kaže:
Aha, vidiš, to mi nije palo na pamet... A kako znati koji ima, koji nema?

Ponudi ti prilikom kupnje na izbor mjesto s kojeg se dostavlja roba. U pravilu je roba s porijeklom u EU skuplja, ali dolazi u par dana i nema za_ebavanja s carinom, jer je zemlja porijekla EU
  • Daddo
  • Posjetitelj
27.04.2022 | 18:32
smayoo kaže:
OK, hvala. Bez namjere da podjeb..., ispričavam ti se, ali i dalje ne kužim. Možda je problem u tome što si ti profesionalni ITjevac pa ti pisijaško-vindovsaški mumbo-jumbo nešto konkretno znači, dok je meni to, evo već sretnih 15 godina, samo load of bullshit.

Prvo, što znači da TB4 ima "kao zahtjev"? Prema kome ili čemu "zahtjev"? Prema meni, tj. korisniku? Ako nije prema meni, prema kome je onda i zašto to mene treba biti briga? Ako je prema meni, wtf, valjda sam ja, korisnik, taj koji ima neke zahtjeve, a ne da jbn komad kabela od mene nešto zahtjeva?

ad1
Nemam pojma što je PCIe sabirnica? Ima li Mac to? Gdje? Čemu to služi?

ad2
Što znači "minimalno 1 charging port"?, odnosno što znači da TB3 ovo MOŽE, ali NE MORA imati? I kakve to veze ima s kupnjom kabela? Dakle, ako kupim TB3 kabel, mogu li preko njega ili ne mogu puniti MBP koji ima TB3 portove? A ako ima TB4? Mogu li TB3 kabelom puniti MBP koji ima TB4 portove, ili mi treba TB4 kabel?

ad 3 do 5
Kužim da to ima neke veze sa spojenim uređajima, ali opet, ni iz tablice, ni iz tvog objašnjenja, ne bih se znao snaći po pitanju toga treba li mi TB4 ili mi je dovoljno dobar TB3 kabel? Na primjer, trebam TB kabel jer njime želim spojiti vanjski TB4 disk sa svojim TB4 MBPom. Ako uzmem TB3 kabel, hoće li to raditi?

Evo, nadam se da sada barem ti razumiješ što je meni iz tablice nejasno.


Thunderbolt je proprietary tehnologija Intela. I iako je standard "javno dostupan" svim proizvođačima hardwarea certifikacija košta.

"Kao zahtjev" znači - minimalni tehnički uvjet da bi određeni komad hardvera (računalo, kabel, priključen uređaj na TB lanac) zadovoljio definirani standard. (Nekakva klimava analogija tebi razumljivija bi bila - CAT6 ethernet kabel da bi bio CAT6 mora zadovoljiti nešto u smislu ukupne propusnosti X na udaljenosti Y)

ad 1.

Evo ti objašnjenje što je PCI Express bus. Standardna matična ploča u svijetu računala baziranih na Intel/AMD procesorima koji su još uvijek u većini današnjih računala imaju arhitekturu takvu da svi ulazno izlazni uređaji koriste isti "autoput" kojim šibaju podatke (ranije je to bio PCI, danas je PCI Express). Semafori koji upravljaju prometom na tom autoputu nalaze se u northbridgeu (NB, po smještaju u odnosu na CPU socket) i southbridgeu (SB). NB u pravilu upravlja komunikacijom CPU-GPU-RAM, dok SB je zadužen za diskove, zvuk, mrežu... vidi SLIKU.

Ima li to (tvoj) Mac? Naravno da ima. PCIe koriste i SATA mehanički i SSD diskovi i USB stickovi i vanjski diskovi i m.2 SSD-ovi i WIFI/BT adapteri i... well, you got the point.

Pojavom M1 Appleovog SoC-a arhitektura se promijenila pa više nemaš odvojen CPU/GPU/MEM/AUDIO/ i I/O kontroler nego je "sve na istom mjestu" (System On Chip) ali je i dalje u upotrebi PCIe sabirnica kao najbrža - jer Thunderbolt i periferija.

ad 2.

