Video diletant na Macu???
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Video diletant na Macu???


19.12.2004 | 01:37
Dakle, interesantno je da radim na Macu već dugo i to profesionalno kao grafičar (vodim pripremu više od 10 godina) i znam popriličo o tim stvarima ali...

...o videu na Macu (tj. na kompjuteru općenito) ne kužim ni ti bijele krave. Čak sam jedno vrijeme radio animacije (na Amigi, dakle davno) koje su uredno korištene u video prezentacijama i tv reklamama ali ni tada o videu nisam znao shit.

I bilo mi je dobro. Nisam bio nesretan (više sam bio nesretan zbog nekih stvari koje nisam znao u grafičkoj struci).

Međutim...

Sve se mijenja i eto kupo ja digitalnu kameru da malo posnimam dječicu, prirodu i štatijaznamštaćejošnaletit. I tako se nađoh u situaciji da uz Mac i DV kameru (Sony DCR-HC14E- iz Pevca za 3170,00kn na 12 rata) zaželim (ili možda i ne želim ali osjećam obavezu) da nešto malo i editiram i pržim nekakvav kućni video. I tako, pokušavajući skuži sve raznorazne upute u šugavom manualu i sl. našao sam se pred hrpom pitanja koja će nekima od vas (pogotovo onima koji se profesionalno bave videom) zvučat idiotski. Ne pišem na pamet. Čitao sam malo neke stvari u forumu i vido kako je recimo Davor reagirao na to što je neka nesretnica smatrala pod normalno da proba spojit kameru s kompjuterom preko USBa i prebacivat video, npr. A meni bi to bilo isto najnormalnija pretpostavka (mislim, naravno da sam i pokušao). E, pa sad. Ako su došla vremena da bi mi trebalo biti normalno spajati scanner na Maca preko USBa (a ne preko SCSIja kako bog zapovijeda) ne vidim zašto je takvo bogohuljenje očekivati da uredno preko istog tog USBa 2 mogu spojiti i video kameru i vidjeti ono što sam snimio ili snimati u živo na kompjuteru?!

No dobro. Recimo da sam shvatio (ili prihvatio) da USB nije dovoljno brz i da mi treba Firewire (i.LINK). Al šta da radim kad ga nemam. Imam G4 beige (upgredani G3) sa svim dodacima potrebnim da vrti OS X ali nemam Firewire. Jedno vrijeme sam ga čak i imao na nekoj combo kartici s USB-om ali ta baš nije radila pa sam ju zamjenio za čisti USB.

Dakle pitanja su:

Dali zbilja, ni sa USB 2 ne mogu prebacivati video s kamere na Mac? I što je to USB stream?

Mogu li nekako koristiti u tu svrhu video ulaz koji imam na Macu? Beige G3 tower dolazio je defaultno s tim video ulazima. Čemu oni zapravo služe? Odnosno idemo iskreno: Jesu li to Video ulazi ili izlazi i služi li to uopče čemu (meni do sada nije)?

Ako od ovog prethodnog ništa ne koristi, isplati li se (i hoće li to uopće raditi kak spada) metati neku PCI-Firewire karticu (ako da koju preporučate) ili da jednostavno pričekam i vidim hoće li mi Djed Mraz donjeti novog iMaca (s njim, nadam se nebi bilo problema sa spajanjem kamere)?

Eto, mojih muka. Pa sad, ima li neko živaca da mi te stvari objasni kao da sam osam godina star. Pa kad/ako to prebrodim i Mac mi prepozna kameru onda mogu postavljati kojekava bedasta pitanja oko editranja videa, snimanja na cd i slično što mi već ulazak u te sfere nosi.

Unapred se zahvaljujem na bilo kakvom strpljenu i pomoći.

BB
19.12.2004 | 01:48
ako i imaš UBS karticu na tom G3, onda je to verzija 1.1....a ta brzina je JEDNOSTAVO spora za import i playanje videa. Definitivno MORAŠ nabaviti FireWire, za import i onda u iMovie je najjednostavnije. Mislim da je OS X ipak bolje rješenje jer nema potrebe za dodtnim driverima.......
A s ovim što imaš........NE...definitivno FireWire, kupi si FW kabl 4-6, (ne dolazi standardno s kamerom), i onda ukopčaj i preko iMovie-a se počni igrati......
hmm toliko od mene
19.12.2004 | 02:05
Zašto misliš da je USB 1.1 kad je kartica koju sam stavio 2.0 ? U System Profileru mi prijavljuje USB High-Speed Bus Up to 480 Mb/sec.
19.12.2004 | 02:41
Unapred se zahvaljujem na bilo kakvom strpljenu i pomoći.

I ja sam bio totalni krele za video. Poceh i ja s Amigom i zezancijama i onda sve prekinuh davno. No OS X nesumnjivo je platforma za najlakse i najzabavnije igranje s videom.

Dakako, koristi iLife 04 ako mozes. Prije dva mjeseca iz tiska je izisla iLife 04 biblija Davida Poguea i najiskrenije ti savjetujem da je poklonis sebi za Bozic. Na Amazonu je aplosultni hit i dodje oko 20 USD. Zgrabi je odmah.

Jer puna je savjeta, upustava i svega korisnoga sto neces naci nigdje na webu ili na forumima, a pokriva SVE iLife 04 aplikacije, ukljucujuci i najnoviji GarageBand.

