Povratak Macu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Povratak Macu


11.11.2015 | 11:07
Smayoo ima negativni bioritam, sto god to zbacilo.
11.11.2015 | 11:43
rusty kaže:
Ne pada mi napamet. Ima tih tema dosta ionako. Tvoje je mišljenje možda da politika uredništva dozvoljava ovakve situacije, ali ja mislim da su moderatori ti koji bi mogli provoditi 'politiku' koju diktira uredništvo. No opet moguće da sam ja u zabludi jer popizdim ionako na ovakve komentare i topice.

Ma u biti nije ni važno, bitno da se družimo. Jer kada vidim da je i Jopis dignuo ruke od MK i došao vamo odmah mi je milo oko srca. #JabucnjakWIN

No kao i uvijek imaš pravo, nemojmo dalje u OT. #peace


Pa nije bilo nekog fedbacka a i nemam baš vr. ni volje u zadnje vrijeme i dani mi lete brzo. Ali ne bi vjerovao u zadnje vr. koliko sam na privatan mail dobio molbi za recenziju nakon što sam rekao dosta sam MK. Baš i nije neki win za Jab. Više gubitak za mac zajednicu jer nema više novosti na HR.
11.11.2015 | 12:00
Najbolje se odjaviti sa foruma i samo ga čitati i onda njurgati, jer nitko ništa ne piše!
11.11.2015 | 14:54
Josip R. kaže:
rusty kaže:
Ne pada mi napamet. Ima tih tema dosta ionako. Tvoje je mišljenje možda da politika uredništva dozvoljava ovakve situacije, ali ja mislim da su moderatori ti koji bi mogli provoditi 'politiku' koju diktira uredništvo. No opet moguće da sam ja u zabludi jer popizdim ionako na ovakve komentare i topice.

Ma u biti nije ni važno, bitno da se družimo. Jer kada vidim da je i Jopis dignuo ruke od MK i došao vamo odmah mi je milo oko srca. #JabucnjakWIN

No kao i uvijek imaš pravo, nemojmo dalje u OT. #peace


Pa nije bilo nekog fedbacka a i nemam baš vr. ni volje u zadnje vrijeme i dani mi lete brzo. Ali ne bi vjerovao u zadnje vr. koliko sam na privatan mail dobio molbi za recenziju nakon što sam rekao dosta sam MK. Baš i nije neki win za Jab. Više gubitak za mac zajednicu jer nema više novosti na HR.


Ma sve 5. I MK je imao neke prednosti, ali što se tiče samih vijesti iz Mac/Apple svijeta, osobno ne koristim niti jedan specijalni site za to, već hrpu njih. Sve složeno u RSS i to je to. Ako me neki člank zanima pročitam. S druge strane da li bi isti taj čitao na HR, ne znam, možda, ali to mi ne igra ulogu. Zato mi je iskoreno i svejdno.

Članovi ovdje ionako napišu recenziju nekog komada hardwarea i to mi je bitnije (privatni feedback) nego ga svaki dan čitam nešto što se na stotine foruma piše svakodnevno ('prijenos' vijesti sa kao nekim osobnim osvrtom).
11.11.2015 | 15:08
Smayoo,

Uopće se osjećam uvrijeđeno nego tužno. Žao mi je što si se osjetio pogođeno/napadnuto titulama, one su služile tome da stavim do znanja da imam _NEKE OSNOVE_ o tematici o kojoj razgovaramo, a ne kao argument u raspravi; to si ti tako protumačio. Načelno se titule stavljaju do znanja da bi se napravila korekcija referentnog nivoa na kojem razgovaramo jer ne znamo svi sve i nemamo svi u svemu jednake vještine ili jednaka znanja. Kao reference bih ipak naveo konkretne stvari koje sam učinio, a ne škole koje sam završio.

Nisam uopće tvrdio da je bilo što superiorno bilo čemu. Iznio sam svoje promišljanje i svoj stav, a svima ostalima rado dopuštam da se ne slažu, a volim i popričati o takvim stvarima ukoliko se rasprava ne svede na svijesno vrijeđanje, omalovažavanje i tako dalje. Zadnju takvu diskusiju imao sam danas na kavi i bila je vezana za hifi. Tamo sam gosponu s kojim sam razgovarao jasno rekao i da sam školovani glazbenik čisto da on zna da ja imam neko drugo viđenje reprodukcije zvuka isto kako je on meni jasno rekao da je konstruktor hifi uređaja pa samim time ima drugačiju filozofiju i poimanje. Nitko se nije osjetio uvrijeđen ili povučen za jezik, a razgovarali smo ravnopravno iako postoji i dosta velika razlika u godinama i području na kojem je nastalo slušno iskustvo.

