Mat ili sjajni ekran
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mat ili sjajni ekran


27.06.2009 | 14:45
Molio bih pomoc ljudi koji se bave digitalnom fotografijom.
Radim upgrade sustava, a trenutno imam stari crni MacBook i 20" Cinema mat ekran.
Digitalna fotografija mi je hobi,a sada ce mi trebati i poslovno, te me zanima da li je bolje za obradu fotografije uzeti iMac sa 24" glossy ekranom, bilo staru generaciju sa ATI Radeonom ili novi sa nVidiom 9400, te prodati monitor ili prodati MacBook i kupiti novi 13" aluminijski te ga koristiti sa 20" Cinema ekranom?
Prednost iMaca je vise prostora na disku te brzi disk, ali je to presudno za Aperture i eventualno Photoshop.
Znam da se u profesionalnim krugovima jos uvijek vodi diskusija oko toga jel bolji mat ili glossy ekran za obradu fotki.
Hvala svima.
27.06.2009 | 15:34
Voditi diskusiju oko toga da li je za obradu fotografije bolji mat ili sjajni ekran je od početka promašena tema.
Ako se pripremaš uploviti u poslovne vode u ovoj branši, tada bi pravo pitanje bilo: Koji je krajnji cilj fotografije koju ćeš obrađivati na svom računalu?
• Ako fotografija ostaje na tvom računalu, tada je potpuno svejedno kakav ekran ćeš imati, odnosno kakvu intervenciju ćeš izvesti na boji ili tonu, jer će ti rezultat biti odmah vidljiv.
• Ako fotografija napušta tvoje računalo i prelazi na neko drugo na kojem će se nastaviti obrada slike ili fajla u kojem je slika, ili ćeš je u konačnici tiskati ili printati, ili "materijalizirati" kroz pigment boje na bilo koji način, tada je najbitnije da ono što ti vidiš na svom monitoru što je moguće bude sličnije toj samoj slici na drugom monitoru ili na listu papira, ako je fotografija otisnuta.
Prva stvar koju trebaš učiniti je kalibracija monitora, ali time načinjemo temu o problematici kolora na računalu.
27.06.2009 | 15:57
Bavim se fotografijom, preporučio bi definitivno mat ekran,veliku večinu projekata radim na Mac Pro i naravno mat ekranu, na IMac-u mi je previše refleksije i nikako da na njemu radim nešto ozbiljnije, jednostavno smeta glossy uvijek je uključen i kalibrator koji svakih pola sata mjeri svjetlo, i ako baš na njemu moram radit sve zamračim da donekle to izgleda, i još jedna stvar off topic: UŽASNE SU CRNE KRPICE, OČEMO STARE SIVE!

POZZ.
27.06.2009 | 16:24
Za profesionalce mat.
27.06.2009 | 17:27
Fotografijom se bavim dominantno hobija radi.
Ne mislim se baviti profesionalno, ali radim u medicini pa povremeno moramo nesto slikati radi objavljivanja u strucnim casopisima i slike moraju biti izuzetno dobre. Stoga, mi je dosta bitno da ono sto ja vidim tako vidi i netko tko ce to tiskati u tiskari u drugoj zemlji
27.06.2009 | 17:30
A čuj ako je samo hobi, onda nemoj puno mozgati - znam dosta top-fotografa koji koriste i iMacov 24" glossy i nisu nezadovoljni, a isto tako i one koji se kunu u mat 30".

Da ne filozofiramo previše - ako imaš love za 30" mat Cinemu - kupuj! Ako nemaš, i glossy 24" će biti ok.
27.06.2009 | 17:34
Tnx puno.
Jedino sta doma imam Cinemu 20" pa stoga niam siguran o 24" glossyju. Cinema 30" je ipak malo izvan moji financijskih mogucnosti, iako mi sline cure kad god je vidim
  • User
  • Posjetitelj
28.06.2009 | 11:47
Ako te bas ne bode ta razlika od 4" zar nije najbolje zadrzati cinemu i jednostavno uzet novi MacBook (Pro)? A i ostaje ti ekstra prostor na MacBookovom displayu
28.06.2009 | 13:12
User je napisao:
Ako te bas ne bode ta razlika od 4" zar nije najbolje zadrzati cinemu i jednostavno uzet novi MacBook (Pro)? A i ostaje ti ekstra prostor na MacBookovom displayu


Da, ta kombinacija me jako vuce iako sam bio vec prakticki odlucio da cu kupiti 24" iMaca.
A danas bas citam glasine da ce na jesen Apple izbaciti upgrade iMacova po jos povoljnijim cijenama, pa se pojavljuje i treca opcija da se strpim i cekam.
Ne znam ni sam
Stavio sam monitor na oglasnik, pa ako netko kupi po ovoj cijeni, onda ga prodajem.
29.06.2009 | 08:50
Ja sam se užasavao pomisli da ću obrađivati fotke na glossy iMacu 24" (nisam profesionalac). Dugo sam vremena odolijevao i to mi je bio glavni argument da ne kupim iMaca. Na kraju sam popustio i ni trenutka nisam zažalio.

Boje su fino saturirane i duboke, crna je - crna. Odsjaj (ako ga i ima) mi ne smeta.

Prije nabave i ja sam tražio odgovore po forumima (npr. zanimljiva se rasprava vodila na dpreview.com). Obično je bilo 50:50 pro et contra.

Ipak, jedno moram priznati. Da sam mogao u startu uzeti mat ekran uzeo bih ga. No, nakon tromjesečnog iskustva sa glossy iMacom - ne bih ga mijenjao.

Najbolje bi bilo otići kod nekog tko ima glossya i malo ga isprobati te nakon toga donijeti odluku.
29.06.2009 | 14:55
ja se profesionalno bavim ilustracijom i također san se dugo premišljao da li uzet mat ili glossy

...pitanje je dakako bilo kakve ce boje prikazivat i šta će na kraju ispast u štampi, oće li refleksija smetat i sl...

...uzeja san 24" imac prije 3 miseca i moran priznat da san super zadovoljan, refleksiju ni ne sinjajen, boje su točne , kontrast je dobar...

...i kao šta DrAle kaže... ne bih ga mijenjao
29.06.2009 | 23:05
Evo ja sam prodao svoju Cinemu, pa sad sta bude, slijedi mi 24" glossy, for better or for worse
29.06.2009 | 23:15
ajde ajde, nije to tako lose ako se volis sminkati

Vidio sam monitor uzivo u Apple Store-u i mogu reci da je za nijansu bolji od moje Cinema-e ali ipak je to samo moje subjektivno misljenje.

Cekamo makar mali review.
29.06.2009 | 23:18
Naravno, ali trebat ce mozda negdje mjesec dana da obavim shopping, jos zatvaram financijsku konstrukciju
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 23 sati, 14 minuta
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, m@xym, marioart, Riba, tino1, Tito, VanjusOS, Anonimci (429)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.12 Seconds

Provided by iJoomla SEO