MacOS 10.13 i Final Cut Express 4
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacOS 10.13 i Final Cut Express 4


17.11.2017 | 13:16
Imam iMac 2011 2.5GHz s 8GB RAMa. Povremeno radim u Final Cut Expressu 4 za kojeg imam i licencu. Jučer, prilikom zadnje instalacije MacOSa 10.13.1 na ikoni od Final Cut Expressa mi se pojavio znak “-“.
Final Cut Express mi više ne radi u MacOSu.
Da li je moguće da vratim stariju verziju MacOSa 10.12 ili mogu samo kupiti novi Final Cut Pro X?
Mogu li kupiti upgrade na Final Cut Pro X sa Final Cut Expressa 4 ili moram kupiti novi Final Cut Pro X?

foto.jpg
15.12.2017 | 19:26
Na iMac mid 2011 i MacOS 10.13 mi ne radi više Final Cut Express 4.
Kupio sam novi Final Cut Pro X. Final Cut Express 4 mi od MacOS 10.13 više ne radi.
Da li mogu napraviti komplicirano prebacivanje Final Cut Express 4 dokumenata na Final Cut Pro X ako mi MacOS 10.13 više ne podržava funkcioniranje Final Cut Expressa 4?
16.12.2017 | 08:19
Koji je razlog uopće dizanja sistema?
Sistam se diže ako nešto ne radi i/ili nije podržano.
Zbog gluposti radiš financijski trošak i još imaš problem s datotekama.
Vrati sve na 10.12 i radi po starome.
Meni je na kompu 10.11 i sve radi kao urica i ne pda mi na pamet išta dirati i popravljati.
16.12.2017 | 10:34
Sistem 10.13 sam instalirao... pa bez veze... Sada sam siguran da sam pogriješio.
Kupio sam FCPX i neka stoji par godina da ga instaliram na novom iMacu kada dođe vrijeme za to.
Kako mogu vratiti (instalirati) MacOS 10.12?
Imam instalirane Office 2011, Final Cut Express 4 i još par potrebnih aplikacija, ali više ne znam gdje su mi sve instalacije.
Da li moram sve instalirati iz "0"?
16.12.2017 | 11:00
Vjerojatno da dâ, ide sve iz početka.
Sad ti je gotovo. Popeglaj programe da ti rade, a konverziju neka ti netko pomogne tko radi u tim programima.
16.12.2017 | 11:48
Gdje da nađem MacOS 10.2?
16.12.2017 | 12:14
Ne moraš sve od nule ako si radio TM backup. Bootaj recovery particiju i tamo odaberi reinstall from TM backup i samo se vrati na datum prije nego si instalirao 10.13
16.12.2017 | 12:29
Nažalost nemam TM backup. To ću od sada tek imati. Ako je moguće trebam instalaciju od starog MacOS 10.2
16.12.2017 | 12:45
Sad ti je gotovo. Teško da ćeš uopće uspjeti instalirati 10.2 na svoje rčunalo. Prije bi bilo 10.12, a nije mi jasno zašto ne bi stavio 10.11? Tvoj podržava svve od 10.6.6 pa do danas, tj. 10.13.
Zašto forsirati macOS? Ima neka posebnost koja mora biti ili je po principu "neka se nađe".
Ja nemam za ponuditi OS koji je tako nov. Nisam siguran da li imaš uopće recovery particiju.
16.12.2017 | 13:02
diplodocusIII kaže:
Nažalost nemam TM backup. To ću od sada tek imati. Ako je moguće trebam instalaciju od starog MacOS 10.2


Nisam shvatio što će ti 10.2? I na što bi ga instalirao?
16.12.2017 | 13:23
Oprostite, krivo sam napisao.
Meni su dobri svi MacOS do 10.12 (uključujuči i njega)
Nemam Recovery particiju niti Time Machine (sada ću tek imati)
16.12.2017 | 15:13
10.12 skini besplatno s app store
16.12.2017 | 18:21
Hvala. Skinuti ću ga i vidjeti da li mogu naći sve instalacije i serijske brojeve od Office 2011, FCE 4 i ostalog. Mislim da baš neću sve pronaći.
Vidjeti ću prije kakva je situacija s Final Cut Pro X i prebacivanjem FCE 4 fileova na FCP X...
16.12.2017 | 18:40
Ako se odlučim za MacOS 10.11 i instaliram ga “preko” postojećeg MacOS 10.13 da li trebam sve aplikacije ponovo instalirati od ‘0’ ili će one već biti instalirane?
16.12.2017 | 18:44
Neće ti dopustiti da instaliraš stariji sistem preko novijeg.
16.12.2017 | 18:47
Znači da trebam formatirati iMac i instalirati MacOS 10.11 i sve za njim?!
16.12.2017 | 19:03
Ovisi. Za početak napravi backup User foldera. Kod "friške" instalacije trebao bi te u nekom trenutku pitati želiš li zadržati postojeće korisničke foldere, ali ne znam hoćeš li uopće doći do tog trenutka ako instaliraš stariji uz noviji. U svakom slučaju napravi backup pa onda možeš vratiti user folder kod instalacije na čisto iz backupa.

