Mat ili sjajni ekran
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mat ili sjajni ekran


27.06.2009 | 14:45
Molio bih pomoc ljudi koji se bave digitalnom fotografijom.
Radim upgrade sustava, a trenutno imam stari crni MacBook i 20" Cinema mat ekran.
Digitalna fotografija mi je hobi,a sada ce mi trebati i poslovno, te me zanima da li je bolje za obradu fotografije uzeti iMac sa 24" glossy ekranom, bilo staru generaciju sa ATI Radeonom ili novi sa nVidiom 9400, te prodati monitor ili prodati MacBook i kupiti novi 13" aluminijski te ga koristiti sa 20" Cinema ekranom?
Prednost iMaca je vise prostora na disku te brzi disk, ali je to presudno za Aperture i eventualno Photoshop.
Znam da se u profesionalnim krugovima jos uvijek vodi diskusija oko toga jel bolji mat ili glossy ekran za obradu fotki.
Hvala svima.
27.06.2009 | 15:34
Voditi diskusiju oko toga da li je za obradu fotografije bolji mat ili sjajni ekran je od početka promašena tema.
Ako se pripremaš uploviti u poslovne vode u ovoj branši, tada bi pravo pitanje bilo: Koji je krajnji cilj fotografije koju ćeš obrađivati na svom računalu?
• Ako fotografija ostaje na tvom računalu, tada je potpuno svejedno kakav ekran ćeš imati, odnosno kakvu intervenciju ćeš izvesti na boji ili tonu, jer će ti rezultat biti odmah vidljiv.
• Ako fotografija napušta tvoje računalo i prelazi na neko drugo na kojem će se nastaviti obrada slike ili fajla u kojem je slika, ili ćeš je u konačnici tiskati ili printati, ili "materijalizirati" kroz pigment boje na bilo koji način, tada je najbitnije da ono što ti vidiš na svom monitoru što je moguće bude sličnije toj samoj slici na drugom monitoru ili na listu papira, ako je fotografija otisnuta.
Prva stvar koju trebaš učiniti je kalibracija monitora, ali time načinjemo temu o problematici kolora na računalu.
27.06.2009 | 15:57
Bavim se fotografijom, preporučio bi definitivno mat ekran,veliku večinu projekata radim na Mac Pro i naravno mat ekranu, na IMac-u mi je previše refleksije i nikako da na njemu radim nešto ozbiljnije, jednostavno smeta glossy uvijek je uključen i kalibrator koji svakih pola sata mjeri svjetlo, i ako baš na njemu moram radit sve zamračim da donekle to izgleda, i još jedna stvar off topic: UŽASNE SU CRNE KRPICE, OČEMO STARE SIVE!

POZZ.
27.06.2009 | 16:24
Za profesionalce mat.
27.06.2009 | 17:27
Fotografijom se bavim dominantno hobija radi.
Ne mislim se baviti profesionalno, ali radim u medicini pa povremeno moramo nesto slikati radi objavljivanja u strucnim casopisima i slike moraju biti izuzetno dobre. Stoga, mi je dosta bitno da ono sto ja vidim tako vidi i netko tko ce to tiskati u tiskari u drugoj zemlji
27.06.2009 | 17:30
A čuj ako je samo hobi, onda nemoj puno mozgati - znam dosta top-fotografa koji koriste i iMacov 24" glossy i nisu nezadovoljni, a isto tako i one koji se kunu u mat 30".

Da ne filozofiramo previše - ako imaš love za 30" mat Cinemu - kupuj! Ako nemaš, i glossy 24" će biti ok.
27.06.2009 | 17:34
Tnx puno.
Jedino sta doma imam Cinemu 20" pa stoga niam siguran o 24" glossyju. Cinema 30" je ipak malo izvan moji financijskih mogucnosti, iako mi sline cure kad god je vidim
  • User
  • Posjetitelj
28.06.2009 | 11:47
Ako te bas ne bode ta razlika od 4" zar nije najbolje zadrzati cinemu i jednostavno uzet novi MacBook (Pro)? A i ostaje ti ekstra prostor na MacBookovom displayu
28.06.2009 | 13:12
User je napisao:
Ako te bas ne bode ta razlika od 4" zar nije najbolje zadrzati cinemu i jednostavno uzet novi MacBook (Pro)? A i ostaje ti ekstra prostor na MacBookovom displayu


Da, ta kombinacija me jako vuce iako sam bio vec prakticki odlucio da cu kupiti 24" iMaca.
A danas bas citam glasine da ce na jesen Apple izbaciti upgrade iMacova po jos povoljnijim cijenama, pa se pojavljuje i treca opcija da se strpim i cekam.
Ne znam ni sam
Stavio sam monitor na oglasnik, pa ako netko kupi po ovoj cijeni, onda ga prodajem.
29.06.2009 | 08:50
Ja sam se užasavao pomisli da ću obrađivati fotke na glossy iMacu 24" (nisam profesionalac). Dugo sam vremena odolijevao i to mi je bio glavni argument da ne kupim iMaca. Na kraju sam popustio i ni trenutka nisam zažalio.

Boje su fino saturirane i duboke, crna je - crna. Odsjaj (ako ga i ima) mi ne smeta.

Prije nabave i ja sam tražio odgovore po forumima (npr. zanimljiva se rasprava vodila na dpreview.com). Obično je bilo 50:50 pro et contra.

Ipak, jedno moram priznati. Da sam mogao u startu uzeti mat ekran uzeo bih ga. No, nakon tromjesečnog iskustva sa glossy iMacom - ne bih ga mijenjao.

Najbolje bi bilo otići kod nekog tko ima glossya i malo ga isprobati te nakon toga donijeti odluku.
29.06.2009 | 14:55
ja se profesionalno bavim ilustracijom i također san se dugo premišljao da li uzet mat ili glossy

...pitanje je dakako bilo kakve ce boje prikazivat i šta će na kraju ispast u štampi, oće li refleksija smetat i sl...

...uzeja san 24" imac prije 3 miseca i moran priznat da san super zadovoljan, refleksiju ni ne sinjajen, boje su točne , kontrast je dobar...

...i kao šta DrAle kaže... ne bih ga mijenjao
29.06.2009 | 23:05
Evo ja sam prodao svoju Cinemu, pa sad sta bude, slijedi mi 24" glossy, for better or for worse
29.06.2009 | 23:15
ajde ajde, nije to tako lose ako se volis sminkati

Vidio sam monitor uzivo u Apple Store-u i mogu reci da je za nijansu bolji od moje Cinema-e ali ipak je to samo moje subjektivno misljenje.

Cekamo makar mali review.
29.06.2009 | 23:18
Naravno, ali trebat ce mozda negdje mjesec dana da obavim shopping, jos zatvaram financijsku konstrukciju
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 16 sati
  • Borisone: [link]
  • Kloba: Jel itko provalio da su OIV pustili HTV 2 u UHD rezoluciji za vrijeme Olimpijade? Znači 4K preko kućne antene? Ajde, kada si već dižu plaće 65 posto da spriječe korupciju (koji proser) sada imamo i mjesec dana 4K reze :)
  • gladhr2: [link] remote desktop ako neko moze malo pomoci :)
  • drlovric: Javio se jedan kolega Jabucar i poslao mi paket sa adapterom. Prob rijesen. Hvala mu puno!
  • drpongrac23: Ustvari m5 je oznaka u seriji, isprika. Evo u dnu tablice preporučena cijena [link]
  • Ender: jeste m5, poslednje verzije MacBook-ova pre nego sto su ih ukinuli su bile 12" i sa coreM, M3, M5 procesorima.
  • drpongrac23: Valjda i5, Intel. M5 ne postoji.
  • Matija klc: kupljen 2018, nema ostecenja, racun posjeduje. Samo vase misljenje o prodajnoj cijeni. Hvala na trudu i vremenu
  • Matija klc: Pozdrav decki, pitanje kratko ako netko ima vremena za mišljenje samo. Prijateljica bi prodala: NOTEBOOK APPLE MacBook (12” Retina, Intel Core M5 1.2GHz, 8GB, 512GB, HD515, OSX, 1y, HR layout, Rose Gold)
  • cariblanco: Kaj VŽ, valjda HŽV, onda bi to Lovrić ziher kupio i ne bi pitao za cijenu ;)
  • Zdravac: VŽ
  • Zdravac: ako trebaš samo onaj nastavak koji se ušteka, mislim da imam ja od starog punjača, možda odgovara
  • Beli: Ovo: [link]
  • smayoo: Odnosno, ako imaš US, a trebaš EU, onda, jel... :)
  • smayoo: googlaj Apple duckhead US power plug
  • drpongrac23: Ima i od Apple-a "Apple World Travel Adapter Kit"
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Aj vidi kod ovih, drže svašta za Mac
  • drlovric: Gdje mogu kupiti kut za Macbook punjac. Da skinem americki i stavim EU uticnicu. Kako se to uopce zove? Prodaje li to neki ducan? :)
  • rusty: Onda? Tko je u ovo CrowdStrike problemu? ERSTE banka nije!
  • Zdravac: Ne znam, za kolegu je... provjeriti ću...
  • drpongrac23: Mogli bi imati u FINI :)
  • smayoo: Ako je to 5,25" zapis od 180 ili 360 kB po strani (single ili double density), ja imam 5,25" na Commodoreu 128. HD flopica od 5,25 (1,2 MB) sigurno više nije čitljiva, zaboravi te podatke.
  • Borisone: Peek'n'Poke?
  • m@xym: Teško ćeš naći nekoga da ima i 3.5" floppy, a kamoli 5.25.
  • Zdravac: 5.25 floppy ima tko da moze prebaciti podatke?
  • rusty: Šteta je što i dalje ne radi kako spada na macOSu. Prošle godine, je radio dio ali ne i adekvatno upucavanje certifikata na Certelia portalu. Taj dio samo je radio na Win 64bit i to preko Firefoxa. Moje osobno iskustvo uz support AKDa.
  • Djuro genijalac: Vidi eOI...
  • Djuro genijalac: Murja otkrila Linux i MacOS!
  • cariblanco: Yonkis, komentar je bio vrh, nemam šata dodati :)
  • drlovric: Affinity Suite nudi 6 mjeseci trial verziju za sve svoje apps (Mac, Win, iPad). Zanimljiv poslovni model...
  • Yonkis: Molimo da vi i vaši kolonizatori osvojite sve u alpskim sportovima, to će onda biti senzacija.
  • cariblanco: Jučer smo mi i naši kolonizatori, osvojili sve u nogometu i tenisu ;)
  • rusty: Safari je najbolji preglednik i Smayoo ga obožava iako tako ne piše ;)
  • Yonkis: Vrlo logično pošto smo na Jabučnjaku :)
  • smayoo: To je ugrađen mehanizam kažnjavanja za one koji koriste Safari ;)
  • Yonkis: Zašto je Jabučnjak tako bugovit na Safariju (iOS) kada pišem odgovore na forumu? Svako malo se zalocka, ne reagira pa moram reloadati stranicu i naravno sve pisati isponova. :/
  • m@xym: gladhr2, forum i postoji za to da sa na njemu otvaraju nove teme.
  • Piko: A ima i ovo, ali to nisam isprobavao pa nemam pojma kako radi: [link]
  • Piko: [link] imaš i ovo, ali nije free .... a kad Apple izda monitor sa barem 120Hz 4K ili 5K ... onda kupim Apple monitor
  • Yonkis: Pa kad je sve Windows fokusirano a od Applea se očekuje da nađe workaround. Da imaš Appleov monitor onda ne bi imao ovih poteškoća, zar ne?
  • gladhr2: Monitor Control mi ne funkcionira, samo brightness
  • gladhr2: haha, i dalje ne vjerujem u to da mac nema to rjeseno a na win je to odrađeno
  • Yonkis: A ti bi sad kompletno rješenje.. take it or leave it. My way or highway. Ispruži ruku pa stišaj :) eto rješenja :)
  • gladhr2: @drpongrac, taj dio sam ja napravio to je ok, ali kada zelim smanjiti ili pojacati ne mogu iz postavki minija, niti s tipkovnice nego moram cackati po tipkama monitora
  • drpongrac23: @gladhr2 - u postavkama zvuka odaberi monitor kao primarni audio uređaj. Ali onda neće biti zvuka iz Minija, već samo iz monitora.
  • Piko: Može se sa [link]
  • gladhr2: jedno pitanje da ne otvaram novu temu, mac mini, i na njega spojen monitor s hdmi a monitor ima ugrađen zvučnik. MOže li se nekako s mac minija updavljati zvucnikom odnosno da ne moram pojacavati i smanjivati direktno na monitoru, na windowsu mi je to radilo naj normalnije
  • drpongrac23: I fala Sanjinu Đukuiću!!! Riječka rock scena live forver!!!!
  • drpongrac23: Rijeka -Paris - texas - reizdanje, malo za reći, slava Foxu!!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.32 Seconds

Provided by iJoomla SEO