novi vs stari imac
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

novi vs stari imac


08.08.2011 | 17:24
pozdrav drustvo, ovo mi je prvi post i da odmah krenem sa mojim nedoumicama

dakle prelazak na jabuku je definitivan i odluka je konacna, vise nemam apsolutno nikakvu potrbu za prijenosnim racunalom i odluka je na imac-u. po svemu sto sam vidio ( a nista nisam vidio uzivo ) 21,5" model mi je dovoljan

e sada, stari imac ( pocetni model ) je trenutno 7999kn a novi imac ( pocetni model ) je 1600kn skuplji

generalno jesu slicni ( ali i nisu ), naravno nova serija ima drugi procesor i graficku a RAM i HD je isti

PC ( do sada ) koristim kao neki prosjecan korisnik MS paketa + bavim se izradom/dizajnom namjestaja pa jedino cime opterecujem stroj su 3D vizualizacije

napominjem da meni sve to trenutno radi na entry level prijenosniku starom +2 god

e da, detaljno sam procitao predstavljanje novoga imaca ali i dalje nista neznam
08.08.2011 | 17:36
I stari će ti biti više nego dovoljan. Inače, ja imam dva Minija i mislim da su puno sretniji izbor od iMaca. Ali ja sam ja, a ti si ti. Sretno i uživaj!
08.08.2011 | 17:37
zasto su bolji ( tebi ) izbor od imaca, otvoren sam za prijedloge
08.08.2011 | 17:47
Mini definitivno nije tako sexy kao iMac, nemaš se čime q... pred susjedima (nekima je i to jako bitno ), ali ima sve one kvalitete koje su meni od Maca bitne - OSX, zauzima malo mjesta, radi posve tiho, a s njim je manje problema. Možeš vidjeti ovdje na forumu da postoji određen broj korisnika iMaca koji imaju probleme sa žutim flekama i prašinom u ekranu, pa s optikom, itd. S Minijem se rijeko kad nađe netko da ima problem takve vrste. Ja sam svog novog Minija spojio na 24" LG s HDMI portom (mislim da je bio 1400 kn) i super sam zadovoljan.
09.08.2011 | 00:20
Potpisujem sve sto je Smayoo rekao - puno veci izbor (ne-glossy) ekrana, a malen i lagan da je to gotovo prijenosno racunalo Takodjer ponosni vlasnik minija.
09.08.2011 | 08:37
Sad bi ja mogao popljuvati minija, kao ponosan vlasnik iMaca (vec 4. po redu).
Ako si odlucio kupiti iMaca sigurno neces pozaliti. Osim sto su jaci od minija, imaju i odlicne, ako ne i vrhunske, monitore, a to je jedna od najvaznijih stvari.
Ima monitora i po 1000kn, ali kolko se na njima moze ozbiljno raditi to je druga prica.

A kako kaze smayoo mozes se i hvaliti susjedima, iako ne znam kaj mu to znaci.
Ja mislim da se i sa minijem mozes q... pred susjedima.
09.08.2011 | 09:22
Ja isto razmosljam o novom MacMini kompu. Imam 23" Sony monitor i nekako mi je zao skartirari ga zbog iMac-a. Susjedi su mi penzici tak da Q faktor otpada.
Opet s druge strane Mini moze zivjeti i uz TV. Mini nije komp za neke zahtjevne zadace. Kao kucni je i vise nego dobar.
09.08.2011 | 10:44
Ja sam kupio 27" iMac samo zbog Q faktora. Skoro ga ni ne koristim, upalim ga samo prije nego susjedi navrate. Tada startam par aplikacija, posložim ih na tom velikom ekranu i onda se pravim kako sam jako zaposlen

Mislim da je ova argumentacija sa Q faktorm bila sasvim nepotrebna. Bilo bi bolje da se držalo kakvih tehničkih karakteristika povezanih sa onim što se namjerava raditi na tom računalu. Ja sam uzeo iMaca jer radim video obrade i obradu fotografija, pa sam bio zaključio da mi je bolji izbor od malenog Minija. Kao amateru u fotografiji i video obradi Pro mašina mi je bila preskupa, a iMac mi je bio slijedeći logičan izbor. Pored toga povremeno volim zavrtiti koju grafički zahtjevniju igru, a to na 27" daje poseban doživljaj i ugođaj.
09.08.2011 | 12:06
Vidim da vas je jako pogodio taj Q faktor. To je bila šala, ispričavam se svakom tko se našao uvrijeđen. I, BTW, ja doma imam također i iMac G4. Iako je star već 10 godina redovito izaziva wow efekt svih koji ga vide. Ne da mi je to bitno, ali to je fakat tako. A, opet da se nadovežem, znam nekoliko firmi (konzultantskih i sl.) koje su nabavile iMacove *zaista* samo radi Q faktora pred svojim (potencijalnim) klijentima. Tako da...

Međutim, da se vratimo na temu - čovjek je lijepo napisao da sve što njemu treba trenutno radi na entry level laptopu starom 2+ godine. Dakle, to što je iMac hardverski jači jamačno mu nije bitno i sve što treba - novi Mini (koji BTW nije više baš takva banana od stroja kao onaj iz 2007 kojeg također imam) sigurno može bez frke odraditi.

Tito govori o tome koliko se može ozbiljno raditi na monitoru od 1000 Kn, a Sank priča o video obradi i obradi fotografija. A ZAAK je do sad sve što mu treba, da ponovim, radio na entry level laptopu starom 2+ godine. Dakle, očito je da mu superkvalitetan monitor (to je onaj isti sa žutim flekama i prašinom, jel? ) nije presudan.

