Pomoc oko Macbook Pro 15"
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Pomoc oko Macbook Pro 15"


07.08.2014 | 22:55
Pozdrav društvo,
Pošto mi je sin uspio razbiti ekran na mom Asus-u ozbiljno sam počeo razmišljati da konačno pređem na mac-a. E sad, tu ujedno i počinju problemi. Nisam dosada imam nista od Apple-a u smislu laptopa pa me sad zanimaju neke stvari. Naravno da raspolažem ograničenim budžetom (oko 4500 kn) inače nebih tražio ovdje pomoć.
Našao sam par zanimljivih oglasa na Njuškalu kojima se cijena krece oko 4000-5000 kn, radi se o Macbook pro 15" starim po 5-6 godina. Moje pitanje je naravno isplati li se dati taj novac za stroj star 5-6 god jer cu tesko skupiti lovu za nesto ganc novo. Mozda vama znalcima ovo pitanje zvuci glupo ali za nekoga tko bi prvi put kupio macbook nije lako. Nekako mi se najvise svidio taj model i po karakteristikama i po velicini ekrana. Ovo sa 11" i 13" mi je nekako premalo.
Moje potrebe bi najvise bile email, internet, word, powerpoint, excel i slicno, dalje slusanje muzike, gledanje filmova i slicne radnje, znaci nista profesionalno u tom smislu. Naravno da nije nuzan niti ssd disk ali ako se vec nekako uklopi u tu cijenu zasto ne, isto tako nemora ni imati 8gb ram-a ali ako se moze nadograditi kasnije dapace. Najvise me zanima koliko je rizicno kupiti stroj star 5-6 godina u smislu kvarova hardwera da me nebi kostali dijelovi jos toliko . Malo sam zakomplicirao cijelu pricu ali nadam se da kuzite na sto mislim.
Svaki savjet, pomoc na bilo koji nacin je vise nego dobrodosla. Ako sam sto zaboravio napomenuti sto je bitno ukorite me!
Pozdrav svima i hvala unaprijed
07.08.2014 | 23:02
Misliš da će se sinu sviđati Mac pa neće i njega razbiti?
07.08.2014 | 23:09
Kriv sam sam naravno sto sam ga ostavio tamo gdje jesam.( posto ima 21 mjesec naravno da njega ne krivim) Ta se greska nece ponoviti
08.08.2014 | 00:00
Ja bih još uvijek sasvim uspješno koristio svoj stari MBP15" Late 2008, i to vrlo heavy duty, da nisam kupio novi. A novi sam kupio samo zato što sam htio uhvatiti zadnju priliku za uzeti non-retina 15".
Moraš samo paziti da ne kupiš laptop koji je early 2008, on ima feler s grafičkim čipom.
08.08.2014 | 07:24
Ovo, koji Mac ima feler bi mozda trebalo u neku temu ubaciti. Kao, vodic za kupovinu.
Znaci, taj Mac izbjegavati, kako je smayoo rekao. Ja bi dodao da treba paziti na bateriju u kojem je stanju (inace radi i bez baterije). Od kraja 2008 MBP je postao unibody i tu se teze mjenja baterija, dok se kod retona MAC-a ne moze uopce mjenhati (zaljepljena je i treba se navodno i kuciste zamjeniti).
Moja preporuka he da ne ides ispis C2D 2,16GHz. To je iz 2006 jer filmove neces moci gledati (mkv na tome isto trza ali se da). Znaci, gledaj jacu CPU i barem 4GB RAM-a.
Imas ovdje: www.mac2sell.net/
Okvirni izracun cijene.
08.08.2014 | 07:45
@The_Cleric: 4000-5000 kn je cijena za Alu unibody MBP 15" sa dvije grafičke, tako da ispod toga ništa ne gledaj.