Ostavljam mogućnost da sam nešto nejasno izrazio, ali nastojim biti jednoznačan i pravocrtan u iznošenju.

Ostaj dobro, vidimo se na kavi kad budem u Rijeci. Onda se možemo i potuči i privesti diskusiju kraju. Jednom za vječnost.

Danijel

smayoo kaže:
cdanijel kaže:
Sve je okej Smayoo. Pobijedio si. Doista ne znam kako interno radi registry (ne znaš niti ti, pretpostavljaš kao i ja).
Žao mi je što sam se javio opet ovdje. Iznio sam svoje viđenje kako danas stoje stvari jer sam doista dugogodišnji korisnik appleovih tehnologija, a ovo mi se činilo logično mjesto za to.
Isprika na smetnji, neću te više smetati. Žao mi je što sam naletio na tebe.

Danijel


Danijel, žao mi je da se sad osjećaš uvrijeđen. Držao sam se vrlo poznatih činjenica koje čak niti sam MS ne pokušava nijekati, a ti si na to potegao neke titule iza kojih nisi pokazao znanje koje ide uz njih, nego upravo suprotno, a sve to skupa nije uopće bilo u funkciji tvoje argumentacije. Tvrdio si, naime, kako je windows 10 superioran OS X-u s tvog osobnog korisničkog gledišta. I to nisam ni komentirao. To je stvar tvoje vlastite preferencije.

Ispričavam se zbog podrugljivog tona u zadnjim mojim postovima. Apsolutno je bio neprimjeren. Ali uvijek ću reagirati kad u stvarima o kojima nešto znam, vidim da netko iznosi krive podatke. Argumenti, diskusija, tome forum služi. Ali razne titule i certifikate bolje ne poteži jer ih imam i ja punu ladicu. A neke sam i uokvirio i objesio na zid u WC-u. Ako ti smeta, dakle, što sam kritički gledao na tvoje argumente, jbg onda je vjerojatno bolje da se upuštaš u takve diskusije igdje. A za neprimjeren i podrugljiv ton se još jednom ispričavam i nadam se da neće to biti razlog da se ne nastaviš družiti s nama.
08.12.2015 | 11:43
Soffoklo kaže:

Desktop OS-ovi umiru, odlaze u povijest (za općenito korištenje), ostat će samo na heavy–duty poslovima i mašinama. Zamijenit će ih mobilni, prilagodljivi OS-ovi ili bolje rečeno sve što imate u kući od elektronike biti će kompjuter, pa čak i ogledalo
Već sada rastu generacije koje ne žele koristiti desktop/laptop računalo za mail, glazbu, filmove, surfanje, pisanje, čitanje i sve ono što 90% korisnika desktop/laptop računala radi, već žele biti okruženi uređajima koji sve to mogu raditi bez potrebe za informatičkom pismenošću, a prvi korak je učinjen spajanjem takvih uređaja sa desktop/laptop računalom. Zovi od kud želiš, piši od kud želiš, nastavi raditi od kuda želiš, itd.
E sad se postavlja pitanje što vi od OS X-a ili Apple želite?
Ako želite te heavy-duty mašine za takve poslove mislim da je vrijeme da ih počnete tražiti na nekoj drugoj strani, jer Apple želi biti glavni kod ovih 90% korisnika kojima to nije bitno.


Da ne quotam sve. Ti u biti zakljucujes da 90% trzista ne radi nista nego iskljucivo konzumira sadrzaj (prema ovom boldanom)? Ocito nisi svjestan da informaticka pismenost MORA postojati, i da biti nepismen i koristiti bilo kakav oblik informatike neide jedno s drugim.

Danas bez osnovnog znanja rada na racunalu (informaticke pismenosti) nemozes ni konobarit (bez uvrede ikome, konobaranje je vrijedan i tezak posao, ali je jedan od poslova koji je bio dugo godina otporan na informatizaciju.)

Ljudi imaju problema s osnovnim konceptima tehnologije. Hrpa ljudi koje znam (pricamo o tinejdzerima pa navise) ne znaju ni jednostavne korake na iOSu kao npr. otvoriti korisnicki racun za App Store, skinuti,zatvoriti, obrisati aplikaciju upravo iz razloga koji si naveo, ne zanima ih tehnologija tj. informaticki su nepismeni. Pa ti meni sad reci jel to dobro ili lose i dali je to buducnost? Gomila morona koji cekaju sve na gotovo?

