MBP 16" 2019
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MBP 16" 2019

11.03.2022 | 21:40
Razmišljam o kupnji polovnog MBP 2019 16", nekog s Radeon grafikom, 16 GB RAM i 500 GB SSD (ili više).

Modeli stariji od toga mi ne dolaze u obzir jer apsolutno ne želim niti minimum rizika i zajebancije oko butterfly tipkovnice, a, koliko sam shvatio, ovo je prvi model s većim ekranom koji više nema butterfly tipkovnicu.

Zanima me kakva su iskustva, tko ih je koristio do sad? Rade li pouzdano? Ima li glupih problema (zujanje, ventilatori, isprekidan zvuk...)? Boljki i čestih kvarova?

Nude se rabljeni, uređeni, s jamstvom, iz Njemačke za cca 1600-1700 € minus njemački PDV. Nije baš ni jeftino, ali kužim da se to sve poravnava po cijeni novih...

Drugi smjer razmišljanja je kupiti najnoviji MBP 16" s Apple siliconom. Trenutno mi to još predstavlja veliki problem jer mi tko zna koliko još dugo na tom stroju neće raditi digitalno potpisivanje pa onda moram kemijati neke workarounde... Međutim, nesklon sam ići u to više zato što su kompjuteri jako novi i tek ćemo vidjeti rade li dobro. Što se cijene tiče, pregrizao bih govno. Možda bi se čak dalo riješiti neki leasing...
12.03.2022 | 10:02
Ako želiš radit na macu duže vrijeme ja nikako ne bih kupovao intel-a. Nikako. Long term support, nove aplikacije... Ako je stvarno jedini razlog digitalno potpisivanje, pričekao bih, dok se to ne sredi, ili prebacio to na neki jeftin PC.
12.03.2022 | 10:38
Nisam tip od novih aplikacija. Još uvijek radim na 10.13, a AutoCAD je 2018 (aktualna verzija je 2022, uskoro 2023) jednostavno zato što nisam vidio ništa korisno u novim vezijama i ne želim eksperimentirati s novim verzijama u kojima se često polomi nešto od onog što mi je bitno. Nemam za to vremena.
S druge strane, osim digitalnog potpisivanja, problem su i 2-3 windows aplikacije koje ne trebam često, ali ih trebam redovito, i koje uredno rade na Windows XP, za koje imam uredno kupljenu licencu (prije 14 godina ), ta virtulka ne vidi interneta, ne treba nikakav antivirus ni update. Postigao sam nemoguće za windowse - "It just works". Sve to mogu baciti u smeće ako prijeđem na M1 sada. A nemam čak ni loše alternativno rješenje. Imam samo lošije od lošeg - da sve to radim samo i isključivo iz ureda, s neke PC kante ili s nekog starog Intel Maca. I onda mi za to ne treba samo Mac, nego i monitor, moram smisliti i organizirati kompletno drugačiji uredski setup...
Sadašnji Mac mi je 2015, koristim ga od 2018. Tad kad sam ga uzeo, nisam ga uzeo jer me prethodni više nije zadovoljavao (koji je bio Mid2012 non-retina), nego zato što mog sina njegov prethodni više nije služio (late 2008). Znači, on je svog prethodnog upokojio nakon 10 godina heavy duty uporabe (najprije moje, pa njegove), a vidim da će uskoro trebati slično. Njegov sadašnji je moj bivši, dakle Mid 2012, koji je kupljen krajem 2012. godine, dakle uskoro će mu 10 godina. Sin se još ne žali, ali, kad je ovdje s snama, vidim da stroj stenje (Matlab, proračuni, neka čuda softvera koja ni ne poznajem...) i... Inače, da ne razmišljam o tome, derao bih svoj 2015 još tri godine sigurno. I fućka mi se za nove OSove i nove aplikacije.
12.03.2022 | 15:49
A da taj svoj stari komp ostaviš u uredu i ako ti s toga sve radi što ti treba, kupiš novi i spajaš se preko mreže na stari kako bi mogao digitalno potpisati i te 2-3 aplikacije povremeno koristiti. Nešto od remote desktop programa izabereš.
12.03.2022 | 17:43
Nažalost, to nema šanse da radi, jer je to govno tako loše napisano da nakon svakog digitalnog potpisa treba čitač s karticom ištekati i uštekati, itd... A i nije mi to neko rješenje za profesionalni rad. Prije će ići u smjeru potpisivanja preko mobitela, koliko god da je prtljavo s obzirom da za projekte grafički otisak digitalnog potpisa treba biti na prvoj stranici. Ali to mi je sve puno mrljanja za tako skup stroj. Osjećao bih se vrlo, vrlo glupo. I onda, još na kraju... ako bi ispalo da ti strojevi imaju neki feler (što nije baš rijetkost, moramo se složiti, štoviše ispada da tek svaka treća-četvrta generacija bude zaista kvalitetan i dugoročno pouzdan model), ne znam... vizualiziram si kako ga razbijam na sitne, sitne komadiće...
15.03.2022 | 13:42
CPU: i7 6-Core 2,6
RAM: 16 GB
SSD: 500 GB
GPU: Radeon Pro 5300M 4 GB

