Pokvareni 8100 i 5500
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Pokvareni 8100 i 5500


14.04.2004 | 00:22
Pozdrav svima na news grupi!


Dakle imam kopleksan problem, odnosno vise njih!!


Dakle, imam kod sebe dva Mac-a 8100/110 i 5500/225. Ali, nazalost oba su

crkla u mojim rukama


Prvo 8100/110:


Kod 8100/110 sam imao slijedecu situaciju:


Dobio ja novi HDD za Mac-a i odlucim da ga stavim unutra. Ugasim ja stroj i

stavim HDD u njega.

Dakle sada imam 2 HDD-a u Macu. Sklopim ja komp. i ukljucim ga, ali nece da

starta. Upola posla stane i nece da makne. Nakon milion svakakvih pokusaja -

nista.

Ja se sjetim jedne, za Mac-a kobne ideje, da startam komp. sa njegovim

starim HDD i da onda kada starta ubacim jos jedan HDD. I kad sam spojio jos

jedan HDD on pocne da ga cita i pocne da trza, mis zaglavljuje itd.

Pokusavao sam i sa HDToolkit. I nakon drugog pokusaja da tako spojim HDD

desi se ovo:

Znate kako imaju na onom prikljucku one 4 rupice. Ja nisam u isto vrijeme

ubo sve 4 nego sam slucajno jednom krajnom dodirnuo prikljucak na HDD i samo

nesto malo zavarnici i komp. se restarta.

Nakon toga ne ekranu ne bijese nikakve slike, samo neke crte sjevaju preko

ekrana-horizontalno.

Kompijuter radi sto se tice systema, ja cujem da on starta i kad zavrsi sa

startanjem kroz one crte koje sjevaju se naziru desktop i ikone na njemu.

Eto to je to.


P.S. Monitor je uredu 100% jer ovaj post koji pisem gledam na tom monitoru

- Apple.


Ako ko ima kakvo rjesenje neka pomogne.

Hvala na svim odgovorima vezanim za ovaj problem.






Sada 5500/225:


Dobio ja "mini system 7.1" na Floppy-u.

Neznavsi da 7.1 nije za 5500/225 ja probam podici komp. sa te diskete i od

tada Mac- mrtav.

Kada ga ukljucim na ekranu samo blinka disketa sa upitnikom. Nece ni da se

digne sa CD-a. Drzim tipku "C" i nista.

Imam 8.5 i 9.1 na CDima koji rade jer sam ih probavao na drugim Macovima i

rade.

Probavao sam i odvojiti Floppy-drive jer sam mislio da mozda ne trazi stalno

system sa Floppy-a.

Svasta sam pokusavao i NISTA.


Ako ko ima opet kakav prijedlog neka se javi bit cu veoma zahvalan.


HVALA na strljenu i vremenu koje ste odvojili za citanje ovog dugog i

dosadnog posta.


P.S. Molio bih bez kritika jer na greskama se uci.


Hvala


P.P.S. Kao poklon dobio sam godisnju pretplatu na casopis MacFormat, pa bi bilo steta ne probati CDe koji dudju uz casopis.
14.04.2004 | 00:50
Spajati disk "na živo" nikako nije bila pametena ideja. Kako si podesio terminaciju kod diska na 8100? Da li si siguran da je taj stari disk koji si dodao uopće bio ispravan? Što se tiče "crta koje sjevaju" vjerojatno si nešto spržio na matičnoj ploči. Obzirom na starost stroja, najbolje zaboraviti na sve skupa.

Što se tiče 5500 za početak napravi CMD+OPT+P+R da zapneš PRAM, a nakon toga probaj bootati s CD-a, to mora raditi. Ako ima SCSI CD, onda možeš probati i s kombinacijom za direktan boot s određenog SCSI broja. Upute za to imaš u FAQ-u ovdje.
  • User
  • Posjetitelj
14.04.2004 | 01:17
Probaj uzet nest tanko i gurnut u kroz onu sitnu rupicu ispod floppyja. Kada disketa izadje, rebootaj i to je to. Normalno, to sve ide u slucaju da je disketa zapela u uredjaju i Mac je sam ne izbaci...Odnosno da zna da je bootabilna i tu stane.
14.04.2004 | 02:47
što se tiče 5500, upitnik koji ti javlja znak je da nemože naći "blessed" folder ili ispravnu mapu sistema...Ovako, gurni Bootabilni CD 8.1 ili bilo koji 8,xxx do 8.6 i digni ga s CD-a.....ako treba, drži stisnutu tipku "C" i naravno, napravio ono što ti je User rekao, izvadi Floppy........ako je stroj ispravan, trebao bi ti dignut sistem s CD-a bez problema!!!!
  • ozren
  • Posjetitelj
14.04.2004 | 10:50
8100 kooliko mi se cini ima SCSI hard, ti si rekao samo "novi hard disk" no da li je SCSI?
sretno
14.04.2004 | 11:43
Ej ljudi hvala.