Dosta ljudi koje znam koriste smartphone za fotke, facebook, chat i tu i tamo pozive. Ne znaju iskoristiti prednosti smartphonea za navigaciju, biljeske, ebanking, hrpu servisa koji olaksavaju svakodnevni zivot... Neki dan u banci dok sam cekao za prebacivanje novca na racun u inozemstvo (jer iz nekog razloga neide ebankingom) ljudi dolaze u banku provjerit stanje na racunu i dignut novce. Opet mladja ekipa koja ocito nezna koristiti bankomate na ulazu u banku a kamoli ebanking na smartphoneu koji vjerojatno imaju da mogu na fejs postati milijun statusa dnevno.


Mobilni OSovi jos uvijek NISU buducnost. Mijesas dva pojma IoT i mobilne OSove. IoT je super stvar i vec danas imas pametne kuce, inteligentne aute koji olaksavaju hrpu svakodnevnih obaveza i zaduzenja (zagrijes si stan, upalis klimu prije nego si doma, auto se napola sam vozi, upozorava na mrtvi kut...) i taj dio se munjevito razvija.

Sto se mobilnih OSova tice. Smartphone je tu, ali je ekran sam po sebi premali za bilo sta produktivno. Tableti su trebali "srusiti" Pc trziste i po Jobsu (pokoj mu dusi) je nastupila post PC era. Ispada da nije, jer prodaja iPada i opcenito tableta pada od kraja 2013 svaki kvartal.

www.wsj.com/articles/with-ipad-sales-coo...-partners-1439422814

www.theregister.co.uk/2015/07/30/tired_t...so_sales_fall_again/

www.cctv-america.com/2015/11/09/key-chin...n-as-ipad-sales-drop

Interesantno je da prodaja Microsoft Surfacea Pro skocila i uredjaji tog tipa postaju hit (u 10 mjesecu Microsoft drzi 45% online prodaje tableta dok Apple samo 17% sa svojim tabletom) i sam Apple pokusava oponasati Surface Pro sa svojim iPadom Pro, koji je po meni cisti promasaj kad se uzme u obzir cijena i funkcionalnost.

www.forbes.com/sites/ewanspence/2015/12/...o-vs-ipad-air-sales/

Ljudi jos uvijek trebaju puni OS ako ista pametno u zivotu rade na racunalu (ne samo konzumiraju sadrzaj) i nakon par godina zaludjenosti tabletima trend se ocito smiruje i hype oko tableta i svemocnog mobilnog OSa je gotov.

Ja cu navesti sta meni nedostaje kod mobilnog OSa.

Pristup file sistemu - prebacivanje i manipuliranje dokumenata je na iOSu nocna mora, file sistem je najjednostavniji i najprakticniji nacin za manipulaciju dokumentima.

Multitasking - pisanje dokumentacije, u isto vrijeme surfanje s ciljem prikupljanja dodatnih informacija te slusanje glazbe u pozadini jednostavno ne radi. Multitasking je nula.

Bilo kakav rad u vidu poslovnih aplikacija, programiranja, baza, autocada, photoshopa, virtualizacije na iOSu je trenutno nemoguc.

Da skratim, OS X je jos uvijek prijeko potreban isto kao i Windowsi. Slozit cu se s @delovricem oko toga da OS X ide u krivom smjeru jer pokusava oponasati iOS.

Sto se tice price oko Windowsa... Dohvatili ste se registryja ko pijan plota. Ne cackaj po registryju i sve ce radit. Slozit cu se sa Smayoom oko definicije registryja, to nije nista vise nego flat file koji ima svoj filesistem (hijerarhiju direktorija, fileova) i nije najsretnije izveden. Opet daleko je od prica ovdje - a to je da rusi windowse kad ga se krivo pogleda.

Windowsi 10 su odlican proizvod koji radi brzo i jako pouzdano, cak i nadogradnja sa starijih OSova radi besprijekorno.


Sto se OS Xa tice. Cini m ise da je opet @drlovric prokomentirao - samo kozmeticke promjene i novi fontovi, a neke krupnije izmjene nula bodova.

Obicno ne pitam puno oko svojih problema sa OS Xom ovdje, ali zgodan je slucaj kada sam pitao oko pomoci sa SMBom koji ne radi nikako na novom OS Xu. Ponude digni FTP serveri ili koristi AFP nisu rijesenje. SMB u svoj svojoj nesavrsenosti bi trebao bar raditi jednostavne stvari, a to je citanje i pisanje po direktorijima, a to u OS Xu ne radi.