Imam ga već tri godine i radi besprijekorno. Video editing, pisanje recenzija za magazin, pisanje projekata, VM Windows 10 za GIS, ... Povremeno ArchiCAD ženi za posao kad smo negdje na odmoru i nema svoj desktop.
Tipkovnica je nešto najbolje što sam ikada probao, a uz ogromni TouchPad miš ne koristim nikada osim kod preciznog klikanja u nekom video/photo editoru. Baterija traje satima pri normalnom radu, a ekran je super pregledan. Nikada nije bilo crahanja, bezvezne vrtnje ventova i sl.

Nemam apsolutno nikakve zamjerke.
15.03.2022 | 18:01
Hvala!
26.03.2022 | 10:23
@Smayoo - open box, godinu dana garancije, intel MBP 2019, -200EUR:

www.recositech.com/kategorija/apple-pren...i/?mc_cid=cc25803331

nemam pojma, jel to o.k. cijena.

---- EDIT ----

Vidim, da poklanjaju dodatne 2 godine garancije!
26.03.2022 | 23:05
Hvala, pogledao sam, ali refurbished 2019 da košta jedva 250 EUR manje od novog na gravis.de, osjećao bih se glupo da to platim...
21.06.2022 | 23:42
Upravo naklikao rabljeni MBP 16" 2019 s godinu dana jamstva, s maconline.de za 1110,72 € + PDV.
Radeon 555X, 16GB RAM, 512GB SSD, i7 2,6GHz
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 20 sati, 2 minuta
  • Zdravac: aaaaajjjmmmmoooooo!!!
  • Zdravac: sva sreća, pozitivna nula! :)
  • jura22: 0:0 :)
  • Zdravac: Da, čini se da nema u Venturi. Maknuli su tu opciju, sad se treba zajebavayi sa plist i skriptom za svaku aplikaciju "podešavati". Ma sranje
  • 1v@n: Bilo je u starijim verzijama, ali u Venturi su izgleda to maknuli. Nevjerojatno. Sad svi login items iskaču kao prozori kod startupa umjesto da su automatski skriveni dolje
  • Zdravac: pogledaj pod General --> pa Login items, pa tu negdje
  • 1v@n: Zna li netko gdje je hide at launch opcija na Venturi? Imam par stvari koje se automatski dižu sa sustavom, ali mi se otvaraju kao prozori, a to ne želim
  • smayoo: Ae! Dobro jutro! :)
  • Zdravac: Dobro jutro ranoranioci! :)
  • ping: Kvragu i vikalica. Uvijek napišem dobru foru i onda me strah da bu to samo meni smiješno. damn
  • smayoo: A iPhone nije? :D
  • m_linc: Philips hue za moj pojam bezobrazno skup
  • drlovric: Sta fali philips hue? Ja ih koristim valjda 10 god, i nikada problema s njima.
  • songoku: A onda imas ove IKEA sto sam doli linkao
  • m_linc: ali hvala na savjetima
  • m_linc: meni osbno Homebridge je kompliciran,probao i ne razzumijem se u taj nacin rada...
  • songoku: homeKit je ionako najvjerojatnije mrtav kroz max 2 godine, Matter je sluzbeno vani, a zar stvarno mislis da ce Apple dugo odrzavati nesto sto im vise ne treba
  • songoku: A na Amazonu imas milijun kineza, zar je bitno sto nema homeKit, to se za tren sredi sa Homebridgeom
