Mini vs. MB Pro
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mini vs. MB Pro


15.08.2011 | 01:12
Namjeravam napraviti switch i sada se dvoumim izmedju Mini-ja i MB Pro-a. Prvenstveno mi treba za web development i obradu fotografija, da moze vrtiti Win i Linux virtualke i da ima dual display mode opciju prikaza (monitor i TV).

Od iMaca sam odustao jer ne zelim imati posla s prasinom i flekama.

MB Pro 15" mi je malo preskup (iako bi se mogao rastegnuti i za njega) pa mislim na 13". Prednost mu je sto je mobilan (iako mi taj faktor i nije toliko vazan i presudan, imam iPad koji mi je dovoljan za sve ono sto mi treba kada sam u pokretu) i hardware-ski nadmocniji nad Mini-jem, ali je cijenom nesto skuplji. S obzirom da mu je ekran premalen za ozbiljniji rad, pogotovo obradu fotografija, mislim koristiti vec postojeci monitor s IPS matricom (pa tako i sa Mini-jem). Mini nema opticki pogon pa mu je to minus i extra trosak.

Da li oba podrzavaju dual display?

- MB Pro 13" 9.799 kn
- Mini 6.809 kn + tipkovnica + mis = cca. 8.000 kn (+ externi opticki pogon)

Sto mi preporucate? Da li uopce trebam gledati MB Pro 15"?

Gdje mi je najbolje kupiti: Apcom, iStyle, Filex ili netko drugi (da li svi daju 10% studentskog popusta)?
15.08.2011 | 01:31
Moj novi Mini (late 2010, zadnji s optikom) ima HDMI i MDP. Ne znam da li je to dual display (nisam probao), ali ako se ne nađe nitko drugi tko zna pouzdano, mogu ja probati.

Ako se odlučiš za Minija, moj ti je savjet da uštediš parsto kuna i uzmeš žičanu tipkovnicu i miša. MagicMouse je sexy i multitouch površina je super stvar, ali meni osobno je premalen, probao sam ga jednom na 10 min i uhvatio me grč u ruci. I nije baš tako dobro upotrebljiv kao trackpad na MBP

Hardverska nadmoć, mislim, nije baš bitna za ovo što tebi treba. To jest - oba će ti biti dovoljno jaka. Moja supruga na našem Miniju radi obradu fotografija (foto družina u učeničkom domu) i to radi bez problema.

Ako te zanima što konkretno, slobodno navrati pa probaj uživo. I na Miniju, i na MBP (iako je ovaj moj već skoro 3 godine star).
15.08.2011 | 13:48
Meni se cini izvrsnim što Mini nema opticki pogon (s obzirom na kvarljivost spomenutog). Ovako kupis bilo koju vanjsku przilicu (moj LG je došao oko 300kn) i kad krepa, manji je trosak nego zamjeniti ugradjenu.
Zasto tipkovnica i mis moraju biti novi i originalni? Na rabljenoj mac tipkovnici i PC-jaskom misu se, primjerice, moze ustedjeti dosta (makar su Mighty i Magic kao i nova alu tipk. klasa za sebe...)
Everymac.com kaže - Dual Display Support... i ja bih rado cuo iskustva nekog tko ima takav setup... anybody?

Dr. Beast kaže:
...imam iPad koji mi je dovoljan za sve ono sto mi treba kada sam u pokretu) i hardware-ski nadmocniji nad Mini-jem, ali je cijenom nesto skuplji. S obzirom da mu je ekran premalen za ozbiljniji rad, pogotovo obradu fotografija, mislim koristiti vec postojeci monitor s IPS matricom (pa tako i sa Mini-jem). Mini nema opticki pogon pa mu je to minus i extra trosak.
15.08.2011 | 15:00
Imam dual display setup ali na Mac Mini Late 2009. Za takav setup morao sam dokupiti kabel/adapter mini display port na DVI. Primarni display (mini DVI) spojen je Apple Cinema 20", a na MDP nekakav Samsung kao sekundarni display. Sve radi savršeno. Kod novijih Mini-ja umjesto mini DVI porta dodan je HDMI
15.08.2011 | 15:34
MDP na nešto (VGA, DVI, HDMI) adapter košta par dolara preko E-baya, tako da to nije problem. Ako dual display radi na Miniju iz 2009, jamačno radi i na onom iz 2011.
15.08.2011 | 21:51
smayoo kaže:
Ako te zanima što konkretno, slobodno navrati pa probaj uživo. I na Miniju, i na MBP (iako je ovaj moj već skoro 3 godine star).