Podrska za FAT ili NTFS kartice i diskove jos uvijek ne postoji u samom OSu bez dodatka, manipulacija prozorima je (bar za mene) jos uvijek uzas, opcije CUT za file,foldere jos uvijek nema, problemi sa WiFijem i sleepom na Yosemiteu, Handoff koji je srednja zalost i vise neradi nego radi, uglavnom imao bi jos materijala za pisat ovdje o jednostavnosti i savrsenosti OS Xa.

Svaki OS ima svoje prednosti i mane, tvrditi da je OS X superioran u odnos na Windowse ili obrnuto je suludo. Isto tako pljuvacina po Windowsima pogotovo od ekipe koja je koristila 98icu ili XP i "otad nikad vise" je vise nego neutemeljena.

I japanski auti su 70ih bili nepouzdani, pa ne znaci ako si imao Hondu 600 iz 72 da imas pravo zakljucivati da Civic iz 2014 nije pouzdan i da kopira njemce ili amerikance...
08.12.2015 | 15:59
civicar kaže:

Da ne quotam sve. Ti u biti zakljucujes da 90% trzista ne radi nista nego iskljucivo konzumira sadrzaj (prema ovom boldanom)? Ocito nisi svjestan da informaticka pismenost MORA postojati, i da biti nepismen i koristiti bilo kakav oblik informatike neide jedno s drugim.


Prvo moramo međusobno definirati što je to informatička pismenost, ali da, tvrdim da je 90% korisnika IT uređaja konzumetske naravi, a među njima ima i onih koji su po svim trenutnim normama informatički pismeni.

civicar kaže:

Pa ti meni sad reci jel to dobro ili lose i dali je to buducnost? Gomila morona koji cekaju sve na gotovo?


Moj upis nije bio s namjerom iznošenja neinformatičke pismenosti ili opće konzumentske naravi današnjih korisnika IT-a kao dobre ili loše ideje, već sam samo naveo podatak iza kojeg stojim. Nakon više od 15 godina u IT-u tvrdim da 90% korisnika ili potpuno konzumira IT ili djelomično i stvara nešto uz pomoć IT-a, ali bez znanja o IT-u. Da, možemo ih nazvati i moronima, makar ne bih išao tako daleko, ali upravo čekaju sve na gotovo i zato mnogi stručnjaci i vodeći ljudi IT-a imaju poprilične bojazni od AI-a, jer kao vrsta nismo spremni za to, barem ne još.

civicar kaže:

Mobilni OSovi jos uvijek NISU buducnost. Mijesas dva pojma IoT i mobilne OSove. IoT je super stvar i vec danas imas pametne kuce, inteligentne aute koji olaksavaju hrpu svakodnevnih obaveza i zaduzenja (zagrijes si stan, upalis klimu prije nego si doma, auto se napola sam vozi, upozorava na mrtvi kut...) i taj dio se munjevito razvija.


Mobilni OS-ovi su svakako sadašnjost

civicar kaže:

Sto se mobilnih OSova tice. Smartphone je tu, ali je ekran sam po sebi premali za bilo sta produktivno. Tableti su trebali "srusiti" Pc trziste i po Jobsu (pokoj mu dusi) je nastupila post PC era. Ispada da nije, jer prodaja iPada i opcenito tableta pada od kraja 2013 svaki kvartal.


Hm, ne bih sad navodio sve citate Jobsa s kojima je bio ili nije bio u pravu, ali post PC era je itekako nastupila. To što ti i tvoje okruženje zbog posla ili nekih drugih razloga to još ne primječujete nema veze s činjenicom. Sve više i više je obitelji koje nemaju klasično računalo kod kuće već za to imaju mobitel i neki tablet, a sa iPad Prom taj trend će se još brže povećati. Taj isti Jobs je tada rekao da će PC itekako ostati prisutan, ali u smislu kao što su radni strojevi i kamioni danas prisutni u auto industriji, znači isključivo za posao, a ne za zabavu, konzumaciju, odmor, pa čak i neko home made stvaralaštvo.

civicar kaže:

Interesantno je da prodaja Microsoft Surfacea Pro skocila i uredjaji tog tipa postaju hit (u 10 mjesecu Microsoft drzi 45% online prodaje tableta dok Apple samo 17% sa svojim tabletom) i sam Apple pokusava oponasati Surface Pro sa svojim iPadom Pro, koji je po meni cisti promasaj kad se uzme u obzir cijena i funkcionalnost.