Dakako, sad ostaje rijesiti tehnicka pitanja -- za iLife 04 treba nekakvo malo brze racunalo. Na starom G3 500 Powerbooku sve je toliko sporo da sam odustao odmah. No stroj je usporio i sam Panther (s Jaguarom je, zacudo, letio!), sto mi dodje dobra skola za buducnost -- Tigra cu instalirati samo na novi dual desktop, nikako i na laptop ili neko jednoprocesorsko racunalo. Mogu samo zamisljati o tome koliko ce Tigar usporiti racunala.

USB 2? Pa sto? Ako imas to, koristi to. Firewire je obicno pvi izbor jer su USB 2 portovi na racunalu najcesce zauzeti. Firewire uredjaji su obicno i pametnije dizajnirani pa imaju ulaze za ulancavanje drugih Firewire uredjaja dok su USB uredjaji najcesce puke slijepe ulice.

Pocni koristiti i igraj se -- sve je tako lako, ali ce ti ubrzo dojaditi ako nemas barem gigahercni G4. Na 1.5 Ghz PowerBooku radi, eto, dobro, iako bih volio da je brze. No iMac G5 je pravi stroj za igranje s iLife 04. Stari iMac je takodjer bio spor -- na sto su grintali mnogi korisnici po webu -- spora sabirnica i video ne idu jedno s drugim.

No prije svega toga, kupi si Poguevu knjigu. I drzi je na stolu jer ce ti dati sve ono sto ces sam morati skupljati godinama.
19.12.2004 | 13:36
nisi odgovorio na bitno pitanje, a to je koji OS koristiš.
U 9-ki jednostavno NEMA drivera za USB 2.0, ak je 10-ka, onda ima šanse, sooooo koji OS koristiš?
19.12.2004 | 18:23
Napisao sam:

Imam G4 beige (upgredani G3) sa svim dodacima potrebnim da vrti OS X ali nemam Firewire.

Mislio sam da se iz toga kuži da imam OS X. Sorry. Dakle 10.3.6, danas. Do sutra možda skinem i ovu najnoviju dosadu.
Dakle , još uvjek neznam dal da kupujem Firewire-PCI ili ne?!
19.12.2004 | 18:25
USB nije opcija. S 2.0 teoretski stvar više nije niti u brzini nego u tome što USB 2 nije u stanju držati kontinuirani tijek podataka. Dakle, kod importa i exporta bi prije ili kasnije došao u drop-frame situaciju. Zaboravi USB za video - kao što sam i onda rekao.

Beige G3, da ga ne znam kako upgradeaš nije stroj za to. Znaš i sam da ga imam i da ne pričam napamet. Ako želiš raditi kućni video bez partizanštine i gubljenja vremena i živaca kupi stroj koji ima built-in FireWire. Moja preporuka je barem G4/700. Onda lijepo uzmi zadnji iMovie i sve ostalo će ići samo od sebe. Druge opcije su prtljanje i gubitak vremena. Kraj priče.
19.12.2004 | 22:45
E to je odgovor koji sam tražio.

Hvala!

Djede Mraze ti si na redu!?
07.02.2005 | 22:36
Evo da se i ja javim - od sada cete imati jos vise pitanja u vezi foto i video obrade.Mislave konacno smo se ukljucili
Moderatori: jupi, Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 15 sati
  • JOHN: ……naravno uz par iznimki
  • JOHN: Markec je pobjednik bez obzira na brojke! Jako dobra promocija njega kao mladog umjetnika, tradicije, kraja i države od kuda dolazi. Za ostalo/e sam bez komentara. Bilo je tu svega i svačega :)
  • Ender: da ne budem pogresno shvacen, da sam rasista ili sta vec, ali jedan od malog broja normalnih nastupa.
  • Ender: cestitke iz srbije za uspeh i nastup!
  • smayoo: Slažem se!
  • Gjuroo: Saka čast malom na energiji koju je prenio na ljude. Napokon malo masovne pozitive.
  • Zdravac: U svakom slučaju, čestitam mu. Što se mene tiče, on je pobjednik!
  • Zdravac: čini mi se da sam sad u dokumentarcu vidio da Marko ima doma iMac (?), pa si mislim možda je član našeg foruma?
  • Gjuroo: Ma win-win. Kak se već veli, Lazanja je osvojio srca ljudi, a Oni nek si organiziraju Euroviziju u Švici. Ima se, može se :)
  • smayoo: Ja mislim da je HRT okolo lobirao da žiriji ne daju Marku previše bodova jer HRT nema kinte za organizirati natjecanje iduće godine :D
  • cariblanco: Da je Marko nosio suknju, bili bi pobjednici ;)
  • Gjuroo: Rim tim tagi dim!
  • Yonkis: Krehacro, pa ne zove se uzalud Pro.
  • Krehacro: Uh gledam sad usporedbu...pro bolji
  • drlovric: Ma samo Pro. Neka ide zivot :)
  • Krehacro: iPad air m2 ili iPad pro m2?
  • zoranowsky: Isto sam uzeo novog svojevremeno
  • zoranowsky: Išao sam ja pogledati health na svom 12.9 ii gen, ali nema health podatka, inače ok radi, nema problema.
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

korisnik, Maxxy, Yonkis, zoranowsky, Anonimci (316)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.24 Seconds

Provided by iJoomla SEO