Nuendo-Mac (PC, OSX - RME - ASIO, CoreAudio)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Nuendo-Mac (PC, OSX - RME - ASIO, CoreAudio)


28.07.2004 | 18:28
Tema je vrlo ozbiljna ali i vjerovatno interesantna svima koji imalo mogu razumjeti "profesional virtual audio for video studio" problematiku!

Kako u Hrvatskoj još iz doba Atarija pa do današnjih dana vlada visoka zastupljenost Steinbergovih aplikacija od Cubasea, do nedavno i Nuenda i verzija istih, tema se tiče upravo tih korisnika, naravno ovdje posebno zainteresiranih korisnika na Mac OSX-u!

Postoji puno stvari koje nas tište na Virtual Studio programu Nuendo i Mac platformi.
PC- jaši su nas, ne samo dostigli u puno segmenata (govorim samo o konkretnom slučaju Nuendo-Mac), nego u puno mogućnosti i prestigli! To su aktualne činjenice, koje mi Macovci smatramo privremenima i već drugu godinu čekamo poteze Applea i Steinberga, pa i nismo opredjeljeni za i protiv, nego smo zapravo grubo rečeno taoci i jednih i drugih! Ako netko to ne razumije, nema potrebe da više i čita dalje raspravu jer, niti smo fanatici niti smo amateri, profesionalno smo preuzeli platformu i aplikaciju, suživili se i uspješno ju koristimo već dugi niz godina, no sada smo iznenadno "dovedeni nezaštićeni i poluinformirani u bitku"! Naravno također smo svjesni da će nakon "rata" preduvjet "suživota" biti uvjetovana mogućnošću profesionalnog rada i to interaktivno u sva tri smjera (mi-Mac-Nuendo)! Na primjer slikovito:

Ne vjerujem da itko od nas voli jesti zmazanom žlicom koja se neda oprati, ali niti da mu se ako već ima čistu žlicu jede pokvarena hrana, i treće da bilo tko od nas neće i dalje trebati jesti!


Nedavno sam naletil na jednu diskusiju iz koje, moje skromno poznavanje informatike može samo naslutiti nevolje, pa imam želju iznijeti je u originalu upravo za vas stručnjake, da malo izvidite pa savjetujete nas obične korisnike, što se to zbiva oko problematike Mac, PC platforme, Steinberg i RME budućnosti, a vjerujem da u hrvatskoj ima puno poli-vezanih ljudi gornjim platformama i iznimno zainteresiranih.

Odmah bih htio izbjeći prečesta bježanja od odgovora ili odgovore bez odgovora, kao zašto koristimo "Nuenda" kad postoje također Pro Tools, Pro Logic, DIgital Performer... ali što, što vlastitim, više-manje subjektivnim ili objektivnim odabirom, svatko ima pravo birati i nema veze s ovom temom! Postoji ovaj forum i može se otvoriti i teme s biločijim odabirom softwarea, ako je drugačiji, siguran sam da svakog profesionalca zanima i neki drugi alat, instrument ili studio, jer nitko od nas se ne veže za lošije, lako se prebaciti na bolje, no nikako to ne bi smjela biti značajnija tema u ovoj temi i apriori kočiti istinu o ovoj konkretnoj problematici!

Zato bih ovo i naglasio temom

Nuendo-Mac OS X + RME (ili Mac Audio Core, ako je u kombinaciji s Nuendom i Mac OS X superioran nad RME-om)

Tema za analizu i link (i dolje napisan) se originalno nalazi na Nuendo User Forumu pod naslovom

"OSX, RME, ASIO, CoreAudio, Direct monitoring"

forum.nuendo.com/forum/Forum1/HTML/013881.html

i između ostalog, prvi put susrećem direktnu raspravu (vodi se između vrlo priznatih moderatora i predstavnika firmi) o tome zašto Nuendo radi različito na Macu nego na PC-u!

Da li se da nazrijeti još veći raskol ili će se na mac-korisničko zadovoljstvo i tu naći rješenje, i to prije nego nam današnje G5-ticej postanu stare i nemoćane, pa da nećemo morati ubuduće za posao imati pc-ja, a za osobne potrebe i zadovoljstvo Maca (tko će si to moći priuštiti)!