Ove iz 2008 koji nisu unibody zaboravi...

recimo ovaj ide za ispod 5k uz malo dogovora
08.08.2014 | 07:55
Ima i ovdje na Jabučnjak oglasima jedan MBP 15" 2009 g. za 4.300 kn. sa SSD-om.
Ne izgleda loše.
08.08.2014 | 08:17
Puno hvala na info, ovo sto kazu smayoo i zabac naravno da nisam znao pa cu paziti na to.. Sin isto tako hvala na info. Taj mi je mrvicu skup
Renzo taj sam gledao i fakat mi se svida. Po svemu.
Nadam se da cu uskoro uspjeti nesto odluciti i naravno kupiti
08.08.2014 | 08:21
Napisao sam sto mu je dno za ono sto misli raditi.
Vec sam par puta rekao kako imam iBook G4 12,1" 1,33GHz 1,5GB ide mu 10-ta godina. Filmovi idu samo s DVD-a, neki video formati (zanemarivo), a ostalo radi. Platio sam ga 600kn i kao DVD player je OK, a mozi i jos ponesto.

Edit
Pazi na bateriju!
08.08.2014 | 08:26
The_Cleric kaže:
Puno hvala na info, ovo sto kazu smayoo i zabac naravno da nisam znao pa cu paziti na to.. Sin isto tako hvala na info. Taj mi je mrvicu skup
...


Pa sruši mu cijenu na 4 k
08.08.2014 | 08:49
Kako bi rekao jedan moj frend iz Splita "triba probat jebiga"
08.08.2014 | 09:55
zabac kaže:
Od kraja 2008 MBP je postao unibody i tu se teze mjenja baterija, dok se kod retona MAC-a ne moze uopce mjenhati (zaljepljena je i treba se navodno i kuciste zamjeniti).


Ne, ne. Unibody late 2008 ima bateriju u klasičnom ležištu, a taj dio poklopca se otvara "na dugme". Unibody mid 2012 ima poklopac na šarafiće, ali baterija se promijeni u 5 min - ima svoje mjesto, žice, konektor. Ništa ljepilo.
Tek retine su usrali do kraja .
08.08.2014 | 10:05
Yep Retine su banana...a baterija mora biti zaljepljena sa aluminijem jer je očito "nosivi konstrukcijski" dio ( vrlo tankog) kućišta
08.08.2014 | 11:04
Imam stari MBP i bat. se vadi bez problema. Imam unibody i bat je ispod poklopca sa srafima. Imam mid 2010 MBP.

MBP early 2008 ima kopče, MBP late 2008 ima polugu, MBP mid 2009- nid 2012 ima poklopac na šrafe, rMBP ima zaljepljenu bateriju.
08.08.2014 | 12:24
Sin kaže:
Yep Retine su banana...a baterija mora biti zaljepljena sa aluminijem jer je očito "nosivi konstrukcijski" dio ( vrlo tankog) kućišta


Fakat, to mi nije palo na pamet, a vrlo je moguće.
08.08.2014 | 12:27
A zar Mac mini ne bi došao u obzir.Mora biti prijenosnik?
08.08.2014 | 12:36
Pa iskreno, volio bih prenosnik i zbog navike i zbog posla i eto.
Frend ima iMac-a i stroj je brutalan, za pozeljeti ali ja bih radje laptop zbog komfora, dobra baterija i miran sam gdje god da odem
08.08.2014 | 12:48
smayoo kaže:


Fakat, to mi nije palo na pamet, a vrlo je moguće.


...da se zaključiti iz ovoga:

"Apple informs its own service personnel that "batteries must be replaced with the top case assembly" and that "the battery alone is not a replaceable part.
08.08.2014 | 13:14
Ne mora biti. Kućište i bateriju ne radi ista tvornica. Očito su tako smanjili koji šraf i popunili neku mikroporu radi kompaktnosti. Ne vjerujem da je nosivi dio jer sama baterija treba biti zaštićena (ako se probuši, nije dobro).
08.08.2014 | 13:16
Hm, ma ne slažem se da se iz toga to da zaključiti. Da se pretpostaviti, ili pomisliti, ali zaključiti - ne. Jer to nije jedini mogući razlog zašto bi tako napravili. Onaj koji se meni učinio kao najočitiji je - da jednostavno žele zaraditi više na postprodajnom servisu.
08.08.2014 | 13:32
zabac kaže:
Ne mora biti. Kućište i bateriju ne radi ista tvornica. Očito su tako smanjili koji šraf i popunili neku mikroporu radi kompaktnosti. Ne vjerujem da je nosivi dio jer sama baterija treba biti zaštićena (ako se probuši, nije dobro).