I opet "minimalno jedan" znači da mora odgovarati TB4 standardu i da kroz taj 1 port moraš moći i dobiti/poslati struju i gurati podatke na i sa vanjskog diska ili sliku na ekran ili zvuk do nekakve vanjske zvučne kartice ili nekog komada periferije. TB3 port "ne mora moći" (odnosno nema definirano standardom - možda će raditi s kabelom i adapterom proizvođača X a sa Y neće) sve to odjednom na istom portu.

TB3 kabelom ćeš moći puniti MBP koji ima TB3 port, no to ne znači da ćeš kroz isti taj port nužno moći istovremeno poslati video signal na monitor (stvar može ovisiti o tome koliko imaš dodatne periferije spojene). Jedini benefit TB4 kabela je u slučaju da imaš neki hub na koji vežeš periferiju a onda imaš jedan kabel između tog huba i MB-a. Korištenjem TB4 kabela ćeš osigurati maksimalnu propusnost između računala i huba (pa će ti recimo prijenos podataka između uređaja spojenog na HUB i računala biti "brži" - ona priča o "duploj širini" 32 umjesto 16 Gb/s propusnosti). TB4 je unazad kompatibilan sa TB3 pa će se u slučaju da koristiš TB3 kabel ponašati kao TB3 port.

ad 3-5.

Ako koristiš TB3 kabel dobit ćeš TB3 performanse po pitanju propusnosti (koristit ćeš 50% kapaciteta sabirnice). I to će te vjerojatno zadovoljiti ako ne radiš nešto s puno čitanja pisanja po vanjskim brzim diskovima (nvme SSD) i nemaš puno uređaja u lancu koje "hraniš" preko TB4 portova.
27.04.2022 | 20:13
Hvala ti sad na stvarno detaljnim objašnjenjima. Iz njih zaključujem (ispravi me ako griješim) da su ad 1 i 2 priče koje uopće nemaju veze s KABELOM. Dakle, ako me zanima u čemu je razlika između TB4 i TB3 KABELA, to veze nema sa širinom PCIe sabirnice ili koliko portova podržava napajanje i podatke istovremeno, a za ovo od 3 do 5 nisam siguran koliko ima veze. Pretpostavljam da ima nešto. Moj konačni zaključak je - TB4 kabel može trebati nekom tko ima VIŠE OD DVA podatkovno zahtjevna TB4 uređaja koje sve želi povezati daisy-chain i ne izgubiti na ukupnoj propusnosti. Da?... Ne?...
  • Daddo
  • Posjetitelj
27.04.2022 | 20:44
I opet, TB3 kabel je certificiran. Baš kao što je to i TB4 kabel. Ako TB3 kabel uštekaš u TB4 port nećeš kroz njega imati istu propusnost na PCIe sabirnici kao što bi je imao da u tom portu koristiš TB4 kabel. Fizički će ti kabeli izgledati isto, ali ovisno što je i koliko uređaja na onom kraju koji nije uključen u tvoj Mac - može ti se dogoditi da neki uređaji uopće neće raditi ili neće raditi ispravno. TB4 kabel ti jamči da ćeš na tom drugom kraju moći spojiti još 4 uređaja sa TB4 performansama.
27.04.2022 | 22:48
Nije tocno. TB3 kabel ako ustekas u TB4 port, onda mozda bude ili mozda ne bude dobio punu funkcionalnost, ali kada TB4 ide u TB4 onda si siguran.
Slicno kao HDMI, slika nije bila dobra s kabelom V.1, kada se kabel promijenio, slika je kakva treba biti.
29.04.2022 | 07:21
Da li mogu koristiti Thunderbolt 4 ulaz za USB 2 pretvarač koji inače postoji na prednjoj strani MacStudia?
Naime, imam USB 2 priključak od kontrolera za video koji mi ne stane na postojeće USB 2 ulaze.
  • Daddo
  • Posjetitelj
29.04.2022 | 12:55
TB4 je unazad kompatibilan sa svim USB standardima do USB 2.0.
14.05.2022 | 06:46
Hvala svima na odgovorima...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 minuta
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.22 Seconds

Provided by iJoomla SEO