Sudeći po broju zainteresiranih za AUDIO Forum nije optimistićno očekivati neku raspravu, ali možda se i Mac OSovci žele informirati o ovoj problematici, ma kako bila očito periferna na ovom našem podneblju, pa možda i oni daju neke važne odgovore!

Otvaram temu, vežimo pojaseve, možda će biti nemiran let!
28.07.2004 | 18:59
ali nekidan...mislim prije oko mjesec dana, netko je na newse zveknup sličan post.....kad sam se bacio na čtane tog foruma, a bilo je opasnog flejmanja tipa Mac vs. PC......suma sumarum je ispalo da je Logic u svemu prepišao ostalo......i da je za sada jedina "prava stvar" na kompovima......nemoj me dalje pitat, samo ti prenosim što su razni DJ-i i ostali bitni faktori u muzici tamo napisali.....Tvoj mi je argument kao da kažeš, zašto više nema Premiera i ono...braniš se da si se navikao na njega raditi, da za PC radi daljnji development itd........

Opet ti kažem...nisam u tome, ali kako drugi kažu, Logic s svojim verzijama (Pro, Platinum itd) je sad najjača stvar u music authoringu....
28.07.2004 | 21:38
Žao mi je Miomika, nemoj se srditi, ja sam tu za razgovor o svemu, ali upravo bi "kako drugi kažu", trebalo izbjeći, što sam zamolio već u uvodu ove teme, no nije mi teško ponoviti, i saznati odgovore strpljivo čekajući one koji su čuli pitanja i koji su zainteresirani za diskusiju o tome!

Meni je jasno da ti možeš do informacija preko ljudi koji o tome nešto kažu, vjerujući da se u to kuže, ali vrlo je osjetljivo tvrditi za nekoga koga ne poznaš da se ne kuži i savjetovati mu da recimo vozi Opel, a ne Citroen, jer Opel ima ugradjeni frižider (nisam u tome , ali kako drugi kažu vjeruj mi- nije baš neki pouzdan savjet!!

Užasno izaziva revolt u meni kad se tako napamet postavljaju stvari i skreće s teme. Zato ne zamjeri kaj sam se aufpudlal! To ti je moja mana, ali zato nisam zlopamtilo, dugujem ti piće za ruku dobre volje!

Moja privrženost prema Nuendu je nefanatična i visoko profesionalna! Onog trenutka kad će Logic biti superioran u odnosu na Nuendo javno ću to oglasiti i kupiti baš od tebe!!!
Software za Hi Profi snimanje editiranje i skladanje je alat s kojim radim cijele dane, uz snimanje žive svirke, instrumentalista, pjevača, zborova do sasvim kreativnih poslova od čistog autorskog posla skladanja do orkestracije, obrađivanja do finalne produkcije i trebam najbolji software, bez obzira na cijenu, najbolji!!!

Znam da ne moram biti u pravu, da postoji Mercedes i BMW! Najbolji za mene! Subjektivno, nekome je neki drugi bolji za neke manje kompleksne poslove, nekima design bolje paše, neki rade samo sinkronizacije audio signal i film, ne interesira ih glazbena mjera i platforma osim AIF-a,, neki ne žele Steinberg, neki ProTools, pa komu da sad vjerujemo po "drugi kažu"? Moramo imati i svoje mišljenje koji put, pogotovo ako se radi o našem vremenu i našem poslu!!! Po sebi subjektivnom odabiru! Za primjenu na svojoj koži! Moje je za sad Nuendo, pa mi to i dozvoli!
Nadam se da se o tome više ne trebamo razgovarati!

Mnogi rade na Logic Audiu i sad Logic Prou, no i tu postoje razni afiniteti i pristupi pa je to sigurno i osobni odabir, ali o tome još jedamputi, nije ovdje tema!!!

No zaista to tebi ne bi ništa značilo, jer je vezana uz cca 12-15 satni radni dan uz taj program, tako da je teško da i započnemo s diskusijom već zbog nedostatka vremena!

