Kakve veze imaju igraće konzole najnovije generacije s Macom? Uglavnom nikakve dok ne upotrijebite zakovicu. Rivet ("zakovica") je softver koji će vašeg Maca pretvoriti u media server za XBOX 360 ili Playstation 3 konzolu, što znači da će pomoću Riveta konzola moći pristupiti sadržajima koji se nalaze na računalu, poput filmova, slika i glazbe koje ćete moći pregledavati na vašoj dvometarskoj televiziji udobno zavaljeni u naslonjač. Tekuća verzija aplikacije je 2.0 koja je nedavno objavljena i jedna od važnijih novosti jest podrška za Playstation 3. Kako to zaista radi i u kojoj mjeri može biti zamjena za, recimo, Apple TV?

Rivet je jednostavna aplikacija koja će se nakon pokretanja pojaviti u menu baru. Osnovne opcije koje su dotupne u izborniku mogu se svesti na podešavanje postavki i izlaz iz programa. Sama ikona također služi kao pokazivač statusa: ako je crvene boje, Rivet čita podatke sa diska (iTunes librarya ili postavljene mapa sa filmovima ili slikama). Ovisno o količini podataka, ovo može potrajati neko vrijeme, ali najčešće je gotovo za par sekundi. Plava boja znači da je u tijeku slanje podataka preko mreže prema konzoli, dok crna boja znači da je Rivet pokrenut i aktivan.

Kako je velik dio funkcionalnosti na strani klijenta (konzole), nemoguće je veći dio teksta ne posvetiti tom "licu" Riveta.

Postavke
Rivet izbornik

Kako bi se konzola mogla uspješno povezati sa Rivetom, i Mac i konzola moraju biti na istoj mreži. Za primjer, pokušao sam pregledavati sadržaj sa Maca koji je na mrežu bio spojen preko wireless routera koji je vršio NAT (network address translation), i u takvoj konfiguraciji konzola nije nalazila Mac na kojem se "vrtio" Rivet. Naravno i ovakve stvari se mogu izbjegnuti drugačijim postavkama routera, no najlakše je izbjeći probleme povezivanjem oba uređaja na isti router. Također je preporučljivo isključiti ili prekonfigurirati firewall koji može praviti probleme. Valja naglasiti da wireless veza neće biti dovoljna za reprodukciju HD (high definition) sadržaja ali će biti dovoljna za sve ostalo.

Postavke
Pregledavanje sadržaja na XBOX-u (lijevo) i Playstationu (desno)

Sadržaji koje je moguće pregledavati svode se na video sadržaj, slike i fotografije te glazbu. Playstation iz nekog razloga u sve tri rubrike (Video, Photos i Music) prikazuje još jednom istu podjelu, tako da pod Video postoji opcija Music, pod Music Photo i slično. Autor je na ovu primjedbu odgovorio da PS3 jednostavno tako radi, no vjerujem da će se to moći riješiti jer je podrška za Playstation 3 očigledno tek u povojima. Većinu je sadržaja moguće i prekopirati na lokalni hard disk ugrađen u konzolu, nakon čega mu je moguće pristupiti i bez pristupa na Mac.

Postavke
Postavke video sadržaja

Dostupne opcije za dijeljenje video sadržaja su jasne; uz automatsko dijeljenje video materijala iz iTunes i iPhoto zbirke, moguće je i ručno odrediti dodatne mape u koje želite imati pristup.

Video formati koji su podržani ovise u prvom redu o uređaju koji se koristi za reprodukciju; Mac sa instaliranim Rivetom ponudit će sve dostupne sadržaje, ali ne može garantirati da će biti moguće sve i prikazati. Što se reprodukcije video sadržaja tiče, situacija je sljedeća:

XBOX 360:

Format Ekstenzija Container Bitrate Audio
AVI .avi, .divx AVI 5 Mbps, rezolucija do 1280 x 720 pri 30fps. Dolby Digital 2 kanala ili 5.1 kanala, MP3
H.264 .mp4, .m4v, .mp4v, .mov MPEG-4, QuickTime 10 Mbps, rezolucija do 1920 x 1080 pri 30fps 2 kanala AAC, low complexity (LC)
MPEG-4 .mp4, .m4v, .mp4v, .mov MPEG-4, QuickTime 5 Mbps, rezolucija do 1280 x 720 pri 30fps 2 kanala AAC, low complexity (LC)
WMV .wmv asf 15 Mbps, rezolucija do 1920 x 1080 pri 30fps WMA7/8, WMA 9 Pro (stereo i 5.1), WMA lossless

Playstation 3:

H.264/MPEG-4 AVC High Profile (AAC LC)
MPEG-1 (MPEG Audio Layer 2)
MPEG-2 PS (MPEG2 Audio Layer 2, AAC LC, AC3(Dolby Digital), LPCM)
MPEG-2 TS (MPEG2 Audio Layer 2, AC3(Dolby Digital), AAC LC)
MPEG-2 TS (H.264/MPEG-4 AVC, AAC LC)
AVI (Motion JPEG; Linear PCM i μ-Law)
AVCHD(.m2ts / .mts)
DivX
WMV (WMA Standard V2)