Nije nosivi dio, ali da u kombinaciji sa ALu top case dobrinosi krutosti i manjem torzionom uvijanju - doprinosi...
08.08.2014 | 14:04
Renzo kaže:
Ima i ovdje na Jabučnjak oglasima jedan MBP 15" 2009 g. za 4.300 kn. sa SSD-om.
Ne izgleda loše.


meni osobno nije to-to....ako je stvarno SD - Mid-2009, onda ima samo integriranu GeForce 9400M, a ne dvije grafičke kao ostali MBP
08.08.2014 | 14:22
Ja imam MBP6,2 i jako sam zadovoljan. Zaboravi graficku jer za to sto ti treba, svaka igra.
08.08.2014 | 15:31
smayoo kaže:
Ja bih još uvijek sasvim uspješno koristio svoj stari MBP15" Late 2008, i to vrlo heavy duty, da nisam kupio novi. A novi sam kupio samo zato što sam htio uhvatiti zadnju priliku za uzeti non-retina 15".
Moraš samo paziti da ne kupiš laptop koji je early 2008, on ima feler s grafičkim čipom.

Smayoo, non-Retina modeli se prodaju i dalje, iako se ne poboljšavaju specifikacijski od modela iz 2012. godine. Dakle, nije ti bila zadnja prilika, ali tko zna, navodno rade nove Pro modele koje će predstaviti 2015, i koji neće imati niti jedan ventilator u kučištu pa će biti i duplo tanji od današnjih Retina - tada i se tvoj model zaista i mogao ukinuti...
08.08.2014 | 15:38
I ekipa, na Retinama se pri mijenjanju baterija ne mijenja kučište, nego trackpad i to je to. Da se mijenja kučište zamjena ne bi bila 250$ već 550$
08.08.2014 | 16:21
Kloba kaže:
Smayoo, non-Retina modeli se prodaju i dalje, iako se ne poboljšavaju specifikacijski od modela iz 2012. godine.


Gdje se prodaju? Misliš na 13"? Jer 15" non-retina se više ne nudi.
08.08.2014 | 18:58
Istina, na to uopće nisam obraćao pažnju. Fakat samo 13"...
Isprika
13.08.2014 | 16:50
Sto bi vi odabrali izmedu ova dva?

Prodajem Macbook Pro 13" Early 2011
Procesor : Intel i5 2,3GHz
Memorija : 4 GB DDR3 1333MHz Max:16GB
HDD: 250Gb
Graficka: Intel HD Graphics 3000 sa 384 MB DDR3 SDRAM
Bluetooth,airport, kamera, 2x USB-a i dr..
Orginal apple mega safe 60W adapter.
Baterija: odlična
Super Drive
Laptop je u ekstra stanju
Sustav: 10.9.4
Gratis: Licencirani DJ Serato za mixanje
Nije prvi vlasnik , mac iz njemacke

Ili ovaj ?

www.njuskalo.hr/macintosh/prodajem-macbo...ro-13-oglas-11501312

Covjek je prvi vlasnik i kupljen je u istore-u!

Cijena im je gotovo ista. (Nije ona koja pise na njusklau vec je nesto spustena)
Zakljucio sam da mi je i 13" ipak dosta
Hvala svima
13.08.2014 | 17:17
Oba imaju iste specifikacije. Tesko za odluciti. Prvi je iz DL, mozda bi mene smetala DE keyboard layout. Ipak bi uzeo ovaj drugi sa Njuskala. Malo je noviji, prvi vlasnik. Eto
13.08.2014 | 17:18
Fakat sad kad gledam vidim da su spec iste. Izgleda da sam prvi put nesto krivo vidio.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 19 minuta
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.60 Seconds

Provided by iJoomla SEO