No ipak ostale čitaoce ovog foruma moram upozoriti u neozbiljnost te tvrdnje da su Nuendo i Steinberg luzerske firme, jer se profesionalno bavim glazbom, radim s Nuendu, Pro Tools i Logic Audio programima, a Logic i Steinberg natjecanje pratim aktivno još od 80tin g prošlog stoljeća. Imao sam priliku raditi na obadva programa, i to s iskusnim znalcima, no unatoč svim tim iskustvima ne bih usudio tvrditi jednu takvu diskutabilnu tezu da je Logic preuzeo primat, naravno u najnovije vrijeme očito ima nešto veze s preuzimanjem na Mac platformi, ne treba otkrivati toplu vodu, ali to je opet tema van naše, pa je možemo nastaviti negdje drugdje, vrlo rado.

A sad bih volio zaboraviti gornji odmak i vratio se temi Nuendo-Mac, na diskusiju na Nuendo Forumu, ako ju je tko pročitao.
28.07.2004 | 22:30
Dobro, nigdje na kraju nisi rekao koji je to problem s Nuendom na Macu?
28.07.2004 | 22:36
sorry kaj se vraćam, samo još nekaj.....ovo kaj sam napisal, složili su se ekipa o o kojoj sam ti malo višlje pričal, znači korisnici i Nuenda i Logica i Pro Toolsa i Fruit Loopsa......čak i zakleti NE korisnici su se nakon nekoliko dana flejmanja ipak usuglasili za korist logica, Unatoč toma da ga neće koristiti, ali da je to ipak vrlo bliska budućnost i da JAKO puno daje...

Sorry kaj se nisam osvrnul na post Nuendo-Mac, jer ipak o tome ja nemogu dati sud, više rešpektiram freakove poput tebe za to, ali eto, da se i ja popiknem malo Audia!!!!
29.07.2004 | 03:00
Ma tko to ne bi radio na boljem programu, ako postoji i ako imaju mogućnost, a vjeruj mi previše vremena provodim proučavajući i baveći se ovom problematikom, da me pomalo smijeh hvata na takve smione izjave nekih ekipa, no mi smo navikli na ništa nas nesmije iznenaditi, i baveći se prvenstveno glazbom ne bih se upuštao u diskusiju i prepucavao o ukusima, također sam i čitao mnoge recenzije i članke raznih ekipa, no važno je uvijek provjeravati istinitost takvih danas uglavnom marketinških instrumenata, ali i realno slaganje mjesta i vremena u pravilne moždane pretince. (tako bi netko moju dobrodošlicu GarageBandu trebao shvatiti kao da mjenjam svoj radni software? To bi bilo naivno i netočno! Svatko zna u svojoj struci što je za što, za koga i kome to služi. Izvan toga laka je manipulacija i tu marketing ide nogom u ... konkurenciji, no i to treba znati klasificirati!!!

Ako je budućnost lijepa, ja ću joj se diviti i prihvatiti je, ma kako se zvala, no u ovom trenutku da mi netko i pokloni Logic Pro, tri put godišnje bih koristio tri funkcije koje (za sad) nema Nuendo, a upravo sam ga i isprobavao zbog toga , tako da bi mi gro vremena stajal u prašini.
Nuendo je Hi Profi profesionalni program, namjenjen direktnoj kreativnosti glazbenika, skladateljima od začetka, pa snimateljskom segmentu, postprodukciji i direktno produciranje za nosače zvuka i sinkronizaciju, editiranje i produciranje glazbe za film i video, a uz sve to kao niti jedan program koji sam do danas susreo i teško njegove prednosti može preuzeti netko tko je još na paternima, za sad... naravno vremena se mjenjaju stvari idu naprijed i ja se tome samo veselim! Podržavam konkurenciju i pratim, no... ovo nisu stupci za promidjbu, ovdje trebamo doći do nekih saznanja, koja se tiču naše egzistencije i budućnosti u poslu, zato sam i zamolio one koji mogu razumjeti temu s informatičkog aspekta, da nam pomognu, a mi smo svi koji rade u Nuendu na Macu! Ima nas više nego što neki misle, samo sam ja bio najhrabriji i već pomalo osjećam izložio se na milost i nemilost onima koji brane,,, nenapadnuto! Slobodno se javite i vi kolege!