 

Za mene je većina ovih podataka nerazumljivi mumbo-jumbo, no recimo da se sve svodi na to da XBOX bez problema prikazuje Quicktime sadržaje poput trailera sa Apple stranice, dok su oba uređaja bez problema reproducirala divx sadržaje koji su pronađeni na disku. Treba imati na umu da je kod Quicktime filmova podržan samo dvokanalni AAC zvuk. Gore nabrojano je trenutno stanje - budući softverski update za obje konzole može (ali nije zajamčeno) donesti proširenu podršku za dodatne formate.

Za većinu ljudi će veliki minus biti što niti jedan uređaj "ne zna" prikazivati subtitlove.

Pregled filmova
Pretraživanje video sadržaja

 

Reprodukcija videa
Reprodukcija videa

Oba uređaja nude standardne kontrole pri reprodukciji filmova, no oni kod XBOX-a su nešto bolje izvedene i uočljivije

Glazbeni sadržaj se čita iz iTunes libraryja, pri čemu je moguće pregledavati sadržaj po albumima, izvođačima i slično, kao i pristupiti Playlistama koje su konfigurirane u iTunesima. U slučaju glazbe nije moguće odrediti posebne foldere osim iTunes libraryja, no u postavkama Riveta sa može ograničiti pristup samo određenim Playlistama kao i odrediti nekoliko opcija.

Glazbene postavke

Podržana je reprodukcija mp3 i AAC formata, na noaravno zaštićene datoteke kupljene sa iTunes Music Storea neće raditi. Oba uređaja nude i prikaz jednostavnih vizualnih efekata pri reprodukciji glazbe što može biti efektno na većem ekranu ili projektoru. XBOX se drži apstraktnih oblika ili kaleidoskopa koji se mjenjaju u ritmu glazbe, dok Playstation dočarava let iznad generiranog terena. Moguće da postoji više varijacija od onog što sam ja uspio vidjeti ali nisam imao živaca za to. :)

Playliste
Pregledavanje audio zbirke

 

Reprodukcija glazbe
Reprodukcija glazbe

 

Visualizer
Visualizer

I konačno, slike. Rivet će automatski ponuditi slike iz iPhoto libraryja a dodatno se mogu ponuditi i slike iz Aperturea, kao i iz proizvoljno određenih mapa:

Postavke za slike

Reprodukcija slika uključuje standardnu navigaciju kroz zbirku, kao i slideshow te rotaciju određene slike. Nažalost pri ovom testu Playstation nije pronalazio fotografije za prikaz, mogući razlog je što na Macu koji je korišten za testiranje nije bio instaliran iPhoto (no postojao je library!). Nažalost, niti nakon instalacije iPhotoa stvar nije proradila. Doduše radilo se o dosta staroj verziji iPhoto aplikacije no nigdje se ne spominju određena ograničenja u verzijama instaliranog iLife paketa.

Visualizer
Pregled slika - samo na XBOX-u ovaj put

Konačno, mogu li konzole uz pomoć Riveta zamijeniti razne media playere ili Apple TV? Svakako ne; najveći su problemi ograničeni broj podržanih formata i nedostatak podrške za subtitlove. Konzolu nećete kupovati za ovu namjenu, ali u slučaju da vam već stoji na polici možete joj uhadnuti novi život za 18 američkih dolara koliko Rivet stoji. Dodatna funkcionalnost koju Rivet pruža zasigurno vrijedi toliko, tim više što je autor susretljiv, a program se u dosadašnjem testiranju pokazao stabilan u radu. Taman vidjeh, ako reagirate brzo, autor upravo nudi 50% popusta ako naručite u idućih par dana!

P.S. Ispričavam se zbog loše kvalitete screenshota s konzola, u stvarnosti je slika neusporedivo kvalitetnija.
P.P.S. Za čistunce - neki od materijala koji se vide na screenshotima su upitnog porijekla, no primjetit ćete da se ne radi o Holivudskoj produkciji. Pred nekoliko godina Lloyd Kaufman nam je poručio da je nezavisna distribucija nezavisnih filmova prihvatljiva i poželjna, a on zna što govori. ;)

Lloyd Kaufman
Lloyd Kaufman - "Kopirajte moje filmove!"
 