OK, javim se pa se dogovorimo za jedan dan.

dot kaže:
Zasto tipkovnica i mis moraju biti novi i originalni? Na rabljenoj mac tipkovnici i PC-jaskom misu se, primjerice, moze ustedjeti dosta (makar su Mighty i Magic kao i nova alu tipk. klasa za sebe...)


Ne volim kopati po tuđim bakterijama, a i vrijeme je za kupiti novog mišonju i tipkalo.

Kod koga mi preporučate uzeti Mac (koji god da odaberem)?
15.08.2011 | 22:31
Ja ti preporučam Kreativni odjel u Rijeci, ali njih moraš pitati što je s tim studentskim popustom. S ovim koje ti navodiš nisam imao nešto puno posla pa ne mogu dati nikakve konkretne preporuke. Jedino ti mogu reći da se ne nadaš nikakvoj pametnoj podršci niti korisnoj informaciji od ljudi koji rade u iStyleu (barem onih koje sam ja sreo).
15.08.2011 | 23:07
Dr. Beast ako ikako mozes nabavi si stroj iz vana. I Mini i MBP se lako prenesu kao osobna prtljaga, garancija ti vrijedi i kod nas a razlika u cijeni je ogromna.
15.08.2011 | 23:14
Nije ako "potegne" preko firme.
Jedino se vani more dokupiti produljeno jamstvo, mada ne znam ako se kupi kod nas, da li produljeno jamstvo vrijedi kad se vani kupi.
15.08.2011 | 23:45
Razlika u cijeni i nije tako ogromna kad govoriš o susjednim zemljama. Jedino USA. Ako imaš nekog da ti doveze Mac iz USA, to je zaista mrak jeftinije. Inače, Italija, Austrija, Njemačka - nije to neka bitna razlika. Nedavno sam gledao Macove u Saturnu, u Marconu kod Venecije.

Naime, naizgled se čini da jest, ako računaš cijenu nakon što ti vrate IVA/MWST ako ne računaš platiti PDV. Ali to baš i nije sigurna igra jer na većini graničnih prijelaza Slovenci jave našima kad prijaviš izvoz da bi dobio potvrdu za povrat poreza.

Jedino se može isplatiti u Italiji (možda i Austriji) uzeti akcijski model (stari koji se rasprodaje) jer su te cijene bitno niže nego kod nas.
24.08.2011 | 19:50
dpasaric i smayoo su mi osobno sve pokazali i dali odgovore na moja pitanja te im se zahvaljujem. Znači, odluka je pala na Mac mini (s obzirom da već imam odličan LCD, a ne želim glossy display i ruski rulet s prašinom), odmah ću ga napumpati s 8GB RAM-a i najvjerojatnije će ići u njega SSD (kasnije možda i neki 24/27" novi monitor ).

Može li ovako ići spoj s LCD-om i plazmom:
mini display port -> DVI adapater za LCD
na HDMI spajam plazmu (ide li i zvuk preko HDMI-a? )
24.08.2011 | 20:21
Da, zvuk ide preko HDMI-a. Kad ne bi zvuk išao, zvao bi se DVI. LOL
Jedino si vidi koju rezoluciju dobiješ kad staviš na Thunderbolt adapter na DVI.
HDMI ima 1920x1200.
24.08.2011 | 20:23
zabac kaže:
Da, zvuk ide preko HDMI-a. Kad ne bi zvuk išao, zvao bi se DVI. LOL

Pitam jer na nekim VGA karticama u PC svijetu nije išao zvuk preko HDMI.
Jedino si vidi koju rezoluciju dobiješ kad staviš na Thunderbolt adapter na DVI.
HDMI ima 1920x1200.