Razumni su tvoji komentari i nije loše malo i širiti temu ili dobivati ideje za nove teme, pozdravljam dobru volju Miomika, i još jednom nemoj kaj zamerit!!

Opet bih se vratio na temu i zamolio vas sve da malo pažljivije pročitati Uvod u temu, pa bi možda mogli odgovoriti na moja pitanja i shvatiti problem, kojeg se može tek shvaćanjem teksta iz Nuendo User foruma, no vidim da bu to preteško, možda nakon ferja ili gaža dodju muzikanti, producenti, tonci ili kakvi ing-ovi po pitanju audija pa svi, dodjemo do korisnih saznanja!
29.07.2004 | 11:35
I dalje mi nije jasno gdje je problem. BTW, upravo smo kupili Logic 6 - tek smo stigli raspakirati kutiju i ugrubo prelistati manual. Stvar izgleda moćno. Reću ti ti nešto više kada nađemo vremena to instalirati i kada naš inženjer za zvuk to uzme u svoje ruke.
29.07.2004 | 12:31
Opet skretanje s teme,
mislim da imaš problem je u pažljivom čitanju uvodnog teksta i dobroj volji da shvatiš problem!
Logic 6 nema mjesta u ovoj temi, otvori novu, a volio bih da nadiđeš predrasude i razgovaraš s nekim u koga možeš imati povjerenja o Nuendu, onda bi se mogli o tome normalno i argumentirano razgovarati, jer s fanatičnim uvjerenjem da Apple ne može biti u krivu, pa čekaš njihovu potvrdu o Logicu... načekat ćeš se, jer velim ti ja poznajem problematiku iz baze!! U razgovoru na tom famoznom Nuendo forumu, Apple nije luzer, ali ima nekih naznaka, da se razdvaja i zatvara u samosvojnost, gubeći utrku s PCijem, jer za preračunavanje ASIO drivera u AUDIOCORE koristi nekakve duple krugove, i to je upravo ono što nisam htio komentirati, jer ne razumijem, no želio sam pomoć nekog kao ti koji to može razumjeti i pomoći meni i mojim cehovskim kolegama, a za šlo je potrebno pročitati upravo originalnu prijepisku na Nuendo forumu, ne pričati o Logicu, to je sasvim sigurno konkurent koji cijelo vrijeme prati Steinberg, koji nije nepoznat ili za pocjeniti, no time što ga je Apple kupil ne daje mu apriori pravo da ga gledamo kao božanstvo i sve ostalo smatramo zastarjelim!!! Budućnost će pokazati tko će od njih pobjediti, i da li će, to je već u domeni SF i predviđanja budućnosti, a ja za sad zarađujem kruh za svoju obitelj na Nuendu, zar to ne možeš cjeniti, pa zašto mi ne pomogneš ako imaš znanja shvatiti malo informatičke priče o siguran sam i tebi interesantnoj temi, nego me dojiš, zar misliš da si toliko superioran da mi možeš rušiti stav na polju o kojem imaš amaterski stav, pa to je malo iznenadjujuće naivno za jednog znalca poput tebe!
To je kao da čekaš nekog da ti pomogne u nebuloznoj dilemi koji je auto bolji Mercedes, BMW, Volvo ili Alfa Romeo, a mi za to vrijeme nećemo moći komunicirati o Ferariju!
29.07.2004 | 16:15
o svemu...
salazem se sa tvojim stavom da su pCjij polako popapali neke segmente na audio fieldu....to je tocno.
ne koristim Nuendo, volio bih ga probati cisto zbog odlicno surround rijesenja koja u kombiniacij sa dobrom premom daje odlicne rezultate.normalno isto stoji da kao /glazbenik/instrumenatlist/snimatelj/skladatelj trebas cijelovito rijesenje, normalno da odabir ovisi o skillu i afinitetima...
trenutno radim u kombinaciji Live!+reason a reason mi se pomalo gadi.vrlo rado bi presao na NI soft jer mi odgovara za pravac koji radim. normalno da dj nisu toliko mjerodavni jer jos uvijek vecina njih ne radi nego pusta tudje stvari...normalno ako je dobar dj = RESPEKT.
a marketing debelo cini svoje....kao i uvijek.