Na taj način nećeš morati upisivati serijske brojeve i sve nanovo instalirati. Usotalom, ako napraviš sada backup moći ćeš i aplikacije vratiti iz backupa.

Savjet za budućnost - ja sve aplikacije instaliram unutar svojeg user foldera pa mi je sve na jednom mjestu.
17.12.2017 | 00:10
A kako ti ih onda koriste drugi korisnici?
17.12.2017 | 11:35
Ako mu se sto poremeti, tada sve nanovo instalira.
17.12.2017 | 12:30
smayoo kaže:
A kako ti ih onda koriste drugi korisnici?


Nema drugih korisnika.
19.12.2017 | 11:30
Na kraju sam odlučio da ponovo instaliram MacOS 10.11 umjesto MacOS 10.13 i Final Cut Pro X koji je sada na iMacu.
U vezi instalacije odn downgradea imam par pitanja
- Da li ponovo trebam upisivati brojeve instalacija od Office 2011, Photoshop, Final Cut Express 4…
- @Riba kako da napravim backup dva User Foldera na iMacu (od Renate i od mene)? Da samo iskopiram Direktorij na vanjski HDD ili?
- Da li kod downgradea trebam dizati stari MacOS 10.11 pod MacOS 10.13 ili ne?
19.12.2017 | 14:44
... da ne za zaboravim...
Na iFoto imam dosta fotografija, pa me zanima hoću li ih moći vidjeti ako se prebacim na MacOS 10.11 (sa trenutnog MacOS 10.13)?
20.12.2017 | 09:25
Ako sada napravim Time Machine i spremim sve fileove na vanjski HDD (uključujući i iFoto). Hoće li mi Time Machine to uredno vratiti kada instaliram MacOS 10.11?
20.12.2017 | 10:31
Neće. Ništa od toga što pitaš. Nažalost, već si ugazio u govno i nema "jeftinog" popravka. Lupi sam sebi vritnjak, dapače, i nekoliko njih, i to jako.
TM backup si trebao napraviti PRIJE nego si napravio update OS-a, onda bi se jednostavno vratio na staro. Tome TM backup služi.
Sad jedino možeš napraviti običan backup (kopiju) svog korisničkog foldera, možeš probati i kopiju Applications foldera, sve pregaziti na nulu, instalirati OS 10.11 kao clean install i onda ručno s backupa ukopirati sadržaj Applications foldera i svog home foldera na mjesto.
Dokumenti će ti svi biti na broju. Aplikacije će ti možda neke raditi, neke sigurno neće. Da li ćeš morati ponovno unositi licence - ne znam. Od MS office 2011 vrlo vjerojatno hoćeš. Od nekih drugih softvera možda nećeš.
20.12.2017 | 11:11
Hvala na svim informacijama. Preko vikenda ću napraviti skok na MacOS 10.11. Napiši mi da li će Foto raditi na starijem MacOS 10.11 (mislim da se na starijem MacOSu zvao iFoto)?
20.12.2017 | 14:18
Na 10.11 je aplikacija "Photos" (ikona je šareni cvjetić), a stara aplikacija iPhoto (ikona fotoaparat i neke kao fotke iza) ne radi na 10.11
Da li će ti raditi fotke u Photos aplikaciji bez kemijanja - ne znam, ali bitno je da ih presnimiš na neki backup i da im možeš pristupiti makar iz običnog Findera. A onda ih nekako već možeš ubaciti u Photos
22.12.2017 | 07:31
Nisam već jaaaaako dugo formatirao iMac (od 2013.)
Kako da pokrenem novu instalaciju MacOS 10.11 sa sadašnjeg MacOS 10.13)?
Da li mogu pokrenuti MacOS 10.11 koji imam na App Store?
22.12.2017 | 14:26
Fotke se izvlace bez problema. Desna tipka i im u ponudi da to prokaze sadrzaj. Najdes fotke i prebacis ih kud gos zelis.
22.12.2017 | 16:31
Nisam baš shvatio.
Desna tipka miša na Desktopu daje: 'Nova mapa, Učitaj informacije, Promijeni pozadinu radne površine, Organiziraj, Organiziraj prema, Razvrstaj prema, Prikaži opcije prikaza'
Ne znam gdje misliš... (otkada mi desna ruka ne radi najbolje zbog moždanog udara)
22.12.2017 | 16:37
Kakvom Desktopu. Nađeš Photos Library (u samome Photosu pod Preferences ti piše gdje se Library nalazi).
Odabereš Photos Library, desna tipka i ovda Show Package Contents. Otvori ti se nekoliko foldera i u MAsters folderu bi ti trebale biti sve slike. Prođi po folderima i nači ćeš ih.
Moderatori: jupi, Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 11 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.34 Seconds

Provided by iJoomla SEO