Thunderbolt port with support for up to 2560-by-1600 resolution
24.08.2011 | 22:05
PC svijet, "glavno da je jeftino".
Thunderbolt ima tu rezoluciju, ali kada se stavi MDP>DVI adapter, da li ostaje rezolucija ili ne?
Imali smo rasprava kada takvi adapteri štekali, a teoretski ne bi trebali.
store.apple.com/us/product/MB571Z/A?fnod...&mco=MTA4NDU1NDM
Ovo ti treba za DualLink DVI. Dok obični adapter tjera samo do full HD.
24.08.2011 | 23:03
Za trenutni setup ću koristiti MDP>DVI jer je rezolucija LCD-a 1600x1200px, a za budućnost i veću rezoluciju ću nabaviti MDP>DP.
25.08.2011 | 11:41
Da li mi je potreban model s HD 6630M grafičkom? Ne radim 3D ili video obradu, samo 2D, Lightroom, Photoshop i play HD videa? Rađe bi razliku u novcu upucao u SSD...
25.08.2011 | 14:15
Razliku je dosta primjetna ako ćeš igrati igre. HD 6630M je u svakom slučaju jača grafička od Intelove, ali SSD će donjeti bolje općenite performanse u svakodnevnom radu.
25.08.2011 | 15:00
Pa sad LR i PS i neće strašno profitirati od SSD-a, time više što misli ugraditi 8GB RAM-a. Razliku novca upucaj u čevape ili putovanje. LOL
25.08.2011 | 15:05
Igre neću sigurno igrati, a s obzirom da je 5400rpm presporo za rad s RAW fileovima u LR i PS uzeo bi SSD.
25.08.2011 | 15:18
Bože, koliki su ti RAW-ovi? Meni su RAW-ovi 25MB, a TIFF je 36MB. Osim ako imaš kakvoga Hasselblad-a s digitalnim leđima, tada bi moglo biti problema.
25.08.2011 | 15:20
Isto nešto tako, ali kada ih počnem exportirati, po 200-300kom iz LR, bude sporo zapisivanje.
30.08.2011 | 11:45
Stigao Mini. Oduševilo me kako i sa samo 2GB RAM-a živahno radi. Ne znam da li da uopće stavim 2x4GB ili mu dodam samo 4GB (da ima 5GB ukupno)? Čitao sam naokolo da znaju imati problema sa kompatibilnošću, sa modulima, pa ima li neka preporuka za RAM? U Rijeci je jedino dostupan Mushkin i Kingston.

Jedino što mi malo smeta je font smoothing, monitor je spojen preko dobivenog HDMI>DVI adaptera i font nije onako "čist" kao na Win. Našao sam da se s ovom komandom proba riješiti problem:
defaults -currentHost write -g AppleFontSmoothing -int 2
30.08.2011 | 11:50
Čestitam! Ja imam 4 GB u MacBooku Pro i to mi je dovoljno. Što se font renderinga tiče, na to se jednostavno navikni. O tome je dosta napisano, i nije moguće izmijeniti da se renderira kao na windowsima jer se radi o fundamentalno različitoj filozofiji i tehnologiji prikaza.
30.08.2011 | 11:52
To si uzeo onaj sa Intelovom grafičkom?
30.08.2011 | 11:57
@Riba: OK, pretpostavljao sam... Znači da ne diram i ne mijenjam ništa s ovim console naredbama?

@Renzo: da, uzeo sam s Intelovom VGA jer mi za 3D i igre ne treba, a razlika u cijeni nije baš mala.
30.08.2011 | 12:34
OK, pretpostavljao sam... Znači da ne diram i ne mijenjam ništa s ovim console naredbama?


Mislim da je to samo setting koji je nekad bio u preference paneima, ali nije imao barem kod mene nikakvog vidljivog efekta. U svakom slučaju rendering kakav je na Windowsima nećeš nikako dobiti, pa se ne bi ni zezao s time.
31.08.2011 | 16:03
Dr. Beast kaže:
Čitao sam naokolo da znaju imati problema sa kompatibilnošću, sa modulima, pa ima li neka preporuka za RAM? U Rijeci je jedino dostupan Mushkin i Kingston.


Uzeo jednu pločicu Mushkina - i radi (izvrtio sam i Apple Hardware Test), pa sam naručio još jednu.
02.09.2011 | 10:41
Stigla još jedna pločica RAM-a i prošla je Extended Apple hardware Test, znači sve radi.

P.S. za vrijeme testa se minijatura dobro zagrijala i podebljala brzinu propelera
  • Sank
  • Moderator
  • 219
02.09.2011 | 13:12
Ja sam u Mac Mini ugradio dvije pločice RAMa Kingston KVR1333D3S9/4G za 376 kn, a izvadio one od 1Gb. Sad Lion fino prede na 8Gb, a i Parallels sad radi ko puška
02.09.2011 | 13:21
Sank kaže:
Ja sam u Mac Mini ugradio dvije pločice RAMa Kingston KVR1333D3S9/4G za 376 kn, a izvadio one od 1Gb. Sad Lion fino prede na 8Gb, a i Parallels sad radi ko puška


RAM iz Ventexa, one zadnje dvije pločice?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 33 minuta
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.23 Seconds

Provided by iJoomla SEO