malo o kreativitetu :=)
idealno je kad imas svoj playground, digitalni ili analogni nije bitno, bitno je ono sto ti cujes u glavi i sto ce iz nje izac.mislim da je to polazisna tocka. sve ostalo uvjetuju poznavanje softa i teorije.i normalno praksa. uzivam u svom setapu.sempler sastrane, efekti na jedan klik.poznajem ga ko svoj djep i sta god cujem IN MY HEAD moze slobodno i oslobodjeno od BILO KOJE PLATFORME izaci van...normalno da je hardver ipak hardver i da se svi koji radimo u tom djiru slazemo s tim.
ali ...sitnice tipa isfurani plaginovi...soft sintovi bla bla... ono sto je trend..gadjenje....zasto ne ic naprijed? primjer... ekipa je za Animatrix (junkie xxl i ekipa) isfurala soft graintable sznth sa brdo naprednih funkcija(nesto slicno ko kad je neslavni Morpheus izasao na marketplace..).. a zvuk fantastican...primjer...zato treba ic naprijed.
NADJEBAT NESTO STO JE SAD SA NECIM NOVIM.ne competition.niti upgrade...
zakljucite sami.

ono sto ce doc....
mislim da u textu k*arta postoji minimal pitanje i sta ce onda doc nakon nuenda...njemu... meni nesto drugo.. kako se sada stvari razvijaju postoji brdo independent developera koji rade i dobre plaginove i sintove i jedan dan ce bit nesto od toga. a sto se tice najbizarnije i po meni 2advance fore to je PLuggo i njegov realtime/fully customizable/0latency developing envoirment (cycle 74).
to je buducnost.
moje misljenje. sad sam skrenuo 2 off....


malo o Core audio na OS x.
ne brijem na deep into os fore.. tipa skriptanje core audia(ako je moguce)..ali sam kao takav audio layer os x (hal, CAosx) je fantastican.stabilan.poprilicno ispeglan.ali...
postoji vise vrsta pluginova.. od vsta do rtas... nije unificirano.da se uzme od svega naj i dogovori jedan standard. savrsen. BOljitak za nas.spika sa 0 latency i soft i hard.....fantasticno.no ja sam u svom izlaganju otisao u SF.
Novac vrti sve.
Pa cak i pluginove.
eto moro sam rec.



voli vas aki
30.07.2004 | 13:16
da me ubiješ..nisam te ništa sad skužio...ili ne kontam sleng ili...hmmmmm....
10.08.2004 | 10:42
Mr kamenui, cool!!! Trebaš svakako skužiti Nuendo, onda će ti biti sve jasno! Hi profi, sve u jednom! Mrak! Ne sf već stvarnost! Jedino je problem da za Mac ne postoji krack , pa ga moraš isprobati ili na pc (svi imaju krackove) ili kod nekog Mac-ovca koji ga je legalno kupil, što je jasno malo preskupo za hobby i skoro nitko ga od Mac-ocvaca nema! Isto je s Cubase 2, razlike su uglavnom u surraund features i koloritu backgrouda, dok su funkcije gotovo identične! Tih par opcija na Nuendu trebaju samo za soundtrackwritere, pa stvarno Cubase 2 je dovoljan za naše prilike, za sada, no progres je nešto prema naprijed (navodno, iako smo mi navikli na ništa nas nesmije iznenaditi kod nas ništa nije sigurno!) ! Ili one koji vole imati nešto dobro za sebe, ne radi nekog ekonomskog razloga, poput hi-fi "manijaka", zaljubljenici u mjuzu, tko će te čudake razumjeti?!?!

Podržavam tvoje mišljenje o nebitnosti playgrounda u odnosu na ideju, tu se čovjek puno puta izgubi, nemoguće je uvijek pobjediti ovaj čudesan informatički progres, zato ideju uvijek treba imati na pameti kao glavni postulat kreativnosti!