Vec sam 8100 otpisao.


Ali kod 5500 disketa nije zaglavljena, izvadjena je. Probavali smo i sa CMD+OPTION+P+R i nista, stoji ko mrtav. Kod 5500 disk je IDE.


Da li je moguce da je nesto crklo iz cista mira, bukvalno.


Hvala
14.04.2004 | 11:50
Sve je moguće, ali je malo vjerojatno da je stroj krepan ako ti se podgine do tog nivoa da ti pokazuje disketu s upitnikom. Možda banalno, ali da li siguran da je tastatura ispravna?
  • User
  • Posjetitelj
14.04.2004 | 23:20
Probaj jako upirat u "C", nekad pomaze, hehe. No stvarno, jel imas koju drugu tipkovnicu za njega?
15.04.2004 | 00:00
Pozdrav.

Pastatura je OK, pisem pomocu nje.

Tastatura je Apple Extended Keyboard II, ali ima jednu manu a to je da zna iz cista mira pisati broj 1 - mozda to smeta.


Imam ja jos dvije tastature one obicne npr. ona sto dodje uz Quadru 610.


Moram vam jos nesto reci sto bi mozda trebali znati, a to je ovo:

Kod nas ovdje u Zenici zivi jedan profesionalni dizajner i takodjer radi na Macovima ( G4 1.25 dual, 1024MB itd ). I posto sam ja dobar s njim zovnem ga da popravi onog 5500. On ubaci CD - MacOS 8.5 ili 9.1 i drzi tipku "C" i nista. Kad odjednom kaze on da je mozda crko kontoler (ne znam da li je SCSI ili IDE) od CD-ROM-a. I prilikom skidanja kontrolera sa CD-Rom-a slomi on nesto. Ali dao mi je externo CD kuciste i CD-Rom u njemu. Sada ne znam ima li veze to sto je externi cd-rom, i da li se moze dizati system sa istog?

Uglavnom komp. uopce ne cita CDe (MacOS)-to sam zakljucio po zvuku.

Znam kako zvuci kada se CD samo vrti unutra, a znam i kako zvuci kada ga cita.


Netko od vas me je pitao da li sam provjerio bateriju? Odgovor je NISAM.

Da li je moguce da se zbog prazne baterije nece dici system, i da ga uopste ne moze pronaci.


Opet vas zamaram, ali nadam se da ne zamjerite.