Jedna statistika kaže da je 99% svih statistika krivo . Statistike su danas ovakve, sutra onakve, a tržište se toliko mijenja da je samo izdavanje iPad Proa podiglo predviđanje prodaje Apple tableta za 15% ( j.mp/1IRJaHG ) .
Mislim da je veći promašaj tvoja usporedba iPad Proa i Surface Proa. 1. Nisu zamišljeni za isti posao, 2. Surface Pro je za ljude koji žele 2u1 (laptop + tablet) uređaj dok je iPad Pro za ljude koji žele grafičko artističku kreativnost + tablet. Kod Applea je uvijek po komentarima i raznim analizama tvrtki koje ne kuže Apple to tvrtka koja izbacuje same promašaje. U novije vrijeme to su bili iPod (što će nam još jedan mp3 player), iPhone (što će nam mobitel bez tipkovnice i s tako velikim ekranom), iPad (što će nam još veći iPhone), pa sve do MacBook Aira i MacBooka (tko će kupovat te male i skupe laptope pokraj "izvrsnih" netbooka), itd, itd. Sve promašaj do promašaja. Mislim da će vrlo slično završiti i iPad Pro.

civicar kaže:

Ljudi jos uvijek trebaju puni OS ako ista pametno u zivotu rade na racunalu (ne samo konzumiraju sadrzaj) i nakon par godina zaludjenosti tabletima trend se ocito smiruje i hype oko tableta i svemocnog mobilnog OSa je gotov.


Da, ljudi još trebaju "puni" OS i ti će ga i imati ili kroz Mac OS ili kroz MS Windows ili kroz neku Linux distru. Kako sam ranije naveo refenerca kamioni vs. osobni automobili. Zaluđenost tabletima nije prestala, jer nije niti postojala, samo se pojavio novi trend koji i dalje traje i ostat će ovdje za onih 90% ranije navedenih konzumenata. Tableti se daleko manje mijenjaju od mobitela, a i duže ostaju u funkciji. Prosječno trajanje tableta je 4 godine (referiram se na iPad), dok je kod mobitela to oko 2 godine i naravno da statistički gledano tržište tableta stagnira, kao što već 5 godina stagnira tržište PC-a.

civicar kaže:

Pristup file sistemu - prebacivanje i manipuliranje dokumenata je na iOSu nocna mora, file sistem je najjednostavniji i najprakticniji nacin za manipulaciju dokumentima.


Kako kome, ali to ovisi i o potrebama i svakako se slažem da ukoliko želiš koristiti iPad za IT poslove koji iziskuju često pristupanje file sistemu zbog ovih ili onih razloga to je nedostatak za takav posao.

civicar kaže:

Multitasking - pisanje dokumentacije, u isto vrijeme surfanje s ciljem prikupljanja dodatnih informacija te slusanje glazbe u pozadini jednostavno ne radi. Multitasking je nula.

Nije istina, apsolutno sve navedeno radi bez problema kod mene (iPad Air 2 i iOS9)

civicar kaže:

Bilo kakav rad u vidu poslovnih aplikacija, programiranja, baza, autocada, photoshopa, virtualizacije na iOSu je trenutno nemoguc.

Hm, kako sam rekao kamioni vs. osobna vozila, ali ne znam na što konkretno misliš, pa ne mogu niti konkretno proturiječiti
Za sve konkretne IT poslove zato još uvijek postoji i desktop OS.

Ovo oko Windowsa i OS X-a se u principu slažem, ali ne u svemu.
Svakako da postoji i postojat će potreba za desktop OS-om, ali kod vrlo rijetkih pojedinaca i kod one većine kojoj je IT posao, ali za ostatak tržišta koji čini 90% svih korisnika IT-a, desktop OS postaje nebitan.
Sami Windowsi uvijek imaju trend dobre i loše distribucije, ali zadnji Win 10 je vrlo ok, iako meni osobno zamoran i nekako sam u Windows okruženju uvijek manje produktivan, ali to je moj osobni razlog zašto mi se ne sviđaju toliko, općenito i realno su vrlo dobar OS.
08.12.2016 | 20:37
windowsi su poluproizvod.... to tko ovdje ne kuži, nista ne zna o operativnim sustavima i nesto sto se zove karikirano rečeno "anatomija koristenja OSa " ..... radio sam na win cijeli život i nakon prelaska na mac, nikad se nisam niti cu vratit na win.
u arhitekturi najvaznija je stabilnost os-a i povezanost sa korisnikom...... zbog posla i brzine rada..... ono sto win jesu jest os koji su radili geekovi bez razmisljanja o tom da 90% ljudi ne zele se bavit OSom... želim upalit mac, odrdadir posao u roku i ugasit mac....
Nikakva vjecn poliranja optimizacije i sl gluposti ne zelim u zivotu....stvar MORA radit od prve.... zato win nikad al nikad nece bit ni približno dobar ko macOS jer kad radim na macOS "drugi dio mozga mi radi"...sve je brze, fluidno, povezano..... win su najveci promasaj IT .... i nikad takav OS ne može bit standard..... ljudi imaju krivu percepciju sta je "standard"....standard je ono sta radi..... a ne poluproizvod......