"skillu i afinitetima... "

Yes!!!!! Ti si DJ? ili ... je li pristojno to pitati?

"trenutno radim u kombinaciji Live!+reason"

nisam imao za sada potrebe koristiti te software, s obzirom da i nemam baš vremena puno šarati, imam hi profi multitask soft, često samo pročitam o raznom softwareu, provjerim features, i odmah vidim ima li "novosti", pa kad je nešto što je "nije šija nego vrat" vratim se rađe mjuzi nego trošenje vremena na uživanje u pantry-chekingu (ne volim spike pc-jaša "ma ja ti imam sve", a od svega koristi najgore zvukove koje sam samo slučajno negdje u prolazu ili cro-radiostaničnom gnoju, s boli, čuo!. Često sam u početku skupljal štošta, sad sam kompač svel na dnevno radne programe, zatrebam li konkretno nešto od neintaliranog, nabavim instaliram i tako se lagano širim, u pravom smislu te rijči, mislim na laganini! Treba se držati programa koji ćeš poznavati kao što i ti veliš, i iz njega moći izvući svoje ideje i zamisli!

"NI" misliš na native instruments? To poznajem.

"Latency" problematiku također, ona je jako vezana uz hardware, ali po mojim saznanjima i prvobitnim zabludama ne i isključivo za hardware, nego vjerovatno prvenstveno za software!
Nuendo koristim s 3ms latency-jem, to mi ne stvara probleme kod svirke, više kako veliš ideja! Svirka se da izeditirati, ideja - teško!

"Poslije Nuenda?" Vjerojatno se nismo baš razumjeli, no nema veze. Budimo u sadašnjosti!

"PLuggo"!!! ooo ne, nisi skrenuo, to je ono meni interesantno! To me zanima! Što ti znači ono developing envoirment (cycle 74), naročito ovo cycle 74, da li mi možeš to malo objasniti?

I na kraju par riječi.
Očito je tema koju sam postavio totalno neinteresantna mac korisnicima, pa
možemo malo na ovom više neposječivanom nego obrnuto audio forumu pričati o realnijim stvarima,
bar da dokažemo da lova nije sve u životu, bar za razgovore i razbibrigu na ovom siteu,
tako i software i hardware-ovske "sudbine" nisu preduvjeti za "uspjehe ili neuspjehe",
postoji glazba, AKO postoji,
a oko nje puno tema za razgovore, tako možemo do novih tema i rasprava, savjeta i spoznaja, a svi,
baš svi, s ove ili one platforme, softwarea, label-a ili struke, imamo bar dvije stvari zajedničke, dva prirodna obična UHA!!!! (Još ak ih koristiš "z jajcima" kak bi rekli zagorci, "ne buš ni žeden ni gladen, imaš bar stoipadeset mogučnosti opstanka bez penez, same pevati i delati moraš!" )
Teško je meni bez šale i elana, to se mnogima ne sviđa, naročito strogim "naučnjakima elaboratorius simplex vulgaris", ali od svojih gluposti je ipak najteže pobjeći pa mi izleti!!!
Brzo se vratiti moram da mi koji profesor ne bi zameril na rečniku, da nastavim i pokažem svoju nepobitnu i nepogrešivu pamet. Gde smo stali?
UHA?
aahaa, vuha, je, vuha imaju i slonovi, a slonovi surlu, surle su ko veliki crvi, crve su pak kolutičavci koje delimo u skupine....." ni smešno?!!
Idem!!!