Pozdrav i hvala na odgovorima.
  • User
  • Posjetitelj
15.04.2004 | 20:39
Meni je na 5200/75 baterija odavno crkla, ali sve drugo radi normalno. Sto se bootanja s eksternog drivea tice uvjeren sam da se moze, ali ne znam treba liu pritisnuti C ili neku kombinaciju... Sto se tipkovnice tice, to 1111... to moze a i ne mora uzrokovati probleme. Svakako probaj s ext...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 10 sati
  • Borisone: [link]
  • Kloba: Jel itko provalio da su OIV pustili HTV 2 u UHD rezoluciji za vrijeme Olimpijade? Znači 4K preko kućne antene? Ajde, kada si već dižu plaće 65 posto da spriječe korupciju (koji proser) sada imamo i mjesec dana 4K reze :)
  • gladhr2: [link] remote desktop ako neko moze malo pomoci :)
  • drlovric: Javio se jedan kolega Jabucar i poslao mi paket sa adapterom. Prob rijesen. Hvala mu puno!
  • drpongrac23: Ustvari m5 je oznaka u seriji, isprika. Evo u dnu tablice preporučena cijena [link]
  • Ender: jeste m5, poslednje verzije MacBook-ova pre nego sto su ih ukinuli su bile 12" i sa coreM, M3, M5 procesorima.
  • drpongrac23: Valjda i5, Intel. M5 ne postoji.
  • Matija klc: kupljen 2018, nema ostecenja, racun posjeduje. Samo vase misljenje o prodajnoj cijeni. Hvala na trudu i vremenu
  • Matija klc: Pozdrav decki, pitanje kratko ako netko ima vremena za mišljenje samo. Prijateljica bi prodala: NOTEBOOK APPLE MacBook (12” Retina, Intel Core M5 1.2GHz, 8GB, 512GB, HD515, OSX, 1y, HR layout, Rose Gold)
  • cariblanco: Kaj VŽ, valjda HŽV, onda bi to Lovrić ziher kupio i ne bi pitao za cijenu ;)
  • Zdravac: VŽ
  • Zdravac: ako trebaš samo onaj nastavak koji se ušteka, mislim da imam ja od starog punjača, možda odgovara
  • Beli: Ovo: [link]
  • smayoo: Odnosno, ako imaš US, a trebaš EU, onda, jel... :)
  • smayoo: googlaj Apple duckhead US power plug
  • drpongrac23: Ima i od Apple-a "Apple World Travel Adapter Kit"
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Aj vidi kod ovih, drže svašta za Mac
  • drlovric: Gdje mogu kupiti kut za Macbook punjac. Da skinem americki i stavim EU uticnicu. Kako se to uopce zove? Prodaje li to neki ducan? :)
  • rusty: Onda? Tko je u ovo CrowdStrike problemu? ERSTE banka nije!
  • Zdravac: Ne znam, za kolegu je... provjeriti ću...
  • drpongrac23: Mogli bi imati u FINI :)
  • smayoo: Ako je to 5,25" zapis od 180 ili 360 kB po strani (single ili double density), ja imam 5,25" na Commodoreu 128. HD flopica od 5,25 (1,2 MB) sigurno više nije čitljiva, zaboravi te podatke.
  • Borisone: Peek'n'Poke?
  • m@xym: Teško ćeš naći nekoga da ima i 3.5" floppy, a kamoli 5.25.
  • Zdravac: 5.25 floppy ima tko da moze prebaciti podatke?
  • rusty: Šteta je što i dalje ne radi kako spada na macOSu. Prošle godine, je radio dio ali ne i adekvatno upucavanje certifikata na Certelia portalu. Taj dio samo je radio na Win 64bit i to preko Firefoxa. Moje osobno iskustvo uz support AKDa.
  • Djuro genijalac: Vidi eOI...
  • Djuro genijalac: Murja otkrila Linux i MacOS!
  • cariblanco: Yonkis, komentar je bio vrh, nemam šata dodati :)
  • drlovric: Affinity Suite nudi 6 mjeseci trial verziju za sve svoje apps (Mac, Win, iPad). Zanimljiv poslovni model...
  • Yonkis: Molimo da vi i vaši kolonizatori osvojite sve u alpskim sportovima, to će onda biti senzacija.
  • cariblanco: Jučer smo mi i naši kolonizatori, osvojili sve u nogometu i tenisu ;)
  • rusty: Safari je najbolji preglednik i Smayoo ga obožava iako tako ne piše ;)
  • Yonkis: Vrlo logično pošto smo na Jabučnjaku :)
  • smayoo: To je ugrađen mehanizam kažnjavanja za one koji koriste Safari ;)
  • Yonkis: Zašto je Jabučnjak tako bugovit na Safariju (iOS) kada pišem odgovore na forumu? Svako malo se zalocka, ne reagira pa moram reloadati stranicu i naravno sve pisati isponova. :/
  • m@xym: gladhr2, forum i postoji za to da sa na njemu otvaraju nove teme.
  • Piko: A ima i ovo, ali to nisam isprobavao pa nemam pojma kako radi: [link]
  • Piko: [link] imaš i ovo, ali nije free .... a kad Apple izda monitor sa barem 120Hz 4K ili 5K ... onda kupim Apple monitor
  • Yonkis: Pa kad je sve Windows fokusirano a od Applea se očekuje da nađe workaround. Da imaš Appleov monitor onda ne bi imao ovih poteškoća, zar ne?
  • gladhr2: Monitor Control mi ne funkcionira, samo brightness
  • gladhr2: haha, i dalje ne vjerujem u to da mac nema to rjeseno a na win je to odrađeno
  • Yonkis: A ti bi sad kompletno rješenje.. take it or leave it. My way or highway. Ispruži ruku pa stišaj :) eto rješenja :)
  • gladhr2: @drpongrac, taj dio sam ja napravio to je ok, ali kada zelim smanjiti ili pojacati ne mogu iz postavki minija, niti s tipkovnice nego moram cackati po tipkama monitora
  • drpongrac23: @gladhr2 - u postavkama zvuka odaberi monitor kao primarni audio uređaj. Ali onda neće biti zvuka iz Minija, već samo iz monitora.
  • Piko: Može se sa [link]
  • gladhr2: jedno pitanje da ne otvaram novu temu, mac mini, i na njega spojen monitor s hdmi a monitor ima ugrađen zvučnik. MOže li se nekako s mac minija updavljati zvucnikom odnosno da ne moram pojacavati i smanjivati direktno na monitoru, na windowsu mi je to radilo naj normalnije
  • drpongrac23: I fala Sanjinu Đukuiću!!! Riječka rock scena live forver!!!!
  • drpongrac23: Rijeka -Paris - texas - reizdanje, malo za reći, slava Foxu!!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

smayoo, tino1, Anonimci (396)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.55 Seconds

Provided by iJoomla SEO