Svi appsovi za struku mi rade bez greske.... nikad rusenja itd..... i nikad back to win.... os nelogično složen , previse losih izbora i uopče nisu user friendly.....

eto, moje skromno misljenje
08.12.2016 | 22:05
Sve je točno, osim ovog tvog citata "želim upalit mac, odrdadir posao u roku i ugasit mac...." Čemu gasiti mac ? Ja ga ugasim samo kad idem na neki put Isto kao i ti, cijeli sam život bio na winu, zadnjih 5-6 godina na osx. Sad sam složio nekakav "poseban" komp zbog muzike i stavio sam win na njega. Šta reći nakon tjedan-dva korištenja tog kompa, nego da mi se gade windowsi, budem ih maknuo i stavio neki linux umjesto njih.
Istina je kad radiš na meku, onda radiš to što radiš i ne razmišljaš o bezbroj drugih pizdarija koje ti se mogu dogoditi na winu, bez tvog znanja. Kad slušam @smayoo i staru gardu, onda vidim da oni žele za starijim osx, koji su vjerovatno bili bolji za neke stvari, ali ovi najnoviji osx su za deset koplji ispred wina.
09.12.2016 | 08:36
Problem Widowsa je sto se mora potrositi daleko vise vremena za podesavanje i isprobavanje mora drivera kako bi to radilo zadovoljavajuce godinama. Masa vas je brze-bolje digla zadnj OS na Mac i bunili ste se kako ne radi ovo ili ono. To isto se kod Windowsa multiplicira.
09.12.2016 | 09:46
arhitekt kaže:
windowsi su poluproizvod.... to tko ovdje ne kuži, nista ne zna o operativnim sustavima i nesto sto se zove karikirano rečeno "anatomija koristenja OSa " ..... radio sam na win cijeli život i nakon prelaska na mac, nikad se nisam niti cu vratit na win.
u arhitekturi najvaznija je stabilnost os-a i povezanost sa korisnikom...... zbog posla i brzine rada..... ono sto win jesu jest os koji su radili geekovi bez razmisljanja o tom da 90% ljudi ne zele se bavit OSom... želim upalit mac, odrdadir posao u roku i ugasit mac....
Nikakva vjecn poliranja optimizacije i sl gluposti ne zelim u zivotu....stvar MORA radit od prve.... zato win nikad al nikad nece bit ni približno dobar ko macOS jer kad radim na macOS "drugi dio mozga mi radi"...sve je brze, fluidno, povezano..... win su najveci promasaj IT .... i nikad takav OS ne može bit standard..... ljudi imaju krivu percepciju sta je "standard"....standard je ono sta radi..... a ne poluproizvod......

Svi appsovi za struku mi rade bez greske.... nikad rusenja itd..... i nikad back to win.... os nelogično složen , previse losih izbora i uopče nisu user friendly.....

eto, moje skromno misljenje


Meni bi recimo Mac bio 70% neupotrebljiv. Ovih 30% je pitanje piskaranja po doc i xls/m, mailovi i surfanje. A o konkretnim proračunima bolje da ne pričam a to je 70% dijela posla koji bi trebao odradit. Evo izuzet ću alate za crtanje(Autocad), mada većina drugih nije kompatibilna s alatima recimo podloga koje dobivam od arhitekata. Ta računala od Apple-a se fakin svode za IT struku, onima koji se bave obradom videa i slike, možda je strojarima isto prilagodljiv.
Razmišljam dosta o kupovini Macbook-a ali sve sam dalji nego bliži kupovini. Ljut sam ponekad na nestabilne windowse koji se zakrče sa razno raznim sranjima, ali trenutno u svom poslu ne vidim alternativu. Oduševljen sam stabilnim OS-om od Apple, bar prema vašim iskustvima, no, kad vidim da neki imaju problema kod nadogradnje OS-a, dođem do zaključka da se to praktički ne isplati jer to postaje isti klinac kao i šugavi windows. A da ne spominjem ovaj kretenizam na novom modelu s isključivo USB-C konektorima(nije da nije nerješivo ali čemu toliko komplicirat i ljudima čupat lovu gdje god možeš.
09.12.2016 | 10:31
Ne slažem se. Uz sve kritike koje bi ja osobno mogao uputiti na OSX, to nije nigdje ni izbliza usporedivo s fušem i sranjima kojima bi bio izložen kao windows korisnik. Ilustrativno, da vozimo neke aute, Mac vozač se žali što mu povremeno zaškripi neka plastika, što novi model ima multimedijski uređaj koji je manje komotan od starog ili što sekvencijalni mjenjač presporo ubacuje u nižu brzinu, dok je Windows vozačima problem u tome što auto ne pali kad njima treba, nego kad on hoće, što troši 25 litara na 100 km i što nakon 20.000 km ne može više povući preko 100 na sat.