A ako ima Minija, može birati monitor kakav hoće. Može si uzeti i 800" monitor i montirati ga na nogometni stadion. Ili si može uzeti neki veći nego što je mislio, od 24", sasvim solidan (možda ne tako superkvalitetan kao iMacov, ali ako može živjeti bez žutih fleka i prašine, možda se nekako privikne ) i još uvijek proći jeftinije. Heto.
09.08.2011 | 13:43
Ja nakon korištenja paralelno PC-a ( intezivnije zbog posla) i iMac 24" alu ( koji stoji kući i manje ga koristim) mogu reći da zbog glossy ekrana itekako bih uzeo minija i pravi mat monitor s IPS matricom, jer sam primjetio da je puno ugodnije raditi na mat monitoru ( pogotovo ako radiš s fotografijama)
09.08.2011 | 14:30
Smayoo - znam ti tvoja mora biti zadnja u svim raspravama, pa neka bude. Neka kupi minija, meni je svejedno.

BigMac - ne znam kavi su pravi i krivi monitori sa IPS matricom. U trenutnom iMacu je sa IPS matricom. Nekom smeta glossy, a nekom ne - osobna stvar. Meni je 27" glossy monitor na kucnom iMacu drazi nego 23" Cinema na poslu.
09.08.2011 | 14:35
Meni po pameti ide da novi Mini moze dva monitora prihvatiti. Tako da je bolje uzeti 2x24", 1920x1200 s mat ekranom nego jedan 27" 2560x1600. Za video mislim bolji setup, a i za obradu slika, WEB dizajn...
09.08.2011 | 15:02
I na iMac može spojiti vanjski monitor, iako sam i ja pristaša Minija.
09.08.2011 | 16:23
Podržavam BigMac-ovo razmišljajne o miniju i zasebnom monitoru po želji/mogućnostima. Na poslu koristim MBP s glossy ekranom, a doma na piceku imam spojen Samsung 173p+ s IPS matricom u kojeg je milina gledati naspram apple-ovom špiglu.
09.08.2011 | 16:44
@Tito pa iMac 20" nije imao IPS, već TN.
Glossy je stvar ukusa, al' koliko pratim u debelo većem je omjeru ljudi koji su probali obe varijante kažu da je mat ekran bolji izbor.
Steve je dao opciju na novim MBP za mat, volio bi da je to napravio i za iMac, onda bi mi bilo sve isto, iMac ili mini sa nekim kvalitetnim IPS matricom.
09.08.2011 | 17:27
malo sam bacio pogled na ove nove i5 i i7 minije i moram priznati da mi ne zvuce lose. Do sada ih nisam dozivljavao ozbiljno, barem ne ove C2D modele.
Ovako sa 16GB Rama i i5 i i7 procesorima... hm

srce mi govori iMac, ali kod iduce kupovine cu si malo razmisliti.

@BigMac - ne znam sta ljudi i istrazivanja kazu, ali znam sta je meni bolje. Vjerujem da je glossy na prijenosniku veci proble nego na desktop racunalu. Prijenosnik se upotrebljava u raznim situacijama i pod razlicitim svijetlom, dok se desktop racunalo koristi, uglavnom, pod jednakim osvijetljenjem.

kolko ja znam 20" iMac nije u ponudi vec koju godinu.
09.08.2011 | 18:04
vezano za Q faktor tj. wow faktor. nisam se odlucio na kupnju (i)maca radi dizajna no vjerujem da bi bio puno dalje od ove odluke da je njegov dizajn na razini nekoga noname PC-a ( kao oni brand su lijepi ha ha ha )
zivim od toga da neki vlastiti osjecaj za lijepo prodajem drugima na vise manje sasvim solidno-uspjesan nacin.
izazivanje wow efekta pri pogledu na imac moga buducega klijenta moze biti samo dodatak svemu onome bitnome zbog cega sam se odlucio za jabuku i izgon win... iz moje kuce. hebiga 2god sam maltretirao 3G , sada se vec 6mj sluzim cetvorkom i prije mjesec dana cca prijatelj nabavio jabuku ( imac 27 ). kada sam se osobno uvjerio u fluidnost rada i taj plug and play osjecaj povratka vise nije bilo

dakle da rezimiram
opcija 1 - imac
dali se isplati dati ugrubo 1600-1800kn vise za novi model koji je hmmm isti, tj ima drugi ( bolji ) procesor

opcija 2 - mini
mini + monitor + tastatura i mis ( apple ) = cijena hmm, nisam siguran
  • Dijete
  • Posjetitelj
09.08.2011 | 18:47
mini je kompjuterčina..

a kaj se tiče Q faktora, ja ga volim, za sebe.. kad mi je dobro pod prstima i radi kak spada..
09.08.2011 | 23:14
ZAAK kaže:
dakle da rezimiram
opcija 1 - imac
dali se isplati dati ugrubo 1600-1800kn vise za novi model koji je hmmm isti, tj ima drugi ( bolji ) procesor


JA smatram da se tebi to ne isplati.

opcija 2 - mini
mini + monitor + tastatura i mis ( apple ) = cijena hmm, nisam siguran


Ne, ako želiš kupiti Apple monitor za Minija, to ti se sigurno ne isplati. Ako uzimaš neki drugi monitor, onda, ovisno o tome koji monitor uzimaš, možeš proći i puno, puno povoljnije. U najmanju ruku - možeš kupiti 27" monitor i da si po cijeni tu negdje kao da si kupio 21,5" iMaca.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 5 sati
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.52 Seconds

Provided by iJoomla SEO