Komentari  

dpasaric
03-02-2009 | 04:01
Kažeš da wireless veza nije dovoljna za HD, ali pretpostavljam da je onda žičana dovoljna? Nama je u firmi PS3 spojen u mrežu na glavni router i zapravo jedina stvar koja bi me veselila bi bila da može vrtiti HD filmove sa servera na velikom ekranu. Da li to radi u nekoj kombinaciji?
Riba
03-02-2009 | 10:22
Preko zice naravno radi bez problema.
MoschuS
03-02-2009 | 10:44
Zvuci zgodno, probat cemo definitivno ;-)
Ja sam se davno igrao sa Nullriverovim Medialnikom i to bas i nije radilo najbolje i svaki cas mi je pucala veza izmadju Maca i PS3 tako da se nadam da je ovo bolje i stabilnije.
Riba
03-02-2009 | 11:03
Ne mogu garantirati za PS3 pogotovo zato sto je podrska za njega tek dodana, ali na XBOX-u je 'rock solid'. Nisam primjetio da se ljudi zale na slicne probleme po forumu.
mali od palube
03-02-2009 | 11:18
Znaci na XBOX-u sve radi solidno bez prekidanja?
Riba
03-02-2009 | 11:33
Iz mog dvotjednog iskustva, da. XBOX 360, da preciziram. :-)
Stain
03-02-2009 | 12:07
Za istu stvar vec neko vrijeme koristim EyeConnect, i radi po istom sistemu kao i gore navedeni softver...
mali od palube
03-02-2009 | 12:07
Naravno 360 :-)
Riba
03-02-2009 | 12:17
Samo sto EyeConnect kosta 49 USD :-/
Ali dobro je znati da postoje i druge alternative osim Rivet i Connect360.
Stain
03-02-2009 | 12:20
..."zakovica" je free varijanta ili?
Riba
03-02-2009 | 12:22
Pise gore, 18 USD, ali do sutra je 50% popusta - 9 USD.
mali od palube
03-02-2009 | 12:31
ja uzimam 100 posto sad dok je jos na popustu
dpohl
03-02-2009 | 13:43
Baš sam morao dva dana biti offline pa nisam uletio u zonu popusta. Sad moram "iskrcati" 18,95 USD. :-))
Ali ok, ako radi - uzimam. PS3 mi doma ionako služi samo za Gran Turismo Prologue, pa ne bi bilo loše malo ga zaposliti i drugim stvarima.
Riba
03-02-2009 | 13:56
Nisi zakasnio, popust ti vrijedi do sutra, pogledaj na naslovnicu (www.cynicalpeak.com)
mali od palube
03-02-2009 | 14:27
kupljeno sad cemo isprobat pa se javim sa nadam se pozitivnim iskustvom :-)
dpohl
03-02-2009 | 14:28
Kupio sam, kupio! :-)
Hvala, Riba! :-)
mali od palube
03-02-2009 | 14:33
takodjer zahvaljujem ribi zbog detaljne recenzije :-)
veki
03-02-2009 | 14:47
Vidi Ribe na slici,zbriso iz zatvora pa stopira :-) Hvala na detaljnoj recenziji.
Vanjuška
03-02-2009 | 16:12
A ona slika lijevo, pod "reprodukcija videa" - isti ostarjeli Riba iz budućnosti daje intervju!
dpohl
03-02-2009 | 17:37
Dakle, mogu reci da je Rivet bez ikakvih posebnih podešavanja ostvario cilj - moj PS3 doma uredno reproducita multimedijalne sadržaje s Maca. Jedino što mi nije upalilo za sada jest reprodukcija iPhoto biblioteka iako je na stroju instalirani iPhoto 08. Kako prema Davorovoj prognozi u petak već mogu očekivati 09 na svom stroju, vidjeti ćemo hoće li se nešto u tom smislu i promijeniti. U svakom slučaju, već i ovakva funkcionalnost postiže ono što sam želio - glazba preko PS-a.

I da ne zaboravim, samo jedna kratka opaska na reprodukciju glazbe na PS3 - osim terrain efekata, uredno rade još dva na samom stroju: pogled na naš lijepi Plavi planet sa zanimljivim efektima, kao i default animirani background s PlayStation Desktopa. I nije bilo potrebe trošiti živce na to, Riba - samo jedan klik na kvadratić kontrolera :-))
Riba
03-02-2009 | 17:46
Sumnjao sam da je nesto tako. Zanimljivo ja cuti da ni tebi ne rade fotografije, mozda je ipak problem u trenutnoj verziji Riveta, no to ce sigurno uskoro biti sredjeno.
mali od palube
03-02-2009 | 17:55
Ukljucio XBOX sve radi odlicno, veza nepuca , hvala riba :-)
mali od palube
03-02-2009 | 18:03
i neke pjesme mi ne rade to je jedina zamjerka neznam jel to do formata ili
dpohl
03-02-2009 | 18:46
Provjeriti ću share postavke iPhoto foldera, možda je u tome catch. Javim ako štogod otkrijem.
dpohl
03-02-2009 | 21:27
Evo update.
Naravno, nakon što sam uključio "Read" pravo pristupa "Everyone" grupi, sve je krenulo na PS3, i sve radi bez greške :-)
Anonimac
06-02-2009 | 16:37
Hvala, na opseznoj i kvalitetnoj recenziji

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 7 minuta
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.41 Seconds

Provided by iJoomla SEO