Što se tiče posla, ja sam elektro projektant. Stalno surađujem s arhitektima. NIKAD još nisam dobio od arhitekta podloge koje nisu kompatibilne s mojim alatima. O čemu ti pričaš?
AutoCAD2012 za Mac je bio teški poluproizvod, čak i za (niske) AutoDeskove standarde. Najzadnji, 2016 je jednako loš kao i na Windowsima.
Osim toga, za 2D ima trenutno vrlo solidan izbor drugih CAD alata.

Imaš neke proračunske softvere koji rade samo na Windowsima? To su oni isti o kojima si pisao nedavno, kako ti daju krive rezultate iako koštaju kao oči u glavi? Kakva ti je onda točno korist od njih?
Ja svoje proračunske alate napravim sam. "Piskaranjem" u Excelu ili, one kompliciranije, koristeći Scilab (alat za matematičko modeliranje, nalik Matlabu, samo opensource), koji, btw, neusporedivo bolje radi na Macu ili Linuxu, nego Matlab (koji je skuplji od AutoCAD.a) na Windowsima.

Za koje mi softvere trebaju Windowsi? Za E-Plan (CAD za tropolne automatičarske sheme) i neke alate za PLC programiranje (sve više ih radi i na Macu). I jedno, i drugo, koristim rijetko, max 10% vremena. Kad ih koristim, radim to u virtualci. I da imam Windowse, opet bi te alate koristio u virtualci. Zato što onda imam backup virtualke spreman, kad mi se nešto u windowsima raspadne, ne gubim vrijeme. Jednostavno sjeb... virtualku izbrišem i vratim staru iz backupa.
09.12.2016 | 12:03
Meni je prvi mac MBP retina early 2013. Koristim ga nesto vise od 3g. Dosao je sa 10.8.5 koji je bio fantasticno brz. Noviji OSevi su kompleksniji i mrvicu sporiji.
Instalirao sve sto je izlazilo od 10.9 do sad 10.12.2. Od kad radi public beta, stalno sam na tome.
Koristim ga za ured i sve sto ide s time (managerski posao).
Makar je bio skup, ne zalim ni kune. Raditi ce sigurno jos 2g, a onda cu opet kupiti MBP.
Komp korisitim od DOSa 2 i nasarafio sam se i dosa i windowsa i drzalo me to, ali funkcionalnost i drugacija filozofija koja je pocela kupovinom prvog iphonea je na windowsima nedostizna.
Jedino iz tog miljea vucem jos ovu sklonost beta verzijama, to me veseli, a appleove bete uglavnom rade bez greske.
09.12.2016 | 12:36
smayoo kaže:
Ne slažem se. Uz sve kritike koje bi ja osobno mogao uputiti na OSX, to nije nigdje ni izbliza usporedivo s fušem i sranjima kojima bi bio izložen kao windows korisnik. Ilustrativno, da vozimo neke aute, Mac vozač se žali što mu povremeno zaškripi neka plastika, što novi model ima multimedijski uređaj koji je manje komotan od starog ili što sekvencijalni mjenjač presporo ubacuje u nižu brzinu, dok je Windows vozačima problem u tome što auto ne pali kad njima treba, nego kad on hoće, što troši 25 litara na 100 km i što nakon 20.000 km ne može više povući preko 100 na sat.

Što se tiče posla, ja sam elektro projektant. Stalno surađujem s arhitektima. NIKAD još nisam dobio od arhitekta podloge koje nisu kompatibilne s mojim alatima. O čemu ti pričaš?
AutoCAD2012 za Mac je bio teški poluproizvod, čak i za (niske) AutoDeskove standarde. Najzadnji, 2016 je jednako loš kao i na Windowsima.
Osim toga, za 2D ima trenutno vrlo solidan izbor drugih CAD alata.