  • songoku: @m_link IKEA mozda? [link]
  • smayoo: [link]
  • smayoo: Piši u forum. Ima namjenski forum za to.
  • m_linc: i da naravno nisu Philips Hue
  • m_linc: molim pomoc...nigdje u HR ili amazon.de ili ebay EU nemogu pronaci GU10 lampe kompatibilne sa apple home kit...
  • JOHN: U HR black friday je jedna velika magla!:)
  • drlovric: Black Friday podbacio opasno ove godine. Nista zanimljivo da nadjem :)
  • drpongrac23: Probaj očistiti povijest youtube pregleda
  • drpongrac23: iPhone 11 - meni YT radi savršeno, preko aplikacije za YT
  • Matija klc: Iphone 13pro, IOS16.1.1 - youtube i dalje ne radi. Upalim/ugasim mob onda malo radi i nakon nekog vremena opet ista greska: nesto nije u redu, dodirnite za ponovni pokusaj. Imate li i vi dalje problema? Prestrasno
  • smayoo: Požurite prije nego prijeđemo na € :D
  • smayoo: Ja prodajem razbijeni iPhone 6S za 9.999,95 :)
  • zoranowsky: :) prodajem 4s, za početak
  • smayoo: Jeeeej! Sad ćemo moći svoje polovne iPhoneove prodati za duplo para! :D
  • Djuro genijalac: Izbila pobuna u pogonima Foxconna
  • Djuro genijalac: Što ste kupovali iPhone, kupovali ste.....
  • kupus: ako je tko zainteresiran pm
  • kupus: prodajem 5.1 quad single cpu ispod cijene na svim oglasnicima.
  • kupus: prodavao sam, sve je proslo ok.
  • mbp2009: je li itko kupovao nešto preko njuške preko ovog pay protect?
  • Soffoklo: Zanimljivo - "Širenje dezinformacija može se riješiti uklanjanjem poslovnog modela utemeljenog na oglašavanju" - [link]
  • Dijete: sbf i ftx update live na twitteru
  • Dijete: [link]
  • Matija klc: doslocvno kontakte otvara minutu i onda upisem ime i onda opet cekam. Uopce ga ne koristim. Sve sam probao brisati sve i opet isto
  • Matija klc: Meni Viber ne radi vec godinama. Par zadnjih generacija iphone-a. Tocnije XS I 13pro. Npr zelim novi chat odabrati i idem pronaci novog korisnika iz imenika, stisnuvsi na onu “olovkicu”
  • rusty: Prle - meni isto to na 2 iphonea.
  • MBPruleZ: meni ne radi Viber već tjednima na Iphon 12 Pro Max - u biti od update na iOS16.. da bi vidio poruke i dobio ih moram ući točno u određeni chat.. probao sve, obrisao chat history, reintstalirao app i opet isto
  • Matija klc: Ja moram upalit/ugasit mob i onda radi jedno vrijeme. Nakon nekog vremena opet isti postupak.
  • big_mac: Meni ne rade youtube shorts ali normalni video pokreće i radi.
  • Zdravac: kod mene radi normalno. Sad sam probao
  • miomika: imam.... iPhone 14 Pro max. Najzadnji OS. I dlaje šteka
  • Matija klc: Imate li probelama sa youtube-om tocnije greskom: nesto nije uredu, pokusajte ponovo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%