PS Molim te kamenui, ne zaboravi me s onim o "cycle 74"!
29.09.2004 | 12:27
pretpostavljam da ne mislite na pluggo pluginove vec na soundflower....(ili mozda MAX/MSP)
soundflower je multichannel router za core audio i postoji kao free download na:

www.cycling74.com/products/soundflower.html

k*rt, potpuno razumijem tvoj polozaj, slicno iskustvo imam sa live foruma:

www.ableton.com/index.php?main=forum (pogledati pod live4 performance test

no to me ne sprijecava da potpuno uzivam u live-u na macu

nuendo, protools,logic,performer...stvar je afiniteta i potrebe..

kad mixam film: protools (podivljas editirati takve stvari u logicu)
kad komponiram: logic (moras voljeti taj exs24, space designer i freeze tracks)

puno srece i uzivancije u tvom radu
19.04.2005 | 15:01
shlomo je napisao:
nuendo, protools,logic,performer...stvar je afiniteta i potrebe..

kad mixam film: protools (podivljas editirati takve stvari u logicu)
kad komponiram: logic (moras voljeti taj exs24, space designer i freeze tracks)


Evo iz naftalina thread, nikako samo odgovor Shlomo tebi, pa nedavno smo to apsolvirali uz kavicu, nego bih to osvježio kao komentar na forum-temu \"programi-pomoć !!!!\" koja je aktuelna. Super mi je taj forum, različitost pristupa i kompetecije, epiteti... bojim se tamo dati komentar, ...zbog krivovjersta... mada vještice više ne spaljuju... ali nadasve jednostavno prolazi me volja suditi i ulaziti u auto-kompetencije ili bolje recimo prtljanje gdje mi nije mjesto!

Tako me ova moja zanemarena ili čak možda ignorirana tema upravo od ljudi koji možda mogu objasniti te \"programerske\" umotvorine koje su nama \"fizikalcima\" na Macu nejasne i lagano nas uputiti da lakše odaberemo strpljenje ili bijeg, asocirala na akciju.

Moj odgovor bi Shlomo-poruku bio,

kad mixam film: Nuendo (ne možeš ostati neoduševljen profi mogućnostima)
Kad komponiram: Nuendo (moraš voljeti to bogatstvo za skladatelja)

Uz napomenu, to je sve moj subjektivni stav, i samo moj uzvik oduševljenja, da bi ga netko mogao primjetiti i uzeti u obzir pri vlastitom slobodnom odabiru!

Neki vole sve raditi u istom programu na Macu, ali mogu očekivati i povrat od onih koji prodaju platformsku harwersko-sistemsku ali i software-sku podršku, i gdje je tu prioritet, u korisniku, platformi ili softwareu?

Zar meni nije super, radim na jednom stroju (mac) u jednom programu (nuendo 3)

Ali naravno mnogi će mi ovdje zamjeriti,
jer nisam sve što godinama gradim i učim, prepoznao kao krivo, pa
1) nisam vidovit, jer se Mac otrgnuo od gnjusnog Steinberga (nevjerojatno kako se na ovom forumu gnjusobe, glupani i ostali epiteti olako djele i ljudima bez obzira jesu li željni neke informacije ili su među najuspješnijima na svijetu!), i ultimativno prešao na Logic (prije nego ga je Apple preuzel gotovo luzer program), što se samim preuzimanjem mora shvatiti kao progres i ispravan korak \"ka genijalnosti\" i apriori mu se dati podrška, ostalo odbaciti s gađenjem (jeste li vi kad živjeli u sfrj?)
2) ili pak moram biti strpljiv i čekati do trenutka kad ću shvatiti kamo dalje pa u međuvremenu naći među-rješenja, snađi se druže!
3) vrijeme će pokazati tko je u krivu, svi će se popraviti i ja ću nastaviti koristiti pomagala kao i svi drugi prema vlastitom riziku i odabiru, u međuvremenu moramo živjeti!!!
4) nitko nije imun na pogrešku, ali informiranost je često korisna i obratno!

Volio bih da mi sad netko od onih koji misle da treba čekati Apple s zadivljujućom sigurnosti oko svojeg stava, objasni moja pitanja od prije puno vremena iz te već zaboravljene audio teme, možda čak postoje i neka nova saznanja, pa očito audio-video domena ima mjesta i u stručnoj percepciji ovog informatičkog trenutka.