Imaš neke proračunske softvere koji rade samo na Windowsima? To su oni isti o kojima si pisao nedavno, kako ti daju krive rezultate iako koštaju kao oči u glavi? Kakva ti je onda točno korist od njih?
Ja svoje proračunske alate napravim sam. "Piskaranjem" u Excelu ili, one kompliciranije, koristeći Scilab (alat za matematičko modeliranje, nalik Matlabu, samo opensource), koji, btw, neusporedivo bolje radi na Macu ili Linuxu, nego Matlab (koji je skuplji od AutoCAD.a) na Windowsima.

Za koje mi softvere trebaju Windowsi? Za E-Plan (CAD za tropolne automatičarske sheme) i neke alate za PLC programiranje (sve više ih radi i na Macu). I jedno, i drugo, koristim rijetko, max 10% vremena. Kad ih koristim, radim to u virtualci. I da imam Windowse, opet bi te alate koristio u virtualci. Zato što onda imam backup virtualke spreman, kad mi se nešto u windowsima raspadne, ne gubim vrijeme. Jednostavno sjeb... virtualku izbrišem i vratim staru iz backupa.


Neznam di je to točno bilo što sam pisao, možda sam se nešto krivo izjasnio ili sam bio trenutno nabrijan , ali nisu svi softveri smeće. Oni koji valjaju su skupi i rade samo pod windowsima. No, također ima i skupih koji su smeće. No OSX ih nema ni u tragovima, a ako nešto i ima nije prema našoj regulativi/standardima (projektiranju u skladu s Eurokodom 0-8)

Drugo, ja podloge dobivam od arhitekata u dwg formatu razrađenu u autoacdu. Sam si u nekoliko navrata rekao/implicirao da je autocad smeće pod OSX, da ima nekih grešaka, bugova i šta ja znam. Znači podlogu koju dobivam moram editirat u autocadu koji nije na razini. Također ono što ja radim, moram poslat projektantu ili recimo revidentu, tako da oni to moraju biti u stanju otvorit/proučit.
Ali me tješi činjenica što uvijek nekako mogu upogonit usrane windowse na Macu.
Volio bih zaista napraviti switch na OSX.....ali me bode u oko cijena i sve učestaliji problemi s kojima se mac korisnici suočavaju bilo sa hardverom ili softverom.
09.12.2016 | 13:02
JOHN kaže:
Drugo, ja podloge dobivam od arhitekata u dwg formatu razrađenu u autoacdu. Sam si u nekoliko navrata rekao/implicirao da je autocad smeće pod OSX, da ima nekih grešaka, bugova i šta ja znam. Znači podlogu koju dobivam moram editirat u autocadu koji nije na razini.


Evo, sad sam maloprije napisao da je ova zadnja verzija, 2016, jednako loša kao na Windowsima. Drugim riječima - da, nije na razini svoje cijene, ali je na istoj razini kao i Windows verzija.

Također ono što ja radim, moram poslat projektantu ili recimo revidentu, tako da oni to moraju biti u stanju otvorit/proučit.


Naravno. Pa to je moglo i ranije. WTF?

sve učestaliji problemi s kojima se mac korisnici suočavaju bilo sa hardverom ili softverom.


Nije to ni na razini 10% onog što se na windowsima događa...
09.12.2016 | 14:07
[quote="smayoo" post=155046]

Također ono što ja radim, moram poslat projektantu ili recimo revidentu, tako da oni to moraju biti u stanju otvorit/proučit.


Naravno. Pa to je moglo i ranije. WTF?
[quote]

Nisam siguran dali si me dobro shvatio. Ako ja njemu (revidentu) šaljem rezultate(expotirano u neki doc file), u pravilu ponekad oni traže datoteku iz aplikacije jer žele provjerit prema kojim kriterijima ili recimo po kojim autorima je proveden proračun. Kako će je otvorit, ako nema taj software i još gore ako nema OSX nego je pod windowsima.
09.12.2016 | 14:49
Napisao si tu rečenicu nadovezano na AutoCAD pa sam mislio da pričaš o njemu.
09.12.2016 | 15:30
Također bi se osvrnuo na problem tih programa. Ja iskreno ne znam do koga je problem da se jedan kvalitetni program izradi za Win i OSX. U mom području sve je gotovo pod win. Jel problem do Apple ili do tih kompanija koje rade te programe?
09.12.2016 | 16:10
Ili do korisnika koji pristaju biti taoci lošeg operacijskog sustava jer, kobajagi, nemaju izbora...
10.12.2016 | 16:41
E sad ga fitiljiš.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 11 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, jzelko, matiknez, Riba, Sank, stefanjos, tino1, Anonimci (456)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.38 Seconds

Provided by iJoomla SEO