Moja pitanja nisu bila kritika i vrijeđanje Applea, već tema za diskusiju i kako je jedan korisnik rekao u temi koja me ponukala na ovu diskusiju, možda će Riba ili netko drugi u tome prepoznati moju želju da pomognem svima nama mac-audio-video korisnicima!

evo vam šlagvort...
29.04.2005 | 12:35
Kako naizgled nikoga ne interesira ova tema, ne želim gomilati teme o Nuendu,

no poučen iskustvima zastrašenosti i animozitetu jednog dijela hrvatskog ljudstva da otvoreno participira po forumima, te djelomočne zatrovanosti jednog dijela hrvatske populacije voajerstvom i fanatičnim promatranjem stvari iz prikrajka,

htio sam ipak izvjesiti na Jabučnjak događanja vezana uz Nuendo i puštanje Mac-zvijeri s lanca, kako netko ne bi lutao tražeći neka hot-saznanja.

citat s Nuendo foruma:

Post subject: Product Compatibility Information about Mac OS 10.4 (Tiger)
Earlier this year, Apple announced a new version of its OSX operating system: 10.4 (Tiger). As part of our ongoing efforts to offer the best possible compatibility of our products to the new Mac OS version, we have already been testing and optimizing our products utilizing pre-release versions of the new operating system.

Apple has included numerous enhancements in Tiger, including added audio and MIDI functionality as well as improved graphics implementation. Due to our continuing OSX product optimization, we are pleased to announce support for these features where applicable. Aggregate Device support lets users of our host applications to address several audio I/O devices simultaneously, while our support for the Apple MIDI Network Device allows the sending and receiving of MIDI data over TCP/IP between connected computers. Upcoming updates to our Cubase SX/SL and Nuendo products will also offer full Quartz 2D adaptation, further boosting graphics performance for users of these products.

However, during tests with our entire product range, three products have displayed incompatibilities with the pre-release versions of Tiger. These products are HALion Player, Nuendo Dolby Digital Encoder and the MI4 audio hardware contained in Cubase System|4. We will offer specific updates for these products to ensure full compatibility as soon as possible.

Although all other Mac-compatible Steinberg products including Nuendo, Cubase SX/SL/SE and our VSTi range have been tested with pre-release versions of Tiger, we will again test our products with the final release version. As soon as our tests with the release version of Tiger are completed, we will announce this on our website.

We will keep all Mac users of Steinberg products informed about Tiger compatibility over the course of the next few weeks, so please visit our website at www.steinberg.net for further announcements and updates.

Thanks,

Your Steinberg Team

Dakle Tigar je već ostavio trag i u audio domeni, i prije nego se uopće pojavio!
Svi znaju za TIGRA koji će se otrgnut s lanca... pa to je danas!!!!!!!!!
12.06.2005 | 18:24
vidim da je pomalo neaktivan tvoj topic.ali ja i ti smo tu negdje.mislim da zapravo ima vise korisnika cubasea na macu nego nuenda ali vidis da se i na moj post nitko ne javlja.so we should come together.neznam, spominjao si tigra.meni na tigru sve i svi vsti rade ko sat.a cubase je SL 2.2.0 i SL 3.0.2. sta ti furas? sviras sta ili ti je sve virtualno?
29.06.2005 | 21:00
ljudi dragi,ovako.svaka vam cast pojedinacno i individualno na audio forumu.svi ste super.ali ova audio forum ima postova koliko i ja love.mozete ga slobodno i zatvoriti.ili mozda grijesim - mozda ga treba reklamirati na radiju.ili na ploci za osmrtnice.
30.06.2005 | 08:08
Sorry, nisam primjetio tvoj prvi post, moje posjećivanje Jabučnjaka je u zadnje vrijeme u skladu s ovim audio forumom, slažem se možemo ovo zvati i Steinberg-Mac! Keyz su moja uža specijalnost!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 9 minuta
  • Yonkis: Krehacro, pa ne zove se uzalud Pro.
  • Krehacro: Uh gledam sad usporedbu...pro bolji
  • drlovric: Ma samo Pro. Neka ide zivot :)
  • Krehacro: iPad air m2 ili iPad pro m2?
  • zoranowsky: Isto sam uzeo novog svojevremeno
  • zoranowsky: Išao sam ja pogledati health na svom 12.9 ii gen, ali nema health podatka, inače ok radi, nema problema.
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, baka, Bertone, Riba, Anonimci (392)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO